J. A. Hendriks 25 jaar bij V.T. Leiderdorp Tijden van LGB vielen tegen in Maastricht Inbraken, diefstallen en baldadigheden Knap toneelstuk in Rijnlands Lyceum te Wassenaar Raad van Zoeterwoude komt dinsdag bijeen Hartelijke huldiging Staking hij de Sabena Schooljeugd zwom om diploma Bromfietser verdronken Trein grijpt auto: 1 dode BOUW VAN 10 SCHOLEN BEURS VAN AMSTERDAM Oecumenische bijeenkomst LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 23 MAART 1934 Bij de NV Nederlandse Koperen luizenfabriek, een dochteronderne- ning van de NV Vereenigde Touw- abrieken. werd het 25-jarig jubi- Pum van de heer J. A. Hendriks ge- ierd. De jubilaris, die vergezeld was an zijn echtgenote en zoon, werd in iet bedrijf welkom geheten door de laatschappelyk werkster, mej. ir. H. G. A. Streeder, die mevrouw [endriks een handboeket freesia's anbood. In zijn toespraak liet de directeur, heer B. Schuil, de levensloop an de jubilaris de revue passeren, oewel de heer Hendriks reeds 25 iren in dienst is van het concern, tide hij zich beperkten tot de laat- e negen jaren, een periode, waarin t heer Schuil steeds contact had iet de jubilaris. Door de directeur erd duidelijk naar voren gebracht waardering, welke hy heeft voor et werk van de heer Hendriks. De heer Schuil hoopte van harte, at de negen jaren, die de heer Hen- iks nog van de pensioengerechtig- e leeftijd scheiden, in goede ge- indheid en met dezelfde vakbe- iraamheid bij de Nekobu zullen orden doorgebracht. Als blijvend indenken aan dit jubileum werd de >er Hendriks de zilveren VT-draag- leld en het zilveren VT-eremetaal rerhandigd. alsmede een enveloppe jet inhoud. Na de officiële huldiging sprak de recteur nog een persoonlijk woord t het echtpaar Hendriks, waarbij j de Jubilaris een wereldatlas aan- od. De bedrijfsleider, de heer A. H. J. Graaf, gaf in een geestige toe- raak uiting aan zijn bewondering or het vakmanschap van de jubi- ris en liet zijn felicitaties verge ld gaan van een kist sigaren. Namens het personeel van de on- rhoudsdienst der NV Vereenigde tuwfabrieken bood de heer L. J. L. jjer hierna met enkele toepasse- ke woorden een elektrisch scheer- iparaat aan. De vertegenwoordiger van de per- neelsvereniging Nekobu, de heer J. OEGSTGEEST je uke expositie in montessori-school De leerlingen van de Montessori- fcool waren zaterdagmiddag in de jhool aanwezig on bun ouders en Idere belangstellenden te ontvangen lor het bezichtigen van de tentoon- elling. waaraan zü enkele weken ihtereen hadden gewerkt. (Het betrof een verkeerstentoon tiling, die zowel in de hal als in Ie lokalen van de school was inge- foit was ook wel nodig, immers er ks aandacht geschonken aan de jdste verkeersmiddelen tot aan de bdernste straalvliegtuigen. Er waren vele interessante teke- Cgen en modellen gemaakt, o.a. is er een geheel havencomplex te Judowedstrijden tan Sportschool De Vries Sportschool De Vries stelde zater- g zyn wedstrijdjudoka's in staat in krachten te meten met een sterk lagse formatie. (Bontje). Er werd in drie groepen gewerkt feens halve competitie. In de eer- I groep, t/m groene band, werd nog niet volledig van een knie- rure herstelde Herm. Spaarga- (De Vries) overtuigend winnaar It 32 punten uit 4 partijen. De eede plaats werd bezet door Plugge bntje) met 22 punten, fejj groep 2 (blauwe banden) stak pten (De Vries) in een uitstekende hn. In alle 5 pateen kwam hij t winst (37 pnt.) De Hagenaar pnink bezette de tweede plaats, foj de bruine banden waren de Ken aars en Leidenaars aan elkaar iraagd. Niet minder dan 4 partijen jdlgden onbeslist. De winnaar in de- Igroep, De Mos uit Den Haag had b 20 punten voldoende om de be- in ontvangst te nemen .Frans de irer (De Vries) eindigde met 16 pten op de tweede plaats, be wedstrijden stonden onder lei- ig van de scheidsrechters L. N. de fe (III), L. Liotard (I) en J. Est (1). R. Baart, overhandigde vervolgens een fraaie azalea voor mevrouw Hen driks. Als laatste spreker trad naar vo ren de heer J. H. Spee. De hobby van de jubilaris: het lezen van reis verhalen, had het gehele personeel van de Nekobu geïnspireerd om een verzameling boeken met reisverhalen uit alle werelddelen de heer Hen driks aan te bieden. Tenslotte sprak de jubilaris zelf een