Ingrijpen tegen steeds duurder onroerend goed Wigbold interviewde handelsman Caranza STUNTMAN GING WEER LUCHT IN Westberlijners mogen naar twaalf Oostduitse steden EINDELIJK Treffende Cyprus - reportage KOMISCH T.v.- camera's lucht hoog Peter Holland naar de West HEROINE IN MEXICO deze haarcream geeft geen kalkroos STILBÉPAN P. v. d. A. komt met twee in it ia tie f-wets voorstellen MET EEN ENKEL HOOFDPIJNPOEDERS HEEL voorzichtig begint het Rus sische communisme te erken nen, dat het „kapitalisme" toch blijk baar niet zó verfoeilijk is als de rode leerboekjes het altijd hebben voor gesteld. Na veertig lange jaren eigen zinnig vasthouden aan bleke idealen jaren, waarin het volk meer dan eens dreigde onder te gaan in een zee van bloed, honger en materiële nood durft premier Chroesjtsjow het aan, bijna openlijk het beginsel van gebreideld egoïsme aan te beve len. De Kremlin-leldlng is te langen leste tot het inzicht gekomen, dat de bevolking in het algemeen en de agrarische in het bijzonder pas be reid is zich tot het uiterste in te spannen als het resultaat de moeite loont. Voor Westerse begrippen is dat niete nieuws: tegen dat egoïsme, dat de stuwkracht voor 'n zeer groot deel van de menselijke activiteit is, bestaat geen bezwaar, mits er gepaste maatregelen bestaan om uitwassen te voorkomen. In een grote rede van eind februari heeft Choesjtsjow nu verkondigd, dat Stalin de Russische landbouw heeft „gedemoraliseerd" en dat de nadelige gevolgen hiervan moeten worden weggenomen. Dat dient te geschieden, aldus de Russi sche premier, door de Russische boer meer geld te geven, hem meer eigen initiatief te laten en hem aan te moedigen Westerse methoden toe te passen, vooral Amerikaanse. Natuur lijk, eens moest men ook in Rusland tot deze inzichten komen, omdat het immers niet gaat om specifiek-Wes- terse beginselen, maar om grondsla gen voor menselijke werkzaamheid, die a priori gegeven zijn. Men kan er bedroefd om zijn, dat baatzucht een voorname drijfveer voor het han delen van de mens is, maar het z.g. kapitalisme heeft, door dit te erken nen en de kwalijke gevolgen te be perken, veel meer tot de menselijke vooruitgang bijgedragen dan het Russische communisme, dat tiental len Jaren in een pikdonkere kamer gezocht heeft naar een zwarte hoge- hoed, die er niet was. Chroesjtsjow schynt nu in principe een einde ge maakt te hebben aan deze dwaze bezigheid, die onder zijn voorganger miljoenen het leven heeft gekost. LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 MAART 1964 LD, OVER RADIO EN T.V. L D. OVER RADIO EN T.V. In een artikel in ..Vrij Nederland" over de neiging van de Ne derlandse journalisten het gezag te veel te beschermen, schrijft Herman Wigbold over het openhartige interview dit: ..Ik wil niet ontkennen dat sommige verdedigers van het zogenaamde harde interview dit weieens verwarren met een onbeleefd interview. Niet alleen dient de interviewer correct te blijven en afstand te bewaren, hij dient zich ook te onthouden van alles wat naar discussie zweemt. Zijn enige taak is door vragen en opmerkingen tot een zo duidelijk mogelijk beeld van de zaak te komen". Stuntman Wim Wagenaar uit zeven meter boven het wegdek. Amsterdam is gisteren op de weg 1 mm langs het Amsterdam-Rijnkanaal tussen Nigtevecht en Weesp aan een vlieger de lucht ingegaan. De 27-jarige vliegmens werd voort getrokken door een race-auto, die werd bestuurd door de autocou reur Henk van Zalingen. Hij be reikte een hoogte van ongeveer Over het interview dat AVRO- te doen. Wigbold wenste de heer Ta medewerker E. Peereboom onlangs met de heer Zwolsman had, zegt NU is het komische van deze