EVENTUELE EXECUTIE NIET VOOR '66 TURKIJE KALMEERDE DOOR OPTREDEN VAN LEMNITZER Zeldzaam winterse maart Botsing lïij roekeloos inhalen: VIER DODEN elektrische stoel Piloot met vliegtuig is goud waard Vlieland Procedure hoger beroep duurt twee jaar Jury besliste snel: PRINS EN PRINSES IN V.S. WEERBERICHT En Soekarno „verplettert" maar voort Lange dagen voor Johnson Twee zusters door gas gedood NAVO bedwong oorlogsgevaar WEER EEN JEUGDBENDE IN BAARN Panama en V.S. zoeken uitweg Bloemenweek in Miinchen trok veel bezoek donderdag zijn we een derde groter alles (§ud mttvs - Ipgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 MAART 1964 No. 31213 LEIDSCH mipirecteurE. A. E. van Dishoeck jjofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 67055 Jack Ruby, de 52-jarige nachtclubeigenaar, die de vermoedelijke loordenaar van president Kennedy doodschoot, is zaterdagoch- naar de elektrische stoel verwezen. Dit Vonnis zal, zo het in oger beroep wordt bekrachtigd, echter niet voor 1966 ten uit- J oer kunnen worden gelegd. Ruby's advocaten hebben beroep aangetekend. Naar de mening van Ir openbare aanklager, Henry Wadezijn met het doorlopen van de 0 rocedure van het hoger beroep minstens twee jaar gemoeid. Het vast- :y tellen van een eventueel tijdstip voor een terechtstelling zou pas na trloop van deze periode mogelijk zijn. Over deze boeg heeft ook Ruby zelf het gegooid, want hij heeft zich van het begin van het proces af, on schuldig genoemd. De jury blijkt echter meer geluisterd te hebben naar de getuigen, die Ruby als vol ledig normaal beschreven en naar de openbare aanklager, die de doodstraf eiste omdat Ruby de Amerikaanse rechtspraak had bespot op een mo ment dat de schijnwerpers der be langstelling van de hele wereld op Dallas gericht waren. De twaalf gezworenen, vier vrou- 'J en en acht mannen, hadden slechts ie uur en 19 minuten nodig om een eenparige beslissing te komen. Ie jury van Dallas achtte Ruby [huldig aan moord met voorbedach- J en rade en besloot tot de zwaarste (raf. Met dit vonnis werd een pro- afgesloten, dat wekenlang via ra- en televisie de aandacht van de e Amerikaanse natie heeft ge il raagd. Of het die aandacht ook eeft gekregen, valt te betwijfelen. vele Amerikanen was het pro- s-Ruby een te verre afschaduwing in de afschuwelijke moord op pre it Kennedy dan dat men het espannen en met emotie volgde. Ruby hoorde zijn terdoodveroorde- ng onbewogen aan. Hij zat met ge- uiste armen en was omringd door n advocaten. Na voorlezing van de tspraak van de jury werd Ruby on- liddellijk door een „schild" van po- iemannen omgeven. De verde- ging heeft zich fel uitgelaten over uitspraak en o.m. de mening ver- ondigd dat de jury te snel een be- issing heeft genomen, in aanmer ing genomen dat er verklaringen aren van 66 getuigen. De juryleden verlieten het ge- tchtsgebouw in politiewagens. Het terendeel van hen heeft er de voor- sur aan gegeven, voorlopig nog niet huis terug te keren en eerst tijd op een „geheim adres" te iiyven. aar I enige t terblij; „Niet normaal De advocaten van Ruby, die no- ember van het vorig jaar zei Ken edy's moordenaar Oswald te heb- en gedood uit medelijden met me- rouw Kennedy, hadden hun verde lging helemaal gebaseerd op psy- uatrische rapporten die Ruby voor iet toerekeningsvatbaar tijdens zijn lad hielden. Deze beweren name- Ik, dat Ruby aan een motorische lilepsie lijdt, veroorzaakt door een ïgeluk in zijn jeugd, die tot gevolg an hebben dat hij woedeaanvallen rijgt en zich tijdelijk niet meer be is van zijn daden. Prins Bernhard en Prinses Beatrix ijn zaterdag in New York aangeko men voor een bezoek van tien dagen fn de Verenigde Staten. De Prins, lie van 20 tot 22 maart de Bilder- «rg-conferentie in Williamsburg Virginië) zal leiden, verblijft met l(jn dochter bij vrienden in de buurt Rn New York. .Prins en Prinses vertrokken zater- per vliegtuig naar de VB. Zij jjn vergezeld van de heer E. E. van [raam Houckgeest en mej. M. C. C. «ijnen. Aan de Bilderberg-conferentie zul- n