Jubileum-expositie in het Centraal Museum HIJ HEEFT kunst kaleiöoscoqp hrinta =tawe~ ONTBETEN! Tekeningen-grafiek in rijke hoeveelheid BENDER Verborgen bezit in Utrecht Museumdiefstal in België Dagboek van een ziel GEKONTROLEERO Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 maart 1964 Derde blad no. 31216 1 INDS 1 juni 1951 is de energieke mej. dr. Maria Elisabeth I Houtzager de centrale figuur van het Centraal Museum aan de I Agnietenstraat te Utrecht, dat thans met een expositie van ,,Vier- I honderd tekeningen, aquarellen en grafiek uit eigen bezit" zijn 1125-jarig jubileum viert. Een directrice, die reeds verschillende grootse exposities wij I denken o.a. aan die betreffende het oeuvre van Jan van Scorel en IPieter Jansz Saenredam. de .Kunst der Hethieten', het .Goud van IPeru". ..Vroeg-Christelijke Kunst uit Rome", ..5000 jaar Kunst uit 1 Pakistan" en vele andere telkens weer de aandacht tot zich trok. Nu deze expositie van schatten uit .eigen bezit". Wegens de geringe plaatsruimte Ëannen tot uitbreiding wachten al- ng op goedkeuring! verstopt in jdozen, portefeuilles of anderszins. Een opeenstapeling, een kleine teuze uit de 2000 opgeborgen teke- Ingen, aquarellen, gouaches, litho's n en gravures rijt zich aan de ,nden. Men ziet véél, dat tot nu toe it gezien werd en toch de moeite >nt gezien te worden, ook al be hoort een deel ervan vanzelfspre kend zeker niet tot de allereerste kwaliteit. Oude en moderne kunst in ver schillende zalen, werken afkomstig van meesters met illustere namen, maar ook van mindere goden: dit bezit is toch wel rtfk en interessant, Men kan het zich indenken, dat de directrice het graag eens aan de be- loekers wil tonen. Een goede gedachte voor een jubi leum! In de van een uitvoerige histori sche inleiding voorziene, welverzorg- Advertentie Hij weet, dat een Nederlands bestek een prijs won in Milaan. Hij weet qua prijs en ont werp mogelijkheden te scheppen die variëren van zeer exclusief tot gang baar-en goed. Hij weet dat men tafel zilver in alle rust moet bespreken en bekijken. Hij weet wat de etiquette eist, wat men het best ais cadeau geeft en hoe men over langere tijd een cassette kan opbouwen. De juwelier weet er alles de catalogus, verlucht met velerlei reprodukties, treft men de namen van de talloze kunstenaars aan. In slechts twee dagen was het ophan gen van hun werken voltooid: een prestatie op zichzelf. Daarvoor Is hard gewerkt, zoals er in dit museum altijd hard gewerkt wordt, waarbij men voor het inrichten van deze ex positie ook de nachten tellen kan. Er zijn dan om er maar enkele te noemen - tekeningen en gravures van Abraham Bloemaert (1564-1651) te keningen en etsen van Jan Both (ca. 1620-1652) Melchior d'Hondecoe- ter (1636-1695), Annibale Caracci (1560-1609), Gerard van Honthorst (1590-1656) gravures van Paulus Mo- reelse (1571-1638), etsen van Her man Saftleven '1609-1685) tekenin gen van Roeland Saverij (1576-1639) terwijl van de latere kunstenaars de namen van Karei Appel. Marius Bauer, Herman Berserik, Jan Beze- mer, Rudi Bierman, George H. Breitner, Jozef Cantré, Theo van Doeburgh, Maurits C. Escher, Theo- door Heynes. Isaac Israels (met een reeks van tien schetsboeken), Toon Kelder, Dick Ket, Willem van Konij nenburg, Harry van Kruiningen, Al fred Lob, Lucebcrt, Anton Mauve, Samuel Jessurun de Mesquita, Jean ne Bieruma Oosting, Jan Hoynck v. Papendrecht, Jan Ch. Poortenaar, John A. Raedecker, Willem Roelofs, George en Pam Rueter, Jan Toorop, Arle Veldhoen en Nico Wijnberg te vermelden vallen. Zo maar een willekeurige greep uit de hoeveelheid, waarin velerlei stro mingen vertegenwoordigd