JONGENS PANTALON LEXINGTQ Arbeid op zondag tot liet uiterste beperken BELANGRIJKE DAG- VOOR VICES O. Zal aan Quick Boys zich kop handhaven? Revolutionaire ontwikkeling in huisbroei van tulpen Belgische minister van Defensie blijft Bollen op water en direct in liet licht in bloei Wegwedstrijd voor atleten Amateurelftal Janssen leidt nog steeds Er is nu óók Z*eWZ} haarbouclé in RIJNMOND-kwaliteit, 3.80 m. breed, dus „kamerbreed"! Deze 'broadloom' staat bijzonder rijk. IJzersterk door de extra hoge dichte pool. Bovendien blijvend motecht. Zij, die eisen stellen aan hun interieur zonder te diep in de beurs te willen tasten, kiezen Vcitl] haarbouclé RIJNMOND- kwaliteit. Keuze uit warme, mo derne kleuren. Ideaal voor uw zit- of studeerkamer. Let op de ingeweven naam Pr'ita op de achterkant. duivelbanner" veroordeeld LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG IS MAART 1964 Advprtetiti» „Ga maar naar het laboratorium en laat je stevig beetnemen". )at waren de woorden, die een oude bloembollenman ons meegaf, oen we daar het wonder gingen aanschouwen. Er moesten daar ulpen in bloei staan, die koel bewaard zijn en eind januari pas op rater zijn opgeplant en direct in het licht in bloei zijn getrokken. Je stonden er en heel mooi zelfs. En dat was dan een revolutie, die ngelooflijke perspectieven kan openen voor het bloembollenvak. •en geluk bij een ongeluk, want de verschrikkelijke winter 1962/ 63 heeft veel geld gekost en meteen geleerd, dat tulpen lang hun iloeibaarheid behouden. Zelfs bij twee graden vorst. Het is alle- naal zo revolutionair, dat de mogelijkheden nauwelijks te overzien ijn. Het lijkt niet zo bijzonder als men of nooit heeft geprobeerd zelf tul en in huis in bloei te trekken. Dat een werk, waarvan men al moe ordt als men de instructies leest, et boekje zegt ongeveer, dat men ollen moet aanschaffen by een be- onwbaar adres. Dan moeten ze orden opgepot. De potten moeten i de tuin worden ingegraven. Het is in te raden ze met een of ander te dekken, zodat ze geen last zul- n hebben van de vorst. Als er dan nke neuzen zijn ontwikkeld, kan en ze in huis halen. Eerst een koe- donkere plaats en dan naar de irmte. Niet direct in het volle licht aatsen. een en ander geleerd. Hij ontdekte in toiletten houdertjes voor stank- verwekkende steentjes. Om een lang verhaal kort te maken, iets derge lijks maakte hij groter na van ijzer- draad en hing het geheel in een sier- pot. Water in die pot, tulpen er in en die tulpen gingen nog bloeien ook. Dat kon niet, volgens de vakl'eden, maar het gebeurde toch maar. IJzer draad werd plastic en heel lang zaam begon men er in te geloven. Deze korfjes worden nu verkocht. De heer Emmerik las in een vak blad, dat het grote voordeel er van was. dat men tulpen met wortels en al kan verplaatsen. De gevolg trekking was. hoe maken we daar gebruik van? Hij ontwierp een hou ten bak met hoge opstaande poten, legde er een lichte plastic bin- nenbak in en latten er over. waar de houdertjes op rusten. Iedere bloe- w„w mist-winkelier kan in zijn kelder de ensen, die zich al die moeite wil- bloemenliefhebber al dat gewroet in n getroosten. Als alles bloeit is het de tuin besparen door de tulpen op Niet direct in het veile licht plaatsen En als alles dan meeloopt dan kun tulpen in bloei hebben. Er zijn wel water voor te trekken en dan de korfjes met tulpen compleet met neuzen te verkopen. De heer Emmerik deed dus een vondst. Hij demonstreerde het geheel o.