koersverandering in de Sow jet- Unie, dat Chroesjtsjow haar blijk baar heel voorzichtig aan de bevol king wil „toedienen": wat eind februari is uitgesproken is pas dezer dagen in de Prawda en de Izwestia afgedrukt. Men sta ons toe even te glimlachen. Blijkbaar is de Russische premier nog niet overtuigd van het effect van die ommezwaai. Je kunt niet weten, moet hy gedacht hebben Deze vrees lijkt ons niet gerechtvaar digd. Het volk had immers al „met de voeten gestemd", hetgeen bleek uit een sterke vlucht van de plattelands bevolking naar de steden. Het ge dwongen gedoe op agrarisch gebied imet de klemtoon op gedwongen) is dus blijkbaar al lang op tegenstand gestuit, wat overigens nauwelijks „nieuws" kan heten. De recente vlucht naar de industrie is immers niet de eerste crisis ii} de Sowjetrus- sische landbouw, die sinds 1917 in een doorlopende crisistoestand heeft verkeerd. Chroesjtsjow zelf onthulde, dat vele collectieve boerderijen nie mand ook maar een enkele kopeke voor een dag werken hebben uitge keerdHet Kremlin is dus wel ge noopt geweest het roer om te gooien. Chroesjtsjow heeft een nieuw tijdperk ingeluid, dat in tegenstel ling tot de N.E.P., de nieuwe economi sche politiek uit het begin van de Jaren '20 ditmaal wel een blijvend karakter zal dragen. De gunstige resultaten zullen zich vermoedelijk reeds op korte termijn doen gevoelen. Eindelijk komt de Russische boer aan zijn trekken. In het Kremlin zal men zich binnenkort met spijt afvragen waarom men niet eerder tot die ver andering besloten heeft.... Wigbold dat het leek te zijn opge steld door de public relations advi seur van de heer Zwolsman. Wig bold nam gisteravond persoonlijk re vanche door zijn (juiste) theorie over het interview exact toe te pas sen in een gesprek met de heer Ca ranza. die in het nieuws kwam door zijn aankoop van enkele panden, die in handen waren van de Zwolsman- groep. Wigbold bleef correct en be leefd, bewaarde afstand en ging niet in discussie, stelde slechts de vragen die gesteld moesten worden. We leerden de heer Caranza daardoor niet alleen kennen als een selfmade-man, de zich van petrole umventer via de autosloperij de zuur- inleggerij, de surplusgoederen (waar onder een mijnenvegersflotille) tot de grote zakenman had opgewerkt, die wel zo'n slordige 7 a 8 miljoen kon neertellen voor het Doelen- hotel etc., maar hoorden o.a. dat de heer Caranza doende Is een N.V. van zichzelf te maken, dat hij ongaarne z\jn manier van zaken-doen specu leren noemt in de ongunstige bete kenis van het woord en „en pas sant" mochten we zowel van hem als van Wigbold vernemen, dat Zwols man ook minder aardig kan zijn dan hy zich voor de televisie pleegt voor ui (Van onze rtv-medewerkeri Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse televisie zullen binnenkort camera's met grote snel heid door het luchtruim razen om de kijkers beelden thuis te brengen van de stuntvliegrij met straaljagers. AVRO-regisseur Ger Roos, die zelf piloot is geweest, gaat er met een cameraploeg voor naar vliegbasis Soesterberg. waar de hoofdpersonen van zyn reportage de stuntvlieg- groep „Whisky-Four" gelegerd is. By de NTS was gisteren nog niet bekend, welke cameramannen voor het even drieste als avontuurlijke ge beuren zullen worden ingedeeld. Wel verzekerde men ons, dat ze allemaal staan te dringen om er voor in aan merking te komen en dat er stellig niet één uit angst zal bedanken voor de eer. ranza aan het slot nog veel geluk toe in diens zaken. Een treffende reportage uit Cy prus en een reportage uit Zoutelande waar noningnood heerst ondanks leegstaande huizen, rondden „ach ter het nieuws" af. Dat er aan Cy prus aandacht zou worden besteed was ons al verteld in het journaal, en daar waren we natuurlijk weer blij mee. We zien alle T.V.