Straussherdenking in Wenen op komst /vö 1 Morgen opening tunnel in Grote St.-Bernhard kunst kalei öoscoqp BRAND VERNIELDE TOTAAL PALERMO S OUDSTE THEATER Thans wijziging in de waardering 'AJ Noord-Italië thans goed verbonden met Centraal-Europa n klasse apart JAAR ENGELAND? Oor vakantie of zaken ;A PER ^RWICH-BOOT VAART R WEL BIJ i HOEK VAN HOLLAND-HARWICH Kaarsvlam in gordijn Schade 100 miljoen lire 25 stuks f 1- Onlusten in West-Bengalen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 maart 1964 Derde blad no. 31213 Advertentie Per dagboot: Een heerlijke ontspanning. Alle tijd om uw zaken voor te bereiden. Telefoon aan boord. Voortreffelijk eten. "Tax-free" shop. Vertrektijd: dagelijk6 12.00 uur. Per nachtboot: Een comfortabele "tijd is geld reis" voor de zakenmai Varen terwijl, u slaapt, 's morgens fit in Engeland. Snelle moderne treinen brengen u naar Londen of verdere bestemmingen. Vertrektijd: dagelijks 23.40 uur.. Reizen per Harwich-boot is een modern genoegen, een veilig over steken. een zorgeloos comfort. U arriveert op tijd - een prettige zekerheid voor de zakenman en voor het vakantieplan. Ook uw auto kan mee. Neem de boot - u vaart er wel bij! Boek vla DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dag- of nachtdienst. jj (Van onze Weense correspondent) /N Oostenrijk en speciaal Wenen wordt evenals in Duitsland de 100ste geboortedag van Richard Strauss her dacht. Strauss is namelijk van 1920 tot 1924 directeur van de Weense Opera geweest. Tussen hem en de Oostenrijkse dichter Hugo von Hof mannsthal is het tot een werkgemeenschap gekomen die uniek moet worden genoemd in de geschiedenis van de opera. Op grond van veel bezoeken en een uitgebreide correspondentie ontwierpwijzig de en schreef Hofmannsthal tenslotte het libretto van de opera's „Elektra", Ariadne auf Naxos", „Der Rosenkavalier" en „Ariad ne" en vooral in de twee laatste werken heeft Strauss het Oosten rijkse milieu en de subtiele, decadente atmosfeer van het vroegere Wenen op onnavolgbare wijze tastbaar weten te maken. Toen hij in 1924 als directeur van de Weense Opera afscheid nam om zich geheel aan zijn composibiewerk te wijden, bood het gemeentebestuur hem een grote villa aan, waar hij dikwijls en graag verbleef en ook veel componeerde. In deze villa is onze Nederlandse ambassade nu al jaren gevestigd. Hier heeft Strauss nog on geveer op dezelfde manier gecompo neerd als Van Schendel heeft ge schreven, n.l. midden in het drukke gedoe van een normaal gezin met spelende kinderen en veel logerende kleinkinderen, die zich er niets van aantrokken dat vader resp. groot vader componeerde. Zijn geestelijk testament F Er is nog iemand die Strauss op een bijzondere wijze met Oostenrijk Jheeft weten te verbinden. De bekende j dirigent Karl Böhm is een van de 'eersten geweest die het werk van Strauss propageerde en die bij een groot aantal premières als dirigent is opgetreden. Hij was een vriend van de familie en hield haar voort durend op de hoogte hetzij door her haaldelijke bezoeken in Wenen of jGarmisch-Partenkirchen hetzij door .'lange brieven. Enkele jaren geleden lliet Böhm mij een brief zien die Strauss hem als antwoord had ge- jstuurd op Böhm's beschrijving van !de brand in de Weense opera kort jvoor het einde van de oorlog. In dit uitvoerige schrijven stelt Strauss een lijst op van de beste ope ra's die Böhm als toekomstige direc- ateur van de Weense Opera in zijn I repertoire zou moeten opnemen, j Strauss noemt dit schrijven zijn gees- >telijk testament en hü sluit met de woorden: „Beste vrienden, dit is dan (m grote lijnen het artistieke testa ment, dat ik als uw