ZWARE AARDBEVING TEISTERT ALASKA Paasdrukte aanzienlijk minder dan vorig jaar UNIEKE MEUBELSHOW Vijftig tot driehonderd doden Materiële schade is aanzienlijk Paniek in Venlo ©ad W» Prof. De Quay president van K.L.M.-raad WEERBERICHT Koude pasen IN EN UIT DE RUIMTE 7 weenieuwe kunstmanen.een neergestort Amerikaanse in Oost-Duitsland mishandeld allround woning-stoffeerder Bezoekt LANGEZAAL'S van Egmond teutvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 MAART 1964 No. 31223 LEIDSCH m DAGBLAD pirecmur. B. a. a. ,an piahoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Brouwerf. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per weea Witte Singel 1. Lelden - Giro no 67055 Alaska is gisteravond getroffen door een bijzonder zware aard beving die tien minuten duurde. Men hoopt evenwel, dat het aantal doden in dit dun bevolkte gebied beneden de 300 zal blijven. Ten aanzien van de materiële schade is men echter pes simistisch. Het vliegveld bij Anchorage is vernield, terwijl in de stad zelf vrijwel alle gebouwen met de grond gelijk zijn gemaakt. De aan de Golf van Alaska gelegen havenplaats Seward is voor de helft vernield; een in de haven liggende tankboot vloog in brand. Ook uit andere delen van Alaska komen berichten binnen over op uitgebreide schaal aangerichte schade. Vanochtend was het voorlo pige dodental nog vijftig. Som mige berichten spraken echter van „50 tot 300" doden. De meeste slachtoffers zijn geval len in Anchorage, waar vijftig huizen over een steile rotswand jn zee zijn geschoven en twee ziekenhuizen moesten worden ontruimd. De aardbeving, die zich bij het invallen van de duisternis voordeed, had een sterkte van acht tot achteneen- half, zo heeft de universiteit van Califomië meegedeeld. De sterkte van de aardbeving waardoor San Francisco in 1906 zo zwaar werd getroffen, was achteneenkwart. De Ameri- Prof. dr. J. E. de Quay zal wor den benoemd tot president van de raad van commissarissen van de KLM. De oud-premier heeft ons dit vanochtend zelf bevestigd. Niet al leen de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. Van Aartsen, maar ook andere bewindslieden uit het vorige kabinet hebben op prof. De Quay een beroep gedaan, zich beschikbaar te stellen. Na ettelijke mislukte po gingen van minister Van Aartsen een geschikte kandidaat voor deze post te vinden, is het nu dan e inde- Ui k gelukt. De oud-minister-president heeft enkele voorwaarden gesteld over de samenstelling van de raad van com missarissen. Hierover zal hij nog na der overleg plegen met minister Van Aartsen Op 22 april, tijdens de vergadering van de houders van prioriteitsaan delen, zal de voordracht voor het presidentschap worden opgemaakt. De algemene vergadering van aan deelhouders, die op 14 mei bijeen komt, zal de president definitief be noemen. Onlangs werd prof. De Quay be noemd tot commissaris zowel van de NV de Gruijter in Den Bosch als van de drukkerij-uiteever'i Det Bpaamestad. Het eerstvolgend nummer van dit Blad zal verschijnen op dins dag 31 maart a.s. Onze kantoren zijn op beide paasdagen gesloten. Bljjkens het weeroverzicht dat het K.N.M.I. om 10 uur verstrekte wordt er voor de paasdagen vrij veel be wolking verwacht en iets lagere tc^}" peraturen dan normaal voor de tijd van het jaar. Regen van betekenis L vooral in het noorden van het land voor morgen onwaarschijn lijk. Voor de tweede paasdag is de kans op wat regen iets groter. De wind uit oostelijke richtingen neemt tijdelijk in kracht toe. 29 MAART 1964. Zon op: 06.22 onder: 19.08. Maan op: 20.41 onder: 07.20. Hoogwater in Katwijk: 4.18 en 16.27. Laagwater: 0.05 en 12.28. 30 MAART 1964. Zon op: 06.20 onder: 19.10. Maan op: 21.50 onder: 07.37. Hoogwater in Katwijk: 4.49 en 17.04. Laagwater: 0.40 en 13.03. 