Fransen en Russen nog een stap tot elkander Proces om f 10,- voor Leidse kantonrechter In Leiden is het lente"-lunapark Faure en Adjoebei thans op bezoek in Moskou en Parijs Vijftienjarige jongen overrijdt meisje (12) Auto botst tegen bus: 5 gewonden Auto-ongeval: een dodeen vier gewonden Kroonprinses reed tegen een boom Honderd doden door tyfus Ethiopische aanvallen op Somalië Liter benzine 4,6 et duurder Prins Faisal machthebber in Arabië Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 31 maart 1964 Tweede blad no. 31224 Drie dagen lang Weer of geen weer, het Leid- se lente-lunapark is drie dagen lang een drukbezocht centrum van vermaak. Dank zij de activi teit van het plaatselijke VVV- bestuur staan er op het Schut tersveld, evenals vorig jaar in de paasweek, tal van attracties, die de aandacht trekken. De draai molens, de raketten, de race- en botsautootjes, de cake-walk en het reuzenrad, al deze kermisver makelijkheden zijn in vol bedrijf. En kunt u zich voorstellen, dat het ook in de poffertjestent een drukte van jewelste is? Trou wens alle kermisklanten doen, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, goede za ken. Sombere wolken en onaan gename kou proberen de feest vreugde weliswaar te bederven, maar gelukkig tevergeets. Ker mis in Leiden is nu éénmaal een te zeldzaam evenement om dat zonder meer voorbij te laten gaan. Het jongetje op deze foto denkt er kennelijk ook zo over: de spanning valt in ieder geval van zijn gezicht af te lezen. Het lunapark volgens het woordenboek te naam voor een moderne soort van kermis is tot en met morgenavond twaalf uur geopend. (Foto L-D./Holvast) Medewerking uit Leiden Walvisgeraamte van vier ton op Scli. 64 Op de internationale visserijten toonstelling: SCH 64 „Rijk is de Zee", die van 17 tot en met 29 juli in en rond de nieuwe visafslag gebouwen aan de Scheveningse haven zal wor den gehouden, zal in een apart op te trekken paviljoen een bijzondere bio logische inzending te zien zijn. Pronkstuk van die inzending is een 24 meter lang en meer dan vier ton zwaar walvisgeraamte. Op de biologische inzending zal de vis van haring tot walvis in vele fa cetten getoond worden. Prof. dr. L. B. Brongersma van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden, verleent bijzondere medewerking aan dit spectaculaire onderdeel van SCH 64 door het ter beschikking stellen van vele modellen en skeletten. Zo zullen een embryo van een wal vis, een narwalskelet, een maanvis, een zeeschildpad, een spinkrab, een butskop en nog vele andere vissen en zeedieren getoond worden. In een aantal zeeaquaria zullen tropische en andere vissen worden ondergebracht. De inzending omvat ook een strand tafereel. waarin weer andere elemen ten van de zee tot uiting komen. Advertentie Zoekt een GOED ANKER HORLOGE voor f30.-. tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 400.-. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma Junghans - Ewe - Anker. H. J. Kapteyn nam afscheid van N.Z.H. In de geheel vernieuwde en gemo derniseerde vergaderzaal van het hoofdkantoor van de N.Z.H. aan de Leidsevaart in Haarlem is de heer H. J. KapteUn, adjunct-directeur en chef-technische dienst van deze ver voersmaatschappij, vanmorgen ge huldigd bij het afsluiten van zyn 42- Jarige loopbaan bij de N.Z.H. In aanwezigheid van vertegen woordigers van de ondei>Jieiden af delingen van het bedrijf en van de naaste medewerkers van de heer Kapteijn, memoreerde oa- ^e. teur van de onderneming, de heer .n. Hortensius, in het kort de