liet Jeugd Kamerorkest Leiden: uitzonderlijke homogeniteit kunst 5 kAleiÖOSCQQP Katwijks visserij school werd goed bezocht Visserij conventie met onbeperkte looptijd Aflopend regiem in 3 enó mi jls zone rond Britse en Ierse kust Met medewerking van Leny Stevens Examensuccessen van leerlingen ...voor mij zware Brandaris! liet los... Jan Lemaire naar Israël Ruimte voor beleid Benelux en E.E.G. Onder leiding van Henk Briër Gips van Venus Opgericht 1 maart I860 Maandag 23 maart 1964 Derde blad no. 31219 Er waren niet eens zo heel veel plaatsen meer over in de wijde Zuiderkerk voor het jaarconcert van Briër's .Jeugdkamerorkest Leiden". Daar zijn Concerti Grossi van Handel en Vivaldi, de Kuhnouvariaties van Andriessen en de op naam van Beethoven ge stelde Jenaer Symfonie te horen geweest, naast begeleide solo prestaties van de sopraan Leny Stevens en de violiste Henny Ra- vestein. Het orkest gaat dit concert herhalen in Zürich, Schaffhausen en Zug. Het is hier voortreffelijk van stapel gegaan. Waarom daar dus ook niet? De naklank van de zo nadrukkelijke en zo hartelijk gemeente ovaties moge het zelfvertrouwen nog animeren! Dit is een orkest, waarin alles wat le dirigent beoogt een onmiddellijke seerklank krijgt, omdat het intel- igentie-potentieel er zo hoog ligt en loordat ieder lid technisch zo uit- iekend toegerust zijn taak vervult, jovendien is hier een uitzonderlijke :orps-homogeniteit aanwezig. Sinds we laatst het „Nationaal jeugdorkest" hoorden, menen we dat ie traditionele clementie-idee voor dilettanten moet vervallen. Eenvou dig omdat het óók gebeurt, om be roepsensembles te horen, die het minder doen dan dit Leids en dat Kationaal orkest. Op dit plan kon notering van incidentele onvolmaakt heden achterwege blijven en zo wil len we ook de voldoening, die aller- wege heeft bestaan, een ongeschon den ervaring laten. Zowel het door Bach voor klavier icwerkte prachtige concertogrosso op. ino. 11 van Vivaldi, met eerste en weede viool en cello in het concer tino, als het concerto grosso op. 3 10. 1 van Handel, waarin volgens roorschrift twee altblokfluiten waren Ingeschakeld en viool en hobo meer ais obligaten optreden dan als eigen lijke zelfstandig concertino, werden op slag verrassingen door de rijpe, verzadigde, ongerepte en ongedeelde kianklijnen, de vorm- en zangkracht tn expressieve sonoriteit, de moto- nek van de Allegro's, het doorzicht op het stemmenweefsel en de aan- tprekende voordracht. Met do keuze van Hendrik An- driessen's Kuhnau-variaties ons Ne derlands compositie-vermogen te re presenteren, valt gemakkelijk in te (temmen. Dit mooie werk, waarin ce invloeden van Grleg en Caplet vermoeden, blijft overal dichterlijk teïnspireerd, mag ook niet in elke variatie de relatie tot het thema overtuigend zyn en de fuga als fuga vat zwak van bouw. Maar er steekt oen overvloed aan fantasie in, lyri- tche vloeiing en verfijnde instru- ïentale kleurgevoeligheid. De Jenaer Symfonie vraagt toe lichting. Ze heet zo, omdat de stem men ervoor in 1909 in een universi tair archief in Jena zyn gevonden. De vinder, prof. Stein begon met de 'oute toeschrijving aan Beethoven. Later gold o.a. Beethovens Oosten rijkse tijdgenoot Ignaz Pleyel als de lateur. Enkele jaren geleden meld de de Amerikaanse musicoloog Rob- kins Landon, in een Oostenrijks klooster te hebben kunnen vaststel len, dat de „Jenaer" gemaakt is door de Duitser Friedrich Witt Er zijn heel wat hardnekkige on- ulste toeschrijvingen in omloop, als jjv. Lukas Passion (z.g. Bach), Ade laide-concert