Wurgend (on)menselijk drama van Edward Albee kaleiöoscoqp r I Nader beraad over vijf procent extra in bouw r r 1 kunst Ank v. d. Moer en Han Bentz v. d. Berg in grootse creaties JOHANNES PASSION SOLI DEO GLORIA VAN Proces in Bonn tegen fascistische Kroaten ZELDZAAM TONEELGEBEUREN GORDIJNEN Hulshoff NU DE C.A.O. ERDOOR IS Effectieve looncontrole In Noordwijk klonk: Verdere groei is mog( onder leiding van Hanegraaff Duel in Parijs BEDDEN Hulshof? Met auto week de ïu sneeuw TAPIJTEN Huishoff J Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 12 maart 1964 Derde blad no. 31210 Advertentie WIE is er bang voor Virginia Woolf?", het door en door na vrante en meedogenloze stuk van Edward Albee Ame- rika's beste toneelschrijver is hij genoemd vormt sinds de Am sterdamse première door de Nederlandse Comedie hét opwindende gesprek van alle toneel-geïntresseerden. Bij de lezing ervan hebben wij ons afgevraagd: „Wat moet dat op het podium worden?". Nu wij de voorstelling ervan gisteravond in de Kon. Schouw burg in Den Haag hebben bijgewoond en de herinneringen eraan in kort bestek trachten weer te geven, moeten wij erkennen, dat het contact met het „levende" toneel een welhaast nog adembe- nemender en fascinerender indruk heeft nagelaten. Ellende Dit, ondanks de obscene, zij het door de regisseur min of meer ge kuiste taal, welke er in wordt „uit geslagen", een taal echter welke vol komen past in het typisch Ameri kaanse milieu van zekere intellec tueel-universitaire kringen, vooral wanneer degenen, over wie het hier gaat, door de drank verhit zijn en alle zelfbeheersing verloren hebben. Dit spel kan tegelijkertijd amu sant, zij het steeds met cynisch- schrijnende ondergrond, afschuw wekkend, verschrikkelijk, aanstotelijk en (on)-menselijk genoemd worden. Het is geladen met schokkende ef fecten en toch doet het volkomen na tuurlijk aan. De dialogen zijn van een zeldzame directheid, vervuld van een schier onvoorstelbare grofheid en wreedheid, het geheel getuigt van een hartverscheurende, wanhopige ellende, wanneer een huwelijk op een volslagen mislukking is uitgelopen Rampzalig Dit is een wurgend, een rampzalig een morbide drama. Het drama van de 46-jarige pro fessor in de geschiedenis George, ge trouwd met de zes jaar oudere doch ter Martha van de door haar aan beden rector-magnificus, die in haar echtgenoot in elk opzicht teleurge steld is. Dit steekt zij geen moment onder stoelen of banken, ondanks dat zij indertijd echt van hem gehouden heeft. Zij ontvangen na een feestje by Martha's vader, midden in de nacht de 28-jarige ambitieuze professor in de biologie Nick en diens vrouw Ho ney. Onder het „genot" van de nodi ge hoeveelheden alcohol smijt het oudere echtpaar elkaar de bitterste en soms ook liederlijkste verwijten en scheldwoorden toe en spreekt tegen over het andere echtpaar de meest gruwzame intimiteiten over hun hu welijk uit. Hier is sprake van een soort liefde-haatcomplex, dat de meest extreme vormen heeft aange nomen. Dat er zich, tengevolge van de omstandigheden bovendien een bijzonder nauwe relatie ontwikkelt tussen de gastvrouw en de jeugdige bezoeker, verhoogt in niet geringe mate de tragische spanning. Illusies Om hun wanhopig cn totaal gede- praveerd leven tenminste nog een schijn van glans te geven, spelen George en Martha hun illusoire .spelletjes", gebaseerd op een lugu bere fantasie. Zo het „spelen" met het bestaan van een gefingeerde zoon, die de vol gende dag, omdat hy jarig is, thuis zal komen. Zelfs deze voor de vrouw enig overgebleven illusie slaat haar man, nadat hij van haar