Verkeersdelinquenten in BUITENHOF BOOD BETER De ladderwedstrijcl 9.95 Het mooiste eiland van Nederland BANKENBOS TRICOT NYLON SHIRTS Opgericht 1 maart I860 Donderdag 26 maart 1964 Achtste blad no. 31222 (Van onze Groningse correspondent) •*r EENHUIZEN. „Leve de mart die het bier uitvond!". (Want hij heeft de instelling nodig gemaakt van het kamp Bankenbos!) Dit is een getekend grapje in één van de dagverblijven van ge detineerde onder-invloed-rijders en andere verkeerszondaars in het barakkenkamp Bankenbos in Veenhuizen. De tekening stelt een standbeeld voor van de grondlegger van Bankenbos in de persoon van Donald Duck, die de uitvinder van het bier prijst, zonder welke er nooit een Bankenbos gekomen zou zijn STRAFGEVANGENIS ~,V 'I Vorig jaar april werd dit kamp speciaal in gebruik gesteld voor de tenuitvoerlegging van we- genverkeerswetvonnissen van minimaal 8 dagen tot maximaal 6 maanden. De bijna 400 ver oordeelden die er totnutoe hun straf hebben uitgezeten waren nagenoeg allen artikel 26-geval- len: mensen die een borreltje te veel op hadden .toen ze achter het stuur gingen zitten. Twee di recteuren van Veenhuizen lach ten geheimzinnig, toen we naar het getekende grapje aan de wand stonden te kijken Cynisme? Boetvaardigheid? Zelf spot? „/"tivf Ut fpu!- fü>£ ner ei** u, 1 Venn' druppel meer te drinken wanneer er nog moet worden gereden. Die naam Leeghwater dateert van vorige be stemmingen. Bankenbos is in 1948 gebouwd voor Indië-deserteurs. Daarna werd het kamp bewoond door zogenaamde „gunstige crimine len". Vervolgens stond het een paar jaar leeg en toen kwamen er de dienstweigeraars in, Jehova's getui gen. In april 1963 begon men hier met de correctieproef voor de ver oordeelden van de wegenverkeerswet. Voorheen zaten deze delinquenten in de huizen van bewaring over het hele land verspreid. Op het moment van ons bezoek waren er 54 bewoners. Steeds meer verkeerszondaars wor den naar Bankenbos gezonden. De dag voor onze komst waren er 13 gevangenen afgevoerd, maar er kwamen 17 nieuwe voor in de plaats. De capaciteit van de kampafdeling zal binnenkort ongeveer 80 man zijn. Van de eerste 250 gedetineer- „kaliber", ondergebracht in tiental len gestichtsgebouwen die wijd en zijd staan verspreid op een terrein dat altjjd nog zo'n 3300 hectare groot is. Minder ambulante bewoners zijn de rijksambtenaren, gestichtswach ters en ander personeel, die domicilie hebben in rustieke huizen van geva rieerd type, verscholen in het idyl lisch lommer van de staatsbossen. Bij de installatie van mr. Lyesen vorig jaar juli noemde de directeur- generaal uit Den Haag dit Veenhui zen „het mooiste eiland van Neder land". Het kamp Bankenbos behoort ook tot dit eiland. Een kort gesprek met mr. Lyesen en de directeur van de gevangenis en lijkswerkinrichting Norgerhaven in Veenhuizen. de heer J. W. Spie- gelenberg, verliep aldus: Wat voor veroordeelden zitten hier in Bankenbos? Spiegelenberg: De zogenaamde non-intentionelen van de wegen verkeerswet. Overtreders van ar tikel 26 sub. a: lui die onder in vloed van sterke drank gereden hebben. Zij zijn verre in de meer