zijn. Maar genoeg, om Uw nieuwsgierigheid op te roepen! Wij zijn ons ervan bewust slechts een kleine keuze gedaan te hebben. Doch wie zich de moeite getroost tot een bezoek, kan ervan verzekerd zijn kennis te mogen maken met talrijke werken, die tot nu toe niet of nau welijks de kans kregen in het open baar geëxposeerd te worden. Men ontvangt een treffend inzicht in hetgeen het verleden en het he den op tekenkundig en grafisch ge bied voortbrachten en komt tot de conclusie, dat hier in verband met een gedenkwaardig jubileum een al even gedenkwaardige verzameling met zorg is samengesteld, ook al wordt men door het vele overstelpt, wat helaas vermoeiend werkt. Wat dan weer, als men het gebouw verlaat en de lange Lange Nieuwstraat door loopt om Utrechts centrum weer te Jan Toorop (1858-1928): De dijkwerker (1911) bereiken, niet zo feestelijk aan doet. als met het feestelijk ka rakter van dit culturele brand punt van de oude Domstad in overeenstemming is Maar velerlei goede herinne ringen aan een in menig merk waardige en uitzonderlijke ex positie zij duurt tot 31 mei behoudt men gelukkig toch! H. Tekening te Antwerpen ontvreemd In België is dinsdag voor de tweede keer dit jaar een diefstal in een museum gepleegd. De da der kon echter worden aange houden. Zijn buit, een miniatuur waarvan de waarde in 1949 was geschat op 5.000 Belgische fran ken, kon worden achterhaald. De diefstal werd gepleegd door een 42-jarige Amerikaanse zeeman in het Museum Smith van Gelder in Antwerpen. Hij ontvreemdde een 17de-eeuwse tekening van 14 bij 9 centimeter van Heinrich Bentel, die op de eerste verdieping aan de wand hing. Binnen anderhalf uur wist de po litie aan de hand van een persoons beschrijving de dader in het inter nationale zeemanshuls in Antwer pen op te sporen. Het kunstwerk werd op zijn kamer ln een tas gevon den. Hij bleek ook in het bezit te zijn van andere voorwerpen waarvan hij de herkomst niet kon verklaren. De man, die vrijdag uit Antwerpen naar de V.S. moest vertrekken, is aangehouden. De vorige maand werd sensatie veroorzaakt door de diefstal van Ru bens' beroemde werk „De negerkop pen" uit een Brussels museum. Na N. T. B. over situatie Ned. Opera Het hoofdbestuur van de Ned. Toonkunstenaars Bond heeft volgens een zijnerzijds verstrekt communiqué een telegram ge zonden aan de staatssecretaris van O. K. en W., drs. L. J. M. van de Laar, waarin om een au diëntie wordt gevraagd voor een N.T.B.-delegatie uit het orkest van de Ned. Opera, ter bespre king van de situatie. Aan de directie van de Nederland se Opera heeft het bestuur mede- dedeeld dat de NTB geen enkele be slissing over de musici zal aanvaar den indien deze totstand gekomen is zonder overleg met de NTB-verte- genwoordlglng in de opera. Het hoofdbestuur van de NTB heeft voor as. vrijdagmorgen een vergadering uitgeschreven voor zijn bij de opera werkzame leden. Op deze vergade ring zullen nadere maatregelen wor den besproken. enkele dagen kon de dader worden opgespoord en het schilderij aan het museum worden terugbezorgd. Sindsdien is er zowel in het Bel gische Parlement als in de pers aan gedrongen op een betere bewaking van de kunstschatten in België. Het vorige jaar werden uit twee andere Brusselse musea bü inbraken sieraden en andere voorwerpen met een waarde van twee miljoen Belgi sche franken (bijna f 15.000) gestolen die niet meer terecht zijn gekomen. Weer hoge prijzen op Katz-veiling Gisteren zijn in de veilingzalen van Paul Brandt in Amsterdam meubelen kronen, staande klokken en pendules verkocht uit de handelsvoorraad van de onlangs overleden Dierense kunst handelaar Benjamin