31 MAART 1964. Zon op: 06.18 onder: 19.12. Maan op: 22.59 onder: 07.56. Hoogwater in Katwijk: 5.20 en 17.36. Laagwater: 1.11 en 13.34. Dit blad bestaat alt 16 pagina's en een bijvoegsel kaanse kustwacht waarschuwde vanochtend de scheepvaart voor een enorme vloedgolf tot zelfs in Hawaii. De marinebasis te Kodiak, ook een haven aan de Golf van Alaska, werd ontruimd om het mogelijke gevaar van een vloedgolf vanuit zee te ont gaan. Uit het 240 km. ten oosten van Anchorage gelegen Valdez werd ge meld. dat de toestand er slecht is. Voorts werd de luchtbasis Nielson, op 40 km: van Fairbanks, ernstig be schadigd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Landsverdedi ging heeft medegedeeld, dat presi dent Johnson, die de paasdagen doorbrengt op zijn boerderij in Texas, op de hoogte wordt gehouden van de toestand in Alaska. Minister van Binnenlandse Zaken Stewart Udall staat vanuit Washington rechtstreeks in verbinding met Alaska. Aan de kust van Australië, bij Melbourne, zijn resten gevonden van een walvis waarvan de ouderdom naar schatting vijftienmiljoen Jaar ls Men gelooft dat de vis, waarvan alleen de wervelkolom en de schedel zijn gevon den. twintig meter lang ls geweest. Het dier moet tanden en een spitse snuit hebben gehad. (Van onze Venlose correspondent). Een van de pleinen van Venlo, waar in deze dagen honderden auto's van onze oosterburen geparkeerd staan, was gister middag het toneel van grote verwarring en paniek. Een Duitse vrouw zat gillend op de motorkap van een auto en een menigte sexegenoten van de zelfde nationaliteit trok even eens alle register open en vocht en duwde met van angst vertrokken gezichten, om maar zo gauw mogelijk deze plek te kunnen ontvluchten. Alleen een klein bedelend jon getje keek kalm, maar met verbazing in zijn hongerige ogen toe en streelde intussen zachtjes de kop van een mar mot. die de indruk wekte er maar weinig van te begrijpen. Toch was dit diertje de oor zaak van de schrik. Het jochie had een der vrouwen zijn bedelhandje voorgehou den en toen zij op deze uitno diging geen reactie liet volgen, duwde hij haar de marmot in het gezicht. Dit was te veel voor de germaanse, die vroe ger op de dierkundeles wel geen uitblinkster zal zijn ge weest. Zij meende met een on dier van uiterst kwalijk allooi te zijn geconfronteerd en stortte zich gillend op de mo torkap van een geparkeerd staande auto. Zodra er ergens kreten van grenzeloze ontzetting opstij gen, zijn er altijd mensen, die direct het allereergste vrezen. Zo ook nu: het geroep „ratten, ratten" weerklonk. De andere vrouwen raakten terstond in paniek. Pas na enige tijd keerde de rust terug. Toen was de jongen met zijn marmot allang verdwe nen. Op het plein lagen een damesschoen, diverse knopen van mantels en verschillende soorten levensmiddelen, waar van de bepakking het begeven had. Wij waren vrijwel onmid dellijk ter plaatse bij deze „ramp" maar we hebben niet kunnen nagaan hoeveel scha de er aan nylonkousen was veroorzaakt. Moskou en Peking mogen in Algiers geen ruzie maken China en de Sowjet-Unie mogen hun ideologische ruzie in de politieke commissie van de Raad voor Afri kaans-Aziatische Solidariteit in Al giers niet voortzetten. Dit verbod werd donderdag bekendgemaakt door de voorzitter, de Algerijn Mohammed Jazid, die zei dat er andere belang rijke zaken te bespreken waren. Ook tijdens de zitting van woens dagavond was het tot een ernstige onenigheid tussen de beide afgevaar digden gekomen. Nadat de ruzie zo'n twee uur had geduurd, moest de ver gadering worden geschorst. Volgens deelnemers aan de zitting van woensdagavond had China het recht gevraagd te mogen antwoorden op de aanval die Rusland eerder op de dag had gedaan op de Chinese