de onbarm- hartigste verwijten heeft moeten aan horen, in gruzelementen door te zeg gen, dat juist het bericht gekomen is, dat deze zoon dood is. Dit is zijn wraak op al haar uitgeschreeuwde aantijgingen. Er blijft nu niets meer over om zich in deze huwelijkshei aan vast te klampen. De leegte Is volkomen Of staat nu juist de weg open voor een nieuwe benadering voor eikaars wezen? Het valt moeilijk, na al wat gepasseerd is, daarin te geloven In dit oer-echte Amerikaanse stuk, waarin situaties beschreven worden, die men in ons land wellicht nauwe lijks voor mogelijk kan houden, wordt men toch ook getroffen door de grote gevoeligheid, waarmee de schrijver zijn sujetten tekent, zoals zij in de grond van hun hart graag hadden willen zijn, maar dit onmo gelijk meer kunnen, gezien de alge hele verwording ook door de drank die hen in een periode van 23 jaar heeft aangevreten Prachtig spel Van die verwording geven de su bliem spe.ende Ank van der Moer (Martha) en Han Bentz van den Berg (George) een realistisch, be klemmend beeld. De eerste is in haar creatie van de teleurgestelde vrouw even indrukwekkend als, in haar zie lige monologen, aangrijpend. Even sterk leek ons Han Bentz van den Berg als de intelligente in tellectueel, die niet bereiken kon wat van hem verwacht werd en die zijn waardigheid allang verloren heeft. Hij stelt zich als een wanho pige teweer tegen zijn overheersende vrouw, maar het blijft bij een hope loos pogen. Naast hen is het een welhaast on mogelijke opgaaf voor Femke Boers- ma als de hysterische, onbeduidende en niet-begrijpende Honey, evenals voor Hans Boswinkel in de rol van de karakterloze Nick, zich te hand haven. Zij doen dit echter met de vermogens die zij hebben en voor zo ver hun minder belangrijke rollen daartoe de gelegenheid geven. De regie van Henk Rigters werd gesteund door de talrijke aanwijzin gen, die de auteur in zijn macaber manuscript vastlegde en hij hield er zich nauwkeurig aan. Gerard K. van het Reve vertaalde de tekst in raak Nederlands met tel kens weer de juiste rauwe uitdruk kingen hetgeen de vereiste intonatie en de onverschillige toon ten goede kwam. Vooral Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg waren in dit opzicht superieur. Onvergetelijk Van Albee's dramaturgisch mees terwerk, met zijn inkervende analyse van geperverteerde zielen, kan zon der omwegen verklaard worden, dat het een onvergetelijke serie meesle pende, obsederende indrukken heeft gegeven en nagelaten. Het is geschreven in een keiharde taal, daarbij zo knap naar een cli max opgebouwd en wat de psy chologische analyse betreft zó tot op het merg uitgebeend, dat men er volkomen door gegrepen wordt. Geniale tragedieschrijvers van weleer Shakespeare! en van het heden wij denken aan Sartre met zijn intussen zo geheel anders geaard „Huis Clos" waarmee dit stuk ten on rechte vergeleken is, hebben in Edward Albee, wiens bijtend, haast onmenselijk dra ma onthullend en tenslotte ont luisterend werkt, een even ge niaal en daarbij een algeheel „vernieuwend" navolger gevon den. De gewekte impressies wa ren zo hevig, dat de stampvolle Schouwburg de acteurs, na hun razend veeleisende prestaties de hoogst denkbare hulde heeft ge bracht. Het was dan ook een gran dioze opvoering, een onthutsen de toneelgebeurtenis zonder weerga! Hoge prijzen voor meesterwerken Schilderijen van Europese meesters brachten gisteren op de grote kunstveiling van Sotheby's in Londen bijna 2,8 miljoen gul den op. Vijf grote doeken van de Franse schilder Boucher gingen voor 1,3 miljoen gulden van de hand. Een riviergezicht van de Vlaamse schilder Pieter Breughel de Oudere werd voor ruim 100.000 gulden verkocht. Een kleine, rode pasteltekening van Raphael bracht ruim f 320.000 gulden op, het hoogste bedrag ooit voor een tekening neergeteld. Dit werk was een studie voor een doek, voor stellende Maria met het kindje Jezus, dat zich nu in het Kunst historisch Museum te Wenen be vindt. De tekening meet 20 bij 15 centimeter. 