Hans Martin overleden: fascinerende figuur Oud-directeur KLM eu bekend auteur Peter Lorre na een hartaanval overleden EEN GROOT VERLIES ch kunst „Grondslag van Wereldraad geen dode letter" kAleiöOSCQQP „Vernis van Mil©" spoedig hersteld van _illMH'HII* Restauratie van Rialtobrug te Venetië kan beginnen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 24 maart 1964 Vierde blad no. 31220 Advertentie HOOFDSCHOTEL? VLEES Gistermiddag is in het crematorium te Westerveld het stoffelijk overschot verast van de heer Hans Martin, die. na geruime tijd in een ziekenhuis in Den Haag te zijn verpleegd, in de nacht van donderdag op vrijdag j.l. op 77-jarige leeftijd is overleden. Op erzoek van zijn familie is aan het heengaan van de heer Martin eerst na de crematie bekendheid gegeven. Met Hans Martin is een bekend landgenoot heengegaan die zich op tweeërlei gebied een internationale reputatie heeft weten te ver overen: in de luchtvaart en als auteur. Zijn veelbewogen en boeiende leven heeft hem rond de gehele aardbol gevoerd. Op 9 november 1886 werd hij te Leiden geboren. HU bezocht de HBS. behaalde zUn jtaatsexamen. doch voelde zich van jongsafaan tot twee werelden aan getrokken: de studie der kunstge schiedenis en daarnaast een zeer in tensieve zelfstudie in technische vakken. Tydens een reis door Zuid- Italië maakte hU een grote vulkaan uitbarsting en aardbeving, mee (de Etna'», waarover hU in Nederlandse bladen ging schrUven. En zo kwam Hans Martin in de journalistiek. Eerst als correspondent in Italië voor de NRC, vervolgens aan de Nieuwe Courant in Den Haag. weer aan de NRC (tot 1914) en daarna trok hU als oorlogscorrespondent naar Albanië. SCHEPPER LUCHTDIENST AMSTERDAM—BATAVIA Tijdens de oorlogsjaren '14-'18 was bij werkzaam als chef-buitenland van „Het Vaderland", maar het re dactiewerk schonk hem geen voldoe ning. Hij had al met de gebroeders Wright en andere pioniers van de luchtvaart gevlogen en zUn liefde voor dit nieuwe verkeersmiddel werd beslissend voor zijn verdere leven. Contacten met Plesman brachten bera reeds in 1921 tot de KLM. Der den jaar lang was hü secretaris van de N.V. de K.L.M. (1921-1934) en daarna kwam zUn gTote tyd: Hans Martin zag in de luchtverbinding tussen Nederland en het voormalig Ned.-Indië niet alleen een grote mo- gelijkheid voor de Nederlandse bur gerluchtvaart, doch tevens een direct deelnemen van ons land aan een ko mend luchtverkeer tussen Europa en Azië. Men kan gerust zeggen dat Hans Martin de auctor intellectualis, lelfs de schepper is geweest van de eens zo beroemde en in ons hele land populair geworden luchtdienst „Am- rterdamBatavia". In 19.38 werden lijn verdiensten als Plesman belang rijkste medewerker erkend door zijn benoeming tot onderdirecteur. BEWONDERENSWAARDIG Van 1940—1945 werd hij, bU „afwe- yjiigheid" van Plesman waarnemend I directeur in vertalingen kwam zyn werk uit. In Denemarken werd hU een algemeen bekend auteur. ZUn werk verscheen daar in oplagen (1ste druk) van 35000 exemplaren. VELE VRIENDEN In zyn ruime flat in Den Haag, had hy graag vrienden om zich heen. Men ontmoette er zowel bekende fi guren uit luchtvaartkringen als kunsthistorici, letterkundigen (o.w. vaak zyn oude vriend de dichter Jacques Bloem, Clara Eggink, Johan Fabricius) enz. als schilders: Chris de Moor, prof. Sierk Schroder enz. Hans en Annie Martin waren een ideale gastheer en gastvrouw, doch nog méér