Fel debat over het bromfietsverbod In k A T WIJ K werd bollenseizoen. geopend STILBÉPAN Centenpijn In Noordwijks raad Boulevards voor brozems gesloten H.A.L. bestudeert de vaart op Australië Hartelijke ontvangst in het raadhuis deze shampoo is het behoud van uw haar PRINS EN KROONPRINSES TERUG UIT VER. STATEN Proefreis van de „Rijndam WIE SPAART BOUWT BURCHTEN Veel klachten over het mulo Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 maart 1964 Vierde blad no. 31221 De gemeenteraad van Noord- wijk heeft gisteravond met 11 tegen 6 stemmen zijn fiat ge geven op de maatregel van B. en W. om de beide boulevards en de daartussen gelegen wegen in het seizoen 's avonds voor brom fietsen te verbieden. Zonder slag of stoot is dit niet gegaan. Fel is over dit omstreden punt gedebatteerd waarbij het beurte lings werd afgekeurd en toege juicht. Algemeen bestond waar dering voor de activiteit van de politie bij het bestrijden van het bromfietslawaai. Zij stond ech ter voor een schier hopeloze taak. De heer Van Leeuwen (KVP) noemde de maatregel a-sociaal en telfs een schandaal. Auto's en bus sen met Duitsers mogen naar harte lust heen en weer ryden, maar de kleine man. die de gehele dag heeft jewerkt, mag met zijn brommer tegen De Grent optrappen. Hij trok een parallel tussen dit verbod en de situatie in vroeger dagen toen de Noordwjjkers niet op een bepaald strandgdeeelte mochten komen. Ook zag hjj het gevaar, dat de brozems elders in het dorp de rust zouden jaan verstoren. Burgemeester mr. G. F. W. van Berckel zei, dat het gemeentebestuur tot het uiterste was gegaan. Er rest niet anders, dan een bromfietsver bod. Helaas hadden de kwaden het ook voor de goede bromfietsgebrui kers bedorven. De voorzitter wees verder op de mogelijkheid om het verbod uit te breiden tot andere straten, waarop de heer Van Leeuwen interrumpeer de: „Heel Noordwijk sluiten!" De heren Schelvis (KVP), Schen- keveld (KVP) en Duindam (PSP) sloten zich bij de woorden van de "ieer Van Leeuwen aan. De heer lindam stelde voor de boulevards ir alle motorverkeer te sluiten. Wethouder G. Vogelaar (prot. hr.) wees op de moeilijkheden bij iet bestrijden van het bromfiets- uvel. Het zijn bijna allemaal vreem ie jongelui, op wie de boulevard en rooral hetgeen er op loopt, aantrek- 'ngskracht uitoefent. Met het ver- ~i wordt de kleine man economisch diend, want de boulevards zijn het isitekaartje van de badplaats en Ben dient het de gasten zo prettig logelijk te maken. Het is een vervelende maatregel, jvond wethouder P. den Otter (PvdA) idie een kleine poging deed te de monstreren hoe de ploegen brozems iplegen weg te racen, maar straks zal het in ieder geval mogelijk zijn rus- lig te wandelen. Honderd procent achter de maatre- [el stond wethouder M. C. J. Sede- (KVP). Volgens zijn lnforma- zouden de winkeliers in de •fdstraat dankbaar zijn als daar K)k een dergelijk verbod kwam. Dit gaat niet ten koste van de kleine man, maar ten bate van de jongeman, filosofeerde de heer Van tiemsdijk (gem. bel.), waarbij hij ei te hopen dat het verbod een in vloed ten goede zou uitoefenen. Zijn fractiegenoot dr. J. van Nes juichte het voorstel eveneens toe. Als de po litie minder werk kreeg door de bromfietsloze boulevards, verzocht hij aandacht voor de bestrijding van de „katers", die zich elk voorjaar bij de pensions met Engelse meisjes op houden. Daar krioelt het van de bro- De heer Benschop (prot. chr.) 