Streekplan door Kroon Bollenstreek oedgekeurd dit is NESTOR MARTIN Expansie van Voorliout aanzienlijk beperkt ^7 Hogeschool ontving zilveren hroodmand fant en óók dit is YIESÏOR MARTIN! NESTOR MARTIN Dierenpark Wassenaar uit de winterslaap ontwaakt klein gedeelte in Warmond „Redelijke zekerheid" Brandweer en tram botsten fant Scheidsrechters UEFA-toernooi O Hongarije wijst Albanees uit Sportsplinters Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 maart 1964 Vijfde blad no. 31216 O; Advertentie. De Kroon heeft goedkeuring verleend aan het streekplan „Bollengebied", vastgesteld bij besluit van de Staten der Pro vincie Zuid-Holland op 19 april 1961, zulks met uitzondering van een stuk grond te War mond, dat bestemd is tot agra risch bedrijf waaraan goedkeu ring is onthouden. Een groot aantal gemeentebesturen en vele particulieren hebben destijds tegen dit plan bezwaar ingediend. Uitgangspunt en doel van dit plan zijn geweest te voorkomen, dat de Bollenstreek door de snelle groei van de dorpskernen het karakter van overwegend agrarisch gebied zou ver liezen en tevens de grondgebruikers een redelijke zekerheid te geven, dat zÜ hun bedrijf op hun gronden kunnen voortzetten. Hiernaast werd met het streekplan beoogt mogelijk heden voor verbetering van het we genstelsel open te houden en voorts rekening te houden met de betekenis, die het gebied voor de recreatie heeft. De Kroon heeft in het alge meen ingestemd met de wijze, waar op deze belangen in het plan een regeling hebben gevonden. De besturen van verscheidene ge meenten hebben in beroep aange voerd. dat bij de vaststelling van het streekplan geen juist belangenafwe ging zou hebben plaats gehad en ten gevolge daarvan niet voldoende ruimte is gereserveerd voor woon- en industriële bebouwing. Die aangaande zegt de Kroon ondermeer: daargela ten de mogelijkheid om in de toe komst, indien dit nodig zou blijken, het streekplan ten aanzien van de omvang van stads- en dorpsgebieden te herzien, staan de thans aangege ven begrenzingen van deze gebieden een natuurlijke groei van de woon kernen niet in de weg. Voorshands is er dan ook voor vergroting van de als stads- en dorpsgebied aangege ven terreinen geen aanleiding. Ove rigens moet, gezien het karakter van deze streek, een verzwaring van de bevolkingsdruk door het aantrekken van forensen, die niet aan de streek gebonden zijn, zoveel mogelijk worden vermeden. f Voorts is de Kroon van mening, dat naast de mogelijkheid, welke het streekplan biedt om bij een uitbrei dingsplan afwijkingen van het plan toe te staan, verruiming van de mo- Ïelijkheden tot industriebebouwing uiten de stads- en dorpsgebieden niet kan worden toegestaan, omdat daardoor de opzet van het plan zou worden doorkruist. Noordwijk De Kroon merkt verder nog o.a. op, dat niet aannemelijk is gemaakt, dat het voor H i 11 e g o m aangewe zen gebied voor de eerstkomende 20 jaar ontoereikend zou zijn. Wat Noordwijk betreft verzet zich de Prins Bernhard brengt Marijke thuis In Rotterdam-Zuid zijn gister- middag een brandweerauto en een tram met elkaar in botsing I gekomen. Drie brandweerlieden werden licht gewond. Onder de trampassagiers waren geen ge- wonden. De brandweerauto yas op weg naar een binnenbrandje in een groentewinkel in de Bo- naventurastraat. De brandweerploeg, die on- middellijk nadat de eerste wa- gen door de tram was uitgescha- keld. uitrukte kon met weinig moeite het vuur bedwingen. Volgens de geldende regels heeft een brandweerauto voor- 1 