Gevaar Franse stakingen schijnt nog niet geweken Luisterbijdrage wordt per 1 juli 18 gulden sempra I VEVE0 SCHIEDAM Joegoslaaf begroette in Venlo de vrijheid Rechts links en extreem zijn tegen Nederlands stelsel Nieuwe fabriek moet de poorten sluiten Russen laten Amerikaan niet vrij N. WIENER OVERLEDEN RUSSISCHE KUNSTMAAN Na verhitte debatten in Kamer Wegens ondraaglijke stank.... WEERBERICHT ANDER WEER FRIO DIEPVRIES Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit' (9üc/ meuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 MAART 1964 No. 31213 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van DishoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR lE1L>LN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze Parijse correspondent) [j] De cijfers over het aantal Fransen in overheidsdienst, dat gis- eren gedurende een etmaal het werk neerlegde, lopen sterk =1' liteen, naar gelang ze uit de koker van de regering of van de rakverenigingen komen. Volgens de regering bedroeg het aantal takers 30% van de ongeveer 7 miljoen ambtenaren en werk- emers in overheidsbedrijven, volgens de vakverenigingen was - iet 85%. Hoe dan ook, het was gisteren in Parijs en de rest van Vankrijk weer eens een beminnelijke janboel. En er zijn ver- cheidene redenen, die doen verwachten, dat het bij de staking an gisteren wel niet zal blijven. Bescherming van de politie Doordat de regering de toegang t de elektrische centrales onder ^Litiebescherming had geplaatst, •n werkwilligen het terrein van arbeid gemakkelijker bereiken bij vorige stakingen het geval De animo daartoe was echter •kt en in elk geval zat een groot van Parys bijna de gehele dag niet in het donker dan toch zon- elektriciteit. Het treinverkeer van geringe omvang. Militaire ïhtauto's namen .in Parijs, zo en zo kwaad als het ging, de rol de bussen en de metro over. De ig van radio- en t.v.-personeel, 24 uur zou duren, werd echter in loop van de dag afgelast, omdat directie had laten doorschemeren, de disciplinaire straf tegen een Btal technici wel zou meevallen. 7at de naaste toekomst betreft et rekening worden gehouden met volgende punten: le ontevredenheid onder de ar iërs over hun lonen en de be- Uldiging aan het adres van de ering, dat ze haar woord niet at; wee recente rapporten over de ale politiek van de directeur van Planbureau, Pierre Massé en van tsraad Routée, rapporten, die verschillende richtingen twee- üit hebben gezaaid, et rapport-Toutée stelt de Franse ring N e d e r 1 a n d ten voorbeeld door permanent onderling over- tussen staat, werkgevers en werk. Iers de verhoudingen tussen pnj- en lonen te controleren, zo niet Iwingen. Vooral de rechtse ele- in de regering, onder wie de conservatieve minister van :iën Giscard dFstaing, vrezen een dergelijk systeem niettemin rhoging der salarissen zal uit- >n om zo het stabilisatieplan in groter en directer gevaar te swaar heeft de regering vorige in de hoop de stakingen van nog af te kunnen wenden, iclusie van het rapport, in be- voor haar rekening genomen bij dat „beginsel" schijnt het [te blijven. ich, ook binnen de vakverenigin- heerst er geen eenstemmigheid tanzien van de verdiensten van nport-Toutée. Terwijl de socia. i i .mlrhnnri^n van Giscard d"Estaing, die evenmin van het plan-Toutée wil weten, nu een krachtige bondgenoot hebben gevonden, lijkt het toch niet onwaar schijnlijk, dat ze er de komende weken naar zullen streven de sociale onrust op te voeren om langs die weg hun greep op de massa te ver sterken. Een streven, dat zich dan met name in een nieuwe reeks van stakingen dreigt te openbaren. De Russische autoriteiten hebben gisteren een tweede Amerikaans ver zoek om vrijlating van de gewonde vlieger die op 10 maart boven Oost- Duitsland werd neergeschoten, gewei gerd. dit soort van overleg getoond. De .Het hoofd van de geneeskundige communisten willen het wapen van dienst van de Amerikaanse lucht- de staking, ook voor een eventuele macht in Europa, kolonel Hennes- politieke strijd, niet voortijdig uit handen geven, en