V.V.V. LEIDEN WIL NIEUW KANTOOR NOODBRUG BIJ STEENSCHUUR In Leiden komt weer een lente-lunapark Aan een drukkere verkeersweg KASTEN Nog tal van onvervulde ivensen Veel bezoek ondanks het slechte weer Kan ik in die nachtclub met m'n dochter? Van 30 maart tot 1 april NATIONALE HERDENKING H. J. Kapteyn verlaat N.Z.H. Bierverbruik blijft stijgen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 maart 1964 Tweede blad no. 31221 Ondanks het zeer slechte weer in 1963 heeft het Leid.-e VVV- bureau nog nimmer zoveel bezoekers gehad als juis; in dat jaar. Dat staat vermeld in het pas verschenen jaarverslag van de VVV Leiden en Omstreken. Ook dit jaar waren er weer tal van onderwerpen, waaraan het bestuur de nodige aandacht heeft moeten besteden-, hoewel de uit eindelijke resultaten daarvan nog niet direct merkbaar zijn. Zo laat de inrichting van een kampeerplaats, het aanleggen van een jacht haven en het ingebruiknemen van een jeugdherberg als gevolg van niet te voorziene omstandigheden nog steeds op zich wach ten. in Leidse hotels gedurende de maan den mei tot en met september be droeg niet minder dan 12.800. Een onvermijdelijke, maar voor het verkeersbureau minder gunstige, om standigheid was de invoering van het éénrichtingsverkeer in de binnen stad. De voor de VVV in het sei zoen zo belangrijke verkeersstroom uit het oosten wordt nu geleid of via de singels of via de Nieuwe Beesten markt. Het verkeer komt dus niet meer via de Steenstraat en dus ook niet meer langs het bureau. In ver band hiermee heeft het bestuur con tact opgenomen met het college van B en W om te komen tot een goede bewegwijzering naar het verkeers bureau en een nieuw verkeersbureau te bouwen op een daartoe geschikt punt. Een verkeersbureau, dat aan de moderne eisen omtrent ligging en outillage voldoet, maar tevens repre sentatief is voor de belangrijke plaats, die Leiden op bet ogenblik in neemt in het toerisme van het westen des lands. Gezien de ervaringen van de laatste Jaren zal deze belangrijk heid steeds meer toenemen. Hotels Wat de hotelaccommodatie in Lei den betreft, deze onderging in het afgelopen jaar weinig verandering. Wel mag, aldus het jaarverslag, wor den vastgesteld, dat de bedrijfsvoer ders er steeds op uit zijn de aan wezige ruimte te verbeteren en te moderniseren. Een in de binnenstad opgericht jeugdhotel (met twee zaal tjes voor elk acht personen) bleek in een grote behoefte te voorzien. Het aantal buitenlandse overnachtingen Kan ik wel met m'n doch- 1 ter van zeventien die nacht- 1 club in Waar speelt op het ogen- 1 blik Toon Hermans Wim 1 Kan Is er ergens een cir- J cus ivaar ik met m'n kinde ren heen kan? Ik wil naar m'n dochter in Polen. Ik heb haar in twintig jaar niet ge zien. Hoe moet ik dat aan- 1 leggen? Dit zijn enkele vra- gen. die de informatrices van de VVV in Leiden het afgelo pen jaar te beantwoorden kregen. Het spreekt vanzelf, dat de vragen naar gegevens over onze stad en haar beziens- waardigheden het talrijkst zijn. Zelfs die vragen zijn soms moeilijk te beantwoor- den. Een Fransman wilde bij- j voorbeeld weten hoe de stem- ming is van de beiaard in de toren van het stadhuis. Een andere Fransman hoe oud die kleine bakstenen zijn, die hij in de Pieterskerk aantrof. Hoe moeilijk de vragen ook zijn, er wordt bij de VVV in ieder geval alle moeite ge- daan om deze zo veel moge- lijk te beantwoorden. Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten een verbod tot het plaatsen van rijwielen vast te stellen voor het trottoir op de Aal markt, voorzover gelegen vóór het winkelpand van Vroom en Dreesmann N.V. Afschriften van dit besluit zijn ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat ln Zuid- Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen ver enigingen, behartiging van verkeers- belangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. AUTOMATISCH HAARDROGER Amerikaanse vrouwen en meisjes zullen binnenkort met een nieuw snufje op het terrein van de haar- verzorging kennis kunnen maken. In de Verenigde Staten is n.l. een haardroger op de markt gekomen, die door inworp van een geldstuk wordt ingeschakeld. De automati sche haardrogers zullen worden ge ïnstalleerd op slaapzalen van meis jeskostscholen, in ziekenhuizen en inrichtingen of bedrijven, waar vrouwelijk personeel werkzaam is, Cijfers Dat er ln het VVV-kantoortJe hard volfende^cÜfers.^H^aanta^verstrek- "erd. rBul,a,t te inlichtingen over stad en omge ving, zomede over andere plaatsen in Nederland, bedroeg in het afgelopen jaar mondeling 26.396, schriftelijk 3.412 en telefonisch ongeveer 14.300. In het jaar 1962 bedroegen deze cij fers resp. 24.456, 3.107 en 12.706. De Logies-Informatie-Dienst, die ten doel heeft het verlenen van on derdak aan hen, die vooral op hoog tijdagen (Pasen, Pinksteren en Bol- lentijd) op reis gaan zonder vooraf logies te hebben besproken, boekte een aanmerkelijk groter aantal logieszoekenden. Via deze dienst werd bemiddeling verleend aan 226 Neder landers (v.j. 152), 1448 Duitsers (v.j. 819), 181 Engelsen (v.j 105), 110 Fransen (v.j. 172), 146 Amerikanen (v.j. 127), 41 Belgen (v.j. 79), 41 Scandinaviërs (v.j. 75) en aan 184 anderen (v.j. 142). Builen vele andere activiteiten werden door de VVV nog verschil lende rondleidingen verzorgd op ver zoek van meest buitenlandse reisbureaus. Gebrek aan personeel noopt het bestuur echter deze rond leidingen tot een minimum te beper ken. Pogingen om te komen tot her oprichting van de afdeling Leiden van de BBTBBA (vereniging van amateurgidsen-rondleidcrs) hebben Ook dit jaar wordt, onder auspiciën van de Leidse V.V.V. een lente Lunapark op 't Schut tersveld gehouden. De ope ningstijden zijn: maandag 30 maart van 12 tot 24 uur, dins dag 31 maart en woensdag 1 april van 9-24 uur. Er staan tal van bijzondere at tracties op het programma. In te genstelling tot vorig jaar zijn de ver makelijkheden opgesteld op de „steentjes", zodat men voor een modderbad niet bevreesd behoeft te zijn. Bovendien zal elke avond een mu ziekkorps een rondgang door de stad maken naar het Schuttersveld, na melijk op maandag het jeugdorkest „De Burcht", dinsdag „Trouw en Durf" en woensdag „Kunst en Ge noegen". De muziekkorpsen vertrek- Paasbijeenkomst voor alleenstaanden In gebouw „Prediker" wordt op tweede paasdag door het Open Deur- werk van de Leidse Hervormde Ge meente een bijeenkomst gehouden voor alleenstaanden, logementbewo ners en voor hen, die door gebrek of ziekte geen kerkdienst kunnen be zoeken. Een zangkoor o.l.v. mevrouw Van der Reijden zal zingen. Dr. P. L. Schoonheim spreekt over het paas- evangelie. Oik is er samenzang. In de pauze wordt de bezoekers een kopje koffie met een eenvoudige traktatie aangeboden. Bijdragen in geld kunnen worden gestort op giro 363334 t.n.v. dr. P. L. Schoonheim of uiterlijk zaterdag a s. 12 uur worden bezorgd op Hoge Rijn dijk 14a. Ook bijdragen in de vorm van sigaren, cake worden gaarne ln ontvangst genomen. Bezoekers, die per auto afgehaald en thuis gebracht willen worden, kunnen zich eveneens bij dr. Schoon heim aanmelden. ken 'S avonds om zeven uur van de resp. clublokalen. Maandagavond om tien uur zal op het Schuttersveld ook 'n groot vuur werk worden ontstoken. De Commissie Nationale Herden king heeft de volgende richtlijnen samengesteld voor de avond van 4 mei 1964. Van 's avonds zes uur tot zons-> ondergang zullen van alle openbare gebouwen, van particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen: om half acht zal er een stille tocht zijn, die begint bij een punt, dat niet verder dan circa 30 minuten verwijderd is van die plaats in de gemeente of nabu rige gemeente, waar de slachtoffers tijdens de