Poeder Bouillonpoeder Nederland en België associatie van Spanje met E.E.G fel tegen Zuidelijke flank van NAVO zeer verzwakt, zegt Maxwell Taylor dansen IVOCAAT Schoonheid van St. Paul's door wordt (lruk"ei,raat hoog kantoorpand verduisterd Man gewurgd door vrouw en kostganger VERKOOPSTERS GROENEWEGEN k k Maast al die heerlijke Royco-soepen is er nu ook BöüiJIo, BETOGING VAN LONDENAREN Hoofdlegerpredikant ging buiten zijn boekje T.a.v. aanwijzingen Na 4 april in R. K. Kerk nieuwe huwelijksritus Dr. Soebandrio naar Koningin ASINO NOORDWIJK AAN ZEE UTO AANGEBODEN XTXHALL Velox pasy piü Drukkerij De Gruijlei enige le en 2e klai drukkers NEDERLAND It VIERT FEEST! LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 56 MAART 1964 Witte" lonan Bij houw van bank (Van onze correspondent in Londen) Gisteren hebben tijdens het lunchuur honderden op de trappen van de St. Paul's kathedraal in de City van Londen een demon- jtratie gehouden om te proesteren tegen de bouw van een negen verdiepingen tellend uitspringend kantoorgebouw van dertig me ter hoogte tegenover de kathedraal, dat reeds in de steigers staat, waardoor dit 18de-eeuwse meesterwerk van Sir Christopher Wren nog meer voor het oog verborgen zal worden dan reeds het geval Het schandaal van de bijna vol ledige insluiting van de kathedraal door handelsgebouwen is overigens niet nieuw. Men dient hiervoor zelfs terug te gaan tot de tijd dat de pote Wren, een week na de reus- ichtige brand welke in 1666 het uit houten huizen bestaande Londen voor het grootste deel in as legde, dn ontwerp Indiende voor de nieu we St. Paul s. Hij had deze verklein de Romeinse Sint Pieter een ruim voorplein willen geven .maar zijn naterialistische tijdgenoten voelden tr weinig voor, omdat zy elk plekje van de toen al dure Londense grond (bruiken wilden voor huizenbouw, fren verlegde daarom de as van de kathedraal, zodat er tenminste nog iets van de majesteit van het bouwwerk zichtbaar zou bleven. De kerk ging vrijwel achter de omgeving schuil toen in de 19de eeuw de gebouwen steeds hoger en lelijker werden. Nog erger werd de iltuatie toen vlak voor de kathedraal een spoorwegviaduct werd gebouwd. De afschuwelijke ijzeren spoorbrug vormt een diepe belediging voor Wrens schone architectuur. Vanuit Fleet Street ging wat er nog van het uitzicht op de kathedraal over ras, bijna alles verloren. Thans zal het nieuwe kantoorge bouw de noordwestelijke toren van ie kathedraal geheel bedekken. De jleuf waardoor de kathedraal tot nu toe te zien was, werd nog kleiner. Het siet er niet naar uit dat de pro testen. waarbij de geestelijken van it kathedraal vooropgaan, veel zul ten helpen, want de regering en tndere autoriteiten weigeren in dit verre stadium van de bouw in te trijpen. De tegenstanders van het nieuwe gebouw verlangen dat de voorgevel zal worden teruggezet of I dat er een stuk van de top afgaat. 1 Ook in het Hogerhuis werd gis teren krachtig geprotesteerd door Lord Walston, die zei dat de oppo santen geen „boze jonge of oude mannen" zijn, maar mensen die in de omgeving van St. Paul's leven en werken en die het onduldbaar ach ten dat de volle schoonheid van de kathedraal door de moderne bescha ving wordt aangetast. Vijf of zes meter kunnen de situatie redden, zo riep hij uit. Lord Bossom. die zelf architect is, noemde deze bouw, die de kathedraal als het ware wegvaagt, het aller ergste vandalisme. Namens de rege ring werd geantwoord dat er al acht Jaar over deze kwestie in het par lement was gedebatteerd en dat de zaak nu gesloten ls. Dit. was wel een heel ambtelijke reactie, want de gewone burger, die tot nu toe on mogelijk de consequenties kon be seffen, ziet nu voor zijn ogen tot zijn schrik wat er in werkelijkheid gebeurt. Het valt te betwijfelen of de ar chitect van het kantoorcomplex, Sir William Holford, één van Engelands vooraanstaande bouwmeesters, de verhitte gemoederen tot bedaren kan brengen. Hij heeft namelijk ont kend dat de voorgevel van St.. Paul's weggemoffeld wordt, omdat de straat er voor nu eenmaal zo loopt, dat nooit meer dan de helft van die