't is weer tijd voor Malialia Jackson op grote manifestatie „Jeugd en BijbeP „De Hoop" terug uit de Duitse Bocht Nauperts uitwijzing was tegenmaatregel Ruimtestunt van de Russen op komst Johnson vraagt voor buitenlandse hulp minder dan Kennedy Proef verre visserij wordt voortgezet Een miljoen voor Kameroen Motie tegen (Ie verticale prijsbinding Bonn had Rus uitgewezen wajang- Uitbreiding tot 10 schepen gericht 1 maart 1860 Donderdag 19 maart 1964 Vierde blad no. 31216 Advertentie Ongeveer twintigduizend jongeren zullen op Hemelvaartsdag 7 mei deelnemen aan een manifestatie van de Stichting Jeugd en Bijbel, die onder het motto „Palaver '64" in de Irenehal van de Jaarbeurs te Utrecht wordt gehouden. Deze bijeenkomst vormt onder meer het sluitstuk van de actie voor het jubilerende Nederlands Bijbelgenootschap „Een miljoen voor Kameroen Onder de artiesten, die hun medewerking hebben toegezegd, zijn de spiritualzangeres Mahalia Jackson, Anneke Grönloh, The Shepherds. Henry Blackmon. Jules de Corte, Rita Reys .met het trio Pim Jacobs en Henk Dorel. Er zullen ook twee cabaretgroe pen optreden, die van de NRU en die van de Vrije Universiteit. Ontmoeting op Hemelvaartsdag in de Irenehal Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Nederlands Bijbel genootschap willen verschillende Christelijke jeugdorganisaties ervoor zorgen, dat er een miljoen gulden bij elkaar komt voor een geillus- teerd bijbels verhalenboek voor Ka meroen. Daartoe is de stichting „Jeugd en Bijbel" gevormd. Het be stuur daarvan bestaat uit ver tegenwoordigers van de christelijke sportorganisaties, de Bond van jon ge Oud-Katholieken, de Nederland se Christelijke Plattelandsjongeren- bond, de gereformeerde Jeugdbewe ging, de Nederlandse Baptisten jeugd vereniging, het Christelijk jongeren- verbond en Werkende Jeugd van het C.N.V. Aan de actie en de ma nifestatie doen ook nog andere chris telijke jongerenorganisaties mee, zodat er dit jaar op Hem el vaartdag maar één grote jeugdbijeenkomst wordt gehouden inplaats van de ge bruikelijke afzonderlijke bonds- en toogdagen. De jongeren kunnen na afloop van het feestprogramma, dat volgt op korte hemelvaartsviering „kritische vragen" stellen over de bijbel, die aan het slot van de gospelshow die voor de middaguren op het program ma staat, door de aanwezige domi nees zullen worden beantwoord. De N.B.G.-actie „Een miljoen voor Kameroen" Is enkele maanden gele den al begonnen, toen schoolkin deren en leden van sportorganisa ties briefkaarten en sluitzegels gin gen verkopen. Daarmee is tot dusver een ton bijeengebracht. Vanaf 20 april gaan de jongeren via de stich ting „Jeugd en Bijbel" een steen tje bijdragen. Het ligt in de bedoe ling, dat de jeugd van acht tot veer tien jaar de bestelbonnen gaan op halen, die in de tijd rond Pasen met het blad „Elk boek" van het N.B.G. huis aan huis worden verspreid. Via deze bonnen kunnen de Nederlanders een langspeelplaat met zestien lied jes en liederen (van onder meer An nie M. G. Smidt, Jules de Corte, ds. Okke Jager en ds. Jan Wit), prentbriefkaarten of sierglazen be stellen. Voor de oudere jeugd zijn 300.000 jubileumalbums gemaakt, waarin men tegen betaling van een bepaald bedrag zijn handtekening kan zet ten om het Bijbelgenootschap geluk te wensen. Aan de hoofden van vrij wel alle scholen (ook de rooms-ka- tholieke en de openbare) is gevraagd, aan deze actie mee te doen. Verhalenboek In het bijbels verhalenboek zul len ruim 100 verhalen uit de Oude en Nieuwe Testament worden opge nomen in de autochtone taal van Kameroen. Elk exemplaar kost zes gulden. De televisie zal op 28 april een voorbeschouwing geven over „Pala- ver'64". Op de dag van de manifes tatie zelf wordt er 's avonds een reportage uitgezonden. De V.P.R.O. verzorgt op Hemelvaartsdag drie radioreportages over de bijeenkomst in de Irenehal. zó zacht zó geurig Lui6ter naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" meerde donderdag 12 maart aan de steiger van de N.V. Scheepswerf Gebr. Pot in Bolnes naast het bij- afgebouwde nieuwe hospitaal- kerkschip, dat medio april de taak van het oude schip zal overnemen. Gedurende de reizen, welke het H.K. S. „De Hoop" van 6 januari tot 12 maart heeft gemaakt, waarbij het schip zich voornamelijk in de Duit- Bocht ophield, werden talrijke