Bonden moeten band met individu heroveren Duitse partijen Poolse gebieden eisen terug Aangrijpend getuigenis Nederlandse kolonel zbshhi Ex-priester uit vrije wil naar Spanje? SPORTSHIRTS Vluchtelingencongres in Bonn Maatregelen nodig om de bezorging van brood te handhaven President Johnson ontvangt Defferre 4 krachtige middelen tegen pijnen griep! Chefarine ,4 Apartheid treft ook de joden 95 1USCHWITZ-PROCES Geen rem op activiteiten van R.E.M. Kritiek op Franse staatshoofd Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 24 maart 1964 Zesde blad no. 31220 Scheidende C.N.V.-voorsitter Van Mastrigt: (Van onze Utrechtse correspondent) ,,Wij zullen er steeds op moeten letten onze beweging levend te houden, opdat de leden mee kunnen blijven praten en beslissen over het beleid. Indien dit verloren gaat, betekent dat niet alleen I ^Bet einde van de vakbeweging, maar bovendien, wat ernstiger is. is dat ons streven naar verantwoordelijkheid en medezeggen schap van de werknemer mislukt. De vakbeweging zal zich daar om terdege moeten bezinnen op haar structuur en zal aandacht moeten geven aan duidelijke voorlichting, scholing en vorming". Dit zei vanmorgen in Utrecht, dhr. C. J. van Mastrigt in zijn afscheids rede als voorzitter van het Christe lijk Nationaal Vakverbond. De heer Van Mastrigt heeft om gezondheids redenen de voorzittershamer van het C.N.V. overgedragen aan de heer J. van Eibergen, tot vandaag voorzitter van de Christelijke Bond van werk nemers in de Hout- en Bouwnijver heid. Instituut De heer Van Mastrigt erkende dat de vakbeweging enigermate het karakter heeft gekregen van een in stituut. „Dat is niet erg," zei hij, „Als hij het karakter van vereniging maar niet verliest." Hij wees op de maatschappij-ver anderingen, die ook de positie van de vakbeweging hebben gewijzigd. „Enerzijds wordt ons een te grote machtsconcentratie verweten, ander zijds krijgen wij het verwijt te weinig actief te zijn". „De christelijke vakbeweging heeft van meet af aan gepleit voor per soonlijke verantwoordelijkheid van de mens. Dit bijbels uitgangspunt is thans ook door andere aanvaard en Advertentie Een der middelen zorgt ervoor dat de maag niet van streek raakt I Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. Moskou blijft aan de V.N. weigeren De Russische delegatie bij de Vere nigde Naties heeft in een nota aan secretaris-generaal Oe Thant mede gedeeld, dat degenen die denken dat de Sowjet-Unie door druk te kun nen bewegen van haar weigering om in de kosten van de VN-operaties in Kongo en het Midden-Oosten bij te dragen, terug te komen, zich „illusies maken". Indien dergelijke veronderstellin gen door daden mochten worden ge volgd. zou dit de Sowjet-Unie ertoe kunnen brengen haar standpunt ten aanzien van de activiteit der Vere nigde Naties opnieuw in overweging te nemen, aldus de nota. De schuld van de 6owjet-Unie aan de Verenigde Naties uit hoofde van genoemde operaties bedraagt op het ogenblik 52.600.000 dollar. 1 Volgens het VN-handvest zou de 8owjet-Unie op grond van deze ach terstand het stemrecht kunnen wor den ontnomen. Deze aangelegenheid zal vermoedelijk in de volgende Al gemene Vergadering der Verenigde Naties aan de orde worden gesteld. De V.N. en Zuid-Afrika's processen De speciale commissie voor apart heid van de V.N. heeft er bij de Veiligheidsraad op aangedrongen nieuwe „doeltreffende maatregelen" te nemen om Zuid-Afrika te dwingen direct een einde te maken aan de verraadsprocessen. In een rapport aan de Veiligheidsraad wordt gezegd, dat de regering in Pretoria ook ge dwongen moet worden geen dood vonnissen te voltrekken „voor over tredingen, voortvloeiend uit het ver zet tegen de rassenpolitiek van de Zuidafrikaanse regering". Als deze regering niet snel gevolg aan een en ander geeft, moeten er nieuwe stap- ;n tegen haar genomerr worden, [ogendheden, die politieke en eco- r omische