Katz. Er werden evenals voor de geveilde schilderijen uit deze nalatenschap weer zeer hoge prijzen gemaakt. De totale opbrengst bedroeg f 156.000. Twee paar mahoniehouten hoek kastjes. die in 1929 in het Rijksmu seum in Amsterdam waren tentoon gesteld. gingen weg voor f 5400. Een serie van zes notehouten stoelen, die in 1936 ook reeds in het Rijksmuseum te bezichtigen was. kwam in het bezit van een Nederlands particulier verza melaar voor de som van f 6300. Voor sommige kasten commodes en buf fetten werd geboden tot ver in de f 3000. Voor series stoelen schommel den de verkoopprijzen vaak tussen de 3 en 4 mille. Twee mahoniehouten fauteuils haalden f 4100. Voor staan de klokken ha<d het publiek, dat weer zeer talrijk was. heel veel geld over. Een wortelnotehouten staande klok kocht een Nederlandse verzame laar voor f 7600. Nog twee staande klokken gingen weg voor resp. f 4700 en f 6200 en een consoleklok in schil- paddenkast voor f 4000. Zelfs een los uurwerk van een staande klok. waar van men zich op de veiling afvroeg wat men daarmee zou aanmoeten, bracht nog f 1300 op. Vandaag zijn op deze driedaagse veiling de antiquitei ten aan de beurt. Ned. muziekdagen te Amsterdam De Stichting Nederlandse Mu- ziekbelangen organiseert van 5 11 mei enige concerten te Am sterdam onder de titel Neder landse muziekdagen"Hieraan werken o.a. mee het Concertge bouworkest onder leiding van Bernard Haitink, het Kunst- maandorkest onder leiding van Anton Kerstjes, het Collegium Musicum Amstelodamense onder leiding van Toon Vranken en veel vooraanstaande uitvoerende kun stenaars. Ook de Nederlandse Radio Unie, de Omroepverenigingen, de Televisie en de Stichting Doriemus zullen eigen bijdragen leveren. De opzet van de „Nederlandse mu ziekdagen" is allereerst een overzicht te geven van wat de Nederlandse componisten in de afgelopen vijf ja ren gecomponeerd hebben. Drie jaar geleden werden de „Nederlandse mu ziekdagen" voor het eerst in Maas tricht gegeven. Kans voor jonge auteurs De staatssecretaris van O., K. en W., drs. L. J. M. van de Laar, stelt voor het jaar 1964 enkele toelagen ter beschikking van Jonge auteurs in de leeftijd van 25 tot 35 jaar. Voor mededinging komt in aanmerking ongepubliceerd werk, hetzij poëzie, j Het reglement is op aanvraag ver krijgbaar bij de afdeling kunsten van het ministerie van O., K. en W., Nieuwe uitleg 1, Den Haag. Inzen dingen vóór 1 september 1964 aan voornoemd ministerie. Toestond Brendan Belton ongewijzigd Volgens een medisch bulletin dat gisteravond laat ln Dublin werd uit gegeven over de ziekte van de toneel schrijver Brendan „De gijzelaar" Behan, is in zijn toestand geen ver andering gekomen. Hij maakt het onveranderd slecht en ontwaakt af en toe uit de bewusteloosheid waarin hij verkeert. De kunstnier die hij dinsdagavond kreeg, functioneert nog steeds. Toelagen aan letterkundigen De staatssecretaris van OJC. en W. drs. L. J. M. van der Laar, heeft in de prijsvraag toelagen letterkundigen 1963 (ongepubliceerd werk van au teurs van 25-35 Jaar) in de rubriek poezie een toelage toegekend aan me vrouw Ch. Humpig te Amsterdam en J. Dotinga te Ternaerd (Fr.) In de rubriek proza kon. gezien de kwaliteit van de inzendingen, geen toelage worden toegekend. In de Jury's die de staatssecretaris van advies hebben gediend hadden zitting P. H. Dubois, lid en voorzitter, mevrouw H.Laurey en C. Buddingh, leden (voor de rubriek poëzie), en mevrouw E. van Lokhorst, lid en voorzitter, A. Kosmann en J. Romijn, (leden voor de rubriek proza». Secretaris van bei de jury's was H.J. Michael. Uitslag Talensprijs 1963-1964 Vrjjdag 3 april zullen