Witteveen strijdt hardnekkig tegen stijging uitgaven DE GAULLE OVERWEEGT NIEUWE WERELDREIZEN K?"Dampo Tuomioja vindt taak op Cyprus 'opwindend' Minister Hogg zou de eer van liet Lagerhuis hebben aangetast. Gesprek met minister van financiën t BELASTING beslist vóór 1967 omlaag Cirkelvormig warenhuis in Queens (VS) Plannen voor Afrika en Azië LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG t» MAART 1M< de verplichtingen van het Akkoord van Wassenaar. Is de positie van de V.V.D. hacheiyk?" (Van onze parlementaire redactie) Wie benijdt vandaag nog de minister van Financien? Een gesprek met prof. dr. H. J. Witteveen, die in de huidige regeringsperiode de schatkist beheert, kan hem leren, hoe moeilijk en verantwordelijk diens taak is. Ging het er alleen maar om. de inkomsten en uitgaven van het Rijk zorgvuldig te beheren, het werk zou veel gemakkelijker uitvoerbaar zijn. Maar vandaag de dag heeft de minister van Financiën er tevens en soms wel In de allereerste plaats voor te zorgen, dat zijn beleid bijdraagt tot handhaving of herstel van het monetair en economisch evenwicht. Dat ons land wordt behoed voor overbestedlng en inflatie. Dit is het boeiendste, maar ongetwijfeld ook het moeilijkste deel van zijn taak. Een jaar geleden was minister Wit teveen hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool in Rotterdam en Eerste Kamerlid voor de VVD. Be kend hoogleraar en bekend Eerste Kamerlid, dat moet erbij worden ge zegd. Zijn bijdragen aan de parle mentaire debatten waren dikwijls hoogtepunten en de discussies tussen hem en de toenmalige minister van Financiën, prof. Zijlstra, vaak zeer boeiend. Nu zit prof. Witteveen op de stoel, waarop eens prof. Zijlstra zat. Zijn werk is wel totaal anders geworden. ..Als hoogleraar bestudeer je één on derwerp nauwkeurig en geef je er een uiteenzetting over of schrijf je een artikel. In deze functie moet je veeleer beslissingen nemen, waarbij je allerlei onzekere factoren moet betrekken, en bovendien de reacties van je collega's en het publiek." „Is het een last of doet u het met genoegen?" „Het heeft alles zijn voor en zijn tegen. Aan de ene kant is het bij zonder verfrissend en boeiend om dit mee te maken, aan de andere kant denk je ook wel eens: ik zou 't plezierig vinden om me rustig een dag in één onderwerp te verdiepen en er zelf ook eens iets over te schrij ven. Dat komt nu niet zoveel meer voor." Minister Witteveen herinnert er aan, hoe voor een minister van Fi nanciën door zijn ambtenaren „veel wordt klaar gemaakt", terwijl men als hoogleraar alles veel meer zelf doet. De minister beaamt, dat het hem niet in alle opzichten mee zit. Het is niet zo, zoals wij wagen te ver onderstellen, dat de bewindsman, als liberaal, zou staan voor een tegen stelling tussen zijn politiek beginsel en de eisen van zijn beleid. Ook als Eerste Kamerlid heeft hij de con- junctuurpolitiek altijd als een heel belangrijk element gezien. Zeker, er is wel spanning, maar, zo zegt de minister, die moet in elk verantwoordelijk beleid aanwezig zijn. En hij komt dan te spreken over het probleem van elke minister van financiën in deze tijd wel bij zonder actueel het probleem van de prioriteiten. De vraag, aan welke uitgaven de voorkeur moet worden gegeven. Meer uitgaven „Je moet werkelijk elk ogenblik extra-uitgaven afwegen tegen belas tingverlaging. Dit is, bij wijze van spreken. Je dagelijks werk. Elke dag zijn er aanvragen om meer uitga ven." Niet alleen merkt de minister dat bij zijn werk aan de begroting voor 1965, die in september bij de Staten-Generaal wordt ingediend. Hij wordt ook geconfronteerd met de wensen van collega's hun uitgaven te mogen verhogen, nu, in het begin van dit jaar, de prijzen zo zijn ge stegen en nog stijgen. Dergelijke ver zoeken moet hij echter omwille van het monetaire evenwicht afwijzen. Natuurlijk kan niet worden gezwe gen over het Akkoord van Wassenaar, de overeenkomst tussen de regerings gezinde