betrekkingen met Zuid- Afrika onderhouden, moeten op korte termijn him invloed gebruiken om het leven te redden van hen, die kans lopen terechtgesteld te worden. NIEUWE LEIDING STUDIO ELEKTRONISCHE MUZIEK TE UTRECHT Aan ir. H. H, Badings is eervol •ntslag verleend als beheerder van de studio voor elektronische muziek Tan de Rijksuniversiteit in Utrecht, jjn verband met zyn benoeming tot ogïeraar aan de „Staatliche Hoch- mie für Musik" in Stuttgart. Drs. Frank de Vries zal nu de zakelijke leiding van de studio op zich nemen, terwijl de heer G. M. König belast wordt met de artistieke leiding. De heer De Vries is direc teur van de stichting „De Utrechtse kring". De heer KÖnig is cursusleider by de studio van het contactorgaan voor elektronische muziek (C.E.M.) te W Bilthoven en medewerker van de 7] ïtudio voor elektronische muziek van "de Westdeutsche Rundfunk in Keu- i. Hy werd in 1926 in Maagdenburg „'boren. Hij studeerde aan de mu- [ziekakademie in Detmold en aan de «Staatliche Hochschule für Musik" in Keulen Aan de Hochschule heeft de .heer König sinds 1962 een onderwijs opdracht voor elektronische muziek. Hij schreef verschillende partituren |jj foor piano, eU'ükkwartet en orkest. dat betekent een overwinning op het syndicalisme en het socialisme in zijn oorspronkelijke vorm. Medezeg genschap, overleg en samenwerking betekenen dat de arbeiders niet meer als een klasse apart worden gezien". „Hoe noodzakelijk echter overleg steeds blijft, het betekent niet dat de vakbeweging zich mag veifoinden aan de verantwoordelijkheid van de overheid. De overheid is van een an dere orde en haar taken liggen an ders. Als wij dit uit het oog ver liezen. dreigt er gevaar voor verlies van de zelfstandigheid van de vak beweging". Taakscheiding „De scheiding der taken vormt een der moeilykste problemen, waarvoor wjj staan", aldus de heer Van Mastrigt, „temeer omdat de overheid anderzijds geen sociaal-eco nomisch beleid kan voeren zonder medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven". Over de structuur van de maat schappij zei de scheidende voorzitter dat de christelijke vakbeweging het bestaande niet zonder meer mag aan vaarden: „Wij mogen ons niet neer leggen bij de scheefgegroeide kapi taals- en machtsverhoudingen. Winstdeling, medezeggenschap in de onderneming, eigendoms- en be zitsverhoudingen biyven actuele vraagstukken voor ons". Voor de leden De entree-rede van de nieuwe voor zitter had dezelfde teneur. Hij meen de dat het beleid te ver van de werk- „THE BEATLES" KOMEN 5 JUNI Impresario Dick van Gelder heeft gisteren de bevestiging gekregen, dat „The Beatles' 'op vrijdag 5 juni in Nederland zullen arriveren voor een televisie-optreden van 30 minu ten. Niet bjj de KRO zoals aanvan kelijk was overeengekomen, maar bij de VARA. Op 6 juni zal het bekende Britse vier tal een zaalconcert geven, maar nog steeds staat nog niet voor 100 pro cent vast in welke plaats. Dick van Gelder is nog druk aan het onder handelen om ook een tweede zaal- optreden te verwezenlijken. Zondag 7 juni zal Nederland ln leder geval weer zander „Beatles" moeten leven. De voorzitter van de Verenigde Par tij (oppositie) in Zuid-Afrika. J. W. Higgertv, heeft gisteren aan premier Verwoerd gevraagd zich uit te spre ken over „het schokkende sarren van joden" in het Huis van Afgevaardig den tijdens de huidige zitting. Hig- gerty zei dat van tijd tot tijd door af gevaardigden van regeringspartijen uitdrukkingen gebruikt werden als „daar zijn de joden weer" en „ga naar Israël", wanneer een joodse afgevaar digde opstond om het woord te voe ren. Dikwijls werd hen ook het woord „communist" toegevoegd, zei Higger- ty. Hy vroeg waarom dit ongestraft kon gebeuren. De regering gaf hierop niet onmiddellijk antwoord. De scheidende voorzitter van het CNV, de heer C. J. van Mastrigt. Hij is door de Konin gin benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. nemer