rang boven een tram. Het ezels- bruggetje luidt: „Prins Bernhard brengt Marijke thuis politie, i brandweer begrafenisstoet, mili- taire kolonne, tram. Noordkatangese regering afgezet Premier Jason Sendwe van Noord- Katanga en zijn provinciale regering zijn afgezet op een buitengewone zit ting van het proviciale parlement. Het besluit werd met een overweldi gende meerderheid genomen. Sendwe is de leider van de Baloebakat, die in Katanga 600.000 leden telt. Tot op volger werd gekozen d_e voorzitter en oprichter van de PPC (Kongolese Progressieve Partij), Noembi. die een geheel nieuwe regering zal samen stellen. Sendwe heeft zich naar Leopold- stad begeven om te protesteren tegen het door de minister van Binnen landse Zaken van de centrale rege ring. Maboti. en door president Kasa_ voeboe goedgekeurde besluit, de bui tengewone zitting van het Noordka tangese parlement te doen houden. In Baloeba-kringen in Katanga heeft het afzetten van Sendwe en zijn regering hevige beroering gewekt. grote waarde van het duingebied voor de recreatie zich tegen verdere uitbreiding van de bebouwing in de duinen, terwijl een verdergaande be bouwing in de zuidduinen bovendien de toch reeds geringe open ruimte binnen Katwijk en Noordwijk zou aantasten. Het stichten van een verzorgings kern op het terrein, grenzende aan de zuidzijde van het waterwingebied in Noordwijk komt de Kroon, gelet op de geringe afstand van het Lan- geveld tot Noordwijkerhout niet noodzakelijk en uit landschappelijk oogpunt ongewenst voor. Voorhout De Kroon oordeelt voorts, dat de in het plan aangegeven begrenzin gen een verdere expansie van het dorp Voorhout aanzienlijk be perken, doch voldoende ruimte laten voor de normale uitgroei van dit dorp. De mogelijkheden voor indu striële vestiging in Voorhout dienen binnen de grenzen van de als dorps- gebied aangegeven gronden te wor den gezocht. Warmond De Kroon oordeelt, wat bezwaren van Warmond betreft, dat dat zo wel het belang van de recreatie als het behoud van het natuurschoon aan de Kagerplassen door de in het plan gelegde bestemming gediend worden. Het perceel in Warmond, dat door de Kroon niet goedgekeurd is, betreft het terrein, oorspronke lijk bestemd voor de bouw van een accumulatorenfabriek. Thans hebben gedeputeerden deze bestemming gewijzigd in die van agrarisch ge bied, maar de Kroon heeft gemeend, dat de mogelijkheid dient te worden opengehouden, de oorspronkelijke be stemming te doen volgen. (Van onze Haagse correspondent) Aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam is de ..zilveren broodmand" van de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten toegekend. De hogeschool heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt op het gebied van de voedselvoorziening. De Leidse Meelfabrikant en voorzitter van het Nederlands Ver bond van Werkgevers. H. J. de Koster, overhandigde rector- magnificus prof. drs. H. Lambers het symbool van waardering gisteren in de Wittebrug in Den Haag. De overhandiging werd o.m. bij gewoond door staatssecretaris dr. De Meyer «Sociale Zaken en Volksge- gezondheid verscheidene rectores magnifici, vertegenwoordigers van enkele ministeries en kamerleden. Landbouw De heer De Koster werkte zich in zijn toespraak al snel naar de land bouwpolitiek van de E.E.G. Hij he kelde de kunstmatige regelingen. De landbouw, zei hij, heeft nog geen enkele garantie dat de produkten vrij over de gehele gemeenschappe lijke markt zullen worden verdeeld. Hij noemde de woorden