derheid. Verder heb je hier de mensen die zijn doorgereden na een aanrijding en er is ook een groep gestraften die lichamelijk letsel of de dood van anderen hebben veroorzaakt door hoogst roekeloos, hoogst onvoorzichtig en hoogst onoplettend rijden. Spiegelenberg: Ze zijn zo min mogelijk binnen, ook om het con tact met andere gedetineerden te vermijden. (De barakken van de verkeersovertreders liggen tegen over die van de principiële dienst weigeraars van Jehova's getui gen). Mr. Lyesen: Als ze niet volledig gescheiden zouden zijn van an dere gedetineerden, dan zou dat de straf verzwaren. SpiegelenbergWe zouden niet voldoen aan onze opdracht die steunt op de beginselenwet, arti kel 26. Hoe luidt dat artikel? Spiegelenberg: Met handha ving van het karakter van de straf of maatregelen moet de ten uitvoerlegging mede dienstbaar worden gemaakt aan de weder aanpassing van de gedetineerde" („Voor de meesten is dat vrije weekeind een verschrikkelijke plaag", zei de heer Nieboer later", want ze moeten nu zelf wat gaan doen, maar in de plaats daarvan gaan ze dikwijls zitten piekeren") Is er ook televisie? SpiegelenbergNee, nee. Wel radio. Ik ben 'n tegenstander van televisie in een gevangenis. Mr. Lyesen: Dat is te veel een passieve recreatie. Alleen bij bij zondere gebeurtenissen komt er wel een t.v.-toestel. SpiegelenbergJa, bijvoorbeeld voor een belangrijke voetbalwed strijd. of zoiets als dc Olympische winterspelen. Mr. Lyesen: Ja. daar kijk ik zelf ook graag naar! Onze schaakrubriek Opgave 151. Wit: Khl Df5. pion a5; zwart: Ka7, De3, pionnen a6, b7, G4. h4. Wit hout remise: 1. Df5—f2». Dxf2 pat. (partij Pil- nik-Reskew5ky). Opgave 152. Wit: Kh2. Db3, Tc5. Tel; Le3; pi. a4, b2, f2, g2. h3; zwart: Kh8. Dh4, Tf8, Tg6; Lb7; pi. a5. b4, e4, g7, h7. Mat in acht zetten. 1. Txg2t; 2. Kxg2. Txf2t; 3. Lxf2 e3i; 4. Td5. Dxf2; 5. Khl. DxeÜ; 6. Kh2, Df2*; 7. Khl. e2: en 8 onverschillig welke zet, mat door elD of Dfl of Lxd5. Opgave 153. Wit: Kh2. Ddl, Tg«. pi a2, b2. g4. g2; zwart Kh4, De6. Te2, pi. a7, b6. f7, h6. Mat in twee zetten. 1. Delt, Txel; 2. g3 mat. Opgave 154. Wit: Kgl. De5, Te8, Tfl; Lb2; Pd4; pi b3. c4, f2, g2. h3; zwart: Kg8, Dd6. Ta8. Ta2; Lf8. Pe4; pi. b7. c6, f7. g6. h7. Mat in drie zetten. 1. Dg7\ Kxg72 .Pf5tt, Kg8; 3. Ph6 mat. Opgave 155. Wit: Kei, Ddl Tal. ThlLel. Lfl: Pc3. Pf3; pi. a2. b2. c2, d5 f2 g2. h2; zwart: Ke8 Dd8, Ta8. Th8; Lf8. Lg4; Pe5. Pg8; pi. a7 'd7, c7 e7, f7. g7. h7. Wit wint. i. Pxe5, Lxdl; 2. Lb5f c6; 3 dxc6 enz. Opgave 156. Wit: Kgl. Dg3, TclJ Le3. Pf4; pi. a3. d3, d4. e5. f2. g2. h5; zwart: Kh8, Dd7. Tf8. Pe7. Pf7; pi. a7, b6. d5, e6. f5. g7 h7. Wit wint. 1. Tc7!, Dxc7; 2 Pxe6 enz. 1. Tc7!, De8; 2. Pxe6, Tg8; 3. Pg5, Pxg5; 4. Lxg5 Pc8; 5. h6 enz. Opgave 157. Wit: Khl. Dh4. Tfl, Tg3; Pf6: pi. a3. b2. c2 f4. p2. h2; zwart: Kh8 Dd6, Td8. Te7. Lb7; pi a6, b5. e4, e6. f7. g7. h6. Mat in drie zetten. 