in de onderneming was afge- groeid. De vakbeweging zal in de on derneming moeten laten zien dat zij ondanks haar massaal karakter bestaat voor het individu. De heer Van Eibergen haalde de woorden aan van de werkgeversvoor zitter, ir. J. Bosma (CSWV), die ook bij zijn benoeming verklaarde dat de vakbeweging meer terug moest naar de onderneming. Anderzijds stelt de hedendaagse maatschappij de eis dat zij ook plaatselijk meer moeten centraliseren, zei de heer Van Eibergen. „In myn nieuwe functie zal ik de Stichting van de Arbeid ontmoeten. Tot nu toe kon voor mij dit instituut meermalen als kop van jut fungeren, vooral als we in de bouwvakken met de genomen beslissingen niet erg content waren. Vanaf heden zal ik echter trachten myn nieuwe verant woordelijkheid niet te ontlopen." Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aan de Spaanse rege ring gevraagd om de vrouw van een afgevallen r.-k. priester toe te staan hem in Barcelona te bezoeken. De ex-geestelijke, Francisco Lacueva, verdween, zoals bekend, op 9 maart spoorloos uit zyn huis in Tunbridge Wells ln Kent. Het gerucht ging dat hij zou zijn ontvoerd. In officiële kringen in Londen is echter gezegd, dat Lacueva eigener be weging wegging, en dat hy zijn 23-jarige vrouw Enid, met wie hij tien maanden geleden in het huwelijk trad, een brief had geschreven die donder dag aankwam. (Advertentie) elke woensdag Jxmgensmarkt Tricot nylon sterk en koel, dus.... 'n Ideaal shirt voor "t voorjaar. In 'n wip ge wassen en zodroog. In 5 favoriete jongenskleuren. Speciaal verlaagd» j M. prljt Defcijd 4 jaar 5. «net kklttt stijging per maat grootste moot Het verzoek aan het Foreign Office werd gedaan door vertegenwoordigers van twee protestantse organisaties waarvoor Lacueva na zijn uittreden uit de R.-K. Kerk gewerkt had. Een r.-k. geestelijke, pater Gra- hame Auchinleck heeft echter ver klaard, dat er in de verdwijning van Lacueva niets geheimzinnigs steekt. ,£>e man is weer r.-katholiek gewor den", zei hy. „Dat is ook de reden waarom hij naar Spanje is terugge keerd. Het is belachelijk te beweren dat hij onder pressie stond. Hü heeft het besluit zelf genomen", aldus pater Auchinleck. Mevrouw Lacueva en haar man hebben elkaar twee jaar geleden voor het eerst ontmoet op een protestants congres in Amsterdam, kort nadat Lacueva. die hoogleraar is geweest in de leer der dogmatiek, besloten had de kerk te verlaten. Zy traden vorig jaar juni in het huwelijk. In Londen heeft de secretaris van de „Protestant Alliance", ds. George Ashdown verklaard ervan overtuigd te zijn, dat Lacueva, die een zeer goede persoonlijke vriend van hem is, tegen zijn wil het land uit is gesmok keld. De politie is inmiddels gewaar schuwd en stelt een onderzoek naar de verdwijning in. raaa!aM.»«iu*fci«ianBi' Een kolonel van het Nederlandse korps mariniers heeft gisteren in het Auschwitz-proces het verhaal van zijn kamptijd in Ausch witz gedaan. Kolonel A. F. van Velsen sprak goed Duits. Zijn stem was echter niet telkens even duidelijk, want de man was diep ontroerd toen hij vertellen moest van het spel ..gaskamertje" dat de kinderen in het kamp speelden, en van de chocolade die Josef Mengele, naar wie thans nog altijd gezocht wordt, die kin deren placht te geven. De kinderen wisten wat zich in Auschwitz afspeelde. Ze speelden gas kamertje en plaagden elkaar weieens door te zeggen: „Jy zult door de schoorsteen van het crematorium gaan". De kinderen van Auschwitz mochten Mengele graag. „Hij gaf ze chocola. Hy zorgde speciaal voor zes tien tweelingen die hij nodig had voor zijn zogenaamde experimenten. Als hij kwam, riepen de kinderen: „hallo, daar komt oom Mengele". Zij kenden oom Mengele niet goed ge noeg". „Als het tijd was geworden om echt naar de gaskamer te gaan, renden de kinderen naar Mengele en dan bedel den zij: „Oom Mengele, oom Men gele, wy worden toch niet