in „De Beyerd" te Breda de Talens' prijzen 1963/1964 worden uitgereikt. Bü de amateurs besloot de jury de eerste prüs toe te kennen aan mevrouw E. de HaasJanssens, Den Haag, voor haar inzending „Aquarium voor tuin deuren", in welk werk de jury vooral waardeerde de persoonlyke weergave van een met oorspronkeüjkheid ge kozen thema, alsmede de composito rische kwaliteiten. De tweede prüs was voor L. A. J. Neervoort, Den Haag. voor zyn inzending „Concilie". Hier werd de jury vooral bekoord door de onbevangenheid, gepaard aan j intelligentie, waarmee de maker het gegeven tot een levendige vertelling heeft verwerkt. Voorts werden de volgende zes eer volle vermeldingen toegekend, name lijk aan: L. van Bommel, Den Haag, voor „Vissen". A. van de- Bosch, Den Haag, voor „Boulevard Schevenin- gen". A. H. C. Dlrkse, Den Haag. voor ..Kroegje" E. A. van Hasselt. Aerden- hout, voor „Allsmeer". S. van der Le lie Schoorl, voor „Magere Brug". Amsterdam" en G. P. Visser. Den Haag voor „Strandtenten bij avond". Bjj de beroepskunstenaars verkreeg de schilder Cees Kortlang te Amster dam voor zy'n „Mala Strana" de eer ste prijs. De schilder Kees van Bohe- men kreeg de tweede prijs voor zijn inzending „Witte Nacht". Leen 't Hart naar Zweden en Amerika De stadsbeiaardier van Delft en Leiden en directeur van de beiaard, school te Amersfoort, de heer Leen 't Hart. Ls gisteren naar Zweden ver trokken. Hü zal daar het gemeente bestuur van Landskorna adviseren inzake het aanschaffen van een beiaard in een van de torens van die stad. Voor zün vertrek deelde de heer 't Hart mede, dat hij op uitnodiging binnenkort een tournee zal maken van vier of vüf weken door de V.S., Canada en Mexico. Het gehele pro gramma ls nog niet vastgesteld, doch wel is zeker dat hü op 14 en 16 juni in Arlington bü Washington een concert zal geven op de beiaard die het Nederlandse volk destijds aan de V.S. heeft geschonken. Het laatste van deze twee concerten zal worden gewüd aan de nagedachtenis van president Kennedy, die bij Arlington ligt begraven. Voorts zal de heer 't Hart drie ooncerten geven in de staat Illinois, waar van 20 tot 28 Juni een landelük festival wordt gehouden. In New York zal hij concerteren in de River side Church en uiteraard op de we reldten toonstelling Studie over Maria Dermout De staatssecretaris van O., K. en W. drs. L. J. H. van de Laar. heeft aan Johan van der Woude te Velp (Gld.), opdracht verleend tot het schrijven van een studie over de schrijfster Maria Dermout, Aan Armando te Amsterdam ls opdracht gegeven een gedicht of gedichtenbundel te schrijven. Osservatore: „Paus Pius als zondebok? De moderne wereld schijnt erop uit te zijn Paus Pius XII tot zondebok te maken voor eigen dwalingen en misdaden, zo schrijft het Vatikaanse blad „Osservatore Romano" in een artikel gewijd aan het toneelstuk „De plaatsbekleder" van Hoch- hut. die de overleden paus ver wijt te hebben gezwegen in het aangezicht van de nazi-misda den. De Osservatore merkt op, dat de mensen die in de regel tegen inmen ging van de kerk in wereldlijke aan gelegenheden zün juist de meeste kritiek hebben op Pius' zwügen. „Er zou alle reden zün zich af te vragen hoe en waaromeen in artistiek en geschiedkundig opzicht partijdig werk zoveel propaganda en polemie ken veroorzaakte. Komt het misschien omdat het rusteloze geweten van de moderne cultuur en maat- schappü. schuldig aan zoveel dwalin gen en schanddaden, een zondebok zoekt om zich te ontlasten? Het feit, dat de auteur een Duitser is zou voor deze theorie kunnen spreken". Verder herhaalde het blad. dat de inspanningen van Paus Plus XII voor de vrede, zün