-mensen graag als een grote gelukkige fami lie bij elkaar De muziek van Hoagie Carmichael stelde kwalitatief een beetje teleur misschien, op enkele eeuwige melo dietjes na. maar de presentatie was weer goed. en het was vooral ver heugend dat we weer de titels van de songs in het beeld kregen zodra zy tot klinken werden gebracht. „Ou deravond" besloot het Vara-pro- - gramma. Opnieuw werd hierin een van de vele taboe's doorbroken, die dit- seizoen stilaan op de televisie de grond zijn ingeboord. Drs. J. S. van Hessen noemde ongegeneerd een van de topwoorden uit de schuttingno menclatuur, en ook overigens werd er door de uitstekende gesprekleider Jaap Buys en de leden van het gezelschap mevrouw dr. Mary Zel- denrust-Noordanus en de arts P. J. F. Dupuis in rechtstreekse, behulpza me bewoordingen gesproken over de sexuele voorlichting van de jeugd. In vergelijking met deze serie maakt de K.R.O.-serie van dr. Trim bos een al te povere indruk. Dr. Trimbos is bezig zijn goede radio reputatie op dit gebied te grabbel te gooien, en dat is niet alleen jam mer. maar ook onnodig, zoals „Ou deravond" steeds weer aantoont. Nico Scheepmaker. (Van onze rtv-medewerker» Peter Holland, regisseur van dra matische produkties bij NCRV-tele- visie, gaat op uitnodiging van de Stichting Culturele Samenwerking Sticusa» voor twee jaar naar Suri name om aldaar baanbrekend werk te verrichten op het gebied van de toneelregie en zich te verdiepen in Suriname's, nog in de kinderschoe nen staande, televisie. In de zomer van 1966 kan Bussum hem weer terug verwachten. Aan zijn voeten droeg hij rol schaatsen voor het starten en het neerkomen. De stuntman maakte een aantal vluchten en kwam steeds veilig op de grond neer Zoals gemeld heeft Wim Wagenaar dergelijke vluchten voor het eerst op 16 en 17 januari op het circuit in Zandvoort ondernomen, toen eindig de zijn laatste vlucht door overmoe digheid in een valpartij, waarbij hh bloeduitstortingen in zijn heup op liep en zijn vlieger totaal werd ver nield. Na zijn geslaagde vlucht gis teren zei de stuntman: „De weg is smal en had niet slechter kunnen zijn. Aan weerskanten van de weg staan bomen. Dat het toch gelukt is is het beste bewijs, dat ik het kan". Aanvankelijk was het plan van de RADIO EN TV VANAVOND „Als u het mU vraagt", het NCRV- televisieprogramma over de openbare mening, wordt om 9.40 uur gepre senteerd door Nico van Vliet. De der de aflevering van „Herrie om Har- rie" (10.30 uur) heet „Doe 't zelf". In de hoofdrol: Johan Kaart. In het voorprogramma presenteert Pi Scheffer „Pas geperst". De voetbalwedstrijd ZürichPSV is van 7.55 tot 9.40 uur op het scherm te zien met in de pauze het Journaal. De BBC stelde de NCRV opnamen beschikbaar van de „Nelson-mis" van Haydn, die om 9.15 uur worden uit gezonden. Om 11.15 uur kan men luisteren naar het programma „Mu zikaal allerlei". De VARA zendt om 7.55 uur een r'i reportage van de voetbalwedstrijd ?n ,vlucht?n °P de Zürich—PSV uit. Commentatoren Oude Mulderstraatweg ter hoogte ■••--- mensen. 7.55 Overweging. 8 00 Nleu*i ü.lo Strip v. d. Jeugd. 8.20 Lichte graa 8.40 Gram. 8.50 V. d. nulsvrouw. 931 Waterst. y 40 Schoolradio. 10.00 V. d kleuters. 10.10 Franse romantlscne mui zieK. 11 00 V. a. zieken. VPRO: li«[ Llcnte gram. 12.15 Leven op net land gesprek. 12.30 Meded. t.b.v. land- tuinbouw. 12.33 Deze week, praatjes berichten. 13.00 Nws. 13.16 Berlin Fhllharmonlach ork.: klass. muz. 13.