fouwtrekken om beheer geologische schatkamer" Studenten in geneeskunde worden verdeeld over universiteiten Inflatiebestrijding in Bonn en de E.E.G. Duitsers eisen meer dan rnatte driehoek Overleg in Den Haag over Noordzee Forse straffen voor OAS'ers Maatregelen tegen geboortegolf Beperking inschrijving van buitenlanders in overweging NEGERIN IN JACKSON GEDOOD VS-diplomaat Tokio met ui mes gestoken Beklemmende eerlijkheid SLEEPBOOT AANGEVAREN Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver Aardgas naar Frankrijk teuws LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoec* Hoofdredacteur: J. Brouwer Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 MAART 1964 No. 31220 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redacteur) Nederlandse en Duitse ambtelijke deskundigen zijn gisteren in )en Haag begonnen aan de oplossing van een van de neteligste lunten in de verhouding tussen beide landen: de verdeling van et „Continentaal plateau dat gevormd wordt door de bodem an de Noordzee. De uitkomst van dit juridisch dispuut zal beslissen, welk land meeste bodemrijkdommen in de Noordzeebodem gaat exploi' eren. Nederland heeft voorlopig de beste kaarten in handen, ïaar het staat te bezien of ons land deze tegenover zijn zoveel lachtiger buurman zal kunnen uitspelen. De enorme rijkdommen aan olie aardgas, die vermoedelijk in de oordzeebodem verborgen zitten heb- de afgelopen maanden van een ïur volkenrechtelijk vraagstuk een onomisch politieke belangenstrijd q de eerste orde gemaakt. Toen dertijd de Nederlands-Duitse „Ge- ralbereinigung" werd gesloten, erd reeds een verdeling vastgesteld or de kustwateren tot drie mijl uit kust. Voor het verder uit de kust gelegen bied zouden beide landen zijn ge- agen overeenkomstig de aanbeve- ag van het verdrag inzake de ver- ling van continentale plateaus, dat 1958 onder auspiciën van de Ver- ligde Naties werd opgesteld en zo- 1 door Nederland als door Duits- nd werd ondertekend. Te iveinig een volledige toepassing van dit snève gesloten verdrag zou de litse Bondsrepubliek er by zonder cht afkomen. De Duitsers zouden n slechts het recht hebben op ex- itatie van de bodemrykdommen de zogenoemde „natte driehoek", gelegen is in de Duitse Bocht en ^klemd wordt door de Deense en ierlandse delen van het continen- e plateau. De Duitsers willen ech- veel meer dan deze natte drie- c die maximaal een oppervlakte 70.000 vierkante kilometer van 580.000 vierkante kilometer grote teau beslaat. De Duitse delegatie rengt derhalve op de Haagse on- handelingstafel nog heel andere ■men naar voren dan de strikt (grafische, die in het verdrag iwkeurig znjn omschreven. De itse argumenten zijn de grote itse investeringen die reeds in het ordzeegebied zijn gedaan by de ht naar bodemrykdommen, de igte van de Duitse Noordzeekust, grootte van het achterland en het olkingsaantal van dit achterland, derland kan de Duitse claims af ten met het verdrag in de hand. ar waarnemers hebben er reeds gewezen, dat ons land zich wel- it soepel zal tonen om de na Er- ds bezoek aan Den Haag zo mild rorden verhouding niet te zeer op proef te stellen en de Duitse steun verwerven bij andere zwaarwegen kwesties. Groot stuk Nederland komt op grond van het verdrag van 1958 een immens stuk Noordzeebodem toe, evenals trouwens Denemarken en Groot Brittannië. Bij de opstelling van dit verdrag hebben waarschynlyk noch de Ne derlandse noch de Duitse onderteke naars zich gerealiseerd wat de con sequenties er van zouden zyn. De Bondsrepubliek heeft namelijk niet het minste voorbehoud gemaakt. Ge zien de verdragstekst mag men aan nemen, dat de Duitsers zich nu be roepen op „bijzondere omstandighe