dan in een grote vrienden kring. was het de moeite waard om deze vooral als mens boeiende figuur, in een vertrouwelUker en meer in tiem gesprek te mogen spreken. Zyn verhalen over zyn reizen en avonturen waren zeldzaam fascine rend. Hy sprak nuchter, reëel, soms gewild hard om zijn gevoeligheid te maskeren, en zUn gesprekken had den vaak de „schering en inslag" van een sterk persoonlyke, ironisch ge tinte humor, waaraan een zekere gezonde zelfspot niet vreemd bleef, zijn vrienden konden staat op hem maken, voor hen is een byzonder mens uit hun leven heengegaan. di m lirecteur van de KLM, zijn contact met Plesman duurde in het geheim voort. Wat Martin en zUn medewer kers in drie jaren aan ondergronds, illegaal werk hebben verricht is be- Collage Resonance van Ton Bruynèl Hoe beoordeelt men de preek? De preek heeft in de protestantse kerken steeds een belangrUker plaats ingenomen in de eredienst dan in de r.-k. misviering. Daarin komt de laatste tUd verandering. Men gaat er meer van maken. En de gelovigen to nen er vaak meer aandacht voor. Om vooral dit laatste te weten is men in Amsterdam ertoe over gegaan op een aantal zondagen in de vastentUd in zeven van de vyftig parochies preek - peilingen te houden, dit op initiatief van de pastorale adviesraad aldaar. Het onderzoek is in handen gelegd van het Landelyk centrum voor Ka tholieke Actie ..De Horstink" te Amersfoort. De resultaten van het onderzoek komen ter beschikking van de geestelijkheid van Amsterdam, die ze op te houden studieconferenties wil gaan bespreken. Per zondag zal in de betrokken parochiekerken door een bepaalde parochiepriester dezelf de preek gehouden worden Hierover gaat men dan praten met parochia nen. De rapporten over het vertrou welijk meegedeelde staan ten dienste van de geestelykheid. Al eerder werd een dergelijk onderzoek ingesteld in Eindhoven en Amersfoort, dat leidde tot aanpassing van de preekpraktUk. Naar aanleiding van het jongste besluit van de generale synode der Geref. Kerken Inzake de Wereldraad van Kerken geeft prof. dr. H. N. Ridderbos in „Jong Gereformeerd" voor de jonge leden van deze kerken een toelichting. In 1949 gaf de synode in Den Haag een negatief antwoord op voorstellen tot aansluiting, omdat het hanteren door de Wereldraad van de op zichzelf wel aanvaardbare grondslag bezwaren ontmoette. Dat besluit is nooit herroe pen, maar wel groeide het besef in gereformeerde kring, dat de grondslag: van de Wereldraad geen dode letter was. Een inmiddels ingesteld deputaat. Jezus Christus als God en Zaligmaker schap had nu gerapporteerd, wat tot een wijziging in de beoordeling door de synode van de Wereldraad leidde. Waarin bestaat nu dit verschil van beoordeling? aldus prof. Ridderbos. Het ligt niet daarin, dat men de grondslagkwestie minder serieus neemt dan in 1949, maar dé&rin dat men een èmdere kyk heeft gekregen op de wyze, waarop deze grondslag in de Wereldraad functioneert. Vroeger zei men gemakkelijk: de Wereldraad neemt zijn eigen grond slag niet ernstig, maar laat een ieder ervan maken wat hij wil. Thans heeft men gezien, dat de Wereldraad zUn grondslag in New Delhi juist heeft verstevigd, door van de belijdenis van HANS MARTIN wonderenswaardig geweest, het was een wel heel vreemde, soms zeer ris kante periode in zyn leven, waarover hU. zelfs onder goede vrienden, later nooit meer sprak, bluf en heroïse al lure waren deze nuchtere mens