dankwoord, waarin nog even een paar geestige herinneringen uit het verleden werd opgehaald. Een schrif telijke gelukwens mocht hy ontvan gen van de personeelschef, de heer J. H. F. v. d. Berg. Van de gelegen heid om de heer Hendriks en zijn gezin te feliciteren, maakten zeer vele gebruik. (Van onze Brusselse correspondent). By de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena is vanochtend een staking van ongeveer 200 technische controleurs begonnen. Zij hebben tot taak de vliegtuigen te controle ren alvorens deze mogen opstijgen en zonder hun toestemming mag dit niet gebeuren. De eerste 2 dagen zal de Sabena vermoedelijk nog wel over reeds gecontroleerde vliegtuigen be schikken doch wanneer de staking doorzet zal van woensdag af geen vliegtuig van de grond komen. Juist voor de feestdagen betekent dat voor de maatschappij uiteraard een gro te financiële strop. De controleurs wensen een loonsverhoging van on geveer 20%. doch de maatschappij wil op de eisen niet ingaan. Reeds op 4 maart j.l. hebben de stakers, zoals dat bij de wet is vereist, een aanzegging tot staken gedaan. De boordmecaniciens van de maatschap pij hebben verklaard dat zU het werk van de controleurs niet zullen overnemen. Wederom heeft een groot aantal. Piet Stouten; diploma B: Pietro Zit- leerlingen van Leidse openbare en bijzondere scholen nu in het Zwei- landbad, om het schooldiploma A en B gezwommen. Aan de volgende leer lingen kan een diploma worden uit gereikt: school Adriaan Pauwstraat (hoofd dhr. Berg). Diploma A: Her man v. d. Lelie. Jan de Mooy, Moni que van Gugten; diploma B: Albert den Haan. Drie Octoberstraat (hr. V. Weerlee» diploma A Paul Frank, Joke Flanderhijn. Stadhouderslaan (hr. V. d. Brink): diploma A: Eddy Barten; diploma B: Mieke v d. Hoek. Joop Mar ij t. Kees Hulsebos Bert de la Rie. Lorentzkade (dhr Berken bosch): diploma A: Rykje van Beest, Joke Cerdyn, Roland Eradus. Kees van Zijl. Lorentzkade (dhr. Van Duursem: diploma A: Marilène ten Broek. Ineke Lensen. Dolly Meerpoel, Guus van Rijthoven; diploma B: Carla Berense, Jan Wagtendonk. Franchimontlaan (dhr. Witteman) diploma A: Irma v d. Leek, Tilly Pikaar, Rog le Rütte, Agnes Witte man; diploma B: Joost Vermeij, Lila Daleman. Haarlemmerweg (dhr Van Eisen): diploma B: Sjors Kersten, Anneke de Haas. Van Vollenhoven- kade (dhr. De Vries): diploma A: Edgar Delfos, Hans Gordijn, Doeke Harsma: diploma B: Floor Kruyne, Vera Delfos. Sam Mielen, Egbert Breugel. Asserstraat (dhr Van Schaik): diploma A: Dick Koster; diploma B: Ada Verhoef. Annette Drost. Oppenheimstraat (dhr. Van Iterson)diploma A: Martin Schreu- der, Joosje van Bekkum, Ilco Ooster- hoff. Peter de Wekker, Hennie Licht voet. Oppenheimstraat (dhr Poodt): diploma A: Joke Oyendljk. Betty v. d. Burgt, Wilma van Kesteren; diploma B: Hans Montagnes. Gerard Korde- laar. Kernstraat (dhr. V. d. Scheun) diploma A: Martien Herreur; diplo ma B: Louis van Wijngaard, John Dreef, Sjanie Buys. Boshuizerkade (dhr. Van Dalsen): diploma A: Ti neke de FiJ, Harry Schouten; diploma B: Ronny de Mey, Ernst Jonker. Da Costastraat (dhr. Volkers): diploma A: Paul Dün, Lia Giezen, Dlcky v. d. Wijde; diploma B: Jaap Siebert, Bram Tichelaar. Telderskade (dhr. V. d. Veen): diploma A: Bram van Eigen, Jan Stuifzand, Loesje van Helden, Lydie Bouman, Abel Cazen- mier. Frits Versluis, Willy Stuifzand; diploma B: Rienie Mieremet. Arie Korbee. Boshuizerlaan (dhr. Duym): diploma B: Peter Riezevoort, Marike van Doronik, Ria Rcelandse. Johan Wagenaar laan (dhr. Cossee): diplo ma B: Dolf Kampman, Harry van Baaren, Richard de Groot. Cesar Franckstraat (dhr. Rotteveel)diplo ma A: Chris Bakker, Ad Gottenbos, Jilly Nieuwenburg, Netty Ham, Ger- da Défilé; diploma B: Bert Hoefsloot. Wim Bergen Henegouwen. Damlaan (dhr. Van Adrichem): diploma A: Guus Brand, Roel Binnendijk, Miriam van Niel, Lia Woivenbuttel, Henk Kompeer: diploma B: Herman Mul der, Ineke de Vrede, José van Deven ter. Hoge Morsweg (dhr. Sierat) diploma A: Trudi Singeling. Grietje van Hooidonk, Trudie Robbers. Phi lip van Hoven, Joop Spies. Rieneke van Alewijk; diploma B: Wim Duy- verman. Damlaan (dhr. Fluyt): di ploma A: Wim van Rhijn, Joske Coert, Els Philippo, Wim Diederiks, Ronel den Dubbelden. Diene de