loopbaan van de scheidende adjunct-directeur. Zo bleek dat de heer Kapteyn, die 42 Jaar geleden als volontair leerling- monteur voor een kwartje per uur in dienst trad, een waardevolle bijdrage heeft geleverd bij de vervolmaking van het rijdend materieel van de N.Z.H. De heer Hortensius prees de in stelling van de heer Kapteyn, d ie heilzaam is geweest voor het econo misch vaak moeilijke bedrijf. Ook vermeldde hij dat de scheidende ad junct-directeur steeds veel bemoeie nis heeft gehad met de bouwwerken van de N.Z.H., hetgeen vandaag nog tot uiting kwam door de vernieuwde vergaderzaal. Toogmitldag lierv. jongeren Velen uit Leiden en omgeving naar Amersfoort Honderden jongeren uit alle stre ken van het land. o.m. uit Katwijk Noordwijk, de Rijnstreek en de omgeving van Leiden, waren tweede paasdag naar de Sint-Joriskerk te Amersfoort gekomen om een toog- middag bij te wonen van de her vormde jeugdverenigingen op ge reformeerde grondslag. Ds. G. H. van Kooten uit Huizen (N.-H.), die de leiding had, sprak bij de opening zijn blijdschap uit over de massale opkomst. Medewerking aan deze toogmid- dag verleende het bekende koor „Vox Jubilans" uit Waddinxveen onder leiding van zijn dirigent, de 75-jarige heer Mar. Egberts. Ds. C. Baars uit Nieuwerkerk aan de IJssel hield een toespraak over het thema „Jezus leeft". Wat be tekent dit voor de jeugd van 1964? Doet het je wat, dat Hij leeft? Het natuurlijke leven van de mens, aldus spreker, is een aftelsom. Het wordt bedreigd door bedrijfsonge vallen, door het verkeer, door waterstofbommen, maar ingrijpen der nog door de zonde. Juist door de zonde krijgt de dood steeds meer macht. Is het je uitleven In Oegstgeest Vijf personen raakten op eerste paasdag gewond bij een botsing in Oegstgeest tussen een personenauto en een bus van de NZHVM. Zij moesten allen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden over gebracht. Het ongeluk gebeurde 's avonds omstreeks 9 uur. De bus reed op de Rijksweg m de richting van de afrit bij de Haarlemmerstraatweg. Uit de richting Sassenheim naderde op dat ogenblik met grote snelheid een auto. Een botsing was onvermijdelijk. Alle inzittenden van de personen auto, drie vrouwen en twee mannen, werden gewond. De auto werd zwaar, de bus licht beschadigd. In Voorschoten Op de avond van de eerste paas dag kwam in Voorschoten de 29-ja- rige mevrouw F. Koppel uit Leid- schendam bij een auto-ongeval op de Leidseweg ter hoogte van Stadswijk om het leven, toen de bestuurder van de kleine personenauto, waarin zfj zich bevond, de macht over het stuur verloor en tegen een lantaarnpaal reed. Van de acht inzittenden van de auto bleven er slechts drie onge deerd, vier inzittenden werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Tentoonstelling in „Het Boshuis" Kerkbouw in Z.W. In „het Boshuis", het tijdelijke wijkgebouw van de hervormde wijk- gemeente Boshuizerwijk (Z.W.), dat bescheiden achter de woning Hof- laan 76 staat, wordt morgenavond een tentoonstelling geopend van boetseerwerk, schilderijen, tekeningen en foto's. Zij bedoelt een indruk te geven van wat jongeren in creatief opzicht presteren. De tentoonstelling, die gedeeltelijk al in het Herv. jeugd- gebouw In den Moriaan is te zien geweest, staat dan ook onder auspi ciën van het jeugdwerk dezer her vormde wijkgemeente. De openings tijden zijn: woensdag tem. vrijdag 's avonds van 8 tot 10 uur en zater dag 2 tot 5 en 8 tot 10 uur. Zoals bekend is in Z.W. nog steeds geen hervormde kerk. Ofschoon men dankbaar is voor het