redevoering. Dit verzoek werd inge willigd. De Chinese afgevaardigde lanceerde hierna een aanval op "de Sowjetrussische politiek. Onder meer beschuldigde hij Rusland ervan Cuba, tijdens de crisis in 1962 in de steek te hebben gelaten. Kongo te hebben bedrogen door erin te berus ten dat troepen van de V.N. naar dit land werden gezonden en van het verstrekken van wapens aan India om China aan te vallen. Hierop antwoordde de Rus door China te beschuldigen van „leugens, De Prinsessen Beatrix en Ire ne bij hun rondgang over het jeugdwerkkamp Hunneschans bij het Uddelermeer. Zy brach ten gistermiddag een bezoek aan dit kampwaarvoor hun ouders ter gelegenheid van hun zilveren huwelijk de grond hebben ge schonken. verdraaiingen en v>*se voorlichting". Hij zei dat wijlen premier Loemoem- ba zelf om V.N.-troepen had ge vraagd. Verder beweerde hij dat de Chinese hulp aan de Algerijnse op- standelingen nboit op ernstige schaal j had plaatsgevonden en dat China niet te hulp was gekomen toen Cuba I werd bedreigd. Gisteren werden twee kunstmanen met succes gelanceerd: een Engelse (met behulp van een Amerikaanse raket) en een Russi sche. Voorts stortte een Russische kunstmaan in brokstukken neer in Canada. Op de grens van de ruimte maakte voorts een Ame rikaans X-15-raketvliegtuig een spectaculaire vlucht. Ariel De tweede Britse kunstmaan van het type Ariel is gisteren met be hulp van een Amerikaanse Scout-ra ket in een baan om de aarde ge bracht. De Scout werd afgeschoten van het eiland Wallops voor de kust van de Amerikaanse staat Virginia. De Ariel bevond zich achter een hitte bestendig schild in de neuske- Het ziet er niet naar uit, dat het paasbezoek van buitenlan ders zo groot .zal zijn als vorig jaar. Op een enkele grenspost is het wel bijzonder druk. Zoals in Bergh op de autoweg Utrecht-Duitsland. „Het is net mei 1940, zo druk is het hier", verzuchtte gisterochtend een douane beambte. De stroom oosterburen was toen zodanig aangezwollen, dat men genoodzaakt was alle zes rijbanen in gebruik te nemen. Twaalf douaniers waren constant aan het werk. Maar niet overal was de drukte zo overweldigend In Venlo, Vaals, Glanerbrug en Denekamp was het veel minder. Bovendien werd daar nog een groot deel van het binnen komend verkeer veroorzaakt door grenskopers. Donderdagavond heeft de grens post Nieuweschans nogal wat bussen met Scandinavische vakantiegangers doorgelaten. Een deel van deze noor derlingen logeerde in Groningen om zich daarna op te maken voor toch ten naar de grote steden van het westen, de kust en de reeds met gro te velden bloeiende crocussen pron kende bollenstreek. Goed bezet Hotel en pensions in Amsterdam zijn over het algemeen zeer goed be zet, al waren er gisteravond nog wel wat bedden vrij. Groepen konden echter in de hoofdstad niet meer worden ondergebracht, zij wer den doorgezonden naar plaatsen bo ven het Noordzeekanaal. Utrecht en Haarlem hadden het ook behoorlijk druk. De VVV- Utrecht moest reeds vroeg de hulp van particulieren inroepen om toe risten onder dak te brengen. De Rot terdamse hotels waren vrijwel vol, maai" in de pensions was nog ruim schoots plaats. Den Haag en Scheve- ningen hadden nog ruimte. In de badplaatsen was het rustig. zoeken hun verblijf niet langer op de eerste plaats in de grote steden. Velen geven de voorkeur aan grotere provincieplaatsen, waar de prijzen naar hun ondervinding - wat gun stiger liggen. Het wegverkeer heeft gisteren niet veel moeilijkheden opgeleverd. Ook do Rotterdamse tunnel vertoonde ge brek aan capaciteit, ook buiten het spitsuur. Gespreid In Eindhoven viel het op, dat het toeristenverkeer uit Duitsland meer gespreid is dan vroeger. De Duitsers De stroom is weer begonnen. Hoewel het weer nog niet erg