tweede wereldoorlog de dood hebben gevonden of zijn be graven: van kwart voor acht tot even voor acht uur zullen de klokken van alle kerken luiden: van acht uur, tot twee minuten daarna zal op de herdenkingsplaatsen volkomen stilte in acht worden genomen; de stille tocht zal te voet en in volkomen stilzwijgen worden afgelegd. Vlaggen en vaandels zullen niet worden mee gevoerd en toespraken zullen bij voorkeur niet worden gehouden: in kerken of andere gebouwen zullen herdenkingsbijeenkomsten worden gehouden; het is gewenst dat bur gemeesters er zorg voor dragen, dat op de herdenkingsavond geen open bare vermakelijkheden worden ge boden. De exploitatie van horeca bedrijven dient na zes uur zodanig te geschieden, dat hieraan elk ver- makkelijkheidsaspect ontbreekt; tus sen zes en negen uur dient de bui tenverlichting. zoals neon en licht bakken, gedoofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht, dan die van de officiële Nederlandse radio-programma's. Wedstrijden D.E.V. in nieuwe seizoen De maandelijkse bijeenkomst van de Leidse Tuiniers- en Bloemisten vereniging .Door Eendracht Verbon den" mocht zich gisteravond in de vergaderzaal van „Aniba" weer in een grote belangstelling verheugen. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer J. H. Smit, ging de belangstelling uit naar de jaarlijk se onderlinge bollenkweekwedstrijd, waarvoor de deelnemers twee potten met elk drie zelfgekweekte narcissen ter beoordeling hadden ingezonden. Terwijl de jury, gevormd door de heren H. Wagemaker, P. Meijer sr., en B. Roosendaal, de inzendingen aan een deskundig onderzoek onderwier pen, hield de vergadering een geani meerde bespreking over de wedstrij den in het komende zomerseizoen. Bij acclamatie werd hierna besloten om ook in het komende seizoen on derlinge wedstrijden te houden, w.o. een tuinwedstryd (voor- en achter- of volkstuin», een fruitteelt- en een ch ry sant en - kweekwedstrij d Inmiddels had de jury haar oor deel geveld en was daarbij tot de navolgende uitslag gekomen: 1. F. H. Roman, 27 pnt: 2. M. den Hartog 25'pnt; 3. K G. Korenhof 23 pnt: 4. A. Hofman 2111- pnt; 5. J. H. Smit 21 pnt; 6. H. F. Nederberger 20 pnt; 7. H. F. Roman 17 pnt; 8. H. de Pree 15J4 pnt: 9. J. H. Goossens 13 pnt. De heer H. F. Nederberger verwierf met zijn inzending hyacinten tevens zeven punten voor het z.g. „punten- stelsel". Na de pauze hielden de heren J. H. Smit en H. de Pree gezamenlijk een interessante en leerzame lezing over de behandeling van kamerplanten en wel in het bijzonder na de bloei tijd. Studentenraad Als grondraad van de Nederlandse Studenten Raad heeft de Leidse Studenten Raad zich beraden over verschillende problemen, welke op het in mei te houden nationaal con gres ter sprake dienen te komen. De raad sprak zich o.a. uit voor: landelijke coördinatie tussen de ver schillende huisvestingsorganisaties Centrale Mensa-inkoop; landelijke coördinatie op het gebied der reduc ties; waardevaste toelagen; weten schappelijk verantwoord enquête- onderzoek naar de financiële omstan digheden waarin de student verkeert; nivellering van de verschillen in be staande belastingfaciliteiten (kinder bijslag. belastingaftrek) voor ouders van studerenden uit verschillende in komensklassen: betere voorlichting omtrent het verkrijgen van een Rijksstudietoelage; meer doelbewuste inschakeling van onderwijzers en leraren bij voorlichting aan ouders en leerlingen over de mogelijkheden voor hen die daartoe de capaciteiten bezitten, bij het V.H.M.O. en W.O.; samenwerking en overleg met over heid bij het behartigen der studen tenbelangen. Inrichting van een aquarium In het kader van het voorlichtings programma. dat de vereniging „De Leidse Aquarium vrienden" haar nog steeds toenemend aantal nieuwe leden biedt, stond de ledenbijeen komst, welke gisteravond in de recreatiezaal van de HCW en NEM werd gehouden, geheel in het teken van de inrichting van een aquarium. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer Van Dijk, demon streerde de heer J. de Klerk, hierbij geassisteerd door de heer A. Zuyder- duin. op welke meest doelmatige en artistieke wijze een aquarium kan worden ingericht. Na het aanbrengen van een rotswand en een voedings bodem. toonden de demonstrateurs van welk een groot belang het is, als de aquariaan zijn aquarium op ar tistieke wijze met. een keur van geselecteerde planten beplant. Uit de vele vragen, die zij kregen te be antwoorden bleek wel, dat zowel de beginners als de gevorderden zeer geïnteresseerd waren bij deze uiterst leerzame demonstratie. Na de inrichting was het aquarium evenals een hierna ingericht kleine bak het aanzien alleszins waard. Na de pauze gaf de heer Van Dijk een kort overzicht van de-gedemon streerde werkzaamheden waarna hij de werking van een ionenuitwisselaar nader toelichtte. Tot besluit van deze avond werden de gebruikte planten onder de aan wezigen verloot. Op de film al gezien Leidse huisvrouwen gaan naar Blij dorp De Leidse huisvrouwen gaan op donderdag 14 mei a.s. een excursie maken naar de Rotterdamse dier- in het vandaag verschenen en als gaarde „Blydorp". Gistermiddag, in altijd weer keurig uitgevoerde de Stadsgehoorzaal, hebben zij zich maandblad van de NZHVM wordt Gaf als tram-manook Leiden een ander gezicht al uitvoerig laten voorlichten door de propagandachef van deze wereldbe- faamde tuin. de heer K. van Zwieten. Hy vertelde allerlei bijzonderheden over het leven en de verzorging van de dieren in „Blydorp", liet boven dien prachtige plaatjes daarvan zien en vertoonde tot slot een film, die een fleurige indruk gaf van deze „oase in een wereldstad". Duidelijk werd op deze door de af- deling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen belegde bijeenkomst ge steld dat „Blijdorp" niet alleen in recreatief opzicht van belang is, maar ook een functionele betekenis heeft. De Stichting Koninklijke Rotterdam se Diergaarde stelt zich namelijk on der meer ten doel die diersoorten te bewaren, die met hitroeiing worden bedreigd. Hiertoe behoren de vijf nog levende neushoorn-soorten, de Azia tische leeuw, de bergzebra, het Prze- walskip2ard en de drie grote mens apen (gorilla, orang-oetan en chim pansee De heer Van Zwieten wijdde tevens aandacht aan de goede fokresultaten. die in Rotterdam worden bereikt. Bij elkaar vormen de dieren een kostbaar bezit, waar iedere dag opnieuw de grootst mogelijke aandacht aan wordt besteed. De voedering van de dieren alleen al kost kapitalen, aldus de pro pagandachef. Dat „Blydorp" inder uitvoerig aandacht besteed aan het komende afscheid na 43 jaar van de adjunct-directeur, chef van de Technische Dienst, de heer H. J. I Kapteyn op 31 maart as. In 1921 als volontair begonnen klom de heer Kapteyn op tot de hoogste functie bij de Tech. Dienst en tevens tot adjunct-directeur van het gehele bedrijf. „Gedurende zijn loopbaan" aldus lezen wij in dit maandblad, „heeft de NZH de volledige gedaanteverwisse lingen ondergaan van stoomtram tot elektrische tram, en van elektrische tram tot autobus. In al deze ingrij pende wijzigingen heeft de heer Kap teyn een zeer groot aandeel gehad. Het begon al direct met het nieuwe Boedapest er trammaterieel voor Lei den en Haarlem, gevolgd door de bouw van de .Cardan-rijtuigen en de verbouwing van de Beynes-rijtuigen. Dan komt in 1931 de elektrificatie van het tramnet in Waterland, kort daaroo gevolgd door de elektrificatie van dê stoomtram Haarlem-Leiden. Toen de heer Kapteyn in 1949 tot chef TD werd benoemd was het NZH-bussenpark reeds aardig uitge groeid. De grote veranderingen van tram in bussen zouden echter nu pas komen. Ook hier zette hij zijn schouders Marten Toonder-film. die