De „verloren jaren" van de jonge moeder Werken met 4 L radio's 3lJ Met de komst van de baby gaan alle goede voornemens overboord Zullen we een koelkast kopen? r— Moederlijke") J Hoge hakjes zijn alleen voor speciale gelegenheden (Cuilichini). (W) ET EINS WAARD KOUSEN KOPEN IN NEDERLAND Zaterdag 21 maart 19ö4 Pagina 3 Al het romantische, iele en miniatuurnachtgoed van de ze mode ten spijt, is de jonge moeder meer gebaat met iets degelijks, iets warms: hoe vaak immers moet ze 's nachts niet halsoverkop het bed uit om baby te troosten, de kleuter te helpen en mis schien wel een eindeloze tijd in de nachtelijke kou op te zitten? Warm, goed wasbaar en praktisch is dit viyella nachthemd. Korte of lange peignoir? Voor de jonge moeder die niet in een flatje maar in een huis met een trap woont is de korte aan te bevelen. Het is n.l. een halsbrekende toer om, gekleed in lange peig noir, een kind de trap op te dragen. Een namiddagjapon van Jean Patougemaakt van azuurblauwe shantoeng met 'n cape-vormig lijfje. De lange handschoenen en de breedge rande hoed zijn wit \l krijg je soms de indruk da onze zuilen-omroepen zich aaide radio-uitzendingen wei- nigrelegen laten liggen en de telenjie-programma s veel be- langiker achten, het blijft toch een ft dat de radio van 's och- tends-roeg tot middernacht bruihar is. Een huis zonder radios bijna ondenkbaarwat zou jmet zoveel stilte moeten beginen? Maar een modern huis eeft aan één radio niet genoj Ik izit niet drie kinderen, doch driemal één kind. Drie kleine in- divldalisten, met een eigen me- ning,eigen smaak, een eigen voor keur, Dus kwamen er „vanzelf" die radio's bij. In een moderne kndrkamer is een radio al even omsbaar als een bed. „Al slaap met, dan rust Je toch", zei mijn loeder vroeger wanneer ik be waar maakte tegen het klokje van ehoorzaamheid. Zelf hoef ik dat looit tegen mijn kinderen te zeg en, integendeel: wanneer ik pro- esteer tegen het feit dat ze tot lat in de avond hun radio's laten chetteren en dat zulks hun nacht- ust niet ten goede komt, krijg ik nveranderlijk ten antwoord: Srutjes, we liggen er toch by. in rusten we meteen uit". Het schynt dat mijn opvoeding »g altyd niet voltooid is en dat Her wezen uit mijn omgeving zich anog beijvert, in dat manco te torzien. Hoe het ook zy: 's avonds is iet ganse huis vervuld van ge- uiden. Marian ligt te genieten an Jeugd op eigen Wieken of •an een quiz, Henk heeft op top- rolume een of ander Engels sta- ■ion aan. Adriaan vist net zo lang in de aether tot hy Luxem burg aan de haak heeft, bene den trachten we het lawaai te overstemmen met Brahms of Prokofjev. Alleen de nieuwsbe richten komen op volle sterkte uit vier hoeken tegeiyk, zodat de ganse straat kan meegenieten van opkomende depressies en troebelen in het Verre Oosten. Maar dan: dan breekt de repe- titietyd aan en plotseling daalt een diepe stilte neer over het la- waaiigste huis van de buurt. De radio's staan dood en onttakeld in een hoekje, tot elf uur toe. Marian, de enige die zich in de repetitietyd geen zorgen behoeft te maken, mag haar hoorspelen en radio-revue's nog slechts op fluistersterkte be luisteren de rest is silence. Inplaats van tophits en dansmu ziek bereiken ons uit de jongenska mers een dof gemompel en zacht gestommel, het ritselen van dic- tionairs en het krassen van ball points. 