diensten verleend. Er werden door de Medische Dienst 14 patten ton, onder wie 1 Engelsman, Grote activiteit bij Baikonoer De Sowjet-Unie maakt een reus- whtige meertraps-raket voor een nieuwe spectaculaire ruimtevlucht fered, wellicht bemand met twee of meer kosmonauten. De zilverachtige raket is opgesteld in een lanceerinstallatie in Baiko noer, enige kilometers ten noordoos ten van de Aral Zee in de provincie Kazakhstan. Vanaf deze lanceerbasis zijn reeds tes Russische kosmonauten in de af gelopen drie jaar naar de ruimte gelanceerd. Volgens welingelichte zegslieden hebben de waarnemingsposten van de Verenigde Staten een „ongebrui kelijke activiteit" waargenomen bij Baikonoer. Inmiddels stomen volgens berichten enkele Russische observa tieschepen op naar posities in de Atlantische Oceaan en de Stille |Zuldzee. In tegenstelling tot Amerika heeft Rusland geen over de gehele wereld uitgestrekt netwerk om de route van ruimtevaartuigen te volgen. In plaats hiervan gebruiken de Russen met in- itrumenten volgebouwde schepen. Er zjjn volgens gewoonlijk be trouwbare Amerikaanse zegslieden twee mogelijkheden: Er worden twee kosmonauten üi ifronderlijke YVostok-ruimteschepen tdanceerd, elkaar op een van tevo ren bepaald punt in de ruimte zullen moeten ontmoeten. Of er wordt een Poging gedaan om twee of meer kos monauten in hetzelfde ruimtevaar- Spaanse studenten geschorst De 102 studenten die vrijdag in de inlversiteit van Madrid demon teerden tot zij zaterdag door de Politie werden verwijderd, zijn tot Oider order van de universiteit ge- khorst. Maandag was door het bestuur de universiteit reeds meegedeeld kt „energieke disciplinaire maat regelen" zouden worden getroffen wil „de normale academische gang kn zaken te verzekeren". De linkse organisatie „Fude" pro testeerde in een nota tegen „de bru- tole agressie van de politie" en zei dat de Spaanse regering slechts voor- •endt een politiek van liberalisatie to volgen. De afgelopen dagen zijn negen "tudenten gearresteerd. Officieel *wd bekendgemaakt dat zij na het betalen van een boete in vrijheid buden worden gesteld. De faculteit •tor politieke wetenschappen was gis- toren nog steeds gesloten. tuig te lanceren. Indien daarna een ander bemand vaartuig wordt gelan ceerd zal dit waarschijnlijk moeten pogen het andere vaartuig te ont moeten. De tweede mogelijkheid zou de meest ambitieuze zijn, maar het is twijfelachtig of de Russen zo spoedig al de nieuwe reusachtige aandrijf - raket willen gebruiken, die zij in december en januari boven de Stille Zuidzee hebben beproefd. De eerste zes Wostoks, die ieder meer dan vijf ton wogen, werden voortgestuwd door een stuwraket die 20 miljoen paardenkrachten opwekte. Amerikaanse deskundigen geloven dat de nieuwe stuwraketten drie maal zo krachtig zijn. behandeld, van wie er 3 in het scheepshospitaal werden opgenomen. Het totaal aantal verpleegdagen be droeg 8. Er werden 21 radio-medi sche adviezen verstrekt, 8 recepten afgegeven en 2 patiënten werden aan de wal gebracht. Achtereenvolgens waren de voor gangers gedurende de 5 reizen: ds. W. de Graaf uit Hasselt, ds. W. van der Zwan uit Weesp, ds. D. van Heyst uit Ommen, ds. G. W. van Tricht uit Deventer en ds. A. M. Middag uit Hengevelde. In totaal werden 8 kerkdiensten en 12 dagsluitingen ge houden, waarvan er 18 via de scheepsradio werden uitgezonden. Het totaal aantal rapporten van goede ontvangst bedroeg in deze pe riode 354. In verband met de weersomstan digheden en de aard van de visserij in deze maanden konden slechts 6 bezoeken aan boord van de vissers schepen gebracht worden. Gedurende de verslagperiode wer den door de Radio Technische Dienst 18 reparaties aan boord van vissers schepen uitgevoerd. Het aantal ra dio-technische adviezen bedroeg 35. Er werden 310 weerrapporten ver zonden naar het K.N.MJ. in De Bilt. Viermaal werd de hulp van het machinekamerpersoneel ingeroepen, namelijk 3 maal voor las- en draai- werk en 1 maal voor het overgeven van 800 liter gasolie. Met dit laatste was bijna een gehele dag gemoeid, omdat met vrij slecht weer 4 keer met de rubberboot een vat olie moest worden overgebracht. Op 23 januari werd de KW 81 (Al berta Hendrika) welk schip machi- neschade had opgelopen, door „De Hoop" over een afstand van 183 zeemijl naar IJmuiden gesleept. De