vergast?" Kolonel Van Velsen slikte. „Mengele troostte ze. Hy beloofde de kinderen dat zij naar het vrouwenkamp zou den worden gebracht. En dan wer den ze weggebracht in ziekenwagens en rechtstreeks naar de gaska mers gereden". „De tweelingen kregen het door. Zy begonnen te gillen. Mengele pak te zijn pistool en schoot ze een voor een persoonlijk dood, allemaal". „Als Nederlandse gevangene heb ik verscheidene kansen gehad me vrij willig voor de SS te melden en zo uit Auschwitz weg te komen". Zich vast grijpend aan de leuningen van zijn stoel kwam de kolonel half overeind en schreeuwde: „Beter het gif zy- klongas in mijn longen dan het uni form van de SS aan myn lichaam". Op deze uitgeschreeuwde vervloe king van de kolonel volgde een luid applaus van de publieke tribune. Hofmann Kolonel Van Velsen wendde zich naar Franz Hofmann, 57 jaar, voor malig chef van de kampbewaking in Auschwitz, de man die gezegd had dat hij altijd goed voor de kinderen was geweest. Hofmann was opge staan en had gezegd: „En de metse- laarsschool dan, Van Velsen?" Van Velsen beet hem toe: „Voor u ben ik kolonel Van Velsen". Hofmann: „Excusert u mij, kolonel". De Neder landse kolonel had verklaard, dat Hofmann „zich ergerde aan de kin deren" en ze naar een metselaarsop leiding had gestuurd. „Maar er kwam een dag dat de cursus ophield. Later hebben wy gehoord dat alle kinderen door gifinjecties zijn gedood*. Kolonel Van Velsen vertelde, dat Hofmann duizenden zieke gehange nen bijeengedreven en naar de gas kamers gestuurd had. De kolonel, die ten tijde van zijn gevangenschap lui tenant was en in het kamp terecht gekomen was na een mislukte poging om naar Engeland te ontsnappen, had Hofmann als toeschouwer gehad toen hij eens met zweepslagen ge straft werd omdat hij zijn werk het opdrijven van de gevangenen niet goed genoeg gedaan had. „Een SS-man gaf me tien zweepslagen, maar ik schreeuwde niet. Dat was een vergissing. Hofmann was in de kamer. Hij zei tegen de SS'er: „Geef hem nog een slag". En tegen mij„Ik zal je leren, jij Nederlandse officier, jij jodenhelper". Ik kreeg nog een slag. Die keer schreeuwde ik. Toen lieten ze me gaan". Er viel een doodse stilte toen de kolonel vertelde van de mislukte op stand der gevangenen. „Eens, toen een heel blok joden vergast zou worden, bereidden wy een opstand voor. We deden meer dan alleen praten. We ontwapenden de SS-bewakers. We hadden maat regelen getroffen om de gaskamers en de crematoria op te blazen. Maar de joden verzetten zich niet. De op stand stortte in. Meer bijzonderhe den gaf kolonel Van Velsen niet. Kolonel Van Velsen heeft gezegd dat hij dankzij de hulp van een an dere Nederlander, de heer G. S. Snel len, thans wonend te Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia, het kamp heeft overleefd. De heer Snel len, aldus kolonel Van Velsen „heeft mijn overleving mogelijk gemaakt". Hij wilde daar echter niet verder op ingaan. Zal het mogelijk zijn de bezorging van brood aan huis in Nederland te handhaven? Drie wegen staan daartoe open: een verhoging van de bezorgprijs per brood met één, twee of drie cent; de bereidheid van de huisvrouw om by de broodbezorger meer voe dingsmiddelen te kopen dan brood alleen vervroeging van de wettelijke af- leveringstijd van brood van tien uur tot bijvoorbeeld acht uur. Dan zal de bezorger tot een volledige dagtaak kunnen komen en zyn „markt" kunnen vergroten van 150 tot 200 a 250 gezinnen.. Dit is de beste oplossing. Dit is de mening van dr. J. Krel- ken, lid van de raad van bestuur van de N.V. Hus in Den Haag. De zaak van de broodbezorging is plotseling in de belangstelling gekomen door een circulaire, die dit bedrijf kortge leden in Den Haag heeft doen ver spreiden. In dat rondschrijven wordt er bij de huisvrouwen op aangedrongen een groter aantal artikelen bij de brood bezorger te kopen, omdat deze anders zijn vereiste minimum-omzet niet