1. Dg5 enz. Opgave 158. WitKh2, Dd2, Ta8. Tc8, pi. b2, e5 f4, g4, h3; zwart: Kh7. De4, Tb7, Tb4, pi. d5. e6. f7, g7, h6. Mat in vier zetten, 1 Th8. Kg6; 2. f5: 3. Dh6 en 4. Tag8. De ladderstand is na deze 8 opga ven: 1. C. J. Hakenmulder 74; 2. C. Witteman 66; 3. H. Slegtenhorst 63; 4. J. A. Duiser 49; 5. P. Spieren burg 48; 6. en 7. J. Bekooy en G. J. van Dissel 47; 8 J. A v. Dissel 34; 9. J. Barendse 30; 10. Dr. Kwee Swan Liat 23; 11. J. Bousel 17; 12. D. Hoek 8; 13. G. Loeve 3: 14. C. G. v. d. Voorst 2. De prijs gaat dus naar C. J. Ha- kemulder. C. J. H. Voor de volgende ladder stand begint u dus met 14 punten. Ter oplossing CLIX Tliemjtie ,,Als je honderd van deze mensen gesproken hebt, dan is de indruk dat negentig van hen wel voelen: ik ben toch écht wel fout geweest", vertelde mr. Chr. Lyesen. de hoofddirecteur van de strafgestichten Veenhuizen. K reel BANKENBOSinkeer-oord ▼oor verkeersdeelnemers, vooral voor hen die geen geheelonthouder zjjn. Potentiële moordenaars", is de kreet die men tegenwoordig meer en meer hoort, als het gaat over mensen die onder invloed rjjden. Nou, dan heb ben we maar een gevaarlijke maat schappij; als men ziet, wat voor men sen in Bankenbos terecht komen: de onderwijzer, de bakker, de vertegen woordiger, de dokter, de metselaar, de ingenieur, de dakbedekker, de ho telhouder, de opperman, de leraar, de vrachtwagenchauffeur, de journa listhet is maar een greep. Adjunct-directeur H. Nieboer grijpt uit zijn bureau een lijst van de eerste 250 gevangenen van Ban kenbos: even kijken 19 be roepschauffeurs (de meeste vracht wagenchauffeurs zijn gesnapt buiten hun officiële werkuren 16 ver tegenwoordigers zoveel bouw vakkers een paar artsen „Van de eerste 250 mensen die in Bankenbos hebben gezeten .zijn de meesten niet eens gepakt bij een on geluk". vertelde de heer Nieboer. „Een groot aantal is gesnapt bij rou tinecontrole door de politie en een andere categorie bij kleine ongeval len met een paar schrammetjes. Zelfs zijn er gevallen bij die waren door gegeven als „vreemd gedrag", van een auto met dat-en-dat num mer. zodat de man na aankomst thuis de politie op zijn dak kreeg". Drooglegger „Leeghwater" (de grote droog legger). zo heet de eerste barak van het kamp Bankenbos waar zo menig automobilist zich voorneemt geen r>£ at\öudi£eiït VAN Op één van de wanden van een barak is dit fraaie kunstwerk te zien. den was 14 procent veroordeeld tot drie weken, 50 procent tot twee we ken en 17 procent tot tien dagen De jongste totnutoe was 20 jaar. de oudste 74. Staatje HOOFDDIRECTEUR van de strafgestichten in Veenhuizen is mr. Chr. Lyesen. HO is zo'n beetje de president van een klein staatje in een staat. Een merkwaardig staatje, met een wisselende bevolking van honderden gevangenen van allerlei Hoe is de selectie? Mr. Lyesen: Alleen veroordeel den van de wegenverkeerswet van minimum 8 dagen en maximum 6 maanden komen in aanmerking. Een van de voorwaarden is dat de veroordeelde niet eerder met de strafrechter in aanraking mag zijn geweest. En verder moet hij lichamelijk goed gezond zijn. Ze weten vooraf dat ze werkelijk „op de schop" moeten. Bomen rooien, sloten reinigen, wegen verbete ren. soms ook onderhoudswerk van de tuinen. Is er een bepaalde therapie? Spiegelenbergde directeur van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme (de heer