ongeveer negentig politici van Derlei richtingen deelnemen en torts nog industriëlen en andere toraanstaande figuren uit zeventien westerse landen. Van Nederlandse Side zullen naast de prins en zijn echter, aanwezig zijn de heren J. Jeynen, P. Rijkens, H. J. de Koster, H. van der Beugel en A. T. Lam- MEER WIND Het KNMI verwacht van heden- •et morgenavond: droog weer met «lnig bewolking. Tot krachtig en •an de kust mogelijk tot hard toe- fcmende wind tussen oost en zuid- tost. Vannacht lichte hier en daar Batige orst. Morgenmiddag tempe ruren enkele graden boven het Wespunt. (Opgemaakt om 11.15 u). 17 MAART Zon op: 6.50 uur; onder: 18.48 uur. op: 8.41 uur; onder: 23.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.27 uur 17.45 uur, laagwater te 1.19 uur en |Ö.45 uur, Rehabilitatie' Dit laatste argument beschouwen vele waarnemers als de achtergrond van de strenge straf voor Ruby. De uit Dallas afkomstige jury is kenne lijk gevoelig geweest voor het feit dat deze stad zich in de ogen van de wereld moest rehabiliteren door strikte juridische normen aan te leg gen in het proces. Alleen op deze manier zou men de stad, die nu over al bekend is als een plaats waar een president werd vermoord en waar men de moordenaar dan zonder vorm van proces liet doodschieten, kunnen zuiveren van de blaam. Bovendien, en deze reden voor het strenge vonnis bleek Ruby's opge- wonden advocaat Belli ook te besef fen, lopen de emoties van de bevol king van Texas niet parallel met die van Ruby, die als een aanhanger van Kennedy bekend stond. Integendeel. Men moet aannemen dat een groot deel van het publiek dat het proces volgde, vorig jaar 22 november meer opluchting dan verontwaardiging voelde over de dood van Kennedy. President Johnson heeft zich nooit 1 beter gevoeld dan thans, hoewel zijn j eerste 100 dagen in het Witte Huis I „bijna te veel gevuld waren". Nu heeft hij zich aangepast aan het program. Dit verklaarde hij gisteren I in een vraaggesprek voor de televi- sie. Zijn dagelijkse program ziet er als volgt uit. Bij het ontwaken be gint de president de kranten 10 tot 15 per dag te lezen en daarna de stukken waaraan hij de vorige dag niet is toegekomen en de dage lijkse rapporten. Tussen 9 en 10 gaat hij naar zijn bureau waar hij „in een tamelijk koorstachtig tempo" werkt tot half twee of twee uur. Na een korte verpozing in het zwembad volgt de lunch, gewoon lijk een zo genoemde „werklunch". Omstreeks drie uur doet de president een middagslaap van 20 minuten tot een half uur. „Dit breekt voor mij de dag en dan kan ik er weer tegen tot 8 of 9 uur". Na het avond eten kijkt de president naar het t.v. nieuws, waarna hij zich tot tien uur in de stukken verdiept. Johnson gaf in 1955 na een hart aanval het roken van sigaretten op. Hij gaf toe dit nog dagelijks als een gemis te voelen, maar hij is blij dat hij niet weer voor de verleiding is bezweken. Nadat zaterdagnacht de 70-jarige Jacoba Distelblom door gasverstik- king om het leven is gekomen, is vanmorgen haar zuster, de 55-jarige Johanna in het Sint-Jansziekenhuis De in Da,las tot de elektrische stoel veroordeelde Jack Ruby gy onderzoek in de woning van (links), de moordenaar van de de zusters, bleek de gaskraan van vermoedelijke dader van de aan- slag op Kennedy, wordt na het politiemensen zich via een ladder aanhoren van zijn vonnis weg- toegang tot de bovenverdieping - - y moesten verschaffen. Een van de geleid uit de rechtszaal. agenten werd onwel. Het Griekse ministerie van Defensie heeft onthuld, dat ge neraal Lemnitzer, de opperbe velhebber van de NAVO-strijd- krachten, in de nacht van vrij dag op zaterdag toen de President Soekarno heeft vandaag kwestie-Cyprus het hoogtepunt de Indonesische Jongeren opgeroepen, bereikte stappen bij het hoofd zich als vrijwilligers te melden om Tl-Lo® Maleisië te helpen „verpletteren". urkse generale staf In een toespraak in zij paleis te heeft ondernomen, opdat Turkije Djakarta tot ongeveer veertig poli- zjch van elke interventie on Tv tieke en militaire