Op gebied scholenbouw is ergste leed geleden De uitdagingen van het communisme" Verkoudheid Vraag naar grind nu groter dan aanvoer OLVAST A. Bogaard op inspectiedag in LEIDEN: Meer vrijheid door Mammoet Bestelauto te water Ds. A. Hofman voor A.R.-Leiden Financiële actie herv. gem. liad gunstig resultaat Toeristische fleur in kleur wajang Alle soorten gerantsoeneerd Vondsten in Hazerswondse bodem ■richt 1 maart 1860 Donderdag 12 maart 1964 Tweede blad no. 31210 „Wat de scholenbouw betreft j js in de inspectie Leiden van het jager onderwijs het ergste leed geleden. Naast vele voorzienin gen in reeds bestaande school gebouwen zijn er in het afgelo pen jaar 46 nieuwe klaslokalen I bijgekomen". Dit zei de Rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer A. Bogaard, tijdens de zevenen- I zestigste algemene vergadering van de Vereniging van onder wijzers en onderwijzeressen in de inspectie Leiden, die vandaag in de Stadsgehoorzaal werd ge- houden. De heer Bogaard gaf wat de mate. rlële positie van het onderwijs be treft ook een overzicht vanaf 1947. Van de 120 scholen zijn er sedert dat Jaar 46 nieuw gebouwd, terwijl er 13 gemi-permanente schoolgebouwen bij lijn gekomen. De Rijksinspecteur noemde ook een aantal onvervulde mensen: er moeten nog 115 leslokalen en 20 gymnastieklokalen tot stand komen, waarvan binnenkort resp. 13 en 2 zullen worden gerealiseerd. Is volgens de heer Bogaard het leerlingen tal in de Inspectie in 1963 gelijk gebleven, het onderwijzend personeel is In aantal toegenomen. Vorig jaar waren er tien onvervulde racatures, nu nog maar twee. Verheugende ontwikkeling De Rijksinspecteur wijdde vervol- jj jens aandacht aan de inhoud van Klaver j astoernooi De Federatie van KlaverJ asvereni- gingen in Leiden e.o. zal in mei en S' Juni weer een groot klaverj astoernooi organiseren ten bate van een sociaal doel. Ditmaal zal het batig saldo 1 worden bestemd voor de vereniging „Dennenheuvel" t.b.v. de verpleging J van patiënten in herstellingsoorden i en sanatoria. De deelname is weder om opengesteld voor verenigings- en a Individuele klaverjassers, met als in- set een groot aantal verenigings- en jj persoonlijke prijzen. De eerste avond 5 vindt plaats op woensdag 6 mei om jj 8 uur in de recreatiezaal van de i HCW en NEM Zoeterwoudsesingel 1). Dokter H. A. Schouten t In Tiel, waar hij de laatste Jaren v woonde is op 80-jarige leeftijd over- i leden de heer H. A. Schouten, die ge- durende vele jaren in onze stad werkzaam is geweest als neus-, keel- 'i en oorarts. Dokter Schouten, wiens praktijk gevestigd was aan de Stationsweg, stond bekend als een voortreffelijk medicus, die mede door zijn persoon- 1 lijke eigenschappen waarvan een grote beminnelijkheid de meest op de voorgrond tredende was, bij zijn i vele patiënten in hoog aanzien j stond. De crematie van het stoffelijk I overschot zal as. zaterdag in alle stilte gesohieden in het crematorium te Dieren. NIEUW RESTAURANT Na de sluiting van enkele restau rants in de afgelopen jaren is er nu één in Leiden bijgekomen. Het nieu- we restaurant, dat is gevestigd boven i tie snackbar van Peter Leenen aan I het Gangetje biedt plaats aan onge- I veer vijftig personen. Het betekent in I deze tyd van toenemend toerisme, ook in deze omgeving, een aanwinst voor het Leidse vreemdelingenver- keer. De opening van het restaurant had gistermiddag onder grote belang- i stelling plaats. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER Haart.straat 207 heeft hem. Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. A. BOOGAARD het ergste leed geleden het onderwijs. De verwijten, die men de school maakt, zijn volgens de heer Bogaard niet gering. De school zou te veel in dienst staan van de ratio nele wetenschap en het technisch kunnen. Zij ziet de mens te weinig als een affectief en emotioneel we zen. Zij zou verder nog te perfectio nistisch zijn. De heer Bogaard achtte deze ver wijten enerzijds gegrond, anderzijds niet helemaal juist. Er is volgens hem ook nog een andere instelling in het Nederlandse onderwijs, die reden tot hoop geeft. De totstandkoming van de Mammoet-wet in de herinne ring roepend, wees de Rijksinspecteur op de verheugende ontwikkeling, die thans op het gebied van het onder wijs aan de gang is. „Een van de grondprincipes van de nieuwe wet is. dat het onderwijs in zijn totaliteit heeft te zorgen voor de vorming en de opleiding van de kinderen van ons volk", aldus de heer Bogaard. Mammoet-wet Na de afwikkeling van enkele huis houdelijke zaken werd later op de morgen het woord gegeven aan mr. ir. M. Goote, die nader inging op de betekenis van het Mammoet-wet. Waar het hier in de eerste plaats om gaat, is dat we onderwijs moeten ge ven in dienst van de leerling. We moeten ons afvragen wat we maxi maal aan de leerling kwijt, kunnen en nagaan wat deze leerling wil, waarheen zijn wensen precies uit gaan. Dankzij de Mammoet-wet wordt aan de scholen een grote vrij heid gelaten wat het leerprogramma aangaat. Deze Mammoet-wet moet als één geheel worden gezien, maar voorop staat toch de samenwerking tussen de verschillende schooltypen. Als we de Jeugd willen helpen bij het bereiken van een zo gunstig mo gelijke positie in de maatschappij kunnen we niet volstaan met een algemeene opleiding. We zullen na deze opleiding een bepaalde vorm van beroepsonderwijs moeten vinden De leerling moet samen met de school een keuze kunnen maken, een keuze, die voor hem aantrekkelijk is. We mogen ons niet blind staren op het peil van het onderwijs, aldus de heer Goote. De school behoort niet een instrument van selectie te zijn, zij dient de leerling te brengen déér waar hij graag wil zijn, zei de in leider tot slot. Over het onderwerp werd nog uitvoerig van gedachten ge wisseld. 's Middags gaf het Scapino-ballet de onderwijzers en onderwijzeressen een contrastrijk dansprogramma, waarvan de verzorging weinig te wensen overliet. Kerkelijk Leven Ds.W.W. v. Haaf ten zestig jaar predikant Diende o.a. gemeente van Noordwijk Binnen Vrijdag 20 maart is het zestig Jaar geleden, dat ds. W. W. van Haaften uit Zeist werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat de heer Van Haaften in 1902 door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 20 maart 1904 door ds. H. ten Kate, toen nog pre dikant te Sliedrecht. bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Lemele in de classis Zwolle. Op 14 juli 1908 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Borne, waar hem met ingang van 1 juni 1910 op ruim 36-jarige leeftijd om gezondheidsreden ver vroegd emeritaat werd verleend. Ruim anderhalf jaar later keerde ds. Van Haaften weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en werd hij op 17 maart 1912 wederom door ds. H. ten Kate beves tigd als predikant van de hervormde gemeente van Zundert in de classis Breda. Op 12 augustus 1917 verwis selde hij deze gemeente met die van Noordwijk-Binnen, vanwaar hij op 2 november 1930 naar die van Odijk in de classis Doom vertrok. Deze zijn vyfde en laatste gemeen te diende ds. Van Haaften tot 30 december, toen hem op zeventigja rige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat bleef de jubilaris tot 22 Juni 1947 nog ruim drie jaar te Odijk werkzaam als bijzonder hulpprediker. Daarna vestigde hy zich te Zeist. NED. HERV. KERK Beroepen te Ter Aar (toez.) W. van Herpen te Kinderdijk te Gramsber- gen (toez.) J. W. v. d. Helde te Oude- ga (W) te Putten (vac. H. G. Ab- ma) W. L. Tukker te Katwijk aan Zee Aangenomen naar Exmorra-Alllngawler G. Kalsbeek, vlc. te Krommenie naar A'dam-Watergraafsmeer (vac. H. Aalbers) (toez.) G. W. v. Trlcht. v.h