den", die de beide landen de moge lijkheid geven van de regeling af te wijken. Daarmee is het debat uit de juridische sfeer in de politieke sfeer overgeplant. De Nederlandse regering heeft het verdrag inzake de continentale pla teaus nog niet ter goedkeuring aan ae Staten-Generaal voorgelegd. Mi nister Andriessen (Economische Za ken) beloofde onlangs in de Eerste Kamer, dat zulks nog voor het zo merreces zal geschieden. Het verdrag inzake de continentale plateaus is een duidelyke illustratie van de onverwacht snelle ontwikke ling van de geologische opsporings techniek. Geen van de onderteke naars zal zich in 1958 hebben gerea liseerd dat nog geen zes jaar later internationale olieconsortia een wedloop naar Noordzee-olie en aard gas zouden beginnen, daarmee de Noordzeestaten voor grote moeilyk- heden plaatsend. Tekenend is dat de Duitse Bondsrepubliek in 1958 geen enkel voorbehoud maakte, hoewel ook toen reeds de beperkte omvang van de matte driehoek vaststond. Maar wat toen nog een waardeloze zand bodem scheen is nu een geologische schatkamer. (Van onze correspondent in Parys) De hartstochtelyke en langdurige pleidooien van de welsprekendste ad vocaten waarover het rechtse extre misme in Frankrijk beschikt, onder wie mr. Tixier-Vignancour, hebben toch niet kunnen voorkomen, dat de byzondere rechtbank voor de veilig heid van de staat gisteren nogal strenge uitspraken deed ter bestraf fing van de 35 leden van een OAS- commando, die al vele maanden in voorarrest op hun straf hadden ge wacht. De leider van de bende. Ar magnac, krijgt twintig jaar, terwyi zyn adjudanten en onderhorigen tot straffen van achttien, zeventien, ze ven en minder jaren werden veroor deeld. Straffen die dus door het byzondere tribunaal zyn uitgespro ken en die daarom dan ook voor geen hoger beroep vatbaar zyn. Wegens de aanzienlijke toeneming van het aantal eerstejaars studenten in de geneeskunde heeft minister mr. Th. H. Bot van O.. K. en W.. na overleg met de colleges van curatoren, de facul teiten der geneeskunde van de openbare en bijzondere universi teiten en de Academische Raad, besloten binnenkort een commis sie in te stellen voor de plaatsing van eerstejaars studenten in de geneeskunde. Dit betekent volgens een ministeriële mededeling, vooralsnog niet een nemrus clausus voor Nederlandse medische studenten, doch wellicht wèl voor buitenlanders. Voorlopig geen numerus clausus? In het Griekse parlement heeft koning Constantijn gisteren de eed op de grondwet afgelegd. Links zijn zuster kroonprinses Irene. Bij rassenrelletjes te Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida is gisteravond een negerin doodgescho ten. Verscheidene mensen werden ge wond. In bars en hotels in de neger- wyk van de stad ontploften bommen. Ruim 200 mensen werden gearres teerd na een dag van betogingen, die een einde maakten aan de vrede tus sen blank en zwart te Jacksonville, die drie jaar heeft geduurd. De 36-jarige negerin kreeg een ko gel in haar maag. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zy overleden te zyn. Volgens de politie werd het schot gelost vanuit een rydende auto. Een blanke die voor een bar by de plek van de moord stond, kreeg een kogel in zijn hoofd. Een andere blanke werd aan een boom gebonden en met scheermessen bewerkt Twee matro zen. een blanke en eer, neger werden in de auto waarin zij zaten bescho ten door een neger die in zyn auto voorbijreed. De twee matrozen zyn gewond. MacArthur weer geopereerd Generaa; Douglas MacArthur heeft gisteren in Washington een spoed operatie ondergaan na kort tevoren een ernstige maag-darmbloeding te hebben gehad. Hy zou de operatie goed hebben doorstaan. De 84-jarige