en Prluzchen (z.g. Mo- art)), Trumpet Voluntary (z.g. Purcell) enz. Het orkest hebben we eigenlijk het meest bewonderd in de begeleiding bi) de zang van Leny Stevens. Dat was in Mozart (recitatief en aria uit Figaro) en in Web er (cavatine en ariette uit Freischütz). In Weber gaf de zangeres een nogal vrije in terpretatie, die haar door de roman tiek toegestaan was. Zij kon zich dit echter tegenover amateurs alleen veroorloven dank zij de koelbloedige zakelijkheid van de (alles uit het hoofd dirigerende) dirigent en het voorbeeldige pijlsnelle reageren van blazers en strijkers. Het meegaan in alle welvingen en nuanceringen van de sopraan, het opvangen van de aansluitingen en het ineenkleuren van sopraanklank en orkestklank be tekende een kunststukje. Mevrouw Stevens heeft haar zang- lijnen technisch sterk en sierlijk uit gebeiteld, met egale glijding van laag tot hoog, heldere timbrering en krachtige dictie. Geen onbeheerste noot, ook in een dynamisch forte bleek aan te wijzen. Alle gegevens werden op uitnemende wijze ge plaatst. Er is ruimte voor enkele restricties. Een soliste, die tot hiertoe al al tijd op de podia in Leiden en omge ving voor zich ingenomen heeft, is de jonge soliste Henny Ravestein, die de echt van Beethoven zijnde Romance in F vertolkte. Haar tech niek is gaaf en rijp haar toon, en deze mag, met royale streek breed doorzongen een „gouden" toon he ten. Wü hopen, dat zij eens tot een eigen recital durft te besluiten. V. Kunstschilder Van der Vet - 75 - overleden Zaterdag is, 75 jaar oud, de kunst schilder Anton van der Vet overle den. Van der Vet, een autodidact, kan worden gerekend tot de nabloei van de Haagse school. Zijn werk, aanvankelijk onder in vloed van Suze Robertson, kreeg in latere jaren een lichtere toets. In olieverf schilderde hij het liefst bloemstukken en stillevens, als aqua rellist vond hy zijn sterke inspiratie in landschappen. Hij werkte veel in de Hollandse polder, in Friesland, op de Veluwe, maar ook in Canada, Frankrijk en Zwitserland. Een jubileumtentoonstelling in Du Midi in Den Haag ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag werd op 14 maart gesloten. De Venus van Milo, het be roemde beeld uit de Griekse oudheid dat gisteren na een zee reis van een maand in Jokohama aankwam, blijkt zeer licht be schadigd te zijn. Gelukkig had den alleen enkele gipsplekken in het middengedeelte van het lichaam en in de vouwen van het kleed beneden de heup losgela ten. Hier was het beeld vroeger al gerestaureerd. Franse en Ja panse deskundigen in Tokio hebben de beschadigingen in middels weer bijgewerkt. De Venus zal van 8 april tot 17 mei worden tentoongesteld in het museum voor Westerse kunst in Tokio. De Franse rege ring stelde het beeld ter beschik king als vriendschapsgebaar in verband met de Olympische spe len in de Japanse hoofdstad. Bernard Kruysen zong in Hamburg De bekende Nederlandse bariton Bernard Kruysen. die in onze stad meermalen met veel succes is opge treden en zich ook als „onderwater jager" bekendheid heeft verworven, heeft zaterdag en gisteren te Ham burg de Christuspartij gezongen in een uitvoering van de „Mattheus Pas sion", die onder leiding stond van professor Kurt Thomas. In 1963 werd de Katwykse visserij- school, evenals in de voorgaande jaren, goed bezocht. In deze zin ligt heel wat opgesloten in een tijd van een nog voortdurend toenemend per soneelstekort in de visserij, mede veroorzaakt door het ook in 1963 in de vaart brengen van een vrij gToot aantal nieuwe schepen. Met deze woorden