pred. presb. church van Nw-Zeeland. woonachtig te Deventer. Bedankt voor Maassluis (vac dr. L. v. Hartlngsveld C. Overdljk te Aalten voor Blokzijl (toez.) F. Gerbrandy te Vrouwenparo chie voor Oost en West Souburg (vac. J. A. v Duynen) G. C. Vijzelaar te Dell en Enspljk. Ontkenning van de Balzanstichting De Balzanstichting heeft de ge ruchten als zou „de schat van Bongo" van wijlen Benito Mussolini iets met haar fondsen uitstaande hebben, ca tegorisch ontkend. De president van de stichting, pa ter Enrico Zucca, verklaarde, dat de geruchten „volledig ongegrond zijn en dat de stichting alle Italiaanse en buitenlandse kranten welke valse, lasterlijke en smadelijke berichten met betrekking tot de stichting en haar oprichters Eugenio en Lina Balzan hebben gepubliceerd wegens laster zal aanklagen". Verleden week weigerden zowel het Zwitserse ministerie van Binnen landse Zaken, dat het beheer voert over het kapitaal van 11 miljoen dol lar van de stichting als mede-func tionarissen van de stichting, de be richten tegen te spreken of te be vestigen. De Balzanstichting staat al gerui me tijd in het middelpunt van de belangstelling in verband met de toe kenning van de prijs voor 1963 aan de Verenigde Naties, welke tot een conflict binnen de stichting heeft ge leid. De president van Italië, Antonio Segni en de president van Zwitser land, Ludwig von Moos, legden uit protest hun functie van erevoorzitter neer. GEREF. KERKEN Beroepen te Wateringen W. J. Mar kus. kand. te Vlaardlngen te Nee den (Gr.) A. J. Kampherbeek. kand te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Stadskanaal J. J. Lamme te Balkbrug- Avereest naar Maaadijk (nadere be slissing) W. Vlsacher te Rutten (NOP) GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Terwolde P. Blok te Dlrksland. OLD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Capelle a/d IJsael J. van Prooljen te Grafhorst. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Z. P. v. d. Werf te Almelo. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Enschede-Z. C. J. Sme- lik te Bunachoten-Spakenburg. „De Nachttrein" als K. en O.'s film van de maand De Poolse regisseur Jerzy Kawale- rowicz is een knap psycholoog. Zijn film „Nachttrein die gisteravond tweemaal in Camera als K. en O.'s ..film van de maand" draaide, geeft «en zeer genuanceerde schildering 5 van de uiteenlopende mensentypen, tiie een nachttrein van een stad in midden-Polen naar de kust bevolken. Bovendien is er een moordenaar in hun midden en de analyse van de karakters wordt door dit verrassende i feit nog toegespitst. De hoofdrollen s' worden gespeeld door een overwerkte i dokter en een in de liefde teleurge- I stelde jonge vrouw, die door toeval- lige omstandigheden in dezelfde slaapcoupé belanden. Hun aanvan- kelijk vijandige houding wordt op 9 boeiende wijze getekend. Later, als de dokter bij vergissing voor de P moordenaar is aangezien, treedt er een duidelijke verandering in hun j verstandhouding in. Een rake type ring van de massamens geeft deze film, als de werkelijke moordenaar, na aan de noodrem getrokken te hebben, het vrije veld in vlucht. Al bi) al een even gevoelige als intelli gente film. die Polens reputatie op clneastischgebied eer aandoet. Na een botsing met een personen auto is gisteren tijdens de zeer dich te mist in Voorhout een bestelwagen, waarin drie Leidse schilders waren gezeten, in de Leidsevaart gekanteld. Het ongeluk gebeurde toen een autosloper uit Noordwijk, nadat hij de Noordwijkerhoekbrug was gepas seerd, een voor hem rijdende auto ging inhalen. Toen beide wagens naast elkaar reden kwam uit de rich ting Leiden de bestelauto. Een bot sing was onvermijdelijk. De bestel auto kantelde in de vaart. Met ernstige snijwonden, vooral aan het hoofd, konden de drie inzit- tenten