vol komen vreemd. Van 1945-1949 was hU directeur van de KLM. De grote glorie-periode van de Nederlandse burgerluchtvaart heeft hij geheel meegemaakt. Van het eerste begin af. Maar in 1949 trok hy zich terug om zich aan een andere taak te geven: het schryven. GROTE PRODUKTIVITEIT Hans Martin genoot toen reeds een grote populariteit onder een breed Nederlands lezerspubliek. Hij begon met gedichten („Bekentenissen") 1908. In datzelfde jaar verscheen zjjn „Onder jongens en meisjes". In 1911 volgde „danseresje", twee jaar later (1913) zijn dwaze inval „Malle geval len", dat jarenlang een rage werd, dat de ene oplaag na de andere be leefde en de auteur zelf weinig vol doening schonk. Hij hield er niet van als „de schrijver van malle gevallen" gedoodverfd te worden, maar hy kon er niet aan ontkomen, dat boek werd zyn fatum Voor toneel schreef hij „De vry- buiter", dat door het Rotterdams Hofstadtoneel <Cor v. d. Lugt Mel- sert) op de planken werd gebracht (plus minus 1924). Verder noemen wij uit zyn enorme reeks verhalen o.m. „Rechts en ave rechts" (1925), „Cocktail" (1927), „Vrijgevochten" (1937), „Getyden" (1938), „De grote dwaasheid" (1950), „Branding' (1951) „Hoog spel" (1952) „Het verlangen" (1953), „Marga" (1954), „De verre weg" (1955), „Het aambeeld" (1956), „Late zomer" (1957), „Marianne" (1959), „Schering en inslag" (1960), „Het kortste eind" (1961), „Herfsttij" (1962) enz. Ook Advertentie In het Stedelijk Museum te Am- iterdam wordt tot ongeveer half april dageiyks enige maien Collage Reso nance II 1963 van Ton Bruynèl en Gerrit Kouwenaar ten gehore ge bracht. Dit werk, in opdracht van de NCRV («maakt, is aldus een communique Tan het Stedelyk Museum een po- om langs elektronische weg twee ressiemiddelen te integreren: mu- lylc riek en poëzie. „Het gaat hierbij niet om een we- m derz^jds illustreren of annexeren, ï50Baar om een zo organisch mogeiyke lamensmelt.ing. De afstand tussen Idee en materiaal is zo kort mogelyk ehouden: Het thema, dat de makers ozen, loopt parallel aan de vormge- de idee is het werkstuk zelf. Het werk is onderverdeeld in vier bogen": het woord (dat absract is) n zUn relatie tot de klank, de naam machteloze projectie van de stof) in 70 '1° relatie tot het ding., de stof, die Concreet is, de stem, menselijke be middelaar tussen abstractie en con- :etle„in wezen de mens zelf". De klankbronnen, die gekozen wer- als meest inspiratieve aanleiding om. speciaal voor dit doel ge naakte en gesproken woorden, ge- chikt om radiofonisch verwerkt te ►orden tot een klanktaal, waardoor le mogelykheid geopend werd el- landers uitdrukkingsmiddelen samen ,nMp voegen. De poëzie en de muziek zUn in tete collage vaak in letterlyke zin uit Ucaar voortgekomen. Ook daar waar e op zichzelf staand en onvermengd Ijn gebleven: worden tot hun Jankgeraamte teruggebracht via lektro-akoestische weg, gemoduleerd gecomponeerd in een richting, 'aaruit opnieuw teksten voort- twamen. (Resonance I van Ton Bruynèl f«rd in 1962 door het Van Abbe gerealiseerd, in samenwer kt met Eleo Pomare, Shinkichi '*Jirl en Sam Middleton). Nieuw toneelstuk van Rolf Hochhutli De YVestduitse schryver Rolf Hochhuth, wiens drama „De plaats bekleder" zowel in Europa als in de V.S. discussies heeft uitgelokt, heeft in New York gezegd dat hy werkt aan een nieuw stuk, „De werkgever", dat speelt in de jaren tussen 1942 en 1962 en kritiek oefent op de maat- schappy