JOHANNES PASSION Vrijwilligerskorps lijdt aan kinderziekten Plan voor intensivering strijd tegen Yietcong Middenstanders op de bres voor verticale prijsbinding „ASAF" (HILLEGOM) ZONG Geen discriminatie voor joodse jongeren Voorjaarsbeurs 1964 een groot succes Frauduleuze invoer in s-Heerenberg ,Er blijven nog wensenmaar gaafheid in de komlen jhinese steun ia n Mongolië uiirhoff wil fU meer voor de bejaarden lemeentefonds 150 miljoen gulden meer Chroesjtsjow naar Egypte LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 MAART 1964 De Johannes-Passion van ..Asaf" in Hillegom houdt stand, )reer in een behoorlijk bezet ..Treslong". De kwaliteiten van Cor >ol als koordirigent vallen niet te betwijfelen. Als we wel eens rschil van inzicht lieten blijken, betrof dit „de regie". De „Johan- s" is bij uitstek een passie-drama, een evangelisch spel in tonen, iaraan een wel overwogen, logisch plan tot grondslag moet wor- gegeven. Het gaat daarbij om het verdedigbare, om de minst jelijke innerlijke tegenspraken. :et doet ons genoegen dat Cor >1, voor zover van hem kan af- jen. nu vrijwel over de hele lijn muzikale presentatie brengt, die je gebeurtenissen volgens de uiterst bewogen voorstelling van de betrok ken apostel aardig dekt. Subjectief is de instelling van de dirigent. Hij telt immers zijn koorleden als waren t ooggetuigen. ,In het openingskoor is dunkt ons |e juiste oplossing nog niet bereikt. Bet mag daar eens zo snel. Het klin kend resultaat van thans is akkoord «akkoord, technisch uitgedrukt ho- ntaal i.p.v. verticaal. In dit poly- e weefsel moeten de vier stemmen roortstromen en niet soms de indruk "ten te stokken. Ten tweede geloven we, dat het empo van het soldatenkoor verlang - aamd moet worden. We houden vast an de polonaise-figuur als zijnde be- lalend. Intussen menen we, dat Cor looi het overmatig snelle tempo van rerleden jaar heeft teruggebracht. k> ergens, dan heeft „Asaf" hier een oede aantekening verworven voor de ave puntigheid, die hier kon worden olgehouden. Die gaafheid is ook in alle koralen ehandhaafd, die uiterst verzorgd zijn erklankt, meest devoot en sterk ge- oelig zonder overdreven pathos (uit- tzonderd misschien „Wer hat dich geschlagen"). Een deel der koralen reeg het karakter van belijdenis of elder getuigenis. Het woord werd «Dit onder de macht der muziek ge leld. I Volgens in Peking ontvangen be- "ïten is de laatste weken in de igoolse volksrepubliek door luwstormen en koude van soms 50 raden Celsius onder nul zeer grote chade toegebracht aan de veestapel. Mongolië, dat tussen China en de lowjet-Unie ligt, is het enige Azia- Isohe land waarvan de communis- ische partij zich aan de zijde van de iowjet-Unie heeft geschaard in het ieologische geschil tussen Moskou en eking. China heeft de Mongoolse (glksrepubliek 10.000 ton maïs ge- nken en een bedrag van 200.000 t (ongeveer 290.000 gulden) üt Tweede Kamerlid de heer Suur- tff (P.v.d.A) heeft in schriftelijke agen aan minister Veldkamp (So- ile Zaken) gepleit voor maatrege- voor de bejaarden in afwach- van de nagestreefde optrekking n de A.O.W. per 1 januari 1965 een verantwoord sociaal mini- iHet Kamerlid vraagt of de be- indsman kennis heeft genomen van mededeling van zijn ambtgenoot n Economische Zaken aan de Eer- t Kamer, dat de kosten van levens- iderhoud in april naar schatting procent hoger zullen liggen dan niddeld in 1963. hoeverre meent de bewindsman op 13 februari in de Tweede er meegedeelde schatting, dat loonstijging tengevolge van het de Stichting van de Arbeid be kte akkoord ongeveer 