^1 van Muiderberg uit te voeren. Toen hi) de vlieger in gereedheid wilde brengen arriveerde de rijkspolitie, die de stunt verbood. Daarcp vertrok een file van ongeveer 20 personen wagens met journalisten, persfoto grafen en t.v.-cameramensen naar de weg. langs het Amsterdam-Rhnka- naal. zijn Bob Spaak en ir. A. van Emme- nes. Twee ervaren musici discus siëren om 10.55 uur onder leiding van Rutger Schoute onder de titel „Spontane reacties". VOOR DONDERDAG li MAART Hilversum I, 402 m. KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture..., radio voor vroege Twintig personen onder wie ver scheidene vrouwen zijn gearresteerd en vijftien kilo heroïne ter waarde van ongeveer viermiljoen dollar is in beslag genomen nadat de politie in Mexico een jonge Mexicaan. Alfonso Bonilla had aangehouden.' Bonilla had per vliegtuig tien kilo in koffers met dubbele bodem vervoerd. Het Mexicaanse blad Ultimas Noticias schrijft dat de bende die nu in Mexi co is cpgerold. vertakkingen had in Frankrijk. Italië en landen van het Nabije Oosten. De politie heeft de namen van de gearresteerden nog niet bekendgemaakt. ULBRICHT: GLOEIENDE KOLEN Advertentie „Bogaers-woningen zijn krotten van de toekomst" tVan onze Haagse correspondent) De animo voor het bouwen van Bogaers-woningen is nog steeds groot, al hebben dan de burgemees ters van Zeiham en Horn kritiek op deze huizen uitgeoefend in „De Ne derlandse Gemeente" het orgaan van de vereniging van Nederlandse ge meenten. Tot begon maart zijn voor onge veer vijfhonderd Bogaers-woningen rijksgoedkeuringen afgegeven. Voor ruim achthonderd is de rijksgoed keuring aangevraagd en voor een vierhonderd woningen staan aanvra gen op stapel. Dt twee burgemeesters hadden ge klaagd, dat de Bogaers-woningen „de krotten van de toekomst" zijn Tegenover deze klachten kan echter vooralsnog een groter aantal tevre denheidsbetuigingen worden gesteld. Een beleidsombuiging bU het de partement van Volkshuisvesting valt op dit ogenblik niet te verwachten. Toch is het niet ondenkbaar, dat binnenkort bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting in de Eerste Kamer de kritiek nog wat luider zal klinken. In de Eerste Ka mer heeft namelijk een aantal bur- gemeesters zitting. I (en maakt uw haar niet vet) „Roos" kan kalkroos zijn. Ga over op Stilbépan haarcream en (kalk)roos verdwijnt on middellijk. Tube v.a. fl.10. Pot v.a. f 1.50. DAORA N.V. D1EMEN (Van onze correspondent in Bonn» Ulbricht stapelt y,'. >eiende kolen op de Westduitse hoofden. Hoewel zijn voorstel voor een pasjesregeling in Berlijn voor Pasen en Pinksteren gelijksoortig aan het kerst-arrangc- ment door Bonn van de hand Is gewezen, mogen Westberiyners voor het eerst sedert de bouw van de Muur hun familieleden in de DDR buiten Berlijn gaan opzoeken. De Oostduitse regering heeft be paald dat Westberlijners, Westduit- C.A.O.-conflict in I metaalindustrie (Van. onze Haagse correspondent) Tussen werknemers en werkgevers in de metaalindustrie is een con flict ontstaan over de toepassing van het artikel in de C.A.O., dat betaling van 4 procent extra loon door de afzonderlijke ondernemin- mingen toestaat. De vakraad voor de metaalindus trie heeft besloten het geschil, dat de gemoederen intern danig in be weging heeft gezet, voor te leggen aan de Stichting van de Arbeid. Volgens de C.A.O. voor de metaal industrie mogen de ondernemingen boven de overeengekomen bedrfjfs- taksgewijze loonsverhoging van 10 procent, nog eens maximaal 4 pro cent extra geven, als aan een aan tal voorwaarden is voldaan en de vakraad. daartoe gemachtigd door de stichting van de Arbeid, vergunning heeft gegeven. De moeilijkheden zijn ontstaan, na dat de vertegenwoordigers van de vakbonden