Turkse waarschuwing aan Cyprus; Athene ongerust Deskundige kritiek op de „Bogaerswoningen" Miljoen Grieken langs route begrafenisstoet Ankara dreigt weer met interventie Nederland te duur voor een vestiging? alles - ZWART - Vlieland (9ud 9U Bedrijf naar België Carlos sprak met Marijnen Acht jaar voor James Hoffa Middel erger dart de kwaal" .WEERBERICHT r temperaturen WASHINGTON ALLES VOOR BROED- RESULTATEN U kunt automatisch wassen teuws lit 1 maart 1860 VRIJDAG 13 MAART 1964 No. 31211 EIDSCH Ijecteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.8.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no 57055 De spanning tussen Griekenland en Turkije is opnieuw toege men. In Athene maakte een woordvoerder van de regering inochtend bekend, dat Griekenland „afdoende" zal reageren op ke eenzijdige interventie op Cyprus. Dit was een antwoord op Turkse nota aan president-aartsbisschop Makarios van lyprus, welke het karakter had van een „waarschuwing". Af- Juiften van die Turkse nota zijn overhandigd aan de ambassa- Hirs van Amerika, Engeland en Griekenland in de Turkse jofdstad. In een boodschap aan de secretaris-generaal van de ,N., Oe Thant, zegt de Turkse regering, dat „de Griekse Cy- rioten niet naar behoren hebben gereageerd op de gematigde Duding van de Turkse regering". Oe Thant is eveneens op de Dogte gebracht van de waarschuwing aan Makarios. De waar- :huwing houdt in, dat Turkije verplicht is van zijn recht op in- rventie gebruik te maken wanneer de gevechten op het eiland iet ophouden. Nieuwe Griekse vlootnianoeuvres nabij Kreta De waarschuwing van Turkije was #r functionarissen van het Griekse nisterie van Buitenlandse Zaken militaire leiders aanleiding van- Mend vroeg besprekingen te voe- n De Griekse minist er van Buiten- ndse Zaken. Kostopoelos, ontving ama afzonderlijk de ambassadeurs Amerika en Engeland. Hij zou hebben medegedeeld „ernstig irontrust" te zijn over de Turkse aarschuwing en de Turkse vloot- wegingen. Het grootste deel van de Brkse vloot kruist nog steeds ter Dogte van de Zuidturkse haven tonderoen. Griekse vlooteenheden 6bben opdracht gekregen de ma- vres tussen Kreta en de Dodeka. i.eilanden te hervatten. Twee ken geleden, toen er zich eveneens n crisis om Cyprus voordeed, hield Griekse vloot daar ook oefenin- Een woordvoerder van de Cypri- :he regering zei vanochtend in thene, dat Cyprus zowel de inhoud s de vorm van de Turkse nota inaanvaardbaar" acht. Hij voegde aan toe dat de Cyprische leiders in nota een poging zien om de reso- itie van de Veiligheidsraad van de .N. te „torpederen". Griekse regeringskringen zeiden lat de Turkse nota „niet door nieu- e gebeurtenissen was gerechtvaar, igd" Het is de laatste dagen op torus rustig geweest, zo zeiden zij. Gisteravond verklaarde de secre taris-generaal van de Ver. Naties. Oe Thant, in een rapport aan de Veilig heidsraad, er zeker van te zijn, dat de eerste manschappen van een poli- tieleger voor Cyprus op zeer korte termijn daarheen gezonden kunnen worden. Hij heeft al zoveel toezeg gingen voor een financiële bijdrage ontvangen, dat er 7.000 man voor drie maanden op Cyprus gelegerd kunnen worden. De voorbereiding voor het vervoer van de V.N.