Krokussen luiden het bollenseizoen in OPWEKKING! SAMENKOMST „De Narcis" viert gouden jubileum Nieuwe advocaat van Ruby trekt zich terug Westduitse industrie kijkt naar Rood-China Dr. G. C. A. van Dorp in Katwijk overleden Socialisten stemmen tegen huurverhoging Finse bemiddelaar voor Cyprus? President Johnson is niet te koop MEDEWERKER Feest van lente en bloemen De Gaulle in Parijs terug Enkele korte stakingen op bouwwerken STAKING IN SPANJE Juryberaad in treinroof- proces AANK.- EN LEERLING-VERKOOPSTER AANK.- EN EEN LEERLING-MOOISTE Vauxhall Cresta vrouwelijk personeel Adverteert in het Leidsch Dagblad gerout. 1e kapster MIDDELDORP De Kamer Fabrieken en van Koophandel voor Rijnland Leerling-verkoper Aank.-verkoper WONINGINRICHTING „DE 3 EENEN" LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 MAART 1964 Wanneer men thans door de Bollenstreek rijdt ziet men reeds hier en daar tuiltjes met paarse, witte en gele krokussen. De milde temperatuur van de laatste dagen is daar niet vreemd aan. Helaas laat het zonnetje, dat de Bollenstreek meer leven inblaast, nog verstek gaan, maar als het even tevoorschijn komt, dan springen de knoppen open. Het bollenseizoen is vandaag ingeluid met de jaarlijkse bijeenkomst, georganiseerd door de gemeentebesturen van de acht bollengemeenten en morgenmiddag wordt de Keu kenhof door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, geopend. De ontvangst van de binnen- en buitenlandse pers geschiedde ditmaal in het raadhuis van Katwijk, waar burgemeester H. Duiker als gastheer optrad. De raadzaal was daar door de goede zorgen van het bestuur van de vereniging „De Narcis" versierd met fraaie narcissen in velerlei va riëteiten. Burgemeester Duiker zei in zijn toespraak dat Katwijk de grote, gezellige familiebadplaats aan de rand van de bollenvelden is. De periferie heeft haar eigen waar de en accentueert tegelijkertijd wat daarbinnen en daarachter is gelegen. Met een weliswaar in totaal naar verhouding bescheiden areaal heb ben de Katwijkse kwekers en heeft de afdeling Katwijk van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur van oudsher aan de bollenteelt en de ontwikkeling van het vak hun bijdrage geleverd en zul len dat naar vermogen blijven doen. Loftrompet Na de welkomstrede van burge meester Duiker heeft de voorzitter van de vereniging „De Narcis", die dit jaar haar gouden jubileum viert, gesproken over „De Narcis steekt de loftrompet". Voorzitter M. Zandber gen gaf een zeer uitvoerig overzicht van de vele variëteiten en soorten narcissen die door de Nederlandse kwekers op de markt worden ge bracht. Ook vertelde hy tal van bij zonderheden over de herkomst van deze bolbloemen en over de wijze waarop zij in cultuur worden ge bracht en waarop de kruisingen wor den verricht. ,In 1528", zei hij, „waren er 24 soorten bekend en in 1948 8000. De narcissen worden in Londen gere gistreerd. Alle witte trompetnarcissen vinden hun oorsprong in de door de Leidenaar S. A. de Graaf gevonden narcis „madame De Graaf". Ten aanzien van de cultuur van de nar cissen ondervinden de kwekers veel medewerking van het labaratorium in Lisse. Ook zijn er veldkeuringen. zodat de beste bollen kunnen worden geëxporteerd. De heer Zandbergen vertelde dat de vereniging „De Narcis" in 1914 in Sassenheim werd opgericht. Het was toen een vereniging waarvan alleen Vanochtend om 7 uur is president De Gaulle van Frankrijk in Parijs teruggekeerd van zijn reis van negen dagen naar Mexico en Frans West- Indië. Op het vliegveld Orly werd de president verwelkomd door pre mier Pompidou en leden van zijn kabinet. Generaal De Gaulle, die nog zijn tropen-uniform droeg, zag er zeer monter uit en bruingebrand. Uit de omgeving van de president