in de vakraad bij de behandeling van aanvragen voor een dergelijke vergunning werden gecon fronteerd met nadere criteria van werkgeverszijde waarover tevoren geen overleg zou zijn gevoerd. Die criteria zouden erop neerkomen, dat de bewuste 4 procent alleen mag worden gebruikt om het zwarte loon- deel in de tariefstelling te wippen. Verwacht wordt, dat de looncom- missie van de Stichting de partijen binnen veertien dagen zal ontvangen voor een nader gesprek. Sn 'oVlT'^aThT buiten de Bonds (Scandinavië het x - communistische landen), in twaalf Oostduitse steden mogen uitstappen voor een verblhf van maximaal 72 uur. Tot deze twaalf steden behoren Maagdenburg, Chemnitz. Rostock, Leipzig en Dres den. De treinreizigers kunnen deze transit-visa aanvragen by nader aan te wtfzen reisbureaus In West-Ber lin. Hoewel Oost-Berlfjn niet tot deze twaalf steden behoort, mag dit besluit als een belangrijke stap wor den gezien. Ten eerste kunnen de welvarende Westberlijners nu uit zwermen over de andere steden van *n velen zullen daar onge twijfeld een treinreisje naar een min republiek voor over hebben. Ten tweede worden deze transit-visa niet SS01! „Oost<luitse postbeambten in West-Berljjn behandeld, maar door reisbureaus, zodat de soevereinlteits- kwestie buiten schot blijft. Al zal er op die visa ongetw(jeld weer staan: Berlijn, hoofdstad der DDR. Het is overigens niet aannemelijk dat Ulbricht gezwicht is voor de „harde houding" van Bonn. HU brengt de regering-Erhard eerder in een moeilijk parket door haar bij deze regeling uit te schakelen en zich rechtstreeks te wenden tot Westduit sers en Westberlijners die zich on langs in een opinie-onderzoek in grote meerderheid voor de passenre- geling hebben uitgesproken. (Van onze parlementaire redactie) De socialistische fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren de reeds eerder aangekondigde initiatief-voorstellen bij de Tweede Kamer ingediend. lm I—41 V. d. vrouw. NCRV: 14.15 Volksdan». orkest. 14.30 De Staatsgreep, hoorspm 15.25 Klass. gram. 16.00 By betoverd. 16.30 Vocaal ens.: geestelijke liederen 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Schoolzanj 17.55 Metropole-ork. KRO: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht lnstr. ens. 18 50 Soc. perspectief, lezlnj 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op q( man af. praatje. 19.15 Geestelijke 11». deren. 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht» gram. 20.10 De Jeugd op eigen wieken Hoorspel (33). 20.35 Samen uit - Sa- men thuis, gevar. progr. 22.00 Kerk. orgelconc.: oude en moderne werken 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverd. 22 51 Boekbespr. 23.00 Platenaws. 23.30 Eet ooggetuige der Inquisitie, lezing. 23.55.| 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Progr, overz. en lichte gram. 9.00 Ochtend, gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Kla« gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Ar beidsvitaminen. 10.60 V. d. kleuter». 11.00 Hulsh. zaken, praatje. 11.15 Pa. reis der muziek ln mozaïek: een ge varieerd muz.progr. 12.00 Dansork. ea zangsolisten. 12.30 Meded. t.b.v. land en tulnb. 12.33 Lichte ork.muz. 13OQ Nws. 13.15 Meded., event, act. of gram, 13.25 Beursber. 13,30 Licht lnstr. eni 14.00 Bariton en plano: klass. liederen. 14.30 Dieren ln en rondom het hui»; progr. over huisdieren. 15.15 Licht» ork.muz. 15.30 Pianorecital: modern» muz. 16.00 Van vier tot vijf, een radio* progr. ln een Notedop. 17.00 Mlnjon. 17.55 De gesproken brief. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Ultz. van de CHU. Politoeren. Nieuws en comm. van de CHU. 18.30 Lichte ork.muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Sportparade. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Radio Kamerork. en solleti klass. en moderne muz. 20.55 Gehoord, gezien, gelezen: kritieken. 21.30 Radio Fllharm. ork. en radiokoor: modern» balletmuz. 2220 Klavecimbel-recital: oude muz. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.05 Nwe gram. 23.65-24.00 Ntv», TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 15.00 Voor de vrouw. 15.41 Pauze. 16.00-16.16 V, d. kleuters. 19.30 Progr. over nieuwe literatuur. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Uit. 21.10 De zwanen van de Theems, toneelstuk. NTS: 22.45* 22.50 Journaal. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Moderne en klass. ork.muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Lezingen. 15.00 Schoolradio. 16.00 Kritieken. 16.45 Ge- var. muz. 17.30 Klankb. 18.00 Voor d» Jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.10 Reg. nws. 19.32 Marktber. 19.35 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.30 Klankb. 21.15 Lezing. 21.30 Hersengym. 22.00 Zang en pianospel. 23.00 Nws. 23.30 Gevar. muz. 23.45 Pari .overz. 23.59 Weerber. 24.00 Nws. 0.20 Voordr. 0.15-0.45 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Dagboek. 12 31 Lichte ork.muz. 13.00 Popul. muziek, 13.31 V. d. arb. 14.00 Gevar. progr, 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Gevar. muz. 16.31 Muz bij het werk. 17.15 Dagb. 17.31 UI tel. races. 17.33 Sportoverz. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws. 20.31 Hersengym. 21.00 Forum. 21.30 Nws. en act. 21.40 Llchte ork. muz. 22.30 Brievenbeantw. 23.00 Gevar. muz. met comm. 0.40 Voordr. 0.55-1 00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 12.00 Nws. 12.30 Amus.muz. 12.50 Persoverz. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 16.00 Nws. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nwa. 17.30 Amus.muz. 1.900 Nws. 19.15 Fllm- splegel. 19.45 Jazzmuz. 21.05 Klass. muz. 21.30 Nws. 22.00 Koorzang. 22 40 Concert. 24.00 Nws. 0.20 Gevar. muz. 1.00 Gevar. muz. Frankrijk, 280 en 235 1 Het eerste is ondertekend door de fractievoorzitter, dr. Vondeling, stelt voor de onroerende goederen onder de werking van de prijzenwet te brengen. Het tweede, ondertekend door de economische specialist van de socialistische fractie, drs. Peschar, voorziet in een afschaffing van het zgn. strijkgeld op openbare verko pingen van onroerende goederen. Dit BINNENLAND De 70-jarlge timmerman L. Barn- hard ls. toen hij gisteravond de dak goot van zijn eigen huls aan de Sche perstraat ln Den Haag wilde verven naar beneden gevallen en overleden. De negen meter hoge steiger was voor verbouwing van het huls opgericht. Waarschijnlijk is er een paal losgeraakt. Nederland en Luxemburg hebben het voornemen op 24 maart een ver drag te ondertekenen over de vertegen woordiging van Luxemburg en de be hartiging van zijn belangen door Ne derlandse diplomatieke vertegenwoor digers. Deze behartiging van Luxem burgse belangen door Nederlandse di plomaten zal dan geschieden ln lan den waar Luxemburg geen diplomatie ke vertegenwoordiging bezit. De 81-Jarige alleenwonende me vrouw J. E W. de Hoogh is gistermid dag dood in haar woning aan de Laag te Kadljk ln Amsterdam aangetroffen. ZIJ bleek door verstikking om het le ven te zijn gekomen. De vrouw, die vaak last had van duizeligheid, ls vol gens de politie bil het aansteken van bet gas ln haar keuken vermoedelijk gevallen, waardoor het gas vrijelijk de woning binnenstroomde. De 46-Jarige mevrouw G van der Ham-Basse ls gistermiddag bij het ze men ln haar woning aan de Eerste