Middelmatigheid was troef in derby der lage landen „De uitslagen zeggen het, wij spelen niet slecht..." Niet goed uitgewerkt Variant Sporttoto Jong Oranje „loopt' over België B: 4—1 SPORT, VAN J Kortsluiting der (4-2-4) vervlakking: 0—0 oblemen nog liet opgelost Verheugde Elek Schwartz in kleedkamer: Twee treffers van Bosveld gericht 1 maart 1860 Maandag 23 maart 1964 Vierde Alad no. 31219 j] was er in Elek Schwartz' Boed. adat arbiter Howley t eindsignaal had gegeven een nog maar plaats voor ge- dens van vreugde, de proble- n van de bondscoach zün op K eerste lentezondag niet alle „lost. elangrjjke wedstrjj- n in de voorronden van het trnool om het wercldkam- jenschap, waarvan dc eind- den in 1966 in Engeland zul- fforden gespeeld, worden op ie termijn vastgesteld. Alba- Zwitserland en Noord-Ier- sd zullen in het voortoernooi tnstanders zijn van de njeploeg. Winst zou Neder- dat betrekkelijk gunstig t geloot, voor het eerst i de tweede wereldoorlog plaats in het eind toernooi irin zestien landen uitkomen, «ren. m onmogelijke opgave is stellig niet. Maar dan zal jerland een ploeg moeten men opstellen waarvan in- als het 4-2-4 systeem wordt aai leeld zowel aanval als lediging voldoening schen- hj i Met oefenwedstrijden te- 'oa* Oostenrijk op 1 april en en- iden op 6 mei in Amsterdam re- het vooruitzicht heeft Elek zos Iwartz de gelegenheid zijn ti didaten voor een plaats in .a; aanvalsquintet onder moei- e omstandigheden te testen. tal, gezien de schaarste aan Iers van formaat, een moei- e taak zijn voor de bonds- ch. Het is echter een heilig eten, want met de steriele irhoede die deze middag in veld stond kan mogelijk wel ^incidenteel succesje worden Voor een eerste plaats het vóórtoemooi zal aanzien- meer nodig zijn.... (Van onze sportredacteur) De klasse ontbrak In deze drie woorden kan het verloop van de jongste „derby der lage landen" worden samen gevat. De middelmatigheid was deze middag troef binnen de grauwe muren van het goed be zette Antwerp Stadion. Méér nog dan het ontbreken van doelpunten voor de eerste maal in de lange reeks Hol- land-België matches eindigde de strijd in een doelpuntloos spel werd, in beide ploegen, het gemis gevoeld van een werkelijke klassespeler, een man die een wedstrijd kan „maken Deze 98ste derby was de „kortsluiting" der vervlakking Hoewel dat willen we beslist niet ontken nen de ontmoeting zeer levendig was en na de rust af en toe de spanning en sfeer niet ontbraken. Wat dat betreft heeft Deurne de laatste jaren wel slechtere voorstellingen te zien gegeven. Die vervlakking, welke we in dc aanhef signaleerden, werd voor een niet gering deel in de hand gewerkt door het 4-2-4-systeem, dat zowel Neder land als België in het programmaboekje had staan, maar door geen van beide hard werkende ploegen op de juiste wijze werd uitgewerkt. oetbaluitslagen Betaald voetbal KVB-BEKER (kwartfinale) 54—Wilhelmlna4—2 EERSTE DIVISIE flk—Velox 20 TWEEDE DIVISIE i-Zwartemeer 21 iman Nicolay werpt zich voeten van debutant I irt Ver donk. j fkie houdt waakzaam een in het zeil. Aan Nederlandse zijde bleven in de eerste helft de halfspelers Mul ler en Van Wissen de schakel spelers in het systeem teveel han gen. waardoor de Belgen geruime tijd op het middenveld konden do mineren. Bovendien kwam de oran- jeaanval door deze Nederlandse va riant op het toch al defensief ge richte 4—2—4 vrijwel voortdurend te „zwemmen". Het Belgische aanvalsspel daaren tegen was volledig geconcentreerd op de Anderlecht-midvoor Pol van Himst. Maar deze speerpunt hield zich zelden in het centrum op. Met allerlei omslachtige manoeuvres poogden de Rode Duivels Van Himst in kansrijke posities te