Jeugdparlement stuurt minister naar huis.... LEXINGTON 3 LEIDS JEUGD KAMERORKEST GAAT NAAR ZWITSERLAND Er wordt in de bouw zwaar gerommeld Houdt uw stad rein Boltini ditmaal enig circus in Nederland Geen commerciële wel reclame - t.v. LEVENDIG DEBAT - GOEDE OPKOMST Sponning rond de concerten in ZiirichSell off ho usen, Zng Buitenplaatsen aan de Vecht Vergadering C.H.U. met veel kritiek Financiële verhouding tussen ouders en kinderen Onderzoek in 80 gemeenten Schittering Prentkunst uit Japan 13 en 14 aug. In Leiden Padvindsters op de planken Twee gewonden bij botsing op fietspad Kerkelijk Leven Ds. B. A. Bos en bet humanisme Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 maart 1964 Tweede blad no. 31216 iL Toen de minister gisteravond om kwart over elf met vermoeide n B jebaren zijn jas aantrok, was hij demissionair. Niet alleen waren e v zijn voorstellen om de Nederlandse luisteraars en kijkers te be- 3,1185 hoeden voor omroep-reclame door de oppositie de grond inge boord, de volksvertegenwoordiging had zich bovendien met krappe meerderheid uitgesproken voor „reclame-televisie vol- je^'gens het Beierse systeem". Kortom: het Leidse Jeugdparlement had Mac £ijne Excellentie Nico Booij naar huis gestuurd üchl klaar voor het zover kioam, ivas r in het Leidse Stadhuis met wfyel wat meer élan gedebatteerd an ruim een maand geleden toen Bi ten de landbouw nationaal iternationaal ging bekijken. Het flj^e nderwerp commerciële televi ew ie" leende zich beter voor pittige jigi egenstellingen en krasse uitspra ",0|j en. Bovendien was ditmaal het olitieke palet meer geschakeerd, oordat PSP en VVD het aantal racties op zeven hadden ge vacht. Maar het opmerkelijkst nas toch wel de grote opkomst: r waren bijna vijftig jongeren i odat men bij de aanvang ijlings ®er aar een grotere zaal moest ver- 'ric uizen. De raadzaal bleef voor vtx et Jeugdparlement echter nog ""{boe „Minister" Booij had zün voorstel len dusdanig ingekleed, dat er wel 'n il debat moest volgen. Enkele van e punten welke hij noemde: de vrij- ia, eid van meningsuiting van de om- lepverenigingen dient gewaarborgd VIA'e zijn in de wet; de verzuilde om- B 3( iep is te prefereren boven een na- lgi onale omroep die in Nederland on- irmijdelijk een neutrale omroep zou Nli |n; omroep-reclame bevordert het rog npulsieve kopen en de materialisti- ihe mentaliteit; omroep-reclame is '0 leen betaalbaar voor grote maat- 'qq happijen; wij dienen piratenzen- oo rs en commerciële uitzendingen iari nuit het buitenland te weren. )0 De fractieleider van de PSP, die Kl »t debat opende, verklaarde zich N1( incipieel tegen elke vorm van re- ame in de televisie, maar hij was i voor een nationale omroep k la 15 JC „waar meer organisaties b e- er aan het woord kunnen komen", mm De woordvoerder van de VVD was als enige, naar later bleek voor er'j |mmercië,e televisie" omdat er }Bk aktisch gesproken niets tegen is" 00 «lach). De sprekers na hem bl] aakten een streng onderscheid tus- 'it«l i commerciële t.v. (uitgaande van n commerciële maatschappij) en I°S clame-t.v. (uitgaande van niet je mmerciële instellingen), k. Voor de reclame-televisie wier- D1 n zich verscheidene verdedigers op. c n te beginnen de fractievoorzitter n Arjos, die de omroepverenigin- n en de NTS wel wat meer geld f 3 nde voor verbetering van de pro- imma's. Hij zei tot de minister: om. gezien het landsbelang en de aag van het volk, alsnog met een ra, orstel voor reclame-televisie". De tz.. iU en KVP sloten zich bij dat We