tot slot van de middag werd gedraaid. daad vergeleken kan worden met een „levend prentenboek" bleek wel uit de onIn Kn luttel aantal jaren had hij zich in deze nieuwe techniek ingewerkt. Hiervan getuigen de stads bussen die carrosserieën kregen, waarin talloze ideeën van de heer Kaptevn zijn verwerkt en waarvan de bestekken de basis hebben gevormd voor de latere grote series bussen voor het NS-concern. Door zijn benoeming tot voorzitter van de Technische Commissie, welke de inkoopcommissie van de dochters in het NS-concern adviseert, droeg hij een groot aandeel bij tot de standaardisering van het busmate- rieel en de hoge kwaliteit der carros serieën. C. Spaanderman verlaat L.D.M. Dinsdag zal de heer C. Spaander man, die ruim 41 jaar bij de afdeling incasso van de Leidsche Duinwater Maatschappij is werkzaam geweest en bij zeer vele gebruikers grote be kendheid geniet, dit bedrijf in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd verlaten. Ledental afdeling Leiden gestegen Actuele onderwerpen l>ij Chr. Overheidspersoneel Onder voorzitterschap van de heer W. J. Loeve kwam de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel gisteravond in het Ge bouw voor Chr. Sociale Belangen in jaarvergadering bijeen. De Jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden beide door de vergadering goedgekeurd. Uit het verslag van de heer J. G. Lamers bleek onder meer, dat het ledental, ondanks de contributiever hoging, van 607 is gestegen tot 623. De heer S. Barkema maakte melding van een voordelig saldo van f 316,81, waarmee het jaar 1963 kon afsluiten. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op. De heer Lamers, die aan de beurt van aftreden was, werd met 23 van de 24 stemmen her benoemd tot secretaris. In de vaca ture ontstaan door het overlijden van de heer G. A. Jasperse is voor zien door de verkiezing van de heer J. J. van den Berg, die 16 stemmen verwierf. Na dit huishoudelijke gedeelte werd het woord verleend aan de hoofdbestuurder, de heer B. K. de Jong. die enkele actuele onderwerpen, o.a. de ziektekostenregeling voor het Rijkspersoneel en de pensioenwetge ving, behandelde. Hij deed dat in de plaats van de heer W. Wieringa, die verhinderd was wegens deelneming Advertentie Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- Of f 300- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. De binnenlandse bieromzet bedroeg in 1963 3.524.809 hl. Dat is 13,6 pro cent meer dan in 1962 toen de omzet 3 102.891 hl bedroeg. Inclusief het bier dat uit Nederland werd uitge voerd produceerden de Nederlandse brouwerijen in totaal 4.407.704 hl. De bierinvoer in ons land steeg met 19,6 procent tot 202.367 hl. Het bierverbruik per hoofd der be volking in Nederland bedroeg in het afgelopen Jaar 31.1 liter, tegenover 27.7 liter in 1962. Ondanks de reeds jarenlang toenemende vraag naar bier (in 1949: 10,1 liter tegenover 1963 31,1 liter) benadert het bier verbruik hier nog lang niet het aan zienlijk hoger liggende peil van het verbruik in vele andere landen. Zo bedroeg het bierverbruik per hoofd der bevolking in België circa 113, in Luxemburg circa 116, in Duitsland ruim 107 en in Frankrijk bijna 37 liter per hoofd van de be volking. In Engeland bedroeg het 87 6, in Oostenrijk 84.5, in Denemar ken 76,2, in Zwitserland 72. in Zweden 37.8 en in Noorwegen 24,9 liter. Nieuwe opdracht voor Carel Briels? Het stichtingsbestuur van het Klank- en lichtspel" in Almelo heeft een bespreking gevoerd met de pro motor en organisator Carel Briels. Drie jaar achtereen ls het klank en Lichtspel (tekst Bert Schierbeek en uitgevoerd door de toneelgroep Theater) gedurende de zomermaan den opgevoerd. Men wil nu trachten een nieuwe attractie te creëren. De bespreking, die met Briels werd ge voerd was informatief. Het stich tingsbestuur denkt omstreeks 10 