15 procent bedragen te kunnen handhaven het licht van de jongste ontwik- lingen op loongebied, met name in t bouwbedrijf?, aldus de heer Suur- ff. Tenslotte wil hij weten of de uister, indien hij meent het cij- van ongeveer 15 procent te kun- handhaven, kan instemmen met gedachte, dat de per 1 januari :evoerde verhoging van de A.O.W. t 10 procent in het licht van de ere ontwikkeling onvoldoende is, i de bejaarden tijdig en op bil- ie wijze in de gestegen welvaart doen gelden. an onze parlementaire redacteur) De minister van Financien, prof. H. J. Witteveen, heeft gisteren Je Eerste Kamer medegedeeld, als gevolg van de hoger ge batte belastingsopbrengsten voor jaar zeker 150 miljoen gulden ïr in het gemeentefonds zal vloei- dan in de miljoenennota is voor. n. 5e minister zei dit bij de behande- J 5 van de begroting voor het ge- inc »ntefonds, die zonder hoofdelijke fining door de Senaat werd goed- keurd. De bewindsman zegde op verzoek zijn ambtsvoorganger prof. dr. th Zijlstra (A.R.) toe een onderzoek Jtullen instellen naar het structu- uitgavenpatroon van Rijk en meenten, teneinde uitsluitsel te gen over de vraag in hoeverre uitgavenpeil van de gemeenten 'ker stijgt dan dat van het Rijk. Minister Toxopeus sprak nog als f verwachting uit, dat de defi- ieve uitkeringen aan de gemeen- 1 in 't kader van de financiële ver- idingswet nog dit jaar vastgesteld Den worden. Een en ander is af- hkelijk van de vaststelling van voor onderwijs sociale zorg. Uit het reeds eerder opgemerkte volgt, dat we met de vertolkingsop vattingen van de volkskoren instem men, al moeten we de dames meer eer toekennen dan de heren. Noch tans hadden we „Wir haben ein Gesetz" vertraagd gewild. Hier wordt niet buiten adem afdwingend ge schreeuwd. maar met Pilatus gedeba- teerd. Evangelist was weer Bert van 'tHoff: gezond tenoraal geluid, aan trekkelijk zanger, maar te véél zan ger. Niet de op heersende wijze alles in zijn ban slaande recitant. In goede handen lag de Christuspartij bij Hans v. d. Leeuw: fraaie stem. uitstekende techniek, waardige en voldoend aan sprekende uitbeelding. Verre de meer dere van de bas Henk van Monsjou, zijn tegenspeler als Pilatus, die wel eens slordig door de notenbeelden heenwandelde. In „Mein teurer Hei land" hadden we graag meer de rouwtoon vernomen. De sopraan Ans Philippo gaf keu rige en zeer heldere lij pen beelden. Langere routine zou haar leren om met de obligaat-sol:sten fluit en hobo) te duetteren i.p.v. er zich al leen maar door te laten seconderen. De alt Elfriede Beyer, invallend voor Sibylle Raaphorst, zong haar aria's op zeer verantwoorde wijze. Dit kun nen wij niet beweren van de tenor Aad Kooy, die al te ongelijkmatig zingt en bii wie eigenlijk alleen de middentonen echit goed zitten. Hoog en laag treedt express'e-verlies in. De gecoupeerde aria „Erwage" had hij zeker niet aangekund. Het orkest (selectie uit het Radio Philharmonisch) deed niets dan goeds, zjj het iets plichtmatig. Er was geen klavecimbel voor ondersteuning van de recitatieven, het was op een orgel dat Rick-Heidema alle conti- nuo-partijen invulde. Ook van hem: niets dan goeds. V. Scandinavische topconferentie De premiers van Zweden, Dene marken en Noorwegen zullen ten- minste éénmaal bijeenkomen voor- dat het bezoek van de Russische pre mier Chroesjtsjow aan deze landen j aanvangt, zo heeft premier Einar Gerhardsen van Noorwegen meege- i deeld. De datum van de ontmoeting j is nog niet vastgesteld maar de bü- j eenkomst zal mogelijk in mei of de eerste dagen van juni plaatshebben. Er zal