ndpunt aan. De CPN voelde meer or een compromis: reclame-t.v. a omroepen en commerciële orga- laties onder parlementaire contro- z^, fa een zijdelingse discussie over 30 1 doel van de omroep (VVD: „het nu schaffen van entertainment") am „minister" Booij een deel van oppositie wat tegemoet door te gen „meer tegen commerciële t.v. a tegen reclame-t.v." te zijn. Dat ek echter niet voldoende. De AR, CHU en WD dienden een mo es in, waarin zij zich uitspraken voor Nj, ilame-televisie volgens het Beierse w« teem (uitzending van reclame- te i odschappen vóór de aanvang van normale zendtijd), in handen van omroepverenigingen en de NTS. :°d motie werd met 14 tegen 11 (5 00 IA, 5 PSP en 1 KVP» stemmen bij onthoudingen (CPN) aangeno- a. Een motie van de PSP en de 40 IA tegen elke reclame in de om- ew p werd met 15 tegen 10 stemmen 001 worpen. De oppositie wilde echter „bloed zien". De CHU stelde voor alle voor stellen van de minister te vervangen door de genoemde motie. Dit werd met 14 tegen 10 stemmen bij 6 (CPN en 1 KVP) onthoudingen aanvaard. De voorstellen van Booij, apart in stemming gebracht, werden met 15 (5 AR. 5 KVP, 3 VVD en 2 CHU) tegen 6 (5 PvdA en 1 PSP) stemmen bij 8 (3 PSP en 5 CPN onthoudingen verworpen. De zaken namen een principiële keer, toen de CPN voorstelde ook aan de communisten politieke zendtijd te verlenen. De VVD probeerde te voor komen dat de motie in stemming zou worden gebracht door het aanslepen van allerlei parlementair-technische bezwaren, maar een PSP'er hakte de knoop door: „Het gaat erom de me ning van de jeugd eens te peilen". Het resultaat moet de jonge commu nisten wel zijn meegevallen. Behalve de CPN stemden voor de PvdA, de PSP, de AR en een lid van de CHU. Tegen stemden de VVD en een lid van de CHU. De KVP onthield zich van stemming. uit de zuiverste tabakken Beurssluiting Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de beurzen voor de geld en fondsenhandel op 27 maart (Goe de Vrijdag), 30 april (verjaardag van de Koningin) en op 5 mei (Bevrij dingsdag) gesloten zullen zijn en dat die dagen voor de geldleningen als bedoeld in afd. 5 der beursvoorschrif- ten 1914, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. We hadden een ontmoeting met de heer Steinbach van de Leid se Jeugd Actie en het bestuur van het Jeugd Kamer Orkest Leiden dat, zoals reeds in het kort gemeld, na het jaarconcert van zaterdag a.s. in de Zuiderkerk naar Zwitserland vertrekt om daar concerten te geven in Zürich, Schaffhausen en Zug. Een en ander met Zü- rich als thuishaven". Dat laatste is geen toeval. Vele muziekvrienden zullen zich immers nog het optreden in 1959 door de zorgen van K. en O. en L.J.A. alhier herinneren van het „Jugend- Advertentle Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER" Haarl.straat 207 heeft hem. Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN - - nita, d. v. L. H. Marcelis en M. ag sveld. Jeroen, z. v. E. J de Geus m. a. Vermeulen.'Jacobus, z. v. B. der Plas en C. Korenhoff. Marco flolf, z .v. A. J. Kemp en A. H. -J »n. Maria Elisabeth, d. v. J. Waas- •j P en G. Bron. Sara Miranda, d. v. I. Flelemon en C. I'landerhijn. Mo le Hélène, d. v. A. de Vink en J. Elisabeth Franclsca, d .v. L. M. iwmeester en E. C. Goedemans. Mo- <Je Corine, d. v. F. Krau en C. A. Ier. ONDERTROUWD J. Takken en P. Mak. R. P. de J »t en C. M. J. Maaskant. J. J. W. - Ierse en T P. M. Rosdorff. C. A. 1 mans en W. van den Broek. Jonk- P. W. Burmanla van Humalda Eijslnga en A. Moret. C. J. Lange- en W. M. v. Haasterecht. J. Lange- Ken G. Kapelaan. P. C. Vink en G. 1 Werter. W. J. Stouten en C. C. Bou- "I. W. K. J. Regeer en L. Tisseur. Philippo en J. Seriier. L. W. H. Bij - 4 en I. E. W. van de Kamp. K. 