'ek het niet met de heer Van Leeu- fwen eens over het a-sociale karakter i het verbod. Hij zou echter graag dat de politie ook de snelheid de automobilisten controleerde, i Bij de stemming verklaarden de leren Duindam, Van Leeuwen, Abels. Schelvis, De Haas en Schenkeveld iich tegen het bromfietsverbod. Sluitingsuur Ook het sluitingsuur voor de dan cings kwam in deze vergadering even om de hoek kjjken, toen een brief "van „Noordwijk Actief" aan de orde kwam, waarin verzocht werd om van dc vrijdag voor Pasen af tot 15 sep tember het sluitingsuur voor het Ca- ino, Lido en Duna-Deli op 2 uur te stellen. B. en W. prezen de medewerking van de exploitanten aan de bestaan- le regeling en wilden hen in zoverre ;emoet komen; dat genoemde be- jven in de periode van 1 juni tot september tot 's nachts 2 uur open gen zijn. In het voorseizoen acht- men echter de bevoegdheid van burgemeester voldoende om in jzondere omstandigheden onthef- ig te verlenen. De heer Van Leeu- .n was het daarmede eens. Scherp keerde zich de heer Ben- ihop tegen het verzoek. Het, deed .em onsympathiek aan, dat juist op Ie Goede Vrijdag, waarop soberheid ist. de dancings tot 2 uur open >uden zijn. Graag zou hij zien, dat I .Noordwijk Actief" een positief ndpunt innam ten aanzien van naleving van de sluiting van win- 'ls op zondag, terwijl hij ook kri- ik uitoefende op de houding van ,n aantal „Noordwijk Actief "-leden igenover de Stichting VW. De brief ging naar B. en W. voor Ivies. In de volgende vergadering imt de wijziging van de APV aan Ie orde. hetzij als neutrale dan wel als oecu menische instelling. Hij verzocht de mogelijkheden tot vestiging van een dergelijke school te onderzoeken. Wethouder Den Otter zag daarin geen perspectief, want de school zou dan een openbare moeten zijn en daarvoor zijn geen voldoende leer lingen. Zowel de heer Alkemade (KVP) als de heer De Geus (prot. chr.) achtten het gesprek zinloos, omdat katholieke en protestants-christelij ke ouders hun kinderen niet zouden sturen naar een school, welke de heer Van Riemsdijk als een ideaal zag. Mej. J. Passchier werd in deze ver gadering benoemd tot waarnemend gemeente-ontvanger en als zodanig beëdigd. Aan de gemeente-secretaris, de heer B. Ike werd per 1 augustus a.s. eervol ontslag verleend. Bij de behandeling van een voor stel tot onteigening van grond in het uitbreidingsplan Beeklaan-Mid den, trok de heer Faase (KVP) in twijfel of alles in het werk gesteld was om met de betrokken eigenaars tot overeenstemming te komen. Een aanvankelijk bod van f200.000 was later meer dan verdubbeld. Wethouder Vogelaar ontkende met klem, dat hij door de vertegenwoor diger van de fa. De Groot was be naderd. Eerst nu de onteigening op tafel ligt, komt men met aanbiedin gen. De heren Van Leeuwen, Alke made en Benschop drongen aan op onderhandelingen, doch de wethou der persisteerde tot aannemen van het voorstel, waarmede de raad uit eindelijk akkoord ging. Parkeerplaats Over de aanleg van een parkeer plaats aan de zeezijde van de Koning Astrid Boulevard, stelde de heer Van Riemsdijk enkele vragen. Uit het antwoord van het college bleek, dat de auto's ongeveer 3 a 4 meter lager komen dan het duinplateau, zo dat men van de boulevard af over de parkeerplaats heenziet. De reactie van Rijnland was niet ongunstig. Afgewacht moet nog worden of de hogere overheid de middelen ver schaft om het werk uit te voeren. Het zal een jaarlijkse last van f 62.500 meebrengen. Doen wat de hand vindt om te doen, oordeelde de heer De Geus, dan komen de midde len vanzelf. Wethouder Sedelaar gaf nog de verzekering, dat het niet in zijn be doeling lag /het plan uit parkeergel- den te financieren. Dit zou ook niet mogelijk zijn. Bij de vaststelling van een ver ordening