april bekend te kunnen maken of en hoe men met Briels in zee denkt te gaan. Een belangrijk nog te regelen onder deel voor het stichtingsbestuur vor men de financiële garanties. aan de driedaagse marathon-zitting van het georganiseerd overleg. De heer De Jong uitte vooral kri tiek op het feit, dat de defenitieve ambtelijke ziektekostenregeling zo lang op zich laat wachten. Deze kwestie wordt nu al gedurende drie jaar in commissieverband bestudeerd zodat het Rijkspersoneel nog steeds niet weet waar het aan toe is. De heer De Jong deed tenslotte enkele mededelingen over de pensioenwet geving. welk onderwerp op het o blik in het georganiseerd overleg een punt van bespreking vormt. In de omgeving van het Levendaal en de Steenschuur wordt thans koortsachtig gewerkt om hier een geheel ander stadsbeeld te deen ontstaan. Terwijl de afbraak van de panden langs Levendaal en Garenmarkt in volle gang is, is men thans ook begonnen met de voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van een nieuwe „Groene brug" in de verbinding Steen- schuur Levendaal. Deze week ls men begon nen met het leggen van een noodbrug voor het kleine verkeer, waarvan bovenstaande foto een beeld geeft. Eminabloemcollecte bracht 4324.- op De opbrengst van de Emmabloem. collecte op 21 maart j.l. bedroeg f. 4.324,62, tegen vorig jaar f. 3.289,28. Van dit bedrag was niet minder dan f. 2 006 bijeengebracht door de leerlingen van de Louise de Coligny- H.B.S. Schoolzorg voor slechthorenden Op de gisteren In het wtjkgebouw van de Marantha-kerk gehouden ouderavond van de chr. school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen heeft het hoofd der school, de heer W. van den Engh. een lezing gehouden over het onderwerp: „Voor zorg. zorg en nazorg voor het slecht horende en spraakgebrekkige kind". De heer Van den Engh begon zijn inleiding met erop te wijzen, dat door verschillende oorzaken een kind met ren kan worden die pas op latere een bepaalde gehooraf wij king gebo- leeftijd wordt geconstateerd. Het tijd stip van constatering is van zeer groot belang, daar ook hier een zo vroeg mogelijke hulp de beste resul taten afwerpt. Na op de graden van doofheid te hebben gewezen slechts 10% van de slechthorende kinderen is geheel doof vertelde de heer Van den Engh. dat men reeds op de leeftijd van circa 6 maanden kan constate ren. dat een kind een gehoorafwijking heeft en wel als het dan nog niet in staat is om zelfs de meest eenvoudige woordjes te vormen. Het is aldus de heer Van den Engh van groot belang voor het kind, dat de ouders van zo'n kind zich dan al via de huisarts tot de school van slechthorenden wen den. Deze school met haar deskundig personeel neemt dan reeds de eerste zorgen op zich en verleent de ouders in de eerste drie levensjaren van het kind de nodige assistentie en bemid deling o.m. voor een hoorapparaat —zonder directe verplaatsing van het kind. Indien op deze wijze aan een slechthorend kind tot in het derde levensjaar al zoveel mogelijk hulp wordt verleend gaat een voor het kind zeer belangrijke ontwikkelings periode naar een zo normaal moge lijke gehoor-capaciteit, niet verloren. Na deze voorperiode van een zekere aanpassing met hulp van de ouders, kan het kind al met het derde Jaar naar de school voor slechthorende kinderen (kleutergroep), waar het dan is toevertrouwd aan deskundige zorgen van het onderwijzend perso neel. de aan de school verbonden me dici. logopedisten en audiologen. Zij staan er borg voor dat het slechthorende kind de spraakontwik- keling krijgt die nodig is voor de overgang naar de „grote" school waar het feitelijk thuishoort. Wat de nazorg van het slechtho rende kind betreft, vertelde de heer Van den Engh dat het streven erop ls gericht om te komen tot d« oprich ting van meer spraak- en gehoor- revalidatiecentra, en o.m. speciale