Ringdijkstraat ln Amsterdam uit een raam op de eerste etage op een be- tonnen binnenplaats gevallen en vrij- I wel op slag gedood. BUITENLAND Chinese archeologen hebben in een graf ln de Oostchlnese provincie Foeklen een goed geconserveerd men selijk geraamte gevonden uit het neo- llthische tijdperk (het latere stenen tijdperk), zo meldt het persbureau Nieuw China. Men veronderstelt dat het skelet 3000 jaar oud ls. Een viermotorig Amerikaans vrachtvliegtuig ls gisteren tijdens een sneeuwbui op een eiland aan de ingang van de haven van Boston verongelukt De drie Inzittenden verloren het leven Het toestel, een DC-4, was eigendom van de Slick Airways. In Engeland zijn in het afgelopen Jaar meer sigaretten gerookt dan ooit. Naar schatting werd aan tabakspro- dukten een bedrag van 12.850 miljard gulden uitgegeven, of zeven procent van hetgeen ln Engeland aan ver- brulksgoederen werd besteed. Voor N e- d er land was dit percentage vier. evenals in Italië. In Belgle en Frank rijk was dit percentage twee, aldus een j rapport van een economische Gemene- bestcommissie. Zware regenval, storm, sneeuw en hagel teisterden gisteren het oosten en midden-westen van de Verenigde Sta ten. waardoor minstens dertien men sen om het leven zijn gekomen Over stromingen richtten grote schade aan. Twee postzegels uit de Burrus- verzamellng brachten gisteren op een Londense veiling ruim 80 000 gulden op. Zij werden ln 1925 uitgegeven door ae toenmalige kroonkolonie Kenia en Oeganda. Franciscaner broeder Enrico Zuc- ca. die voorzitter ls van de Internatio nale Balzanstichtlng. heeft gisteravond met klem tegengesproken dat het ka pitaal van de stichting aanzienlijk ls vermeerderd uit een door Mussolini in de oorlog verborgen schat. Hij deelde voorts mee, dat stappen zijn genomen om bepaalde Italiaanse en Zwitserse kranten, die „valse en tendentieuze" berichten over de Balzanstichtlng had den verspreid, gerechtelijk te laten vervolgen. De Duitse generaal Paul von Lettow-Vorbeck. die ln de eerste we- I reldoorlog bevelhebber van de Duitse troepen In Oost-Afrlka was. Is maan- I dag ln Hamburg op 93-Jarige leeftijd overleden Tussen 1914 en 1918 hield J hij met een handvol negers onder be vel van Duitse officieren stand tegen aanvallen van een bllna 50 000 man sterk geallieerd leger dat in de laatste fase van de strijd gecommandeerd werd door generaal Smuts. Toen Von Lettow-Vorbeck en zyn mannen zich I houden. In Keulen, een stad met 835.000 inwoners, worden naar verhouding de meeste misdrijven gepleegd van alle Westduitse steden. Vergeleken met 1962 steeg het aantal misdrijven ln 1963 met zeven procent, het aantal moorden en doodslagen zelfs met 60 Erocent. Ook de prostitutie viert er oogtij. Vooraanstaande Argentijnse Joden zullen een speciale bescherming kry- gen, zo heeft de Argentynse minister van Binnenlandse Zaken, Juan Pal- mero, bekendgemaakt. Zoals bekend zijn er nog niet zo lang geleden aan slagen gepleegd op Joodse Instellingen in Argentinië. De bewoners van een opvoedings gesticht voor Jeugdige delinquenten ln een voorstad van Caracas zijn ln de nacht van maandag op dinsdag ln op stand gekomen. Tachtig van de twee honderd Jongens tussen de tien en de zeventien Jaar wisten te ontsnappen Zy namen één van de groepsleiders als gijzelaar mee. Vijf jongemannen uit Oost-Dults- land zyn ln de nacht van maandag op dinsdag naar West-Dultsland gevlucht. Zy moesten hiervoor door een mynen- veld en prikkeldraadversperringen gaan I Volgens de Westduitse politie wilden zy zich aan de militaire dienst ln Oost-Dultsland onttrekken. 