-troepen door de lucht is in een vergevorderd stadium. De totale kosten worden op zes miljoen dollar geraamd. Amerika heeft twee miljoen aangeboden, En geland een miljoen, Griekenland 850.000 dollar, Noorwegen 180.000 gul. den. Canada is bereid een eigen con tingent te bekostigen. Dit contingent zou ongeveer duizend man omvatten. Vertegenwoordigers van de drie partijen in het Britse Lagerhuis heb ben gisteren een motie ingediend, waarin zy alle Britse burgers uitno digen financieel bij te dragen voor de vredesstrijdma/cht van de Ver. Naties voor Cyprus. De oproep is ook gericht tot de bevolkingen en de regeringen van alle leden van de V.N. Andreas Arauzos, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken van Cyprus, is gisteren uit Moskou naar zijn land teruggekeerd. „Te vreden" met de resultaten van zijn besprekingen over de „verdere ont wikkeling in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Cyprus". Arau zos heeft tijdens zijn bezoek van een week „opbouwende gesprekken" ge voerd met premier Chroesjtsjow en de minister van Buitenlandse Zaken Gromiko. De handel tussen beide landen neemt Jaarlijks toe en zal nog worden uitgebreid, zo verklaar de hy. In Zeeland heerst op het ogen- dreigen met vertrek een sterke on- blik min of meer verslagenheid over derhandelingspositie wil veroveren is (Van onze Haagse correspondent) Een bezoek, dat zoals nu pas lekend is geworden Don Carlos idden vorige week aan premier Ma- jnen in diens ambtswoning, het ïatshuis, heeft gebracht, lag in de feer van de (verdere) kennismaking. Iet lijdt geen twijfel, dat datum en laats van het huwelijk van Don arlos met Prinses Irene ter sprake jn gekomen. Over de exacte inhoud ian het gesprek kon de R.ijksvoor- chtingsdienst geen mededeling doen. Zij kon niet bevestigen, dat de rinsessen Beatrix en Irene het Ko- linklijk paar zullen vergezellen op lun reis naar Mexico. Als Irene mee- aat zal Don Carlos haar zeer waar- chijnlijk niet vergezellen. het feit, dat de grote Amerikaanse- Engels-Nederlandse wolkammerij Woolcombers Zeeland NV zich waar schijnlijk niet meer in het industrie gebied van het Zuid-Sloegebied zal gaan vestigen. Vorig jaar werd tij dens een bezoek van een groot aan tal Kamerleden in Zeeland, officieel medegedeeld, dat de wolkammers daar zouden komen. Zij zouden dan na de promotor van het Zuid-Sloe industriegebied, de Koninklijke Maatschappij De Schelde, de eerste grote industrie zijn, die zich in het nieuw gemaakte industrieterrein zou gaan vestigen. Sinds deze aankon diging zijn er allerlei activiteiten rond het Zuid-Sloe ontstaan. De lijnscheepvaartmaatschappijen zijn om inlichtingen komen vragen om Vlissingen in hun dienst op te kun nen nemen. De Steenkolen Handelsvereniging overwoog ook sterk om van Vlissin gen naar het Zuid-Sloe gebied te gaan verhuizen. Een groot terrein van 85 hectare werd opgespoten en de Rijksgoed keuring voor de bouw van de fabriek werd aangevraagd en inmiddels ook verstrekt. Min of meer als donder slag bij heldere hemel komt nu de mededeling van het provinciaal be stuur, dat Woolcombers NV alsnog overwegen zich niet in Vlissingen maar bij Luik in België te gaan ves tigen. Dat dit bedrijf niet aan diep vaarwater ligt is plotseling niet be langrijk meer. In Vlissingen zal het ruwe produkt in binnenvaartschepen overgeladen worden en zo naar Luik verscheept worden. De reden van het vertrek van de Woolcombers zou het gestegen prijspeil in Nederland zijn. De mogelijkheid, echter, dat de di rectie van Woolcombers zich door te Advertentie VOl AUTOMATISCHE wasmachines AE.G - IGNES - INDESI1 ERRES - SIEMENS BICO RONDO IEMCO N.V. Koning Constantijn, zijn moe der. koningin Frederika en zijn zuster, prinses Sophia achter de baar van de overleden koning Paul op weg naar de laatste rustplaats van de Vorst in Ta- toi. niet uitgesloten. Overigens is het onderhandelen van de toekomstige industrie over de vestiging in het Zuid-Sloe niet een voudig, daar er tot op heden nog steeds geen goede beheersvorm voor het industriegebied in het Zuid-Sloe is gevonden. De voorzitter van de machtige Amerikaanse vakbond voor vracht autochauffeurs, James Hoffa, is gis teren tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij getracht zou hebben een juiy van een federale rechtbank te beinvloeden. Hem werd tevens een boete van 10.000 dollar opgelegd, de hoogste boete die hij kon krijgen. De maximum op te leg gen gevangenisstraf was tien jaar. Hoffa, leider van de 1.700.000 le den tellende, grootste vakbond ter wereld, werd op 4 maart jongstleden schuldig bevonden aan een poging om in 1962 met drie anderen, leden van een jury om te kopen. Deze jury kon het niet eens worden over een uitspraak over een aanklacht dat Hoffa schuldig was aan samenzwe- I ring. Het was de eerste maal in vier processen dat Hoffa schuldig werd bevonden. De drie andere beklaag den werden elk tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld. Zij kregen geen boete. Derde gordel van straling ontdekt De Amerikaanse kunstmaan „Imp" heeft een nieuw stralingsgebied ont dekt, dat ver voorbij de bekende Van Allen-stralingsgordels ligt. Volgens de Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, schijnt het nieuwontdekte stralings gebied geen ernstig gevaar voor de bemande ruimtevaart te zijn. De „Imp" werd op 26 november j.l. de ruimte Ingeschoten met het doel de mogelijke gevaren voor „maan- vaarders" op te sporen. Alle winkels, banken, kanto- dag middernacht hadden omstreeks jeen half miljoen Grieken langs de i ren van openbare diensten en baar met het stoffelijk overschot ge scholen in Athene waren gister- defileerd. ochtend qesloten. toen koninq Onder een helder blauwe lucht n t rj zette de stoet zich in beweging, ter- Paul I van Griekenland werd wyj de klokken van alle kerken in begraven. Nadat in de kathe- i Athene luidden en saluutschoten draal van Athene een requiem- Vlak ^r Jesuit, mis was opgedragen, trok de dekte koninklijke kist lag, volgden rouwstoet naar de laatste rust- koning Constantijn, zijn moeder, ko- plaats van de vorst in Tatoi, de koninklijke residentie. Onder degenen die de begrafenisplech tigheid bijwoonden, waren vier koningen en twee koninginnen en voorts vele prinsen, hertogen en staatshoofden. Ongeveer een miljoen Grieken had zich langs de route opgesteld om hun overleden vorst de laatste eer te be wijzen. Vanaf maandag tot woens- ningin Frederika, en andere leden van de koninklijke familie. Direct na hen volgden de buitenlandse staats- hoofden, vooraan koningin Juliana (het gelaat bedekt met een zwarte sluier;, koning Boudewijn, de Deen se koning en de koning van Zweden. Daarna volgden o.a. prins Bernhard en hertogin Marina van Kent. Na een tocht van anderhalf uur arriveerde de stoet op de plaats waar de affuit aan een legervoertuig werd vastgemaakt voor de tocht naar Ta toi. De koninklijke familie en de ge nodigden stapten daar in auto's. Op het koninklijke landgoed in Ta- tol, waar de vorst een week geleden overleed, werd koning Paul begraven tussen de graven van zijn broer ko ning George II en zijn oom prins George. De Grieks-Orthodoxe kape laan van de Griekse koninklijke fa milie, archimandriet Geronimos Kot- sonis. leidde de plechtigheid aan de groeve. Bouwdeskundigen hebben zich gisteren in Utrecht niet erg gelukkig betoond met de „Bogaerswoning". In een forumbijeen komst, die op initiatief van het Nederlands Instituut voor Ruim telijke Ordening en volkshuisvesting werd gehouden, werd de „Bogaerswoning" zelfs een middel genoemd, dat erger is dan de kwaal. heer W. Harmsma, wees op het ge vaar van ontduiking van de wette lijke bepalingen by het bouwen van dit soort woningen. Hy gaf voorbeel den van huizen, waarop goedkeurin gen verkregen waren, omdat het „Bogearswoningen" zouden zijn, maar die in werkelijkheid tot ruim 23.000 gulden moesten kosten. Waardering Later