Wit; diploma B: Jan Steehouwer. Albert Dekker. Storm Buysingstraat (dhr- Rollema)diploma A: Jan Singeling, Madelaine Tjio, Leme Peet; diploma B: Kees Rosema. Marnixstraat(dhr. Den Haan): diploma A: Leen van Wageningen, Joop Thijssen, Beppie Eradus diploma B: Enno Korpels- hoek, Bart Janssen, Jan Florisson. Willem de Zwijgerlaan (dhr Schuur man)diploma A: Johan van Dam Adrie de Ridder. Johnny van Houten, man, Yvonne van Dijke. Pasteur- straat (dhr. Den Hertog»: diploma A: Eefje v .d. Linden, Ansje Knul, Lyda Glasbergen, Suzie Pracht; di ploma B: Jos Brasehoven. Rynsbur- gersingel (dhr. Bronnen diploma A: Wim Haasbeek, Han Chaudron, Jansje van Ryn, Cor Veldhuyzen; diploma B: Nelie Tegelaar, Henk Bakker. Greet den Edel, Harry Lan- cel. Sumatrastraat (dhr. Bartelsman) diploma A: Ria Paauw, Lenneke v. d. Berg, Paulien Rijsborgen; diploma B: Sjaak Buys. Dnftstraat (dhr. De Vries): diploma A: Wim Deelman, Teunie Keyser. Gerda Schupe, Rudy Weeda: diploma B: Jitse v d. Veer. Riek Smittenaar, Maja Ligtvoet. Driftstraat (dhr. Muntmga): diploma A: Corry van Gelder, Joke de Boer. Betty Hendriksen, Corrie Bershoef, Stien de Vink; diploma B: Theo Hal vemaan, Riny Hartevelt, Rudy Stij- ger. Timorstraat (dhr. Gigengack) diploma A: Jan van Beyeren Bergen en Henegouwen. Hans Kok. Jan Baak, Paul Arts, Marry v. d. Bosch, Atie Visser, Frans Bovenlander. Nolleke van Brugge; diploma B: Wilma van Schie, Paul Overdijk, Eef Moonen, Jan v. d. Stel. De internationale zwem-negen- kamp, die de Maastrichtse zwemver enigingen MZPC en Kimbri gister middag hielden heeft de Leidse Golfbrekers niet dat resultaat opge leverd, wat mogelUk was geweest. De Leidenaars verschenen om ver schillende redenen niet met de sterk ste ploeg en de zesde plaats in de eindklassering had zeker hoger kun nen zijn. Of het aan de ruim vier uur du rende auto-reis naar Maastricht heeft gelegen is niet bekend, maar een feit is, dat de tijden, die de Leidse zwemmers (sters) op de klok jes brachten niet van het aller zwaarste kaliber waren. Zo kwam Cor Prins op de 100 meter rugslag niet verder dan een derde plaats in 1 09.2 en ook Hans Dieben reikte op de 100 meter schoolslag niet verder dan de derde positie. Dieben had 118 nodig, terwijl winnaar Hemmy Vriens het in 1.12.2 deed. Rob Kortekaas eindigde weliswaar op een gedeelde derde plaats op de 100 meter vrijeslag, maar zijn tijd 62.4 sec. was een verrassing. Temeer omdat het Maastrichtse bad niet als bijzonder snel te boek staat. Het Eindhovense PSV won de wedstrijd met 97 punten voor Surae uit Bre da (93) en de organiserende vereni ging Kimbria (71). De Duitse ploe gen brachten het er niet zo best van af. Aachener Schwimm Verein '60 en Kölner Schwimm Klub '06 werden respectievelijk vijfde en ze vende. LGB verzamelde 50 punten. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter vrijeslag dames: 1 Ada den Haan (PSV) 1.09.6; 2. C. Blom (LGB» 1.15.2. 100 meter vlinderslag heren: 1. H. van Hemert Surae) 1.08.6; 2. C. Prins (LGB) 1.09.2. 100 meter schoolslag dames: 1. L. van Glabbeeck (Surae) 1.26; gedeelde tweede Th. Heemskerk (LBG) 100 meter rugslag heren: 1. J. W. ae Bie (Surae) 1.07.7; M. van Beu kering 1.14.8 ged. 100 meter vlinderslag dames: 1. Betty Heukels <PSV» 1.11.4; 9. A Heemskerk (LBG» 1.43.1. 100 meter schoolslag heren: 1. Hemmy Vriens (Surae» 1.12.2; 3. H. Dieben (LGB) 1.18. 100 meter rugslag dames: 1. T. Beekwilder (Kimbria) 1.20..3; 8. J Heemskerk (LGB) 1.33. 100 meter vrijeslag heren: 1. P.de Jager (Surae» 62.2; ged. derder: 4. R. Kortekaas (LGB) 10 x 50 meter vrijeslag est. gemengd. 1. PSV Eind hoven 5.03.4; 7. LGB 5.36. Tussen tien en elf uur is zondag avond in de vaart langs de Bloemen- daalseweg ter hoogte van het dieren asiel te Waddinxveen, de 25-jarige J. de Bruin van de Kielkade in Waddinxveen met zijn bromfiets te water geraakt en verdronken. Voor bijgangers zagen het stuur van de brommer boven water uitsteken, waarschuwden omwonenden en zijn gaan dreggen. Vrij spoedig vond men het stoffelijk overschot. Dit tveekeinde in Leiden De 58-jarige L. J. H. J. M. Mad- lener van de Hertenlaan in Den Dol- der is vanmorgen toen hij in zfjn personenwagen de onbewaakte spoor wegovergang in Maartensdijk kruis te. door nog onbekende