Tweede-Kamerfracties, die ten grondslag ligt aan het regerings programma. Hoe werkt dit akkoord in de praktijk? ..De V.V.D. voelt in het algemeen niet voor het maken van gedetail leerde afspraken", antwoordt prof. Witteveen. Desondanks onderschrijft hij het gewicht van enkele aspecten van het akkoord, die voor hem van het meeste belang zijn, met name de afspraak over het uitgavenbeleid: de overheidsuitgaven mogen niet meer stijgen dan het wegnemen van het progressie-effect in de inkomstenbe lasting. „Juist de V.V.D.", zeggen wij, „wijst het kabinet herhaaldelijk op „Ik geloof niet, dat dit hieruit voortvloeit", luidt het antwoord. Het is wel zo, dat voor ons de uitgaven- politiek en het wegnemen van het progressie-effect het centrale punt is. Er wordt steeds van alle kanten om extra-uitgaven gevraagd. Daar tegenover vormt deze afspraak een heel nuttig tegenwicht. Daarom is het begrijpelijk, dat dit van onze kant wel eens wordt ingeroepen". Prioriteiten Met graagte praat minister Witte veen over het vraagstuk van de „prioriteiten". De bewindsman heeft de indruk, dat men niet overal even goed heeft begrepen, hoe daarbij de vork in de steel zit. Het is niet zo, zegt hij, dat wat de hoogste priori teit wordt genoemd, ook het eerste in de tyd voor verwezeniyklng in aanmerking komt. Vastgelegd is, wat in deze kabinetsperiode in elk geval zou moeten gebeuren. Wat betreft de belastingverlaging kan men niet zeggen, dat deze als eerste of tweede ding in de tyd zou moeten worden uitgevoerd. „Het zou onpraktisch zyn, ieder jaar een belastingverlaginkje door te voeren. Je moet je uitgavenpoli- tiek zo voeren, dat je in vier jaar tyd de ruimte opbouwt, die je op een gegeven moment voor belasting verlaging kunt benutten". De minis ter spreekt in dit verband van „de belastingverlaging door uitgavenbe perking inverdienen". Minimum Nu ligt daar de aangekondigde verhoging van de AOW tot een so ciaal minimum, die op 1 januari 1965 zou moeten ingaan. Moet de schatkist in de financie ring ervan bydragen? „Dit is een punt, waarover het ka binet nog moet beslissen in het ka der van de prioriteitenafweging, waar de hele begroting ons voor plaatst", luidt het antwoord. Even tuele medefinanciering moet dus uit de ruimte voor uitgavenstyging ko men. „Een bydrage voor de AOW impliceert, dat er dan minder voor andere uitgaven beschikbaar is". „Kan de bydrage in de AOW-ver hoging gaan ten koste van belasting verlaging?" De minister antwoordt, dan moet worden uitgegaan van de bepaling van het Akkoord van Wassenaar, dat de uitgaven niet meer mogen sty- gen dan het nationaal inkomen. En hy voegt eraan toe. dat het akkoord de AOW-verhoging wel een belang- ryke plaats geeft ,maar geen uit spraak doet over de financiering. „Daarover zullen we binnenkort tot een beslissing moeten komen. Van een lnflatorie financiering van de AOW-verhoging kan in elk geval geen sprake zyn". „En als gedurende de hele kabi netsperiode de conjunctuur zich tegen belastingverlaging verzet?" „Er moet in elk geval vóór 1967 een belastingverlaging komen. Je kunt dit niet helemaal van de con junctuur afhankelyk maken, want dan is er het gevaar, dat er tenslotte niets van zou komen. Dat is ook weer de bedoeling niet. Je kunt je struc turele doelstellingen ten behoeve van de conjunctuur-politiek maar in be perkte mate in de tyd verschuiven. Op een gegeven ogenblik moet het gebeuren." Sterke positie Aan het eind van het gesprek blykt dat de minister, als gevolg van de hogere belastingopbrengst, een iets sterkere begrotingspositie heeft gekregen. In tegenstelling tot de verwachting, die in de miljoenen-no ta was uitgesproken, is in de belas tingopbrengst over 1963 het normale progressie-effect byna bereikt. Dit wil niet zeggen, dat er ruimte is voor extra uitgaven. De uitgavenpositie is immers welbewust losgemaakt van jaariykse wisselingen in de belas tingopbrengst, die altyd een onzeker element zyn. Wel is de basis