spelen, maar dat kostte in de meeste gevallen zo veel tijd dat de goed ingrijpende Ne derlandse verdediging steeds het mo gelijke gevaar reeds bezworen had voordat Eddy Pieters Graafland een hand aan de bal had kunnen krijgen. Onmacht De onmacht van de Belgische aan val werd wel heel duidelijk onder streept door het feit, dat de Feye- noord-doelman 37 minuten moest wachten op zijn eerste actie. En dat betrof nog slechts het onderschep pen van een trekbak van linksbui ten Puis Eerst in de laatste vijf minuten van de eerste helft werden de Belgen even gevaarlijk. In deze wel heel korte periode moest Eddy Pieters Graafland zich voor de voe ten werpen van rechtsbuiten Claes- sen. een schot van Van Himst uit de hoek duiken en belandde tenslot te, nadat Claessen het leer uit bui tenspelpositie hetgeen arbiter Howley kennelijk was ontgaan voor het doel had getrokken, een mooie omhaal van de Anderlecht- midvoor tegen de lat. Stuurloos Dat de Belgen aanvallend alles op troefkaart Van Himst hadden gezet, bleek wel heel duidelijk na de her vatting, toen de Brusselse midvoor zich in een van de forse duels ver stapte het werd hem bepaald niet gemakkelijk gemaakt en het res terende half uur trekkebenend op de rechtsbuitenplaats moest volma ken. Op slag was met het wegvallen van Pol van Himst de Belgische aan val stuurloos. Claessen, wat nijdig geworden na enkele charges van Fons van Wis sen en de kanthalf Jurion en Han- non, die zich overigens na rust zel den in de voorste linies begaven, moesten zich vergenoegen met het afvuren van verre schoten, waar mee zij - we zijn geneigd te zeggen „uiteraard" bij Pieters Graafland niet het minste succes sorteerden Door de bank genomen was de Nederlandse aanval gevaarlijker. In j mindere mate voor de rust. toen. zo als we reeds opmerkten, de hard wer- I kende „schakelaars" Muller en Van Wissen de kat iets te zorgvuldig uit de boom wilden kijken. Maar in deze piriode reeds moest Nicolay toch een voortreffelijk door Schrijvers ge nomen vrije trap over de lat tikken, miste een knap schot van de ver rassend goed debuterende Verdook de kleine PSV'er ontliep de ge routineerde rechtsback Heylens op een meer dan slimme wijze het Belgische doel op een haar na en beukte een kopbal van Piet Kruiver het houtwerk. meer naar voren te gaan, leidde het i 'm met een fraaie rush vanaf het middenveld. De kleine Ajacied rukte op tot dicht bü het Belgische doel, 1 liet Nicolay door 'n schijnbeweging op het verkeerde been staan, maar richtte tenslotte zijn vizier iete te j hoog, waardoor zijn mooie actie niet j de juiste beloning vond. Maar de „prik" had de Belgische verdediging toch verontrust. Even sloop de paniek de rfen van Plas- kie c.s. binnen. En tven Nicolay drie minuten later bij een scherp door Verdonk genomen corner mistastte, stond Nederland al haast op de ban ken. Pummy Bergholtz schoot snel in, maar hei gejuich bleef in de ke len steken, want met een snelle re actie km linksback Cornelis, naar de grond duikend, het leer van de J doelltfn wegkoppen Spanning Spannend werd het direct na de hervatting. Een kort moment kwam het enthousiast juichend Nederlandse legioen in de veronderstelling te le ven dat bet beroemde „oranje-kwar tiertje" van vroeger jaren nieuw le ven zon worden ingeblazen. Bennie Muller, die in de rust ken nelijk de opdracht had gekregen Geen inhoud Zo verrassend als het Nederlandse offensief was gekomen, zo snel flauwde het ook weer af. Weliswaar j bleef de enthousiast strijdende oran jeformatie na rust in het veld iets sterker Muller en Van Wissen bleven nu goed stuwen maar de aanvalslinie had toch te weinig in houd. Zo moeilijk als in die eerste minuten