oorzaak «maar waarschijnlijk door slecht zicht tengevolge van de mist» door de sneltrein HilversumUtrecht ge grepen. De man werd op slag ge dood. De wagen is vele meters mee gesleurd en werd totaal vernield. Het treinverkeer op het baanvak onder vond geruime tijd vertraging. In de afgelopen nacht is inge broken in een slagerij aan de Haar lemmerstraat. Uit de kassa werd een bedrag van ongeveer zestig gulden ontvreemd en uit een bureau in de kamer achter de winkel een bedrag van honderdenvijftig gulden. Voorts werden een trouwring met inscriptie (L.D.) en een zegelring met groen zwarte steen weggenomen. De daders zijn binnengekomen door een zijdeur van het winkelpand te forceren. Onbekenden hebben zich in de nacht van zaterdag op zondag toe gang verschaft tot de kantine op het korfbalveld aan de Montgomery- straat. Zij verbraken de voordeur van het gebouwtje en haalden de dozen met consumptiegoederen, die in het buffet stonden, overhoop. Er was geen geld in de kantine aanwe zig. Uit een hok, die op een opslag plaats aan de Kaarsenmakersstraat staat, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag negen sierduiven gesto len. Van twaalf auto's, die op het Plantsoen, de Plantage en de Hoge- woerd geparkeerd stonden, zijn in de nacht van zaterdag op zondag de ruitenwissers afgebroken of verbo gen. De daders zijn tot nog toe on bekend gebleven. MARKTBERICHTEN IEIDEN, 23 maart Coop. Groente- Fruitveiling: andijvie 96-104. snij- 6, kroten, gekookt 19-35, prei rabarber 86-94, spinazie 69-81, (sla 30-54, spruiten 70-140, kom- Hmers 84-122, tomaten 165, ld. drie- en 14.50, ld. middelfijn 11. ld. mld- rof 11. waspeen 11-18, winterpeen witlof 70-107 per 100 kg. kom- imers A 30-83 .per 100 st„ raapste- 12-15, radijs 28-36 per 100 bos. ATWIJK AAN DEN RIJN. 21 maart Jroentevelllng: waspeen per kist A- a 7.50-7.80, Al 4.80-7.40, A2 3.40- B-extra 6.20-6 80. BI 4.90-6.60, B2 Aanvoer waspeen 130.000 kg. OTTERDAM. 23 maart Vee- kt: totale aanvoer 2089, vette en en ossen 1319, varkens 770 st. Ijzen (resp. le. 2e en 3e kwal.): e koelen (in ets per kg) 390-420. 380. 275-300; varkens (levend gew.) 205, 200. 195. andel: aanvoer vette koelen als vo- week. handel zeer kalm. prfjzen ukt. prima's boven notering: var- levend gew.) aanmerkelijk rul- handel redelijk, prijzen aanvan- k boven notering gaande de markt gliep. Prijzen zware varkens f 1.85- slachtzeugen f 1.80-1.85 per kg. IJNSBURG, 21 maart BrUlant 95-125, Camflre 200-230, Paris 240 Apeldoorn 200-260, Gudo6h- 270-290. v. d. Eerden 215-225. ita Coma 200. Copland purper 220- Id roze 200-245, Bellona 200-220. anza 195-210. Prince de Ligne 160- Lustige Witwe 200-240, White Vlr- i 250-270, Edith Eddy 180-190. ted Europe 200-210, Paul Richter 210 Peach Blossom 150-170, Nar en: Rembrandt 125-140, Carlton •150, King Alfred 125. Verger 95- per bo6. WARMOND Leuke schoolavond De jaarlijkse feestavond van de School met den Bijbel in Warmond is ook dit jaar weer een groot suc ces geworden, dank zij de onver moeide ijver van personeel, leerlin gen en andere helpers. Door middel van de Telstarfoon bracht boer Krelis, nadat hij ver schillende werelddelen had opgeroe pen, de verbinding tot stand met het hoofd van de school, de heer Sc hoon- beeg. Deze begroette allen hartelijk, in het bijzonder mevrouw Lange- meijer, de echtgenote van de eerste burger, die haar man vertegenwoor digde. Nadat het schetsje „Het paspoort" was opgevoerd kwam het hoogtepunt van de avond, het spel ,,'t was bij de oude toren van Warmond". In dit gespeelde spel werd de geschiedenis van deze toren uitgebeeld: het ont staan op een plaats waar het eerst zee was de brand in de woelige da gen van het beleg van Leiden, een midzomernacht rond deJ toren, het ontstaan van Oegstgeest en de bouw van Huys te Warmont, en allerlei figuren uit de grijzen oudheid. Ten slotte kwamen de 55 medespelenden op het podium om hun dankbaarheid te uiten in het lied van de midzo mernacht De avond werd besloten met een kort paasspel, vrij bewerkt naar het stuk van Martinus Nijhoff. Ds. Boonstra sloot de zeer geslaagde avond. Het gemeentehuis zal op Goede Vrijdag gesloten zijn. Alleen voor de Burgerlijke Stand is het gemeente huis die dag geopend van 's morgens half