Oegstgeester lyceisten voeren politiestuk op Ds. P. W. Sprayt kwart eeuw predikant Standwerkersconcours bracht veel hilariteit op Leidse markt MEN KASTEN 9.Rainbow S14" knap gespeeld SLEUTELWANDELTOCHTEN BIJNA 1000 DEELNEMERS Wethouder S. Menken en M. Weima ere-standwerker Expositie in Rijnlands Lyceum Diende van 1946 tot 1950 Leidse hervormde gemeente Praten als Brugman Opgericht 1 maart 1860 Maandag 23 maart 1964 Tweede blad no. 31219 „Standwerkers": een vreemd woord, maar een woord, dat héél wat inhoudt. Het zijn mensen, die kunnen „praten" en „verkopen". Het laat ste vloeit uit het eerste voort. „Standwerkers" zijn de mannen en de vrouwen op de markt, die met verbazingwekkende welsprekendheid de goegemeente rond hun kramen verzamelen en met een stroom van woorden hun klan ten als het ware to{ kopen dwingen. Wie ontkomt er aan hun suggestie? Haast niemand. We hebben het zelf tijdens het „standwerkersconcours", aat zater dag rond de Hooglandse Kerk gehou den werd, ondervonden. Je staat ge- Wfwoonweg te popelen om je beurs uit de zak te halen en je kunt tenslotte, na zoveel kundige en geestige praat jes, de verleiding niet weerstaan om ets mee naar huis te nemen. Of je 's nu nodig hebt of nietTsjonge, jonge: ze stonden te praten als Brugman. Allereerst de voorzitter van de secitie „Standwerkers", ae heer S. Roe. Een minister zou hem Oi om zyn welgebouwde volzinnen kun- dit originele evenement, dat de Leid. idi nen j l)eniJc^en! bood het ere- j se markt weer eens in 't middelpunt standwerkerschap wetn. Menken van de belangstelling plaatste in 1 aan- portiek is wisselvallig en je i zeker opzicht zag spreker een parallel tslfhunt t dus nooit weten. Misschien j tussen een dergelijk concours en een lean hy nog eens als standwerker zijn j gemeenteraad. Ook tijdens een raad- brood verdienen. Ook de heren M. zitting leert men praten. Weima (directeur van de Markt- en 1 Havendiensten V.A.R.A.-omroeper De voorzitter van de sectie stand- I Henk van Stip* aan werden met deze werkers van de Ned. Ver. voor de n-u onderscheiding verguld. markt-, straat- en rivierhandel. de Toen dit gebeurd was, barstte het heer S. Roe. die na een nleidend iU Markt van grote betekenis Het concours, dat was georgani seerd in verband met het vier- en- twintigste lustrum van het Genoot schap voor stijl en uiterlyke welspre kendheid, het oudste Leidse studen tendispuut van deze aard, werd in de ochtenduren geopend door de loco burgemeester, wethouder S. Menken, die o.a. opmerkte, dat het gemeente bestuur grote waardering heeft voor koor pas goed los en werden de meest uiteenlopende artikelen met een on- jeevenaarde hartstocht aangepre- ;n. Daar konden we niet koud onder blyven en we legden het loodje. Of 't nu planten, horloges of cho coladerepen zijn: als de eerste schuw heid geweken is, komen de kopers en e voelen zich niet bekocht. Want iet is de eer van de standwerker om ets goeds te presenteren. Ze komen mmers iedere week terug en „wee- pun-gebeente als ze waardeloze irullen hebben aangeprezen Zo stonden wy by hun kramen en t«i lebben geconstateerd, dat een mens «paald over uitzonderlijke gaven noet beschikken om dit eerzaam be- oep uit te oefenen. Die gaven zyn: leheersing van het woord, psycholo- ch aanvoelings- en reactievermo len en grote handigheid. Als alles i voldoende mate aanwezig is, vliegt e waar weg en gaat de standwerker, lan wiens uithoudingsvermogen ge- 111 reldige eisen gesteld worden, met ien welgevulde buidel naar huis. Wat dan ook in de eerste plaats de edoeling is! i Hulde aan hen, wie het gelukt is os met hun welgemikte woorden- troom een paar gulden lichter te laken. Het, is maar goed dat ze er niet edere dag zijn, want we zouden auw ons faillisement moeten aan- vj. ragen Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 400.-. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma Junghans - Ewe - Anker. woord van de bekende radioreporter Henk van Stipriaan, 't woord voerde ..Wat is de natuur toch won derschoon". aldus meur. J. W. Kassing, die voor haar welbe spraaktheid en verkoopskwali teiten een derde prijs verwierf. (Foto L.D./Holvast) wees deze ochtend op de grote bete kennis van een marat vour tui 0.- ïii-cnie. in Leiden bezoc.:en op ten zaterdag gemiddeld 30.000 ïngezete^ nen de markt, waarby zich nog tens circa 15.000 voegen uit ae buitenge meenten. Nadat de praeses van het jubile rende Genootstnap, de heer B. v.d. Vlerk, het sein tot kopen en verKu- pen had gegeven, brandde het con cours eerst goed los. Dit duurde tot half vijf by de prijsuitreiking. Een jury, gevormd uit ue ieüen van het Genootschap, had in de loop van de ciag ue standwerkers op hun welbe spraaktheid, orginaliteit, beschaving en verKoopkwanteiten beoordeeld. Men was er uren mee bezig geweest, waarby het volgende resultaat uit de bus kwam: eerste prys de heer J. Kroon uit Haarlem (bloembollen), tweede prijs de neer S. Roe uit Soest- dijk (horloges) en derde prijs mevr. j.r. W. Kassing uit Utrecht <potplan- I ten). Een eervolle vermelding sleepte de heer S. van Leeuwen jr. met zyn meubelolie in de wacht. Nadat ue voorzitter van de jury, de heer R. E. Katz, de geldprijzen en oorkonden had uitgereikt, sprak de heer Roe wat heeft deze man en als voorzitter en als standwerker moeten praten nog een dankwoord, waarin hy zich in het bijzonder richtte tot de direc teur van de Markt- en Havendienst, de heer M. Weima, die zich voor dit concours „zo fantastisch had inge zet". Maar hij is daarvoor dan ook ere-standwerker geworden. Legpenning LD voor Leidse Houtseliool De traditionele Sleutelwandeltoch- ten. die de Leidse Wandelsportver eniging „Willen is Kunnen" zaterdag en zondag heeft georganiseerd als opening van het Leidse wandelsei zoen. zyn ook ditmaal weer een groot succes geworden. Niet minder dan 961 wandelaars (sters) vorig jaar 855 versohenen ditmaal aan de start om vanaf de verenigingszaal in de Maria Gyzensteeg (Haarlemmer straat) over de afstanden van 5, 10, 15 en 20 km door Oegstgéest en Lei derdorp hun sportieve wandeling te maken. Onder hen bevonden zich weer de beide wandelsportveteranfn de heren C. W. Oostveen (76 jaar) en J. van der Fluit (75 jaar), die samen zonder merkbare in-panning de 20 km-tocht volbrachten. De 42 deelnemende verenigings- grospen (vorig jaar veertig) werden onderweg door een jury, gevormd door de heren Jac. Roorda. B. Veld- huyzen, B. Eradus. W Bouwman en P. Vos. op hun marsvaardigheid en discipline beoordeeld teneinde in aanmerking te komen voor een aan tal speciale groepsprijzen, waaronder een fraaie beker die door B en W van Leiden beschikbaar is gesteld. Uitvallers waren er beide dagen niet, zodat alle deelnemers de Sleutelstad medaille. ditmaal met een afbeelding van het Leidse Stadhuis ontvingen, terwijl alle groepen een standaard met eenzelfde afbeelding ontvingen. Na afloop maakte de heer C. Ver straten. onder wiens leiding dit wan delevenement uitstekend was georga niseerd, de uitslagen bekend en reikte hij de extra prijzen aan de groeps leiders uit. Uitslagen De