r KLM VROEG OFFERTE (VOOR 6 CARA VELLES RB-66 over grens door misleidende storingen Heerlijk dineren Bejaarde vrouw met strijkijzer geslagen Eén miljoen gulden per toestel cadeau Mening Amerika's luchtmacht Theo v. Eijck wilde uit militaire dienst Frankrijk vecht voor Nederlandse order Zuid-Afrika uit ILO Roofoverval in Den Haag Aannemer heeft tekort van miljoenen „IMP' HEROPEND snackbar restaurant tearoom Peter Leenen wees mooi in de lente met Raiffeisenbank in Rijnsburg mist brief met 20.000 marken FRIO DIEPVRIES SPINAZIE ■KBBEEE3 (§üc/ Mmvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 12 JANUARI 1964 No. 31210 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 De Zuidafrikaanse minister van Ar beid, Trollip, heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden medege deeld, dat de regering besloten heeft Zuid-Afrika terug te trekken uit de internationale arbeidsorganisatie. Als reden voor de terugtrekking noemde de minister een „opeenho ping van vijandige daden" tegen Zuid-Afrika. Twee rovers zijn gisteravond bin nengedrongen in de woning van de 63-jarige me.j. Antonia Jansje Brien- ne achter haar drogisterij in de van de Spiegelstraat in Den Haag. F (Van onze Haagse correspondent) De K.L.M. heeft de Franse staatsvliegtuigindustrie Sud-Avia- tion een offerte gevraagd voor de levering van zes Caravelles i Super-B. Het gaat hier om de verbeterde uitvoering van dit tot dusver io succesvol gebleken middelgrote verkeersvliegtuig, nu plaats i biedend aan 85 tot 90 passagiers. f Naar de directie van Sud-Aviation ons meedeelde, is de prijs- j opgave drie weken geleden reeds verstrekt. Het meest opmerkelijke daarbij is, dat de Fransen blijkbaar zo veel prijs stellen op de Neder- j landse orderdat zij bereid zijn ons het produkt ruim één miljoen gulden goedkoper te leveren dan zij het de 22 voorgaande afne- I mers hebben gedaan. Zij zijn be- reid Nederland een voordeel van i meer dan 6 miljoen gulden te ge ven op een transactie, die met reserve-onderdelen mee rond 84 miljoen gulden zal belopen. De KLM kijkt zoals bekend, uit naar een opvolger voor haar 8 jaar oude Viscount. Mogelijk wordt deze opvolger tegelijkertijd een plaatsvervanger voor de Electra, zo dat het nieuwe type de hoofdlijnen in Europa zal gaan bevliegen en de Electra-2 op het tweede plan komt. Hoe dan ook, er moet nu een be slissing worden genomen wil men niet over enige jaren een aanslui ting missen. De keus gaat tussen de Franse Caravelles, de Engelse BAC-3 en de DC-9 van Douglas, Verenigde Staten. Voorkeur Het is geen geheim, dat de voor keur van de KLM gevoelmatig uit gaat naar het Amerikaanse produkt. Plesman zelf koos dertig jaar gele den al voor Douglas en sinds dien heeft de KLM niet één type uit de Douglas-serie overgeslagen. Dat het verstandiger zou zijn nu op het Franse aanbod in te gaan daarvan wil Sud-Aviation ons op dit moment uit alle macht overtuigen. Toegege ven moet worden, dat onze Euro- markt-partners daarbij enkele sterke troeven in handen hebben. De DC-9 bestaat tot. volgend jaar juni alleen nog maar op papier en van de BAC-3 vliegen op het ogenblik twee proto types, nadat het eerste, zoals bekend, is verongelukt. De Caravelles daaren tegen heeft tot op vandaag met 175 exemplaren, in dienst bij 22 lucht vaartmaatschappijen, 850.000 vlieg uren volgemaakt en 600.000 landin gen uitgevoerd. Een dergelijke erva ring is in de luchtvaart goud wa,ard. En dit geldt ook nog nu de Cara velles wordt uitgebouwd tot de Cara velles Super-B, met één meter lan gere romp, 10 zitplaatsen méér en de twee zwaardere Pratt and Whitney- motoren in plaats van de vroegere Rolls Royces. Snelheid In snelheid ontlopen de drie kan didaten elkaar niet .veel. Ze komen elk wel op zo'n 850 kilometer per uur. ,,'t Oude Koningshuys". Echte Hongaarse Shaslich met karaf wijn f 6,50. j U raakt ervan onderste boven. EDWARD aan de vleugel, 's Woensdag gesloten. Sassenheim - Telef. 