4 Op een show in Londen werd deze uitbundige voorjaarshoed getoond. Hij bestaat geheel uit rozeblaadjes in lichtroze tint. )Voor de voering van de rand en voor de strik aan de achterzijde ■s roze organza gebruikt ken heeft is niet dat ze er vijf jaar van haar leven mee ver liest, maar dat ze er wel eens voor altijd in vast zou kunnen roesten. Wanneer de jongste naar school gaat is voor moeder de tijd gekomen zichzelf eens gron dig aar\ de tand te voelen en de ineens verkregen vrije uurtjes voor zichzelf te gebruiken. Het geen niet ivil zeggen dat ze in de jaren die aan dat grote, be vrijdende moment voorafgaan, niet netjes ook voor de dag kan komen. Een uitzet van sportieve separates rokken, broeken, blouses en vestjes of truitjes is ongetwijfeld de meest prakti sche voor de jonge moeder. En, o, dat winkelen. Hoe vaak wordt dat feest niet een warenhuis ellende voor de jonge moeder die met een of twee kleine kinderen aan de volle hand jachtig op zoek is naar verleidelykheden. Voordat ze twee afdelingen is af geweest en al het moois in de andere nog lokt, is haar tyd om, heeft de driejarige jongste kans gezien de roltrap stop te zetten, heeft ze op de op-een- na-jongste via de afdeling „verlo ren kinderen" teruggevonden, waar na ze, thuis, ontdenkt dat ze haar pakje in de winkel liet liggen en 't meest urgente artikel op haar boodschappeniystje vergat te ko pen. Winkelen, iedere vrouw, maar wel het meest de jonge moeder die door kleine kinderen aan huis is gebonden, heeft er van tyd tot tyd behoefte aan. Het is echter een sport, of er nu een uur of een dag voor uitgetrok ken wordt, die je niet met kin deren kunt beoefenen. Rond snuffelen, passen, vergelijken en overleggen in de winkel, dat moet ze in alle rust kunnen doen, vooral wanneer het geld haar niet op de rug groeit en ze overylde verkeerde aankopen wil vermyden. En waar laat ze de kinderen dan? By een vrien din, een kennis, een buurvrouw, die ook kinderen heeft en met wie ze een zuiver zakeiyke over eenkomst sluit: een soort vrije- tydsruil. Beide moeders nemen om beur ten een middagje vryaf en terwijl de niet-vrije party zich over de kinderen ontfermt, gaat de andere rustig winkelen of naar de kapper. Tja, de kapper. Menige jonge moe der, die 's avonds niet uitgaat, heeft ook de kapper uit het dage lijks leven van haar „verloren ja ren" gebannen. Ze wast het haar zelf, soms knipt ze het wat by. Naar de kapper gaan, zich een keurig kapsel aan laten meten? Om er dan doodgewoon mee naar huis te gaan en de kinderen in te stop pen? Het misschien wel meteen tij dens een stoeiparty of een ontstui- mige nachtzoen te laten sneven? Ze vindt het verloren moeite en weggegooid geld. En heeft ze soms geen gelyk? Jazeker. Het enige is dat een keurig kapsel en een goed kapperskapsel ziet er meestal veel keuriger uit dan zelf gewassen haar dat uit de huis-krulspelden werd verlost! zo veel meer doet voor het uiterlijk en het moreel dan enig kledingstuk. En van dat uiterlijk en dat moreel profiteert de man voor wie moeder zich enkele jaren terug zelfs mooi maakte als ze de hele avond in een donkere bioscoop doorbracht. Wanneer ze bovendien dan nog bedenkt dat ze op de koop toe gelegen heid krijgt eens rustig haar na gels te doen (of te laten doen), eens heerlijk gedachtenloos te rusten, weg te zijn van al het geluid en geroes in huis, dan is zo'n ontspannend, kalmerend bezoek aan de kapper toch wel wat waard. Genoeg waard om er, wanneer de financiën het toestaan, een helemaal niet zelfzuchtige) gewoonte van te maken. J. V. Bij de foto's: Hen keurig (maar in 't ge val van de jonge moeder al tijd eenvoudig) kapsel doet meer voor het uiterlijk dan j menig kledingstuk (Luc Trai- neau). Waar fs de Jonge moeder zonder hulp, die, 's avonds als de kinderen eindelijk in bed liggen, niet doopop is? Te moe om nog verstelwerk voor de dag te halen of voor het naar bed gaan nog een uitgebreid bad te nemen met een comple te schoonheidsbehandeling na? Totdat de jongste naar school gaat is elke dag zaterdag, zondag of vakantiedag incluis -één aaneenschakeling van bezig zijn, organiseren en her organiseren, plannen maken en veranderen, voornemens op geven, twee dingen tegelijk doen, aan drie dingen tegelijk denken. De jonge moeder is de hele dag bezig maar allerlei dingen blijven ongedaan. Er is geen tijd om na te denken, geen tijd om even alleen te zijn. De jonge