mengde zich ook de heer H. L. Sixma, burgemeester van Ffjn- aart, in de discussie. Hij brak een lans voor de Fijnaartbungalow, die Deze uitspraak kwam van Amster dams directeur van de gemeentelijke woningdienst, ir. J. F. A. Alozerij. Als de ontwerper van zo'n woning gevraagd wordt, hoe hij zijn produkt tot stand heeft kunnen brengen, krijgt men meestal het antwoord: „door diep nadenken en door te mini maliseren", aldus de heer Alozery. Hij zei dat dit „minimaliseren" de zaak al veroordeelt. In zijn kritiek op de „Bogaerswo ningen" (beneden f 14.000) kreeg de heer Alozery steun van andere leden van het forum, al voerden die bezwa ren van andere aard aan. De voor zitter, Opsterlands burgemeester de vannacht om het vriespunt Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond half tot zwaar bewolkt met in het midden en zuiden van het land hier en daar enige regen. In het noorden van het land matige tot Jachtige wind tussen oost en zuid oost, elders matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. Vannacht tempe raturen om het vriespunt. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 MAART Zon op: 6.57 uur; onder: 18.42 uur. Maan op: 7.38 uur; onöer: 19.12 uur. Hoogwater te Katwyk te 3.39 uur en 15.52 uur; laag water te 11.43 uur. Dit nummer bestaat uit 24 paglna'6. als eerste „Bogaerswoning" bekend heid heeft gekregen en hij zei, dat deze woningen in zyn gemeente ze ker uitkomen boven de minimale normen, die aan woningwetwoningen gesteld worden. Verder onthulde hij, dat het bedrijf, dat in Fijnaart deze bungalows gezet heeft, het aanbod heeft gekregen vijfhonderd van zulke woningen in Arabië te bouwen. De basis voor de discussies van het forum was de bouwnota van minister Bogaers. Over het algemeen had men veel waardering voor dit ministeriële stuk. De vraag, of de in de nota ge maakte berekening van het aantal woningen, dat in de toekomst ge bouwd moet worden, reeël is, vonden de forumleden moeilijk te beantwoor den. Ook al omdat in het verleden gemaakte prognoses alle achteraf on juist gebleken zyn. Prognose Prof. ir. J. Th. Thijsse, die later gelegenheid kreeg zich in de discussie te mengen, bleek een stellige mening over dit vraagstuk te hebben. Om in het jaar 2000 over voldoende wonin gen te beschikken is een jaarlijkse produktie van 140.000 woningen no- idg, zo stelde hy. Prof Thysse zei bij zyn berekeningen te zijn uitgegaan van de bevolkingssterkte van twintig miljoen in het jaar 2000, waarbij de gemiddelde gezinssterkte zich door gezinsverdunning zal gaan bewegen tussen de drie en 2.8. Volgens de be rekeningen van prof. Thysse zijn we bij een produktie van 140.000 huizen per jaar in 1987 van de woningnood af, zodat we dan aan vervanging kunnen gaan beginnen. In zijn bere keningen is verder verdisconteerd een toeneming van de verkrotting, welke weer samenhant met de stij ging van de welvaart (bij welvaarts stijging zullen de normen voor wo ningen hoger komen te liggen en zul len vrij primitieve woningen eerder tot krot gerekend worden). Het forum was unaniem in zijn mening, dat de kwaliteit van de nieuw te bouwen woningen steeds hoger zal moeten worden. Er werd een lans gebroken voor het opnemen van een tweede huiskamer in nieuw te bouwen huizen, voor op veel grotere schaal toepassen van centrale verwarming (in Berlijn, zo werd opgemerkt, heeft 99 procent van de huizen centrale verwarming), het toepassen van dubbele ramen (de meerkosten van dubbele ramen komen er vaak in drie seizoenen aan brandstofbesparing al uit) enzo voorts. Politiemannen in Bloemfontein staan terecht De Zuidafrikaanse Justitie is niet van zins toe te laten, dat de politie zich te buiten gaat aan slaan en