voorganger in de ;Z0 gruwelijk vernielde opera van We- ,nen aan u achterlaat". Ofschoon de i «Rosenkavalier" regelmatig in de jWeense Opera wordt opgevoerd en I werken als „Don Juan", „Till Eulen- spiegel" en „Tod und Verklarung" tot het vaste repertoire van Oostenrijkse i orkesten behoren, is men nu reeds I I. I I Op de gistermiddag voortge zette openbare veiling van schi lderijen uit de nalatenschap van J wijlen de kunsthandelaar Benja- min Katz uit Dieren zijn weer j hoge prijzen gemaakt. De 224 i schilderijen, die werden geveild, 'brachten in totaal f331.000 op, hetgeen een zeer hoge opbrengst wordt genoemd. Een serie blijft in ons land want de (hoogste bieder was een zoon van de erflater Benjamin Katz. Een portret van Jacob Katz, geschilderd door Am van Ravesteyn, ging voor f 3700 naar Londen. Eveneens bestemd jvoor Londen was een werk van Jan .Gabrielsz. Sonje .«Laantje naar een (buitenplaats". Het bracht f 5500 op, (hetgeen een bijzonder hoge prijs wordt genoemd. Een portret van Prins Maurits van de hand van Mi- chiel J. Mierevelt werd verkocht voor de naar de mening van deskundigen zeer behoorlijke prijs van f 2000. Dit werk gaat ook naar het buitenland. Een Nederlands particulier werd voor f 3000 eigenaar van een stilleven van Jurriaan van Streeck. Een gezicht op Haarlem van Roelof Jansz. van Vries kwam in Nederlands particulier gezit voor f 7800. Een kerkinterieur van H. van Vliet blijft ook in ons land. Een stilleven met papegaai van Oomelis de Heem ging voor een prijs van f 31.000. Vier tekeningen van Giacomo Guardi „Gezichten te Vene tië" kwamen voor f 16.000 in Neder lands particulier bezit. Het Amster dams Historisch Museum werd met een bod van f 2000 op een portret van René Descartes eigenaar van dit werk uit de Haarlemse school. Voorts werden hoge prijzen betaald voor een landschap van Jan Both: f 4600 een feestpartij van Maerten van Cleve: f 4600 een portret door Pieter Dubordieu: f 3200, een woeste D. de Heem: f 3600, een hanengevecht bergbeek van A van Everdingen: f 5400. een bloemenstilleven door J. van M. dHondecoeter: f 3000, een werk van Pieter de Hoogh voor f 3200 en een vruchtenstilleven van Johan nes Leemans werd voor f 3300 ver kocht. Hoge opbrengst veiling Katz begonnen met het uitvoeren van veel meer en voornamelijk van nog vrij wel onbekende wecken speciaal ook liederen van Richard Strauss. Deze hulde zal zich echter concen treren tijdens de twee muzikale fes tivals. Het programma vanhetWeen- Pestival vèrmeldt voornamelijk opera's, maar bovendien zal er op 23 mei een Strauss-tentoonstelling in de Nationale Bibliotheek en in de Redoutenzaal van de Hofburg wor den geopend, waarbij de nadruk wordt gelegd op de relat'es van de compo nist met. Oostenrijk en Wenen in 't bijzonder. Tijdens het Festival van Salzburg zullen Von Karajan en Böhm .Ariad ne", „Elektra" en „Rosenkavalier" dirigeren. Bovendien geven deze twee dirigenten samen met Szell en Solti concerten, waarin het werk van Strauss de voornaamste plaats in neemt. Ook in Salzburg Ook Salzburg voelt zich ten opzich te van Strauss verplicht, omdat hij deel heeft uitgemaakt van het cura torium dat na de eerste wereldoorlog de Festivalplannen opstelde en uit voerde. Aan de andere kant is het Salzburg geweest dat in 1952, dus drie jaar na de dood van de componist, de wereldpremière bracht van diens opera ,Die Liebe der Danae". De tentoonstelling in Wenen zal de muziekspecialisten bovendien in de gelegenheid stellen om ook de ver anderingen vast te stellen in de waardering van zijn werk. Er is een tijd geweest, waarin hij in bepaalde kringen niet zo hoog genoteerd stond en kort na 