hebben Plaskie c.s. had dan ook niet meer gehad Het centrum van de Nederlandse viermansvoorhoede was te zwak be zet. Met Nuninga en Kruiver had Elek Schwartz gemeend twee zware troef kaarden in de strijd werpen. Maar dit was toch verkeerd gespeeld. De blonde Groningse midvoor viel nauwelijks op en in zekere zin stelde ook de robuuste, maar wat stroeve Feyenoorder teleur. Het goede spel van Verdonk - en na rust - ook dat van Bergholtz vond dan ook geen afwerkers De Nederlandse verde diging heeft in haar geheel goed gespeeld. Slechts Guus Haak en Veld hoen vielen wat tegen Bennie Muller was veruit de beste verdedi ger. Hü droeg deze middag rugnum- Doelman Nicolay lijkt Nunin ga in een dubbele Nelson te ne men. mer „zeven" Naast de Ajacied was in de defensie Daan Schrijvers de meest op de voorgrond tredende figuur. „De jeugd heeft België met 31 verslagen. Jong Oranje won zater dag in Rotterdam met 41 van België B en nu gistermiddag 00. En is ons voetbal dan zo slecht Elek Schwartz, zichtbaar gelukkig met het gelijke spel tegen de Bel gen, wachtte niet op het antwoord van de journalisten. „De uitslagen zeggen het. Wü spelen niet slecht. Ik ben blij met dit geljjk spel, zeker, maar voor mjj was het geen verrassing. De hele week hebben wij tactiek getraind. Voor zestig procent zün we geslaagd. Niet helemaal. We hadden moeten scoren al vind ik de uitslag goed." Een twintigtal minuten moest de Belgische en Nederlandse pers wachten voordat de „acteurs", na gedouched te hebben en verkleerd te zijn, hun meningen gaven. Twin tig lange minuten, waarin alleen nerveuze suppoosten die de gen darmes te hulp riepen om de lange gang in het bjjna verlaten stadion vrjj te houden van journalisten de tijd wat kortten. Zelfs bondsbe- stuurslid Arn. van der Ven werd het slachtoffer van een ijverige cerberus. Zijn beste papieren waren niet goed genoeg om de streng be waakte kleedkamer binnen te komen en zün gelukwensen aan te bieden. Elek Schwartz kon de woordenstroom in zün vreugde niet beperken. „Heylens, de man die Gento be dwong. Op Verdonk had hü geen vat. Voortreffelijk wat een speler. En Muller. Fantastisch. Misschien ziet mynheer Melchers van Ajax nu eens eindelijk dat Bennie Mul ler de beste kanthalf is Algemeen Duivels, stak zün bewondering voor de oranje-defensie niet onder stoe len of banken. „Uw ploeg speelde heel wat beter dan de laatste maal in Amsterdam en Haak was weer een lastige tegenstander". De don kere Roger Claessen, het enfant terrible van het Belgische voetbal, was al evenzeer geïmponeerd door de krachtig ingry'pende Nederland se defensie. „Zonder twijfel het beste deel van uw ploeg. De ver dedigers speelden het systeem zoals het moest. Nee, teleurgesteld ben ik niet over mp wederoptreden, maar ik had graag een doelpunt gemaakt". Dat hadden er meer gewild, zondag middag in de 98ste derby der lage anden De uitslagen van de wedstrijden, die gelden voor de sporttoto van deze week luiden: België-Nederland 0-0 Jong Oranje-België b 4-1 Blackburn-Everton 1-2 Chelsea-West Bromwich Albion 3-1 Nottingh. Forest-Sheffield W. 3-2 Sheffield U.-Leicester City 0-1 West Ham U.-Arsenal 1-1 Wolverh. W.-Burnley 1-1 Hamburger SV-Meidericher SV 3-3 Niirnberg-Borussia D4-0 Preussen Münster-Karlsruhe 0-0 Hertha BSC-Weder Bremen afg. Schalke '04-Eintracht Frankfurt 1-2 Stuttgart-Kaiserslautern 4-0 Er was deze week geen prijs voor de gelyke spelen. Juist ingevuld zag het toto-formulier er als volgt uit: 3, 1, 2, 1, 1, 2, 3, 3, 3, 1, 3, 2, 1. Zondagavond waren nog geen mel dingen binnengekomen van deel nemers die 12 of 13 uitslagen goed hadden ingevuld. Wel voor de by- zondere prys, groot f25.000,- geldend voor de nummers 1 tot en met 8. Reeds nu hebben 60 gegadigden zich bü het toto-bureau gemeld. Een deelnemersaantal van 515.929 zorgde voor een totale inleg van f581.411,- De eerste prüs bedraagt f 115.120,-, de tweede f76.746.