worden bevrijd. Zij werden naar een ziekenhuis in Leiden over gebracht. Daar bleek, dat de chauf feur ook Inwendige kneuzingen had opgelopen. De chauffeur van de auto. die de aanrijding veroorzaakt had, was niet verzekerd. Doordat de bestuurder van een Volkswagen uit Hillegom door de dichte mist te laat de splitsing van de Teylingerlaan en de Drechtsberg in Voorhout opmerkte en toen het stuur snel naar links trok kantelde de wagen en rolde de berm af. Beide inzittenden konden wonder boven wonder zonder enig letsel de auto verlaten. Het voertuig werd zwaar beschadigd. POLITIE SLAAT GOEDE SLAG Met de aanhouding van de twee jongens, die dinsdagavond in een gestolen auto een plezierritje maak ten, heeft de Leidse politie een goede slag geslagen. Uit een onderzoek bleek, dat de jongens ook enkele diefstallen hadden gepleegd, waar aan zich mede een 17-jarige zand- straler en een 20-jarige loswerkman, beiden uit Leiden, schuldig maakten. Tijdens het verhoor gaven zij toe op 8 maart jJ. en in mei 1963 te hebben ingebroken bij de N.V. Rijnlandse Metaalbeschermingsmaatschappij aan de Vijf Meilaan, toen o.a. een dia projector werd ontvreemd. Voorts bekenden zij in Leiden twee brom fietsen en in Hazerswoude een rijwiel te hebben gestolen. Sierduiven vermist Uit een duiventil, staande in de tuin van een woning aan De Snouck Hurgronjestraat, zijn vier sierduiven ontvreemd. Grasberm in brand De grasberm aan de Churchilllaan nabij de Voorschoterweg heeft gister middag korte tijd in brand gestaan. De brandweer heeft het vuur met een enkele straal kunnen blussen. Verbinding van christendom en conservatisme uit den boze In het wjjkgebouw Rehoboth heeft ds. A. Hofman, gereformeerd predi kant, gisteravond voor de afdeling Leiden van de A.R. Kiesvereniging een referaat gehouden over het on derwerp: „De uitdagingen van het communisme". Ds Hofman was enkele jaren ver bonden aan de Nederlandse Geref. Gemeente in Berlijn, had daar veel contact met Oostduitsers en werd zowel door zijn vroegere functie van secretaris van de Ned. Chr. Studen tenvereniging als door zijn huidige functie predikant voor studeren den uit Azië en Afrika met de vraagstukken rond dit onderwerp ge confronteerd. Alvorens zijn visie op de uitdagingen en de gevolgen hiervan uitvoerig weer te geven, wees ds. Hofman erop dat reeds in 1842 de eerste openlijke uitdaging van het communisme wereldkundig werd. Hij toonde dit aan met een citaat van Karl Marx, die zich in 1842 tot de aanhangers van het destijds bur gerlijk-christelijk conservatisme richt te met o.m. de woorden: Is niet ieder ogenblik uw leven in de praktijk een aanfluiting voor uw theorie? Vindt u het onrechtvaardig een appèl te doen op de rechtbank wanneer u bena deeld wordt? Maar de apostel schrijft, dat het on-terecht is. Keert u. inge volge het Evangelie-gebod, uw rech terwang toe als men u op de linker wang slaat, of doet u dan de ander een proces aan wegen belediging? Wilt u niet. aldus Marx dat verstandig recht gesproken wordt in deze wereld bent u ontevreden over de geringste belastingverhoging en raakt ook u niet buiten uzelf bij de minste aantasting van uw persoon lijke vrijheid? Maar het is u verkon digd, dat het lijden van deze tijd niet opweegt tegen de komende heerlijk heid en dat het passief ondergaan en het gelukzalig hopen de belangrijkste deugden zijn. Geheel uw «Jenken en handelen zyn gericht op uw persoon lijk eigendom maar het is u gezegd, dat uw schatten niet van deze wereld zijn. Opbrengst ligt 14 procent hoger Eind januari heeft de Kerkvoogdij der Leidse Hervormde Gemeente een bliksemacbie Ingezet. Ongeveer 500 gemeenteleden hebben ieder twintig enveloppen afgegeven met het ver zoek de vrijwillige bijdrage voor 1964 te bepalen. Gezien de steeds stijgen de kosten, vroeg de kerkvoogdij niet