's-Gravenhagc Renate Tebaldi triomfaal terug De opera-zangeres Renate Tebaldi, wier stem het tien maanden geleden begaf, heeft dinsdag op imponerende wijze haar terugkeer gevierd in de Academy of Music in Philadel phia. De in Italië geboren zange res, die in de opera „La Bohè me" zong, kreeg een staand ap plaus dat 18 minuten duurde. Dr. ir. P. Wintgens weer bij Wereldmuziekconcours Dr. ir. P. Wintgens, directeur van de steenkolenmijnen Willem-Sophia te Kerkrade, is gisteren op de alge mene vergadering van de Stichting Wereldmuziekconcours Kerkrade met algemene stemmen benoemd tot voor_ zitter van de Stichting Wereldmu ziekconcours. Onder zijn leiding werd meteen de voorbereiding van het vijfde wereldmuziekconcours in 1966, ter hand genomen. Van november 1961 af tot na het wereldmuziekconcours 1962 was dr. Wintgens reeds voorzitter van de stichting. Zoekt u óók „wat anders?" Volg dan het spoor van PANTER. U vindt: een lekker licht sigaartje. Furore 18 Senoritas Rood 16 ct. Mignon 17 - Sprint(je) 6'f3 ct. De grote naam in kleine sigaartjes l 95 Chris Hanegraaff heeft aan het hoofd van het Noordwijkse „Soli Deo Gloria' in de Herv. Kerk aan Zee zijn tweede Johan nes Passion" van Bach vertolkt, die 's middags tijdens de generale toegankelijk was voor de Ulo- en Middelbare jeugd. Het staat voor ons vast, dat Hanegraaff van gezonde beginselen uitgaat en zich de problematiek rond het werk bewust is zonder zich in een of andere richting star vast te bijten. Het werk is veilig door de branding geleid en de schipper heeft zijn stuurkunst bewezen! TVT onaardse verinniging in de zang ge- JMaar een traditie r dreven worden. Nog wonde plek Of een Johannes-traditie op komst is weten we niet. In ieder geval mocht het koor tevreden zijn over de publieke opkomst. De basis voor een traditie is alreeds toereikend. In de toekomst zou het dan moeten gaan om verfijning van „het spel". Bach's spelplan omvat de proloog, de arres tatie en de acte vóór de hogepriester in het eerste deel. In het tweede het sjachergeding vóór Pilatus' rechter stoel. de dramatiek van de kruisiging, de bewening en het afscheid. Al deze actes hebben hun eigen psy chische spanning, die in tempo, tim bre. dynamiek en andere voordrachts middelen op een speciale wijze valt uit te drukken. Zoiets groeit gaande weg. Die psychische afstemming heeft bijv. nog onvoldoende bestaan tussen het moeilijke maar waarlijk treffend (en bij staand gehoor) ge zongen slotkoraal en het voorafgaan de „Ruht wolil". Daar kan dezelfde Op de Place des Vosges in het hartje van het oude Parijs is gis teren weer eens geduelleerd, al moesten de tegenstanders het zonder de uitrusting van de zo treffend door Dumas beschreven musketiers doen. De journalist en schrijver Sermonie Eskahanazy en de schrijver Philippe Mordack stonden in hemdsmouwen tegen over elkaar om een twist met de degen te beslechten. Het duel duurde niet lang. Es kahanazy wist na luttele secon den zijn tegenstander te raken, die dit met verlies van enkele Solisten Hier raken we een wat wonde plek. Sommigen in de mannengroepen zet ten de zaken wat zwaar aan. Zang „uit volle borst" is geen bevorderlijk