„voor enkele vooraanstaande lieden iel minder mensen dan er nodig i °P broeigebied. Zij vonden het mooi n om die stijgende produktie van en prachtig en zo, maar vertelden derdaad een prestatie om trots op zijn. Maar wie heeft er nog pot- n, zand, een tuin en een koele don- •re plaats in huis? Wie heeft er met ree tv-netten nog zin om een paar eer in de grond te gaan wroeten? oembollen op te vangen. Men gaat el veel meer bollen voor de tuin ipen en dat is maar gelukkig ook. ant er is geen bloem zo groot, zo varieerd van vorm en kleur in het lorjaar te vinden. Ontdekking Maar eer was óók eens een man e door de rijkdom van de bloem- illenstreek werd aangetrokken. Hy oest ook zo'n interessante „bollen- iziger" worden. Hij moest ook de treld over. Het werd zo ongeveer it verhaal van de mug en de bran- ;nde kaars. Maar deze man, de heer nmerik in Sassenheim, had toch gelijktijdig, dat zij de vorige winter een andere ontdekking hadden ge daan. Zij hebben toen bollen, die in een garage stonden, ongeveer eind januari in die korfjes gedaan en ze op water gezet en meteen in het licht voor het raam in bloei getrokken. Proeven Dit jaar is dat wat controleer baarder gedaan door het Laborato rium voor Bloembollenonderzoek en de vereniging „De Proeftuin" te Lisse. Het laboratorium had, dachten wij, de mooiste proef. Daar kocht men een aantal tulpen van het be roemde ras Apeldoorn, wist niets van de voorbehandeling, maar Eegde de bollen negen weken neer by vijf gra den. De tiende februari werden de bollen in de korfjes op water gezet in het volle licht by 25V£ gr C en achttien dagen later bloeiden ze. Theoretisch kon het eigenlijk niet. Iedere ervaren broeier weet. dat de planten hoogstens een knop zouden brengen en dan zouden moeten ver drogen. Het is niet gebeurd. Het ge beurde wel met tulpen, die men in potten zand plantte. Het water schijnt dus een gunstige invloed te hebben. Men weet dus nu al vrij veel. De mogelijkheid bestaat, dat er enorme voordelen te behalen zijn. Door die hoge temperatuur zou het zelfs mogelijk zijn de bloemenlief hebbers in de VS weer aan het broeien te krijgen. Geen zand, geen potten, geen tuin. maar mooie scho ne handen en sierpotten plus bloe men om zelf in huis te hebben. Zon der moeite. Je hoeft niet eens elke dag water te geven. Kansen uit de zuiverste tabakken Duinbrand bedreigt buizen (Zandvoort) Een aantal huizen aan de Brede- rodestraat in Zandvoort is gistermid dag ernstig bedreigd door een duin brand die, aangewakkerd door een felle wind, de huizen angstwekkend dicht naderde. De brandweer stelde zich op ter hoogte van het rijwielpad naar Noordwijk en spoot daar een flink stuk terrein nat. In deze „wa terlinie" liep de brand na twee urn- dood. Het vuur verslond in totaal 30 hec tare beplanting in de duinen van het Amsterdamse waterleidinggebied. Hoe de brand is ontstaan is niet be kend. Een groot aantal burgers en 21 militairen uit de Ripperda karzer- nc in Haarlem hielpen de brandweer bij de bestrijding van de duinbrand. Men moet er niet over gaan