Londense elektricien Charles Cooper heeft deze week een prijs van 2.250.000 gulden ln de voetbaltoto ge wonnen. Zijn Inzet bedroeg slechts een pénny (nog geen vijf cent). Soekarno's oudste dochter gaat ook „verpletteren" De oudste dochter van president Soekarno. Magawati Soejarnopoetra, heeft gehoor gegeven aan de oproep van haar vader en zich als vrijwil liger gemeld of „Maleisië te verplet teren". Haar voorbeeld werd door haar klasgenoten opgevolgd. Na de rede van de Indonesische president van maandag zijn giste ren in Djakarta vrachtauto's vol vrijwilligers aangekomen om zich te laten inschrijven. Het hoofdkwar tier van het nationale Front kreeg gisteren een telegram uit zuid-Suma- tra, waarin gemeld werd dat 950.000 jongelui zich hebben opgegeven om een jeugdregiment te vormen. Het officiële Indonesische persbu reau Antara heeft gisteren gemeld, dat de hoofdstad van voormalig Ne derlands Nieuw-Guinea (West-Irian) voortaan Soekarnapoera zal heten. Hollandia werd na de overdracht op 1 mei 1963 van Nieuw-Guinea aan Indonesië omgedoopt in Kotabaroe. Met ingang van 1 mei wordt de nieuwe naam gevoerd. Kolonel Soet- jipto, minister voor West-Irian, zei dat de naam Kotabaroe „door de buitenlanders" was gegeven en dat bovendien verscheidene plaatsen in Indonesië die naam dragen. De raad voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft gistermiddag na lange discussies een motie aangeno men, waarin hij een dringend be roep doet op de bewindslieden van Economische Zaken het overleg over de voorgenomen maatregelen op het gebied van de verticale prijsbinding te openen en dan ook de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf in dat beraad te betrekken. De motie was ingediend door de heer P. J. de Kruif (secretaris van het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen) nadat hij er de aandacht op had gevestigd, dat het er, als men de tekst van alle tot dusverre sedert december gepubli ceerde prijzenbeschikkingen leest, sterk op lijkt dat die beschikkingen vrijwel allemaal gericht zijn op de handel. Hij vroeg zich af waarom niet de produktiesector daaronder valt. j\og beraad over A.O.W. - minimum Het kabinet beraadt zich nog op het SER-advies over de optrekking van het AOW- en AWW-pensioen tot een sociaal minimum. Minister Veldkamp (Soc. Zaken en Volksgezondh.) heeft dit meege deeld in antwoord op de schriftelijke vragen van de socialistische Tweede- Kamerleden Berger en Van Lier. In het antwoord wordt er aan herin nerd, dat in de Troonrede in uit zicht is gesteld, dat zo spoedig mo gelijk wetsvoorstellen bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. President Johnson heeft qis- deeld onder elf landen aan de peri farla „av* V.a* r-UiTl.. teren bij het Amerikaanse Con gres een programma voor hulp verlening aan het buitenland in gediend, dat een miljard dollar lager is dan dat van president Kennedy van vorig jaar. President Johnson verzoekt het Congres 3.4 miljard dollar voor dit doel te bestemmen, waarvan 2.4 mil jard voor economische en één mil jard voor militaire bijstand. Vorig jaar verzocht president Kennedy 43 miljard, maar hij moest dit terug, brengen tot 4.5 miljard en kreeg ten slotte slechts goedkeuring voor drie miljard. In zijn boodschap aan het Congres zegt president Johnson, dat de hulp verlening aan de ontwikkelingslan den gelijkmatiger moet worden ver deeld en dat het Amerikaanse parti culiere kapitaal hieraan meer kan bijdragen. De Amerikanse president schrijft ln zijn boodschap, dat voor het komen de belastingjaar de Amrikaanse hulp niet voor de gehele wereld bestemd is, maar dat met zorg de landen zul- len worden uitgekozen waarvan het essentieel is dat zij vrij blijven en die kans op nieuwe communistische ver overingen zouden geven wanneer zij ineenstorten. Tweederde van de miljard dollar voor militaire hulp zal worden ver- Wanneer men in een vissers plaats komt ziet men langs de kaden loggers en treilers liggen, bedekt met een dikke laag roest. Het zijn opgelegde en vaak ver ouderde schepenOok in de Berghaven in Katwijk aan Zee ligt een groot aantal loggers, waarmee niet meer ter visvangst wordt gegaan. Wanneer er een goed bod gedaan wordt vertrek ken ze misschien naar de sloper Zo lang dat nog niet het geval is vermaakt de jeugd zich op de vrije