werken van barmhar tigheid en zjjn voortdurende opwek kingen tot liefde, rechtvaardigheid en gelükheid van alle mensen niet afge daan kunnen worden als „zwügen". Een duidelijker veroordeling van de rassen vervolging zon represailles heb ben uitgelokt die uitelndelük op de slachtoffers van de vervolging zouden zün neergekomen", aldus het blad. Het is alléén Terlenka met het Terlenka eti ket. want alléén de artikelen die A K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen vol doen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. .y.v.,- PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM Paus Johannes schreef: Advertentie Vingeroefeningen maken of recitals geven... U vindt zeker uw instrument in ons uitgebreide assortiment met vele wereldmerken. Van de mo derne Rippen Studio, tot de grandiose Steinway. Kom gerust keuren en kiezen. U kunt verzekerd zijn van een verantwoord advies. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden, Hoogewoerd SO, tel. 20087 Ameterdim Arnhem Bred* Rette/dem deskundig in klank Voor Angelo Roncalli was de militaire dienst een hel. In zijn dagboek schreef hij er dit over: .Jtioe afschuwelijk is de wereld, wat een vuiligheid, wat een sme righeid Dat was in 1901 toen hij die eens onder de naam Joannes XXIII, Paus van Pome zou worden, in het Italiaanse leger zijn dienstplicht vervulde. In zün dagboek losse notities, schriften e.d.. dat deze week in Ita lië is uitgegeven onder de titel „II giornale dell anima" (Dagboek van een ziel), schreef hü met een zeld zame felheid: „Ik moest me onder werpen aan de militaire dienst die een onrechtvaardige en barbaarse op legging aan de dienaren Gods is". Het. dagboek, geschreven vanaf zijn 14de jaar toen hü op het seminarie kwam tot een jaar voor zün dood in 1963 werpt een licht op zijn geeste- lük leven. Er komt een schets voor over hem zelf; „Die luchtige opmerking in een moment van stilte, die enigszins boos aardige uitdrukking, dat vaag fiere gebaar de flitsende blik, dat lopen met het air van een doctor de Iets te bestudeerde terughoudendheid, de nauwsluitende toog de laatste mode in schoenen de kruimel brood gege- te^.9m wiUe van het genoegen hij vervolgt deze ironische be schrijving van hemzelf: „En dan de neiging tot kleinzielige, onmerkbare afgunst, de luchtkastelen, de ver strooidheid in de uitoefening van de nederigheid. ZU zullen alle worden onthuld Charlie Mingus naar Nederland Het Charlie Mingus Sextet zal in april een uitgebreide tournee door Europa maken en dan het eerst in Amsterdam optreden. Op vrijdag nacht 10 april concerteert deze „all star" combo in het Concertgebouw De bezetting is: Charlie Mingus (bas)' Eric Dolphy (altsax basklarinet en fluit. Clifford Jordan (tenorsax) Johnny Coles (trompet). Jaki Byard (piano) en Danny Richmond (drums). Nieuwe uitgaven De Stichting „Het Zuid-Hollands Landschap" zond ons haar jaarboek- Je 1964, dat wederom vele büzonder- heden verstrekt over de beziens waardigheden en musea in deze pro vincie. Een aantal kaartjes van kampeerterreinen wüst de weg op welke wüze men in contact kan ko men met het vele natuurschoon, waarvan de instandhouding een der doelstellingen is van deze nuttige in stelling. Appel exposeert in Amsterdam Voor het eerst sinds jaren zal de nu 42-jarige in Parüs wonende Am sterdamse kunstschilder Karei Appel in zijn geboortestad Amsterdam exposeren. Van 20 maart tot 20 april worden van hem in de kunsthandel Krikhaar 15 schilderüen. gouaches en tekeningen uit de jaren 1948 tot 1964 tentoongesteld. Advertentie Hij draalt op volle toeren...

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5