fan- men om economische of technische taseren, want dan wordt Nederland j motieven overgaan tot zondagsarbeid. te kiein om voldoende bloembollen z0 iuj<jt één van de belangrijkste te telen. Er zitten, volgens deskun- j conclusies uit het rapport „Zondags- Rapport Ned. Kath. Vakverbond Slechts in uiterste noodzaak mag spreekt vanzelf. De orde en regel- digen. wel kansen in deze revolutio naire ontdekkingen. Men zal nog het een en ander moeten uitzoeken en een lijst moeten samenstellen van rassen, die voor dit doel geschikt zijn. Dan zal men een goede recla me en verkooptactiek moeten ont wikkelen. Daarvoor zouden weten schappelijk onderzoek, onpersoonlij ke reclame en marktverkenning en verkoopkunde aan een tafel moeten gaan zitten. Het lijkt een beetje veel gevraagd, merkten wij, toen we een insider op deze noodzakelijkheid we zen. Samenwerken is een uitermate moeilijke bezigheid, vooral tussen oude en heel jonge instellingen. Intussen zullen wel enkele voor uitstrevende exporteurs proberen de kans te grypen. Hce het allemaal zal aflopen is nog niet te voorspel len. Maar ergens in het achterhoofd speelt nog de uitspraak van een kwe ker, die het vorige jaar toch die in maart geplante tulpen zag bloeien. ..TulDen zijn het betere soort on kruid!" Als men al die voor vaklie den zo wonderbaarlijke dingen ziet gebeuren, dan gaat men werkelijk geloven, dat er nu niets meer stuk kan. arbeid", dat een speciale commissie onder voorzitterschap van de secre taris van het Ned. Katholiek Vak verbond, de heer Fr. van der Gun aan het verbordsbestuur van deze vakcentrale heeft uitgebracht. De commissie had de opdracht het ver- bendsbestuur te rapporteren, in wel ke gevallen zondagsarbeid om eco nomische motieven toelaatbaar is. Dat er maatschappelijke motieven zijn om zondagsarbeid toe te laten, Advertentie SB3B Terlenka 55/45 In grijs blauw en bruin. 8 Jaar 1^"®° kleine stllglng per meet Alléén geldig 14 maart. Korfbalprognoses Op een ongeveer 20 km lang par koers van Leiderdorp, Hoogmade, Rypwetering. Oud-Ade terug naar Leiderdorp wordt zaterdagmiddag voor de tweede keer de wegwedstrijd cm „De Zilveren Molen" georgani seerd door de Leidse atletiekvereni ging „De 3ataven". Ruim 90 atleten hebben dit keer in geschreven en zonder twijfel zal het weer een spectaculair schouwspel zijn maat in de samenleving moeten ge handhaafd worden. Men moet voorts op zondag kunnen deelnemen aan het culturele leven. De moderne vorm van recreatie, waarby veel mensen de steden ontvluchten .vraagt om verkeersdiensten De commissie staat veel gere serveerder tegenover zondagsarbeid om economische en technische mo tieven. Deze arbeid leidt veel meer af van de zondagsbeleving en doet meer afbreuk aan de betekenis van de zondag dan de hierboven genoem de arbeid om maatschappelijke mo tieven. In het algemeen, aldus de commis sie, zal men met zeer gewichtige ar gumenten moeten komen, zoals een wezenlijke aantasting van de werk gelegenheid, voordat het toelaten van zondagsarbeid overwogen kan wor den. Welk motief het ook is, dat om Na een officieel bezoek van drie dagen aan Noorwegen is gistermid dag de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, per vliegtuig uit Oslo in Nederland teruggekeer. Bij zijn aankomst