gevel zichtbaar was. Hij heeft gepro beerd een compromis te bereiken. Van St. Paul's voorkant zou evenals in het verleden slechts een glimp mogen worden opgevangen, om als het ware bij verrassing te worden ontdekt. Vanaf de rivier gezien ech ter onthult het monument zijn vol le glorie. Maar slechts een enkeling n"dert de kathedraal van die kant. Bovendien heeft men aan de weg gebombardeerde achterzijde van de kerk wel degelijk veel meer ruimte dan vroeger uitgespaard. Er wordt thans een kolossaal bedrag besteed aan het schoonwassen van de door een eeuwenlange roetregen vervuil de kathedraal. Degenen die meen den dat het doffe zwart, contras terende met kleine sporen van grijs en wit, het toppunt van typisch Lon dense schoonheid betekende, komen waarschijnlijk wel op andere gedach ten, nu de indrukwekkende zuilen, driehoeksgevel en torens van de voor kant, in hun oorspronkelijke natuur lijke wit- en leemkleur prijken. St. Paul's neemt een speciale plaats in de harten van de Londenaars in sinds de kathedraal tijdens de nach telijke blitz aanvallen, terwijl de om geving in vlammen opging, als een machtig schip in de kokende zee en hel doorstond. maar niet gewerkt Het werk bij de bouw van de Ne- derlandsche Bank in Amsterdam lag gisteren stil .Dit als gevolg van het feit dat de arbeiders voor het eerst door de invoering van de nieuwe CAO „gewit" loon ontvingen. Er werd gisteren heel druk gecon fereerd. Aan zeventien arbeiders is door de i directie van de Maatschappij Van I Eesteren. die de bouw uitvoert, op 1 staande voet ontslag aangezegd. Aanleiding hiertoe was. dat enkele dagen achtereen ongeveer 200 arbei- ders een langzaamaan actie voerden. Onslagen De hoofdlegerpredikant, ds. B. A. Bos, heeft met zjjn aanwijzingen aan de legerpredlkanten om de hu manistische raadslieden niet tege moet te komen ten aanzien van ge- De Nederlandse bisschoppen heb ben in hun bisschoppenconferentie beslist, dat de nieuwe huweljjksritus, raartoe besloten ls door het concilie in die vastgelegd Is in de constitutie •Ter de liturgie, na beloken pasen - 4 april van kracht zal worden. Na deze datum zal het huwelijk niet. meer worden Ingezegend vóór de H.-Mis, maar ls de ritus geplaatst tussen preek en offerande. De voor naamste veranderingen zijn: a. plaatsing van het huwelijksritueel t lissen preek en offerande. Tot dus- kier was dit voor de H.-Mis. b. het ehele ritueel is in het Nederlands, 'ot dusver waren enkele delen, zoals bv. de zegening der ringen, nog in het Latijn, c. het bruidspaar knielt niet meer by het eigenlijke moment ran het huwelijksritueel, maar staat als teken van eigen actieve betrok- enheid bij dit sacrament. De andere veranderingen bete kenen voornamelijk een aanpassing van het verloop van het ritueel aan zijn nieuwe plaats in de H.-Mis. Van de plechtigheid voor de H.-Mis Ls thans alleen nog maar de begroe ting van het bruidspaar door de priester overgebleven. De rest is ge heel geplaatst tussen preek en offe rande. Door deze verplaatsing is een dui delijke eenheid gebracht in de ont vangst van het huwelijkssacrament en de huwelijksmis. De inleidende onderrichting in de woorddienst van epistel, evangelie en preek komt nu beter tot zijn recht, in het vroegere ritueel kwam de onderrichting pas na de huwelijkssluiting. In het ritueel voor het gemengde huwelijk komt door deze beslissing van het episcopaat geen verandering. Dit ritueel is trouwens pas enkele aren geleden veranderd. bruik van ruimten en om er nauw keurig op toe te zien, dat deze raads lieden nergens de grenzen van hun bevoegdheden overschrijden, een ter rein betreden, waarop hij geen be voegdheid heeft. De minister van Defensie heeft dit medegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het lid van de Eerste Kamer de heer Thomassen iPvdA". Hij zegt in zyn antwoord, dat hij de aanwijzingen onjuist acht en dat hij dit de hoofdlegerpredikant heeft medegedeeld. Wat de brief betreft, die de hoofd legerpredikant over de boodschap van het humanisme heeft geschreven aan de in werkelijke dienst zijnde legerpredikanten, meent minister