middagen maar wat graag op deze vissersvaartuigen. (Foto L.D./J. v, Duijn, Katwijk a/Z.) De uitwijzing van de Westduitse Diplomaat dr. Heinz Naupert uit de Sowjet-Unie kan worden opgevat als het antwoord van Moskou op de uit wijzing van een Sowjetrussische di plomaat uit West-Duitsland. Deze uitwijzing, die de eerste secretaris van de Russische ambassade in Bonn, J. Morosow. trof, werd aanvankelijk I geheim gehouden en pas gisteren, in j verband met de uitwijzing van Nau- Ipert, bekendgemaakt. De maatregel i tegen Naupert wordt in Bonn niet opgevat als het gevolg van een nieu we politieke campagne tegen West- Duitsland, maar als een tegenmaat regel. Morosow werd op 15 Januari uitge wezen. Beide partijen bewaarden het stilzwijgen daarover. Een woordvoer der in Bonn verklaarde gisteren dat Morosow zich bij een bespreking op het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken een pas van een Rus had toegeëigend, die in augustus vorig Jaar in West-Duitsland om po litiek asiel had verzocht. Naupert was hoofd van de econo mische afdeling van de ambassade in Moskou. Hij moet de Sowjet-Unie binnen vijf dagen verlaten. Tegen verslaggevers verklaarde hij zich geen enkele reden voor zijn uitwij zing te kunnen voorstellen. In Wes telijke kringen in Moskou vond men zijn uitwijzing opzienbarend, omdat deze 47-jarige diplomaat als ex ponent voor een verdere uitbreiding van de handelsbetrekkingen tussen de beide landen bekend staat. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gisteren de voorge schiedenis mee. De Russische onder daan Wladimir Schunin, die met een jeugdgroep op bezoek was, vroeg in augustus 1963 om politiek asiel, om dat hy. naar hy zei, in de Sowjet- Unie zijn wetenschappelijk speurwerk niet kon voltooien. Nadat hem asiel was verleend, eiste de Russische am bassade zUn uitlevering, wat werd afgewezen. Onder getuigen kon Mo rosow op 27 september met Schunin spreken, waarby een vertegenwoor diger van het vluchtelingencommis- sariaat van de VN aanwezig was. Hierbij wilde Morosow de pas van Schunin zien. Schunin had deze ech ter niet bij zich. Bij een gesprek op 17 december met een ambtenaar van het ministerie eigende Morosow zich de pas toe en gaf deze ondanks pro testen niet terug. ferie van het Chinees-Russische blok Griekenland en Korea. Voor onderhoudshulp is 335 mil joen dollar bestemd, waarvan vier vijfde zal worden verleend aan Zuid- Korea, Zuid-Vietnam, Laos en Jor danië. Tweederde van de gelden voor ontwikkeling gaat naar Chili, Co lombia, Nigeria, Turkije, Pakistan en India. President Johnson zegt voorts dat alle noodzakelijke regeringsmaat regelen zullen worden getroffen om de beperkte hulp aan bepaalde lan den zo doeltreffend mogelijk te doen zijn, onder het motto „geen verspil ling, maar ook geen opheffing". Advertentie PLANTEN MARGARINE Verkiezingen Studentenraad De uitslag van de studentengrond- raadsverkiezingen. die de afgelopen drie dagen in Utrecht zijn gehouden luidt als volgt. Studenten Vak-Beweging: 8 zetels; Algemene Belangen Corporatie (op gericht door het Utrechtse Studen ten Corps) 6 zetels: Collegium Stu- diosorum Veritas (R.-K.)6 zetels; Progressieve Onafhankelijke Party 8 zetels; Protestantse Eenheids Par tij: 4 zetels; Utrechtse Vrouwelijke Studenten Vereniging 3 zetels. Van de 8500 studenten hebben 3500 hun stem uitgebracht. Het verre-visserij^experiment zal worden voortgezet, ook al kon tot dusver niet worden ge sproken van een rendabele ex ploitatie. Dit heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, meegedeeld aan de vaste commissie voor de visserij uit de Tweede Kamer. De reders hebben verklaard prijs te stellen op voortzetting en uitbrei ding van de proefneming. Van overheidswege zal een verdere fi nanciële bijdrage worden verstrekt. De minister deelde voorts mee, dat hy bereid is met de coöperatieve vereniging te bespreken of het aantal deelnemende schepen tot 10 kan worden uitgebreid zoals a&nvankeiyk werd beoogd in plaats dat het aantal reizen wordt vergroot. Tenslotte zei de minister, dat de ge hele problematiek van de verre vis serij ter sprake zal komen by heb beraad over de ontwikkeling van de zeevissery, zoals dit op basis van het rapport van de Commissie- Diepenhorst zal worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7