avondscholen voor de opleiding tot vakdiploma's ulo-diploma en mid denstandsdiploma. Na de pauze vertoonde de heer Van den Engh een groot aantal dia's waarmee hij de ouders een duidelijke Indruk gaf van de onderwijsmethode op de chr. school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen. H. J. KAPTEYN De vele grote bouwwerken welke onder zijn leiding tot stand kwamen, zullen nog vele decennia getuigenis afleggen van zijn capaciteiten op bouwkundig gebied. Wy noemen slechts de haltegebouwen te Leiden, Amsterdam, Katwijk en Haarlem, als mede de grote garages te Haarlem en Leiden en als hoogte punt de mooie centrale werkplaats aan de Leidse- vaart te Haarlem". Zeer sympathiek is ook het artikel, dat van de hand van de directeur, de heer H. Hortensius. ln dit maandblad is afgedrukt. De heer Kapteyn. zo schrijft hij heeft blijk gegeven van Werktuigkunde en elektrotechniek, maar ook de civiele bouwkunde en bouwkunst heeft hU in dienst der NZH met veel flair en virtuositeit be dreven. Hoewel van oorsprong tram- man heeft hij zich met vrucht weten om te schakelen naar de eigenaardig heid van het buswezen en als bouw heer heeft hij ons bedrijf van een reeks belangrijke bedrijfsgebouwen, die voortreffelijk passen bij de mo derne gestalte van de NZH, voorzien. Dat de reorganisatie van het oude trambedrijf tot de jonge busonder neming tevens een financiële sane ring inhield mag mede aan zijn in zicht worden toegeschreven: de heer Kapteyn kan koopman zijn op zijn tyd. Voor relaties buiten de kring van de NZH is er op 1 april van 2 tot 4 uur in restaurant Groenendaal te Heemstede gelegenheid om van de heer Kapteyn afscheid te nemen. Hogewoerd 99 - Leiden Telefoon 22536 Lezers schrijven Overheid en verkeer Misschien is het meerdere automo bilisten opgevallen dat een rit van Leiden naar Haarlem niet zonder risico is. Immers van Sassenheim tot Haarlem moet men voortdurend scherp opletten of men 50 of 70 km mag rijden. Hoeveel keren dit op dit traject gewijzigd wordt, weet ik niet, maar wel heel vaak. Soms om de twee- of driehonderd meter. Het is mij onbegrijpelijk, dat deze gemeenten, die alle aan elkaar ge groeid zijn, niet één lijn trekken wat bereft de maximumsnelheid, dan weet men tenminste waar men aan toe is. Het wordt zo langzamerhand ge vaarlijk rijden door deze telkens veranderde snelheid. Het is dan ook allerminst moeilijk om hier de automobilisten bekeurin gen te bezorgen. Waarom wordt niet, zoals in sommige gemeenten gebeurt, gewaarschuwd dat de politie contro leert? Nu krijgt men een bekeuring als men 70 km rijdt met de bekende vraag „Wat een haast, meneer". Neen, die agent behoeft geen haast te hebben, de slachtoffers vallen hem zomaar in de armen. Ik las onlangs dat er in enkele dagen in Den Haag meer dan 1200 processen-verbaal waren gemaakt wegens parkeer-overtredingen. Heeft de Overheid in Den Haag tijdig voor parkeergelegenheid ge zorgd? Wordt dit alles geen verkapte belasting? Laat men werkelijke verkeerspira- ten streng straffen. Een goed voorbeeld door de Over heid, doet goed volgen! G. J. VAN DER STOEL, Wassenaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Machlel. zn van M. J M. Kuiper en G. A. Spoelstra; Gert Jan. zn van C. J. van den Berg en C. J. M. Rust; Ka- rlna Jörgis. dr van L. J. Muller Kobold en J. Peterson; René, zn van P. J. Klap en M. L. Drljgers; Erie Roland, zn van A. de Vet en E. C. de Vries; Pieter, zn van P. Roest en J. A J. Reumerman; Theo Arend Peter, zn van L. van Zanten en J. E Llndhout; Lau rens Donald Cornells, zn van D. L. La- turluw en J. E. B. OUJerhoeck. GETROUWD D. Schippers en M. Horn kamp. OVERLEDEN J. Touw, 49 Jr. man; A. W Paauw. 2 Jr. dochter; M. J. Bronkhorst. 51 Jr. man; H. van Ramshorst, 38 Jr, e.v. G. Labota; M. van Dorp, 46 Jr, man.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3