verluidt, dat generaal De Gaulle uiterst voldaan is over zijn reis, een van de langste, die hij in het bui tenland gemaakt heeft sinds hij in januari 1959 president van Frankrijk werd. 99 Witte lonen Sassenheimers lid konden worden, nationale vereniging. Er werd toen Tien jaar later werd „De Narcis" een ook een keuringsdienst in het leven geroepen en er werden verbeteringen in de narciscultuur aangebracht. „Helaas", zei hij. „steekt de narcis nu nog geen loftrompet want de natuur heeft de kwekers in de steek gelaten." Wedstrijd Maandag 13 en dinsdag 14 april zal in het. Krelage-huis in Haarlem een nationale wedstrijd worden gehouden en van 1318 april wordt bloemsier- kunst in de Keukenhof gedemon streerd. Ook zal worden deelgenomen aan de B.I.G. in Wenen op 16 april waar men 50.000 naricssen in 125 soorten in bloei hoopt te hebben. Tenslotte zal met een praalwagen worden deelgenomen aan het bloe mencorso. dat op 25 april door de Bollenstreek trekt onder de titel „Lenteparade 1964". De route is dit jaar 14 kilometer lang en het traject wordt in beide richtingen afgelegd. Het vertrekpunt is in Sassenheim by de Warmonder- dam. Voorts zullen in Hillegom. Lisse. Sassenheim. Voorhout en Warmond in de week voor het corso bloemmo- zaïeken worden uitgelegd. Vrijdag 24 april zullen deze mozaïeken plaatse lijk worden gekeurd en op de corso dag. 25 april, in de morgenuren in streekverband. In Lisse zullen tevens tuin- en gevelversieringen worden be oordeeld. Op Koninginnedag, 30 april, worden in Lisse. Hillegom en War mond kinder-corso's gehouden. Ver der zullen in de bollengemeenten straatversieringen worden gemaakt. Oe Thant heeft Turkyë verzocht waren van de vriendschap en het (Van onze correspondenten) De werkers in de bouw hebben vrij dag hun eerste „witte" loonzakje in de portefeuille geschoven. De meeste van hen kennelijk met lange gezich ten. Na nog een lang weekeinde van financiële overpeinzingen kon men gisteren de eerste reacties verwach ten. Ze zijn niet uitgebleven. Inte- Sendeel, ze zijn op verschillende ouwfronten losgebarsten als een hevig onweer, waarvan de duur nog Jilet kan worden geschat. Eindeloze reeksen telefonades brachten al vroeg ernstige storingen teweeg in de trommelvliezen van de werkgevers. Een werkgever in En schede zei: „Mijnheer, wij hebben de telefoon net in een bak ijswater moe ten zetten. Er is allerwege tramme lant. Leiden is helemaal in last. He vige gekanker op het werk, dreige menten met Duitsland, verscheidene mensen zijn niet meer op het werk verschenen". Zo was het in het oosten van het land, maar ook in het westen. Door de grote mate van zwart loon in het verleden in de Randstad Holland en het feit, dat de aannemers nu ineens volgens C.A.O. gaan betalen, ontstaan er vreemde situaties. Bij het in aanbouw zijnde winkel centrum op het Utrechtse Kanalen eiland verlieten gisteren veertig ar beiders het karwei, omdat zij in een lagere loongroep waren geplaatst dan voorheen. De zaak is thans weer op gelost. Het is mogelijk, dat deze ar beiders voorheen, om zwart loon te kunnen krijgen, te hoog waren inge deeld, maar zekerheid daarover was niet te verkrijgen. Ook elders werden, voor zover bekend moeilijkhe den opgelost. De loonadministratie in de bouwvakken is tot nu toe zo wei nig degelijk geweest, dat niemand precies weet hoe het moet, zodat de invoering van een juiste functie-in deling moeilijkheden brengt. Een handicap is ook, dat de 5 pet. spreid loon, alleen bedoeld om de zwarte lonen te witten, nog niet zijn goed gekeurd. Ook in Den Haag werd van daag weer vrijwel normaal gewerkt, nadat gisteren op enkele bouwwer ken het werk heeft gestagneerd. Bij enkele bouwwerken had men gisteren actie gevoerd. Deze week