medegebruik van de geref. Bevrijdingskerk wordt het verlangen naar een eigen cen trum toch met de dag sterker. Van daar dat de kerkeraad een commis sie Kerkbouw benoemde. Zü over weegt op het ogenblik hoe de kerk bouw, (waarvoor een plaats in de omgeving van de Beethovenlaan is aangewezen» kan worden bespoedigd. Belangrijk is in de eerste plaats de vraag hoe de gedachten aan dit noodzakelijke project onder alle be langhebbenden levend kan worden gemaakt. Want aan deze bouw zal een vooralsnog onoverzienbaar com plex van voorbereidingen en acties moeten voorafgaan. De commissie Kerkbouw heeft nu de tentoonstelling in „Het Boshuis" aangegrepen om vooral aan de pro pagering van de idee .Kerkbouw" iets te gaan doen. In de kleine zaaltjes heeft de architect A. Leeuwenburgh. die deel uitmaakt van de commissie Kerkbouw, een kleine maar gevari eerde en instructieve tentoonstelling over dit onderwerp ingericht, voor namelijk bestaande uit foto's en te keningen. Er zal elke avond en ook zaterdagmiddag iemand op deze ne venexpositie aanwezig zijn om des gewenst een toelichting bij het ma teriaal te geven. De gemeente Leiderdorp heeft de kantonrechter te Leiden verzocht een dwangbevel uit te vaardigen tegen een Leiderdorpse huiseigenaar. Op grond van verkoopvoorwaarden van Leiderdorp is.aan eigenaren van vele nieuwe woningen de verplichting opgelegd hun voortuinen te laten onderhouden door de gemeente. Deze huiseigenaar is echter niet te spreken over dit onderhoud en is niet van plan de in rekening gebrachte f IS,voor één jaar onderhoud te betalen. Wel heeft hij f 2,50 overge maakt voor de enkele minuten werk, die men aan zijn voortuin heeft willen besteden. B. en W. van Leiderdorp zeggen f 16.- kosten te hebben gemaakt en zijn niet van plan het erbij te laten zitten. Op 8 april zal de kanton rechter beslissen. Ds. W. F. Laman overleden In de leeftijd van 63 jaar is te Hamilton (Canada» plotseling over leden onze oud-stadgenoot, ds. W. F. Laman, sinds 1956 aldaar predikant van de Chr. Ref. Church. Ds. Laman, die voordien predikant was van de Chr, Geref. Kerk te Mid- delharnis, waar hij in 1932 in het pre dikambt werd bevestigd, Haarlem en Rotterdam, had juist een beroep aan genomen van de Chr. Geref. Kerk te Dordrecht. (Van onze Hilversumse correspondent) Prinses Beatrix is op eerste paas dag met haar Volvo tegen een boom gereden, waarbij haar wagen aan de voorzijde zwaar beschadigd is. De prinses liep geen letsel op. Zij zei tegen toegeschoten voorbijgangers, dat zij door een duizeling bevangen was geweest. Prinses Beatrix reed met grote snelheid op de Hoge Vuurscheweg, op de morgen van de eerste paas dag, terugkomend van een bezoek aan het paleis Soestdijk. Nabü een bocht in de weg schoot haar wagen naar de linkerzijde het bos in. De auto ramde diverse kleine bomen en kwam tenslotte tegen een boom tot stilstand. IJlings gewaarschuwde mare chaussees vervoerden de prinses naar haar huis. De auto werd onmiddellijk van de AA-nummerborden ontdaan en naar de koninklijke stallen ge sleept- De Hoge Vuurscheweg is de ver bindingsweg tussen Lage Vuursche en de Hilversumse straatweg de weg van Hilversum naar Soestdyk). Het Soedanese ministerie van Openbaar Welzijn heeft meege deeld, dat eerder in maart meer dan honderd inwoners v west-Soedan aan tyfus zijn overleden. Er zijn nogf 860 ty- fus-patiënten in behandeling. werkelijk leven? Echt leven bestaat eerst dan. zo besloot ds. Baas als de zonde verzoend is bij het kruis van Jezus. Ik leef en gy zult leven, dat is de paaswerkelijkheid van 1964. Ds. E. F. Vergunst, herv. predi kant te Ede sprak over „Jezus komt". Als Christus niet opgestaan is, dan is er geen toekomst. Hij leeft om te komen. Zijn wij er blij mee, dat Hij komt, of De oude Kerk zegt: Kom haastiglijk! Wie K.L.M.