leiders, leden van eiKe interventie op ^y- het diplomatieke korps en buiten- Pms zou onthouden. Het ïngnj- landse verslaggevers zei hy: pen van Lemnitzer geschiedde „Toenkoe Abdoel Rschman" (de j nadat de Griekse minister van premier van Maleisië) heeft duidelijk TVf(>n«sio nVK w T laten uitkomen, dat hü niet bereid is L,etcns'c zich tot Lemnitzer had tot overleg met mij om het geschil gewend met de mededeling, dat on[,<. Maleisië te regelen. Hy heeft Athene de consignerinq van alle zelfs in zijn land de mobilisatie af- Qj^ekse - gekondigd. Nu doe ik in antwoord op zyn handelwijze een beroep op alle Indonesische jongeren, zichzelf op te geven als vrijwilligers en wij zullen ze niet alleen opleiden in het mili taire vlak maar ook voor verhoging van de produktie". Soekarno zei nog: „Tijdens de West- Iriancampagne riep ik ook de Indo nesische jeugd op vcor vrijwillige dienstneming waarna er zich zeven miljoen meldden om naar West-Irian te worden gebracht. Ik vraag hun nu, zich weer op te geven om Maleisië te verpletteren". ®lt nummer bestaat uit 14 pagina's) (Van onze weerkundige medewerker) Bos- en heidebranden, zandstormen en windstoten tussen 90 en 100 kilometer per uur uit het oosten, gisteren in ons land gemeten kunnen voor de maand maart als zeer zeldzame verschijnselen wor den aangetipt. De gemiddelde maximumtemperatuur, die tot van daag in De Bilt vier graden Celsius bedraagt, ligt nog gelijk aan het laagterecord in maart 1853. De hogedrukgebieden hebben de de- pressieaanval uit Frankrijk gisteren met succes afgeslagen met in het zuiden van ons land ook wat lichte sneeuw. In Schotland, Engeland, Luxemburg en Duitsland viel, mede door de harde wind. plaatselijk twintig tot zestig centimeter sneeuw. De wind neemt af, de ba rometer stygt en de nachten wor den weer wat kouder. Vanmorgen werd van Cadzand tot Delfzijl drie tot vijf graden vorst gemeten. In de komende nacht is plaatselijk vijf tot zeven graden vorst moge lijk. Overdag zal de sterke zonne straling bij de afnemende wind een iets hogere temperatuur brengen, hetgeen voor de eerste helft van deze week het enige, maar niet on belangrijke winstpunt zal zijn. strijdkrachten bij de NAVO had gelast en andere passende maatregelen had ge nomen. Generaal Lemnitzer had Grieken land geantwoord, dat hij de chef van de Turkse generale staf, generaal Sunay, had verzocht ervoor te zor gen, dat er geen Turkse operaties op Cyprus zouden worden uitgevoerd. Lemnitzer had de Turken er verder op gewezen, dat er zich de laatste drie dagen bij zijn weten geen ern stige incidenten op Cyprus hadden voorgedaan en dat de uitvoering van het besluit van de Veiligheidsraad niet moest worden verhinderd. De NAVO-opperbevelhebber had het Griekse ministerie van Defensie ver zocht af te zien van elke maatregel, die de spanning zou kunnen verer geren. Onze Londense correspondent tele foneerde vanochtend: Het zal nog wel een paar weken duren eer de V.N. er in geslaagd is de 2.500 man uit neutrale staten af komstige groepen naar Cyprus te brengen die samen met de door Engeland toegezegde troepenmacht van eveneens 2.500 man zullen trach ten de vrede te herstellen. Daarna is Engeland van plan de overige 1500 man op de bases terug te trekken en later naar Engeland te evacueren. Londen vreest evenwel dat de Turkse minderheid het onder de bescher ming van de V.N. zwaar te verduren zal krijgen en dat zij in een soortge lijke positie zal komen te verkeren als de Katangezen eertijds in de Kongo. Onder bescherming van de V.N.