nu ver sterkt voor de belastingverlaging, die het progressie-effect in deze kabi netsperiode moet wegnemen. Het blad „Nieuws", een geza menlijke uitgave van diverse Ka mers van Koophandel in Neder land, meldt dat de winkelcentra die in Amerika in de buitenwijken van grote steden zijn ontstaan, omdat er in de binnenstad geen parkeer mogelijkheid meer was, in de huidige vorm niet meer vol doen. De parkeerterreinen die bij deze centra toerden aangelegd zijn zo uitgestrekt dat de bezoe kers toch nog hele einden te voet moesten afleggen en daardoor de centra gingen mijden. Een warenhuis in New York is nu met een nieuw type winkel centrum gekomen, dat in Queens, een buitenwijk van New York, zal worden gebouwd. Dit centrum krijgt de vorm van een cirkel waarin de winkels op verschillen de verdiepingen liggen. Binnen deze cirkel komt parkeerruimte op diverse etages. Zij die dus op de eerste etage willen winkelen, parkeren hun auto ook op deze eerste etage. Men zou het systeem aldus kunnen omschrijven: rondom een parkeergarage met diverse etages worden ivinkels gebouwd. De be- i sparing aan grond, die ook in Queens heel duur is, is zo groot dat de kosten van het centrum, j dat natuurlijk door deze etages i extra duur is, verdiend worden j op de grondprijs. Defferre klaagt over aftappen van telefoons De toekomstige rivaal van generaal De Gaulle by de presidentsverkiezin gen, Gaston Defferre. heeft in Wash ington de beschuldiging uitgesproken dat de Franse regering zyn telefoons in Parys en Marseille had laten „af tappen". Hy verklaarde dit tegenover journalisten, toen hij na een onder houd van drie kwartier met presi dent Johnson het Witte Huis ver liet. Volgens Defferre is de Franse re gering „zeer gebelgd" over zyn tegen De Gaulle gerichte campagne in Frankryk. „Myn telefoon wordt afgeluisterd en de regering wil weten wie my belt, wat men zegt en wat ik zeg", aldus Defferre die verder meedeelde, dat tegenover zyn huis in Marseille, waar hy burgemeester is, een paar politiemannen in de gaten houden wie hem bezoeken. Ook by zyn Pa- ryse woning wordt dit gedaan. „Het is niet erg democratisch", zo zei hy, „maar het betekent dat myn kansen <op een overwinning by de verkiezingen) goed staan". En geen wonderniemand wil gekreu keld achterblijven bij correcte collega's. Terlenka kostuums staan borg voor góed-staan heel de dag. Sterk, kreuk- herstellend en plooihoudend. Dat eist u. Dat gééft u: IN VELE PRIJSKLASSEN Het is alléén Terlenka met het Terlenka etiket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen voldoen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. GEKONTROLEERD PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM (Van onze Paryse correspondent) En Amerika? DUET TVYJLOiVS met GRATIS spaarzegels De Fin Sakari Tuomioja is gis teren officieel benoemd tot VN- bemiddelaar in het geschil rond Cyprus. Hij zei deze taak „zeer opwindend" te vinden. Het zou een „moeilijke?' post worden, zei hij tegen verslaggevers in Genève, maar over het resultaat toonde hij zich optimistisch. De Finse regering heeft hem verlof gegeven voor deze taak zyn post als ambassadeur in Stockholm een half Jaar te verlaten. Na een kort bezoek aan Stockholm gaat hy komend weekeinde voor overleg met Oe Thant naar New York, voordat hy in het midden van volgende week naar Nicosia gaat. Oe Thant is in middels uit Genève naar New York teruggekeerd. Generaal Prem Singh Kjani. com mandant van het VN-leger, zei in Nicosia te verwachten, dat zijn leger tegen het eind van de week zal kun nen gaan optreden. Uit Zweden en Finland zyn vandaag de eerste groe pen van de toegezegde Zweedse en Finse contingenten aangekomen. De Grieks-Cyprioten op het eiland vierden gisteren de Griekse nationale dag met een vrye dag en met kerk diensten. Een woordvoerder van de regering zei dat het rustig is op het eiland. De gebruikeiyke optochten van Grieks-Cyprische organisaties waren echter met het oog op