op vele uiteenlopende onderwerpen, o.a. de EEG, de Kennedyronde en de Europese politieke unie. Op vele pun ten is eensgezindheid tussen beide landen gebleken. „Ook in Noorwegen is men geporteerd voor een langzaam het vliegveld verklaarde hij zeer naar elkaar toegroeien van de West- zondagsarbeid vraagt, in elk voor- j vruchtbare gesprekken gevoerd te europese landen tot een politieke komend geval zal men moeten na gaan of er geen andere mogelijkhe den zyn. Zondagsarbeid is alleen aanvaardbaar, als er geen andere aanvaardbare middelen aanwezig zyn. Zondagsarbeid mag nooit geko zen worden als de gemakkelijkste weg om economische wensen te ver wezenlijken De arbeidswet en de werktijdenbe sluiten dienen zodanig aangepast te worden. Bovendien meent de commissie, de meute van start te zien gaan. Vele .Jf - - - bekende „weglopers" zullen weer van dat voor hoogtijdagen als de kerst- de partij zijn o.a. marathonkampioen P3?5",611 Pinksterdagen absoluut - - - arbeidsverbod, mgaande de vooraf gaande dag te 18 uur, moet gelden, tenzij die arbeid om maatschappelij ke redenen vereist is. Zuid-Holland 1: HKV—Vic. Orien- j tis 2; O. Eibernest 2—Fluks; Quick- De Al- De stryd om de leiding tussen HKV 2 en Vicus Orientis vindt zon- dag in Den Haag plaats. Beide clubs j Swift; De Danaiden—OSCR hebben goede resultaten geboekt in gemeneSperwers, deze competitie, doch hebben ook kleine steken laten vallen. Evenals Zuid-Holland 2B: ReadyOns in Leiden verwachten wy een gelijk- Huis; Die Haghe 2Rozenburg; KNS opgaande strijd, waarbij de Hage- Zwervers; OlympiaanDeetos 2; naars o.i. licht favoriet zyn. Zuid-Holland 3A: CrescendoALO Belangrijke wedstryden staan er AhoyMerwede; PhoenixSchie- ook op het programma voor De Al gemene. De Danaiden en Fluks, die alle in degradatiegevaar verkeren. De Algemene staat er 't slechtst voor en zal de thuiswedstrijd tegen Sperwers moeten winnen om nog een redelijke kans op ontsnapping te behouden. De Danaiden zit het de laatste we ken niet mee. De thuiswedstrijd te gen OSCR biedt echter een goede gelegenheid op winst. Fluks speelt te wisselvallig om een voorspelling te maken voor de uitwedstrijd tegen Ons Eibernest 2. Zuiderkwartier heeft vrijaf. KNS moet op eigen veld de baas kunnen blijven over het sterk afzak kende Zwervers en ook Crescendo zien wij tot winst komen in haar wedstrijd tegen ALO. Het programma luidt: Hoofdklasse A: DetoRigtersbleek Deetos -DOS: Hoofdklasse B: Roda—Allen Weer baar; 't- ZuidenRegenboog; Samos S tanfries. Leidse Korfbalbond Zaterdagmiddag. Aspiranten: le kl. Danaiden a-Fluks b (2 u», Fluks a- Zuiderkwartier a (2 u). 2e kl.: Crescendo b-Vitesse a (3.30 uur), Zuiderkwartier b-Danaiden b (3.30 uur). 3e kl.: KNS b-Fluks c (2 U), Mad- joe a-Noorderkwartier b '.2.15 Da naiden c-Vicus Oriëntis c <2 u>, KNS c-Crescendo c (terrein V.O. 2 u). 4e kl. Zuiderkwartier c-Danaiden d (2 u), Zuiderkwartier d-Crescendo d (terrein Crescendo 2 u). KNS d-De Algemene c (terrein VO 3.30 u). Senioren: le kl.: Danaiden 3-Vi- tesse (3.30 u). 2e kl. B: Mad joe-Vitesse 2 <3 30 u) KNS 6-Crescendo 4 <3.30 u), Fluks 6- Zuiderkwartler 3 (3.30 u) Zondag. Senioren: le kl.: Fluks 4- KNS 3 (10 u), Noorderkwartier-Cres cendo 2 (12 uur), Vicus Oriëntis 4- Danaiden 4 (12 u). 