betreffende de levering van gas ontspon zich een discussie tussen de heren Alkemade, De Kaas, Faase en de wethouder eer bedrijven, de heer Den Otter over de registratie van gastoestellen. Naar de mening van de raadsleden was deze onvol doende, temeer omdat zij was ge schied voordat een circulaire onder de afnemers was verspreid. De wet houder, min of meer gesteund door de heer De Geus, bleek het daarmee niet eens. Gevaarlijke situatie Nadat bij het rapport van de com missie, die de rekeningen over 1962 had onderzocht, nog opmerkingen waren gemaakt over de dienstkleiding van het personeel van openbare wer ken en de huidige waterleidingtarie ven, vroeg de heer Van Leeuwen aandacht voor de gevaarlijke situa tie op het smalle gedeelte van de Voorstraat bij Brouwer, speciaal voor de schooljeugd. Hij bepleitte de aan leg van een kwakel over de Woens dagse Watering om de kinderen een veiliger weg naar school te geven. De heer Benschop wees op de slecht aangeduide zebra's aan de Duinweg en de Koningin Wilhelmina Boule vard. Daarna ging de raad in besloten zitting, onder meer ter bespreking van een verhoging van de wethou ders-salarissen. B. en W. stelden voor deze te brengen op f7173 per 1 jan. 1963 en op f8245 per 1 januari 1964. Voortekenen tijdens de openbare Droog of vet haar is vaak het gevolg van verkeerde shampoo. Gebruik pre cies de goede shampoo: Stilbépan! In 4 soorten: voor droog haar, vet haar, normaal haar, ondervoed haar. "r" DAORA N V. DIEMEN Prins Bemhard en Prinses Beatrix zijn na een bezoek van tien dagen aan Amerika per KLM uit New York teruggekeerd op Schiphol. De laatste drie dagen van hun bezoek besteed den zij aan de Bilderberg-conferentie in Williamsburg (Virginia). De Prin ses woonde de zittingen als toehoor ster bij. Temidden van bijna honderd vooraanstaande figuren uit de gehele wereld was zij op de conferentie de enige vrouwelijke aanwezige. Op de terugweg naar paleis Soest- djjk per auto kwamen de Prins en zijn oudste dochter een andere hof- auto tegen, waarin Prinses Irene was gezeten. De laatste verrok n.l. om 9 uur met het lijnvliegtuig van de KLM van Schiphol naar Parijs voor een kort bezoek aan haar aanstaan de schoonfamilie. Nog deze week wordt de Prinses in Nederland terug verwacht. (Van onze R.damse correspondent) Eind november wanneer de naar Italië verkochte Willem Ruys en Oranje hun dienst hebben be ëindigd gaat het passagiersschip Rijndam een proefreis naar Austra lië maken. De directie van de Holland- Amerika Lijn meent, dat 'n lijndienst raadszitting wezen er reeds op. dat deze zaak niet met een hamertik zou worden afgedaan. De heren Ben schop en De Haas maakten bezwaar tegen opmerkingen in de toelichting. Geruime tijd werd achter de geslo ten deuren over de salariëring van gedachten gewisseld. Na de herope ning werd bekendgemaakt, dat de salarissen per 1 januari 1964 waren vastgesteld op f7000. Nederland-Australië met een daar voor geschikt schip zeker nog be staansrecht kan hebben. Na bestu dering van de oorzaken, die hebben geleid tot beëindiging van de lijn dienst door de Kon. Rotterdamsche Lloyd en de Stoomvaart Mij Neder land en de mogelijkheden, die in Australië liggen, is zij tot de conclu sie gekomen dat het in elk geval de moeite waard is een proef te nemen. Daartoe heeft men de Rijndam uit het reeds vastgestelde vaarplan voor het komende winterseizoen genomen. In de lijndiensten van de HAL vaart de Rijndam buiten het vaste schema van de drie grote ..dam-schepen" op Canada. Het besluit dit schip terug te nemen was des te gemakkelijker, omdat de bezetting van de