generaal, die opper bevelhebber van de geallieerde strijd krachten in het Verre Oosten is ge weest, werd ook al op 6 maart ge opereerd. Toen werd zyn galblaas weggenomen. Koninklijk cadeau voor goed werk Voor zijn werk by de verloving van Prinses Irene heeft de directeur van de Ryksvoorlichtingsdienst dr. ham mers. van het Koninklijk Paar een zilveren sigarettendoos gekregen. Het geschenk werd hem overhandigd tij dens een van zijn routine-bezoeken aan paleis Soestdyk. In het deksel zijn een J en een B gegraveerd. Tachtig jaar bij dezelfde baas De heer Chr. Jagers uit )en Haag viert vandaag zijn Sste verjaardag. Een feit, at buiten de kring van fa- \ilie en vrienden geen opzien 2 al baren, maar dat toch wel ipmerkelijk is als men weet, at hij vati die 98 jaar er innenkort 80 in dienst van ezelfde werknemer, een laagse farmaceutische roothandel zal hebben door- ebracht. De heer Jagers trad op 10 iei 1884 bij de grootvader an zijn huidige werkgever i dienst. Hij is thans chef an de afdeling kina. Met Pensioen wil hij niet, „want at zou mijn dood zijn". Een rouive werknemer dus. „Tja, om daar nu nog eens om", ei zijn werkgever tegen ons iet een mengsel van trots en fijt in zijn stem. WEERBERICHT PLAATSELIJK REGEN ft KNMI verwacht van heden- norgenavond: overwegend zwaar - ilkt met plaatselyk enige regen, ige tot krachtige wind tussen oost en noordoost. Lagere mid- emperaturen (Opgemaakt om uur). 25 MAART mop: 06.31 uur; onder: 19.01 urn- nop: 15.51 uur; onder: 06.03 uur. gwater in Katwyk: 1.37 uur en uur; laagwater: 9.29 uur en uur. Ht blad bestaat uit 22 pagina'» Deze maatregel beoogt volgens het ministerie uitsluitend de extra-toe- loop van studenten als gevolg van de na-oorlogse geboortegolf, welke zich in de komende jaren in volle omvang zal doen gevoelen, zo geiykmatig mo- gelyk over de zes bestaande medi sche faculteiten te verdelen. Met ge- ïykmatig wordt in deze mededeling waarschynlyk bedoeld efficient, want de capaciteit der verschillende medische faculteiten loopt nogal uit een. Er bestaat geen aanleiding de in schryving van Nederlandse studen ten in de geneeskunde te beperken, aldus de ministeriële mededeling, maar wel zyn beperkende maatrege len in voorbereiding met betrekking tot de inschryving van buitenlandse studenten. In dit verband treft ove rigens in de mededeling van het mi nisterie de opmerking, dat een soort- gelyke commissie voor plaatsing van eerstejaars reeds enige jaren bestaat voor de tandheelkunde. Voor deze studierichting bestaat wel degelijk een overschot aan ge gadigden tegenover de plaatsings- mogelykheden, waardoor een vry straffe beperking van de toelating noodzakelijk is geworden. Bovendien blykt uit de officiële mededelingen nu reeds een beperking van de in schryving van buitenlanders in het verschiet te liggen. Deze aantallen buitenlanders zijn ten opzichte van de totale aantallen medische studen ten betrekkelyk gering. Zou de toe loop van Nederlandse medische stu denten groter worden dan verwacht wordt, dan zou dit „overschot" al spoedig niet meer opgevangen kun nen worden door het scheppen van plaatsen door middel van het alge heel weren van buitenlanders. Hoe geruststellend de verzekering ook bedoeld is dat geen beperking van het aantal inschryvingen van Nederlanders overwogen wordt, aan deze verzekering wordt veel kracht ontnomen door de bijgaande mede delingen omtrent de soortgelyke commissie voor de tandheelkunde en de maatregelen tegen inschryving van buitenlanders. Overigens zou het zeer te betreu ren zyn, wanneer een te geringe op- leidingsoutillage van de Nederlandse Universiteiten zou nopen tot het we ren van buitenlanders. Het zal uiter mate