-. De vreugde was algemeen. Lambert Verdonk, de 19-jarige debutant, weerstond de stortvloed van vragen met het gemak van de routinier. „Natuurlük vond ik het moeilijk. Maar zo gauw als je gaat voetbal len is alles voorbij. Dan lukt alles. Zwaar? Nee, beslist niet. Ik heb het bij PSV wel eens moeilüker gehad." Hans Kraay, na büna 41'- jaar weer terug in de oranjeploeg, zag het nauwelijks anders. „Dat 4—24 systeem vind ik funest voor het voetbal. Er komt zo weinig uit. Maar vandaag ging het prima. Vroeger vond ik dat korte spel ver schrikkelijk. Ik had er weinig vat op. Nu ging het gelukkig". „Het draaide niet zoals anders bü de Belgen", zei een glunderende Bennie Muller op wiens gezicht de sporen van de vermoeidheid te lezen waren. „Ik geloof dat ze wat over hun hoogtepunt heen zün. Een füne wedstrüd, hard maar I sportief". Eddie Pieters Graafland was on verstoorbaar als altüd. „Ik sta er nou eenmaal voor. Voor mü was het een goede wedstrijd en.geen tegendoelpunt", zei hü terwijl de I autogrammenjagers hun collectie I poogden aan te vullen. Niet plesant Pol van Himst lag met een van pün vertrokken gezicht op de massage- bank in de Belgische kleedkamer, I terwül een masseur zün gekwetste heup behandelde. „Tweemaal werd ik op dezelfde plaats geraakt, door I Muller en door Schnjvers als ik het goed heb". De Belgische ster, die nagenoeg de gehele tweede I helft als een figurant op de rechts buitenplaats had gestrompeld, was niet best te spreken. „Ik heb indertüd al eens gezegd dat ik BelgiëNederland niet zo ple sant meer vond en daar blüf ik bü". Het feit, dat Van Himst slechts gedurende één helft op volle kracht had kunnen spelen, I werd door vrüwel alle Belgen aan- I gevoerd als excuus voor het voor hun zo povere resultaat. Zelfs keuzeheer Constant Vandenstock was niet zo vrolük als anders. „Met Van Himst geblesseerd, ja.En na een korte aarzeling: „Weet U, de jongens zün niet voorbereid op het wegvallen van Van Himst". Over het spel van het Nederlands elftal was de in een smetteloos j bruin pak gestoken Brusselse bier. I j brouwer beter te spreken c'an bü j vorige gelegenheden: „Nee, het was I ELEK SCHWARTZ in civiel langs de lijn geen betonvoetbal ditmaal en ze hebben een ogenblik getracht te spelenEr zün in uw ploeg spe lers die Nederland weer wat hoger op kunnen helpen, maar er zün ook andere. De beste speler?" De gebrilde Belgische coach grinnikte jongensachtig: „Dat was toch wel Elek Schwartz. Maar serieus, daar laat ik me echt niet over uit". Erg lang Debutant Jean Plaskie, In het begin van dit seizoen nog in het tweede elftal van Anderlecht spelend, was totaal niet onder de indruk. „Krui ver is niet zo lastig, wel erg lang", vond de man, die büna alle kop duels van de Nederlandse aanvals leider had gewonnen. „Nee, ik had me een zwaarder debuut voorge steld". Geen compliment voor het Nederlands elftal, vonden wü. ..Ach, 't kan verkeren", besloot Plaskie filosofisch. „Nederland had een goede achter hoede". Wilfried Puis, de kleine schalkse linksbuiten van de Rode Anquetil wint Gent-Wevelgein De Fransman Jacques Anquetil heeft zondag de wegwedstrüd Gent Wevelgem op zyn naam gebracht. Hij versloeg in de sprint de Belg Yvo Molenaers met vyf meter. De sprint van het grote peloton, dat slechts 20 meter achterstand op de winnaar had, werd gewonnen door Rik van Looy. De uitslag luidt: 1» Anquetil (Fr.) de 233 kilometer in 5.36.17; 2. Molanaers z.t.; 3. op 20 meter: Rik van