worden gesproken over ver schillende politieke vraagstukken, die ook tijdens het bezoek van Chroesj tsjow aan de orde zullen komen. Chroesjtsjows bezoek aan Noorwegen duurt van 27 juni tot 1 juli. Bescheiden Voor de Iraakse televisie heeft sjeik Kazem Joessef Khalil. die zichzelf in alle bescheidenheid „de nestor van de wereldbevol king" noemt, aangekondigd, dat hij binnenkort hoopt te hertrou wen. Op zichzelf is dat niet zulk opzienbarend nieuws, maar wel als men bedenkt dat hij tussen de 150 en 170 jaar moet zijn, als f men de sjeik tenminste wil ge- t loven. Hij verzekerde de kfjkers, f dat hij onder sultan Selim ITT i van het Ottomaanse rijk is ge- boren. d.w.z. tussen 1789 en 1808. Eén jongeman teleurgesteld terug uit Brazilië (Van onze Haagse correspondent) DE STAATSSECRETARIS van Buitenlandse Zaken, dr. I. N. Th. Diepenhorst, heeft nog geen beslissing genomen over het verzoek van de UNRWA, de organisatie van de V.N., die hulp biedt aan de Palestijnse vluchtelingen, vrijwilligers te sturen naar het Midden-Oosten in het kader van de Nederlandse bilaterale hulp aan ontwikkelingslanden. Aangezien het verzoek een sterk politiek aspect heeft ,is het zeer de vraag of het Jongeren Vrij willigerskorps met dit project zal worden belast. DE MOEILIJKHEID is namelijk, dat de Arabische landen geen joodse vrijwilligers toelaten. Noch op het departement, noch bü het Jongeren Vrijwilligerskorps zelf, is men ech ter van plan selectie toe te passen bjj de werving van vrijwilligers voor dit project. Men voelt er niets voor de joodse bevolkingsgroep te dis crimineren bij het uitzenden van vrijwilligers naar de ontwikkelings gebieden. Dat Nederland zal ingaan op het verzoek van de UNWRA, werd door een woordvoerder van het Vrijwilligerskorps dan ook be paald prematuur geacht. 40 aanvragen HET KORPS zit overigens niet ver legen om projecten in ontwikke lingslanden. Er liggen maar liefst veertig aanvragen voor hulp van Nederlandse vrijwilligers in landen als Pakistan, de Philippijnen, Ja maica, Tunesië, Ivoorkust en der gelijke. Op al die verzoeken kan het korps, dat voor dit jaar over een budget van vier miljoen gulden beschikt, uiteraard niet ingaan. Er moet dus toch al een keuze worden gemaakt, alvorens een groep vrij willigers bjj een ontwikkelingspro ject wordt ingezet. OP HET OGENBLIK heeft het korps dat vorig jaar bij wijze van proef begon met een project in Kame roen, een groep vrijwilligers in op leiding voor Columbia. De groep zal binnen enkele maanden naar San Martin kunnen vertrekken. Een tweede groep voor hetzelfde pro ject komt op 15 april in opleiding. Voorts is een ander team reeds in gezet bij een landhervormingspro ject in het Braziliaanse plaatsje Penedo. Moeilijkheden AANVANKELIJK stond niet dit landhervormingsproject op het pro gramma, maar zou dit team hulp bieden bij de opbouw van een me- disch-sociaal project in het nabij gelegen Campina Grande, waai* de Nederlandse arts dr. Co de Ruyter een medisch centrum heeft ge sticht, dat door het team met een Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te IJsselmulden (vak. J. O. Abbingh) G. den Boer te Sliedrecht te Oosterwolde (Gld.) B. M. Meyndert te Waarder te Bonaire (Ned, Antil len - Ver. Prot. Gem.) L. Wieringa te Veere. Aangenomen naar Brttsum c.a. (toez.) P. Inberg te Roordahulzum. Bedankt voor Vrlezenveen K. J. Jan sen te Schellulnen voor Sloten (Fr.) (toez.) A. S. Bljlsma te Oostwold (O.). voor Bonaire (Ned. Antillen - Ver. Prot. Gem.) L. Wieringa te Veere. GEREF. KEKKEN Beroepen te Urk (vak. J. Wolven) A. W Bol te Franeker te Velp (2e pred.pl.) G. Rang te Ilaarlem-Z. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Bedankt voor Marknesse (NOP) J. Geersing te Zuldwolde (Dr.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen voor Dordrecht-Z. H. v. d. Schaaf te Opperdoes te Drachten J. Kievit te Noordeloos te Elburg W. Heerma te Nunspeet. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Dordrecht K. de Gier te "s-Gravenhage voor Benthuizen A. Hofman te Zeist. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Arnhem (Nieuwe pred. pl.) (evang. pred. v. Dieren. Doetln- chem en Ede) G. v. 't Wout te Mun tendam. kliniek zou worden aangevuld. In terne moeilijkheden tussen de arts en zijn personeel, deden het korps echter besluiten zich terug te trek ken. De vrijwilligers, die al onder weg waren, werden op het laatste moment ingezet in Penedo. Wrij vingen tussen de arts en de Brazi- Het gezaghebbende Egyptische dag blad Al Ahram meldt, dat de Sow- jetrussische eerste minister en partij leider, Nikita Chroesjtsjow. in mei a.s. een bezoek van tien tot 14 dagen aan Egypte zal brengen, dit ter ge legenheid van de viering, medio-mei, van de voltooiing van de eerste fase van de bouw van de dam van As- soean en het verleggen van de Nijl- bedding. Volgens Al Ahram zal in de ko mende dagen in Cairo en in Moskou een gemeenschappelijke verklaring over het komende bezoek van Chroestjsjow aan Egypte worden uit gegeven. liaanse regering zouden aan dit be sluit niet vreemd zijn. HOEWEL aanvankelijk teleurgesteld over deze gang van zaken, is het team, dat eigenlijk speciaal voor Campina Grande was opgeleid, dan nu toch met enthousiasme in Penedo aan het werk getogen, zo blijkt uit in Den Haag ontvangen rapporten. Les geleerd SLECHTS één vrijwilliger, die in Bra zilië reeds dadelijk zijn gereed schapskist kwijt raakte, is zo te leurgesteld geraakt, dat hfj besloot naar huis terug te keren. De les, die het korps overigens uit deze er varing heeft geleerd, is dat voort aan bfj de keuze van projecten wat voorzichtiger te werk zal worden gegaan, terwyi de opleiding niet langer uitsluitend op een bepaald project zal zün gericht. Nieuw proces oorlogsmisdaden Gisteren is in Keulen een proces begonnen tegen de voormalige SS- kapitein Werner Schönemann, die beschuldigd wordt van moord op minstens 3.197 Joden en Russische krijgsgevangenen van Aziatische af komst en Russische politieke com missarissen. Hij wordt bovendien be schuldigd van medeplichtigheid aan de moord op nog 800 Joden. Schönemann zou enkele van zijn slachtoffers eigenhandig doodge schoten hebben en bevel gegeven hebben tot het doodschieten van de rest als commandant van een spe ciaal executiepeloton in Oost-Polen en Wit-Rusland in de zomer van 1941. De verdachte, een Keulse zaken man, heeft zich sinds mei 1961 in voorlopige hechtenis bevonden. (Van onze Utrechtse correspondent) De voorjaarsbeurs 1964, die van 917 maart in Utrecht is ge houden, is voor wat wat de kapitaalsgoederen betreft, in enkele sectoren daar gelaten, een zeer groot succes geworden. Dit deelde drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs mee. Hij zei verbaasd te zijn over de uitzonderlijke grote koopkracht van het publiek, terwijl het bezoek alle hoog gespannen verwachtingen had overtroffen. Met name bij de dit jaar voor het eerst in de voorjaarsbeurs geincorporeerde techni-show was men enthousiast over het bezoek, de aangeknoop te relaties en de buitenlandse interesse. Tot het overweldigende bezoek, dat wil zeggen het aantal geregistreerde betalende bezoekers