alleen spoedig te reageren, doch ook om indien maar enigszins mogelijk, deze bijdrage tevens te verhogen. De 500 medewerkers hebben de ant woorden kort daarna weer opge haald. Het resultaat is verrassend ge weest. Niet alleen steeg het totale bedrag, maar ook het aantal posi tieve reacties was hoger dan in 1963. Ook velen, bij wie de vrijwillige bij drage maandelijks of per kwartaal thuis wordt opgehaald, verhoogden hun bijdrage. Hoewel de algehele verwerking van de gegevens pas over enige tijd ge reed zal zijn, kan nu reeds worden gezegd, dat de resultaten ongeveer 14% hoger liggen. Weliswaar wordt deze verhoging voor het allergrootste deel weer on gedaan gemaakt door de laatste prijs- en salarisstijgingen, maar het belangrijke is. dat gebleken is, dat een snelle actie nog goede mogelijk heden biedt. Veel zal afhangen van die adressen waar men nog geen antwoord gereed had. Het College van Kerkvoogden is voornemens op 9 april een bijeen komst in de Marekerk te beleggen met alle medewerkers van deze actie en met alle ambtsdragers. Daar zul len de ervaringen met deze actie en vooral ook de financiële perspectie ven worden besproken. Wanneer u er zich dus op beroept den keizer te geven wat des keizers is en Gode wat van God is. houdt dan niet slechts de gouden Mammon, maar tenminste evenzeer het vrije verstandelijk inzicht voor de keizer van deze wereld". Uit dit citaat, zo vervolgde ds. Hof man. dat wij wel moeten verstaan tegen de achtergrond van het burger lijk-christelijk conservatisme uit die tijd. doch dat ook vandaag nog niet veai van zijn kracht heeft verloren, blijkt overduidelijk, dat het commu nisme aan een ..collectivum" dus in dit geval aan de maatschappij een eerste groot gebod gaf. Dit gebod laat aan duidelijkheid niets te wensen over: het menselijk maken van de ook nu nog vaak onmenselilke maatschappelijke toestanden levens ruimte scheppen juist ook voor de massa en wel door de maatschappe lijke krachten te beheersen en doel matig te besturen. Da>t betekende ge zien het toen gangbare conservatis me, dus revolutie, opdat de „nieuwe mens" zijn kans zou kunnen krijgen. Daarbij toonde het communisme de onbruikbaarheid van de toen gang bare christelijke idealen en deugden en deed deze een uiterst belangrijke uitdaging toekomen. De tweede uitdaging nauw ver bonden met de eerste kwam niet lang daarna via een manifestatie van Feuerbach, die o.m. theoretiseerde, dat godsdienst een aflopende zaak is, wanneer de mens zijn moeilijkheden langs deze weg tracht op te lossen en die voorts het christelijk idealisme had „ontmaskerd" omdat was geble ken dat „God een projectie van de mens was en de hemel een projectie van de op aarde voorhands onvervul bare verlangens. Dat was. aldus ds. Hofman theoretisch (beschouwend zuiver atheïsme, dat onmiskenbaar een niet geheel verwerpelijke kritiek gaf op het destijds en ook nu nog gangbare onbijbels spreken over God, welke kritiek destijds voor hele groe pen inderdaad „opium voor het volk" was. Karl Marx nu accepteert ook deze theorie van Feuerbach en vindt haar waardevol, doch slechts nog maar een klein begin. Wanneer we. aldus Marx. gezien hebben dat de hemel een projectie tegen de wolken is, dan hebben we nog niet veel gewonnen en komt het er nu maar opaan, de massa te laten begrijpen, dat het burgerlijk- christelijk conservatisme aldus pro jecteert om voor op aarde niet opge loste tegenstrijdigheden (bijv. de te- ge nstelling-arm-rijk) in het hierna maals tot ..een vergelijk" te komen. Met dit inzicht gewapend ging. aldus ds. Hofman. Karl Marx en de zijnen de werklijkheid praktisch te lijf; het werd als het ware een gevecht op en om de aarde. Deze tweede uitdaging van het communisme bestempelt het communisme als een ware dictatuur, die weet wat het wil omdat het weet wat het te