Looy (Bel.); 4. Be- noni Beheyt (Bel.); 5. Peter Post (Ned.); 6. Jan Janssen (Ned.); 13. Jo de Roo (Ned.); 33. Huub Zilver berg (Ned.) allen z.t.; 37. Hugens op 3,11; 41 Den Hartog (Ned.); 45. Van de Ven (Ned.) beiden z.t. Wanneer uit het Belgische B- elftal, dat zaterdagmiddag in R'dam (Sparta-terrein) kans loos met 4-1 tegen Jong Oranje ten onder ging, mettertijd de vervanging voor de nationale ploeg moet komen, ziet het er voor onze zuiderburen somber uit. Wat de elf Belgen de 7000 toeschouwers lieten zien, miste elke samenhang. De Nederland se ploeg heeft het dan ook niet moeilijk gehad. Ook niet toen zij ruim twintig minuten voor het eindsignaal de teugels liet vieren en het verder wel geloofde. Wel konden de Belgen kort voor tijd de eer nog redden, maar dat was meer een presentje van de Ne derlandse verdediging dan eigen verdienste. De in het rood gestoken Neder landse ploeg startte in hoog tempo en het werd al snel duidelyk dat de Belgen niet tot grote daden zouden komen. De wedstryd was nauwelijks vüf minuten oud toen de goed stu wende Tilburger Vriens, de bal fraai opbracht, een listig passje door de Belgische verdediging gaf en Bos veld in staat stelde met een simpele voetbeweging te scoren: 1—0. Ijverig Nederland bleef komen. Linksbui ten Heynen, die yverig van de ene naar de andere kant van het veld sjouwde, bood midvoor Geurtsen even later een kans maar keeper Mortiers stond succes in de weg. Na ruim een kwartier kwamen de Belgen dan eindelük in de buurt van Doesburg. Zamen kreeg een kansje, maar zwaar gehinderd door Eykenbroek ging het schot van de Belgische aanvaller over. Enkele mi nuten latei had Stockman evenmin succes toen hy op links was door gebroken. Zün harde schot ging voorlangs. De Belgische aanvalsdrift v/as hiermee weer voor lange tyd bekoeld en de vlot combinerende Ne derlandse voorhoede, waarin Bosveld en Heynen het voortreffelyk met el kaar konden vinden, zette het doel van Motiers weer onder druk. De Belgische doelman toonde zyn kwa liteiten toen hü na twintig minuten een hard schot van de bü een cor ner mee naar voren gekomen Vriens fraai stopte. Twee minuten later stond hü ech ter machteloos toen een snelle Geurt- sen-Bosveld combinatie, de verdedi ging uiteentrok en de Enschedeër vrü kwam. De Nederlandse linksbin nen, die vooral voor rust goed op dreef was doch later afzakte, om speelde de Belgische doelman en scoorde zün tweede doelpunt. Kansen Jong Oranje bleef aandringen. Bosveld en Giesen kregen een kans toen de Belgische verdediging miste, maar beide keren redde Mortiers fraai, vooral bü de kopbal van Gie sen. Eenmaal werden de Belgen nog gevaarlük toen Peeters na een com binatie met Stockman, die van Kern- per overigens weinig vrüheid kreeg, hard Inschoot. Vier minuten voor rust kwam Ne derland op 30 toen Frans Geurt sen, die door zün eenbenigheid vele kansen verloren liet gaan, na een solo via Mortiers doel trof. Na een goed begin in de tweede helft zakte het spelpeil, nadat Hey nen na vüf minuten uit een hoek schop van Giesen Jong Oranje op 40 had gebracht, aanzienhjk. De Nederlandse ploeg geloofde het wel en het pleit niet voor de Belgen dat zü van deze „verslapping" geen pro fijt konden trekken. Wel kwamen zü nu iets meer in de aanval maar tegen de solide verdediging waarin vooral Romeyn opviel, kregen zü niet veel kansen. Kasprzack en Stock man schoten enkele malen, maar telkens redde Doesburg goed Enkele minuten voor tüd kwam dan einde lük de enige Belgische treffer Na een voorzet van rechts waarop de ge hele Nederlandse achterhoede miste, kor. Kauwenberghs ongehinderd in schieten: 4—1.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7