Oud-Leidenaars op bres voor ziekenomroep „Scapino-Balletr met volksdansen in Leiden JVcicirom in Leiden niet, wat elders veel succes heeft „De Gazelle" Hilversum kan onmogelijk aan alle wensen tegemoet komen Hoe het begon Kon. zilver voor A. van Mook ANTICA NAPPA SUEDE In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is aan de heer H. J. Kapteyn, adj. directeur en chef van de technische dienst van de N.Z.H.V.M. met ingang van 1 april as. eervol ontslag verleend. Ir. E. R. Schultz zal de heer Kapteyn opvolgen als chef van de technische dienst. Woensdag 1 april is er van 2 tot 4 uur in café-restaurant „Groenendaal" te Heemstede gelegenheid om van de scheidende chef afscheid te nemen. Diplomazwemmen De Zwemvereniging De Zijl heeft in het bad Zweilandlaan te Leiden de diploma's uitgereikt aan de volgende leerlingen. Diploma ATineke Fallaux. Marian Fallaux, Willy de Keyzer, Karin Bergman Ellen Sprong. Loes Miere- met. allen Leiden; Ar ja van Eykel, Rijnsburg. Jongens: Rein-Jan Zaalberg, Kees Christiaanse Bert Bergman. Martien Stolwi.ik, Dick Pracht, Henk de Key zer Nico Fopma. allen Leiden. Diploma B: meisjes: Cokkie Zand bergen Arene Zandbergen, Rijnsburg Ansje Schellevis. Leiden; Jongens: Tonny Slagwijn, Henny Zandbergen Jan van Eykel te Rijns burg; Theo Halvemaan, André Ba- rends, Pietro Zitman. Leiden. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange service. to de oudste mannelijke inwoner van ons land. de heer ..Opa" Hesseling. die 9 december 104 jaar werd. De heer A. van Mook (Kneppel- houtstraat 37) is vanmorgen in het Stadhuis onderscheiden met de zil veren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Van Mook nam deze dag tevens af scheid van de N.Z.H.V.M., waaraan hjj ruim veertig jaar verbonden is geweest. Toen in 1962 de tram van het baanvak Leiden (Hoge Rijndijk) Katwijk-Noordwijk werd opgeheven, was tevens de taak van de heer Van Mook, die een groot aantal jaren op zichter was bij de NZH, verantwoor delijk voor weg en werken op ge- Inbraak in school In de nacht van woensdag op don derdag is ingebroken in de dr. Van Voorthuyzenschool aan de Mamix- straat waar men zich toegang ver schafte door het inslaan van een ruit aan de achterzijde van de school. In één van de klasselokalen op de eerste verdieping is uit een doos een bedrag van f. 85,ontvreemd. Leidsche vereniging van Postzegelverzamelaars Tijdens de maandelijkse bijeen komst van de jeugdafdeling van de Leidsche Ver. van Postzegelverzame laars in het gebouw Gerecht 10 is gis teravond het, feit herdacht, dat deze afdeling 20 jaar geleden werd opge richt. Bij de viering van dit vierde lustrum was het bestuur van de Leid sche Vereeniging van Postzegelverza melaars aanwezig. De heer J. P. van Kampenhout memoreerde in het kort de geschie denis van de jeugdafdeling, die vele geestdriftige verzamelaars telt. Spre ker bracht dank aan het hoofdbe stuur voor de belangstelling, welke steeds getoond werd voor het werk onder de jeugd. Deze belangsetlling bleek deze avond niet alleen uit de aanwezigheid van het bestuur maar ook uit het beschikbaarstellen van vele goede zegels voor de grote ver loting. die ter gelegenheid van dit 4e lustrum werd gehouden. De voorzitter van de LV van PV, de heer A. de Best, richtte zich met een kort woord tot de jeugdleden, waarin hij hen aanspoorde te volhar den in hun hobby. De heer A. van Mook (links) in gesprek met de directeur van de N.Z.H.V.Men wethouder S. Menken noemd baanvak, op wachtgeld ge steld. Thans heeft hij de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. In zijn toespraak memoreerde loco-burge meester S. Menken de tyd, dat de Hoge Rijndijk nog een echte dijk was, met een grintpad, een tijd, die de scheidende NZH-employé zich nog goed kon herinneren. Felicitaties mocht de heer Van Mook ook in ont vangst nemen van de heer H. Hor- tensius, directeur van de NZH en van de chef Vervoer de heer De Ronde. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de examens: Doctoraal Ned. recht: de heren Ch. I. Nommensen (Voorburg) enK. RJjp- ma (Schiedam); kandidaats Ned. recht: de heren J. G. de Klerk (Heemstede). J. R. A. Schouten Cs-Gravenhage). F. Robertson, K. W. Blumenstock. C. J. de Swart en L. F. Haverman allen te Rotterdam. F. Selman Scheven!ngen) en R. A. Verhage Cs-Gravenhage); kandi daats notariële studier.de heer J. M. den Hollander (Leiden)kandidaats Engels: mej. J. C. Ensink (Amstel veen); doctoraal farmacie- mevr. O. VosEhnle ls-Gravenhage) en de heer W. B. H. Veniet (Leiden). Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Ederveen G. J. Jansen te Benschop te Nieuw Vennep- Abbenes M. v. d. Leun te Kolderveen. Aangenomen de benoeming tot pred. v. bultengew. werkz.heden te A'dam-W. G. Allers. pred. v. bultengew. werkz h. te Koudekerke, Bedankt voor Schar* negoutum S. Brandsma te Veghel. GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo (vac. R. J. Beu- kema) O. Dijkstra te Andyk. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Noord be rgum A. P. v. Dijk te Nleuwleusen. Opgericht 1 maart 1860 VrgJeg 13 maart 1964 Drie oud-Leidenaars, voorheen totaal vreem den voor elkaar, hebben zich te Zwolle in hun „hobby" gevonden. Het zijn mevr. L. Swijnen- burg—'Okkerse en de heren A. de la Rie en W. ter Avest. Nu al weer enkele jaren zijn zij en thousiaste medewerkers van de Overijsselse Zieken Omroep, met een wijdvertakt net van „zendstations". Bovendien heeft de heer De la Rie zitting in het landelijk bestuur van de Ver. Zieken Omroepen Nederland en is men dank zij zijn Intermediair ook in Liinen a/d Lippe (Duitsland) met deze uitzendingen begonnen. Ook Oostenrijk heeft belangstelling voor dit Nederlands initiatief. Dezer dagen is de heer De la Rie benaderd door de Oostenrijkse radio- omroep om voor deze omroep een interview over dit werk te houden. Mede gelet op deze internationale belangstelling en het feit, dat reeds zestig plaatsen in ons land een ziekenom roep .exploiteren", heeft het hem als oud-Lei denaar bevreemd, dat Leiden nog steeds niet over een dergelijke omroep beschikt. Een omroep, welke weer een geheel andere functie vervult dan de thans veelal in ziekenbirichtingen en bejaardentehuizen toegepaste draad-instal latie, waardoor het mogelijk is b.v. een kerkdienst, plechtigheid of zanguit voering te volgen. In het nu volgende artikel vertelt één van zijn mede werkers over dit werk en de daarmee bereikte resultaten, waaraan onze oud-stadgenoot de vraag koppelt: is dit ook iets voor Leiden? Initiatief nemers wil hy gaarne van voorlichting dienen. Zyn adres is Hornstraat 10 te Zwolle. Waarom een ziekenomroep Wellicht zal men zich afvragen wat het nut is van een zieken omroep en direct een tweede vraag er aan verbinden n.l. „Zijn er nu nog geen omroepen ge noeg?" Het is natuurlijk goed, dat men zich dat afvraagt. Het antwoord op deze vragen kan reeds gegeven wor den door te wijzen op de dankbare reacties van de zijde der luisteraars. Zij mogen het