- troepen zal Makarios, aldus de ver wachtingen in Londen, de Turkse minderheid tot toegeven en zo tot onderwerping dwingen om zodoende de invloed van het Turkse moeder land te neutraliseren. Later zal hy trachten ook de Britten te dwingen hun beide bases op te geven. En daar de communistische party op het eiland vaag gedefinieerde maar zeer wezenlijke invloed uitoefent wordt de mogelijkheid zelfs niet uitgesloten geacht dat Cyprus zich zal ontwik kelen tot een nieuw Cuba. Daarmee zou de NAVO een gevoelige klap wor den toegebracht, daar de rechterflank van het Atlantische bondgenootschap Turkije, met een communistisch I Cyprus in de rug van haar kracht be- roofd zou worden. Afgezien nog van het feit dat deze rechtervleugel toch al verzwakt is door de vijandschap tussen Griekenland en Turkye, beide leden van de NAVO. Luchtbrug Een Hercules transportvliegtuig van de Canadese luchtmacht is gis teren uit Quebec naar Cyprus ver trokken met aan boord de eerste Canadese militairen voor de strijd macht van de Verenigde Naties op Cyprus. Behalve de 20 militairen vervoerde het toestel vier jeeps, rant- toenen, lichte wapens en munitie. President Gursel van Turkije heeft gewaarschuwd, dat de kwestie- Cyprus tot een derde wereldoorlog aanleiding kan geven, doordat de Sow jet-Unie er bij betrokken is ge raakt. Hij zei dit nadat de Russische premier, Chroesjtsjow, in een bood schap bij Turkye erop had aange drongen niet overhaast te handelen. Volgens het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn „de geweld daden" op Cyprus na de Turkse nota aan aartsbisschop Makarios vrijdag en zaterdag opgehouden. Maar de Turkse regering „houdt de situatie nauwkeurig in het oog". In Istanboel hebben gisteren 10.000 Turkse studenten en arbeiders een De eerste Canadese militairen voor de V.N.-strijdmacht zijn op Cyprus aangekomen. De commandant van deze troepen, kolonel E. Amy. in gesprek met Cyprioten in een dorpje ten zui den van Nicosia betoging naby het universiteitsge bouw gehouden, waarbij een beroep op de regering werd gedaan het leger naar Cyprus te sturen. Sprekers deden aanvallen op president Maka rios en er werd een afbeelding van de aartsbisschop verbrand. Ook werd kritiek geoefend op premier Inönü van Turkfje aan wie de vraag werd gesteld „hoelang hy het volk nog zou misleiden". Een Turkse Cyprioot zei dat de Turkse gemeenschap op Cyprus geen vertrouwen meer heeft in de Turkse regering. (Van onze Haarlemse correspondent) Een roekeloze inhaalmanoeuvre van een jonge automobilist heeft zater dagavond op de ryksweg Haarlem Amsterdam in Haarlem aan vier le den van de Santpoortse familie Van Bennekom de ouders en twee jon ge kinderen het leven gekost. Een vyfde lid van de familie werd ernstig gewond en blyft met een oudere broer, die elders verbleef, achter. Het ontzettende ongeluk gebeurde omstreeks zes uur op de weg nabjj de Liedebrug, niet ver van de grens van Haarlemmerliede en Sparen- woude. De 19-jarige Haarlemse mon teur, die in de auto zat, welke tegen de wagen van de Santpoortse familie botste, is in arrest gesteld. Bij onder zoek is gebleken, dat hy kort voor de botsing twee glazen cognac gedron ken zou hebben. De monteur reed op de uit drie ba nen bestaande weg in een grote Pon- tiac in file in de richting Amster dam. Een van de voor hem rijdende chauffeurs begaf zich naar het mid delste gedeelte van de ryweg om te trachten andere auto's in te halen. De monteur joeg met grote snelheid achter hem. Toen de voor hem rij dende wagen echter naar de rechter baan terugkeerde kon de monteur niet meer voldoende remmen en slip- (Van onze Hilversumse correspondent) Weer is een jeugdbende van vier Baarnse jongens gearresteerd, zy pleegden een vakkundige inbraak met een geraffineerde opzet in een tr.cotagefabr. in Soest. Met een snij brander sneden zy de deur van een brandkast open. De buit ontging hun echter: tienduizend gulden, die zich in de brandkast bevonden. Analoog aan de geruchtmakende Baarnse moordzaak fungeert een 17-jarige zoon van bemiddelde ou ders als leider van de bende, waar van verder nog drie jongens uit een ander milieu deeluitmakeneen 16- jarige grondwerker, een 17-jarige ty pograaf en een 19-jarige grondwerker. De bekende Baarnse rechercheur G. Smit arresteerde de bendeleider, een grote en siterke knaap, die hy een pistool in de nek drukte naby de bun galow van diens ouders. De knapen waren per bromfiets van Baarn naar Soest gereden, stalen by de fabriek een bestelauto en reden met deze auto terug