zeggen en te doen heeft. Als voorbeelden van de „wetenschap pelijke aanpak", waarmee het com munisme successen boekt noemde ds Hofman o.m. de uitspraak van Lenin na het mislukken van de Russische arbeidersrevolutie in 1905 en wel waarin hij zegt: „Elke revolutie moet zorgvuldig voorbereid zijn en volgens bepaalde methoden plaats vinden, wil de kans van slagen ervan de grootste garantie hebben". Volgens ds. Hofman kon de derde uitdaging van het communisme aan de wereldmassa het best worden aan. geduid met de Engelse spreuk „Niets heeft zoveel succes als succes", welke uitdaging misschien wel de grootste tot dusver gedaan was: Mensen wil len immers graag meedoen met de winnaar enhet communisme is winnaar op verschillende terreinen. Ds. Hofman gaf hier enige markante voorbeelden van: China (waarvan de verovering door het communisme al een meesterstuk was dat ieders be wondering afdwong) vordert volgens de gegevens, in de economische op bouw duidelijk sneller dan India, dat probeert dezelfde doelstellingen langs de „democratische" weg te verwezen lijken. Misschien zijn de Chinese com. munisten tyranniek, maar ze zijn al dus ds. Hofman redelijk efficient en worden onmiskenbaar geleid door be kwame mannen. Daar tegenover staan b.v. nationalistisch China (Formo sa» en Zuid-Korea, die niet alleen ty ranniek maar bovendien corrupt zijn, zodat Ze geen of weinig vooruitgang maken op economisch gebied. Met verwijzing naar o.m. de citaten van Marx en Feuerbach. zette ds. Hofman vervolgens nog uiteen, dat het communisme in zijn ontkenning van alle religie en zijn direct op de verandering van de wereld en op het scheppen van de op de nieuwe mens gerichte filosofie, een nieuwe en eigen bereide religieuze betekenis heeft ge kregen. Met andere woorden de com munistische filosofie en levensbe schouwing (een op de praktijk gerich te) werd een soort Catechismus voor gelovige leden van de atheïstische partij. Deze uitdaging noemde ds. Hofman van bijzondere betekenis, omdat speciaal mensen, die moe- geacht zijn of vervallen in een soort sceptisme vaak rust vinden in een dergelijk geestelijk-materieel huis. Het beschermt en geeft richting aan het leven en wijst de medemens aan met wie men samen aan de slag kan gaan, terwijl in de verte het beloofde land. de heilstaat, wenkt. Het reizen en vooral als het tegen de vakantie loopt zit de Hollander in het bloed. Met tien- en tienduizenden zwermen ze uit en dan als 't effe kan" tot ver buiten de grenzen. Naar Duits land, met zijn vele prachtige toeristische gebieden, vol afwisseling, kleur en gezelligheid. Naar Italië, land van zon. palmen, citroenen, mimosa, oleanders en zijn grillige Dolemieten. Of naar Oostenrijk en Zwitserland waar dë blauwe meren en prachtige bergmassieven toeristische hoogtepunten vormen. Met de N.C.R.V. op stap Uit deze staalkaart van vakantie- vreugde, gepresenteerd onder het motto „Toeristische fleur in kleur", deed gisteravond in de vrijwel geheel bezette foyer van de Stadsgehoorzaal de N.C.R.V.-filmdienst een goede greep. Na een inleidend woord van de voorzitter van de Leidse afdeling de heer A. v. d. Bos. gaf de heer J. Kennedy een opsomming van de vele mogelijkheden en vooral ook voor- Arlvertentie PLANTEN MARGARINE Pakliuisbrand Omstreeks zes uur is gisteren brand uitgebroken in een pakhuis aan de Marksteeg, waarin lompen brand ontstaan door vonken van een brand ontstaan door vonden van een snijbrander welke terecht kwamen op een stapel geperst papier. De brandweer heeft dit vuur met een nevelspuit geblust. De schade bleef tot een minimum beperkt. Bijna f 2000 voor Groesbeekse tehuizen De vorige week alhier gehouden huis-aan-huiscollecte ten bate van de Groesbeekse tehuizen Practische Hulpverlening) heeft ruim f. 1949 opgebracht. De laatste communistische uitda