'Klaveren en M. Karei G. A. Spek J. M. M. Habraken. Hoekstra en I. W. van Leuken. L G. F. Retz L C. Nieboer. C. van der Leek en Bink. J. F. W. Beerenfenger en Hulskes. GETROUWD j f. A. Vincent en M. C. van de Wiel. OVERLEDEN 15 M. Penseel. 79 jaar. vrouw. J. H. 47 Jaar. echtgen. v. H. Booij. Voor de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde hield de heer J. de Bruyn gisteravond in het Geref. Jeugdhuis een lezing over „De bui tenplaatsen aan de Vecht voorheen en thans". De heer De Bruyn, leraar bij het tuinbouwconsulentschap te Utrecht, maakte als amateur-historicus een uitgebreide studie van de oorsprong en de historie van de kastelen en buitenplaatsen, die voorheen en veelal ook thans nog langs de oevers van De Vecht domineerden. Spreker nam zijn gehoor in gedach ten mee op een tocht langs de kaste len en buitenplaatsen, waarvan de meeste de 16de eeuw door edelen werden gebouwd, doch later in han den kwamen van rijk geworden regenten en Amsterdamse kooplie den. Naast de kastelen kwamen later ook de kapitale buitenplaatsen, waar bij prachtige tuinen werden aange legd en. waarvan vele ook thans nog hun 17de eeuwse oorspronkelijke aanleg hebben behouden. Jammer, aldus de heer De Bruyn,, dat inmid dels zoveel van historische waarde verloren is gegaan, doordat enerzijds zowel de kastelen als buitenplaatsen van functie veranderden en ander zijds omdat er slechts ruïnes of in het geheel niets overbleven. Enkele kastelen en buitenplaatsen hebben in de loop der eeuwen be kende bewoners gehad, onder wie Jacoba van Beijeren, de graaf van Hoome, Johan van Oldenbarnevelt, en Jacob van Lennep, die er mede toebij droegen, dat de Vechtstreek zulk een grote vermaardheid kreeg. Aan de hand van fraaie kleurendia's liet de heer De Bruyn zijn „tocht genoten" zien, dat enkele kastelen, mede door de nodige restauraties, voor het nageslacht bewaard bleven en dienen tot prachtige historische musea, die een bezoek alleszins waard zijn. Wat de oorspronkelijke kapitale buitenplaatsen betreft, deelde spre ker mede, dat hiervan slechts nog een enkele in particulier bezit is en de overige thans het eigendom van gemeenten en stichtingen zijn en b.v. dienen als gemeentehuizen, weeshui zen. pensdonaten, onderwijsinstel lingen e.d. orchester Zürich" onder George Scherrer met een 14-jarige pianiste in een Haydn-concert. Dat Zwitserse orkest, dat hier in 1962 nogmaals ver scheen tijdens een tournee, had toen Leiden als thuishaven. Je bent gastheer geweest, en zoals dat gaat. van gastheer wordt je gast. Midden 1960 uit Zürich teruggekeerd, is het vooral Rien de Reede en Ma- rente Zaalberg zo vergaan, dat ze geen oog meer dicht- hebben gehad vóór ook in Leiden zo'n jeugdorkest tot stand kwam. Dit bestaat inmid dels al vier jaar met een ledental van 35, waaronder zich nu ook conserva toriumleerlingen bevinden. De betrokken jongelieden zijn nu aan een bewustzijnsvernauwing toe. Zij staan op en gaan onder met de dwangidee „Zwitserland". En de daar aan gekoppelde financiële problemen. Van angst om enig muzlekprobleem was daarentegen niet het geringste te bespeuren! Hun reis gaat per bus, vertrek donderdag 26 dezer om 3 urn 's middags van het Pieterskerkplein. We mogen er alles van weten: kostenbydrage f 110 per reizende man bedrag voor sommigen te bezwaar