begint het jaarverslag over 1963. De dagcursus voor stuurman werd door 47 personen bezocht. Aan de les sen voor het eerste gedeelte van het examen voor stuurman werd door 22 personen deelgenomen. Hiervan slaagden er 19, één kandidaat mag nog herexamen doen en er werden 2 afgewezen. Aan het examen voor het tweede gedeelte voor stuurman werd deelge nomen door 17 kandidaten, waarvan er 16 met goed gevolg examen deden, terwijl er één van de deelnemers in 1964 nog zal deelnemen aan een her examen. Het examen voor het aanvullings examen voor de visserij (het z.g. examen voor stuurman bij de verre visserij) werd met succes afgelegd door 15 kandidaten. De cursus voor Radio-telefonisten werd door 25 leerlingen bezocht. Dit waren voor het grootste deel varende Zijn vrienden van het Nieuw Rotterdams Toneel hebben za terdagmiddag de acteur Jan Le na ire ter gelegenheid van zijn Wsfe verjaardag een gezellige Kceptie aangeboden in de foyer fan de schouwburg in de Maas- __rtacf. Velen o.w. burgemees ter en mevrouw Van Walsum, de wethouder van Kunstzaken nej. mr. Zeelenberg en Ton Wjtatz, die speciaal uit Amsterdam Bas overgekomen hebben van gelegenheid gebruik gemaakt gelukwensen aan te bieden. Jan Lemaire had zijn hele familie - hij heeft nog jonge kinderen meegebracht, wat John Lansing het papje ontlokte: „ik zie dat je niet üleen AOW trekt, maar ook kinder bijslag krijgt". Lanting bood namens het gezel- Khap tweemaal een bedrag aan geld ten. In de grote enveloppe een bij drage voor de reis naar Israël, in de tieine een bedrag om een paar san dalen te kopen om in het warme Ij Israël te kunnen dragen. Rob de Vries namens de directie en ten het gezelschap sprekend kon Lemaire de kaartjes voor de vliegreis naar Lydda met de El Al aanbieden. Lemaire zelf zei: „De mensen vra_ len my waarom wil je zo graag naar Israël? Mag ik die vraag met een *edervraag beantwoorden? Welke Nederlander die de ellende van de •orlog heeft meegemaakt zou niet Paag een kijkje in Israël willen nemen om te zien hoe dat volk hoe linze joodse medeburgers zich na Mie vernedering weer hebben her- Hij besloot Zijn dankwoord met de ■>at verbaasde opmerking: „Tsjonge ■Tsjon^e, ik ben al tachtig, dat is toch W fel een heel eind. Laten we er een gezellig vriendschappelijk feest van maken". Aan die wens is ten volle voldaan, zaterdagmiddag. Rusland's oudste actrice 96overleden Ruslands oudste actrice. Alexandra Jablotskina, is op 96-jarige leeftijd overleden na een carrière van 75 ja ren waarvan 70 bij de Maly-schouw- burg in Moskou, tijdens welke zij meer dan 400 hoofdrollen speelde, al dus meldt „Tass". Schilderij te Milaan gestolen Uit een museum in Milaan is een schilderij voorstellend „De geseling van Christus" en toegeschreven aan de school van de zestiende eeuwse Italiaanse schilder Caravaggio, ge stolen. De diefstal is vermoedelijk ge pleegd door Italianen, die zich voor deden als Franse toeristen. mensen, die tusen de reizen door naar school kwamen. Van de 13 kan didaten slaagden en 12. De klassen van de doorlopende op leidingscursus werden totaal door 118 leerlingen bezocht. In de loop van 1963 werden 49 leerlingen toegelaten, terwijl er eveneens 49 de cursus ver lieten. Hiervan behaalden 31 leerlin gen het getuigschrift. Niet eenvoudig Door het wegvallen van een groot gedeelte van de dryfnetvloot, was het moeilijk om alle jongens te plaatsen. Jeugdige vissers er niet eenvoudiger door. De avondcursusus voor motordry - vers werd in 1963 door totaal 60 per sonen bezocht. Hiervan vulden 16 