-nianager in Cairö omgekomen De manager van de K.L.M.-ves- tiging in Cairo, de 48-jarige heer F. A. Cannemeyer, en zijn echtge note zijn zondag bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Tij dens de terugtocht van een uitstap je naar Suez kwam. de auto van de familie Cannemeyer in botsing met een andere wagen. Bij het ongeluk werden twee zoons van het gezin gewond. De heer Cannemeyer werk te al negen jaar voor de K.L.M. in Cairo. Handige strategie van de president (Van onze Parijse correspondent) Twee reizen, resp. van Moskou naar Parijs en van Parijs naar Mos kou, lijken wel als de voorboden te mogen worden beschouwd van een nieuw getij in de Russisch-Franse betrekkingen. Terwijl gisteren Alexis Adjoebei, de gezette en rondborsti ge schoonzoon van premier Nikita Chroesjtsjow, in gezelschap van zijn echtgenote in Orly voet op Franse bodem zette, landde Edgar Fauré, een der vele oud-premiers der Vierde Re publiek, op het vliegveld van Moskou, eveneens voor een ongeveer twee- weeks verblijf in de Sow jet-Unie. PAASWEEKEINDE EIST ZIJN TOL De twaalfjarige Pieternella de Ruyter uit Klundert is paas zaterdag overleden na door een vijftienjarige vrachtwagenchauf feurtje te zijn aangereden. De jongen, die op het expeditie bedrijf van zijn vader werkte, was van een garage in Klundert op weg naar huis toen het ongeluk gebeurde. Het meisje was op een weg zonder voet paden aan het hinkelen en had niet tijdig gemerkt dat de vrachtwagen niet stopte. Dit is één van de relatief weinig verkeersongelukken van het afgelo pen paasweekeinde. Het sombere weer was hier debet aan. waarachtig paasfeest beleefd heeft kan nooit meer terug. Jezus komst De 65-jarige J. Zonneveld uit Uit- is de troost van Gods Kerk. geest is tweede paasdag door een per sonenauto aangereden en op slag ge dood, toen hij met zijn fiets een krui sing van de Provincialeweg overstak. Het ongeluk veroorzaakte een ver keersopstopping, waardoor nog een ongeluk gebeurde, waarbij drie auto's werden betrokken. Gistermiddag verongelukte de 74- jarige F. C. Vennix uit Middelbeers, toen hij per bromfiets de Bestseweg in Olrschot wilde oversteken. HU werd aangebeden door een Duitse auto, schoot met het hoofd door de voor ruit en werd ongeveer 25 meter ver der op het wegdek geslingerd. De man was op slag dood. Abjoebei, die hoofdredacteur is van het Russische partijorgaan Izwestia, heeft gisteren zijn Franse collega's verzekerd, dat hij alleen is gekomen om de culturele programma's te be spreken die de zusterverenigingen Frankrijk-USSR en USSR-Frank- rijk in de komende jaren denken uit te wisselen. Een akkoord dien aangaande zal voor zyn terugkeer naar Moskou door Adjoebei in de hoofdzetel van de Unesco in Parijs worden ondertekend. Chroesjtsjows schoonzoon wenste echter niet te ant woorden op de vraag of hij ver wachtte dezer dagen ook in het Ely- sée door generaal De Gaulle te wor den ontvangen. Daarentegen hoefde Edgar Fauré een overeenkomstige vraag in Moskou niet eens te ont lopen, aangezien bij zijn aankomst al bekend was. dat hij zijn opwach ting in het Kremlin zou maken, waar hij zich intussen al gedurende ruim twee uur in 't Russisch, een taal die hü vloeiend spreekt en verstaat, met Nikita Chroesjtsjow heeft onderhou den. De