bewijs zijn voor de noodzakelijkheid van een eigen om roep voor zieken en bejaarden. Met waardering spreken de medewerkers van de ziekenomroep over de speciale ziekenprogramma's van de omroep verenigingen. maar als mensen, die in hun praktische werk met zovele zieken in contact komen en alle wen sen vernemen, constateren zij toch, dat aan deze programma's van „Hil versum" bepaalde facetten ontbre ken. Plaatselijk en regionaal karakter I Uiteraard kan in een uitzending van een omroepvereniging het regio nale en plaatselijke karakter niet tot zijn recht komen. Hiervoor is de be schikbare tijd te gering. De luiste raarskring is te gevarieerd, te ge schakeerd en te groot om in de uit zending een wat persoonlijker karak ter te leggen. Een plaatselijke zie kenomroep is in de gelegenheid dit aspect in de programma's te verwer ken, door uitzending van plaatselijke gebeurtenissen in de vorm van re portages en klankbeelden, door het uitzenden van bijzondere plaatselijke kerkdiensten en door uitzendingen in de streektaal of het plaatselijk dia lect. De luisteraars worden op deze wij ze opgenomen in de sfeer van eigen dorp of stad. Daarnaast zijn er tal van ziekenomroepen, die groeten van familieleden uitzenden, bijv. voor tbc-patiënten, die door de aard van hun ziekte geen jonge familieleden mogen ontvangen. Dat de belangstel ling voor dit werk groot is, moge blij ken uit het groot aantal aanvragen, dat wordt ontvangen met verzoeken om dergelijke programma's te bren gen. Niet alleen in deze zin heeft een ziekenomroep zijn nut, veeleer dan ken ziekenomroepen hun bestaan aan het algemene karakter. Juist op het tererein van ontspanning voor zieken moet rekening worden gehou- O.Z.O. aan het werk op de Grote Markt te ZwolleLinks Bram de la Rie. Wil de la Rie heeft een vraaggesprek met een voorbijganger. den met allerlei, begrijpelijke, ge voeligheden. Evengoed als men by de verpleging steeds rekening moet houden met de speciale instelling van de patiënt, meet de ziekenomroep medewerker zich in de geest van de patiënt kunnen inleven. In contact met gemeenschap Voor de zieke mag het echter van het grootste belang worden geacht, dat hij het contact met de gemeen schap buiten zyn beperkte gezichts veld behoudt. Daarom moet een zie kenomroep niet alleen eerbied heb ben voor de overtuiging van de zie ke, maar ook de eerbied van de pa tiënt voor anderer opvatting bevor deren. Als voorbeeld voor de praktijk van deze stelling wijs ik op een experi ment, dat enkele jaren geleden werd toegepast in het toenmalige sana torium „Zandhove" te Zwollenkers- pel. Tijdens de kerstdagen werd hier een programma uitgezonden over de huisomroep, waarin de kerstgedachte van verschillende zijden werd be licht. In dit programma werd niet alleen ruimte gegeven aan een rooms-katholiek en een protestants geestelijk verzorger, ook werd door de eigen hoorspelgroep een hoorspel uit gezonden naar een kerstvertelling van Felix Timmermans. Door een Lutherse Jeugdgroep werd een kerst spel gebracht en verder werden ver schillende nationale en internatio nale kerstgebruiken belicht en was er voldoende zendtijd beschikbaar voor goede muziek en zang. Het program ma. waarin alle aandacht aan het christelijk kerstgebeuren was gewijd, was echter van aard en samenstelling zodanig, dat het ook voor buiten kerkelijke luisteraars alleszins aan vaardbaar was. Ook van die zijde werd met dankbaarheid gesproken over de brede grondslag van de uit zendingen, waarbij