lijk (bijv. twee uit één gezin). Verder veel vry: logies by particulieren, uit stapjes, maaltijd-aanbieding door de gemeente Zürich. De bus blijft steeds beschikbaar. Met supporters mee (bijv. gastheren van destijds) wordt het gezelschap 58 man groot. Andere intimiteiten: de leden be talen f2— per maand contributie. Er komt voor ongeveer f 700 donatie- geld per jaar binnen en het begro tingscijfer beloopt f 1500. Men is enorm verguld met het bescherm heerschap van Theo Olof en iedere van een zuiver denkvermogen ver dachte Leidenaar en Oegstgeestenaar, die zich nog niet als donateur aan gaf, wordt niet als een compleet mens beschouwd! Het secretariaat bevindt zich Donkersteeg 19 bij het lid Colen- brander. Een circulaire heeft bijna f 1000 op gebracht en van een nog bestaand uitwisselingscomité werd f300 subsi die ontvangen. Overigens werkte het Jeugdkamerorkest tot hiertoe „in de vrije seotor", d.i. zonder gemeente subsidie. 6 april hoopt men weer Leidse bo dem te betreden. Dan wachten con certen in het Volkshuis, het Rem brandt Lyceum en in Katwijk. D. v. cl. Kwaak tijdens rondvraag: „Dat het slecht gaat met het woningbouwbeleid, daar ben ik nog lang niet van overtuigd. Mi nister Bogaers is een dynamisch man met veel frisse ideeën, aan wie wij voorlopig nog de tijd moeten gunnen". Aldus bestreed het lid van de Tweede Kamer, drs. H. D. W. Tila- nus te Arnhem, de kritiek, die de heer D. van der Kwaak gisteravond tijdens de vergadering van de Chr. Historische Unie, afdeling Leiden, in restaurant Van der Heijden uitte op het beleid van de huidige minis ter van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. De heer Van der Kwaak zei bij de rondvraag, dat „er op het ogenblik zwaar wordt gerommeld in de woningbouw". Minister Bogaers is een slimme man, die met veel show naar buiten treedt, merkte de De ledenvergadering van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond, afdeling Leiden, welke gisteravond in het Gereformeerd Jeugdhuis werd gehouden, droeg ditmaal niet alleen een gezellig, doch ook nuttig en actueel karakter. De grote belang stelling van de leden ging ditmaal uit naar de inleiding van de heer A. J. Voortman, wetenschappelijk amb tenaar van de afdeling Rechts- en Staatswetenschappen van de Land bouwhogeschool te Wageningen, die het onderwerp „De financiële ver houding tussen ouders en kinderen" behandelde. De heer Voortman vertelde, dat deze wetenschappelijke afdeling met name onder de leden van de Platte landsvrouwen- en -jongerenvereni gingen een onderzoek instelt naar de thans geldende c.q. heersende finan ciële verhouding tussen de ouders en de al of niet zelfverdienende kinde ren. Deze onderzoekingen in vereni gingsverband gaan vooraf aan een grootscheeps onderzoek, dat t.z.t. in circa 80 gemeenten zal worden ge houden. Het geheel heeft tot doel een inzicht te krijgen hoe gemiddeld de verhoudingen liggen tussen ouders en kinderen, die wel- of niet een eigen inkomen hebben of b.v. in het bedrijf van de ouders werkzaam zijn. Na deze inleiding stelde de heer Voortman een onderzoek in naar de mening, die de leden van de Leidse afdeling over bepaalde situaties heb ben. Alle aanwezigen kregen een formulier, waarop veertig situaties, welke zich inzake genoemde finan ciële verhouding kunnen of zouden kunnen voordoen, stonden aangege ven en waarop de dames per situatie een of meerdere vragen al dan niet bevestigend moesten beantwoorden. Bij de beantwoordingen ontstond er tevens een leerzame en levendige