De Jong, dat ds. Bos de vrijheid heeft over een dergelijk onderwerp een brief aan de predikanten te richten. De bewmdsman meent buiten deze kwestie te moeten blijven en hierover geen oordeel te moeten geven. In deze brief komt de volgende passage voor: „Hier worden metter daad stenen voor brood gegeven. Het is in zyn armoede bovendien anti- evangelisch en het meest troosteloze getuigenis dat gegeven kan worden". Dit is volgens minister De Jong's antwoord een uiting van de gods dienstige overtuiging van de hoofd legerpredikant, deze overtuiging heeft ds. Bos op verzoek van enige legerpredikanten uitgesproken. De zeventien ontslagen arbeiders kwamen gisterochtend vroeg op het werk om hun collega's tot een soli- dariteitsstaking te bewegen. Zij wer den echter van het werk verwijderd, waarna alle arbeiders eensgezind het terrein verlieten. Voor de poorten werd de situatie toen besproken. Ook de directie voer de overleg, en wel met vertegenwoor digers van de erkende vakbonden. Maar de directie wil niet praten met de zgn. kern uit het personeel. Aan het praten kwam maar geen einde. De directie van Van Eesteren zei de vertegenwoordigers van de vakorganisaties dat zy zich over de CAO-kwesties, maar moeten wenden tot de aannemersorganisatie. De ver tegenwoordigers gingen toen maar weer met de arbeiders praten. Normaal werken Maar eigenlijk willen de directie en de arbeidersorganisatie helemaal niet praten. Ze verlangen slechts dat de werknemers hun werk normaal verrichten, zo werd van de zijde der directie opgemerkt. De afdeling Amsterdam van de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond heeft gisteren ook nog vergaderd over de moeilijkheden in de bouwsector. Maar dat biyft ge heim, werd alleen gezegd. T. (Van onze Brusselse correspondent^ De EEG-ministerraad wenst geen associatie met het Spanje van gene raal Franco. Het is gisteren tydens de besprekingen in Brussel duidelyk gebleken, dat de unanimiteit die ver eist is voor het besluit daartoe, niet kan worden gevonden. Overeenstem ming was er overigens niet. Zowel Frankrijk als Duitsland wilde de mo gelijkheid tot associatie in een ant woord van de ministerraad op het reeds uit 1962 daterende verzoek van Spanje tot associatie, niet geheel en al buitensluiten. België en Nederland wensten duidelyk in het antwoord te laten blyken, dat associatie onder de hui dige omstandigheden niet mogelijk kan zyn. Spanje moet dan zelf ma&r uit het antwoord lezen dat het daar bij gaat om het huidige regime. Wel gaan de beide landen ermee akkoord dat eventueel besprekingen over eco nomische vraagstukken worden ge opend. Minister Spaak van België, die gisteren nog al veel aan het woord is geweest België bezet trouwens de voorzittersstocl heeft uitermate duidelyk gezegd dat het voor België om een politieke zaak gaat. De oorspronkelijke brief van de Spaanse regering spreekt van asso ciatie m verband met een mogelijk volledig lidmaatschap. De Belgische regering kan dat onmogelijk accepte ren. Associatie van een Europees land leidt nu eenmaal vroeg of laat tot lidmaatschap (dat is bijvoorbeeld bij Griekenland voorzien) en dat lidmaatschap kan ook tot een poli tieke unie leiden. Met Spanje wil Eelgis in geen geval thans een der gelijke relatie. De Duitse staatssecre taris Lahr maakte daarop nog de De gevolgen van de beperkingen, die aan het Amerikaanse programma voor militaire hulp aan het buiten land zijn opgelegd, zyn ernstig. De doelmatigheid van de Amerikaanse strijdkrachten in Azië zal langzaam maar zeker achteruitgaan en de de fensie-strategie krygt een ernstige terugslag. Dit verklaarde de voorzit ter van de commissie van Ame rikaanse stafchefs, generaal Maxwell Taylor, gisteren in het Congres. Genera-1 Taylor stelde zich achter de minister van Defensie, Robert McNamara, die bij de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden sterk had aange drongen op goedkeuring van de aan vraag van een miljard dollar door president Johnson, bestemd voor het nieuwe programma voor militaire hulp aan het buitenland. McNamara zei nadrukkelijk dat de Verenigde