moeiiyk blyken op dit gebied een verloren terrein mettertyd te heroveren, wanneer de „golven" weer gaan liggen. Verheugend is dat de opleidings capaciteit voor medici de laatste tyd by de meeste universiteiten niet on beduidend is vergroot, in het bijzon der aan de Vrye Universiteit te Am sterdam en de Katholieke Universi teit te Nymegen. Een jonge Japanner, die werkloos is en half blind, heeft vandaag de Amerikaanse ambassadeur in Tokio, Edwin Reischauer, met een mes in zyn been gestoken. De toestand van de diplomaat is niet ernstig, hoewel hy veel bloed heeft verloren De aan valler werd onmiddellyk overmeesterd De ambassadeur werd neergestoken toen hy in zyn auto bij de ambas sade wilde stappen. Een jongeman in werkkleding wierp zich op hem en stak hem in zyn rechterdij. De dader maakt de indruk oneven wichtig te zyn. Hy heet Sjiotani en heeft later gezegd, dat zyn daad be doeld was als „wraakoefening in ver band met de slechte politiek van de Verenigde Staten". Het mes, waar mee hy gestoken heeft, had hy giste ren pas gekocht. Sjiotani is reeds drie keer gearresteerd by pogingen de ambassade van de Verenigde Staten binnen te dringen. Zowel in Bonn als in Straats burg is de bestrijding van infla tie een punt van grote zorg: het zwellend overschot op zijn betalingsbalans heeft West- Duitsland genoodzaakt de toe vloed van buitenlands kapitaal af te remmen en de uitvoer van Duits kapitaal aan te moedigen. De Bondsrepubliek begon na melijk te lijden onder „geïmpor teerde inflatie"? de EEG -commissie zal bij de ministerraad van de gemeen schap een program voor infla tiebestrijding indienen, aldus een mededeling van de Franse vice voorzitter Robert Marjolin in het Europese parlement Straatsburg. De EEG-minister- raad zal dit program (met een looptijd van negen tot vijftien maanden) op 13 april bespre ken. Men hoopt het economisch evenwicht in de zes landen in korte tijd te herstellen. Wat de Duitse maatregelen betreft, in de komende dagen zal de regering De Sleepboot Ika-Goedkoop is vsn. ochtend op het Noordseekanaal in 25 procent op het inkomen uit naar" Amsterdam door haar eipen sleep depapieren met vaste reote voor niet- aanrevaren De sleepboot maakte I ingezetenen. De rentenet In DuitI Kapitein vermist Zaterdag a.s. zal Prins Bern- hard „Klein Nederland", het Haagse Madurodam heropenen. Het torentje van de Waag in Alkmaar wordt op zijn plaats ge zet. Veel Noren Zoals by de meeste Universiteiten is het begin van de „geboortegolf" ook in Leiden reeds merkbaar. De aantallen eerstejaars medici over de laatste elf jaar (het lopende jaar in begrepen) hebben achtereenvolgens bedragen 141. 139, 134, 127, 155, 154, 177, 152, 185, 198 en 277 (welk laatste aantal voor het lopende jaar nog enigszins zal oplopen). Van de hui dige 277 Leidse eerstejaars medici zyn er 15 buitenlanders, hoofdzake lyk Noren. De laatste definitieve cfj aangevaren. water, en zonk kort na de aanvaring. De kapitein wordt vermist. De beide bemanningsleden, een machinist en een matroos, zyn gered. De vermiste en naar alle waar schijnlijkheid verdronken kapitein, wiens stoffelyk overschot zich nog in de sleepboot zou bevinden is de heer C. Wortel uit IJmuiden. Het ongeluk gebeurde vanochtend om kwart voor zeven ter hoogte van zykanaal H. De Ika-Goedkoop had haar sleep de Geestland (1937 brt.) juist van de kant getrokken toen de aanvaring geschiedde. De gezonken sleepboot ligt dicht by de noordwal van het Noordzeekanaal. De Geestland, een fruitboot van de rederij Waling van Geest en Zoon, in 's-Gravenzan.de, had twee maanden by de NDSM in dok gelegen en was op weg naar zee voor een proefvaart. De ooi-zaak van het aanvaren van de