discussie over bepaalde situaties en meningen, die de waarde van het geheel aanmerkelijk verhoogde. Deze discussies waren mede daarom zo belangrijk, aldus de heer Voortman, aan het eind van de avond, omdat aan de hand hiervan bepaalde ln het formulier vermelde situaties en vra gen mogelijk nog enige wijzigingen moeten ondergaan, alvorens het grote algemene onderzoek ter hand wordt genomen. Al met al leverde de afde ling Leiden gisteravond een goede bijdrage tot het doel, dat de afdeling rechts- en staatswetenschappen in Wageningen zich voor ogen stelt. heer Van der Kwaak onder meer op. Hü sprak er zijn misnoegen over uit, dat er tussen de ministers Bo gaers en De Jong op het gebied van de woningbouw een handeltje is gedreven. De heer Van der Kwaak herinnerde er in dit verband aan, dat minister De Jong akkoord is ge gaan met verkorting van de dienst tijd voor bouwvakarbeiders op voor waarde, dat er meer huizen beschik baar komen voor defensiepersoneel. Overigens werd het drs. Tilanus min of meer kwalijk genomen, dat hij tijdens het vervullen van zijn spreekbeurt uitvoeriger inging op de schittering van Prinsjesdag in het Binnenhof dan op de politieke ge beurtenissen na de derde dinsdag in september, zoals het convocaat aan gaf. Wat deze gebeurtenissen aangaat merkte de heer Tilanus onder meer op, dat de C.H.U. achter de regering staat, wanneer deze zegt, dat aan de woningbouw en de landbouw, twee voor ons land bijzonder belangrijke zaken, de grootst mogelijke priori teit moet worden gegeven. Spreker wijdde ook enige aandacht aan het feit, dat het in sommige christelük- historische kringen wrevel heeft ge wekt. dat het aantal staatssecreta rissen uit die partij niet geheel even redig is aan het aantal, dat voor haar representatief zou zijn. De heer Tilanus gaf echter de verzekering, dat de christelijk-historische figu ren, die voor deze functie zijn be naderd af hebben laten weten. Tot slot sprak hij over de kwestie van de belastingen, waarvan een verla ging volgens hem voorlopig nog wel een illusie zal blijven. Eerder op deze avond bracht de voorzitter van de Leidse C.H.U.-af- deling de voorstellen ter tafel voor de algemene vergadering, die op 31 maart en 1 april a.s. in Amsterdam zal worden gehouden. Hij sprak er voorts zün vreugde over uit, dat de büeenkomst ditmaal ook door enkele jongeren werd bügewoond. Lichtend kruis Onder de samenvattende titel „Lichtend kruis" spreekt dr. P. L. Schoonheim zondagmorgen in de Stadsgehoorzaal over de bijbelse hoofdgedachten door Johann Sebas- tiaan Bach in zijn Matthaus-Passion vertolkt. Projectie van schilderijen van de Zwitser Willy Fries zal het passie verhaal van de evangelist Mattheus op byzondere wijze .llustreren. Mevr. L. Stevens-Ridderhof zal met bege leiding van fluit een piano, in aan sluiting op het thema .Lichtend kruis" solozang geven. In woord en beeld Voor de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volken kunde hield drs. C. Ouwehand, con servator van de afdeling Japan, gis teravond in de aula van het museum een lezing met kleurendia's over Ja panse prenten. De voordracht was tegelijk bedoeld als leidraad voor de daarna volgende bezichtiging van de tentoonstelling „Japanse prent- kunst", die op initiatief van de Ver eniging voor Aesthetische Vorming bü het Onderwijs is ingericht voor leerlingen aan scholen van middel baar en voorbereidend hoger onder wijs. De expositie laat het publiek in grote lynen kennismaken met de ontwikkeling van de Japanse kleu- renprentkunst, die