negen tot negen uur. In het kader van de week van de Gouden Eeuw, die op het ogenblik in het Rijnlands Lyceum gehouden wordt heeft een uit leerlingen ge vormde toneelgroep onder regie van mevrouw E. M. J. Prinsen Geer- ligs-Bakker drie avonden achtereen in de aula van de school een verma kelijk toneelspel opgevoerd, De Rid der van de Brandende Stamper". Zaterdagavond ging het stuk voor de laatste keer en vele ouders en be langstellenden vulden de zaal. nadat op beide voorafgaande avonden de leerlingen in de gelegenheid waren geweest van de prestaties van de toneelgroep te genieten. „De Ridder van de branden Stam per" la een toneelspel in de 17e eeuw geschreven door twee Engelse auteurs, Francis Beaumont en John Flet cher. Het werd nooit eerder in Neder land opgevoerdde vertaling was van mevrouw Prinsen Geerligs en mej. A. L. Oorthuys. Het bleek een bijzonder vermake lijk stuk te zijn, dat echter nogal wat eisen stelde aan de uitvoerenden. En niet in de laatste plaats aan de regis- seuze, die dit spel met een 40-tal speelsters en spelers, vrijwel alle debutanterl, onder de knie moest krij gen. Het spel bevat in de eerste plaats een in de tijd van Beaumont en Fletcher gebruikelijke gegeven voor toneelstukken: vader Waagveel (Derk von Hüls)een rijke koopman, zoekt voor zijn dochter (Roos) Schildstra) een rijke huwelijkskandidaat (Carel van Lynden). Maar dochterlief heeft wat haar toekomstige achtgenoot be treft haar eigen ideeën. Haar keus valt op knecht Jasper (Paul van Lede). En dat geeft aanleiding tot allerlei verwikkelingen. Tenslotte komt het toch wel tot een gelukkig slot, en tot een verzoe ning met de ouders van Jasper (Dol fijn Bischoff van Heemskerck en Barry Koershuis). Door het toneelspel waren echter nog enkele andere draden verwerkt. In de eerste plaats het komische ver schijnsel van het publiek, dat op het toneel de verrichtingen van de ac teurs volgt en zich met de loop van het verhaal ook bemoeit. In de grut ter en zijn vrouw (Ben Baarda en Froukje Nagel) hebben de auteurs de bemoeienis van de burgers met het toneel aan de kaak willen stellen. De gruttersvrouw vooral geeft zo af en toe haar mening weer over de ont wikkeling van het toneelspel en met haar wensen wordt rekening gehou den! Ten derde speelt door het stuk een satyre op de fantastische ridder lijke figuren, die de toneelschrijvers in de 17e eeuw soms pleegden te creëren. In dit stuk is de gruttersleerling Hannes (Dolf te Congé Kleyn) zo'n dappere ridder, die als een Don Quichot op avontuur gaat en daarbij tot het hof van de Prinses Van Wal lonië doordringt, (Paulette Jaarsma) De ridder van de brandende stamper sterft aan het eind van het stuk, op uitdrukkelijk bevel van de grutter en zijn vrouw, een indrukwekkende hel dendood Er was zowel onder de leerlingen als onder de ouders veel waardering voor de toneelprestatie in het kader van de week van de Gouden Eeuw. Rector dr. H. L. Oussoren sprak aan het slot van de avond een dank woord, tot de dames Prinsen Geer ligs en Oorthuys en alle andere medewerkenden niet in de laatste plaats tot de heer M. Kutterink, die voor de decors zorgde. Bij de aanvang van de hedenmid dag gehouden zitting van de Leidse raad. die ook ditmaal onder leiding stond van de loco-burgemeester, wet houder S. Menken, kwamen allereerst enkele benoemingen aan de orde. De heren A. Abcouwer, C. J. W. BriUijn, W. Caro, N. v, d. Heuvel, J. W. Leur- dijk. G. J. v. d. Ploeg en mevr. A. Laman-Onderwater werden gekozen tot lid van de Noordercommissie tot wering van schoolverzuim, idem werden benoemd tot leden van de Zuidercommissie de heren J. Flui. H. C. F. de Greef. P. J. M. Hocks, A. Reyngoud, J. Schouten, N. B M. Vreeburg en mevr. C. de Hart-God- friedt. Tot docenten in tijdelijke dienst werden aan de Louise de Coligny- h.b.s. benoemd de dames E. Heyting, I. N. Samson-Meyer, W. C. Eggink en de heer drs. R. Sattler, tot hoofd leidster van de openbare kleuter school „De Wigwam" aan de Suma trastraat mej. M. van Rietschoten. Een wijziging werd deze middag ge bracht in de verordening van de ge meentelijke toelagen voor onderwij zend personeel aan de Gem. Bedryfs- technische School. Medewerking ontving het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cune- ra