moeder heeft geen tyd om zich op te knappen, zelfs niet om vast te stellen hoe ze er uit ziet. En als ze in 't voorbygaan even in de spiegel kykt en ziet dat haar make-up intussen „opgeknuffeld" ls, dan heeft een huilende kleuter of overkokende melk eerst haar aandacht nodig. En voordat de dag om is denkt ze niet meer aan die vervelende make-up. De jonge moeder zelfs zy die ge zworen heeft dat ze zich na haar huweiyk niet „zoals die anderen" zou verwaarlozen, heeft haar goede voornemens overboord gezet. Na dat het laatste tailleurtje uit haar werkende-meisjestyd was versleten, heeft ze geen nieuw meer aange schaft (tail'leurtjes doen het nu eenimaal niet onder pap of ous- gaf als reden hiervoor op, dat deze kousen sterker zijn dan andere soorten. Volgens nog een derde deel van deze groep zouden katoenen kousen ook netter en gekleder staan. Nog andere argumenten waren: Katoenen kousen hebben een be tere pasvorm, dragen prettiger, „draaien" niet. zyn gemakkeiyker aan te trekken, maken het been slanker, anderen zien, dat men een kous draagt, zyn van boven rek baarder, zyn beter afgewerkt en passen beter by de leeftyd. Een ander merkwaardig resultaat van het marktonderzoek was, dat de naadloze kous niet populair in Nederland is. Slechts 16% van de ondervraagde vrouwen koopt dit tand). Afgeschaft ook heeft ze nauwe, rechte rokken, waarmee je binnenshuis gewoon niet uit de voeten kunt, en verbannen zyn alle nauwe, slanke, niet wasbare japon nen voor overdag, die byna voort durend in de stomerij zouden zyn of te snel zouden scheuren by de gymnastiek die een deel is van huishouden en kinderverzorgen. Weg zyn de kleren waarop je alles ziet: geen kleuter deinst er immers voor terug om ook de witte zomer mantel als zakdoek en handdoek te gebruiken. Vergeten zyn alle sie raden voor overdag: het enige dat baby niet kapot kan trekken, het enige waarmee je niet aan een deurknop of ander uitsteeksel blijft haken is de trouwring. Opgegeven zyn gecompliceerde kapsels en haarspelden welke laatste de nei ging hebben in de pap of de wieg terecht te komen. Nagellak is al leen nog voor gelegenheden: in één dag immers wast ze het eraf. Valse wimpers bezit ze niet eens en dun ne hoge hakjes, waarop ze in vroe ger jaren hele dagen doorbracht, zyn in huis te vermoeiend, te luid ruchtig. te gevaariyk op de trap en te wreed voor het familiellnoleum. Het gevaar van deze nieuwe houding tegenover alles wat met uiterlijk en kleding te ma- Met bloemen bedrukte witte katoen gebruikte Carven voor deze avondjapon, die wordt gedragen over een pantalon van fuchsia-kleurige shantoeng Het lijfje wordt gesierd door een band in dezelfde tint als de pantalon. Nu de zomer weer in zicht komt zullen veel huisvrouwen de knoop doorhakken en óók een koelkast kopen. Vooral voor hen die niet dage lijks hun inkopen willen doen en voor hen die geen koele bergplaats hebben en dus te kampen hebben met zuur worden van melk en het spoe dig bederven van etensresten, is een koelkast een uitkomst. Gaat men volgens de gebruiks- aanwyzing te werk, dan zal in de koelkast een temperatuur van en kele graden boven nul heersen (plm. 4° C). Behalve in het koel- lichaam vriest het er dus niet, zoals vaak wordt gedacht. En dat hoeft ook niet. Sterker koelen i6 alleen maar onnodig duur. Een koelkast dient om levensmiddelen gedurende korte tyd tegen bederf te vrijwaren en dikwijls ook om deze frisser te houden dan by kamertemperatuur mogelyk is. Onder deze korte tijd moeten we dan verstaan een dag of drie, vier, uiteriyk een week voor de meest gangbare waren, die spoedig aan bederf onderhevig zyn. Bij het kopen van een koelkast zyn naast het merk en de prys de grootte en uitvoering van de kast van belang. By het berekenen van de prys dient men rekening te houden met het brandstofverbruik. Een kast, die in aanschaf duur is, kan door een