8240—8262 WEERBERICHT OOSTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot J morgenavond over het algemeen I meer bewolking, maar geen regen 1 van betekenis. Krachtige tot matige oostelijke wind. Vannacht geen vorst 'meer. morgen dezelfde temperaturen als vandaag op iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 13 MAART Zon op: 6.59 uur; onder: 18.41 uur. Maan op: 7.17 uur; onder: 17.5i uur. Hoogwater te Katwijk te 3.03 en 15.26 uur, laagwater te 11.05 en 23.07 I uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's Maar de Caravelles Super-B neemt negentig passagiers mee, tegen de DC-9 tachtig, zij heeft 500 kilometer meer vliegbereik en is verder uitge rust met twee Dacoo-deuren tegen de DC-9 één, hetgeen geen pretje is als er op de plaats van bestemming tachtig passagiers staan te dringen om uit te stappen. En tenslotte geven de Fransen bij hun toestel dat nog een automatische blindlandingssys- teem ter waarde van bijna een kwart miljoen gulden cadeau. Daarbij laten de Fransen geen spaan heel van alle goeds dat tot dusver door de Ameri kanen en door de KLM aan goeds over de DC-9 is verteld. „Het is een gekopieerd vliegtuig", zeggen zij smalend. „Een doorslag van de ontwerptekeningen voor de Caravelles en zij zijn er niet eens in geslaagd er iets aan te verbeteren". (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische politie en Interpol zijn op zoek naar de 39-jarige Bel gische aannemer Robert Godard. HU wordt beschuldigd van verduistering van gelden van zijn aannemings maatschappij, die aan ongeveer 60 werken tegelijk bezig was. Het tekort wordt op tussen de 50 en 100 miljoen Belgische franken (3V2 a 7 miljoen gulden) getaxeerd. Bijna achthonderd bouwvakarbeiders zijn voorlopig zon der werk gekomen en met die van de onderaannemers mee, waarschijnlijk zelfs meer dan duizend!! Het faillis sement van de onderneming is uit gesproken. Men neemt aan, dat vele repatrianten uit Kongo getroffen zijn omdat zü bouwopdrachten aan Godard hadden gegeven en daarvoor reeds gelden hadden gedeponeerd. Godard zelf is echter verdwenen. Men veronderstelt dat hij gevlucht is naar Argentinië. De Amerikaanse luchtmacht is ervan overtuigd, dat de RB- 66, een twee-motorige, onbewa pende en voor verkenning ge schikte straalbommenwerper dinsdag op zijn oefenvlucht met elektronische hulpmiddelen naar Oostduits gebied is gelokt, d.w.z. door radiostoringen en misleidende signalen van zijn koers is afgeleid. Voor het ver trek van de basis in Frankrijk was de bemanning nog ge- instrueerd de koers onmiddellijk naar het westen te verleggen in dien er ook maar het geringste vermoeden zöu bestaan, dat de positie niet'precies bepaald kon Aartsbisschop Makarios heeft het rumoerige Cyprus voor korte tijd verlaten om in Griekenland aanwezig te zijn bij de begrafenis van koning Paul. Op het vliegveld van Athene werd hij opgewacht door koning Constantijn, worden. Toen per radar was vastgesteld, dat de RB-66 naar het oosten vloog, is de piloot per radio gewaarschuwd, maar