dat dit jaar ruim 40 procent hoger lag dan dat van de voorjaarsbeurs 1963, heeft onge- twijfeld ook bügedragen de nieuwe ingestelde sector „aardgas". Van de belangstelling hebben ook de buitenlande inzendingen gepro fiteerd, die zich zonder uitzondering tevreden verklaarden met de op de ze beurs behaalde resultaten. Woord voerders van de Amerikaanse landen- inzending achtten de omzet van de op de beurs geboekte orders en de te verwachten nabeursorders, zeer behoorlijk en rekenden op een totaal van ruim f 5 miljoen aan geplaat ste bestellingen. Canada en Italië, waren evenals Duitsland zeer tevreden, terwyl in de verschillende buitenlandse infor matie-stands veel zakelijk bezoek was geweest. Dit waren ook de deel nemers aan de „gieterijstraat", pneu matiek. hydraulic en algemene ma chinebouw. Niet geheel tevreden waren de deelnemers in de sectoren scheeps bouw en enkele groepen van de kunstnijverheid. De deelnemers in de groep gas, kolen en olie-appa- ratuur hadden als gevolg van de aardgas-rage enige terughoudend heid in de kolen-apparatuur onder vonden, doch waren toch niet onte vreden. Dit inzicht wordt gedeeld door hen die met koelkasten, wasmachi nes en andere huishoudelijke elektri sche apparatuur op de beurs ston den. Hoewel de voorjaarsbeurzen niet zo zeer in het teken van aan staande feestdagen staan als de na jaarsbeurzen, hebben niettemin de afdelingen speelgoed, rokersartikelen parfumerie en toiletartikelen goed tot zeer goed verkocht. In totaal werden bezoekers uit 64 landen door de buitenlandse dienst der Koninklijke Nederlandse Jaar beurs geregistreerd. Zestig man van de genie groep tfi Schaesberg. die zo lang zamerhand bekendheid heeft gekregen door het snelle slaan van noodbruggen, heeft nu in één dag een honderd meter lan ge brug geslagen over een nieuw gegraven omlegging van de Ifssel bij Rheden. Door dit kanaal dreigden een steenfa briek en een aantal woningen geisoleerd te worden. De laatste hand wordt gelegd aan de red ding brengende Baileybrug. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Anita, d. v. J Bos en J. Gerrlts. Wlloo, z. v. J. Heemskerk en L. den Os. Johannes Gerardus Jozef, z v. J. J. Streef land en T. M Bik. Mar guerite Mary. d. v. T Casey en M Hol mes. Etephanus Franclscus Maria. z. v. W. J. van Harteveld eu A. J. H. M. van Zandwijk. Jannetje, d. v. J. van Beelen en L. Guljt. Jerry, z. v. G. A. W. v. d Oord en T. S. P. Krul. Petra. d. v. A. J. A. Pardoen en M. J. van Woerden. Jacqueline Franclsca. d v. G. J. A. Kaak en F. S. A. de Groot Onno Peter, z. v. P. D. Bakker en A. H. J. Boer- rlgje Ronny Andreas, z. v. J. R. van Elk en I. G. Vermast. Willem Marlua, z. v. G. de Wit en T. A. van Vliet. Adriana Cornelia, d. v. G de Wit en T A. van Vliet. Jennifer Joan Marlsa, d. v. P. A. Frans en A. Roseleur. Jo hanna Corlna, d. v. T. H. J. de Fey en J M. I. Plkaar. Antje Johanna Catha- rlna. d v. C. van DulJvenbode en T. van Dijk. GEHUWD J. J. J. van Beek en J J. Schrefjer. OVERLEDEN G. A. van Wingerden. 66 Jaar. man. W. Bruynes. 52 Jaar, echtgen. v. W. H. Kruljt. H. W. Uiterdijk. 