ging. die spreker in zijn referaat had opgenomen kon in het bijzonder ook tot ons land zijn gericht en dus min of meer voor .binnenlands gebruik" bestemd zijn. in deze uitdaging legde het communisme vast datde socia le beginselen van het christendom de noodzakelijke eis prediken van een heersende en een onderdrukte klasse, waarbij slechts de vrome wens wordt geuit, dat de eerste (de heersende groep» toch weldadig voor de laatste zal zijn. Ook in ons land zouden de christenen uitgaande van genoemde communistische theorie de commu nisten een christelijke slag voor zijn geweest, als zij doelbewuster gewerkt hadden naar het bijbels getuigenis en aan de hand van overduidelijke he dendaagse ontwikkelingen, dus zon der hun ogen daarvoor te sluiten. Ook in ons land is gebleken, dat een liberale structuur van de maatschap pij altijd de zwakkere een recht- positie onthoudt. In het algemeen, zo besloot ds. Hof man zijn referaat, is de verbinding van christendom en conservatisme uit den boze en dat hebben wij met schade en schande moeten leren. De Indonesië-politiek van de A.R. ver schilde destijds niet van die van het blad „Elsevier" en dat hebben wjj te laat bemerkt. Nadat enige tijd geleden reeds een rantsoenering was ingesteld voor het fijne grind, hebben de Nederlandse vereniging van grindhandelaren „Silex" in Amsterdam en de NV Grindverkoopkantoor in Nijmegen besloten met ingang van 16 maart aanstaande ook alle andere grind- soorten te rantsoeneren. Hiermee wordt beoogd, de wacht tijden van de grindschepen bij de baggermolens langs de Maas. die tij dens de laatste weken waren opge lopen tot een week of langer, weer tot acceptabele proporties terug te brengen, waardoor het transport ef ficiënter wordt. Oorzaak van schaarste is een on verwachte stijgende vraag en een verminderde produktie zoals gebrui kelijk in de wintermaanden. In januari en februari, de maanden met de grootste kans op vorstverlet in de bouwwereld en dus verminderde vraag naar grind voor betonproduk- tie, is het gebruikelijk, dat bagger molens gerepareerd en dat ketels g keurd worden. De zachte wintei heeft de vraag naar grind niet doen verminderen en daardoor zijn de voor deze periode aangelegde voorra den uitgeput. Daarnaast is er een stijgende vraag naar grind te constateren voor industriële bouw en utiliteitsbouw. Daarom wordt nu ook voor de gro tere grindsoorten, die vooral voor be- tonskeletten worden gebruikt. een rantsoenering afgekondigd. De toe wijzingen zullen geschieden naar ra to van de hoeveelheden, die vorig jaar zijn afgenomen. In kringen van de grindbaggerin- dustrie wordt eraan getwijfeld, of deze stijgende vraag wel zal leiden tot produktieverhoging, nu er nog steeds zoveel onzekerheid bestaat om trent het concessiebeleid van de overheid, waardoor het proble matisch is, of de voor produktiever hoging benodigde investeringen wel verantwoord zullen zijn. fc GESPECIALISEERD IN HUWELIJKSREPORTAGES Apothekersdük 27, Leiden, lel. 20308 delen .welke de N.C.-Reis-V. de toe komstige vakantieganger biedt. Een maal „op reis" toefde men al spoedig langs de boorden van de Ryn, met zijn kastelen en burchten, of ging men op pad in het Zwarte Woud, met zyn „Romantische Strasse" en middeleeuwse sfeer. Italië was het volgende reisdoel. Volmaakte kleu rencombinaties van natuur- en ste- deschoon harmoniëren hier met de bewoners en de heerlijke tempera tuur. Florence is daarbij een stad vol kunstzinnige schoonheid, Venetië een trekpleister van het zuiden. Een tocht door de Dolemieten is ook al tijd weer een openbaring. Wat denkt U van een vakantie aan het Garda- meer? Heerlijk zonnen en zwemmen en dan ook nog zwerven door die ro mantische plaatsjes als Limone, Malcesine en Garda. Lugano en Gandria, ook daar leidde deze avond de reis naar toe, zijn twee van die