uitslagen over 20 km waren: aanmoedigingsprijs lauwertak WSV ..Op Goede Voet", Alphen a. d. Rijn; afstand 15 km: 1ste prijs (Oranje boom-beker). WSV DVO" Hillegom; 2de prijs (WÏK-bekeri WSV „Pijnac- ker", Pijnacker; over 10 km: 1ste prijs (beker B en W Leiden), WSV DVO" Hillegom 2de prijs (WIK- beker), WSV „SDS" Den Kaag; 3de prijs (WIK-lauwerta.k) WSV ((SDS" Den Haag; 4de prijs (WIK-lauwer- tak) Gymnastiekvereniging .Sparta", Leiderdorp: 5de prijs (Amstel-pla- quettei V/SV ..Vlug en Goed", Alphen a. d. Rijn; 6de prijs (legpenning Leidsch Dagblad) „De Leidse Hout- school". Leiden; over 5 km: aanmoe digingsprijs WIK-lauwertaki WSV „Op Goede Voet", Alphen a. d. Rijn. Door ln totaal het hoogste aantal punten te behalen legde WSV „DVO" Hillegom tevens beslag op de Wer- ninks Beton-wisselbeker. Voorts na men nog deel de wandel- sportverenigingen: „Alliance" (3 groepen) Den Haag; „HWV" Den Haag; ..Poeldijk" (jeugdgroep), Poel dijk; ..Semper Fidelis (2 groepen), Den Haag; ,,DSB" Leiden: „The Quick Steps" <2 groepen) Alphen a. d. Rijn; „NAS" Leimuiden; „SVLV" '2 groepen), Voorschoten; „Hou Koers" Sassenheim; DJO" (2 groe pen». Lisse: „Zwieten" (3 groepen), Zoeterwoude: ..Kneefel" Wassenaar; „WIK" (buit.en mededinging) als mede een afvaardiging van de „St- Pancras Padvindersgroep", Sassen heim: de R.-K. Gymnastlekver. „Wilskracht", Alphen a. d. Rijn en het clubhuis ,,'t Haventje", Den Haag. De medische verzorging was weer in henden v?.n enigs leden van de 'EHBO-Raad-Leiden die nauwelijks in actie behoefden te komen. Met een échte niet strijken - niet die behandeld wordt volgens een slijten poplin zijn de manchetten door ons verbeterd patent. Daar en de boord heel moeilijk te om garanderen we het. maken. Dat komt door de speciale behandeling van het katoen. Wij hebben dat opgelost: voor Men- Top wordt beste poplin gebruikt, OVERHEMDEN YOUNGMEN-TOP JONGENSOVERHEMDEN WOMEN-TOP DAMES- EN MEISJESBLOUSE.0 Hogewoerd 99 - Leiden Telefoon 22536 lezers schrijven... Honden aan de lijn! De verontreiniging van de trottoirs 61 het middengrasperk van de Burg- avenlaan door faecaliën van hon- Tyn neemt de laatste tijd op schrik- rende wijze toe, voornamelijk door- li de eigenaars him honden niet ogelijnd uitlaten. Behalve ernstig raar voor het verkeer heeft dit ook nodige vernielingen van de be- I anting tengevolge doordat de dieren J ït grasveld en de tuinen omwoelen, is in de naaste omgeving voldoen- terrein waar de bovengenoemde j ctoren niet van toepassing zijn. Het rdient derhalve aanbeveling dat in plaatselijke politieverordening een jaling wordt opgenomen waarby st verboden wordt honden in deze los uit te laten. 7 amens vele bewoners van deze wijk: Joh. J. H. Starrenburg. Burggravenlaan 38. Turndemonstratie van Rondom de Maredijk De onderafdeling gymnastiek van de speeltuinvereniging „Maredijk" gaf met 100 leden een openbare les in haar oefenlokaal aan het Schut tersveld. De vertegenwoordigers van de Leidse Sportstichting en de Leid se Turnkring werden naast vele be langstellenden bij de aanvang door de voorzitter G. van Strien welkom geheten. Onder leiding van mej. E. Varkevisser werden, nadat de kleu ters de spits hadden afgebeten met een charmant uitgevoerde vrije les door de grotere meisjes veelal pittige oefeningen getoond. Het streven van de leidster: de afwerking daarbij niet tekort te doen, zou bij een lan gere voorbereidingstijd zeker beter tot zijn recht zijn gekomen. De aan de demonstratie verbonden onderlin ge wedstrijden gaven resultaten, die voor de toekomst zeker verwachtin gen mogen wekken. Uitslagen. Meisjes 7-10 jaar: le graad: 1. Marian Stouten, 2. Sari Slingerland, 3. Ali den Os, 4. Sjaan Harteveld; 2e graad: 1. Marga Jan sen; 2. Marione Devilee, 3. Tineke Chaudron. Meisjes 1014 jaar: le graad: 1. Agniet Harteveld. 