echter beslist niet de conclusie moet worden getrokken, dat het voor de gelovigen onder de luisteraars vlees noch vis zou zijn geweest. Op deze wyze is met een enkel voorbeeld aangetoond, dat ln het zo verzuilde Nederland zeker, mits men dit wil een gezonde en doeltreffende samenwerking mogeiyk is. Op vrijwillige basis Wie staan er achter dit werk en waar halen zy de middelen vandaan en hoe houden zjj dit werk gaande? Dit zjjn vragen die tot een teer on derwerp leiden. Er is echter maar één antwoord. Wat een ziekenomroep doet, geschiedt volkomen vrywillig, met vrijwillige baten, grote inspan ning en inzet van alle energie en vrije tijd. Het werk ls financieel mogelijk met bijdragen uit fondsen, donaties en steun van het bedrijfsleven. Voor al mag wel vermeld worden, dat de medewerkers naast hun vrije tijd vaak ook nog financiële offers moe ten brengen om tekorten te kunnen dekken. Enkele feiten en cijfers OZO Zwolle opgericht 1956 werk thans in 4 inrichtingen te Zwolle en bereikt wekelijks een ca 460 luiste raars. OZO Nijverdal opgericht 1957 werkt thans in 2 ziekenhuizen en 1 ver pleeginrichting te Almelo, 1 Bejaar- j deninrichting te Ommen, 1 te Vrie- zenveen en sinds kort in een nieuw geopend tehuis in Nyverhal alsmede wekelijkse verzorging van kerkdien- j sten bij ca 40 thuisliggende zieken en j bejaarden. OZO Enschede opgericht 1959 werkt thans in 2 ziekenhuizen te Enschede, 1 verpleeginrichting te Glanerbrug en 2 bejaardentehuizen te Enschede. OZO Deventer, opgericht 1963 werkt wekelyks in het Geertruidegasthuis te Deventer. Deze plaatselijke stichtingen zijn alle aangesloten by de „Stichting Overijsselse Ziekenomroep", welke I laatste de belangen van de aange sloten plaatselijke ziekenomroepen behartigt in provinciaal verband en werkt aan de uitbreiding van het ziekenomroepwerk in Overijssel. Op I haar beurt vormt de overkoepelende j stichting de contactkring V van de landelijke vereniging „Zieken Omroe- i pen Nederland". Dat de vorm zoals in Overijssel is gekozen, voldoet, blijkt wel uit het j feit, dat een andere ziekenomroep j „Rano - Amsterdam" een plan heeft I ingediend in heel Nederland een soortgelijke werkwijze te gaan volgen. Het is belangrijk dat de zieke naast de lichamelijke ook een geestelijke verzorging krijgt. Vele mogelijkheden Laten kritische lezers nu niet zeggendat geestelijke verzorging een taak is van priesters, geeste lijken of geestelijke raadslieden. Dat is het, maar niet alléén! Er is nog zoveel meer! Een stukje muziek, zomaar wat gezelligs voor vader, die in het sanatorium ligt, een plaatselijke kerkdienst voor opa. die door invaliditeit aan zijn stoel is gebonden, een groet voor een familielid, dat ergens in Nederland een kuur volgt enz. enz. Ook deze dingen zijn een deel van een mensenleven. Ook deze dingen maken het leven waard geleefd te worden, vooral als men ziek is en toch al zoveel tijd heeft om na te denken over thuis en over zijn verwanten. Daarom timmeren ziekenomroepen ook aan de weg. Voor meneer Jansen, die uit de stad komt en voor meneer Pieters, die uit een dorp komt en voor al die vele onbekenden, die we niet elke dag ontmoeten, maar die er zijn en die een steuntje in de rug nodig hebben. Uw steuntje. Kort na de tweede wereld oorlog legden twee jonge mannen in Rotterdam-Noord een kabeltje over de daken van de huizen, die hun resp. woningen van elkaar scheid den. Twee microfoons, een paar luidsprekers en een ra dioversterker was alles wat zij nodig