schepen in de wintermaanden altijd iets terug loopt. Ook economisch lijkt de Rijndam voor een dienst op Australië een bij zonder geschikt schip. Met de Maas dam behoorde het tien jaar geleden tot de eerste twee schepen ter wereld, die speciaal voor het toeristische ver keer op de Atlantische Oceaan zijn gebouwd. Het biedt accommodatie aan 850 passagiers in de toeristen klas en slechts 30 in de eerste klas. Het ligt ook voor de hand, dat de exploitatie van dit toeristenschip op een lijn naar Australië meer perspec tief biedt dan die van twee luxieuze schepen als de Willem Ruys en de Oranje. Mogelijk zullen de tarieven lager kunnen zijn. Deze zijn even min als de datum van afvaart overigens nog niet vastgesteld. De HAL heeft alleen nog maar het prin cipe-besluit tot deze ene afvaart ge nomen. Van het resultaat hangt af of de duizenden emigranten en hun verwanten toch „een eigen Neder lands schip" tussen Nederland en Australië krijgen. Bromfietser uit Waddinxveen verdronken De 25-jarige los-werkman J. P. de Bruyn uit Waddinxveen is gister avond omstreeks kwart over tien bU de Bloemendaalseweg in Gouda met zijn bromfiets te water geraakt en verdronken. Voorbijgangers merkten de drenke ling op en trachtten hem op de wal te helpen. Zij konden echter voorlo pig niets anders doen dan zijn hoofd boven water houden, omdat de heer De Bruyn beklemd zat. Toen men de drenkeling eindelijk op het droge had, werd geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch het slachtoffer bleek reeds te zijn over leden. Don Carlos zal, indien hij zich vrij kan maken, met de Prinses mee komen en de paasdagen in paleis Soestdijk doorbrengen. Intussen heeft de Ryksvoorlch- tingsdienst bevestigd, dat het onder zoek naar de nationaliteit (en) van Don Carlos is afgesloten. Er is nog geen beslissing genomen of de resul taten van dit onderzoek openbaar zullen worden gemaakt. Het onder zoek was erop gericht om vast te stellen of de verloofde van Prinses Irene, behalve de Franse ook nog een andere nationaliteit bezit. „Algemene oorlog onmogelijkheid", zegt Johnson „Een algemene oorlog is in onze tyd van kernwapens een onmogelijk heid", aldus president Johnson giste ren op een vakbondsbijeenkomst in Washington. Hij vervolgde: „De volken moeten bereid zfjn door rede tot overeen stemming te komen, in plaats van hun toevlucht te nemen tot agressie. Er zfjn mensen die mjj troepen wil len laten zenden, zodra zich ergens een internationale crises voordoet- Er is mogeiyk een tyd geweest, waarin de opperbevelhebber zyn on derhebbenden kon gelasten de strüd te beginnen. Doch de wereld is ver anderd en dat geldt ook voor de wijze waarop men moet optreden tegen bedreigingen van de vrede", aldus Johnson. De president zei voorts dat armoe de en werkeloosheid in de Verenigde Staten slechts kunnen worden over wonnen. wanneer er een einde wordt gemaakt aan rassenonderscheid. Advertentie Burgemeester H. Duiker tij dens zijn toespraak in de raad zaal. (Foto LD./J. v. Duyn/Katwijk a. Zee) de kas getrokken), maar de kro kussen beginnen reeds in bloei te komen en zullen zich waarschijn- I Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bleiswljk P. D. de Brutjn te Opijnen te Schamegoutum en Loënga J. J. Nijehhuis te Buren (Gld.) te Zwaagwesteinde (toez.) J. W. Zimmerman te Usquert en Rottum. Aangenomen naar Sluiskil H. J. Ruls, kand. te Utrecht. Bedankt voor Grams- bergen (toez.) J. W. v. d. Helde te Oudega (W.) voor Schiplulden J. Th. W. Quak te MIJnsheererüand. GEREF. KERKEN Beroepen te Emmercompascuum A. J. Kampherbeek, kand. te Katwijk a/Z. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Den Helder H. Smit te Temeuzen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Krallngen W Heer ma te Nunspeet en M. Vlletstra te IJmulden. Beroepen te Leeuwarden H. W. Eerland te Amersfoort te Am sterdam-W. J. J Rebel te Haarlem-N. t Luchtkastelen kunnen reële burchten worden, solide en hecht Door te sparen. Want uw spaargeld Is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst Is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling In effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BU DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFE1SEN-BANK TE UTRECHT Onderwijsnota By de behandeling van de onder wijsnota brak de heer Van Riems- dijk een lans voor de HAVO, een onderwys-type, dat naar zün me ning goed in Noordwijk zou passen, Het gemeentebestuur van Kat wijk met aan het hoofd burge meester H. Duiker heeft giste ren namens de acht bollenge- meenten vele gasten uit binnen- en buitenland ontvangen ter ge legenheid van de opening van het bollenseizoen. De prachtige raadzaal was versierd met fraaie boeketten narcissen. Katwyks eerste burger heeft een i lans gebroken voor een bezoek aan i de uitgestrekte bollenvelden en de j Keukenhof en daarhy niet verge- ten te wijzen op „zün" grote gezel- j lige familiebadplaats aan de rand I van deze velden, waar In de zomer zovelcn komen genieten van strand zee en duinen. Toen de voorzitter van de gouden vereniging „De Narcis", de heer j M. Zandbergen, talryke bijzonder- j heden vertelde over het kweken van narcissen en de opmerking maakte, dat de natuur de kwekers in de steek had gelaten, merkte burgemeester Duiker lachend op „Bij my in de tuin staan reeds drie narcissen in bloei". Katwijk zou Katwijk niet zijn ge weest als het de gasten niet zou hebben laten proeven van het ge recht, waardoor deze vissers- en badplaats zo'n grote bekendheid geniet: malse maatjes. Dat deze geste van het gemeentebestuur in de smaak viel is begrijpelijk. Van Katwyk ging het door de bol- J lenstreek, waar hier en daar reeds kleurrijke velden paarse, gele en witte krokussen te zien waren naar de Keukenhof, die nog overwegend in het groen gekleed gaat. Hier en daar staan wat bor ders met tulpen en hyacinten (in tonen. In de gTote kassen kan men een pracht van tulpen en andere bol- bloemen beoordelen. In de tuin staan wederom vele fraaie beelden, ditmaal gemaakt door Italiaanse en Nederlandse beeldhouwers. Tijdens de lezing van de heer M. Zandbergen over het kwe- Heilig verklaring Titus Brandsma Het Vaticaan heeft gisteren een Hik met Pasrar'in"alVe «chooiAeïd I flaf ied.fan "J! de "aar even- I tuele heiligverklaring van de Neder landse priester-journalist pater Titus Brandsma, die door de nazi's in het I concentratiekamp Dachau om het leven gebracht is. De „congregatie der riten", het Va ticaanse departement dat bevoegd is" is inzake zalig- en heiligverklaringen, heeft namelijk vergaderd voor bestu dering van de geschriften van pater Brandsma. Dit is een stap in het proces van zaligverklaringen, wat vervolgens tot heiligverklaring kan leiden. Titus Brandsma, die op 23 februari 1881 in Ugoklooster bij Bolsward werd geboren, was een lid van de orde der Carmelieten en maakte in Neder landse r.-k. kringen naam als jour nalist, schrijver en professor aan de Nijmeegse universiteit. Hy promo veerde in 1909 te Rome tot doctor in de wijsbegeerte. Hij werd door de nazi's gearresteerd naar aanleiding van een campagne tot weigeren van publikatie van aan- I kondigingen der nazi's in de r.