2. Gerry Nieboer, 3. Corry Slingerland; 2e graad: 1. Sas- kia Bloem, 2. José Devilee. 3. Martie de Kier, 4. Nelleke Chaudron. Onderlinge wedstrijden van „Brunhilde" Op verschillende avonden en mid dagen streden in diverse groepen de meisjes van de gymnastiekvereni ging Brunhilde om de hoogste eer. Het gehalte van de afdelingen ver schilde niet veel. Bijzonder viel op hoe de meisjes uit Leiden Zuid-West, die op de scholen bijna geen gym nastiekonderwijs krijgen, in de korte periode dat Brunhilde daar groepen heeft, vooruit zijn gegaan. Leuke prijzen en een extra trakta tie maakte het geheel voor alle kin deren tot een feestelijk sportgebeu ren. De uitslagen luiden als volgt: Meisjes 68 j. Gabriel Luyendijk 32.6 p., 2. Arenda Moeilijker 31.8 p., 3. Eugenie Jansen 31.2 p. 8—10 j. 1ste groep: Yvonne Luyen dijk 32.4 p., 2. Anneke Bierheuvel 32.0 p., 3. Annelies de Jong 31.6 p. 8—10 j. 2de groep: 1. Willy Neute boom 32.2 p., 2. Suze v. d. Berg 30.2 p., 3. Dolly Smittenaar 29.8 p. 11—13 j.. 1ste groep: 1. Beppie Roefstra 33.8 p., 2. Alie Smit 32.4 p., 3. Yvonne Bekooy 31.9 p. 11—13 j. 2de groep: 1. Trudy Koe nen 30.0 p., 2. Ineke Zirkzee 29.4 p., 3. Jenny Mieremet 28.6 p. Donderdag is het vijfentwintig jaar geleden, dat ds. P. W. Spruyt uit Amsterdam werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Petrus Wilhelmus Spruyt werd op 9 december 1911 te Rotterdam ge boren. Hij bezocht eerst het Marnix gymnasium in de Maasstad en stu deerde daarna theologie aan de Leid se Universiteit, waar hy in 1935 zyn kandidaats- en in 1937 zijn kerke lijk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer Spruyt in 1938 door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland was toegelaten tot de evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk en hij van oktober 1937 tot maart 1939 te IJsselmonde werkzaam was geweest als hulpprediker werd hy op 26 maart 1939 door ds. J. F. Roth, toen nog predikant te Hilversum en thans emeritus predikant te Zoel- mond, waar hij nog bijstand in het pastoraat verleent, bevestigd als pre dikant van de hervormde gemeente van Mijnsherenland in de classis Dordrecht. In november 1943 ver wisselde de jubilaris deze gemeente met die van Arnhem. In december 1946 aanvaardde hy de evangelie bediening in Leiden. Sinds 30 juli 1950 dient ds. Spruyt de hervormde gemeente van Amsterdam, waar hij werd bevestigd door zijn plaatselij ke collega, ds. A. Th. Stegenga. Ds. Spruyt was indertijd te Amsterdam beroepen in de vacature van ds. J. F. Lofvers, die op 4 januari 1949 is overleden en is daar eerst een paar jaar werkzaam geweest in de Amstelkerkgemeente. Sinds 1952 is hij predikant van de Koepelkerkge meente A. Tijdens zyn ambtsbediening te Arnhem en te Leiden had ds. Spruyt daar een dubbele functie. Naast predikant (in onze stad in de Kooi- wyk) was hij daar tevens ook jeugd- predikant. In deze beide gemeenten werd door hem het jeugdwerk opge bouwd. Ds. Spruyt vervuilt thans verschil lende bestuursfuncties. Zo is hij o.a. lid van het hoofdbestuur van de Ne derlandse Zondagschoolvereniging; voorzitter van de classicale zendings commissie in de classis Amsterdam en voorzitter van „Beth-Palet", het tehuis voor de ongehuwde moeder en haar kind