in de Bondsrepubliek. Het zal een moderne versie van het by- belse thema „David en Bathseba" worden. De Newyorkse producent van „De plaatsbekleder". Hermann Shumlin, wil dit nieuwe stuk in New York opvoeren zodra het klaar is. Uit Rome wordt gemeld dat een christendemocratische afgevaardigde. Luigi d'Amato, in het parlement aan de Italiaanse minister van sport en vermakeiykheden, Corona, heeft ge vraagd welke stappen deze genomen heeft om opvoering van „De plaats bekleder" in Italië te voorkomen. Hy zei dat het stuk, waarin de voormalige Paus Pius XII ervan wordt beschuldigd zich niet in het openbaar tegen de vervolging van de joden door de nazi's te hebben uit gesproken, „blykbaar in conflict is met de waarheid en in hoge mate onrechtvaardig en schadelyk voor de nagedachtenis van deze Paus". Wanneer op 3 april het Nieuw Rotterdams toneel de première voor Nederland van „De plaatsbekleder" ten tonele brengt, zal de schouwburg in Rotterdam tevens een tentoonstel ling bevatten van schilderyen en gouaches van de Rotterdamse schil der Hans Hollenbach en van gedich ten van de Rotterdammer Jan Do- nia, die beiden door het stuk hiertoe werden geinspireerd. De gedichten zullen worden gebundeld en door de uitgeverij Nygh en Van Ditmar wor den uitgegeven. Schade is onbetekenend (Van onze Paryse correspondent) Het beroemdste l.eeld dat het Parijse Louvre bezit, de Venus van Milo, heeft zich gelijk kort gemeld minder bestand getoond tegen de beproevingen van een wereldreis dan het even beroemde schilderij van Leonar do da Vinei, de Mona Lisa, die eveneens tot de kostbare inven taris van het Franse Museum behoort en die vorig jaar aan de Amerikanen wefd uitgeleend. De Venus is door Frankryk als goodwill-ambassadrice in byzondere dienst te logeren gestuurd by de Ja panners. Doch toen na een zeereis van een maand het armenloze vrou wenbeeld dezer dagen in Tokio aankwam, moest een der directeuren van het Louvre, die tydens de over tocht zich toch met geen voetstap uit haar omgeving verwyderd had, tot zyn ontsteltenis constateren dat in de speciale kist waarin het beeld verpakt zat, zich ook nog een paar losse stukjes gips bevonden. Na de eerste schrik van deze verminking die de Venus na het eerdere verlies van haar beide armen overkomen was, te hebben overwonnen, bracht een nader onderzoek echter geluk kig aan het licht dat het letsel dit keer toch nog meeviel. Het bleek dat alleen dat gips had losgelaten dat de sluier die het benedendeel van het beeld bedekt, aan de marmeren romp had bevestigd. Nadat inalleryi ook de „ópper- restaurateur" van het Louvre-mu- seum nog naar Tokio gevlogen was, kon een speciaal communiqué de wereld weer helemaal geruststellen. Na enkele dagen huisarrest, waarin de Franse experts de Venus onder handen nemen, zullen de gevolgen van de zeeziekte waaraan ze gele den heeft weer volledig zfjn gene zen, om geen enkel zichtbaar spoor meer na te laten. KRITIEK „Het feit dat de Venus lichte be schadiging heeft opgelopen heeft de kritiek op het uitsturen van kost bare kunstvoorwerpen nieuw leven ingeblazen. Hoge prijs voor een Cranach Op een veiling by Christies in Londen, die in totaal 144.834 pond sterling opbracht, is een kleine krui siging van Lucas Cranach de oude re voor 20.000 quinjes van de hand gedaan. Het schildery, waarop de figuren van de heilige Maagd en Sint Jan de Evangelist voorkomen, is aange kocht door de