zal daar het spreidloon met terugwer kende kracht over vorige week wor den betaald. Andere werkgevers be taalden reeds volledig uit. Zij hadden collectief een aanvraag tot uitbeta ling van het spreidloon ingediend en kregen voorlopig toestemming. akkoord te gaan met de aanstelling van de Finse ambassadeur in Stock holm, Sakari Tuomioja, als bemidde laar in de kwestie-Cyprus. Zoals be kend weer Turkyë Thants eerste kandidaat, José Rolz- Bennett, af. Makarios heeft al laten weten, dat de Grieks-Cyprioten met Tuomioja als bemiddelaar kunnen instemmen. Oe Thant had gisteren in Gené- ve een bespreking van twee uur met Tuomioja, die al eerder belangrijke opdrachten voor de Verenigde Na ties heeft vervuld. Zo is de Fin met een missie naar Laos geweest op ver zoek van wijlen secretaris-generaal Dag Hammerskjöld. Thant sprak gisteren ook met luitenant-generaal GJani, de bevelhebber van de vre desmacht op Cyprus, de Turkse mi nister van Buitenlandse Zaken, Er- kin, en Rolz- Bennett. Op Cyprus zelf werd gisteren al leen in de buurt van het Turks- Cyprische dorp Loeroedjina gescho ten. De Turks-Cyprioten lieten la ter twee Grieks-Cyprische vrouwen en een kind vrij, maar zeven man nen worden nog door hen vastge houden, zo deelde een Britse mili taire woordvoerder mee. Volgens de politie werden drie auto's door Turks Cyprioten beschoten, waarbij twee mensen licht werden gewond. Een Turks-Cyprische woordvoerder ver klaarde, dat de schietpartij was uit gelokt door Grieken die op twee Turkse herders vuurden. De 23-jarige koning Constanten heeft gisterochtend tegenover het Griekse parlement de eed afgelegd. Een eerste beëdigingsplechtigheid had al op de dag van het overlijden van zijn vader, 6 maart, plaats gehad in het koninklijke paleis, in tegen woordigheid van leden van de rege ring en hof dignitarissen. De jeugdige vorst, die gekleed was in maarschalks uniform, zei in zijn troonrede o.m.: „De gehele natie deelt de beproevin gen en strijd van de Grieken op Cyprus. Wij zullen hun zonder voor behoud onze steun geven. Het be- bondgenootschap met onze buur Turkyë is in ons gemeenschappe- lUk belang. Juist door dit gemeen- schappelyk belang moet men weder- zyds te goeder trouw erkennen, dat de overeenkomsten van Zürich en Londen in de afgelopen vyf jaar on uitvoerbaar zyn gebleken. In plaats van naar welvaart te leiden zyn ze uitgelopen op een impasse. Er moet met vreedzame middelen een nieu we politieke formule worden gevon den". Hy verklaarde dat de Grieken twee idealen hebben: vrijheid en vrede, waarvan het eerste het be langrijkst wordt geacht. Dit was ge bleken by de jongste crisis om Cy prus, aldus de koning. Al sinds verleden week dinsdag staken 3200 mijnwerkers in vier my- nen van de maatschappy „Minero- Metalurgica de Penarroya" te Puer- tollano in de Spaanse provincie Ciudad Real, zo is uit goed bron te Madrid vernomen. De mynwerkers zouden het werk hebben neergelegd naar aanleiding van de arrestatie van twee collega's. Eerder hadden 1200 mynwerkers een petitie onder tekend, waarin loonsverhoging, libe ralisering van het vakbondswezen en het recht van staking werden geëist. Percy Foreman, de nieuwe verdedi ger van Jack Ruby, heeft zich terug getrokken als gevolg van meningsver schillen met de familieleden van de nachtclubeigenaar. Zoals gemeld nam Foreman vorige week de plaats in van de Califomische advocaat Meivin Belli, die niet had kunnen voorko men dat op 14 maart een Jury in Dallas Ruby schuldig verklaarde aan moord op Lee Oswald, de vermoede- In de stryd om de afzetmarkten utopische .sprong voorwaarts" lering van de wereld hebben de Westduitse industriëlen nu ook him belangstel ling gericht op Rood-China met zyn 700 miljoen verbruikers. De