kan halen. De circulaire is onder sltcht 0.7 procent van alle Haagse huisvrouwen verspreid bij wijze van voorlopige verkenning. „De resulta ten zijn overwegend positief", zo verklaarde de heer Kreiken. Deze beperkte actie loopt vooruit op een veelomvattend onderzoek, in op dracht van Hus uit te voeren door het bureau voor marktonderzoek Ogilvie in Amsterdam. De enquête, te houden in de drie grote steden van Nederland heeft niet alleen betrek king op da verlangens, die de huis vrouwen t.a.v. de broodbezorging koesteren. Men kan soms horen betogen, dat de bezorging van brood aan huis een verouderde instelling is. Men verwijst dan naar de praktijk van bijvoor beeld Frankrijk en Italië, waar ieder zijn brood zelf bij de bakker gaat halen. Dr. Kreiken verwerpt met kracht deze stelling. „Frankrijk en Italië zijn achter met de distributie. Nederland, als dichtbevolkt land. heeft in dit opzicht steeds het voor beeld gegeven". En doet dat volgens hem nog. Kortgeleden nog hebben enkele deskundigen van de universi teit van Milaan zich hier op de hoog te gesteld van ons broodbezorgings- systeem. De broodbezorging is in ons land vrij algemeen. In meer dan de helft van alle Nederlandse gezinnen wordt het brood thuis bezorgd. Er bestaat ook grote behoefte aan, met name in de nieuwbouwwijken van de grote steden. Maar zal die bezorging in de toekomst mogelijk blyven? Dr. Kreiken: voor die éne cent per brood kan het niet meer. Dat bedrag werd voor de oorlog al berekend. De bezorging, arbeidsintensief en geme chaniseerd (o.a. met elektrische wa gentjes) is kostbaar. In Den Haag en Haarlem, waar vanwege de bezor gingsdichtheid de kostprijs de laagste kan zijn, is een verhoging van de be zorgprijs tot 2 of 3 cent voldoende. Maar de aantrekkelijkste mogelijk heid is dat niet. Beter is een vergrote afzet der broodverkopers. En nog be ter wijziging in de afleveringstijd waardoor een broodbezorger al om acht uur bij zijn klanten terecht kan en tijd heeft om meer gezinnen te bedienen. Na één uur 's middags, dus na de lunch, wenst geen huisvrouw meer brood aan huis te kopen. „Dat is een ongeschreven huisvrouwen- wet". (Van onze correspondent in Bonn) Woordvoerders van de drie West- duitse partijen, met bondskanselier Erhard aan het hoofd, hebben van Polen de teruggave geëist van de voormalige Duitse gebieden achter de Oder-Neisse-grens. Op een congres van de „Oostduitse verdrevenen", zondag in de Beethovenhal in Bonn verklaarden zy zich solidair met een resolutie die het herstel van Duits land en zUn grenzen van 1937 ver langt. Tegeiykertyd verklaarde de Bond van Sudeten-Duitsers, te München in vergadering byeen: „Het akkoord van München van 1938 was in over eenstemming met het zelfbeschik kingsrecht van de Sudeten-Duitsers. Daaruit moet iedere toekomstige Duitse regering haar consequenties trekken". Deze eis tot herstel van de gren zen van 1938 verwyst naar het ak koord tussen Hitler en Chamberlain, waarmee Tsjecho-SlowakUe voor de wolven werd gegooid. In Oost-Duitsland Nederlandse zakenman hoorde 3V2 jaar eisen Drie en een half jaar gevangenis, straf is gisteren in Leipzig geëist voor de Nederlandse zakenman, die ervan wordt beschuldigd Oostduitse marken Oost-Duitsland te hebben binnengesmokkeld, goud gesmokkeld te hebben om illegaal deze Marken te kunnen kopen en goederen uit het Westen, zoals sigaretten en sterke drank, die op wettige manier Oost- Duitsland waren binnengebracht te hebben verkocht. Laatstgenoemde goederen konden door zakenlieden, die de jaarbeurs in Leipzig bezochten, onder een spe ciale douane-regeling worden mee genomen. De zakenman werd op 8 september in Leipzig gearresteerd. Donderdag begon het proces tegen hem, waarin hy wordt verdedigd door de Oostberiynse advocaat Günther Heinicke. Een Oostdulser beschuldigd van medeplichtigheid, hoorde tien maan den gevangenisstraf tegen zich eisen. De uitspraak wordt