daarom hebben zij de laatste dagen dan ook alles ge daan om de tegenstellingen met de regering op de spits te drijven. Bij de vorige stakingen waren het de christelijke vakbonden, die het initiatief plachten te nemen. Of schoon de communisten op de rechter vleugel van de regering in de persoon De Amerikaan dr. Norbert Wiener, de grondlegger van de cynernetica. de leer der regelings- en informatieme chanismen. die ook bekend staat als de „vader der automatisering", is op 69-jarige leeftijd od een vakantiereis in Zweden overleden. Dr. Wiener is 42 jaar als hoogleraar aan het Instituut voor Technologie van Massachusetts verbonden ge weest. Dr. Wiener werd op zeer jeugdige leeftijd als hoogleraar in de filosofie aan de universiteit van Harvard ver bonden. Na zijn Harvard-periode stu deerde hij in Cambridge, in Engeland, en later in Göttingen. in Duitsland. In 1915 keerde hij naar Amerika te rug waar hij filosofie ging studeren aan de universiteit van Columbia. Dr. Wiener heeft ook pionierswerk verricht op het gebied van de ver vaardiging van elektro-mechanische rekenmachines. Een model van een televisie toren die binnenkort in het hart je van Londen gebouwd zal worden. De toren wordt 175 meter hoog. Hij zal tevens ge bruikt worden voor het telefoon verkeer tussen de Engelse hoofd stad en de andere delen van het land. sen, bracht gisteren een bezoek aan de gewonde, die deel uitmaakte van de bemanning van drie, die het bran dende RB-6G verkenningsvliegtuig le vend wist te verlaten. Hij wordt verpleegd in een Russisch militair hospitaal in Maagdenburg. Het ver zoek van de Amerikaanse officier om de gewonde mee te mogen nemen werd afgewezen. Ook zijn verzoek in Maagdenburg te mogen blijven om de gewonde militair persoonlijk te kunnen ver plegen werd niet ingewilligd. De ver blijfplaats van de twee andere be manningsleden is het Westen niet bekend. De VS zijn van plan strengere controle uit te oefenen op vluchten van vliegtuigen in het NAVO-gebied aldus militaire kringen in Washing ton. Er zou onder meer gebruik wor den gemaakt van een verbeterd ra darstelsel. Dit jaar zijn twee Ameri kaanse vliegtuigen Oost-Duitsland binnengevlogen. In Rusland is gisteren een onbe mande kunstmaan gelanceerd, de Kosmos-26. De eerste kunstmaan in deze serie werd gelanceerd op 16 maart 1962. Volgens Tass werken de instru menten aan boord van de Kosmos uistekend. De omlooptijd be draagt 91 minuten de hoogte van de baan boven de aarde varieert van 403 tot 271 kilometer. De baan maakt een hoek van 49 graden met de (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren met een ruime meerderheid akkoord ge gaan met de verhoging van de luis- schijnljjk drie gulden worden nabe taald. De verhitte debatten, waarmee de beslissing van de Tweede Kamer ge- tergeldcn. Het voorstel van minister paard ging, hebben twee belangrijke Bot werd met 85 tegen 40 stemmen resultaten opgeleverdminister Bot aanvaard. Als ook de Eerste Kamer zjjn goedkeuring hecht aan het voor stel gaat het luistergeld op 1 juli met zes gulden tot achttien gulden per jaar omhoog. Over de tweede helft van dit jaar moet dan waar- Wegens het verspreiden van een voor de naaste omgeving ondragelijke stank en wegens hinderlijke eigenschappen, o.a. het verontreinigen van het sloot water, zal een fonkelnieuwe fa briek van de Naarden Chemie in Wormerveer, die zes miljoen gulden heeft gekost, moeten worden stilgelegd. De fabriek, een installatie voor destillatie van tallolie, verspreidt El D: ische en de christelijke vakhonden wat voelen voor het Nederlandse triment, heeft de communistische zich een felle tegenstander van Advertentie HEERLIJK DINEREN in jjft Oude Koningshuys". e HONGAARSE SHASLICH met karaf wijn f 6,50. I raakt ervan onderste boven. EDWARD aan de vleugel, 's Woensdags gesloten, lenheim - Telef. 