van Van der Mandele „er bestaat gevaar dat ons land wordt meegetrokken in een on gewenste politiek die door andere landen wordt bedreven", nog even waar, als toen ze in 1957 werden geuit. Handel en industrie, zei hij voorts, hebben met de vele regelingen leren werken, maar soms lijkt het of er meer in restituties en heffingen wordt gehandeld dan in goederen. Interessant voor een dissertatie vond hij. Tenslotte vroeg hij zich af, in hoeverre de wetenschapsmens de practicus nodig heeft. Vrijdenkers Prof. Lambers antwoordde daarop, dat wat in de praktijk gebeurt de wetenschapsman tot onderzoekings terrein moet dienen. Hij zei dat de Economische Hogeschool daarover altijd zeer positieve ideeën heeft ge had en dan ook is uitgemaakt voor „broeiplaats voor vrijdenkers" of „kweekplaats voor ordenende figu ren". Hij was dankbaar, voor de waar dering, die de praktijkwereld aan de hogeschool heeft toegekend en zei te zullen trachten mensen te blijven vormen die verantwoordelijkheid voor zichzelf èn hun medemensen durven opnemen. Veroverend fris.. after shave lotion Exclusief verkrijgbaarbij de kapper! De zilveren broodmand. de prijs die de Nederlandse Ver eniging van Meelfabrikanten jaarlijks schenkt voor bijzondere verdiensten voor de voedselvoor ziening, werd gisteren door de voorzitter, de heer H. J. de Kos ter, uitgereikt aan de Ned. Eco nomische Hogeschool te Rotter dam. De rector magnificus prof. H. W. Lambers (links) nam de onderscheiding namens de hoge school in ontvangst. Nieuwe (r-k.) kerk voor hervormden In Valkenburg (Limburg) Het door Cuijpers in 1891 gebouw de Kerkje van ae nervormae gemeen te m vaJkenouig (Xj.) is ie ruem, vooral aoor net grote aantal KerK- gangers in ue zomermaanuen. x>e- spreaingen zyn gevoerd om ae xvloos- tencerK van ue zusters -f ranciscanes sen van ae xi. jozei ae Hervorm - aen ter beschiKking te sceuen. on voorziene oiiistanuigneaen vooroe- houuen zal au, geueuren. ue gemeente v «uKenoui g-Houthem is eigenaresse van neu oun oozei in stituut in vaiKenouig, waarvan ue iv.ioosterKerk aeei uitmaakt, ue fran ciscanessen veriaten van ae zomer net instituut. Zijj verhuizen naar net voormalige jezuïetencollege, ue her- vorinuen heooen nun oog op ae rvioosteiKerK laten vanen, xn ae ove rige geoouwen van net instituut Ko men mettertyd scholen. ue nerv. r-rinses xiene-kerk aan de flenaertstraat was uorspronKe- i>jk. nigciicnt voor loo genmgeii. xn ue ai uojce zomermaanuen moest er vaaK nicer aan net uuooeie aantal mensen woraen „ingeperst". Nieuw- uouw wera overwogen, uit zou even wei een onevenreaig zware last voor ae met zo grote nervormae gemeen te heooen DeteKena. Ais ae luoosterKerk, die plaats bieat aan vierhonaera personen, in georuiK worat genomen aoor ae ner- vormaen komt ae ouae naam Prin ses xrene-KerK te vervallen. Londen, Bonn en liet Rijnleger (Van onze Londen;e correspondent) De kosten van onderhoud van het Britse Rijnleger zjjn een bron van moeilijkheden tussen Engeland en Duitsland. Om te trachten een de finitieve oplossing te vinden heeft de Duitse minister van Financiën dr. R. Dahlgrün in Londen besprekingen gevoerd met zijn Britse collega Maud- ling. De kwestie is nog niet geregeld, maar volgende maand zal de onder minister van Financiën Boyd Car penter naar Bonn vertrekken om de besprekingen voort te zetten. Het Rijnleger kost de Britse be lastingbetaler omstreeks f 850 miljoen per jaar. uiteraard in buitenlandse valuta. Om Engeland te helpen en de druk op de betalingsbalans