leerlingen de eerste klas en 44 de examenklas. Dit lage aantal aanmel dingen voor de eerste klas vindt zyn oorzaak in het personeelstekort en voorts het feit, dat er binnenkort een dagopleiding zal gaan beginnen. Aan de examens werd 51 maal deel genomen, waarvan 35 keer met gun stige afloop, 14 werden afgewezen en 2 kandidaten mochten in 1964 nog in een vak herexamen doen. In juni kan een begin worden ge maakt met de uitbreid ingswerkzaam- heden. Deze zijn zo ver gevorderd dat pas in het volgende leerseizoen hier van zal kunnen worden geprofiteerd. Dan zal onder meer een dagcursus voor motordry vers kunnen worden begonnen. De cursus Engels in verband met het bedrijf werd totaal door 20 per sonen bezocht. Hiervan waren 12 be ginners en 8 gevorderden. De cursus voor jeugdige kuipers werd in 1963 door 7 personen gevolgd Aan de cursus voor „visbewerken en viskennis" werd door 14 personen zyn geslaagd. Enkelen hiervan deden in Den Haag examen. Op 15 december 1963 begonnen de win tercursussen weer. Het aantal deelnemers was minder dan in de voorgaande jaren. Zoals gebruikelijk werden ook in 1963 de gebruikelyke excursies naar scheepswerven en mo tor fabrieken gehouden. In maart werd met een groep van ongeveer 60 volwassen leerlingen een bezoek ge bracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Van verschillende zyden, ook uit het buitenland werd belangstelling voor de Visseryschool getoond. Enkele jongens konden nog de Vlaar- deelgenomen. Onder de deelnemers dingse loggers worden ondergebracht.1 bevonden zich enkele leidinggevende Hierdoor wordt de opleiding voor personen in het visserijbedrijf en en- kele keurmeesters van de keurings dienst van waren. Het peil van deel nemers was goed. Alle elf kandidaten, die aan 't examen deelnamen slaag den. Nieuwe vorm der toneelmanifestatie De toneelmanifestatie in het Hol land Festival heeft een nieuwe vorm gekregen. Dit heeft staatssecretaris Van de Laar (O., K. en W.) medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Willems (P. v. d. A.). Een gezelschap zal in het komende Holland Festival enkele herhalingen van oorspronkelyke Nederlandse stukken voor sommige steden zul. len dit eerste opvoeringen zyn geven, terwijl een der andere gesub sidieerde gezelschappen een belang- ryke première zal brengen. Dit laat ste stuk zal in het daaropvolgende seizoen worden doorgespeeld, hetgeen bij de vroegere vorm van de Neder landse toneelmanifestatie niet moge lijk was. De Staatssecretaris wijt het verdwijnen van de toneelmanifestatie in zijn oorspronkelyke vorm vooral aan het feit, dat het Holland Festival geheel of gedeelteiyk in de vakan- tietyd van een aantal toneelgezel schappen valt, waardoor het steeds moeilijker werd de benodigde bezet ting bijeen te brengen, temeer daar televisie en film in deze periode een steeds groter beroep op het spelers materiaal gaan doen. De cursus „breien en boeten" werd door 118 leerlingen gevolgd. Deze niet-gesubsidieerde afdeling heeft in 1963 nog behoorlyk kunnen functio neren, hoewel de daling van het aan tal opdrachten door het gebruik van nylon garen e.d., zich ook in het af gelopen jaar voortzette. De cursus in „kennis der bepalin gen ter voorkoming van aanvaringen op zee" werd vorig jaar door 120 per sonen bezocht. Gedurende deze cur sus werden door de Rykscommissie voor de Stuurliedenexamens 6 zittin gen gehouden in de school. Hierby werd door 82 personen aan de examens deelgenomen, waarvan 75 De Eduard van Beinumstich- ting houdt een werkweek in Hui ze Queekhoven te Breukelen voor bespelers van houten en koperen blaasinstrumenten. Hierboven dirigent Thom de Klerk (l.) van het Ned. Blazers ensemble en Robert Boudreau. dirigent van het Amerikaanse "Wind Symphony Orchestra" in gesprek. Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaieiL "L .7ïL _,v. De Nederlandse regering zal binnenkort aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten Ge neraal ter goedkeuring voorleg gen de Europese visserijconven tie, die op 2 maart j.l. te Londen door de regeringen van 13 Eu ropese staten werd geparafeerd. Als voornaamste bestanddeel van de nieuwe conventie moet het stelsel van visserij zones wor den genoemd. Gerekend vanaf de basislijn, waar vandaan de 3 mijl territoriale zee wordt ge meten, wordt een visserij-bin- nenzone ingesteld van 6 mijl en hierop aansluitend een visserij- buitenzone. eveneens van 6 mijl. In de zesmijlsvisserij-binnen- zone genieten de kuststaten het uitsluitende visserijrecht, behou dens een overgangsmaatregel voor enkele verdragsluitende partijen. Deze zone wordt met betrekking tot visserij-aan gelegenheden tot de jurisdictie gerekend van de kuststaat, het geen inhoudt, dat de kuststaat er alle rechten uitoefent met de bevissing, als ware deze zone territoriaal water. In de vissery-buitenzone, derhalve tussen 6 en 12 myi gemeten vanaf de basislijn van de territoriale zee, wordt het visrecht uitsluitend beoefend be halve door de kuststaat, door die an dere verdragsluitende partyen. waar van vissersschepen tussen 1 januari 1953 en 31 december 1962 gewoonlyk in het onderhavige gebied pleegden te vissen. De kuststaat mag de vis serij in deze buitenzone evenwel aan voorschriften binden en op de nale ving daarva ntoezicht houden, mits dit zonder onderscheid geschiedt ten aanzien van de vissersschepen van de andere, betrokken, verdragslui tende partyen, die in dit gebied pleegden te vissen. Brits initiatief De visserUconventie is één van de resultaten van de Europese vissery - aanwezig van België. Denemarken, de Duitse Bondsrepubliek, Frankrijk, Ierland, Italië, Luxemburg. Neder land, Noorwegen, Oostenryk, Por tugal, Spanje, het Verenigd Konink rijk van Groot Brittannië en Noord Ierland, IJsland, Zweden en Zwitser land. Tot de conventie zyn niet toege treden Noorwegen, IJsland en Zwit serland. Denemarken heeft by de conventie uitgesloten de kusten van de Faroereilanden en Groenland. Het initiatief tot de conferentie is van de Britse regering uitgegaan. Het voorzitterschap was dan ook in han den van de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, P. Thomas. De Nederlandse delegatie, waarvan des kundigen van het ministerie van Landbouw en Vissery deel uit maak ten, werd geleid door prof. mr. W. Riphagen, juridisch adviseur van de minister van Buitenlandse Zaken. Resoluties In de Europese visseryconferentie zün tevens drie resoluties aanvaard, namelijk met betrekking tot het poli tiële vissery toezicht, het overbevis- singsvraagsuk en de liberalisatie van de handel in vis en vlsprodukten. De Britse regering wordt ver zocht, zo spoedig mogelijk een tech nische conferentie op regeringsniveau te arrangeren, waaraan alle landen zouden moeten deelnemen, die de vissery op de Noord Atlantische Oceaan beoefenen, derhalve de Ver enigde Staten van Amerika en Ca nada inbegrepen. Deze conferentie zou een ontwerp-conventie moeten leveren terzake van het politiële vis- serijtoezicht, die in de plaats kan treden van de verouderde Noordzee- visseryconventle van 1882. De overbevissingscommissie van de Noord Oost