martelen van gevangenen. Gisteren stond voor het Hooggerechtshof in Bloemfontein een blanke politieman terecht, die bekende een geboeide Afrikaan tijdens een verhoor te heb ben geslagen, elektrische schokken te hebben toegebracht en met een rot tinkje te hebben mishandeld. De po litieman, de 25-jarige Jacob Maree, staat met vier collega's terecht op beschuldiging van moord en mishan deling met poging tot moord, dit naar aanleiding van diefstal door vier Afrikanen. De behandeling van deze zaak tegen de politiemannen werd 's avonds voortgezet, waarbij nauw keurig werd vastgesteld op welke wijze Maree en de anderen zich te buiten waren gegaan. Koningin Juliana, koning F re-' derik van Denemarken en koning Gustaaf van Zweden volgen de kist met het stoffelijk overschot van koning Paul van Grieken land op weg naar de laatste rust plaats. eist vrijlating van drie vliegers Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ontbood gisteren de Russische ambasadeur in de VS, Dobrinin, en liet hem weten dat het neergeschoten toestel beslist geen spionagevlucht maakte en dat de Verenigde Staten van de Russische autoriteiten verwachten, dat ze de drie bemanningsleden van het toestel „onverwijld" vrijlaten. Dobrinin had een onderhoud van een kwartier met Llewellyn Thompson, voormalig Ame rikaans ambasadeur in Moskou en nu de voornaamste deskundige van het State Departement voor Russi sche aangelegenheden. Ook de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa, generaal Paul Freeman, heeft een eis tot vrijlating gesteld, namelijk in een brief aan zijn Russische colle ga in Oost-Duitsland, generaal Ja- koebomski. De Amerikaanse militaire missie in Oost-Berlijn heeft intussen drie groe pen waarnemers waar de plaats van het wrak gezonden. De Russen hebben echter nog geen Amerikanen toegelaten tot de plek waar het wrak ligt en de Amerikaan se ambassade in Bonn ook nog niets laten weten over het verblijf en de toestand van de bemanning. advertentie Marokkaan ontkent straatroverij Een gisteren bij een inval in een Amsterdams hotelletje gearresteerde 30-jarige Marokkaan blijft na lang durige ondervraging halsstarrig ont kennen. dat hy iets te maken heeft met de reeks straatroven die de hoofdstad de laatste weken onveilig maakten. De Amsterdamse politie is er ech ter van overtuigd dat hij deel uit maakt van een bende straatrovers, naar wie op het ogenblik intensief wordt gezocht. Een voorbijganger heeft de Marokkaan duidelijk her kend. als de man die betrokken was bij een beroving van een Italiaan. De recherche wordt bij het verhoor van de Marokkaan terzijde Bestaan door een Franse en Arabische tolk Met twee Tunesiërs die gisteravond zijn gearresteerd, zal hij zaterdag aan de officier van Justitie mr. H. E. van Renesse, worden voorgeleid. Raaden daad in de vorm van broednestjes, nestblokken, broedhokjes, broedkooien 1 - en 2-delig, zakjes mos en katoen- pluis als nestmateriaal en - als de jongen er zijn - opfokvoer, vita minen, mineralen. Alles, en aUea voor redelijke prijs bij weet heeft VRAAG DEMONSTRATIE Nieuw* Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) HOOIGRACHT 18 TEL. 239511 Uit het Leidsch Dagblad van 12 Maart 1864: In de volgende maand zullen bijna gelijktijdig te Parijs worden opgelaten de reusachtige luchtballons van de heeren Godard en Nadar. J Per Telegraaf. Munchen 10 maart. Z.M. Jozef Maximi- liaan II geboren 28 November 1811, is heden morgen over leden. Per Telegraaf. Weenen 10 Maart. Op de Hofburg is zoo even de verlovingsacte van den Aartshertog Jozef (geb. 2 i Maart 1833) met de dochter i des Hertogs van Coburg Ce* t hary onderteekend.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1