te ver zachten heeft West-Duitsland op 1 juni 1962 erin toegestemd tot 31 maart a.s. ruim éénmiljard gulden te besteden voor aankopen van Britse militaire en industriële goederen. Van dit bedrag is tot op heden echter slechts voor 3/4 besteed en na afloop van het contract is nog geen nieuwe regeling getroffen. De Duitsers blij ken evenwel bereid het hunne te doen om de Britten in hun moeilijk heid te helpen, al zal het nog wel enige tijd duren eer overeenstemming wordt bereikt. het grandioze Miami Grand Luxe gasjornuis Grand Luxe, Inderdaad! Alleen al de gedachte aan dit unieke 5- vlams gasfornuis maakt u blij en gelukkig, 't Is op en top NESTOR MARTIN... Europa's topmerk voor koken, bakken en grilleren. m, 7 r-- m, i5> MIAMI GRAND LUXE 3-vUms 4 Kookbranders en 1 sudderbrander. tevens centrale aansteekinrichtlng. Oventhermostaat en tijd- schakelaar met signaallampje. Ingebouwde elektromotor met draaispit. Inlrarood-grill. Ruime opberglade. Bedieningspaneel in glacemall f 645.- MIAMI LUXE S-vlams Als Miami Grand Luxe, doch zonder elektr. draaispit, ovenverlichting, glazen venster en tijdschakelaar. Wel met infrarood-grill 495.- Extra voor aardgas-. en ilessengasuitvoerlng f IV." 'jff' Alle Nestor Martin gasloestellen zijn vanzelfsprekend berekend op AARDGASI KOELKAST Tabletop-modell Inh. 135 I, Grote bergruimte In deur. Bovenblad van Resopal. f 335. TROMMEL- WASCOMBINATIE Cap. 5 kg. Elektr. of gas- verwarming. Roestvrij me talen trommel. Veiligheids- schakelaars. f 995.- De nieuwe geïllustreerde folder met alle bijzonderheden over alles wat NESTOR MARTIN maakt ligt gratis voor u Waar bij uw handelaar of op nevenstaand adres. Verkoopkantoor voor Nederland: NELL STUTTERHEIM N.V. Den Haag. Postbus 1143. Tel. (070) 986760 Bezoekt onze toonzaal Noordeinde 29, hoek Heulstraat, Den Haag. Tef. (070) 60 05 09. Geopend van 8.30 u. tot 17.30 u., ook 's zaterdags ('s maandagochtends gesloten) Soedan wijst Amer. zendelingen uit De Soedanese minister van Binnen landse Zaken heeft de Amerikaanse zendelingen in de provincie Blauwe Nijl bevolen het land te verlaten. Deze maatregel wordt volgens de de volgende scheidsrechters aange- gouverneur van deze provincie on- j wezen: Hans Carlsson (Zweden), middellijk van kracht. De zendelin-Kostadin Dinov Bulgarije». Henri Voor het UEFA-jeugdtoernooi, dat van 26 maart tot en met 5 april in ons land zal worden gehouden, zijn gen hebben tot nu toe gewerkt in het zuiden van deze provincie, vooral in Roseires bij de Ethiopische grens. Zij worden eind deze week in Kar- toem verwacht, vanwaar zij per vliegtuig zullen vertrekken. De gou verneur van de provincie heeft vol gens het ministerie gerapporteerd dat de zendelingen zich met „onder grondse activiteiten" zouden hebben bezig gehouden. De Soedanese regering had in fe bruari reeds 272 roomskatholieke en 28 protestantse geestelijken uit drie Zuidsoedanese provincies uitgewezen, zen. Eindelijk heeft dan toch 't Dierenpark Wassenaar zich aan de ketenen van koning winter ontworsteld. IJs en sneeuw zijn gesmol ten en bedekken niet meer de vijvers en paden met een witte laag. Mil de zonnestralen glijden naar beneden en plotse ling ziet men aan de struiken langs de stille laantjes, groene knopjes als bij toverslag de lang verbeide lente aankondi gen. Het koor der parkieten kweelt naar hartelust als wilde het zijn vreugde over het einde van de wintermaanden met lui- derstem verkondigen. De pandabeer loopt levendi ger dan ooit in zijn dag verblijf