F. van Dellen) in Assen houdt hier iedere week spreekuur. Hij heeft aanvankelijk geprobeerd de gede tineerden als groep te benaderen, maar dat lukte niet zo best. Iedereen die hier komt passeert in ieder geval een keer het bu reau van de heer Van Dellen. Daaruit ontstaat soms nauw con tact met de gedetineerde. De heer Van Dellen heeft een klein club je van mensen, die hij geregeld spreekt. Mr. Lyesen: Er zijn wel andere groepsgesprekken. Die komen dart neer op het al pratende zichzelf corrigeren. Maar het idee van corrigerend groepswerk is nog niet gerealiseerd. SpiegelenbergIn het sociale vlak zijn er niet zo erg veel pro blemen, maar op het gebied van de alcohol wel. Mr. Lyesen: het zijn geen mensen die de verkeers regels niet kennen. Het is meer en kwestie van gedrag. Hoe voelen de mensen zich onder de straf? Spiegelenberg: Niets lekkerder dan andere gedetineerden. Ze zullen straks bij zichzelf moeten bekennen: Ik heb gezeten, ik heb een strafblad. Vrouw en kinderen leven onder druk. En dan,, ze zijn hun rijbeioijs een flinke tijd kwijt Ik denk dat dit het ergst aan komt. Vooral bij de mensen die een auto voor hun werk nodig hebben. Vertrouwen Is het regime ook anders? SpiegelenbergNee, dat is na genoeg hetzelfde als voor de an dere gedetineerden. De daginde ling, het werk, de recreatie. Er is ook gewoon censuur op de post en de mogelijkheden tot het ont vangen van bezoek .zijn eveneens hetzelfde. Alleen de bewaking is tot een minimum beperkt. Het regime voor deze mensen is ge baseerd op vertrouwen. Ze heb ben gemeenschappelijke eet- en slaapzalen, waar nauwelijks een bewaker komt. Ze loven niet weg. Er is alleen maar een simpele prikkeldraadomheining rond het kamp. Dat is alles. Ze komen op eigen gelegenheid hierheen, dat wil zeggen, tot Assen. Vandaar worden ze groepsgewijs naar Veenhuizen vervoerd. De dagin deling? Opstaan om half zeven en half acht aan het werk. tot 's middags kwart over vijf, met schaftuurtjes ertussen. Zaterdags (vrije zaterdag voor het personeel van Veenhuizenen zondags vrij. Een beetje voetballen, volleybal len, Tafeltennissen of lezen. Op werkdagen moeten de mannen een gedeelte van het mooiste eiland van Nederland" omspitten. I i I 1 i W 1 J& 1 i 1 I 3 &:M 3 Wit geeft mat in vier zetten. CLX bed* 1 f b I A I 1 1 i 4 1 3 i I i 1 m m V Wit geeft mat in drie zetten. Oplossingen uiterlijk 16 mei aan W. H. van der Nat, Acacialaan 25. Leiderdorp. Onze bridgerubriek Verkoudheidsbacillenl 2ijn als de dood voor Het Haagse „Buitenhof" heeft onlangs in de meesterklassevier tallencompetitie ongeslagen het kampioenschap veroverd. Voor de spelers, ir. L. Oudshoorn- Rijke met Boender-Helleman, is dat een groot succes, vooral ook omdat de kampioen van vorig jaar. de Rotterdamse „Bridge kring 1935", de race naar de top aanvankelijk goed bijhield. De beslissing viel feitelijk in de ontmoeting tussen deze teams, waarbij het betere bieden dei- Hagenaars de Rotterdammers wei nig kans liet. Twee voorbeelden. West Sch. H V 10 8 3 Ha. 5 4 Ru. A V KI. H 10 7 5 Oost Sch. B 6 Ha. A B 3 Ru. B 10 7 2 KI. A B 6 2 Noord gever, niemand kwetsbaar. Oost