naar Baarn. Uit een werkplaats namen zy een snybran- der mee, die zy naar de fabriek reden. Na de inbraak brachten zy de sny- brander weer terug naar Baarn. De auto werd in Hilversum achterge laten. By hun arrestatie bekenden zy nog meer inbraken en bleek het, dat zy vele nachten op roof zyn uit gegaan zonder dat hun ouders dit hadden bemerkt. Communistisch China heeft een beloning in goud uitgeloofd voor pi loten van de luchtmacht van Tsjiang Kai-sjek die met hun toestel naar het Chinese vasteland uitwijken. Het persbureau Nieuw China, dat dit bekend maakte, publiceerde te vens de bedragen die de piloten in goud uitgekeerd zullen krijgen, waar bij onderscheid wordt gemaakt tus sen de typen vliegtuigen, die op deze maniér in bezit van de communisten komen. Voor een U-2 „betaalt" Rood- China een miljoen dollar in goud. De oproep tot desertie aan de na- tionalistisch-Chinese piloten geeft ook bijzonderheden over de vlieg velden waar ze kunnen landen, de wijze waarop ze zich als deserteurs bekend moeten maken, de manier waarop ze in contact kunnen komen met de verkeerstorens en andere voor hen nuttige gegevens. te naar ée linkerrijbaan, juist op hel ogenblik, dat uit de tegenovergestel de richting de kleine Morris van de Santpoortse familie naderde. Deze auto werd bestuurd door de 41-jarige heer D. G. van Bennekom. van be roep boekhouder. Naast hem zat zyn 36-jarige achtgenote mevrouw M. van Bennekom-Dekker. Zy had haar 2- jarig dochtertje Catharina op de schoot. Achter in de auto zaten de 5-jarige Joost en de 13-jarige Rob. Een frontale botsing ontstond De gevolgen waren verschikkelyk. Me vrouw Van Bennekom en haar doch tertje werden uit de auto geslingerd. De moeder en 2 kinderen waren op slag dood. De heer Van Bennekom overleed uren later in het ziekenhuis. Alleen de 13-jarige Rob, kwam er vrij goed af: hy kreeg een hersens- schudding en een hoofdwond. D© monteur had een snywond boven een der ogen opgelopen. Hy werd in een ziekenhuis verbonden en naar het bureau van politie overgebracht. Een bloedproef werd genomen. De jongeman is in arrest gesteld en zal voor de officier van Justitie worden geleid. Gisteren is hy toch naar een ziekenhuis overgebracht. Vermoede- ïyk heeft hij een hersenbloeding. Amerika en Panama zyn overeen gekomen de diplomatieke betrekkin gen, die in januari werden verbro ken, te herstellen en te trachten do oorzaken van het geschil snel uit de weg te ruimen. Dit is medegedeeld door een speciale commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die een onderzoek instelde naar de breuk tussen beide landen. Een officiële Amerikaanse woord voerder deelde echter gisteravond mee, dat de meningsverschillen tus sen Amerika en Panama nog in hun volle omvang bestaan. Wel is beslo ten, dat beide landen speciale am bassadeurs zullen benoemen, die ge machtigd zullen worden onderhande lingen te voeren om overeenstem ming te bereiken over een redelijke en rechtvaardige overeenkomst. De Hollandse bloemenweek, die de afgelopen week in Mtlnchen werd gehouden .heeft 80.000 bezoekers ge had. Gedurende deze week is o.m. in het Stedelijk Museum van Miinchen een tentoonstelling ingericht met in zendingen van de ANVV, de stad Rotterdam en de Vereniging Ned. Bloemisterij- In een paviljoen in het centrum van de stad was een miniatuur Keu kenhof aangelegd, die ook veel be langstelling trok. Gratis Nederlandse kaas en erwtensoep proeven en bei aar dconcerten op een rijdend carillon waren verder trekpleisters om de aandacht op ons land en het Neder landse produkt te vestigen. De 75.000ste bezoeker was de heer Karl Bode uit Miinchen die met zyn vrouw Ilse een vliegreis en een gratis weekeindverbiyf in Amsterdam werd aangeboden. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van 15 Maart 1864: Per Telegraaf. Brielle 14 Maart. De stoomboot Archi medes, van Rotterdam naar Hamburg bestemd, is op Maasdroogen totaal verbrij zeld: de equipage is gered en hier aangebragt. I

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1