commissie voor economische betrekkingen met het oosten van het Westduitse bedrijfsleven \ril een plan „voor een economische strategie voor de ontsluiting van de op een na de grootste consumentenmarkt van de wereld" uitwerken. Dit heeft de voorzitter van de com missie, A. E. Schulz, in een artikel in de Bonner Generalanzeiger" ver klaard. De leden van deze commissie, die tot het verbond van de West duitse Industrie (BDI) behoort, ad viseren de Westduitse regering en de Westduitse industrie inzake de vraag stukken, die verband houden met de handel met de landen in het oosten. De Chinese regering streeft nu naar verbetering van de landbouw, aldus Schulz, die een langdurige reis door de Chinese volksrepubliek heeft gemaakt. „De regering in Peking heeft uit het mislukken van de getrokken en schakelt van de spade op de tractor over. De Chinese rege ring heeft een staf deskundigen van de Westduitse landbouwindustrie aan te trekken". Schulz zei verder, dat de Chinezen zich niet ondergeschikt willen maken aan het Westen waartoe ook de Sowjet-Unle behoort „wat evenwel niet wil zeggen, dat men niet ver standig met hen kan praten". Van West-Duitsland verwachten zy „iets in de vorm van een handels overeenkomst". Een Chinese rege ringsfunctionaris heeft laten door schemeren, dat de Westduitse rege ring in Peking een handelsmissie zou kunnen installeren, zoals West-Duits- land handelsmissies in de satelliet- landen van de Sowjet-Unie heeft. ïyke moordemaar van president Kennedy, en de 52-jarige beklaagde ter dood Veroordeelde. Belli werd kort nadien ontslagen, omdat de familie van Ruby ernstige bezwaren had tegen de wyze waarop de advocaat de zaak had aangepakt. Ook nam men het Belli zeer kwaiyk dat hy toen de jury haar oordeel had bekendge maakt, in felle bewoordingen de pro cesvoering hekelde en het vonnis in gróve mate onrechtvaardig noemde. Foreman, die zondag uit Houston in Dallas was aangekomen voor rijn eerste gesprek met Ruby, zei dat het conflict met de familie van de be klaagde ging over de wjjze waarop hjj tegenover de pers zou moeten han delen. Een van Ruby's zusters, mevr. Grant, had gezegd dat hy op alle vragen „geen commentaar" moest antwoorden, doch Foreman was het hier niet mee eens. Zijns inziens was Ruby al door de pers en andere nieuwsmedia veroor deeld. voordat het proces was begon nen. Daarom was het zRns inziens nodig, het publiek op de hoogte te houden in verdere ontwikkeling van de zaak. Tientallen (loden door landmijnen In de omgeving van Saigon zRn zondag 22 personen gedood en vier gewond toen een autobus op door communistische rebellen gelegde landmynen reed, aldus het Vietna mese persbureau. De jury van twaalf in het grote treinroof-proces in Engeland is giste ren met een politie-auto naar een ge heime plaats gebracht om zich een oordeel te vormen over de schuld of onschuld van de elf verdachten. Het proces heeft 48 dagen geduurd. Het kan verscheidene dagen duren voordat de jury tot een eenstemmig oordeel komt. De leden zullen in die tyd geen contact met de buitenwe reld hebben. Hun huizen zullen ge durende hun afwezigheid worden be waakt. De rechter heeft hiertoe op dracht gegeven in verband met de mededeling van een van de gezwore nen dat men had getracht hem om te kopen. De bewoners van het den die op 18 maart ein- deren die president eilandje Nieuw-Hanno- digden. Johnson onder hen zou ver. in de Bismarck- Ze weigerden onder laten verdelen, maar dat archipel by Nieuw-Gui- meer, nog langer belas- het toestel door de nea, hebben hun plan ting te betalen. Op een Australiërs was gestolen, om president Johnson groot schoolbord in een De districtsbestuurder, van de Verenigde Staten dorp werd gekalkt: ,De Healy, meldde gisteren