dit had geen resultaat, vermoedelijk door de Russische elektronische maatregelen, waardoor de radio van de RB-66 onbruikbaar was geworden. Intussen is bekend geworden, dat er in de jaren 1961 tot en met 1963 meer communistische dan Westerse schendingen van het luchtruim bo ven midden-Europa hebben plaats gevonden. In die periode vlogen 95 keer Russische vliegtuigen boven Westelijk gebied, terwijl de Weste lijke geallieerden 77 keer boven communistisch gebied kwamen. Het wrak van de RB-66 is gevon den in een bos bij de Oostduitse plaats Gardelegen. Russen houden er de wacht. Gardelegen ligt tussen de dorpen Trüstedt en Estedt in de provincie Maagdenburg, d.i. op onge veer 25 km van de grens. Een van de drie Amerikanen uit het toestel is gewond, toen hjj met zijn valscherm in een boom was terechtgekomen. Moskou heeft in een nota aan Amerika gezegd geen genoegen te kunnen nemen met de verklaring, dat „Amerikanse militaire vliegtui gen per ongeluk uit de koers zijn ge raakt, te meer niet omdat ze juist in die gebieden verschijnen, waarvoor de spionagedienst bijzondere belang stelling heeft." De Russische nota deelt verder mede, dat de RB-66 tot 70 km in het Oostduitse luchtruim was doorge drongen, toen 't toestel onderschept werd door een Russisch jachtvlieg tuig. Het negeerde de bevelen tot landen en bleef doorvliegen, waarna de Russische jager eerst waarschu wingsschoten loste en daarna „de noodzakelijke maatregelen" trof. (De mededeling omtrent de af stand van 70 km is, zoals elke mo derne atlas uitwijst, onjuist. Het wrak bevindt zich in Gardelegen, dat op 25 30 km van de grens verwij derd is en niet op 70 km of nog ver der, zoals in de Russische nota ge zegd wordt. Red. L.D.). De aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard op het vliegveld van Athene. In de Griekse hoofdstad woonden zij vandaag de begrafenis bij van koning Paul. Rechts prins Michel van Griekenland, die het koninklijk paar verwelkomde. LEVERBAAR WILT U PROEFRIT? Belt U dan even: AUTOBEDRIJF JONGELEEN ST.-JACOBSGRACHT 10-16 LEIDEN - TEL. 21560 Louis Armstrong in ziekenhuis De Amerikaanse jazztrompettist en zanger Louis Armstrong ondergaat sinds verleden week een behandeling voor een hartkwaal in het Beth- Israël ziekenhuis van New York. In een bulletin dat gisteravond over de gezondheid van de 63-jarige musicus werd uitgegeven, stond dat hij het goed maakte en dat zijn toestand „bevredigend" was. Armstrong woont in New York met zijn vierde vrouw, Lucille Wilson, met wie hij twintig jaar geleden trouwde. Armstrong heeft gezegd dat hij niet denkt aan rust, maar zijn de wereld rondreizende dixieland- groep is al enkele maanden op non- actief. De motieven van Theo van Eijck voor zijn vlucht op zaterdag met een toestel van de Marineluchtvaartdienst van Malta naar Bengazhi (Libië) zouden voorkomen uit zijn verlangen om de militaire dienst te verlaten. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De diplomatieke ambtenaar, die vanuit Cairo naar Bengazhi is ge weest, heeft contact met de marine man gehad. In de komende dagen zal de diplomaat opnieuw contact opnemen om Theo van Eijck als hij dat wil ,te helpen naar Nederland terug te'keren. De Nederlandse di plomaat blijft verder ook belast met de afwikkeling van de formaliteiten voor de terugkeer van het vliegtuig op korte termijn. De moeder van de marineman, mevr. Van Eijck uit het Brabantse plaatsje Riel, zei gistermiddag de burgemeester van Alphen en Riel te