hadden om op elk gewenst moment met elkaar te kunnen spreken. „Radio Noord" noemden zij deze verbinding optimis tisch. Toen zij eens beiden tege lijk ziek waren, hielden zij elkaar via de draad gezel schap en wisselden vrij vro lijke grammofoonmuziek uit. De tijd, welke zij ziek te bed moesten doorbrengen, duurde eens zo kort. Gedurende deze periode ontwikkelden de beide jonge lui een voortreffelijk plan, dat zij na hun beterschap met enthousiasme ten uit voer gingen brengen: het verzorgen van gezellige „ra dio"-uitzendingen voor pa tiënten van ziekenhuizen. Allerwege vond dit initia tief navolging. In Breda, in Zwolle, in Den Haag, in Dor drecht, \in Groningen, maar ook op het platteland. In Beek, in Ermelo, in Oostvoor- ne, in Klazienaveen etc. Aanvankelijk bestond de afleiding, welke men de pa tiënten bracht, uitsluitend uit het draaien van gram mofoonplaten. Tot de band recorder zijn intrede deed. Toen werd het mogelijk meer variatie in de program ma's te brengen. Klankbeel den, reportages, zeer per soonlijk gerichte groetenpro- gramma's etc. ging men sindsdien verzorgen. Naarmate het aantal groe pen, dat zich met ziekenom roepwerk bezig hield, toe nam, ontstond de behoefte aan een overkoepelend or gaan, dat spoedig werd ge vonden in de Vereniging „Zieken Omroepen Neder land" (Z.O.N.), in welke ini tialen tot uitdrukking wordt gebracht, dat het ziekenom roepwerk een „ZON" wil zijn voor de zieken. Sinds de op richting van deze vereniging telt Z.O.N. ruim zestig plaat selijke afdelingen. Concert Leids Jeugd- kamerorkest Zaterdag 21 maart, d.i. enkele dagen voordat 't enkele concerten in Zwitserland gaat geven, zal het onder leiding van Henk Briër staande Jeugdkamer Orkest Leiden het jaarlijkse donateurs- concert geven. Ditmaal in de Zuiderkerk. aan het begin van de Lammenschansweg. Belang stelling en respect zijn dermate gegroeid voor dit orkest, dat naar een grotere ruimte dan in de Lakenhal moest worden uit gezien. Als solisten werken wederom mede de sopraan Leny Stevens en de vio liste Henny Ravestein. Op het pro gramma komen de Kuhnau-Variaties van Hendrik Andriessen. de Jenaer Symfonie en een der vioolromances van Beethoven, een concerto grosso van Handel en enkele aria's voor. Het donatiebedrag is thans gewij zigd in f 5,-, rechtgevend op twee toegangsbewijzen. Wie er voor voelt, de risico's van de Zwitserse reis (over welke reis wij eerstdaags nadere ge gevens publiceren) te he'pen verlich ten, kan alsnog omgaand een bydrage gireren op postrekening 543451 van Penningmeester Jeugdkamerorkest Leiden te Oegstgeest. Men kan ook terecht bij de concertbureau's Bender en Servaas en bij de Leidse Jeugd Actie ten Stadhuize. Tijdens een feestmiddag voor bejaarden maakt onze oud-stad genoot, Bram de Ia Rie. een op name van een gesprekje met een aantal oudjes. Rechts op de fo- Tweede blad no. 31211 .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 69304 HAV LEVENSVERZEKERINGEN, Voor de onderwijzers Het Scapino-ballet presenteerde zich gistermiddag in de Stadsgehoor zaal. waar de Vereniging van Onder wijzers en Onderwijzeressen in de in spectie Leiden in algemene vergade ring bijeen was. Het. bad voor deze gelegenheid een keus gemaakt uit het oude repertoire, dat voor een belangrijk deel mede is afgestemd op een wat groter publiek. De Nederlandse volksdansen bijvoor beeld die onder de samenvattende titel „Moeke er staat een vrijer aan de deur" worden gebracht vormen niet alleen een lust voor het