vocaal middel. In het afscheidskoor werden de orkeststemmen in enkele periodes overwoekerd. Het grote aanvangskoor voldoet nog niet. Het fugatische raderwerk loopt, maar nog te tfaag. Dat moeten volgende jaren goed maken. Dan zal ook de verlangzaming na de orkest inleiding opgeheven kunnen worden. De koralen vonden een uitstee kende verklanking, met overwegend veron achtzaming van de fermaten, in steeds aanvaardbaar tempo en prak tisch zonder romantisering. De volkskoren klonken al gerijpt en slagvaardig zoal niet lichtelijk vir tuoos (als bijv. „Barabbam"). In de aan elkaar gelijke koren „Sei gegrüs- set" en „Schreibe nicht" zou de spot nog sterker te maken zijn door het 6/4 maat danskarakter meer uit te buiten. „Lassest du diesen los" leek ons wat aan de bezadigde kant. „Kreuzige" overtrof onze verwach ting Het soldatenkoor kreeg zijn juiste ritme volgens de erin gewerkte polonaise-figuur. Als de dirigent dit nog meer staccato krijgt met de lichte puntigheid, die het orkest hier be werkstelligt. dan kan hier iets heel fraais ontstaan. Onder de solisten stellen we de so praan Ank Reinders en de bas David Hollestelle vooraan. De eerste in haar rankheid subliem van techniek (toon- treffen!) en inleving, de tweede in zyn ervarenheid al wat vereist wordt garanderend. De donkergetinte alt Elfriede Beyer bleek geen foute keuze, ondanks een wat vlakke tekening en expressie, maar „Der Held aus Juda" denken we ons met meer monumen taliteit en onwrikbaarheid. De bas Cor Niessen als Christus misdeed niets, maar maakte evenmin grote indruk. De tenor Gerard Honig is een be hoorlijk vakman, maar in zijn onrus tige voordracht is hij bepaald ongelijk geïnspireerd, zonder vaste stijl en vi sie in de Evangelistenrol. Hij is te weinig recitant met te veel weekhar tigheid en „cantabile". Zijn aria ,,Er- wage" was gecoupeerd. Dit is zeer te verdedigen. V. (Van onze Haagse correspondent) In de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, het overlegorgaan van werk gevers- en werknemers in de bouw nijverheid is vandaag het overleg begonnen over de wijze, waarop de 5 proeent extra loon, die maximaal per onderneming gedifferentieerd mag worden verstrekt, zal worden uitgekeerd. Verwacht wordt, dat het overleg, dat moet resulteren in een aantal regels waaraan de onderne mer zich heeft te houden, enige da gen zal vergen. Zolang de regels niet zjjn goedgekeurd door de Stichting van de Arbeid, mag van de moge lijkheid om extra loon uit te ke ren, nog geen gebruik worden ge maakt, zo heeft de Raad medege deeld. Werkgevers en werknemers in de bouw hebben onlangs bij het aangaan van de nieuwe CAO afgesproken, dat behalve de 16 pet. loonsverhoging, die uniform voor de bedrijfstak is overeengekomen, nog maximaal 5 procent extra mag worden gegeven in de afzonderlijke ondernemingen. Voorwaarde daarbij is dat de on dernemer voldoet aan een aantal re gels, die in het vandaag geopende overleg nog nader zullen worden vastgesteld. Met het opstellen van deze regels wordt de grootste spoed betracht, nu met ingang van de eerste volle loonweek in maart' de nieuwe C.A.O. toepassing krijgt. Compromis Zoals in een gedeelte van onze op lage gemeld is gisteren de C.A.O. dan Instituut voor muziekonderwijs harmonie en fanfare In Delft is opgericht een instituut voor muziekonderwijs ten behoeve van harmonie en fanfare in de pro vincie Zuid-Holland. De voorberei dende werkzaamheden zyn verricht door de desbetreffende commissie van de culturele raad van Zuid-Hol land. Het nieuw opgerichte instituut is door een bijdrage uit de opbrengst