te „kopen" opgegeven en Australiërs kunnen ons dat hij een gesprek had zich weer aan het wet- niet voorschryven op wie gevoerd met de leider tige, Australische gezag wy moeten stemmen. van de Johnson-vereer- onderworpen. wy willen stemmen voor ?,er?',df, 20"Jat;lE.e Bos de Amerikaanse nresi- Mailik. Deze had toege- De eilandbewoners had- ^ent omdat Amerikanen *even gedwaald te heb- den de laatste tyd een ™^e mens™ riin n en hem 440 Austr. anti-Australische hou- met de AustraliërsP°nd (ongeveer 3500 gul- ding aangenomen, nadat weg met ae Australlers- den) overgedragen waar- hun toestemming gewei- De eilandbewoners be- mee hy president John- gerd was voor president weerden ook, dat op een son had willen „kopen". Johnson te stemmen by nacht een geheimzinnig Dit geld was oorspron- de verkiezingen voor het vliegtuig boven 't eiland keiyk bestemd geweest Huis van Afgevaardig- was verschenen met goe- voor de belastingen. In de lee ftijd van negentig jaar In de ouderdom van negentig jaar vanmorgen in Katwyk overleden dr. G. C. A. van Dorp, oprichter en oud-directeur van de N.V. Chemi sche Industrie „Katwyk". De chemicus dr. Van Dorp, Arn hemmer van geboorte, richtte in 1914 deze industrie op, waarvan hy tien tallen jaren directeur is geweest. Met een bedrijfsleider en een arbeider werd in het klein begonnen, zyn stoere werkkracht en zyn eeriykheid en trouw deden hem slagen in een snelle en vruchtbare ontwikkeling van deze kleine industrie tot een be langrijke onderneming met vele werknemers. Niet alleen werkkracht, werklust en doorzettingsvermogen waren hier voor nodig evenzeer een grote dosis stuurmanskunst om de vele moeilijk heden, die in de loop der jaren op traden, te omzeilen of te overwinnen. In de beginperiode was dr. Van Dorp zowel directeur als koopman, boek houder. kassier en chemicus. In de loop der jaren werd het gebouwen complex en het aantal werknemers voortdurend uitgebreid. Onder lei ding van dr. Van Dorp werden tal van nieuwe procédé's ontwikkeld en de prod uk ten van de Chemische In dustrie Katwyk verwierven zich al lengs een grote bekendheid en goede naam. Verschillende publikaties van de hand van dr. Van Dorp zagen het licht. Buiten de eigen industrie was de heer Van Dorp indertyd op vele ge bieden werkzaam dank zy het ver trouwen, dat hy zich in brede kring wist te verwerven. Van die activitei ten noemen wy zyn directoraat van het Ned. Visserij Proefstation, be stuurslidmaatschap van het Verbond van Ned. Fabrikantenverenigingen, later van het Verbond van Neder landse Werkgevers, het voorzitter schap van de Vereniging van Leidse Industriëlen en zyn lidmaatschap van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden. Van al deze or- Speldenprikken Moskou-Bonn (Van onze oorrespondent in Bonn) De betrekkingen tussen Bonn en Moskou zakken verder naar het nul punt. Het nieuwste onderdeel in de wederzydse speldeprik-acties in het terugsturen van diplomatieke nota's. Het Kremlin zond dezer dagen een Duitse nota van 21 februari retour, waarin de Bondsrepubliek bezwaar maakte tegen de toetreding van de DDR. (Oost-Duitsland) tot het Haagse protocol van 1955 over het Internationale luchtverkeer. Moskou verklaarde daarby in een nota zynerzyds, dat de Bondsrepu bliek niet het recht heeft voor geheel Duitsland te spreken. De Russische nota werd op haar beurt weer door de Duitse ambassade met een bege leidend schrijven aan de afzender teruggestuurd. Daarop zond het Kremlin deze nieuwe Duitse nota weer naar ambassadeur Gröpper re tour en voegde voor de zekerheid nogmaals haar laatste antwoord by. De missives werden dit keer van beide zijden door „boodschappers op het allerlaagste niveau overge bracht". Of het diplomatieke pingpongspel