1945 was het moeilijk om hem weer aan een internationaal pu bliek te presenteren. Guus Hermus in Nathan de wijze' De toneelgroep Centrum zal in april drie voorstellingen geven in het nieuwe De Ia Mar theater in Amster dam. Van 1 Lm. 7 april zal „Nathan de wijze" van Lessing gebracht wor den met Guus Hermus in de titelrol Verder werken mede: Ann Hase- kamp, André van den Heuvel, Henny Orri, Gerard Hartkamp, Peter Aryans en Egbert van Paridon. Van 8 tjn. 14 april spelen Henny Orri en André van den Heuvel Ju dith, van Charles de Peyret-Chap- puis. Van 15 april af vinden de eerste Er valt niet aan te twijfelen dat Wenen, Salzburg en de Oostenrijkse dirigent Böhm en Clemens Krauss veel hebben bijgedragen tot de jong ste Strauss-renaissance. Gaud earn us-kwartet naar Midden-Oosten Het Gaudeamus-kwartet gaat een tournee maken door het Midden- Oosten. Er zullen tien concerten in Israël en vier in Turkije worden ge geven. Het openingsconcert heeft op 21 maart in Tel Aviv plaats Behalve het klassieke repertoire speelt het kwartet werken van de Ne derlandse componisten: Sweelinck. Pijper. De Leeuw. Brons en Schat. Het is de tweede keer, dat het Gau deamus-kwartet een reis naar het Midden-Oosten maakt. Deze tournee wordt gemaakt in opdracht van het ministerie van O K en W. Na vijf jaar (Van onze Romeinse correspondent) Morgen zal de verkeerstunnel worden geopend onder de grote Zwitserse toegang is het gemakke lijker, omdat daar de berghelling veel minder steil is. De tunnel verbindt het Zwitserse dorpje St. Rhemy met het, Franse dorpje Martigny. Het moeilijkst was natuurlijk de regeling van de luchtverversing, want in zo'n lange tunnel ontwikkelen de uitlaat gassen een verstikkende lucht Daar voor wordt verse lucht aangevoerd welke in de tunnel geperst wordt. De afvoer van de vuile lucht geschiedt via gaten boven in de rotswand, waar door middel van elektrische kracht voor een sterke zuiging wordt ge zorgd. Om dit te bereiken is een kracht installatie aangelegd in het kleine riviertje de Drause, welke tevens de verlichting van de tunnel verzorgt. St. Bernhard, welke Italië met Zwitserland en Frankrijk ver bindt. Aan deze tunnel heeft men vijf jaar gewerkt. De eerste spa de werd in de grond gestoken op 20 mei 1959 aan de Itali aanse kant, aan de Zwitserse kant op 19 juni van hetzelfde De maximum snelheid in de tunnel jaar. De tunnel is onqeveer 6 km 's 60 'un Per uur voor personenwa- ,j„ 'r -t. i Sens en 40 km voor vrachtwagens. Er lang, aan de Zwitserse kant kunnen 75 auto's tegelijkertijd in de 2.961 meter en aan de Italiaanse tunnel aanwezig zjjn, hetgeen bete- kanf 2 864 meter De riihaan is kent dat er Per uur 500 vervoermid- Kant z.öO* meter. De rijbaan is delen kunncn worden doorgelaten. De 7,5 meter breed. tol die men moet betalen is 1000 lire Tol betalen (Van onze correspondent) In de stad Palermo is brand uitgebroken in de oudste schouw burg van deze stad. het Theater Bellini. De brand heeft de gehele nacht geduurd en de schouwburg is met uitzondering van de drie bovenste rijen loge, volkomen vernield. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen, hoewel de brand uitbrak tijdens een voorstelling 's avonds om tien voor tien. Doch zowel de toneel spelers, een amateurgroep. alsook het niet talrijke publiek konden door de nooduitgangen naar buiten. Deze schouwburg is een der alleroudste ter wereld en werd gebouwd in het begin van de 17de eeuw. Ze bevindt zich vlak naast de mooiste kerk van Palermo, de Martorana, die versierd is met wereldvermaarde mozaieken uit de Normandische tijd. Deze kerk heeft geen schade geleden. Het was een buitengewoon ge liefd