vele parels aan de Zwitserse „vakan- tiekroon". Oostenrijk kreeg deze avond de aandacht, welke het ver dient. Hier waren het vooral de im posante bergmassieven, met binnen in de flonkering van het „eeuwige Ijs" der gletsjers, die de aandacht kregen. Ook dwaalden wjj hier door de groene wouden om de reis te be sluiten met een bezoek aan de im ponerende Krimmlerwatervallen in de omgeving van Zeil am See. Flesse trekkerij Aan een 28-jarige vertegenwoor diger uit Leiden was flessetrekkrij tenlaste gelegd. Verdachte zou siga retten, levensmiddelen, drank enz. hebben gekocht zonder daarvoor te betalen en ook hotelrekeningen niet hebben voldaan. Volgens verdachte was het allerminst de bedoeling ge weest personen te duperen. De siga retten kocht hij steeds in een be paalde winkel en dan betaalde hy wekelijks. Hij zou ook van plan zijn geweest om de hotelrekening te vol doen. De officier van Justitie by de Haagse Rechtbank had weinig ver trouwen in het verhaal van verdach te en eiste 6 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De verdediger zette uiteen, dat verdachte in moeilijkheden kwam te verkeren toen hij van werkgever ver wisselde en ook van zyn kamer werd gezet. Hy had beslist niet de bedoe ling om er een gewoonte van te maken om niet te betalen. Pleiter concludeerde tot vryspraak. Uitspraak op 24 maart. Na een op ontdekking van thans wylen de heer K. Dekker uit Alphen aan den Ryn gebaseerde vondstmel ding van ir. J. van der Kiev uit Lei derdorp. konden door de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemon derzoek in Amersfoort waarnemin gen worden gedaan op een perceel grond, vlak ten zuiden van de Ryn- dijk en ten zuid-oosten van de r.-k. kerk in Hazerswoude. Het betreffende terrein wordt mo menteel afgekleid. De vindplaats, die aan de westeiyke zyde door een sloot wordt begrensd, bleek ongeveer 2 by 5 meter groot te zyn. Onder de bo vengrond ligt een laag blauwe klei. Op een diepte van 80 cm onder het maaiveld volgt dan een 10 tot 12 cm dikke laag met vondsten uit de Romeinse tyd, die naar het oosten toe uitwigt. Daaronder bevindt zich een laag zavelige, gele klei van 20 tot 30 cm dikte, die gelegen is op venige klei. welke talryke stukken hout bevat. In de Romeinse laag werden geen grondsporen aangetroffen. Tot de daaruit afkomstige vondsten behoren enige fragmenten van inheemse ce ramiek. relatief veel „Romeinse" scherven, die globaal uit de 2de- 3de eeuw dateren, enkele stukjes basalt lava en een paar fragmenten van platte dakpannen. Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Dirkje Theodora, dr van P. W. Ho- gervorst en C. Vlanen; Bernadette Ma ria, dr van G. J. J. van Tol en T. C. M. Witkamp; Marlnus. zn van M. van Harselaar en M. P. Koelewijn; Edwin, zn van H. J. Neuteboom en C. P. van der Walle; Marleen Annette, dr van C. Schaap en A. Barnhoorn; Elisabeth Clara Maria, dr van R. D. Visser en E. C. M. Witten; Jeannette Maria, dr van A. M. Blanken en H. W. Veenstra; Francesco Glacomo Constantino, zn van C. Casanova en G. G. T. Thoms; Yvonne, dr van J. Ravensbergen en J. C. A. Henslng. ONDERTROUWD J. W. A. van den Berg en F. V. M. Schweden; J. Groenendijk en G. B. M. Wlebemelt; A. Farld en E. B. Wage naar; W. C. Pouw en M. van Putten; J. Stokkel en A. F. C. C. van Noye; A. P. van der Hagen en F. E. van der Kraan; A. A. Staphorst en G. C M. van Loon; J. Stlkkelorum en P. J Tls- seur; J. C. van Rooden en S. M A. van der Krogt; A. G. ten Have en A. A. W Opbroek; D. Schippers en M. Hornkamp; F. G. W. Schouten en M. M. A. van Megchelen; W. B. Johansen en J. Zlrkzee; W. W. Wouters en M. E van der Walle; L. A den Hollander en C. van Hove; H. F Geerllngs en C. de Haan; P. van Rijn en E. L. Bfandsen; T. Vossepoel en N. M. C. Verhoeven.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3