voor de uitbreiding van de ulo school aan het Levendaal met drie lokalen van het pand Hogewoerd 57, Idem voor het uitbreiden van de tegelbestrating van de speelplaats en het maken van een rijwielberging. Voor een eerste inrichting van de nieuwe Rudolf Steinerschool met leermiddelen werd een bedrag van f 9.837 beschikbaar gesteld. By de behandeling van het voor stel om over te gaan tot de houw van een tweede serie (tien scholen) systeemscholen spraken de heren Zunderman (PvdA), De Bree (KVP) en Woudstra (Prot. Chr.) hun waar dering uit voor de voortgang, welke op deze wijze met de scholenbouw wordt gemaakt. De heer Woudstra waarschuwde er echter voor om in de toekomst niet te veel tot deze „gelijk schakeling in de scholenbouw te ko men". Wethouder Sannes deelde in antwoord op deze opmerking mede. dat de scholen verspreid staan over de gehele stad. Vermoedelijk begint men reeds in mei met de bouw. (De zitting duurt voort). Vrijheid prediking in geding Het Breed Moderamen van de ge nerale synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich beraden op de moeilijk heden, die zich voordoen bfj de pro testants geestelijke verzorging bij de landmacht. Het breed moderamen kwam tot de conclusie, dat enerzijds de vrij heid van de prediking van het evan gelie in het geding is en derhalve ook de positie van de predikanten in de krijgsmacht, maar anderzijds de interkerkelijke samenwerking. Het moderamen heeft besloten zich in een uitvoerig schrijven te richten tot het C.I.O. (M) en tot de kerken, die aan dit overleg deelnemen. Daar in zal het in overleg met de sectie uiteenzetten waarom de herv. kerk meent dat zeer principiële zaken in het geding zijn. Tevens zullen enkele mis vattingen omtrent het geschrift over de kernwapenen worden opgehelderd. Tenslotte zal by het C.I.O.(militai ren) krachtig worden aangedrongen op het nemen van die maatregelen, die nodig zullen blijken te zijn om een situatie te bevorderen in de protestantse geestelijke verzorging. In overeenstemming is met de waar digheid van de kerk en waarin ker ken weer ongehinderd hun taak zul len kunnen volbrengen. WISSELKOERSEN Amsterdam. 23 maart Londen 10.08%—10 08%New York 3.60%3.60%Montreal 3.33%-3.33% Parijs 73.5273.57Brussel 7.23 7.23 V Frankfort 90 65—90.70; Stock holm 69 99—70.04; Zürlch 83.25-33.30 Milaan 57.65%57.70%; Kopenhagen 52.23%—52.28%; Oslo 50.36%—50.41% Wenen 13.94%13.95%; Lissabon 12.56*4—12.58%. BEURSOVERZICHT Internationals lusteloos Het Damrak heeft vandaag de eerste dag van de nieuwe beursweek ingezet met een lusteloze stemming voor het merendeel van de inter nationale waarden. Alleen Hoog ovens konden zich hieraan onttrek ken door iets hoger te openen op 037 635%). Aku was nauwelijks prijshoudend op 526. De overige hoofdfondsen lagen bepaald zwak met zeer weinig zaken. Philips opende op f. 151,70, Tegen vrijdag als slotprijs f. 152,60. Unilever gaf een eerste koers te zien op f. 140,50 (f. 141,40). Middenkoersaanbod in Kon. Olie was oorzaak dat geopend werd op f. 151.60 (f. 153). Nadat even f. 151.80 was gedaan daalde de koers als gevolg van aanbod in een vrijwel lege markt, tot f. 151. Op dit niveau trad een licht her stel In. Het weekeinde heeft geen nieuws gebracht waardoor de aan delenmarkt. In welke richting dan ook, noemenswaardig kon worden beïnvloed. Men liet de vermelde koersdalingen dan ook gelaten over zich heen gaan. Zoals gezegd ging er zeer weinig om mede doordat de arbitrage praktisch niet tot zaken kon komen. Later werd in Philips nog f. 151,40 gedaan, terwijl Aku afeleed tot 525 1 4. Wall Street sloot vrijdag een wei nig lager, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. De Europese beurzen gaven vandaag geen veranderingen van betekenis te zien. Aandelen KLM. die eind vorige week een geduchte koersreactie on dergingen op de zeer vaste stem ming van de voorgaande dagen, ga ven vanmiddag een licht koersherstel te zien. Nadat vanmorgen f 66 tot f 69 was gedaan werd de prijs van middag op ca. f 71 gedavlseerd. Vrij dag bedroeg de officiële koers f 68 In de scheepvaartsector was de handel eveneens gering In aande- leen Holland-Amerika lijn ging nog wel het een en ander om. Dit fonds liep op van 117 3/4 tot 118 3/4 (117',). De overige scheepvaartaandelen la gen eerder wat zwakker. Dit moet ook gezegd worden van Amsterdam Rubber op 117 (118 5 8). Opmerkelijk goed houden aandelen HVA zich. Deeze stukken werden onveranderd op 164 3/4 verhandeld. De Staats- fondsenhoek zette de nieuwe beurs week in met een zwakke stemming. In de lokale afdelingen werden aandelen Thomsen's Ver. Bedrijven hoger geadviseerd op de samenwer king van deze maatschappij met de Britse .transport development croup' voor het oprichten van de ..Etom" N.V. in Rotterdam. Aandelen Hom burg. die ex 18% werden verhandeld, haalden iets van dit dividend in. Ook Twentsche Bank noteerde vandaag ex. 12% dividend. VOORSCHOTEN Het Cultureel Centrum te Voor schoten was zaterdagavond gevuld met vele jongeren tijdens de oecu menische jongerenbijeenkomst. Twee grijze geestelijken, pater Leopold Verhagen en ds. G. Toornvliet (van Radio-BIoemendaal) hielden een toe spraak over het naderende paasfeest. Pater Verhagen sprak over het Kruis .het symbool sinds de dood van Christus, waarmee alle leed wordt aangeduid. Maar aan de voet van het kruis vinden we elkaar ongeacht religie. Ds. Toornvliet behandelde de Op standing. Opstanding betekent voor de christenen: „Ik heb het leven zo lief, omdat ik gekocht ben door Jezus Christus". Tijdens de bijeenkomst werden on der meer twee door pater Leopold Verhagen gemaakte liederen gezon gen. Een koperensemble van „Ben- venuto" zorgde voorde begeleiding. Diepe indruk maakten de door Frany Faassen gezongen liederen, waarbij zij zich zelf op de citer be geleidde. Het pianospel werd verzorgd door J. van Borselen. Na afloop werd nog geruime tyd in de foyer van gedachten gewisseld. Op 31 maart zal in het Gezond heidscentrum Vlietwijk in Voorscho ten een moedercursus aanvangen van het Groene Kruis o.l.v. zuster Wil- ltngen-Prins. Men kan zich aanmel den bij de wijkzuster van het een-1 keurlonen voor de vleeskeuringsdienst trum. I gaat verhogen moet ook Zoeterwoude De Raad van Zoeterwoude komt I hiertoe overgaan. B en W stellen voor dinsdag 24 maart in vergadering aldus te besluiten. Dcor het KIWA byeen. Aan de orde worden gesteld de is een rapport uitgebracht over de verhoging van de rywieltoelage van toestand van het waterleidingnet in gemeentewerklieden van f 52.50 tot deze gemeente. Naar aanleiding van f '5-— per jaar. De heer H. J. M. Sie- dit rapport adviseren Ben W: verding, hoofdcommies ter secre tarie, tevens waarnemend gemeente secretaris. heeft ontslag gevraagd als waarnemend gemeente-ontvanger. B en W stellen voor dit ontslag eer vol te verlenen. Ter voorziening in de vacature van waarnemend gemeente ontvanger doen B en W de volgende aanbeveling: 1. P. van Dorp en 2. A. J. F. Beerends. beiden commies le- klasse ter secretarie alhier. Voorts stellen B en W voor aan de stichting tot bevordering van het ge ordend zwemmen een subsidie over 1963 te verlenen van f 921,11 zijnde het tekort over genoemd jaar. Een aantal inwoners van de ge meente, dat als lid van de Leidse zwemvereniging „De Watervrienden" wekelijks naar Leiden gaat om te zwemmen heeft verzocht om de kos ten hiervan te dekken een subsidie te ontvangen. B en W stellen voor hier op afwijzend te beschikken gezien het voornemen tot het stichten van een instruct iebad. Op 21 mei a s. zal het werkgedeelte van het nieuwe provinciehuis te 's Gravenhage officieel worden ge opend. De vereniging van Zuidhol landse gemeenten heeft alle gemeen tebesturen aangeschreven mee te wil len werken bij de aanbieding van een cadeau in de vorm van een mozaïek. De kosten worden geraamd op f 110,000 hetgeen neerkomt op een bedrag van 4 cent per inwoner voor elke gemeente. B en W stellen voor een krediet beschikbaar te stellen. Aangezien de gemeente Leiden de dit rapport adviseren B en W: a Onmiddellijk met de aanleg van een nieuwe aanvoerleiding vanaf de watertoren tot aan de Ommedijkse- weg te beginnen. De kosten worden geraamd op f275.000.