1 strijkgeld, variërend van 1 tot 3 pro cent van de koopsom, wordt uitge keerd aan degene, die bij een verko ping ln twee termijnen het hoogste bod in eerste termijn deed. Dr. Vondeling kondigde beide voor- stelllen reeds aan tijdens het recente kamerdebat over de lonen en de prijzen. Dr. Vondeling noemt in de toelichting zijn voorstel een eerste eenvoudige stap in de richting van prijsregeling ln de onroerende sec tor. Als het wordt aanvaard, zal het prijsstabllisatiebeleid niet alleen doeltreffender, maar ook rechtvaar diger kunnen worden gevoerd. De indiener pleit tenslotte voor een ad viesaanvraag van de regering aan de S.E.R over zijn voorstel. Ook uit eigen beweging zou de S.E.R. advies kunnen geven. Drs. Peschar wijst er in zijn toe lichting op, dat aan de strijkgelden algemeen een prijsverhogende In vloed wordt toegeschreven. Bij een zwakke marktpositie van de verko per kan dit een zekere waarborg betekenen tegen onredelijk lage prij zen. By een sterke opstuwing van het prijsniveau van onroerend goed kan afschaffing van de strijkgelden de prijsontwikkeling enigermate afrem men, aldus drs. Peschar. „Haalbaar" Dr. Vondeling noemde gisteren in een mondelinge toelichting zyn voor stel „haalbaar". Hy meende, dat de Kamer al akkoord ls gegaan met een maatregel, die veel verder gaat: de wyziging ln de prijzenwet, die het de minister van Economische Zaken mogeiyk maakt om op te treden te gen afzonderiyke ondernemers. Dr. Vondeling zei over zyn voorstel geen overleg te hebben gepleegd met an dere fracties. 1 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. 12.42 Operafragmenten. 13.35 Lezing. 16.18 Kamermuz. 16.45 Orgelrecltal. 18.00 Lichte muz. 19.58 Nws, 20.42 Klassieke en moderne muz. 22.27 Gevar. muz. 23.20 ld. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.t 12 00 Nws. 12.03 Gram. 12.15 Lichte muz. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.20 Kamermuz. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Amerikaanse muz. 16.00 Nws. 16.03 Beursber. 16.09 Franse les. 16.24 Liederen 16.50 Moderne muz. 17.00 Nws. 17.15 Amus.muz. 17.25 V. d. kind. 18.00 Nws. 18.03 V. d. sold. 18 28 Paardesportber. 18.30 Blaasmuz. 19 00 Nws. 19 40 Lichte muz. 19.50 Vrye Po litieke Tribune. 20.00 Moderne muziek. 22 00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.35 De ze ven kunsten. 22.50 Volksallerlel. 23.00 Nws 23.05 Opera- en Belcantoconcert. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.30 Gevar. muz. en act. 14.03 Gevar. progr. 16.08 Kamermuziek 17.00 Nieuws. 18.03 V. d. sold. 18.30 Feuilleton. 18.40 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.00 Operettemelodieën. 20.53 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.05 Hoorspel (ver volg). 22.55 Nws. Advertentie Wfc'ERRAPPORTEN Van hedenmorgen 7 onr) S B Amsterdam mist Den Helder geh bew ïpenburg mist Vllsslngen onbewolkt Eelde mist De Bilt mist Twente mist Eindhoven mist Z.-Limburg onbewolkt Helsinki licht bew. Stockholm zwaar bew. Oslo onbewolkt Kopenhagen mist Aberdeen zwaar bew Londen onbewolkt Brussel onbewolkt Luxemburg licht bew. Parijs licht bew. Bordeaux licht bew. Grenoble regen Nice regen Beriyn onbewolkt frankfort München Zürich Genève Locamo sVenen nnsbruck Belgrado Athene Rome mist licht bew onbewolkt zwaar bew. licht bew. geh bew geh bew. geh bew licht bew. mist licht bew licht bew. licht bew. aa aa CÜ 8* cS sa a a a 7 -6 0 5 -3 0 7 -6 0 7 -2 0 6 -3 0 8 8 8 -6 -1 -6 0 0 0 8 -4 0 1 -10 0 5 1 0 8 -3 0 3 -2 0 7 3 0.1 5 -0 0 8 -1 0 8 -2 0 10 -1 0 12 5 0.3 10 -1 0.3 12 5 0.1 7 -2 0 8 -6 0 5 -1 0 9 -5 0 9 -3 0 -2 0 1 -4 0 10 1 3 -2 0 11 14 2 10 14 1 1 8 5 5 14 4 0

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2