aanlokkelijk was cn de drukte nogal mee viel, hadden de grens posten gisteren heel ivi t te ver werken. Dat blijkt ook uit deze foto van de grensovergang bij Elten. waar de auto's zes rijen dik geduldig stonden te wach ten tot ze in zonloos Nederland werden toegelaten. De 39-jarige Amerikaanse zange res Gabrielle Hammerstein, die in Oost-Duitsland gevangen heeft geze ten en donderdag werd vrijgelaten, heef' bij haar terugkeer in New York verklaard, dat zij in de gevan genis „mishandeld" ls. De zangeres, die ln 1962 in Oost- Duitsland tot zes jaar gevangenis straf werd veroordeeld op beschuldi ging van spionage, zei dat zij daar „ruw" was behandeld. Die behande ling was zodanig geweest, dat men zelfs kon spreken van een „mishan deling". Eens was men bij haar ln de cel gekomen met de bedoeling haar een soort ..hersenspoeling" te geven. „Maar ik lachte hen uit en zei, dat iK ln de gevangenis geen lessen in het marxisme en leninisme zou bij wonen" Toen had men haar van haa. stoel gegooid. Bij een andere gelegenheid was zij met gummistok ken afgerost. gel van de viertrapsraket. De kunst maan weegt 67.5 kg. en heeft de vorm van een cilinder van 57.5 cm. hoog, met een doorsnede van 87.5 cm. Aan beide uiteinden bevindt zich een halve bol. Het doel van het experi ment met de satelliet ls het onder zoeken van de ionosfeer. De baan varieert van 272 km. tot 1.490 km. tot het aardoppervlak. De omloop tijd ls 103 minuten. Kosmos De Sowjet-Unie heeft gisteren een nieuwe kunstmaan gelanceerd, de Kosmos-27. De afstand tot de aarde varieert van 192 tot 237 km. en de omlooptijd bedraagt 88.7 min. Alle in strumenten functioneren naar beho ren, aldus het Russische persbureau Tass. Brokken De Russische kunstmaan Kosmos-23 is gisteren in de dampkring in stuk ken uiteengevallen. De witgloeiende brokstukken sloegen te pletter ln de Canadese provincie Quebec, zo heeft een woordvoerder van de Harvard- Universiteit te Cambridge, Massa- chussetts, meegedeeld. De directeur van het Australische observatorium in Bellfield, Gordon Patson. had eerder op de dag ge waarschuwd. dat het wrak van de satelliet mogelijk in Sydney terecht zou kunnen komen. Politie en brand weer waren daar gealarmeerd. De Kosmos-23 woog enkele tonnen. Foto's Een Amerikaans raketvliegtuig van het type X-15 heeft gisteren met een snelheid van 6.500 km. per uur ge vlogen en van een hoogte van 23.5 km. foto's genomen. De camera was in de neus van het toestel aange bracht, waar bij genoemde snelheid een temperatuur van 1.000 graden Fahrenheit optreedt. Naar verluidt zouden dergelijke proeven ten doel hebben te onder zoeken, op welke wijze men bij super sonische snelheden goede foto's kan maken voor spionage. Volgens onbevestigde berichten zou men met de nieuwe verkennings- straaljager van het type A-11, «hè 3.200 km per uur kan vliegen, bij hoge snelheid moeilijkheden onder vinden b\j het maken van foto's. GEVRAAGD: Voor prima kracht goede vooruit zichten. Event, reiskostenvergoeding Aanmelden Woninginrichting VERDUYN Vliet Zuidzijde 29 - Rijnsburg Telefoon 01718—3036 Advertentie in de Stadsgehoorzaal. TOEGANG VRIJ. Hedenmiddag en -avond. 2e paasdag van 10 tot 10 uur 's avonds. Uitgesproken het beste classic MANTELS MANTELKOSTUUMS BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 LEIDEN ALPHEN Uit het Leidsch Dagblad van 26 Maart 1864: Aan de 2e Kamer is aan geboden een wetsontwerp tot regeling van de pensioenen der Protestantsche predikan ten en predikantsweduwen. Het pensioen der weduwen is thans op f450 als maximum gebragt. Te New York is overleden de heer A. B. Williams, die voor een der zwaarste men- schen ter wereld wordt ge- houdenwegende ruim 420 pond.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1