Staten van plan zijn „elk nodig be drag voor economische hulp, militai re opleiding en logistieke steun", die nodig zijn voor het handhaven van de onafhankelijkheid van Zuid-Viet- nam, te verlenen. McNamara zei dat de Turkse en Griekse strijdkrachten in hun mo gelijkheden sterk zyn beknot door gebrek aan uitrusting. De commu nistische strijdmachten niet ver daar vandaan hebben hun militaire kracht juist vergroot en daardoor is „de toestand aan de zuidelijke flank van de NAVO inderdaad zeer ern stig". Generaal Lemnitzer, de geallieer de opperbevelhebber van Europa heeft erop gewezen, aldus de minis ter, dat het vraagstuk niet zozeer wordt gevormd door de gevechts kracht van de strijdkrachten van Griekenland en Turkye, maar door gebrek aan uitrusting, die de landen zelf blijkbaar niet kunnen bekosti gen. De Sowjet-Unie heeft veel bij gedragen tot de modernisering van de Bulgaarse strijdkrachten en deze voorzien van Russische tanks. Meer bijzonderheden wilde McNamara in het openbaar niet verstrekken. MARKTBERICHTEN GOUDA, 26 maart Kaasmarkt aanvoer 9 partijen le kwal f 2.73-2.80, 2e kwal. f 2.65-2.72. Handel goed. opmerking tegen minister Spaak, dat het systeem in Spanje toch langza merhand geliberaliseerd wordt. De Belgische vice-premier antwoordde vrij heftig: „Dat hebben wy niet ge zien in de jongste vonnissen tegen hen die het niet eens zijn met het regime. Maar wanneer u werkelijk vindt, dat het wél zo is. ben ik wel bereid Ir. d e antwoordbrief aan Spanje te laten zetten dat wij met associatie akkoord gaan wanneer die liberalisering van het regeringssy steem inderdaad tot stand zal zyn gekomen". Ook de Nederlandse staatssecreta ris De Block sloot zich bij België aan. De Nederlandse regering, zo zei hij, meent, dat de EEG wel bereid kan zjjn met Spanje over concrete economische problemen te spreken maar onder de huidige omstandighe den kan er van associatie geen sprake zyn. Italië heeft verzocht dat de perma nente vertegenwoordigers eerst eens een studie zullen maken van het vraagstuk van de associatie in het algemeen. Tenslotte heeft de raad besloten dat de landen zich zullen Het ligt in de bedoeling dat de Ko ningin audiëntie zal verlenen aan de minlrter van buitenlandse zaken van Indonesië, dr. Soebandrio. gedurende zyn bezoek aan Nederland. Na de aankomst van de Indonesi sche bewindsman op Schiphol woens dagochtend 1 april, staan voor de na middag protocollaire beleefdheidsbe zoeken aan de minister-president, mr. V. G. M. Marijnen. de voorzitter van de Tweede Kamer mr. F. J. F. M. van Thlel en de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, op het programma. Minister Luns biedt 's avonds in hotel Kurhaus een diner aan. De vol gende dag is geheel gereserveerd voor zakelijke besprekingen op het ministerie van Buitenlandse Zaken, 's Avonds geeft minister Soebandrio voor Nederlandse autoriteiten een ontvangst ln hotel kasteel Oud-Was senaar, waar de minister logeert ty dens z(jn verbiyf in Nederland. Minister Soebandrio die tevens eerste vice-premier is. zal o.a. zyn vergezeld van zyn echtgenote, plaats vervangend minister van Volksge zondheid. beraden over de tekst van een ant woordbrief aan Spanje en dat die half april zal worden besproken. Ieder zal zyn ontwerp meebrengen en minister Spaak zal als voorzitter van de raad het definitieve antwoord namens de Zes mogen schryven. Een dag, nadat in Dordrecht een vrouw en haar kostganger bekenden, dat zij haar man hadden vergiftigd, is bekend gewor den, dat de recherche ook in 's-Hertogenbosch een vrouw en haar kostganger heeft gearresteerd. Zij worden ervan verdacht de echtgenoot van de vrouw door wurging om het leven te hebben gebracht. De twee verdachten hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het slachtoffer werd ln de nacht van zondag op maandag in Den Bosch dood op bed aangetroffen door een huisarts, die was gealarmeerd door de vrouw. Zy deed het voor komen. dat haar man een natuur lijke dood was gestorven. De arts. die zondagsdienst had, vertrouwde de Veenstreek vergaderde Rust en gemoedeiykheid waren waren