2e kl. A: Crescendo 3-KNS 5 (12 uur), Vicus Oriëntis 5-Zuiderkwar- tier 4 (2 u), Fluks 5-KNS 4 (12 u). Junioren A: Fluks a-Fortuna 3 (12 uur), DKC-HSV, Ons Eibernest-HKV Junioren B: Danaiden b-Fluks b (12 uur). Aspiranten: le kl.: Noorderkwar tier a-Crescendo a (2 uur). 4e kl.: Noorderkwartier c-Fluks d (IC uur). Competitie CKR Het programma voor morgen luidt: Hoofdklasse west: Pernix-Kinder- dijk (4.15 u). VEO-VE8, Vrienden schaar-Rotterdam Zuid, HKC-Excel- sior, Bolnes-PKC. broek; ActiefUnicum; Res. le kl.: Die Haghe 3Ready 2; Ons Eibernest 3—'t Zuiden 3; Fluks 2—Rozenburg 2; Sperwers 2—Vic. Orientis 2; Spangen 2—Achilles 2; Res. 2e kl.: Deetos 3—OSCR 2; HSV 2Quick 2; Phoenix 2—Zuider kwartier 2 (12 uur); Ons Eibernest 4 Zwervers 2; Trekvogels 2—Olym piaan 2; Res. 3e kl. A: Spangen 3De Al gemene 2 (12 uur); Regenboog 3— HKV 4. Res. 3e klasse B: ALO 2't Zuiden 4; Ons Eibernest 5—Blauw Wit 2; KNS 2Danaiden 2 (12 uur); Res. 3e kl. C: Deetos 5—Rozenburg 3; Sperwers 4—Phoenix 3. Smits uit Alphen aan den Rijn, Roe- lofs van HAC (Helmond), Souvereins (Quick. Nijmegen), de bekende mara thonloper Joc. Kraan van de organi serende vereniging en natuurlijk de winnaar van vorig jaar Dick de Bruin (Minerva. Rotterdam) Wie het dit jaar zal winnen, valt moeilijk te voor spellen. Tijdens een wegwedstryd kan er veel gebeuren. Maar De Bruin is juist weer in goede vorm gekomen getuige zijn Zuidhollandse titel van enigij weken geleden en zijn derde plaats tijdens de nationale veldloop- kampioenschappen vorige week. On getwijfeld zal hij trachten nogmaals de grote wisselbeker mee naar huis te nemen Zowel de start als de finish bevindt zich bij het voetbalveld van RCL op de Hoogmadeseweg. Om 2 uur precies wordt het startschot gelost, ruim een uur later zal de winnaar in zicht ko men. De definitieve opstelling van het Nederlands amateurelftal, dat mor gen in Den Haag tegen O.-Duitsland zal spelen, luidt: Doel: J. van Zanten (ZAC); ach ter: W. de Jong (Heerenveen) en Van Vlierden (KFC) midden A. Froelich (Richtersbleek) C. Molenaar (KFC) en D. Gonlag (Achilles As sen); voor: S. Venema (Zwaag West- einde) J. Munnencom (Roermond), J. Bcessen .Roermond). J. Mulder (WVV) en J. Roggeveen (CW). Scheidsrechter: W. Klemens (En geland). Prognoses saterdagvoelbal Door het geijke spel van zaterdag is Quick Boys relatief een punt ach terop geraakt by IJsselmeervogels. Weliswaar voeren de KatwUkers de lyst nog aan, maar de Spakenbur gers hebben twee wedstrijden minder gespeeld. Zoals het er thans voor staat, hebben zij een mooie kans op de titel, temeer daar Quick Boys nog in Spakenburg op bezoek moet. Reeds morgen dreigt er al gevaar voor Quick Boys, want hoewel Excel sior technisch wel de mindere zal zyn, heeft Quick Boys in Rijssen nog lang niet gewonnen. Wij willen niet beweren, dat het een Katwijkse ne derlaag zal worden, maar voor de overwinning zal toch hard moeten worden gevochten. Noordwijk krijgt het thuis wat gemakkelijker nu hek- kesluiter Enter Vooruit naar Noord wijk komt. Mits de roodbroeken de gasten niet onderschatten! Ter Lee- de maakt de verre reis naar Gene- muiden. De gastheren staan lager op de ranglijst, hetgeen echter niet zeg gen wil, dat Ter Leede ook zal win nen. Integendeel. Wij houden