zomerpostzegels door het comité voor de zomerpostzegels in staat gesteld de eerste uitgaven te dekken. In het bestuur zijn opgenomen vertegenwoordigers namens de Alge mene Nederlandse Unie van muziek verenigingen, de Bond van christe lijke muziekverenigingen in Neder land, de Kon. Ned. Federatie van harmonie en fanfaregezelschappen en de r.k bond van muziekgezel schappen in Nederland, alsmede ver tegenwoordigers namens de Culturele Raad van Zuid-Holland en de Vere- niging van Zuid-Hollandse gemeen ten. Van het bestuur is dr. R. Leopold, te Wassenaar, voorzitter en de heer H. Duym te Sassenheim secretaris. Spui 56 's-Gravenhage Een wens Het Westnederlands Symfonie Or kest is ons niet tegengevallen. Er heerste een beste verstandhouding met de dirigent. Als continuo was het versterkt door Lida Claus, die klave cimbelklanken voortbracht, naar we Kunstveiling Mak v. Waay geanimeerd Nadat dinsdag de veiling bfj Mak van Waay te Amsterdam werd ge opend met een groot aantal aquarel len, waarbjj 15 stuks door Cornells Springer die in prijzen varieerden van f 200 tot f 1500, is gisteravond de veiling voortgezet met de verkoop van een aantal belangrijke 18de eeuwse aquarellen en sepia's. Een aquarel door Jacob Cats, voor stellende een gezicht op Beverwijk, werd verkocht voor f2700,-. Een aquarel door P. Barbiers bracht een prijs op van f580, een sepia door Groenewegen „Schepen op een rivier mond" f 850, twee tekeningen door Hulswit elf f 530 en een landschap door Paul van Liender f740. Van de moderne grafiek werden verkocht: een litho door Campigli voor f410, een serie etsen door Goya voor f 620, een ets voor Dunoyer de Segonzac voor f400, een serie van Subsidie voor het Zuid-Hollands Orkest Het onlangs opgerichte Zuid-Hol lands Orkest zal voor het seizoen 19631964 van de provincie Zuid- Holland een subsidie ontvangen van f. 750 per concert, tot een maximum van 20 concerten. Tot dit besluit kwamen Prov. Staten van Zuid-Hol. land gisteren in een vergadering in de Ridderzaal in Den Haag. Het college wilde het nog jonge orkest voor 15 concerten f. 600 per concert geven, in afwachting van de verdere ontwikkeling. Van socialistische en r.-k. zijde werd de door Ged. Staten voorge stelde subsidie te laag geacht. Men wees op het hoge peil van het nieuwe orkest. Een amendement tot verho ging van de subsidie werd met 38 tegen 29 stemmen aangenomen. Het Zuid-Hollands Orkest is opge richt na de opheffing van het Haagse Museum-Kamerorkest. Afscheid Susana en José Om tegemoet te komen aan vele wensen zal het vermaarde Spaanse danspaar Susanna y José onder van het Algemeen Haags eindelijk goedgekeurd, nadat de Stichting van ae Arbeid en wel met name het werkgeversbestand daarin zyn bezwaren tegen een vrije prestatiebeloning tot 30 pro cent zag weggenomen door het com promis voorstel van de nieuwe C.N.V.-voorzitter, de heer J. van Ei bergen. thans nog voorzitter van de christelijke bouwvakarbeiders. Vol gens dat compromis moeten de aan nemers nu vergunning vragen als zij meer dan 25 procent prestatie- loon willen uitbetalen. In ai wachting van een onderzoek door het Cen traal Orgaan Bouwbedrijf (de ver gunning verstrekkende instantie) mag die prestatie-beloning uitlopen tot 30 procent. Blijkt het beloning-systeem in het bedrijf in overeenstemming met de prestaties, dan wordt de vergunning verstrekt en mag tot maximaal 35 procent worden gegaan. Meer nog dan door de compromis zagen de werkgevers in de Stichting hun angst, dat door middel van een ongelimiteerde prestatiebeloning toch nog zwart loon zal worden betaald, vendien melding