de toe stand afgelast. Tot hoge commissaris -voor Groot- Brittannië op Cyprus is benoemdg e- neraal Bishop, thans directeur van de afdelingen voorlichting en cultu rele betrekkingen van het ministerie voor Gemenebestzaken. Hy volgt Sir Arthur Clark op die om gezondheids redenen zyn werkzaamheden moet beëindigen. Generaal Bishop was van 1957 tot 1962 adjunct hoge-commis saris in Calcutta. Met een klein miljoen andere Paryzenaars heeft gisteren ook generaal Charles de Gaulle de hoofdstad verlaten om de paasdagen buiten, in zijn kasteeltje in Colombey-les-deux-Eglises, door te brengen. In de minister raad van gisteren heeft hy echter eerst nog een opgewekt reisverhaal ge daan van zyn ervaringen in Mexico en de Franse Antillen, waaruit hy dinsdag was teruggekeerd. Het schynt dat de president der Franse repu bliek zich zeer diep getroffen heeft getoond door de geestdriftige ontvang- sten. die hem overal ten deel gevallen zijn. F„u- Het ging hier om de langdurigste en ook vermoeiendste reis, die de 74- tiek-toeristische projecten alleen de ffoeaeren- jarige generaal tot dusver ondernomen had en deze trip werd daarom als j Verenigde Staten over het hoofd een fysieke en politieke test beschouwd. In Parys wordt daarom nu dan ook schynt te hebben gezien, terwijl een wel aangenomen dat het Franse staatshoofd, gesterkt door zyn Mexicaanse avonturen, thans verschillende nieuwe wereldreizen overweegt, waarvoor hy tydens zUn korte paasvakantie de plannen verder zou kunnen uitwerken. Zoals men ziet heeft de Franse pre sident. die de meest bereisde Roel onder de 20ste eeuwse staatslieden wil worden nog heel wat grote plannen in de pen om zichzelf zoveel mogelijk volkeren te kunnen tonen. Opmerkelyk kan slechts worden ge- I noemd dat de generaal by zijn poli- Schandaal bij de invoer in Gliana In Ghana is een schandaal aan het licht gekomen by het verstrek ken van invoervergunningen. Een commissie van onderzoek, door pre sident Nkroemah benoemd, is tot de conclusie gekomen, dat de geruchten, die dienaangaande in omloop waren, voor het grootste deel op waar heid berustten. De Ghanese pers heeft aangedrongen op snel en drastisch ingrypen. Vyf ambtena ren zyn intussen reeds ontslagen. Er was een aantal bedrijven in het le ven geroepen met als belangrijkste oogmerk het verkrygen van invoer vergunningen, die dan aan andere zaken verkocht werden tegen - prys van tussen 10 en 20 procent van de waarde van de betrokken Reizen is voor generaal De Gaulle niet alleen een verzetje of een tyd- verdryf om weer eens wat nieuwe en frisse indrukken op te kunnen doen of zyn gezichtsveld te verruimen. In zijn staa-tkundige filosofie en poli tieke strategie vervullen die reizen, in binnen- of buitenland, ook een zeer concrete functie, zyn „directe demo cratie". die het parlement in de ijs kast opgeborgen of op stal heeft ge zet. staat of valt immers met die per- soonlyke contacten, die hy slechts op zyn reizen leggen of stimuleren kan. En nu het steeds duideiyker wordt dat De Gaulles politieke ambities zich allerminst tot Frankryk of zelfs maar tot Europa beperken, ligt het dus ook voor de hand dat hy als politieke toe rist zyn vleugels eveneens ver over de Franse grenzen uit wil slaan. Naar Afrika Tot dusver staat officieel alleen nog maar vast dat hy in het komende na jaar Zuid-Amerika zal bezoeken, waar al elf landen in zyn reisschema staan genoteerd. Het jaar 1965 hoopt de generaal dan speciaal voor Afrika te reserve ren. dat hy in drie etappes zal bezoe ken. Na eerst, in twee verschillende reizen, de voormalige Franse koloniën te hebben bezocht, zouden eind vol gend jaar dan Marokko. Tunesië en Algerye op zijn persoonlijke komst mogen rekenen. De Gaulle verwacht dat de politieke situatie in Algerije j dan wel voldoende zal zijn opgeklaard om het oude project van de Maghreb. I de statenbond der drie Noordafri kaanse landen, in daden om te kun nen zetten. Terwyi hy de presidentsverkiezin