Zwitserse verzame'aar H. Kisters. Een boerenbruiloft van Pieter Breughel de jongere ging voor 16.000 quinjes van de hand. De nieuwe ei genaar is niet bekend. Finse kindertekeningen over Nederland De Nederlandse ambassadeur in Helsinki jhr. mr. H. Th. A. M. van Ryckevorsel, ontving dezer dagen 200 tekeningen van Finse kinderen, die lieten zien hoe zy Nederland zagen. De Nederlandse ambassade zal de te keningen doen toekomen aan een or ganisatie in Nederland. De tekenin gen zijn verzameld door het Man- nerheim-genootschap na een teken wedstrijd onder scholieren. Het ge nootschap deed dit al eerder voor Zwitserland en India. De volgende keer komt Japan aan de beurt. Het blad Le Figaro, dat een voor name rol speelde in de campagne tegen de reis van het beeld naar Tokio en tegen het ten toon stellen van de Mona Lisa in de VS, het vo rig jaar, schryft thans: Dit is een tUdige waarschuwing om dergeiyke avonturen van nu af te verhinde ren". Volgens ambtenaren van het Franse ministerie van Cultuur is de schade onbetekenend en is minister Malraux in het geheel niet ongerust. Op het ogenblik hebben de Franse autoriteiten geen plannen voor ver dere „culturele export" van belang rijke aard De oppositie op het regeringsbe leid komt tot dusver slechts van een minderheid van kunstenaars. Het juiste marmer is gevonden B. en W. van Venetië hebben eindelijk de goede soort marmer gevonden die nodig is voor de omvangrijke en hard nodige res tauratie van de fameuze Rialtobrug in de Lagunenstad. De soort wordt genoemd ..trovante", omdat het marmer is waarvan men de ligging van de mijn niet weet, en het dus ergens ..gevonden" moet worden. Het probleem is de soort marmer gebracht, kan kwamen ze terug met die de bouwmeesters van de vroege- marmer, dat uitstekend verzwaarde re machtige zeevaartrepubliek ge- j en in Italië gewild was. Niet weinig bruikte. Want vrijwel alle marmer stukken van dit Oosterse marmer wa- dat voor de bouw in Venetie werd gebruikt, kwam niet uit Italië dat er toch zo ryk aan is maar uit het buitenland. De reden voor zulk een merkwaar dige voorkeur is een heel praktische. De keus werd de republiek opge legd door de schepen waarover ze beschikte. Gebouwd voor lagunena- vigatie, waren de Venetiaanse schepen slechts bestand tegen de zee. tenzy ze op de juiste wyze werden be last. Hadden de schepen daarom Ve netiaanse goederen naar het Oosten De acteur Peter Lorre, bekend uit vele griezelfilms, is gisteren dood aangetroffen in zijn woning in Hollywood. Hij werd getrof fen door een hartaanval. Breslau wat kleine rolletjes krUgen, speelde daarna in Zwitserland en Wenen. Later speelde hy ook by het gezelschap van Berthold Brecht in Berlyn. Inmiddels waren de deuren van de Duitse filmstudio's voor hem open gegaan. Wereldvermaardheid kreeg hy door zUn prachtige gespeel de rol van een ziekelyke kindermoor denaar in Fritz Langs onvergeteiyke film „M", die we kortgeleden nog op de Nederlandse televisieschermen hebben kunnen zien. Het was ook deze film, die hem een contract met Hollywood oplever de. In 1935 ging hU naar de Ameri kaanse filmstad, waar hy in de loop der jaren in tientallen films optrad. Veelal griezelfilms. Lorre, die gescheiden leefde van zyn vrouw Anna Marie, heeft een dochtertje van tien jaar. De acteur leed al jaren aan te hoge bloeddruk. Peter Lorre in een ran zijn be kende creaties in „Mr. Moto slaat toe". Peter Lorre werd bijna