theater in Palermo. Doch na de eerste wereldoorlog raakte het in verval en was een tijd lang bio scoop. Het vorige jaar hebben bui tengewoon kunstzinnige handwerks lieden van Palermo de schouwburg Uit 17e eeuw De schouwburg werd in het begin van de 17de eeuw gebouwd door een adellijke familie, Valguarnera Santa Lucia. De schouwburg werd eerst als privé-schouwburg gebruikt, doch la tei voor het gratis vertonen van toneelvoorstellingen voor het armere deel van de bevolking. Palermo, had daarnaast nog een grotere schouw burg, de Santa Cecilia. Bij een aardbeving in 1727 wer den beide schouwburgen ernstig be schadigd, maar enkele jaren later werden zij vernieuwd heropend. De Santa Cecilia bleef de schouwburg voor de rijken en de Santa Lucia voor de armen. In de 18de eeuw heeft de familie Valguarnera di Santa Lucia een architect uit Napels laten komen, de hofarchitect van de Bourbons, de architect Puia en deze heeft van de Lucia een prachtige schouwburg gemaakt, die werd inge wijd op 12 januari 1809, onder de naam Theater Carolino, welke naam te danken is aan het feit dat er toen een koning Karei over Napels en de beide Siciliën regeerd° Roemruchte tijd Er werden gedurende de gehele 19e eeuw opera's en balletten ge geven, maar ook gewone toneelvoor stellingen. Dit is een roemruchte tijd geweest en de grootste kunste naars ter wereld zijn daar opgetre- den, zoals Eleonora Duse, Sarah Amsterdamse voorstellingen plaats Bernard en verder de allergrootse van Goethe's Iphigeneia in Tauris, zangers. In 1860, toen Sicilië deel uit met Elisabeth Andersen, Guus Her- maakte van het Koningrijk Italië, mus, André van den Heuvel, Peter werd het theater omgedoopt in de Aryans en Egbert van Paridon. naam Bellini. Russische tournee Arthur Rubinstein volkomen gratis inwendig geheel ver nieuwd. Het gebouw is toen de zetel geworden van de vaste toneelgroep welke in Palermo steeds optreedt. Als zodanig werd het volkomen ver nieuwde gebouw in november 1963 in gebruik genomen en het is nu he laas volkomen verloren gegaan. De schade wordt geschat op ruim 100 miljoen lire, doch het gebouw is voor 150 miljoen lire verzekerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Vermoedelijk zou een kaars vlam een gordijn in brand gestoken hebben, maar dit wordt door het optredende toneelgezelschap ont kend, volgens hen werd de brand veroorzaakt door kortsluiting. Er is een commissie van onderzoek aange wezen om de oorzaak na te gaan. Lente-festival van Nationale Ballet In het grote succes dat het Natio nale Ballet te Amsterdam mocht oogsten met uitverkochte voorstel lingen in de Stadsschouwburg en het Concertgebouw van het Anna Paw- lowa herdenkingsprogramma, heeft het Nationale Ballet aanleiding ge vonden om van 24 t.m. 26 maart in de Amsterdamse Stadsschouwburg een reeks voorstellingen te geven onder de benaming „Lente-Festival'. TJn «rj/.mum. 7/1 Annr r,n» De programma's vormen een staal- Na ongeveer 70 jaar te zijn op- kaart van het uitgebreide repertoire getreden als uitvoerend kunste- van het Nationale Ballet, Het eerste naar, houdt de pianist Arthur I programma op dinsdag 24 maart zal Rubinstein nog steeds een tempo bestaan uit Blanohine-werken. t.w. aan, dat jeugdige musici en cri- "Pas de dix" uit Raymonda, .