het op een gelijk spel. In de derde klasse krijgt SVOW een prachtige kans om zich definitief in veiligheid te stellen door van het bezoekende Monster te winnen. Die kans is zeker aanwezig. RCL moet naar Duno en mag met een punten verdeling tevreden zijn. In 4A moet Lisser Boys thuis kun nen winnen van Ornas. Bodegraven Stille Rijn, t.o. de Hartebrugskerk le kl. A: DES-Pernlx 2, Tonego- gaat naar hekkesluiter SV '35 welke VES 2. Excelsior 2-KVS. wedstrijd Bodegraven wel eens zou 2e kl. AIjsvogels 2-F(uks. Tempo- kunnen verliezen. Als dit gebeurt, Pernix 3, VES 4-Pernix 4. zullen zij samen met hun gastheren Junioren: VEO-DES, VES-DOS. 'de laatste plaats delen. Zaterdag j.l. behaalde Alphen in 4 D. de eerste winstpuntjes. Dat de Al- phenaren er morgen twee aan zullen toevoegen in de uitwedstrijd tegen Spirit geloven wij niet. WIELRENNEN De vierde etappe van de wegwed strijd ParysNice heeft opnieuw een Belgische zege opgeleverd. Ook giste ren werd de rit in de eindsprint be slist. Melckenbeek toonde zich de rapste sprinter van een groepje van tien renners dat op het juiste mo ment was ontsnapt. Voor de tweede maal in vier dagen eindigde Jan Janssen, die voortreffelijk in vorm blijkt, op de tweede plaats. De Noot dorper consolideerde door deze pres tatie zijn leidende positie in het al gemeen klassement. De uitsla® van de vierde etappe luidt: 1. Melckenbeek (Belg) 6.03.39; 2. Jan Janssen (Ned); 3. Seis (Belgi; 4. Wouters (Belg); 5. Peter Post (Ned); 6. Planckaert (Belg); 8. Jo de Roo (Ned) allen dezelfde tijd als Mel ckenbeek; 14. Bart v. d. Ven (Ned) 6.03.95; 22 ex aequo Ab Geldermans en Huub Zilverberg 6.03.59. Na de vierde etappe luidt het alge meen klassement: 1. Jan Janssen 1558.15; 2. Anaert (Fr) 15.58.37; 3. Mahé (Fr) 15.58.38; 7. ex aequo Peter Part 16.0107; 11. Huub Zilverberg 16.01.27; 13. ex aequo Ab Geldermam 1601.38 29 Jo de Roo 16.08 48 39 Bart van de Ven 16.11.08. SPIONAGEZAAK IN ZWEDEN? Volgens de in de Zweedse hoofd stad verschijnende Stockholm Tid- ningen, dat gewoonlijk het stand punt van de regering weergeeft, heeft de Zweede veiligheidspolitie een nieuw spionagekomplot ontdekt. Het was nog niet bekend of deze zaak verband hield met de affaire-Wen- nerstrom. Volgens de Stockholm Tidningen waren nog geen arrestaties verricht. De spionageactiviteit zou gericht ge weest zijn tegen de Zweedse marine. Het blad noemde geen bron voor zyn bericht, en regeringswoordvoer ders waren nog niet bereikbaar voor kommentaar. hebben met de Noorse regering over eenheid", aldus de minister (Van onze correspondent in Brussel) Het militair schandaal in de le gerplaats Leopoldsburg zal hoogst waarschijnlijk niet het aftreden van de rooms katholieke minister van Defensie, P. W. Segers, ten gevolge hebben. De socialistische fractie in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers, heeft gistermiddag haar voor stel tot het instellen van een par lementaire enquête-commissie inge trokken, nadat de minister had toe gezegd dat de parlementaire commis sie van Defensie nauw bij het on derzoek door de commissie van des kundigen zou worden betrokken. Aan een en ander was gisteroch tend een langdurig overleg tussen de CVP en de BSP de beide partij en van de regeringscoalitie, vooraf gegaan