nog zal worden voortgezet is niet bekend: de Duitse ambassade ls in elk geval thans aan slag. Na de wederzydse uitwijzing van een diplomaat, het scherpe Tass-me- morandum en dit schrifteiyke „wel- les-nletes", rijst nu de vraag waar het heen moet met Erhards plannen tot betere betrekkingen met het oost- blok. Eén ding ïykt wel vast te staan: nu de Duitsland-polltiek in beweging komt, achten de Russen het moment gekomen om hun uitgangstellingen zo scherp mogeiyk te markeren. ganisaties en lichamen maakte hy in het verleden lange Jaren deel uit. Dr. Van Dorp was Ridder In de Orde van Oranje Nassau. Universitaire tolkencursus Het Ujkt waarschijniyk, dat er binnenkort op bescheiden schaal kan worden gestart met een universitaire cursus voor vertalers en tolken in de talen Frans en Engels. Het is de be doeling, dat de studenten een vierjarige cursus zullen volgen, die geheel binnen de competentie van de universiteit zal vallen. De toela tingseisen zullen geheel in overeen stemming zyn met die van andere universitaire studierichtingen. Dit deelde de heer H. van Amstel, secretaris van het Nederlands Genootschap van Vertalers, in het Jaarverslag van het genootschap mee als resultaat van de commissie voor onderwyszaken, die besprekingen heeft gevoerd met de leiding van „een" universiteit. De naam van de universiteit mag nog niet bekend ge maakt worden. Het opgestelde, voor lopige programma moet nog door de senaat en door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen worden goedgekeurd. (Zyn wy Juist ingelicht, dan komt Amsterdam voor deze opleiding het meest in aanmerking Red. L.D.). De leiding van de cursus zal trach ten contact te houden met het be drijfsleven en de organisaties, die vertalers in him dienst hebben. Ook zal contact met buitenlandse verta lers- en tolkenscholen worden on derhouden om tot een eventuele uit wisseling te kunnen komen. Het staat nu al vast, dat de Twee de Kamer fractie van de P. v. d. A tegen de huurverhogingsplannen van de regering zal stemmen. Dit heeft fractievoorzitter dr. A. Vondeling, gisteravond in een politieke televi sie-uitzending aangekondigd. In te genstelling tot de huiseigenaren meent dr. Vondeling, dat er de laat ste dertien jaren wel het een en ander met de huren is gebeurd. Wie in 1951 per week tien gulden huur moest betalen, betaalt nu veel al f22 en zou volgens dr. Vondeling op 1 juli f 25 gaan betalen. Het kern bezwaar van de P.v.d.A tegen de voorgestelde huurverhoging is, dat de meeste huurders er geen betere wo ning voor krijgen. Voor de verkoop van onze HANDSCHOENEN vragen wy een Tevens is op ons atelier plaats voor een MESSCHERS MODEHUIS BREESTRAAT 175 TELEFOON 22095 nov. 1958, aangeboden, In uitstekende staat, met schuifdak, prima banden, nieuwe accu, etc. Motor na revisie 7000 km. ge lopen. ESSO Servicenter ANIBA Herenstraat 2B - Leiden Telefoon 26430. Het POSTCHEQUE- EN GIROKANTOOR 's-GRAVENHAGE vraagt voor haar codeercentra te 's-Gravenhage voor het bedienen van moderne kantoormachines. Vereisten: Enig voortgezet onderwijs b.v. enkele jaren ULO of Huishoudschool. Leeftijd tot 35 jaar. Vergoeding reiskosten. De vrije zaterdag is in het werkschema opgenomen. Gelegenheid tot mondeling solliciteren te Leiden in het café restaurant „Old Dutch" 2e Binnenvestgracht 15 op woensdag 25 maart a.s. 's avonds van 19.30- 22.00 uur. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling Personeel van het Girokantoor 's-Gravenhage, Spaarneplein 2 te 's-Gravenhage. in de grote zaal van DEN BURCHT, Burgsteeq, Leiden, op dinsdag 24 maart 8 uur n.m. kunt U luisteren naar: Een zeer bekend Zweeds Pinksterblaasorkest. Een groot Pinkstermannenkoor uit Zweden. Evang. WEMERSTRÖM uit Zweden. De toegang tot deze zeer byzondere samenkomst ls vrtJ. IEDEREEN IS HARTELIJK WELKOM. Deze dienst staat oJ.v. evangelist JOH. MAASBACH en evang. J. P. H. ZIJLSTRA. Het onderhoud van de woningen noemde dr. Vondeling niet alleen vaak gebrekkig, maar ook het woon- gerlef laat veelal alles te wensen over. Om dit punt gaat t volgens dr. Vondeling, want een huurverhoging heeft alleen zin als je er als huur der wat van terug krijgt. Dr. Vonde ling herinnerde er aan, dat by de huurverhoging van 1957 de helft van de verhoging in een pot moest wor den gestort, waaruit dan te zyner tyd verbeteringen zouden kunnen worden gefinancierd. Een soort van gedwongen spaarsysteem die door de vorige regering ongedaan werd ge maakt. Als het systeem zou rijn voortgezet, zou er volgens een ruwe schatting van de P.v.d. A.-fractie- voorzitter nu f 500 miljoen ln de pot zyn gestort, waarvoor naar zyn me ning heel wat oude woningen had den kunnen worden verbeterd. GEVRAAGD: met ervaring ln goede zaak. Aanmelden Dameskapsalon VOORSCHOTEN, Joh. Vermeerplantsoen 5. Telefoon 01717—4680. By beschikking van de Arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 19 maart 1964 is het faillissement van A. RUBEN, voorheen wonen de te Leiderdorp aan de Anna van Burenstraat 19 opgeheven wegens gebrek aan baten. De curator. Mr. Y. S. DE WILT. Turfmarkt 8, Lelden. VRAAGT een voor haar afdeling handelsregister. Een middelbare schoolopleiding strekt tot aanbe veling. Leeftyd omstreeks 40 jaar. Salaris afhankeiyk van leeftyd en ervaring. Sollicitaties te richten aan het secretariaat der Kamer, STATIONSWEG 32 te LEIDEN. GEVRAAGD zo spoedig mogeiyk VIERHAND RECLAMEDIENSTEN N.V. vraagt voor Leiden en Oegst- geest BEZORGERS. (leeftyd boven 16 jaar). Voor het wekeUjks bezorgen van reclamedrukwerk. Soil, alleen schrifteiyk aan de heer C. TAFFIJN, Celebes- straat 35, Oegstgeest. en 5-daagse werkweek. Salaris in overleg. Reiskostenvergoeding HAARLEMMERSTRAAT 111 TEL 33867 Schadeloosstelling voor slachtoffers van geweldpleging in Engeland (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft besloten slachtoffers van geweldpleging fi nancieel schadeloos te stellen. Op deze maatregel werd reeds lang aan gedrongen. Hiermee zal waarschijn- Uk jaariyks een bedrag van tien tot vyftien miljoen gulden gemoeid zyn. Ook het politie- en gevangenisper soneel zal voor schadeloosstelling in aanmerking komen. Betaling zal vol gen voor persoonhjk letsel zo niet voor verlies van eigendommen. Er zal een speciale commissie van vyf per sonen worden ingesteld, die van ge val tot geval over het geven van een schadeloosstelling zal beslissen. De eigen verantwoordeiykheid van het slachtoffer zal in aanmerking wor den genomen, zodat het niet altyd gemakkeiyk zal zyn tot een beslis sing te komen. Misdaden, begaan door leden van eigen gezin, vallen buiten de regeling. Als basis voor de uitkering is ge nomen het derven van inkomsten als gevolg van verwondingen of dood met als maximum het dubbele van het gemiddelde arbeidsloon. Dit be tekent dat men niet meer dan 34 pond (ongeveer 340 gulden) per week zal kunnen ontvangen. Het slachto- fer dat compensatie krygt, is ver plicht tot terugbetaling indien hy van de misdadiger een schadeloos stelling mocht ontvangen. Het enige land ter wereld waar een dergeiyk systeem reeds bestaat, is Nieuw-Zeeland dat daarmee pas drie maanden geleden is begonnen. Het denkbeeld om de misdadiger te laten betalen heeft de regering voorlopig opgegeven. Daarvoor is namely k een speciale wetgeving nodig welke de maatregel zou vertragen. Bovendien verdienen gevangenen, die zolang ze geen werkeiyk produktief werk mo gen verrichten, hoegenaamd niets.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13