werd gemaakt van een ander wapen, dat zonodig zal worden gebruikt, namelijk het wei geren van bouwvergunningen. Deze stok achter de deur, die ongedisci plineerde aannemers stellig zal af schrikken, nam by de werkgevers in de Stichting alle bezwaren tegen een vrije toepassing van 30 procent prestatie-loon weg. Snel Aangezien partijen al eerder ak koord waren gegaan met een aan tal andere voorwaarden van de Stich ting, zoals de wederinvoering van de laagste functie-groep en het handhaven van de 22-jarige leef tijdsgrens voor het volwassenen-loon, stond niets meer de goedkeuring van de C.A.O. in de weg. De werkgevers- en werknemers bonden in de bouw waren ook met het compromis betreffende de pres tatie-beloning snel klaar. „In ver- weggenomen door de toezeccine van hand met het grote belang dat aan de regt^ngen^ffectievMooncimtjro 0nïe™«1<1? ««"keuring van de CAO le te zullen uitoefenen in de bouw. is verbonden, hebben wij gemeend - de verlangde wijzigingen te moeten Die garantie kwam in een speciale aanvaarden, zo was kort en krachtig brief van de regerings, waarin bo- hun commentaar. In Bonn is vandaag een proces begonnen tegen 26 tegen Tito gekan te Kroatische emigranten die ervan worden beschuldigd ruim een jaar geleden een bomaanslag te hebben gepleegd op het gebouw van de Joe- go-Slavische handelsmissie in Bad Godesberg. Een van hen staat ook terecht wegens moord. Hy zou ver scheidene schoten hebben gelost op de 60-jarige huisbewaarder Popovic die had getracht de aanvallers tegen te houden. De man stierf enkele da gen later aan zyn verwondingen. Een andere beschuldigde is een 49-jarige rooms-katholieke priester. Rafael Medic-Skoko. de vroegere biechtvader van de fascistische dicta tor van Kroatië gedurende de twee de wereldoorlog. Ante Pavelic. De priester, beschuldigd van het aan zetten tot en steunverlening bij de bomaanslag, was de geestelijke vader van de Broederschap van het Kruis, een terroristische Kroatische emi grantenorganisatie die na de bom aanslag in West-Duitsland werd ver boden. Alle andere beschuldigden wordt feitelyke deelneming aan de bom aanslag ten laste gelegd. Zij waren op de ochtend van 29 november 1962 in een autobus naar het gebouw van de handelsmissie gereden. Zy be stormden het gebouw, waarin zich byna niemand bevond in verband met de Joegoslavische na tionale feestdag. Zy wierpen spring stoffen en staken verscheidene ka mers in brand. De meeste overvallers werden korte tyd later gearresteerd. Sommigen bevonden zich in nabij gelegen café's, anderen haastten zich naar het station. Voor het komende proces, dat naar verwachting tot eind mei zal duren, zijn strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Ieder die het gerechtsge bouw wil betreden, zal worden ge visiteerd en elke ochtend zal de rechtszaal worden doorzocht, dit met het oog op verborgen springstoffen. Ongeveer veertig getuigen zullen worden gehoord. Kroatische emi granten in West-Duitsland hebben een „comité voor de verdediging van de beschuldigden" gevormd, dat wordt geleid door de zich oud-diplo maat noemende Berislav Gjuro De- zelic. druppels bloed moest bekopen, aannemen via in een gewone vleugel- 60 litho's (uitaeseven door Deseuer- ausPfc?ën van het Algemeen Hi Toen konden de duiven het plein piano aangebrachte punaises. Helaas rois and Co,'St de 19e eeuw" met £r",3J2!