zestig Jaar geleden geboren in de Hongaarse stad Rosenberg. Op zeventienjarige leeftyd liep hy van huis weg om toe te treden tot een tweederangs toneel gezelschapje. Het werd geen succes en een jaar later moest hU zUn to neelaspiraties voorlopig vaarwel zeg gen. HU beklom een kantoorkruk in een bankgebouw. Maar ook daar kon Peter Lorre het niet uithouden. Het toneel trok hem te sterk. Hy kon in Advertentie EXPOSITIES TE WASSENAAR In Kunstzaal „Heuff' Hoflaan 7 te Wassenaar zal zaterdagmiddag a.s. een tentoonstelling geopend wor den van schilderUen van H. E. Roo- denburg en van bronsplastieken van Rob Bleute. De opening geschiedt te vier uur door dr. J. W. Schulte Nordholt. Voorts wordt vrijdag a.s. een Paas- expositie geopend van Perzische ta- pUten (een 60 tal oude en moderne) van de N.V. Ben Ezra, Pieter Post- laan8, te Wassenaar. Eerste aardbeien Door de kwekers J. van Veen en Fr. van Veen uit Noorden, werden maandag aan de Ter A ar se veiling de eerste aardbeien aangevoerd. Ko per van deze vrucht was de heer C. v. d. Meer uit Aalsmeer, die er resp. f2.— en f 2.30 per doosje voor be taalde. De eerste aardbeien kwamen twee dagen eer der ter veiling dan vorig jaar. ren afkomstig van antieke Griekse. Turkse. Syrische en Kretensische bouwwerken: ze werden bijzonder goedkoop van de hand gedaan. In verband met de kleur, samen stelling, gewicht elasticiteit en an derzins, is het niet mogelijk een an der soort marmer voor herstel te ge bruiken, een die in Italië zelf ge wonnen wordt. Aan de andere kant zyn de oorspronkelyke mynen on bekend, zoals telkens wanneer een reparatie moet worden verricht, naar de betrokken soort marmer overeenkomstig de Schriften te spre ken en ook de belijdenis van de Drieëenheid daarip op te nemen. Dat heeft vertrouwen gewekt in het ernst maken met de grondslag door de Wereldraad zelf. Maar bovendien heeft een andere overwe ging sterke invloed gehad op boven genoemde wijziging: men is meer en meer gaan inzien, dat de Wereldraad niet een eindpunt, maar een begin punt is. Niet een eenheidsbeweging boven geloofsverdeeldheid, maar een onder linge toenadering van kerken, die allen willen erkennen, dat Jezus Christus als God en Zaligmaker de enige grondslag der kerk is en die nu zónder de rechtmatigheid van elkan ders kerk-zyn ook maar enigszins te erkennen en zónder ook van elkaar uit te spreken, dat men in het ver staan van de grondslag één is willen trachten met elkander tot een dieper Inzicht te komen in hetgeen aan de kerk in deze wereld ontbreekt en in hetgeen haar wezen en roeping is. De Synode heeft het zó uitgedrukt: als men het. karakter van de Wereld raad in het oog houdt, als een poging om de vervallen en verdeelde kerk in deze wereld méér aan haar wezen en opdracht te doen beantwoorden, dan kan men niet zeggen, dat in de pondslag en de wijze, waarop deze in de Wereldraad functioneert voor de Geref. Kerken een onoverkomelijk bezwaar is geleeen om zich aan te sluiten, aldus prof. Ridderbos in zUn commentaar op dit besluit. Cambodja meldt nieuwe incidenten worden gezocht in Griekenland, de Aegeische eilanden, Turkije en het midden-Oosten. Voor wat de Rialtoburg aangaat, de oudste overspanning van het Ca nal Grande, waren B. en W van Venetië gelukkig. Bladerend in ou de archieven van de Republiek Ve netië, vond men alle gegevens over de brug terug. De bouw werd in 1588 ter hand genomen en duurde drie