gen van 1965 slechts als een formali teit beschouwt, waarvan de uitkomst niet twyfelachtig kan wezen, speelt de generaal ook al met reisplannen voor een nog verdere toekomst. In 1966 kan Zuidoost-Azië aan de beurt komen met landen als Pakistan, In dia, Siam Cambodja. Zuid-Vietnam én Indonesië. Noord-Vietnam China schynen. trots de diplomatieke betrekkingen die onlangs met Parijs zyn hersteld, toch nog niet rijp te worden geacht om voor een staatsie- bezoek van de Franse president in aanmerking te kunnen kortien. Voor 1967 heeft de ondernemende Franse staatsman-generaal het oog reeds gewonjen op de Sowjet-Unie en haar satellieten achter het yzeren gordyn, dat tegen die tyd. naar zyn verwach ting, dan trouwens wel zou kunnen zyn opgehaald persoonlijke ontmoeting met presi dent Johnson nu juist door alle diplo matieke waarnemers nog steeds als een vitale wenselykheid van de aller eerste orde voor de Westeiyke een heid naar voren wordt geschoven! Advertentie ,HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM TELEFOON (010) 69304 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN (Van onze Londense correspondent) Zal de onstuimige minister Quintin Ilogg, de vroegere Lord Hailsham, die met de titel „president van de troonraad", manusje van alles is in het Britse kabinet, in de donkere cel van de toren onder de Big Ben worden opgesloten? Theoretisch be staat die mogelijkheid, omdat zyn los lippigheid hem parten heeft gespeeld. Hogg is vorige week in een rede in Chatham van leer getrokken te gen Labour. Hy heeft de socialis ten trachten zwart te maken door te verklaren, dat een aantal hunner hy doelde kenneiyk op de linker vleugel zich sinds jaar en dag aan ondermynendc activiteiten schuldig maakL Strikt gesproken kan Ilogg, door deze persoonlijke aanval op leden van de Labourfractie, „de eer van het Lagerhuis" hebben aan getast. Het Labourlid George Wigg, die de zaak-Profumo aan het rollen heeft gebracht en altyd als geweten van het Lagerhuis fungeert, was er als de kippen by Hogg in staat van beschuldiging te laten stellen. Hy had in zoverre succes, dat de be pruikte speaker (voorzitter) erkende dat de zaak in aanmerking komt om door de commissie, welke moet waken over de privileges van het Lagerhuis te worden onderzocht. Wigg kreeg door de uitspraak toe slemming tot het indienen van een motie om de kwestie naar de commis sie te verwyzen, welke motie zonder hoofdeiyke stemming werd aange nomen. Voordat de aangelegenheid aan de orde kwam verzocht de speaker over eenkomstig het gebruik minister Hogg de Kamer te verlaten. Deze stond op, maakte de voorgeschreven buiging en verdween. Wigg kreeg ecfr ter nul op het rekest toen hij eei motie indiende om Hogg hangende het onderzoek te laten schorsen. In de zeventiense eeuw kon een parlementslid, dat de eer van de Ka mer te na kwam, een grote geld boete krijgen Men is er echter nie zeker van of deze wy'ze van bestraf fing nog steeds bestaat De speaker kan iemand, die de goede naam van de Kamer aantast 'n openbare repri mande geven. In het geval van een buitenstaander kan deze in de ver gaderzaal worden geroepen om ten aanschouwe van de volle Kamer met gebogen hoofd zyn standje in ont vangst te nemen. Een Kamerlid of een minister, die in Engeland ooi altyd een Kamerlid is, kan worden geschorst of van het lidmaatschap worden beroofd. Hoggs uitlating is een symptoon van de naderende verkiezingsstryd waarby Engelse politici meestal geen blad voor de mond nemen. Ze zyn meesters in het beschimpen van hun tegenstanders. In vele verkiezingen is het vaak de tactiek der conser vatieven geweest om de vaderlands liefde van de socialisten in twyfel te trekken en de kiezers bang te maken voor de revolutie, die van hun kant nog altyd zou dreigen. Zulks tot grote verontwaardiging van Labour, dat zich met man en macht tegen dit soort demagogie trachtte te ver weren.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 24