te Amsterdam. Ds. Spruyt zal woensdagavond 1 april om acht uur in de Koepelkerk aan het Leidse Bosje te Amsterdam Deketh als Hermien, de pleegdochter van de opperwachtmeester. Deze zeer moeilyke rol, die veel van haar dra matische vermogen vergde, heeft zij uiterst teer en gevoelig gestalte ge geven. De dialoog tussen haar en Van Dormolen behoorde met „het feest in Achterhoek" in het derde be drijf tot het sterkste gedeelte van de uitvoering. Dorien Rijssel bracht de verwarde, excentrieke, aan „vroeger" vasthou dende notarisweduwe zeer aanvaard baar ten tonele. Wat minder waren, de overige rollen. Jan Peter Koste lijk zette de strakke politie-inspecteur wel heel strak neer en Bob Reidsma en Wouter Koning als de bromno- zems waren te zeer aan hun tekst gekluisterd om zich hun rol goed te kunnen inleven. „Rainbouw S 14" werd met veel enthousiasme begroet. Voor het toneelstuk begon concer teerde het orkest o.l.v. dr. Chr. C. Vlam. Het bracht „Les petits Riens" van Mozart, dat een rustige en even wichtige vertolking kreeg en vervol gens die in een apart kleedje gesto ken „Defileermars van de Rijkspoli tie", die zelfs moest worden herhaald. Wegens zijn vele werkzaamheden voor de ROS verricht, ontving de concierge van het Rijnlands lyceum, de heer H. Wolthaus na afloop van de succesvolle avond het erelidmaat schap uit handen van praeses Que- rido. Ds. P. W. SPRUYT recipiëren. Verder ligt het in zijn bedoeling om in de morgendienst van zondag 5 april in de Koepel kerk te Amsterdam enige aandacht te besteden aan zyn zilveren ambts jubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Schietgrage Oostduitsers De Oostduitse grenspolitie heeft zondag op drie Westduitse jongelui van 15 tot 21 jaar geschoten, die bij Witzenhausen. 30 km ten oosten van Kassei, bij eën wandeling in het grensgebied even oven de grens kwa men. Een van hen werd ernstig ge wond. een tweede liep lichte kwetsu ren op en de derde bleef ongedeerd. De Rijnlandse Oegstgeester Schoolvereniging heeft zaterdag in het lyceum een tentoonstel ling geopend, welke geheel is gewijd aan het werk van de po litie. Vele tientallen leerlingen hebben de afgelopen weken plannen gemaakt, documentatie verzameld, vergaderd, geplakt, geschaafd en getimmerd om het politiewerk zo goed en zo nauw keurig mogelijk uit te beelden. Men kan n.a rondgang langs de verschillende objecten niet anders concluderen dan dat de R.O.S. een voortreffelijk stuk zelfwerkzaamheid heeft geleverd. De afdeling „detec tiveromans" verdient een vermelding voor de originaliteit, waarmee zU het onderwerp heeft behandeld. De po- litiedagen in het lyceum duren tot en met 25 maart. Het door rector J. P. Naeff ge schreven politiestuk „Rainbow S 14,, was het hoogtepunt van het avond programma, dat werd ingeleid door de praeses van de ROS. Jan-Karei Querido. „Rainbow S 14" (de naam van een bromfiets, die wordt ge: .Ven van al lerlei verwikkelingen teweeg brengt in een gehucht, waar de rust en de stilte van weleer langzamerhand worden verbroken) past uitstekend De hoofdfiguren uit "Rain bow S.14Jvan Dormolen (als de opperwachtmeesteren Oio- wine Deketh (als zijn pleeg dochter Hermien). (Foto mr. F. E. de Wilde) in de sfeer van de „polltieweek". Het is geen lichte kost in de vorm van een luchtig detective-spelletje. .Rainbow S 14" reikt verder. Het stelt centraal de problemen, die zich voordoen als een gewoon mens ge zag uitoefent. Voortdurend wordt men geconfronteerd met de vraag: kan hy gezag uitoefenen of moet hij een aparte structuur