donderdag ver wacht. Hoewel minister Scholten (Justitie) binnenkort, het wetsontwerp tegen kunstmatige eilanden bij de Tweede Kamer zal indienen de regering wil met maatregelen tegen de zee- reclame-tv kennelijk haast maken gaat de R.E.M. onverdroten voort met de voorbereidingen tot het plaat sen van het tv-eiland voor onze kust. Althans, dat zou men uit de offi ciële berichtgeving van de R.E.M. moeten opmaken. Vanmorgen werd de tekening van het tv-eiland door de R.E.M. ..vrygegeven", met uitvoe rige gegevens over de bouw. Het platform komt te staan op zes holle stalen buizen, waardoor lange stalen poten met een 22 ton wegende heihamer de zeebodem zullen worden ingedreven. Het bouwsel zou alle weersomstandigheden kunnen door staan. tot golven van 13 meter hoogte met een windsnelheid van 150 km per uur. Het eiland zal uit twee verdiepin gen bestaan. Er komen 16 slaapplaatsen, een 'n messroom, radiokamer, controleka mer en kantoorruimten. De 80 meter hoge zendmast wordt voorzien van verlichting en mistsignalen. De ver binding met de wal zal worden on derhouden per schip en in spoedei sende gevallen per helikopter, waar toe het bouwsel wordt voorzien van een helidek. Op de by eenkomst in de Beetho venhal was. onder de adelaarswa pens van Silezië, Pommeren, Bran denburg, Oost- en West Pruisen, de voornaamste spreker dr. Philippe von Bismarck, een nazaat van de „yze- ren kanselier", zyn aanspraken op eenderde van het huidige Poolse ter ritorium waren niet nieuw. Maar in Bonn wordt voortdurend verzekerd dat de Duitsers in feite al vrede heb ben met de Oder-Neisse-grens. die de sleutel is tot iedere modus vivendl van Oost en West in Midden-Europa. De formele bezwaren tegen die grens worden slechts als een stok paardje bereden om de vele milj oe nen Duitse „Heimat-vertriebenen" te plezieren, zo verneemt men in ver- trouweiyke esprekken. welnu, de Bondskanselier en sprekers van de drie grote partyen hebben zich giste ren met de verkiezingscampagne van 1965 in het vooruitzicht met byzonder veel animo in het zadel van dat stokpaard gezet. Erhard zei: „Wy eisen geen vreemd gebied op, maar een oeroud stamge bied, de Heimat van zoveel lieve Duitse broeders en zusters". Een an dere woordvoerder van de CD.U.: „De bodem achter ae zogenaamde Oder-Neisse-grens is eeuwenlang draagster geweest van de Duitse ge stalte. Dat was geen kolonialisme, dat was opbouwend werk. Het ging niet om winst, het was een zaak van Duitse harten. Als er straks onder handeld wordt over een Duits vredes verdrag zullen wy om elke vlerkante meter Duitse grond taai worstelen". „Blindheid" Ook de liberale woordvoerder hen gelde naar de stemmen der verdre venen. Zoals alle andere spreker ver wierp hij het gebruik van geweld om de grens te herzien. Maar hy be schuldigde de Poolse regering van „rechtsblindheid" in een gebied waar de Duitsers „zich eeuwenlang geves tigd hebben en hun cultuur hebben verspreid". Die twee elementen vorm den het voornaamste argument van alle sprekers. Duitsland heeft deze gebieden namelyk nog geen 70 jaar binnen zyn staatsgrenzen gehad. De climax in toonhoogte en onop rechtheid werd bereikt door Herbert Wehner, vice-voorzitter van de so ciaal-democratische partij. Voor de, byna zonder uitzondering op de C.D.U. stemmenden verdrevenen, bulderde de oud-communist Wehner, die een zeer bekwaam demagoog is: „Wy staan achter u. Uw resolutie tot herstel van de grenzen van 1937 ver dient unaniem door het Duitse parle ment te worden verklaard tot een van de grondslaggevende documen ten van de Duitse Politiek". Tegenspraak Het merkwaardige aan Wehners verklaring is, dat zy in lynrechte tegenspraak tot de verklaring van Willy Brandt, afgegeven tydens eeri interview van onze reisredacteur W. L. Brugsma, enkele maanden gele den met Brandt en Harold Wilson voor de Nederlandse televisie. Daarin zei Brandt: „De Duitse hereniging ia geen