«Four tici verbaasd het hoofd doet j temperaments", „Symphonie in C". jaar is, geeft hij nog altijd onge- j rjng (décors en kostuums veer 100 concerten per seizoen zo als hij de laatste tientallen jaren steeds heeft gedaan. Voor een man, die zijn tempo xoil handha ven, is 70 jaar een lange loop baan. Toen Rubinstein vier jaar was ver spreidde hij in zijn geboortestad Lodz in Polen kaarten met het op schrift: „Arthur, de grote pianovir tuoos". „Toen ik zes jaar was her innert hfj zich speelde ik voor een gróte doos chocolade op een liefda digheidsconcert". Hij verklaart dat hij, als hij op tournee us, rust en noemt zichzelf erg lui. Tijdens zijn laatste tournee naar de westkust van de VS zal hij het lang verwaarloosde manuscript van zijn autobiografie meenemen en zich daarmee bezig houden. „Het contract voor het schrijven van dit boek is twintig jaar geleden gesloten; maar ik was toen te jong om de hele waarheid te schrijven. Thans ben ik daar niet bang voor". Zijn programma voor de komende herfst houdt een reis achter het IJzeren Gordijn in. Zes van de con certen zullen te Moskou, Leningrad en Kiew worden gegeven. Het wordt zijn eerste reis naar Rusland sinds het Stalintijdperk. Hij heeft ook pas zijn grammofoonplatencontract voor acht jaar vernieuwd. Er zullen enkele nieuwe werken worden opgenomen maar ook nieuwe opnamen worden gemaakt van vele, die hij jaren ge leden heeft gemaakt, toen de uitrus ting van de studio's niet zo goed was. Er zijn toen platen gemaakt van alle werken van Chopin de mees- 1 ter, van wie hij reeds als knaap een i groot bewonderaar was behalve j van de etudes. „De etudes zijn zeer gevaarlijk. Het is erg moeilijk, alle noten juist te spelen", zegt hij. „Maar ik zal ze proberen. Ik zal ze proberen met Gods wil en een weinig werk". Kunstnier moet Behan redden Nadat de Ierse toneelschrijver Brendan Behan in het Meath zie kenhuis van Dublin in een zware co- I ma was weggezakt trachtten de drie j behandelende specialisten hem door middel van een kunstnier in leven te houden. De toestand van de 41-jarige Be han, het .enfant terrible van de Ier se literaire wereld, die lijdt aan sui kerziekte en geelzucht, wordt „uiter mate ernstig" genoemd. van de Tsjechische ontwerpers Svoboda en Skalickyzal worden uitgevoerd. Het tweede programma op woens dag 25 maart omvat naaöt „Dessins pour les six", „ShiraJh" en „Concerto", „Graduation ball", eveneens in ge heel nieuwe enscenering van Nicola Benois van de Scala in Milaan. Het derde programma bestaat in hoofdzaak uit moderne balletten: „Les variations dodecaphoniques", „Ombres", „Kameleons" aangevuld met Petroesjka. De beide eerste voorstellingen zul len worden begeleid door het Kunst- maand Orkest o.l.v. André Presser. Tweede prijs voor Nederl. sopraan De Nederlandse sopraan Marie Louise Jacometti heeft de tweede prijs behaald op het concours inter national Noemie Perugia in Parijs. In een mondelinge toelichting prees de jury vooral haar interpretatief vermogen. De eerste prijs werd toe gekend aan de Amerikaanse sopraan Karen Meshvage. De ingang, zowel in Zwitserland als in Italië ligt op een hoogte van 1900 meter. Wanneer men geen goede toegangswegen zou hebben, zou de tunnel een groot deel van het jaar niet gebruikt kunnen worden in ver band met sneeuwval. Doch daarin heeft men voorzien. Aan beide zijden zijn toegangswegen gemaakt, die voor een groot deel overdekt zijn, vooral aan de Italiaanse kant waar de hel ling veel steiler is. De toegangsweg aan de Italiaanse kant is 10 km lang en 9 meter breed. Die toegangsweg is weliswaar geen tunnel, maar is door een cement-ge- welf overdekt en op de punten waar sterke windvlagen te duchten zijn worden de automobilisten beschermd door bijzonder zware ruiten. Aan de Bij een aanval op een groep fa brieksarbeiders in Belgharia op on geveer 10 km van Calcutta zijn zes tien mensen om het leven gekomen. Circa honderd arbeiders werden met vuurwerk bestookt toen zij op weg waren naar de fabriek om de avondploeg af te lossen. In de ver warring, die daarop ontstond, zou den zij met steekwapens zijn aan gevallen door een andere groep arbeiders. Van officiële zijde is meegedeeld, dat alle vermoorden mohammedaan zijn. Twee van de negen gewonde zijn hindoes. Bisschoppen tegen Bantoewet De Zuidafrikaanse r.