begint te passen n.z. passen voortdurend hoe moeten o.w. op het goede contract komen van vier schoppen? Op papier is dat alle maal eenvoudig, maar in de prak tijk kwam de Bridgekring er niet uit. Men bood: oost. pas west een schoppen oost twee klaveren west drie klaveren oost pas. Het is gemakkelijk oost de schuld te geven van dit passieve eindcontract maar wat had oost dan na drie klaveren nog moeten zeggen? Drie Sans? D%arop zou west gepast heb ben en met hartenuitkomst is dat een hachelijk contract. De oplossing van het vraagstuk lieten de Hagenaars zien: oost pas west een schoppen oost twee Sansatout west drie klaveren oost drie ruiten west drie schoppen oost vier schoppen. Oosts 2 SA-antwoord lijkt mij beter (vooral na gepast te hebben dan het twee klaverenbod op zo'n slechte kleur. Het drie klaverbod van west was conventioneel: het dwong oost verdere informaties te geven. Drie ruiten toonde een vier. kaart in die kleur, weet kreeg nu de kans zijn schoppens te herbieden en oost wist daarna wel, dat o.w. zeer weinig in harten samen had den. Oosts verhoging tot vier schop. pij is dan ook zeker het beste bod. De troeven zaten 3:3, de ruiten- heer bij noord na hartenuit komst werd het contract dus zonder al te grote moeite gewonnen. West een harten oost twee rui ten west twee Santatout oost vijf klaver west zes ruiten. Daar klaverheer goed zat, werden er der tien slagen gemaakt. Nadat twee Sans een vrij sterk openingsbod aangaf, achtte oost zich gerechtigd zijn twee kleurenspel te omschrij ven met een sprongbod naar de manche in klaveren. Het is duide lijk, dat west, met zóvele vitale kaarten in ruiten en klaver hierna slem moet bieden. Dit bieden is een typisch voor beeld hoe men zonder conventies tot een goed slembod kan komen. Hoe scherp de beide combattan ten boden blijkt uit het volgende spel: West •Sch. B 10 7 3 Ha. A V 6 2 Ru. A B 10 2 KI. 6 Oost Sch. H 4 Ha. H 10 8 3 Ru H 8 5 3 KI. 9 4 2 Om op deze spellen naar vier harten te komen is zeker niet een- Dit doosje betekent: 1 protektie tegen infektie voudig en bovendien zal die on derneming onder een gelukkig ge sternte moeten plaatsvinden, wil men tien slagen maken. Het bied- v er loop. west een harten oost drie harten west vier harten, maakt geen kinderachtige indruk. Ruitenvrouw zat sec, maar als n.z. alsmaar klaveren zouden spelen, komt west toch in moeilijkheden. Beide teams slaagden er echter in tien slagen te maken en daarmee een manche te scoren, die men niet verwachtte geboden te zijn aan de andere tafel. Waaruit weer blijkt, dat men ook in bridge de dag niet moet prijzen vóór het avond is. W. H. FILARSKI. Advertentie Logica Uitstekend bieden, gebaseerd op principes der logica, bracht de Hagenaars een goed slembod bin nen: Het gevangenisplein tussen de barakken West Sch. 8 6 5 3 Ha. A 9 6 5 2 Ru. A 4 KI. A V Oost Sch. Ha. 7 Ru. H VB 10 8 2 KI. B 109 7 42 Alléén bij p c vindt u deze hagelwitte, per- fect-zittende shirts met modern boordmodel. Van tricot nylon, dus zó gewassen en zó weer te dragen. r u a.iè'&töikafc.ii

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 23