en het is vooral minister Spaak geweest die een bemiddelende rol heeft gespeeld en die zijn party genoten van een regeringscrisis, welke het gevolg zou kunnen zyn van het aftreden van minister Segers. Nadat de socialisten hun voorstel hadden ingetrokken, hebben de li beralen het overgenomen. Bij „zitten en opstaan" dus zonder hoofdelijke stemming, heeft de Kamer het toen verworpen. De begroting van Defen sie, waarvan de behandeling samen viel met de onrust over het Inci dent van Leopoldsburg, is tenslotte met de stemmen van de meerder heid tegen die van de oppositie aan genomen. Tien van de elf soldaten die in het hospitaal van Beverlo werden ver pleegd, zyn inmiddels gisterochtend overgebracht naar 't militaire hospi taal van Brussel, waar de minister van Defensie hun een bezoek heeft gebracht. Zij zullen na een nieuw medisch onderzoek voor één maand met verlof worden gezonden. Daar na worden zij weer gekeurd en dan zullen zij hun dienst moeten her vatten. Eén soldaat is nog in het hospitaal van Beverlo achtergebleven omdat zijn toestand te ernstig is om vervoerd te kunnen worden. Men vreest nog steeds voor zijn le ven. Zoals bekend zijn drie solda ten overleden. De beroepssergeant die de fatale oefening heeft geleid, zit nog steeds in hechtenis. De krijgsraad van Luik heeft gisteren afwijzend beschikt op een verzoek van zijn advocaat hem voorlopig in vrijheid te stellen. Natuurlijk gaan er in België ook al weer stemmen op, die partij kie zen voor deze onderofficier. Zij zijn van oordeel dat de verantwoordelijk heid voor het gebeurde op hoger plan ligt en dat het niet aangaat een kleine ondergeschikte te laten opdraaien voor de onachtzaamheden van de legerleiding. De commissie van deskundigen zal dit alles nu zo spoedig mogelijk moeten uitmaken. OLIFANT TE KOOP Natuurlijk, die echte Olifant-borrel van Melchers - Schiedam is overal te koop. Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE 1 Proost I Een product van de N.V. Venanigde Touwfabriekan - Rotterdam Een „duivelbanner" die door een boer was gehuurd om „heksen en boze geesten" uit een koestal te ver drijven, is gisteren tot acht maan den gevangenisstraf veroordeeld. De man, de 51-jarige Hermann Dreher, werd schuldig bevonden aan bedrog, het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde en het afleggen van val se verklaringen. De boer had ln 1959 de hulp van Dreher ingeroepen nadat vier kal veren waren gestorven en de koeien niet genoeg melk meer gaven. Toen Dreher met zijn „middelen" geen succes had, beschuldigde hij de vrouw van de boer ervan een heks en een boze geest te zijn, aan wie de vloek op de boerderij te wijten was. Zij werd daarna door de boer en zijn drie zusters ook als zodanig behandeld. De 33-jarige vrouw verliet de boer en kreeg echtscheiding. Tijdens het echtscheidingsproces ontkenden de boer en zyn zusters iets af te we ten van de „duivelbanner" en zijn praktijken. Maar toen de politie by een huiszoeking „tovermiddelen" vond, bekenden de zusters dat zy valse verklaringe hadden afgelegd. De boer is gisteren tot een voor- waardelyke gevangenisstraf veroor deeld. twee van zyn zusters tot drie maanden ieder, terwyi de derde zus ter Is vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13