lager gas- of elektriciteitsverbruik op den duur minderk osten dan een goedkopere kast, die meer brand stof verbruikt. Aan de hand van de geldende gas- en elektriciteitstarie ven is dit te berekenen. Het stroomverbruik van een absorptie- koelkast is driemaal zo hoog als dat van een compressle-koelkast. Een goede maat is voor een gezin van 4 personen 120 140 liter, voor een gezin van 6 personen plm. 150 liter. Natuuriyk moet de toekomstige plaats van de koelkast in het oog gehouden worden. Bij voorkeur zet men hem niet vlak by een fornuis, centrale verwarmingshuis of -ketel of voor een zonnig raam op het zuiden. In een kleine kleuken is een koelkast die ingebouwd kan worden of een koelkast met een platte bo venkant, die als tafel dienst kan doen plezierig. Inhoud In 't vriesvak kan soms 'n tem peratuur van ongeveer 10° C worden bereikt. Dit is niet laag genoeg om een voorraad snel te bevriezen en enkele maanden te bewaren, wèl b.v. om diepvries- produkten 1 h 2 weken in bevro ren toestand te houden en om vlug ijs te maken. Wil men geregeld een paar pakjes „diepvries" in huis hou den, dan is zo'n vak gemakke lijk. Voor het werkelijke diep vriezen moet een temperatuur van tenminste 20° C bereikt kunnen worden. Let u er wel op, dat u een be trouwbare garantie van enkele jaren op het koelsysteem kunt krijgen. Dit is bij bekende mer ken steeds het geval. Laat de aansluiting door een erkende in stallateur verzorgen. De meeste niet geconserveerde levensmiddelen kunnen met goed resultaat in de koelkast opgeslagen worden. Uitzonderingen zyn o.a. mayonaise, olie, bananen, komkom mers en tenzy ze in zeer goed sluitende bakjes opgeborgen zyn sterk ruikende p»odukten als ge rookte vis, uien, citroen, meloen, scherpe kaassoorten. Ongeopende „blikjes" en andere artikelen, die even goed buiten als in de koelkast bewaard kunnen worden, kan men er beter buiten houden, om ze niet onnodig plaats te laten in nemen. Hiertoe behoren o.a. blikjes gesteriliseerd vlees, groente- en vruchten conserven en dranken. Moeten dranken gekoeld zyn, dan kunnen zy enkele uren voor het gebruik in de koelkast ge plaatst worden. Gerechten als vleeswaren, slaat jes, fruit en pudding kunnen daar entegen het beste niet zo uit de koelkast geserveerd worden, omdat hun smaak minder goed uitkomt als zy zeer koud zyn. Algemene wenken Open de deur zo weinig moge lyk by het inzetten en uitnemen van de spijzen laat hem niet openstaan. Zet geen warme spyzen in de koelkast laat ze eerst afkoe len. Dek de spyzen, met uitzondering van rauw vlees, af met plastic hoesjes of deksels, de flessen met doppen, kurken of capsules; vierkante of rechthoekige plas- tis of glazen bakjes nemen min der plaats in dan ronde schalen of pannen met deksels. Zet rauw vlees en rauwe vis, na dat ze uitgepakt zyn, het dichtst by het koellichaam, zo mogeiyk in de leklade; melk en gekookte of gebakken spijzen kunnen er naast of eronder geplaatst wor den, afhankeiyk van de indeling van de koelkast. Zorg dat tussen de bakjes wat ruimte is, zodat de koude lucht kan circuleren. Laat het koellichaam regelmatig ontdooien, by voorkeur wanneer de kast weinig gevuld ls; zorg dat de ryplaag niet dikker wordt dan 1 cm. Maak de koelkast dan meteen schoon met heet soda water, niet met zeep of andere sterk ruikende reinigingsmid delen. Droog hem goed na om sterke rij paf zet ting te voorko men. Gemiddelde bewaartyd van: rauwe vis 1 2 dagen, rauw vlees ongeveer 3 dagen melk yoghurt 3 i 4 dagen, gekookte spyzen ongeveer 3 da gen. Soms een ontstelde kreet: „Mams!" Dan is er een studiehoofd vastgelopen in het moeras van een ondoorgrondelyke taalregel en moet ik er by komen om hem er uit te trekken of mede te verzinken (meestal het laatste). Een enkele maal brult zo'n ge kweld hoofd om vader: dan is het de wiskunde die de jeugdige zwoe ger tot vertwyfeling brengt en