rusteloos heen en iveer, terwijl zijn sier lijke bruine staart spriet jes vers gras dankbaar schijnt te strelen. Op een stille plek rek ken twee onbeweegelijk naar de ingang van het oark turende struisvogels hun ranke halzen, alsof zij de eerste groepen be zoekers ieder ogenblik dachten te zien aanko men. N zij zullen dit j seizoen ongetwij- —L feld weer komen, allen zonder enige uit zondering om hün die renpark. Daar is dan de eenzame vogelliefhebber die elke zondagmorgen om 8 uur verschijnt ten einde temidden van rust te kunnen genieten van het fraaie schouwspel, dat de ongeëvenaarde Louise- en Paradijshal len met hun schilderach tige, veelkleurige levende have kunnen bieden. Ook de moeder met haar vijf luidruchtige kinderen, kennelijk de drukke stadswijk ont vlucht, zal getrouw on der het oude geboomte doorgaan. Zij komt zeker om verpozing te zoeken in de gezonde vrije na tuur, om zich onver moeid met de slingertoe- ren van de apen te amu seren en de kinderen te laten genieten in de gro te speeltuin. het horen van verre blij de kinderstemmen, mij meren over het leven, dat helaas zo snel heen- vliedt of trotse pauwen met waaiervormige in de zon schitterende staar ten heimelijk bewonde ren. Honderden autobussen zullen weer van heinde en verre drommen schoolkinderen naar het park brengen, die zich dadelijk na hun aan komst door de toegangs hekken zullen persen om dan direct met de „mees ter" op de leeuwen, tij gers en andere roofdie- AN nijgt de zon ter kimme omringd door een rode gloed. De avond valt en de massale uit tocht begint. Reeksen auto's en overige ver voermiddelen verlaten 't parkeerterrein. En dan wordt het schemerdon ker en stil. Heel in de verte hoort men een laatste maal een roof dier zijn onheilspellende klanken de lucht inzen den en een eenzame vo gel kwinkeleren. Welk wonder verklaart die magische aantrek- Z./.r!L V B,T' 1? kingskracht van het i oedermg hen elke mid- gierenvark? Vast staat Faucheux (Frankrijk), dr. Decio Vic tor Bentes de Freitas «Portugal), Manuel Gomez (Spanje), André Hauben «België), Leo Horn, Andries van Leeuwen, Joop Martens en Piet Roomer (Nederland), Alois Obhilone «Tsjecho-Slowakije», Igino Rigato (Italië), Yosif Ritter (Roemenië), Gerhard Schulenberg (West-Duits land), J. Taylor (Engeland) en Ist- van Zsolt (Hongarije). Beker bekerwinnaars Manchester United werd uitgeschakeld Sporting Lissabon heeft zich ge plaatst voor de halve finales van de Europese beker voor cupwinnaars. In de tweede wedstrijd tegen Manches ter United behaalden de Portugezen een 50 overwinning. Bij de rust was de stand 20. De eerste wedstrijd in Manchester werd door Manchester United met 41 gewonnen. Ook MTK Boedapest heeft zich ge kwalificeerd voor de halve finales door in de extra wedstrijd te Rome met 10 van Fenerbahce (Turkije) te winnen. MTK en Fenerbahce stonden na twee wedstrijden precies gelijk: 33. Het enige doelpunt in de derde wedstrijd werd vier minuten voor tijd gescoord door midvoor Kuti. Ook Olympique Lyon bereikte de halve eindstrijd. De Fransen versloe gen op eigen veld de Hamburger SV met 20. De eerste ontmoeting was in een 11 spel geëindigd. Glasgow Celtic is de vierde halve finalist. De Schotten schakelden Slo- van Bratislava uit. P het stille, oude terrein zullen be jaarden gezeten op rustiek bankje, bij dag weer met ontzag zal vervullen vo&r het dier, dat zij tijdens de dier- kundeles nimmer zo goed leerden kennen als hier in de vrije natuur. Kortom landgenoten en vreemdelingen, oude