Ï5^ "SS*:»S ontbrak een organist en ook een af- stadsgezichten van de voornaamste f®J Hïïf geren_.m ronderüjke tweede solo-tenor Dere stegen ïan NederIand v00r 11250. £et S«bmjw voor Kunsten en We- feiten doen vermoeden dat de Noord- tenschappen. Naast enkele balletten wykse Gemeente als subsidiënt niet De stemming op de veiling was in de oude hofstyi bestaat het pro- scheutig is en we hopen iets derge- vast en er werd geanimeerd gekocht gramma uit de tintelende passo- lijks een volgend Jaar niet meer te j door musea en binnenlandse verza- dobles, zapateado's enz. op flamenco- weer in bezit nemen. Mordack had Eskahanazy uit gedaagd, omdat deze in een van hem geleend boek over het leven van Léon Daudet beledigende aantekeningen had geschreven. moeten neerschrijven. I meiaars. l zang en gitaarmuziek. Geboortehuis van Marcus Aurelius De villa, waarin Marcus Aurelius in het 12de jaar van onze jaartelling het levenslicht aanschouwd moet hebben, is hoogstwaarschijnlijk ont dekt bij graafwerk voor een modern ziekenhuis in de buitenwijken van Rome. Druk op Johnson ten gunste van Robert Kennedy In Washington deden gisteren hardnekkige geruchten de ronde., volgens welke de verhouding tussen president Johnson en Robert Kenne dy, de Amerikaanse minister van Justitie en een broer van de ver moorde president, bekoeld is. De pre sident zou zich geërgerd hebben aan de pogingen van aanhangers van Robert Kennedy in New Hampshire. Kennedy naar voren te schuiven voor het vice-presidentschap door een ,.write-in"-campagne te voeren voor de voorverkiezingen van dins dag. Johnson noch Kennedy heeft zich tot dusver officieel kandidaat gesteld, maar de kiezers konden via een write-in" door zelf de na men van hun favorieten in te vul len toch hun voorkeur uitspreken. Kringen, die in nauw contact staan met de president en Robert Kennedy hebben berichten over een meningsverschil tussen hen echter ongegrond genoemd. Volgens ge woonlijk welingelichte kringen had Kennedy het Witte Huis tweenaal laten weten, dat hy bereid was de voor hem gevoerde actie in New Hampshire te laten stopzetten. Maar beide malen was hem geantwoord, niets te ondernemen. Op het laat ste ogenblik, zo wordt gezegd, heeft Kennedy op eigen initiatief nog ge tracht, de ,.write-in"-verkiezing te doen afgelasten. De Democraten in New Hampshire hebben 14.548 stemmen op Kenne dy uitgebracht als kandidaat voor het vice-presidentschap. De Demo craten zijn van oordeel, dat elke druk die op Johnson wordt uitge oefend ten behoeve van een kan didaat voor het vice-presidentschap de partij alleen maar kan schaden I en dat de keuze moet worden over- Het grote bouwwerk van dunne gelaten aan hem en aan de party - baksteen is gelegen ten zuidoosten conventie in augustus, van het Colosseum. Dr. Valnea Scri- nari, van de oudheidkundige dienst der stad Rome, die belast is met de restauratie van het gebouw, zegt dat het de woning is geweest van de grootmoeder van de keizer. Het huis is gelegen in de wyk Horti Domitiae. De oude villa lag te midden van wyn- gaarden, die na verloop van tyd ech ter gedeelteiyk volgebouwd werden met winkeltjes en wynhuizen. In de puinhopen zyn wynpersen en grote vaten van keramiek gevonden voor het bereiden en bewaren van de wy- nen. Verder zyn loden pypen aange troffen, die gebruikt werden om de villa van water uit het aquaduct van Claudius te voorzien. De Amerikaan James Currier heeft de politie van Glenwood Springs (Co lorado) verteld, dat hy gedurende een week die hij in zyn Ingesneeuw de auto heeft doorgebracht, leefde van tandpasta, kauwgum en gesmol ten sneeuw. Politie-agenten vonden zyn auto gisteren op een zyweg. De 37-jarige Currier zei zich alleen „wat zwak" te voelen. Advertentie Spui 56 '«•Grave ohage

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5