discretie, waarin de twee reizi gers hun bezoeken pogen te hullen, heeft de diplomatieke waarnemers in Parijs inmiddels niet om de tuin ge leid. Zowel Adjoebei als Fauré wer den door de Russische en de Franse regeringen al eerder voor belangrij ke geheime missies ingeschakeld Men herinnert zich dat een ont vangst van Adjoebei door wijlen Paus Johannes de weg baande voor toenadering van de Sowjet-Unle tot het Vatikaan, zo goed als men nog niet vergeten is, dat de scherpzinnige en soepele Edgar Fauré in de herfst van het vorig jaar de laatste obsta kels verwijderde, die een officiële er kenning van Peking door Parijs toen nog belemmerden. Tegenbezoek Men weet dat generaal De Gaulle aan Chroesjtsjow nog altijd een tegenbezoek schuldig is, en enkele dager, geleden maakten wij al mel ding van nieuwe reisplannen van de Franse president, die in 1967 ook de Sowjet-Unie en haar satellieten zou willen bezoeken. Het is dus mogelijk dat Adjoebei uit naam van zijn schoonvader nu al een paar sugges ties voor een reistraject zou willen doen. De taak van Edgar Fauré kan het dan zijn, net als indertijd in Pe king. in het bijzonder de politieke en de diplomatieke aspecten van de Frans-Russische samenwerking die door de reis van De Gaulle zou moe ten worden bekroond, samen met Chroesjtsjow te bestuderen. Ook vanuit het oogpunt der bin nenlandse politieke verhoudingen lykt het moment voor president De Gaulle goed te zijn gekozen om nu zyn voelhorens weer eens verder in de richting van het Kremlin uit te steken. Het zou niet de eerste keer zijn, dat de geduchte tacticus, die de generaal zich ook al zo vaak op het terrein der binnenlandse houdingen getoond heeft ,zijn tegenstanders in Frankrijk door een zet op het bord der internationale politiek schaak mat wist te zetten. Zo heeft hij, ge lijk men nog niet vergeten is, door Algerye onafhankelijk te maken, in dertijd de linkse oppositie in Frank rijk de wind gedurende lange maan den uit de zeilen genomen en zo zou hij nu het eenheidsfront met de communisten, waarop zijn socialis tische tegenkandidaat Gaston Deffe re zijn „verzwegen" hoop gevestigd heeft, bij voorbaat kunnen ondermy- nen door Nikita Chroesjtsjow als bondgenoot in de armen te vallen. De strategie van generaal De Gaulle is er altijd op gericht geweest de tegenstellingen in de binnen- en bui tenlandse politiek zo veel mogelijk ten eigen bate te exploiteren. In het water Dialectiek Sedert kort heeft hij met dat stre ven echter een nieuw terrein betre den, doordat hij xjjn binnenlandse tegenstanders nu met een bijna sa distisch genoegen tegen hun buiten landse geestverwanten poogt uit te spelen. Zo valt het de linkse pers in Frankrijk nog altijd wat moeilijk haar lezers uit te leggen hoe inder tijd in West-Duitsland en nu pas geleden weer in Mexico generaal De Gaulle ook door de georganiseerde arbeiders met laaiende geestdrift kon worden begroet en toegejuicht. De beide reizen van Adjoebei en Fauré lijken nu dus een nieuwe il lustratie van deze gaullistische dia lectiek te zullen inluiden. Voor een kleurrijke omlijsting van het huwelijk van de heer K. van Rooden met tnej. S van der Krogt zorgden hedenochtend de leden de Heinkelclub Lei den. In hun rode jasjes vormden zij een erehaag toen het bruids paar het Stadhuis verlietBruid en bruidegom zijn enthousiaste leden van de club. (Foto LD/Holvast) De 46-jarige heer J. van der Zon uit Breezand (N.