ren en jongeren, armen en rijken, ja zelfs gezon den en zieken, zullen met elkaar weer eensge zind optrekken naar het Wassenaarse Dierenpark, waarvan het aantal be zoekers zich gestaag in stijgende lijn beweegt. dierenpark? Vast staat, dat ieder om zijn of haar eigen beweegreden komt en terugkeert, maar wij geloven dat daarbij voor een ieder van ons pri mair en wellicht onbe wust doorslaggevend is de in elke mens sluime rende hunkering naar het contact met het wars van gekunsteldheid hem tegemoet tredende dier in een onvolprezen en imposante, levende natuur. Hier zijn ivij im mers in staat een ogen blik onszelf te zijn. De Hongaarse regering heeft de Albanese handelsattaché Wasil Ta- sellari uitgewezen wegens „onwettige inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van de Hongaarse volksrepubliek". In een mededeling van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken werd gezegd, dat Tasellari van „zijn uit zijn diplo matieke onschenkbaarheid voort vloeiende rechten misbruik had ge maakt". Het Joegoslavisch persbureau Tan- joeng heeft gisteravond de Albanese leiders ervan beschuldigd te trach ten vijandschap en tweedracht te zaaien onder de Albanese minder heid in het gebied Kosovo-Metho- hya, in het zuiden van Joego-Slavië. ZAALHANDBAL LZC uitgenodigd CIOS - toernooi Het zaalhandbalteam van de Leid- sche Zwemclub zal zaterdagmiddag in Overveen deelnemen aan het jaarlijkse zevenhandbaltoernooi van CIOS. LZC zal hier sterkere tegen standers ontmoeten dan in de com petitie het geval was. Naast de teams van CIOS en LZC nemen o.a. ook Concordia (Haarlem), Zandvoort Meeuwen (Zandvoort) en De Blin- kert (Haarlem) deel. Michael Cowdrey naar Nederland Michael Colin Cowdrey, een van de bekendste Engelse cricketers, de man die nu al meer dan vijftig test- matches voor zijn land heeft ge speeld en in 1962 de cricketliefhebbers verbaasde met een hoogste score van 307 tegen Zuid-Australië, komt naar Nederland. Op de jaarvergadering van de Still Going Strong Crickteclub zal hij za terdag 21 maart as. in Den Haag een lezing houden. Michael Colin Cowdrey, op 24 december 1932 in Bangalore (India) geboren, beoefent sinds zijn zevende jaar het cricket spel. Hij speelde als dertienjarige jongeling tegen Clifton op Lords. Het aantal honderden door hem gescoord bedraagt reeds meer dan vijftig. Twee centuries in één wedstrijd staan op zijn naam t.w. 149 en 121 voor Kent tegen Australië in Can terbury 1961. Hiswa-Goedkamp trekt record aantal bezoekers Het aantal bezoekers dat de ten- toonstelling Hiswa-Goedkamp in het Amsterdamse RAI-gebouw heeft be zocht, is na de tweede dag 27.000. Dit is 10.000 meer dan vorig jaar na de tweede dag. In de achtste finales van het internationale tennistoernooi van Nice hebben de beide Groningse meisjes Trudy Groenman en An ja Lepoutre uitstekende overwinningen geboekt. Anja Lepoutre versloeg de Italiaanse Beltrame met 64, 86 en Trudy Groenman bleef de Britse Lorna Cawthorn de baas met 6—3 en 6—2. In de eerste divisie van de Engelse league is gisteren de wed strijd Leicester City—West Ham United in een gelijkspel (2—2) ge ëindigd. Het Mexicaanse voetbalelftal zegevierde gisteravond in Mexico met 6—0 over Suriname in een wed strijd van het voor-Olympisch voet baltoernooi. De tweede wedstrijd, die op dezelfde avond in Mexico werd gespeeld tussen het team van de Verenigde Staten en Panama, ein digde in een 4—2 zege voor de Amerikanen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9