kenmerken van de Jaarverde- ring van de Kring „De Veenstreek" van de L.T.B., doe gehouden werd in cafe Hogendyk te Langeraar. De vergadering stond onder leiding van de heer Schrama uit Roelof- ar ends veen. voorzitter van de kring „De Veenstreek". Hy stelde vast dat de bloementeelt goed was geweest. Ten aanzien van de gewonen Veen- se teelt merkte hy op dat deze slecht was geweest. Er werden enkele me dedelingen gedaan inzake de nieuwe C.A.O. Het aantal werkuren wasLL teruggebracht op 2349. De secreta ris maakte de werktyden bekend die zullen gelden in de onderschelden perioden. Het jaarverslag van de heer M. Keyzer maakte melding van dn slechte uitkomsten van de bui tencultures. Op een vorige vergadering was door de heer Schrama medegedeeld dat hy op deze vergadering zyn zaak niet helemaal. Hij nam contact dat de echtgenoot een kerngezonde man was geweest, die niet onder doktersbehandeling had gestaan. De politie werd daarop gewaarschuwd, I die dr. J. Zeldenrust, van het Ge rechtelijk Geneeskundig Laborato rium verzocht sectie te verrichten. Die kwam tot de conclusie, dat de man was gewurgd. De vrouw en de I kostganger bekenden na arrestatie. Politie en Justitie weigerden tot nu I toe verdere inlichtingen te verstrek ken. De officier van Justitie, mr. J. Bruigom, heeft de politie zelfs een zwygplicht opgelegd. op met de huisarts, die verklaarde, functie zou neerleggen. Daar er een opvolger gezicht moest worden door de afdeling Roelof arendsveen. werd in de afdeling gepoogd een kandi daat te vinden. Men was er ook in geslaagd, aldus deelde de heer Ver del mede, doch deze kandidaat zou pas volgend jaar beschikbaar zyn. Omdat de zaken zo stonden werd een beroep gedaan op de heer Schra ma om nog een Jaar aan te biyven. De heer Schrama bleek hiertoe be reid te zyn en werd opnieuw be noemd tot voorzitter. Van de afde ling Langeraar waren aftredend de heren M. Keyzer en J. Th. Volgering, die beiden werden herkozen. By de rondvraag deelde de heer Verdel mede dat er ln de afdeling Roelofarensveen stemmen w arenW opgegaan om ten aanzien van het sierteelt-beleid meer duideiykheid te verkrygen. vooral ten aanzien van de vergunningen. )AO: JERRY JOX JAZZBAND. iig i paasdag It paasdag f 1.50. *Ünafdeling biedt U een ruime keus; alsook de meest bekende en gevraagde merken. zanaf 4.40 p. fl. un&f 5.70 p. fl. nth, vanaf 4.25 p. fI. vanaf 2,25 p. fl.; Mosel Perlée 2.55 p. fl.; LandwUn .05 p. fl.; Rosé d'Anjou-Mateus Rosé. Beaujolais. Rode le Bordeaux en Bourgogne. 1EET OOK ONZE WIJNKORTING NIET bij 5 fl. 10 et. bu 12 fl. 15 ct. Down Town Jazzband Aanvang 5 uur. per fles vanaf f.4.30, prima Brandewyn en verse eieren, maathoudende fles met wyde hals. HAARLEMMERSTRAAT 135 TELEFOON 21023 VRAGEN voor. onze afdeling textiel, dames- en I iderconfectle, lingerie, tricot, hulshoudvak met behoorlijke vakkennis en ervaring. U I BIEDEN een 5-daagse werkweek en hoog loon. ehlkte krachten kunnen ln ons spaarsysteem wor- i opgenomen. In 4 Jaar bezit U dan f5000. Li kunt zich elke dag aanmelden of telefonisch een u Praak maken 01761—4219 (na 6 uur 4045). «LAAN 4—6a LEIDSCHENDAM Mtieuli.r a.n p.rtieuli.r model I960. MORSWEG 24 LEIDEN Na 7 uur. r~' mr Royco 4 goede redenen om blij te zijn met dit nieuws: ■j Royco vleesbouillonpoeder is zo 3 U kunt het precies naar Uw smaak fijn gekruid toevoegen 2 het lost zoveel gemakkelijker op 4 voor slechts 29 cent heeft U een volle dan blokjes en tabletten liter geurige vleesbouillon RB Gevraagd bjj Hoofdstr. 61 SASSENHEIM Schrlfteiyke sollicitaties aai! bovengenoemd adres. Bijzonder fraaie dameslingerie, fabri kaat Schiesser, be- '.end door zijn goede zoupe en mooie kwa- 1 'iteit: charmeuse slipje f. 2,95. Directoires J f. 4.505.50. Witte nylon onderjurk f. 15.25. Marineblau we onderjurk f. 16.9C (ook in smoke) ciel onderjurk f. 13.75. Zwarte onderjurk, satijn f. 20. yd et ronde hals, lad- dervrije charmeuse, zwart of wit f. 8.25. Voor elke bij ons be stede f 10.een gra tis lot in de Beatrix- fondsloterij Thans kopen it kans kopen!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13