sleepboot van de N.V. Reeder ij Goedkoop is nog niet bekend. De Rykspolitie te water uit de hoofdstad stelt een onderzoek in. land bedraagt 6 procent, wat aan- zienlyk hoger is dan in de omrin gende landen. De nieuwe maatregel reduceert de rentevoet voor niet-in- gezetenen tot b) afschaffing van de waardepapierenbelasting van 2*4 waardoor het plaatsen van buitenlandse leningen op de Duitse kapitaalmarkt wordt vergemakkelijkt. Op deze wyze tracht Duitsland af te komen van zijn positie als toevluchts oord voor buitenlands kapitaal. Het had een verbod op kapitaalinvoer kunnen afkondigen, maar wilde het liberale decorum handhaven. In januari had Marjolin reeds ge pleit voor beperking van overheids uitgaven en krediet. Nu voegde hy eraan toe, dat men niet zou mogen terugschrikken voor tydeiyke belas tingverhoging en aanpassing van de pryzen van openbare diensten of ver voer en energie. Ook mag men de huren niet losmaken van de eisen van een rendabele woningbouw. Mar jolin ga ftoe, dat dit harde maat regelen zyn, maar in een gebrek aan moed zou op dit ogenblik juist een groot gevaar schuilen, zo zei hij. De Nederlandse senator, dr. J W. van Hulst, prees de „beklemmende eer- lykheid" van Marjolin, maar hy zag geen reden voor paniek. Wel wees hy op drie punten: men moet een rede lijke loonontwikkeling waarborgen, de vermogensontwikkeling aan een nieuwe analyse onderwerpen en de evolutie naar een rechtvaardige ver houding tussen inkomen en vermo gen bevorderen. Dr. Van Hulst waar schuwde, dat de sociaal zwaksten het sterkst van inflatiebestrijding te ly- den hebben. Drs. Nederhorst meende, dat de inflatie in Frankryk voor een deel door de uitgaven voor de Franse atoombom is veroorzaakt. Het gevolg is, dat de partners van Frankryk, die het helemaal niet eens zyn met de Franse militaire politiek, toch voor de gevolgen daarvan op economisch gebied moeten boeten. Beperking van de overheidsbestedingen is volgens deze spreker het bewandelen van de weg van de minste weerstand. De na-oorlogse geboortegolf gaat juist in deze jaren verdere overheidsinveste ring op velerlei gebied noodzakelyk maken. Ondanks de uiteenlopende menin gen besloot het parlement met een unaniem aangenomen resolutie, waar in de mening van de EEG-commls- sie wordt gedeeld. eerstejaars) van wie ders. 363 buitenlan- De directie aanleiding tot 't even tueel nemen van maatregelen tegen de inschryving van buitenlandse me- mische studenten is een enorme toe loop van Noorse studenten naar Groningen geweest. Dit waren stu denten, die in eigen land door be perkte opleidingscapaciteit geen fers landelijk hebben betrekking op plaats konden krijgen. Deze toeloop het academische jaar 1962-1963. werd voor Groningen te gro waar- Toen waren er In ons land 6018 door een deel naar elders is afge- medische studenten (dus niet alleen 1 vloeid, ojn. naar Leiden. Het hoofd van het Franse bureau voor mynbouwdocumentatie. Fran cois Callot. voorspelt, dat van 1966 af Frankryk per jaar 4.000 tot 5.000 mil joen kubieke meter Nederlands aard gas zal kopen. Het gas zal bestemd zyn voor noord-oost Frankrijk en voor de omgeving van Parijs. De on- derhandel'ngen tussen Frankrijk en Nederland over de levering van het 4 i/w" i aardags zyn nog niet voltooid. Uit het Leidsch Dagblad van 23 Maart 1864: Vrijdag l.l. werden Z.M. den Koning, door den heer van Lith, H.D. leverancier 1 van vruchten te 's Hage de eerste nieuwe aardappelen aangeboden. Terivijl andere polders nog overlast van water hebben, mag de Haarlemmermeerpol- der zich, dank zijne krachti ge stoombemalingin een al- Ier gunstig sten toestand ver- 1 f heugen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1