67 Jaar, vrouw J. A. L. Frlesema, 77 jaar man. Het was de Amerikaanse bezoekers tenslotte gebleken dat de Vletcong in het afgelopen half jaar een zo grurt mogelijk voordeel heeft getrok ken uit de twee staatsgrepen in Zuid- Vietnam. De Verenigde Staten zullen aanvul lende uitrustingen leveren voor de Zuidvietnamese strijdkrachten, ter wijl de plannen van generaal Khanh ..aanzienlijke verhogingen" van de verplaatst zal worden naar Noord-Vietnam. VEROORDELING VAN REGERINGSBELEID Premier Ngoejen Khanh van Zuid-Vietnam zal in de nabije toe komst een plan bekend maken dat inschakeling van alle Zuidviet- namezen in de strijd tegen de Vietcong-rebellen tot voornaamste onderdeel heeft. In een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd gisteren gezegd, dat in Zuid-Viet nam maatregelen worden genomen om een strijdmacht van goed geoefende junglesoldaten te vormen, die de communistische guer rillastrijders op hun eigen terrein te lijf kan gaan. Een woordvoer der zei desgevraagd dat dit niet betekende dat de strijd hierdoor Amerikaanse technische en economi- - - sche büstand aan Zuid-Vietnam ver eisen, zo werd in de verklaring ge zegd. De acties van de Vletcong tegen de „versterkte gehuchten" in Zuid- Vietnam duren voort. Volgens de laatste berichten zijn maandag ne gen van deze miniatuur-landbouw- steden overvallen zonder dat de re bellen, die nog altyd in aantal su perieur zijn, op verzet van belang stuitten. De guerrillastrijders maak ten wapens en munitie buit en trok ken zich terug na enkele gebouwen in brand te hebben gestoken. De rebellen boekten overigens maandag nog een succes: op nog geen dertig kilometer van de hoofd stad. Saigon, viel een eenheid van de burgerwacht, bestaande uit onge veer dertig man, in een hinderlaag en werd vrijwel geheel afgeslacht. Ook daar viel een aanzienlijk aantal wapens in handen van de Vletcong. De Amerikaanse verklaring zag het licht, nadat de nationale veilig heidsraad, onder voorzitterschap van president Johnson, 't verslag had aangehoord v. d. inspectiereis die ml- (Van onze Haagse correspondent) Bij doorvoering van de plannen tegen de individuele verticale prijsbinding zet de regering de medewerking van de middenstand en zijn organisaties aan haar prijsbeleid op het spel. Met zoveel woorden van mr. R. J. Nelissen, algemeen secretaris van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond en met dezelfde strekking ook in andere toespraken, is gistermiddag in een uit puilende zaal van het Scheveningse Kurhaus door vertegenwoordi gers van een groot deel van de Nederlandse middenstand demon stratief vergaderd over de dreigende onverbindendverklaring van de „vaste prijzen". Demonstratief, omdat de lulde bij val van de ruim 500 middenstanders voor de verschillende sprekers ook een veroordeling inhield van het hui dige beleid van de eveneens aanwe zige staatssecretaris van Econo mische Zaken, drs. J. A. Bakker. Bezwaren De bijeenkomst was belegd door de Katholieke Bond, de Christelijke middenstandsbond en de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. In zijn openingswoord verweet de heer H. de Mooy ,uit Rijnsburg. voor zitter van de C.M.B.. de regering dat zü nog wel bereid is steun te ver lenen aan de boeren, maar de con sequenties van de loonsverhogingen wil laten neerkomen op het midden- en kleinbedrijf. Drs. S. C. Bakkenist, belichtte van fabrikantenstandpunt de bezwaren tegen een verbod van vaste prijzen. Zo'n verbod ontneemt de fabrikan ten de mogelijkheid zelf met hun artikelen op de consumentenmarkt te concurreren. „Prijsbrekers" zullen züns inziens van goede merkartikelen zogenaamde lokartikelen gaan ma ken. wat de consument weinig voor deel zal brengen en zeker geen in zicht in de prijzen. ..Wanneer er in derdaad ergens sprake is van te hoge marges of prüzen, dan moet de over heid zo'n verschünsel apart onder de loep nemen, maar niet de verticale prijsbinding in haar geheel", aldus "de heer Bakkenist. Onbillijkheid Evenals de andere sprekers betoog de de heer Nelissen