-k. bladen. Na een verblijf in het kamp i van Amersfoort werd hy naar Dachau overgebracht. Daar werd hy i op 26 juli 1942 met een injectie ge- I dood en zyn stoffelijk overschot werd in het crematorium van het kamp j verbrand. In een na de oorlog gevonden do cument van de SS wordt van pater Brandsma gezegd: „Hij is een man van karakter die er diep van over tuigd Is dat hy de christenheid tegen het nationaal-socialisme beschermt hy heeft tegen onze politiek ten op- r zichte van de joden geschreven ken t an narcissen werden tal- hy ls uit principe tegen het nat,i0naal rijke soorten getoond. j -socialisme en laat dit overal blij- (Poto LD./J. v. Duyn/Katwijk a. Zee)1 ken een gevaarlijk man". Mensheid schuldig aan kruisiging van Christus De aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, heeft, op aandrang van de raad in het bisdom Londen voor wederzijds begrip tussen joden en christenen, verklaard het onjuist te achten dë joden schuldig te verkla ren aan de kruisiging van Christus. In een boodschap ter gelegenheid van het naderende paasfeest zegt de An glicaanse aartsbisschop: „Het is vol komen verkeerd wanneer mensen trachten de blaam voor het kruisigen van Christus op de joden te leggen. Hier was de Romeinse gouverneur niet minder verantwoordelijk. Het belangrijkste was echter dat de krui siging de botsing was tussen de lief de van God en de zondigheid en zelf zuchtigheid van de gehele mensheid. Zy die Christus kruisigden zyn in de waarachtige geest van de christe- lyke kerk vertegenwoordigers van het gehele menseiyke ras. Wy allen moe ten ons door de kruisiging van Chris tus veroordeeld achten", aldus dr. Ramsey. De voorzitter van het hoofd bestuur van de vereniging voor mulo (ulo-groep in de Neder landse onderwijzersvereniging), de heer P. J. Geelkerken uit Wormerveer, heeft vanmiddag op het congres van de vereniging in Haarlem gezegd ,dat de wijze waarop de overheid de belan gen van het ulo behartigt, on gunstig afsteekt tegen de behan- deling die andere vergelijkbare I schooltypen ondervinden. l Op 1 januari 1963 waren er l in ons land 1.539.000.000 i l munten in omloop, waarvan l 797.000.000 centen. In 1963 l zijn er nog een 150.000.000 l munten geslagen, waarvan l 70.000.000 centen. Meer kun nen we er niet maken, gezien de capaciteit van onze ma chines, zo schrijft 's rijks muntmeester in een brief aan de Haagse Kamer van Koop handel. De Kamer had 's rijks munt 1 meegedeeld, dat er in Den Haag zoals elders in het land ook het geval is een nijpend tekort aan centen is. 's Rijksmuntmeester schreef 1 een brief terug, waarin hij 1 zijn produktiecijfers noemde. 1 De rijksmunt meldde verder, 1 dat er wel nieuwe machines 1 besteld zijn, maar dat de af- 1 levering daarvan op zich laat wachten. Inmiddels doet hij de Kamer van Koophandel een nieuw middel aan de hand om de vraag naar cen ten af te remmen: adviseer J de door u vertegenwoordigde J middenstanders, zo schrijft f hij de Kamer, hun prijzen af te ronden. Geen prijzen meer dus van fl$9 of f24,68. Hy had de volgende klachten: een zeer ongunstige leerlingenschaal, een in vele opzichten onvoldoende outil lage van de gebouwen, het vaak ont breken van de nodige vaklokalen, het uitbiyven van een wettelijke regeling betreffende de bezoldiging van het waarnemend hoofd der school, het niet aanwezig zün van enige techni sche assistentie by het onderwijs in de natuurwetenschappeiyke vakken, het gemis van een concierge en ad ministratieve hulp en het groten deels aan het particulier initiatief I overlaten van de opleiding voor de ulo-bevoegdheden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7