Atlantische Visserij - conventie dient in staat te worden gesteld tot het nemen van adequate maatregelen, die overbevissing tegen gaan en een renderend visserybedryf verzekeren. Nationaal en internatio naal toezicht op de naleving van de maatregelen moet worden gewaar borgd. By de regeringen, In de con ferentie vertegenwoordigd, wordt er op aangedrongen, de handel ln vis en visprodukten te liberaliseren vol gens de principes, die terzake zyn neergelegd ln het in 1960 door de confentie, die driemaal in Londen Organisatie voor Europese Economi- bijeen is geweest Hierby waren be-i j halve 16 landen ook de sche Samenwerking (OJEB.S.) uit- Europese gebrachte rapport over de vissery- Commissie van de E.E.G. vertegen- politiek in West Europese en Noord- overeen te komen voorwaarden tot de woordigd. Regeringsdelegaties waren 1 Amerikaanse landen. conventie toetreden. Bijkomende bepalingen Vissersschepen van verdragsluitend* partyen die geen kuststaat zyn, mo gen in de 6-12 myisbuitenzone slechts vissen op visgronden, die zy tussen 1 januari 1953 en 31 december 1962 gewoonlyk hebben bevist. Als een verdragsluitende party vis recht toekent aan een andere ver dragsluitende party, buiten eventuele historische rechten, hetzy aan een niet-verdragsluitende party, komen deze rechten automatisch tegenover de overige verdragsluitende partyen te gelden. De conventie zal geen belemmering opleveren voor de vaststelling en handhaving van een apart vissery - regieme tussen o.a. de lid-staten en de geassocieerde staten van de E.E.G. en de Beneluxlanden. Hierby zy aangetekend, dat vol gens een bepaling van het Uniever drag van de Benelux, vyf jaar na het van kracht worden van dit verdrag, derhalve vóór 1 november 1965 de toestand van wederzijdse bevissing van de territoriale wateren moet zijn bereikt. Voorts behelst de conventie onder meer de bepaling, dat de kuststaat in de 6-12 mijlsbuitenzone bepaalde ge bieden, onder voorbehoud van goed keuring van de overige verdragslui tende partyen. kan reserveren als da uitsluitende visgrond voor de plaat- selyke vissersbevolking, zo deze be volking in overheersende mate afhan- keiyk is van de uitoefening der kust- vissery. Ingeval van geschil tussen ver dragsluitende partyen voorziet de conventie in een arbitrageregeling. Overgangsregeling Wederzydse bevising in de 6-myis- binnenzone kan nog gedurende een zekere overgangstyd door visserssche pen van verdragsluitende partyen plaats hebben. De duur van deze overgangstermyn wordt by onder linge overeenkomst voor de verdrag sluitende partyen bepaald* Zo heeft Nederland, naast enkele andere vedragsluitende partyen, krachtens twee protocollen als over gangsmaatregel tot 31 december 1965 het recht verkregen te vissen in een driemyiszone vanaf de basisiyn gerekend van de wateren rond Groot Brittanië, Noord Ierland en de Republiek Ierland. Ratificatie De nieuwe vissery conventie ver krijgt een onbeperkte looptyd. Elke verdragsluitende party, die tot onder tekening overgaat, zal na 20 jaar met een opzegtermyn van 2 jaar de con ventie kunnen verlaten. De conventie treedt in werking als zy door 8 regeringen ls ondertekend. Indien hieraan vóór 1 Januari 1966 niet is voldaan, kunnen de regerin gen die van hun voornemen tot ra tificering hebben biyk gegeven, per speciaal protocol de datum overeen komen, waarop de conventie van kracht zal worden. Op elk moment, nadat de conven tie van kracht is geworden, kan een niet-verdragsluitende party onder

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5