bezitten m.a.w. een bovenmenselijk wezen zijn. Op perwachtmeester Van Dalen verkeert in die positie. Hy vertegenwoordigt het gezag in Achterhorst, dat zo klein is dat het zelfs geen burge meester bezit. Zowel in opzet als uitvoering ge tuigde .Rainbow" van oorspronke lijkheid. Het enige, dat men er op kan aanmerken is dat het in de dia logen soms iets wydlopig is. De ROS heeft dit verre van ge makkelijke stuk een vlotte, anders- zijds ook degelijke uitvoering gege ven. De rol van Simon van Dalen, de opperwachtmeester, werd knap uit gebeeld door J. van Dormolen, die vooral in' de ironische passages zijn sterkste zijde liet zien. Maar het meest pakkende spel kwam zonder twijfel van Oio wine Leidse student hij hotsing omgekomen In de afgelopen nacht is op de Rijksweg 4a in de gemeente Leid- schendam de 26-Jarige student R. M. F. Adriaansens uit Leiden bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde van nacht om één uur tussen het ver keersplein Leidschendam/Voorburg en Leiden. De student, die op een scooter reed, werd van achteren aan gereden door een personenauto. Hij is onmiddellijk na de botsing overleden. De groepscommandant van de Rijks politie in Leidschendam verzoekt ge tuigen van dit ongeval zicsh met hem in verbinding te stellen, telefoon 01761—3923. of met de plaatselijke politie. Eerste tomaten en snijbonen Aan de Leidse groenteveiling zijn de eerste tomaten aangevoerd door de Fa. Gebr. Janssen te Hoofddorp. De aanvoer bedroeg 1 kg., de prys f 1.65 per kg. Koper was Pa Ravens- bergen uit Rynsburg. De eerste snijbonen werden aan gevoerd door de Fa. E. J. Zegwaard te Zoetermeer. De aknvoer bedroeg 4 kg, de prijs f 6 per kg. Koper was de Fa. G. den Heijer te Rijnsburg. Academische examens Kandidaats pedagogiek: mej. A. L. J. van Duin (Noordwyk); doctoraal pedagogiek: mevr. O. H. Steenstra- De Muinck Keizer (Leiden); docto raal psychologie: mej. M. J. G. M. Brockel (Eindhoven) en mej. E. A. J. Buining Cs-Gravenhage)kandi daats psychologie: mej. M. C. Gall <'s-Gravenhage). mej. L. C. A. van Walsem (Heemstede) en de heer H. J. Visser (Delft); doctoraal klass. taal en leterkunde: mej. A. M. C. Altepost (Rotterdam); doctoraal Chi nees: mej. S. Paul (Leiden); kandi daats muziekwetenschap: de heer W. A. J. Wakelkamp ('s-Gravenhage) kandidaats Nederlands: mej. P. J. Groenewegen (Papendrecht)docto raal westerse Sociologie: mej. A. E. aAlders 's-Gravenhage doctoraal geneeskunde: de heer A. J. Bosch (Rotterdam); semi-artsexamen: mej. E. M. van Liere en de heer W. J. A. Spruijt, beiden te 's-Gravenhage en de heer B. Donkers (Voorburg); arts examen: de heren H. van Aarem en Oh Dj ie Hoo, beiden te Lelden, Nu spoedig houw van 300 woningen Het wegvallen van de risico-for mule heeft de bouw van de 300 wo ningen in Leiden-Noord door het Ned. Bouw-Syndicaat te Den Haag enigszins vertraagd. Zoals bekend, ligt het in de bedoeling om deze wo ningen volgens een bepaald arbeids besparend systeem te bouwen. Thans vernemen wij, dat deze moeilijkheden uit de weg zijn geruimd en dat met de bouw zeer binnenkort zal worden begonnen. Incident bij Jeruzalem Zondagmiddag heeft een Zwitserse toerist ernstige verwondingen opge lopen. toen een Jordaanse post bij Ramait Rachel, in het gebied van Jeruzalem, het vuur opende op twee toeristen, hoewel zij zich duidelijk op Israëlisch grondgebied bevonden. De soldaat die geschoten heeft .is gear resteerd. aldus een mededeling van 1 de Jordaanse autoriteiten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3