van het midden van de vorige eeuw af inspirerend werkte op de westerse kunstenaars. Zo hadden o.a. Bracquemond. Gau guin, De Toulouse-Lautrec. Maurice Denis en Vincent van Gogh grote waardering voor de „crèpe-prenten", zoals men ze toen noemde. In de na latenschap van de broers Van Gogh zouden zich nog zo'n 650 Japanse houtsneden bevinden. De sterk decoratieve werking van kleur en Rjn in een leeg vlak, de asymmetrie, het ontbreken van schaduw- en diepteperspectief, deze kenmerken van de Japanse kunst, hebben bü gedragen tot het ontstaan van de Art Nouveau en Jugendstil. De bloeitüd van de Japanse prent omvat ongeveer twee eeuwen (1670 tot 1870). De vroegste houtsneden (achtste eeuw) waren bestemd voor godsdienstig (boeddhistisch) ge bruik. Als belangrijke bron van de prentkunst (houtsneden) moet de schüderkunst worden genoemd. Langzaam ontwikkelden de schilders zich tot kunstenaars, die in nauwe samenwerking met (hout) bloksnü- ders en drukkers de prachtigste ont werpen in grote oplagen onder de mensen brachten. De grootse landschappen van Ho- kusai, de meer poëtische van Hiro- shige, de historische feiten op de prenten van Kuniyoshi, de meerkleu rendruk-platen van Haronubu, ero tische prenten en werken uit de pe riode van de ukiyo (het vlotte leven rond 1661) en andere voorbeelden werden door de heer Ouwehand toe gelicht. V» Houdt uw stad rein'' is een leus, waaraan vaak velen zich niet houden. Afgedankt meubi lair, de gemeentelijke Reini gingsdienst weet daarvan mee te praten, verdwijnt maar al te vaak in de grachten. Het wordt echter moeilijk om onze stad rein te houden indien, zoals op deze foto, de bodem in een pa pierbak ontbreekt. Alle goed ge meende raadgevingen, om toch vooral ook bij halteplaatsen van een bus oude buskaarten, kran ten en lege sigarettendoosjes in de openbare papierbakken ta deponeren, missen hun effect in dien deze in een bodemloze ,put verdwijnen. Thans is dit het ge val bij de bushalte voor het ge bouw Staalwijkaan de He renstraat. (Foto L.D./Hohra»fc) (Van onze A'damse correspondent) Na de felle concurrentiestrijd tussen Nederlandse en Duitse circus ondernemingen, die verleden jaar om de gunsten van het Nederlandse pu bliek dongen, zal Nederland dit jaar maar één reizend circus tellen: Cir cus Boltini. De première van het nieuwe programma begint woensdag na Pasen te Den Haag, vanwaar de tournee leidt langs een zestigtal ste den in Nederland en België. Ook iri België zal Boltini dit jaar het enige reizende circus zyn. De Sleutelgroep van het Ned. Pad- vindstersgilde hield gisteren een ouderavond in „Den Burcht". Alle kabouters en padvinders lieten op deze avond, na het zingen van een welkomstlied, zien hoe zy un Wjd by de padvinderij besteden. De kabouters voerden enkele dans jes en zangspelletjes uit, terwyl zy ook het sprookje van Hans en Griet- Je uitbeelden. De padvindsterc oogst ten met een Griekse volksdans veel ces zij zongen daarbij een lid over de belevenissen van Odysseus en zij brachten voorts „een dag in het kamp" door, zy het dan op het toneel. Leuk was het spelletje dat met medewerking van de ouders werd gedaan. De avond werd beslo ten met het zingën van „Hoort zegt het voort". In het byzonder voor de leiding van de Sleutelgroep beteken de deze ouderavond een succes. De districtcommissaresse van de Leidse afdeling van het NPG, me vrouw L. S. GroenVan der Vyver, die de avond bü woonde, wüdde in een toespraakje enige aandacht aan de vernieuwing van de padvinderij, waarbü echter