-. b. De hoofdbuis in de Hoge Rijndijk I te vernieuwen over een lengte van 1330 meter, waarvan de kosten wor- I den begroot op f26.303. c. De gebieden de Geerpolder en Gelderswoude aan te sluiten op de waterleiding. Een bijdrage in deze laatste kosten is reeds aan Ged. Staten gevraagd. Voorts stellen B en W voor in de loop van de jaren 1965 tot 1970 de leidingen in het dorpsgedeelte te ver nieuwen. De voorbereidende werk- werkzaamheden zullen aan het KIWA worden opgedragen. De woning Miening 1 verkeert in een zodanige slechte toestand, dat deze niet meer bewoonbaar Is. B. en W. stellen dan ook voor deze woning onbewoonbaar te verklaren, mede op advies van de hoofdingenieur van de volkshuisvesting Jn Zuid-Holland. De heer P. W. van Burlk alhier is bereid aan de Korte Miening 5 goed kope woningen te bouwen. De prijs hiervan ligt beneden de f15.000. In verband hiermede stellen B en W voor aan 5 door hen aan te wijzen gegadigden te verkopen 700 m2 grond tegen f 35 per m2. In deze vergaderingen zullen de al gemene beschouwingen worden ge houden over de begroting voor 1964. lïngg- g-o vorige slotkoers koers v. heden 96f| 96 iV 96% 95% 96'2 96 96% 95% 94^, 94% 93% 92f| 93 Vs 92 U 93 9211 89% 74 86% 86% 94 94 90% 90% 89 83% 83% 81% 83% 83% 85% 85% 85% 85% 86% 86% 86% 86% 86H 86 %x 90% 90% 97% 97% 100^ 100% 100% 98 iV 91% 91% 104 104 95% 95% 96% 95% Maandag, 23 maart 1964 ACTIFVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1000, Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned '60-1 4% Ned '60-H 4% Ned '59 4% Ned '60 4% Ned. '61 4% Ned '63 4% Ned '53 3% Ned Gb obi. 3% Ned. '47 3% Ned '51 3% Ned '53 I-II Ned '56 3% Ned '48 3% Ned bel cert. 3% Ned '50 I-II 3% Ned '54 I-n 3% Ned '55 I 3% Ned '55 n 3% Ned '37 3 Ned Gb ob '46 3 Ned dol In. '47 3 Ned Inv cert. 3 Ned '62-64 3 Indlë *37 3 Indië *37 A 3 Ned wonbl '57 6 Ned. wonbl '57 4% Ned. wonbl '60 4% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver HVA-mU. A.K U Deli My cert. Hoogovens cert. Philip^ gem bez Unilever cert Dordtse petr Kon P (50 f 20) Holl Amer Lijn Java China Pak K.L.M Kon Ned St.boot Kon Paket My Stoomv My Ned Niev Goudr cert v Ommeren cert Kon Rott Lloyd N Scheepv UnJe NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem.leningen A'dam '47 3% 92 A'dam '43 3% 92 R'dara "53 I 4% 95 Idem *37 I-III3% 91*; gjs; Bankwezen Bank N G 85' 6% lOOy^ 101% Idem '58 5 101% 99% ld. N WB '62 4% 95 94% BVG Rspbr "52 161% 161% BVG Rspbr f500 141% 141% Irdustr Obligaties Philips Dol '51 91 90 VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten Gedaan en bieden Premieleningen vorige slotkoers koers v. heden Alkmaar *56 2% 83% 84% A'dam '53 3 114% A'dam '51 I 2% 86% 86% A'dam '56 I 2% 87% 87% A'dam '56 n 2% 92 91% A'dam '56 IH2% 91 91% Breda '54 2% 81 Dordrecht '56 2% 81% 80% Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede *54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 90% b Idem D 2% 92 92 R'dam '52 I 2% 92 x Idem n 2% 90% 91 Idem *57 2% 89% 87% Utrecht *52 2% 97% Z.-Holl 1957 2% 87% 88 Zuid-Holl '59 2% 89 119 9 117% 164% 164% 526% 525% 129.80 129 35% 637%* 152.60 151-20* i41.45 140.70 705% 697% 153 10 5 151.20 117% 118% 156% 160 68 73.— 153 151% 158% 160 149 149% J 115H 115% 288 287% 142 142% 142% 142% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunle f 50 Nefo f 50.— Robeco Unitas f50 Ver Bez v 94 f50 Amst Bank Cultuurbank Holl Bank U eert Ned Handelmy Ned Mid bank Rott Bank Twentsrhe Bank Albert Heyn Berkel's Pat Borsumy - Wehry Bronsw Calve Delft eert K Pap v Gelder K Ned Grofsm Holl Constructie De Gruyter Ing bnr v b nilv Interna tlo v Kemp en Beg Kon Zout Ketten Leidse WolspriJ Müller en Co NB Ned Rabelfabr Philips pref Rott Drrxigd MU Ver Machfabr Ver Touwfabr Vihamy Walvisvaart Wernlnk's Bet.my Wilton PUenoord v wyk Heringa Zaalberg BUJton 2de r Kon Petr (f20) Amer fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Genera) Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel I Bieden Ex dividend q Exclaim Laten z 209 209 111. 110.50 238 237 535 535 50 133.50 133.50 377 376 27% 27% 235 235% 359 360 211% 211% 342 338 318 305 d dingen 599 599 243 247 79% 79% 174 172 938 938% 186% 190 140 141 164 164 508 160 163 271% 268% 142% 142 865 863 570 579 315 317 419 416% 55 50 55.90 330 328 211 210 435 432 167% 169% 57 55% 253 255 250 246% 144 149% 124% 120% fum 454% 453 154 151 37% 37% 80% 79% 48,3« 38 38% 65% 65 M 82% d 81 83% 83% 45f 2 45% 46 45% 39% 40 58% d 58%

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11