8240—8262 WEEROMSLAG Bilt verwacht van heden- tot enavond: Zwaar bewolkt met ijk regen. Aanvankelijk matige, de kust krachtige zuidoostelijke en koud. Daarna wind ruimend zuidelijke richtingen en stijging temperatuur. Vannacht geen meer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 MAART lop: 6.43 uur; onder: 18.53 uur. an op: 10.17 uur; onder: 2.01 •gwater te Katwijk te 7.39 en 8 uur; laagwater te 3.16 en 15.45 mm nier bestaat uit 24 pagina's. een stank, die voor de omwonenden niet te harden is en verder in een groot deel van deze gemeente hinder veroorzaakt. Niet alleen voor de in woners, maar ook voor andere indus trieën, met name de fabrieken van eetbare waar. Deze fabrieken hadden erover geklaagd, dat hun produkten naar de fabrieksstank gingen ruiken. Onduldbaar B. en W. van Wormerveer hebben bepaald, dat de fabriek met ingang van 21 maart 1964 moet worden ge sloten, omdat zij in werking is met onduldbare hinder voor de omgeving en in verband met niet-naleving van de in de vergunning gestelde voor waarden. Wat dit laatste betreft wordt o.a. gewezen op het feit, dat de fabriek afvalstoffen loost in een sioot, waardoor het water in de ge meente wordt verontreinigd. Toen de fabriek zou worden ge bouwd, was gezegd, dat niemand er hinder van zou ondervinden. Men zou het bestaan van de fabriek niet opmerken, zo werd toegezegd. Medio 1963 werd met de bouw van de fa- brie^ een aanvang gemaakt. Sedert drie weken laat de onderneming de installatie proefdraaien. Het is overigens niet te verwachten dat de directie van de Naarden Che mie zich zonder meer neerlegt by het besluit van B. en W. van Wor merveer. Om te beginnen zou zij vandaag een gesprek hebben met de burgemeester. En verder staat haar nog de weg open van een beroep by de kroon. Het standpunt van de directie is, dat er geen sprake is van blijvende hinder maar slechts van „enkele on volkomenheden tijdens de proefdraai periode". Eindelijk Het weer gaat eindelijk veranderen. De koude continentale lucht wordt namelijk steeds verder teruggedron gen. De begrenzing met de zachte oceaanlucht bevond zich vanochtend even ten noorden van Parijs en strekt zich vandaar naar Ierland uit. De luchtdruk daalt gestadig als ge volg van randstoringen van een om vangrijke oceaandepressie. Een van deze randstoringen is bijzonder actief en bevindt zich voor de Ierse kust. Aan zijn oostelijk flank breidt zich een stormveld over de Noordzee uit. In ons land wordt verwacht, dat de frontale begrenzing met regen zal passeren. Daarna ruimt de wind van zuidoost naar zuid tot zuidwest en stijgt de temperatuur. Hiermee komt een einde aan de periode van droog en koud voorjaarsweer, die bijna drie weken geduurd heeft. De komende nacht zal vrijwel nergens meer vorst voorkomen. vind:, dat de omroepen moreel ver plicht zijn al hun financiële gegevens op tafel te leggen. Hij heeft de Ka mer dan ook beloofd met de groot ste nadruk bij de omroepen te zullen aandringen op vrijwillige en volledige openbaarmaking van alle in- en uit gaven. De minister heeft zijn blanco vol macht om het luistergeld zonodig nog eens met zes gulden te verho gen dus tot 24 gulden per jaar niet gekregen. Een nieuwe verhoging van het luistergeld moet dus weer worden voorgelegd aan het parlement Goede beurt Met zijn toezegging by de omroe pen aan de bel trekken maakte mi nister Bot een hele goede beurt by de overgrote meerderheid van de Ka mer. Men werd daardoor verlost van de pynlyke noodzaak om te stem men over de motie van mevrouw Van Someren-Downer <VVD) In de ze dinsdag ingediende motie werd overlegging van de financiële gege vens van de omroepen geëist als voor waarde voor de verhoging van het luistergeld. Hoewel strekking van de motie vry algemeen werd onder steund vond men buiten de WD de tekst van de motie toch wel wat te kras De toezegging van de minister nam de VVD de wind uit de zeilen en mevrouw Van Someren besloot dan ook de motie in te trekken. Korte metten Met de twee amendementen, die dinsdag waren ingediend, maakte de Kamer na de intrekking van de mo tie korte metten. De minister bleek het amendement van jonkvrouwe Wittewaal van Stoet wegen (C.H.i over het laten vervallen van de uitloop tot 24 gulden per jaar te willen overnemen. Het socia