de zelfwerkzaamheid en de saamhorigheid, de belangrijk ste elementen, niet wordt aangetast. Van Leiden (13 en 14 augustus) uit vertrekt het gezelschap naar Bel gië, waar onder meer Brussel en de kustplaatsen worden bespeeld. De tournee eindigt in Utrecht (29 t/m 31 oktober). Boltini kondigt een sterk program ma aan met hoofdzakehjk Franse, Spaanse en Marokkaanse artiesten. Onder de dierennummers bevinden zich dressuren van tijgers, paarden en chimpansees. Als hogeschoolrijd- ster en ballerina te paard is geën gageerd het Nederlandse meisje Ilon- ka Karoly (Heleentje van Bever), die na jaren achtereen in het Circus Van Bever te zün opgetreden, vier jaar in Zuid-Afrika werkte. Directeur Toni Boltini (40) kan op een gunstig jaar terugzien. Zün vorige tournee door Nederland en België was een succes. De winst is belegd in het winterkwartier in Soes- terberg, dat de afgelopen winter maanden van een klein cafeetje is uitgegroeid tot een druk bezochte ge legenheid met vier zalen, een kegel baan, drie bars, een dancing en een acht meter breed uniek Belgisch or gel. Op het terrein wordt de houten kiosktent opgebouwd die is overge nomen van het Belgische circus De Jcnghe. Dit houten circusgebouw zal in het najaar in gebruik worden ge nomen als oefengelegenheid, waar bovendien 2000 bezoekers speciale circusvoorstellingen kunnen bijwo nen, onder andere van jeugdcircus- sen. Een verkeersongeval op de Haag- weg heeft gisteravond omstreeks kwart voor acht twee gewonden ge- eist. Een 22-jarige schilder uit Kat wijk, die uit. de bus stapte, stak zon der voldoende op het verkeer te let ten het fietspad over. Een Leidse bromfietser, die op dat ogenblik na derde, kon een botsing niet meer voorkomen. Beiden kwamen te val len; de Leidenaar kreeg een hersen schudding en een rechterschouder- fractuur, de Katwüker een lichte hersenschudding. NED. HERV. KERK. Beroepen te Lexmond A. Stekelen burg te Eist (U.te Almkerk (toezj J. Th. W. Quak te Mljnsheerenland. GEREF. KERKEN. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Ede N. de Jong te Kat wijk aan Zee en J. Kampman te Rijnsburg. Te Zlerikzee J. Brons te Bunschoten Spakenburg en K. J. Velema te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Elspeet en voor Rhe- aen H. Ligtenberg te Utrecht. Het Eerste Kamerlid Thomassen (PvdA) heeft aan de minister van Defensie schriftelük gevraagd of het waar is, dat de hfdlegerpred. ds. B. A. Bos over de boodschap van het hu manisme heeft geschreven: „Hier worden meterdaad stenen voor brood gegeven. Het is in zün armoede boven dien anti-evangelisch en het meest troosteloze getuigenis dat gegeven kan worden". Zo deze vraag bevestigend wordt beantwoord, welk oordeel velt de mi nister dan over de aangehaalde op vatting en leidt dit oordeel tot con sequenties en, zo ja, welke? zo vraagt de heer Thomassen. Vragensteller wü voorts weten of het waai- is, dat ds. Bos de le- gerpredikanten heeft aangeraden om de humanistische raadslieden niet tegemoet te komen ten aanzien van gebruik van ruimten en om er nauw keurig op toe te zien. dat deze raads lieden nergens de grenzen van hun bevoegdheden overschrijden? Zo ja, is de minister dan bereid zün oordeel over deze adviezen van de hoofdlegerpredikant kenbaar te maken? Gistermiddag zonk in een sluis in het Groningse Starkenborgh- kanaal een schuit, geladen met grind. Zowel het scheepvaart verkeer als het wegverkeer over de sluisbrug werd daardoor vol komen gestremd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3