jaar. Men gaf er een kwart mil joen gouddukaten aan uit. De nieuwe stenen brug kwam in de plaats van een houten die in 1444 was ingestort onder het te gro te gewicht van mensen die de trouw- gondel van de Markies van Ferara onder zich wilden zien passeren. Men ontdekte dat de bouwmees ter van de burg. Nicolo Barattieri die ook de kolommen ter ere van San Marco en Todaro op het Piazet- ta San Marco oprichtte voor de Rialtobrug marmer gebruikte dat was ingevoerd uit Schiavonia ,het tegenwoordige Joego-Slavië. Men ging op onderzoek uit en vond de myn. In 1947 had men de exploitatie ervan hervat, na eeuwen van verlatenheid. De regering van Cambodja heeft gisteren opnieuw melding gemaakt van incidenten aan de grens met Zuid-Vietnam. Een van deze inciden ten was een aanval in de nacht van 18 op 19 maart op een Cambodjaan se post door een groep Zuidvietna- mese militairen. De Zuidvietname- zen hadden zich na een gevecht van H rifl **4in*> mnt I 3 .......I... I drie kwartier met medeneming van gewonden teruggetrokken. De regering van Zuid-Vietnam heeft zaterdag Cambodja haar ver ontschuldigingen aangeboden voor de aanval op het Cambodjaanse grens dorp Sjantrea. Zy zegt dat deze aanval op een vergissing berust. Zuid-Vietnam is bereid de schade te vergoeden. Kort tevoren had het ministerie van Buitenlandse Zaken in Saigon meegedeeld, dat Zuid-Vietnam by Cambodja had geprotesteerd wegens het neerschieten van een verken ningsvliegtuig tydens de operatie- Sjantrea. Gebleken is dat het pro test niet is verstuurd om de kans op een vergeiyk niet te bederven. De zanger Willy Albertl bracht gisteren een bezoek aan de Hiswa in het RAI-gebouw. Aan een van de stands werd hij verrast met een gouden werpmolen. die hij meteen ging probeeren bij een goudvissen kom. VOETBAL Zandvelden beter dan halfverharde In samenwerking met de Neder landse Sportfederatie en de Konink- hjke Nederlandse Voetbalbond neemt de gemeente Delft op een terrein aan de Brasserkade een proef met een zandveld. dat beter zou voldoen dan de z.g. halfverharde velden. Op deze velden, die uiteraard alleen voor training zUii geschikt en onge veer overeenkomen met het spelen op het strand by eb traint de bonds coach van het Nederlands elftal. Elek Schwartz, by wijze van proef het eer ste elftal van CSVD uit de zaterdag competitie. Netlerland-Albanië op 24 mei Het bondsbestuur van de KNVB heeft de Albanese voetbalbond voor- gesteld de ontmoeting Nederland— Albanië voor de voorronden van het toernooi van het wereldkampioen schap 1966 zondag 24 mei as. te spe len. De return-wedstrijd zal ver moe- deiyk in november 1964 plaats vin den. De ontmoetingen met Zwitserland (Nederland is met Albanië, Zwitser land en Noord-Ierland in een groep ingedeeld, waarvan de winnaar over gaat naar het eindtoernooi zullen pas in de herfst van 1965 worden ge speeld. Het is nog niet bekend in welke periode het Oranje-team Noord-Ierland zal ontmoeten. De Belg Godefroy won de eerste etappe van de Ronde van Tunesië, een rit van Bizerta naar Lam ars a over 106 km in 2 uur 41 min. en 17 sec; 2. Marks (Oost-Dld) z.t.; 3. Buszke (Oost-Dld) z.t.: 4. Csenar (Oostenrijk) z.t.; 5. Van Rooy (Belg.) z.t.: 6. Chappe (Frankrijk) z.t. Lan- denklassement: 1. België 6,41,51; 2 Oost-Dld 6,42,21: 3. Zweden 6,42.51: 4. Denemarken 6,43,02 5. Oostenrijk i 6,43,13; 6. Nederland 6,43,46.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7