hebben gevraagd zijn invloed aan te wenden om in contact met haar zoon te kunnen komen. De burgemeester zal zich hiervoor inspannen en zich met het gezantschap van Libië in Nederland in verbinding stellen. De echtgenote van de naar Libië uitgeweken Nederlander, mevr. Cor- rie van Eijck—Pijnenburg uit Nue- nen, heeft contact gezocht met het Rode Kruis, dat liet weten de moge lijkheden om contact tussen haar en haar man te onderzoeken. Van het Rode Kruis werd verno men, dat het in overleg was getre den met het ministerie van Buiten landse Zaken en dat eerst zal wor den gewacht op de resultaten van de stappen, die het ministerie denkt te nemen. De naaste familieleden van de ma rineman geloven, dat Theo van Eijck op zijn schreden zal terugkeren, als zij maar eerst eens persoonlijk con tact met hem zouden hebben. ONZE GEMODERNISEERDE waaraan toegevoegd op de Ie etage een ANNEX nu ook zonadsg geopend. Beleefd aanbevelend, Gangetje 14 Advertentie ZU mishandelden de alleen wonen* de vrouw met een strijkijzer en gin* gen er met een bedrag van onge veer 200 gulden vandoor. Mej. Brien- ne liep hoofdletsel op en is voor onderzoek naar de Zuidwal gebracht. Mej. Brienne kwam gisteravond omstreeks kwart voor tien thuis. Zij sloot de deur van de drogisterij en ging naar het achterhuis. Kort daar na werd er gebeld. Er stonden twee mannen op de stoep, die zeiden van de politie te zijn Ze beweerden, dat er bij haar aan de achterzijde van het huis was ingebroken. De vrouw liet ze binnen en de mannen wezen haar op een keuken raam dat tien centimeter open stond Toen mej. Brienne het huis verlaten had was dat raam inder daad gesloten geweest. Verder stond ei tegen een schutting in de tuin een trapje, dat uit een schuur was gehaald. Toen zij zich in de slaapkamer bevonden, greep een van de man nen de vrouw van achteren vast. De andere man sloeg haar daarna met een strijkijzer op het hoofd. H.'t slachtoffer smeekte om gena de, waarop een van de mannen zei, dat het hem speet. Na de vrouw van wat geld te heb ben beroofd, trokken ze de draad uit het telefoontoestel en gingen er vandoor. Eet mishandelde slachtof fer strompelde naar buren die po litie en G.G.D. inlichtten. De da ders zijn nog niet gepakt. De Coöperatieve Raiffelsenbank in Rijnsburg mist een brief met 20.000 Westduitse marken, die enige dagen geleden verzonden is naar de Cen trale Raiffeisenbank in Utrecht. De postale recherche heeft de zaak in onderzoek. Naar men ons van de zijde van de bank mededeelde is deze aangeteken de brief met aangegeven waarde door een misverstand tussen bank en PTT niet als aangetekend verzonden. De beambte van de PTT zou de brief hebben gezien en verklaard hebben, dat deze is verzonden met de normale post. Sindsdien ontbreekt elk spoor. De bank is tegen dergelijke voorval len verzekerd. 350 gr. van -Wvoor 500 gr. van .Mfvoor 700 gr. vanJMTvoorl.l/ f Uit het Leidsch Dagblad van J 11 Maart 1864: Men meldt uit Boskoop: de Deensch-Duitsche oorlog doet reeds in deze gemeente zijn nadeeligen invloed be speuren. De anders zoo be langrijke verzending van boomen en planten naar De nemarken en Duitchsland beteekent dit jaar weinig of niets. Naar wij vernemen, is er eene wijziging gekomen in het plan tot stichting van een schouwburglocaal, con certzaal enz. op het plein van de Ruïne alhier, ten gevolge van het vooruitzicht, dat de schouwburg op de Oude Vest in- en uitwendig zal worden verbeterd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1