moet vader zyn reeds dertig jaar geleden vergeten kennis over sinus en co-tangens opgraven. Intussen mag zelfs de radio in de huiskamer niets zeggen of zingen, want mo derne huizen zyn hypergevoelig voor geluiden; betere geleiders dan nieuwbouwwoningen bestaan er niet. Na zulke stille avonden heb ik een onverzadigbare honger naai muziek. Nauwelijks zijn de kin deren vertrokken naar hun res pectieve scholen en ben ik al leen met het huis achtergeble ven of de eerste noten stromen reeds over de stoelen. Heerlijk eindelijk mag de radio weer spelen. Eén radio? Een huisvrouw kan zich niet veroorloven de ganse dag in de woonkamer door te brengen: de bedden moeten worden gelucht, de vaten geioassen, de trappen geveegd, de ramen gezeemd. Geen nood ik heb moder ne kindertjes en ik hoef geen noot van de symfonie te missen wan neer ik alle toestellen op hetzelf de station afstem en de deuren achter my openlaat. Het hele huis is dan verdronken in klanken en hemelse stemmen, ik vlieg door het werk heen. Naarmate de voorgenomen ar beid mindert, mindert ook het vo lume van het notenfeest: één voor één worden de knoppen omge draaid, de deuren dichtgetrokken, tot alleen de radio in de huiska mer zyn plicht doet. Het werk is klaar. „Vreemd", zegt Adriaan 's avonds. „Na de nieuwsberich ten van acht uur heb ik geen radio meer aangehad, maar prompt staat dat ding elke avond op een of ander Frans station afgestemd. Heb jy er aan zitten draaien, mams?" „O, als ik op Jullie kamers aan het werk ben zet ik de radio wel eens aan", antwoord ik luch tig. „Mag dat soms niet?" „Jawel, maar Ze kyken my wantrouwend aan. „Dus", zegt Henk spits, „als de buren klagen over het feit dat het hier altyd zo'n lawaai is met al die radio's, is het toch niet helemaal onze schuld". Ik zwyg. Van myn uitspattin gen op muziekgebied begrypen ze toch niets. Ze weten niet hoe heer- ïyk het is, Siegfrieds smedenlied van alle kanten tegeiyk op je te ho ren aanstormen, hoe de Walküren- rit me de trap af heeft gedragen en het schip van Sindbad de Zee man me door de was heen wiegde. Ze weten niet hoe prachtig je matjes kunt kloppen by Haydns Klok-symphonie en hoe harmo nisch het gekletter van vaatwerk zich kan vermengen met Griegs piano-concert. Ze hebben er geen benul van hoezeer Brels opstandige chansons uiting geven aan myn weerzin by het ramenlappen en hoe Aznavours zoete stem het kopje koffie nog smakehjker maakte. Want geen van hen heeft ooit geprobeerd by het geluid van vier geiy kaf gestemde radio's te werken. Daarvoor moet je eerst de een zaamheid hebben liefgekregen en zo ver zyn ze nog niet. Gelukkig maar! THEA BECKMAN Op verzoek van het blad „Tex- press", Amsterdam, is onlangs een marktonderzoek ingesteld naar de gewoonten by het kopen van kou sen en de bekendheid van kousen- merken onder de Nederlandse vrou wen. De resultaten van dit onderzoek, die volgens Texpress slechts als een indicatie moeten worden be schouwd, hebben niettemin aange toond, dat de Nederlandse vrouw wat betreft het aanschaffen van kousen een zeer degehjke smaak heeft. Zo is b.v. gebleken, dat 52% van de ondervraagde vrouwen nog steeds katoenen kousen verkiest bo ven andere soorten. Een derde deel van deze groep soort kousen. (In Duitsland is dit percentage belangryk hoger n.l. 92%). Ook de belangstelling voor de z.g. laddervrye kous bleek maar matig te zyn. Men vindt ze n.l. voor dit soort kousen te dik en in plaats van ladders komen er ga ten in. Opmerkeiyk is, dat de prys van laddervrye kousen, die hoger ligt dan van andere soorten, by deze overwegingen geheel geen rol speel de. Hieruit biykt dus wel. dat de Ne derlandse vrouw by het kopen van kousen in het algemeen eerst let op de degeiykheid van het produkt en pas daarna haar keuze door andere kwaliteiten van de kous laat be palen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11