listische amendement-Voogd, waarin werd voorgesteld de verhoging pas te laten ingaan op 1 juli 1965 dus na het uitbrengen van het rapport van de pacificatiecommissie kreeg alleen de instemming van de PvdA de S.G.P. de P.S.P., de C.P.N. en de Boerenparty. Hy werd met 78 te gen 47 stemmen verworpen. By de eindstemming bleek .dat de concessies van de minister goed had den gewerkt. Met de S.G.P., de P.S.P. Belli niet langer O Ruby's advocaat Mevr. Eva Grant, de zuster van Lee Oswalds moordenaar Rubv, heeft diens voornaamste verdediger Mei vin Belli medegedeeld, dat zyn dienst niet langer op prys worden gesteld. Zoals bekend werd Ruby zaterdag ter dood veroordeeld. Ruby en zyn familie zyn ontevreden over de ma nier waarop Belli de verdediging heeft gevoerd. Bovendien zyn zy verontwaardigd over de tirade van Belli na het vonnis van zaterdag, Belli riep na de uitspraak uit, dat dit „een overwinning van de dwepe rij" was en dat hy de zaak tot in hoogste instantie zou verdedigen. de C.P.N. en Boerenparty stemde van de grote fracties alleen de Par ty van de Arbeid tegen. Het argu ment van de socialisten was, dat er geen sprake was van een directe fi nanciële noodzaak, omdat er grote reserves aan luistergeld bestaan. Niet alle leden van de socialistische frac tie waren het hiermee eens want een groepje van zeven stemde met alle regeringsgezinde fracties en de G.P.V. voor de verhoging van het luistergeld. Geleerden uit 28 landen heb ben samengewerkt bij de con structie van deze Amerikaanse kunstmaan ..Beacon", die dezer dagen wordt gelanceerd. De be doeling is. de kunstmaan op on geveer 960 km hoogte in een baan over de polen te brengen. De satelliet moet velerlei waar nemingen doen over de iono- sfeer. Advertentie verf van (Van onze Ven lose correspondent) De 36-jarige timmerman T. A. Franyo uit Joego-Slavië, een man die bo venal de vrijheid zegt lief te heb ben, is er na een akelige en onaf gebroken treinreis van byna vier etmalen in geslaagd het vrye wes ten te bereiken. De man was in zyn land in een voor ons land bestemde wagon gekropen en gaf eerste tekenen van leven, toen hy er absoluut zeker van was dat hy in ons land was aangeko men. Vervuild Gisteren stak hy op het Venlose sta tion zyn hand uit een opening in de wagon en deed dat net zolang, totdat hy werd ontdekt. Toen werd de verzegelde wagon in het by zijn van douanemensen geopend. De man had in een erbarmelyk kleine ruimte opgesloten gezeten en was volkomen vervuild geraakt. Hy had voldoende voedsel by zich gehad. Hy had verleden jaar in West-Duits land gewerkt. In de vakantie waa hy naar zijn vrouw en twee kinde ren teruggegaan doch mocht het land toen niet meer verlaten. Mede door het feit dat hy in zyn eigen land slechts eenderde kon verdie nen, van hetgeen hij in West- Duitsland kreeg en hij de vryheid te lief had gekregen, zocht hij naar een mogeiykheid te ontvluchten. Naar Duitsland Hy kroop na lang zoeken in de voor ons land bestemde wagon die met hout was geladen. In onderlinge samenwerking controleerden de Ne derlandse en Duitse grensautoritei- ten de door de Joegoslavische vluchteling verstrekte gegevens. Het bleek dat hij, zelfs weer by zyn oude baas kan terugkeren. Gister avond werd hy daarom aan de Duitse politie overgegeven. Hy zal tijdelyk in een kamp worden on dergebracht totdat de ambteiyke formaliteiten vervuld zyn. Advertentie Advertentie /ces mooi ia de lente met Advertentie "extra speling voor de doe-het-zelver Süit het Leidsch Dagblad van 18 Maart 1864: In de zitting van den Ge meenteraad van heden is tot lid der plaatselijke genees kundige commissie benoemd de heer M. J. Schretlen, stadsheelmeester, en aan Dr. Jac. v. Kaathoven, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als stadsdoctor. Uit Sleeswijk wordt ge meld, dat de civiele commis- sarissen eerlang zullen over- gaan tot het ontslaan van alle zwarte genda-men". zoo als daar te landen worden genoemd de onderlingen, dia kenen. onderwijzers en pre dikanten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1