dat de regering eerst maar eens moet trachten aan te tonen dat er misbruik heerst bü de prysbinding. Hij was van mening dat de overheid thans meer sociaal- psychologische argumenten hanteert dan economische: de prüzen moeten, hoe dan ook, worden gedrukt. Daar komt bü dat niets is gedaan om de gevolgen voor de slachtoffers van de operatie (de ondernemers) op to van gen, zoals bijvoorbeeld maatregelen tegen „jungle-praktijken" in de vrij gelaten concurrentie. Een schrijnende onbillükheid zag de heer Nelissen in het feit dat in de toekomst de grote zaken wel voor hun filialen vaste prijzen kunnen aanhouden, maar dat samenwerken de zelfstandige kruideniers dit bin nen hun combinaties niet mogen doen. Motie De middenstanders namen na hun urenlange betoging een aan de rege ring en parlement gerichte motie aan, waarin met klem werd aange drongen op een herziening van het beleid, o.m. omdat de regering in ge breke is gebleven aan te tonen dat de verticale prüsbinding in strüd is met het algemeen belang en omdat er geen behoorlük overleg is gepleegd met het bedrijfsleven, aldus deze motie. nister McNamara en generaal Max well Taylor vorige week naar Zuid- Vietnam maakten. De regering sprak thans haar vertrouwen in premier Khanh uit en beloofde \x>ortgaande militaire en economische steun. Bij de inspectiereis was gebleken dat de rebellen hun wapens nog steeds uit het Noorden ontvangen en dat zü rechtstreeks door Hanoi worden geleid. Premier Khanh had ,t voornemen geuit, gebieden die thans door com munistische rebellen worden beheerst te zuiveren, en maatregelen te nemen om deze gebieden ook blijvend in de hand te houden. De plannen van de Zuidvietnamese regering zouden een zware druk op de economie van het land betekenen, die op haar beurt sterk afhankelük is van de Ameri kaanse economische büstand. Forse straffen geëist (Van onze Arnhemse correspondent) De rechtbank in Arnhem nam gisteren de eerste zaken in behan deling van de uitgebreide smokkelaffaire. die zich met behulp van een declarant en een douane-ambtenaar aan de grenspost te 's Hee- renberg in de afgelopen jaren heeft kunnen ontwikkelen. Drie kooplieden stonden terecht, die zouden hebben geprofiteerd van de bereidheid van een douane-beambte om zijn ambtsplicht te ver zaken. Deze liet goederen van de club van op extra winstjes be luste importeurs ongehinderd passeren na een seintje van de decla rant. De markantste tenlastelegging gold een Utrechtse koopman. Hü wordt verdacht van het frauduleus invoe ren van auto's. Zijn zaak is aange houden. omdat hü niet aanwezig was. Een andere koopman, wordt verdacht van frauduleuze invoer van schoenen en pantoffels. HU zou in de loop van de jaren voor f 160.000 in voerrechten hebben ontdoken. De officier van Justitie, mr. F. O. Leusink, eiste tegen hem negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelük met een proeftüd van drie Jaar. Mr. Leusink zag af van het eisen van een boete, zoals in de twee andere gevallen. VUf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lük met een proeftüd van drie Jaar en f15.000 boete eiste de officier tegen een 42-Jarige koopman uit Arnhem. HU wordt verdacht van frauduleuze invoer van grote par tijen glaswerk met medewerking van de douanier en de declarant. Een 42-Jarige koopman uit Ooster beek hoorde drie maanden voorwaar delük met een proeftüd van drie jaar zomede 12.000 gulden boete eisen voor soortgelüke fauduleuze invoer van moeren, bouten en schroeven. De uitspraak is op 26 maart.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13