-H.) is 's avonds acht uur in Anna Paulowna aangereden, toen hij met zijn vrouw en een ander echtpaar op de rechterkant van een weg wandelde. Hij kwam in het water terecht. Omwonenden haalden hem snel uit de vaart, maar op weg naar een ziekenhuis is hij aan een schedel- basisfraotuur overleden. In de nacht van zondag op maan dag is de 23-jarige D. B. van Cam- pen in Utrecht zo gewond bij een aanrijding dat hij later in een zie kenhuis overleed. Hij was met zijn bromfiets tegen een geparkeerde auto gebotst. Direct na zijn val werd hij overreden door een personenauto. Op tweede paasdag overleed in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam de 48-Jarige P. Volkerts uit Sint-Pan- cras (N.-H De dag daarvoor had hij op de afsluitdijk bij Kornwerderzand een schedelbasisfractuur opgelopen, doordat hij met zijn auto in een slip geraakte, over de kop sloeg en daar na over de glooiing van de dijk kan telde. Op de afsluitdijk heerste gister avond een grote chaos. Er waren ze ven kettingbotsingen. Bijna elke ki lometer was er een aanrijding ge weest. Meer dan dertig personenwa gens werden beschadigd. Er waren slechts licht gewonden. Trein tegen auto Een 23-jarlge jongeman uit Wezep wist het vege lijf te redden, toen zijn auto zaterdag op een onbewaakte overweg door een trein werd gegre- pen. De jongeman stopte Iets te laat voor de naderende trein. De auto kwam met de voorwielen op de rails tot stilstand. De bestuurder raakte In paniek, sprong uit de auto en maakte zich snel uit de voeten. Even later botste de trein tegen de auto. De trein had bijna een half uur vertrm- «Ing. Vier Ethiopische vliegtuigen, waaronder twee zware bom menwerpers, hebben vandaag tweemaal de hoofdstad van het noorden van Somalië, Hargeisa, gebombardeerd, zo is in rege ringskringen in Somalië verno men. De Ethiopiërs ontketen den tegelijkertijd een massale aanval op de grenspost Toe- gwajaleh. Hargeisa ligt ter hoogte van het midden van de grens tussen Ethiopië en Soma lië. Er is de laatste dagen voort durend gevochten, waarbij vele doden vielen. Gisteren werd door twee afgevaardigden van beide landen in Khartoem (Soe dan) een bestandsovereenkomst gesloten. De prijzen voor autobenzine gaan morgen in Nederland omhoog. Voor superbenzine bedraagt deze verho ging 4.7 en voor gewone benzine 4,6 cent per liter. Deze prijsverhoging is voornamelijk Een conflict tussen koning Saoed en zijn broer, kroonprins Faisal, de premier van Saoed-Arabië, over hun Devoegdheden, is er mee geëindigd dat de eerste-minister meer macht heeft dan hij ooit bezat. Dit heeft de Saoedi-Arabische onderminister van Buitenlandse Zaken. Omar al Saq- qaf. gisteren in Beiroet verklaard. Koning Saoed had de bevoegdheden terug willen hebben, die hjj vorig jaar mede met het oog op zijn gezondheidstoestand aan zijn broer had overgedragen. Onder druk van o.a. de mohammedaanse schrift geleerden zou hij echter niet in zijn opzet zijn geslaagd. Radio-Mekka heeft omgeroepen dat prins Faisal, die de titel van onderkoning heeft gekregen, In het vervolg verantwoordelijk zal zijn voor de binnen- en de buitenlandse poli tiek van Saoedi-Arabië. Hij behoeft zich niet meer over staatszaken met koning Saoed te verstaan, onverschil lig of deze zich in of buiten Saoedi- Arabië bevindt. een gevolg van het gestegen bijzon der invoerrecht (3% cent» en de daarover geheven omzetbelasting (0.22 cent). Daarnaast komt in deze prijsverhoging tot uitdrukking een stijging van de aanvoerkosten en een verhoging van de distributiekosten, zowel van de benzinemaatschappijen als van de wederverkopers.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3