kinder oog. maar tevens voor dat van de ver wende balletomaan. Zij zijn, ook al door de fraaie kostuums wel bijzon der geschikt voor export. Trouwens het Scapino-gezelschap heeft tijdens zijn recente optreden in het Witte Huis te Washington delen uit dit „ballet" gedanst. De Horlepiep, de Vleegerd cte Skotse Trije en nog vele andere volksdansen zijn hierin bui tengewoon knap verwerkt. Een kleur rijk hartveroverend ballet waarin de Argentijn Armando N&varro als het loze vissertje zijn grote danstech nische prestaties demonstreert. Het programma vermeldde voorts nog het befaamde Rozenadagio uit .De schone slaapster" in de voortref felijke choreografie van Marius Pe- tipa. Of Doris Catana enkele malen het slachtoffer werd van de gladde vloer of van haar enigszins onbe heerste optreden was niet helemaal duidelijk. In ieder geval herstelde de danseres, die overigens over talent volle capaciteiten beschikt zich on middellijk na deze valpartijtjes. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met het sentimentele „Clair de lune", in de choreografie van bal- letmeester Armando Navarro, en een romantische lentestemming uit het Wenen anno 1900 op muziek van hoe kan het anders Johan Strauss. Het hartelijke applaus aan het ein de van de voorstelling was welver diend! Kosters ontevreden In het Gereformeerd Jeugdhuis vergaderden de leden van de Prot. Chr. Kosters Vereniging, om hun be langen te bespreken aangaande de rechtspositie in kerkelijk verband met als hoofdpunt de salarisregeling. Vele kerkbesturen hebben wel gerea geerd op de hun toegezonden richt lijnen betreffende de de salarissen, die over het algemeen laag zijn ge steld. Enkele hebben zelfs de salaris sen verdubbeld, een goede daad, maar vele kosters zijn overgeleverd aan de willekeur van hun kerkbesturen. In de meeste gevallen weten de gemeen teleden er niets van af dat hun koster wordt onderbetaald. Nadat nog enige wenken ter tafel kwamen, o.a. meer propaganda om de afde ling uit te breiden, werd opgeroepen om op 16 Juni a.s. deel te nemen aan de algemene vergadering te Zwolle. Na dank gebracht te hebben aan de leden voor hun opkomst sloot de voorzitter de heer L. van Duin de avond met gebed. GEBOREN Sally Susan, dr van C. Buis en J. Regault; Yvonne Martina, dr van J. A. van den Broek en M. van Bohemen; Helena Margaretha Johanna, dr van G. Korsulze en E. Joffer; Elisabeth Johanna, dr van G. J. Ferwerda en C. van Uythoven; Jolanda, dr van M. P. Sips en D. Fakkel; Ronald Jacob, zn van J. Weed a en G. Smit; Anlta, dr van J. Kleefstra en M. Bek. GETROUWD W. C. de Booy en S. J. Wlllemse; J. Straathof en J. C. Ouwerkerk; M. KelJ- zer en G. M. Bakker; I. Arnoldus en C. W. J. Wytenburg; J. J. Piket en M. Kerstens; J. van der Ster en J. Don- gelmans; J. Welvaart en C. J. Boes Lutjens; A. de Boer en J. G. Hekker; A. N. Gordyn en M. C. Boons; A. van der Putten en E. Maas: A. G. Goosen en H. Vijl brief; B. C. de Nobel en H. P. Hanno; J. Kuijvenhoven en E. E. V. Vreulink; L. van der Valk en M. W. Keyzer. OVERLEDEN T. Wlngelaar. 69 Jr. man; H. Boom. 85 Jr. w.v. J. Pannekoek; J. van der Hoeven. 79 Jr. man; M. C. Segaar, 76 Jr. man; M. Groeneveld, 61 Jr, e.v. F. J. Dubbeldeman. Advertentie 8PECIAALZAAK HAARLEMMERSTRAAT 4 TELEFOON 3iL86 - LEIDEN H. J. Kapteyn verlaat N.Z.H.V.M. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Aangenomen naar Tern aard (in com binatie) J. H. Hylkema te Oude BUdt- zyi.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3