geografische kwestie. Het Duitse volk moet worden herenigd daar waar het nu woont. Voor de Oder- Neisse-grens zou ik ten hoogste en kele kleine correcties wensen". Klaarbiykeiyk beslist de S.D.P de vraag wéér een verklaring wordt af gelegd over de inhoud van die ver klaring. Op het congres werd ook heb woord gevoerd door de president van de „Duitse Bond van Heimat-verdre venen", de Sudeten-Duitser W enz el Jaksch. Deze zei: „Wy moeten niet steeds vragen wat het buitenland met ons voor heeft. Het gaat om da Duitse wil". Jaksch kritiseerde het Vaticaan wegens de benoeming van een Poolse bisschop in Gdansk (Danzig) en Amerikaanse diplomaten wegens hun stelling, dat de Oosteuropese satellie ten alleen meer onafhankelykheid van Moskou kunnen winnen, wan neer men eerst hun nationale be staan garandeert. Jaksch dreigde het Mesten met het verloren gaan van West-Duitsland als hoekpyler van de vrye wereld, „wanneer het Westen de Duitse eisen op recht en vrijheid niet steunt en daarmee de Duitsers het vertrouwen ontneemt". President De Gaulle is er verant- laire daden van een staatshoofd, woordelijk voor dat Europa nog niet noch door zyn verlangen zyn bond- eensgezind is tegenover de Verenig de Staten, aldus verklaarde gisteren de socialistische burgemeester van Marseille, Gaston Defferre, die zich kandidaat heeft gesteld voor de ko mende Franse presidentsverkiezin gen. Defferre bevindt zich thans in Washington, waar hy gedurende twee dagen besprekingen heeft ge voerd met Amerikaanse functiona rissen. Vandaag zou hy ln het Witte Huis door president Johnson worden ontvangen. Defferre verwierp het denkbeeld van onmiddeliyke instelling van een Atlantische zone ter oplossing van de Economische moeihjkheden tus sen Europa en de Verenigde Sta ten. Hierdoor zouden de Verenigde Staten domineren over elk Europees land. „Dat zou een nieuwe vorm van kolonialisme ïyken". De Euro pese landen „moeten niet onderge schikt gemaakt worden aan de Ver enigde Staten. Ik ben hier gekomen om dat volkomen duideiyk te ma ken". aldus Defferre. Nationaal zelf- bewustzyn acht Defferre een natuur- ïyk gevoel. Het is normaal, dat dit tot uitdrukking komt. De manier waarop dit in Frankrijk echter wordt uitgebuit om een bepaalde politiek te rechtvaardigen, vond hy onge zond. Het dringendste probleem achtte Defferre de economische mededin ging tussen de Verenigde Staten en Europa. „Dit vraagstuk moet in hel dere, objectieve termen onder woor den worden gebracht. Het moet niet worden verdoezeld door de spectau- genoten dwars te zitten, noch door de reacties die deze politiek zou kunnen opwekken". Defferre ziet als eerste voorwaarde voor oplossing van dit probleem economische verster king van Europa door het aanvaar den van een zekere mate van pro- tectlonimse en van Europese voor keur gedurende de tyd, die voor het consolideren van een verenigd Eu ropa nodig is. Defferre zei tegen een Franse na tionale atoomstnjdmacht en verbrei ding van de kernwapens te zyn. De huidige toestand tussen de Verenig de Staten en Europa op het gebied van het beheer van de atoomwa pens zal in de toekomst moeten wor den veranderd. Gisteren had Defferre een onder houd van 40 minuten met de De mocratische senator Mansfield en andere senatoren. Na afloop daar van zei hy tegen journalisten het plan de De Gaulle, Vietnam, Laos en Cambodja te neutraliseren, „Niet realistisch" te vinden. Hy is van mening dat Frankryk communis- tisch-C'hina moest erkennen, maar kon het niet eens zyn met de ma nier waarop president De Gaulle dat in januari heeft gedaan. „Hy had eerst onze bondgenoten moeten raadplegen en ten tweede vond ik het tijdstip verkeerd ge kozen. Nu is de indruk gewekt dat hy communistisch-China niet zozeer heeft erkend om Peking te erken nen als wel om vervelend te doen tegen de Verenigde Staten", aldus Defferre.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11