-k. bisschoppen hebben gisteren in Pretoria in een gezamenlijke verklaring de nieuwe Bantoewet, die bij het parlement in behandeling is, „een ontkenning van sociaal moraal en christelijk denken" genoemd. De betrokken wet regelt het verblijf van negers buiten de re servaten. Beide oppositiepartijen, de Verenigde partij en de Progressieve party, zijn sterk tegen aanneming van het ontwerp gekant. De bisschoppelijke verklaring zegt voorts, dat de wet verscheidene voorzieningen ten goede voor de ne gers bevat, maar in zijn geheel een inbreuk op de primaire menselijke rechten betekent". Zevenmiljoen ne gers zullen erdoor worden beroofd van het recht op verblijf, reizen en werken buiten de Bantoegebieden, dus in viervijfde van de gehele repu bliek. „De Bantoe worden zijn grond rechten in zijn geboorteland ontno men dooi hem afhankelijk te maken van het bezit van een vergunning om zijn aanwezigheid buiten de Ban toegebieden overal en te allen tijde te kunnen verklaren", aldus de ver klaring. lire voor de kleinere wagens en stijgt dan geleidelijk tot 2400 lire voor de grootste auto's. De tarieven voor vrachtwagens, autobussen en goede renvervoer zijn nog niet bekend. De verbinding tussen de grote stad Turijn en geheel Piemonte en Ligurië met Zwitserland en met Frankrijk en met geheel centraal-Europa, is thans sterk verbeterd. Tot nu toe was Turijn een moeilijk bereikbare stad. Dit is nu voorbij. want men kan binnen tien minuten van Zwitser land naar Italië komen, terwijl dit vroeger, en vooral in de winter, een bijna onbegonnen werk was en men altijd via Milaan moest om Turijn te bereiken. De officiële opening vindt morgen plaats, maar er is reeds gebruik ge maakt van de tunnel wegens een noodgeval. Zondagochtend heeft men toegestaan, dat een ernstig ziek meis je Lorenza Mancini, dat lijdt aan een buitengewoon ernstige nieraan doening en ongeneeslijk is verklaard, door haar ouders naar een beroemd specialist, prof. Reubi, In Bern werd gebracht, die pogingen zal doen het meisje te redden. Arabieren zijn agressief, zegt minister Meir De weigering van de Arabische staten om te antwoorden op de voor stellen, die Israël hun heeft gedaan voor een algehele ontwapening, toont aan dat deze landen niet de vrede willen, doch van een agressieve geest zijn vervuld", aldus veriklaarde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, gisteren in de volksvertegenwoordiging. Mevr. Meir sprak er verder haar teleurstelling over uit dat de West- duitse Bondsdag nog niet heeft ge stemd over het wetsontwerp, dat het bij aanvaarding mogelijk maakt de in Egypte werkende Duitse geleerden terug te roepen. «Israël acht de spoe dige afkondiging van een dergelijke wet een zaak van het hoogste be lang", aldus minister Meir. De minister legde tenslotte de na druk op het belang, dat Israël hecht aan het sluiten van een overeenkomst met de Europese gemeenschappelijke markt (EEG). Zij wees in dit verband op de politieke en economische ban den tussen Israël en West-Europa In Stockholm heeft een tradi tioneel bal plaats gehad, dat ook door leden van de koninlijke fa milie werd bijgewoond. Op de foto links prinses Margaretha met haar verloofde, de Engelse zakenman John Ambler, rechts prinses Desiree met haar aan staande echtgenoot, de Zweed se baron Niclas Silfverschiöld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5