MIST VEROORZAAKT CHAOS IN VERKEER Praal vlieger Van Eijck blijft in Libië rl wonen Amerikaans protest tegen neerschieten van RB-66 Zijn ouders en jonge vrouw stomverbaasd Straalvliegtuig (op oefenvlucht) boven Oostzone verdwaald ,kanoPlikm Zoon voor koningin Elizabeth Aanvaring op Noordzee - schip vastgelopen bij Maassluis 71 rouw bevalt; op trap van; tweeling ARBEIDERS BETOGEN IN MADRID ESSING weg bij Zwolsman TH-Twente neemt proef met gemeenschappelij k basis -jaar POLITIEK ASIEL GEKREGEN M WEERBERICHT Ie ZURICH-PSY TOCH OP TV „Jan Brons1' aan de grond bij Ierland (D.ucf Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 MAART 1964 No. 31209 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoec* Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Een caotischc toestand heerste er vanmorgen op Rijksweg 2 (Utrecht—Amsterdam) onder Maarssen. Volgens voorlopige ge gevens zijn ten gevolge van kettingbotsingen drie personen ge dood. Twintig mensen zijn gewond in ziekenhuizen opgenomen. Langs de weg liggen tal van autowrakken. De Utrechtse politie en de verkeersgroep Bilthoven van de Rijkspolitie zijn een groot deel van de ochtend druk bezig geweest om aan de ernstige ver- keersstagnatie zo snel mogelijk een einde te maken. De botsingen gebeurden tussen half (even en halfnegen in zeer dichte jnlst, ter hoogte van het viaduct bij Maarssen. Bij één kettingbotsing jouden 15 auto's betrokken zijn ge weest. De chaos werd nog vergroot door een lading hout van een vrachtwagen met oplegger, die als gevolg van plotseling remmen op de weg terecht kwam. Omstanders heb ben het hout in de berm gesleept. In brand Vannacht omstreeks half twee was op dezelfde rijksweg onder Vleuten In de richting van het verkeersplein Oude Rijn ook al een ernstig ongeluk gebeurd, dat één leven heeft geëist. Drie personen werden gewond. Om dat het zicht plotseling niet meer was dan één meter, stopte mevrouw M. LensenBrouwer, die een perso- Kenauto bestuurde. De bestuurder van een trekker met oplegger, die achter de auto reed, bemerkte deze .nc: De 26-jarige Amsterdamse mevrouw J. H. Niamat heeft gisteren op de trap van haar J f woning in Amsterdam-zuid 1 f het leven geschonken aan f twee dochters. Er was een 1 taxi voor de woning voorge- 1 komen om haar naar de ci kraamkliniek te brengen. Zij J i kon de trap echter niet meer 1 afkomen en beviel ter plaat- 1 se van de tweeling. J De ijlings gealarmeerde po- litie en een vroedvrouw ver- leenden assistentie. Toen de geboorte al een feit was, reed een ziekemvagen moeder en i dochters alsnog naar de kraamkliniek. Gisteravond Is het in de Spaanse I hoofdstad tot een handgemeen ge- I komen tussen de politie en 6000 ar beiders in de hal van het gebouw i van de vakbeweging, waar een ver- 7 gadering werd gehouden. De ramen j van de ingang van het gebouw wer- den met flessen kapotgeslagen. M De politie verspreidde de betogers, die van mening waren, dat het in de i vakbondszetel gehouden derde vak- ÉMi verenigingscongres niet door werke- HJke arbeiders wordt bijgewoond. I Volgens de betogers eisen de Madri- leense arbeiders een minimumloon van peseta per dag, stakingsrecht en vryheid voor de vorming van vakver- I enigingen. De politie verrichtte twaalf arresta ties. Buitenlandse correspondenten in Madrid hebben gisteren anonieme te lefoontjes ontvangen, dat de Madri- manoeuvre te laat en botste tegen de stilstaande auto. Vrijwel onmiddellijk vloog de wa gen in brand. De bestuurster kon met snij- en ernstige brandwonden de auto verlaten, evenals twee mede- inzittenden, maar de 36-jarige mevr. M. VerzandvoortLensen slaagde hier niet meer in en kwam in de vlammen om. De mist heeft tal van automobilis ten die op weg waren naar de Jaar- Mist blijft In Oost-Flevoland botsten vanmor gen een autobus en een vrachtwagen tegen elkaar. Dit ongeluk kostte de 36-Jarige bestuurder van de vracht wagen, G. A. de Nijs uit Dronten het I ook in de komende nacht en mor- leven. Twee personen moesten In een genochtend is dichte mist te ziekenhuis worden opgenomen. Geramd Op de Noordzee, vijf mijl uit de Engelse kust, heeft het Noorse schip Joika in de mist het Libanese vracht schip Claire geramd. De Joika heeft een groot gat in de boeg. Het maakt water, maar vaart op eigen kracht langzaam in zuidelijke richting. De Claire verdween na de aanvaring uit het zicht. Later heeft het geseind, geen hulp nodig te hebben. Het Noorse motorschip K. C. Röge- naes (5228 brt.) is vanmorgen op de noordelijke oever van de Nieuwe Wa- beurs parten gespeeld. Tientallen ket- terweg tussen Maassluis en Poorters- tingbotsingen deden zich voor op de I haven aan de grond gelopen, ten ge- Rijkswegen naar de jaarbeursstad. volge van het slechte zicht. Twee De beurs kwam hierdoor maar lang- sleepboten zijn uitgevaren om het zaam op gang. schip vlot te trekken. Het dienstverband van Ben Essing bij de N.V. Mecom en de EMS is met ingang van zaterdag j.l. beëindigd. Dit heeft de EMS bekend gemaakt. Ben Essing werd verleden jaar be last met het organiseren van pro gramma's voor een reeks EMS-eta- blissementen en voor gesloten tv-cir- cuits van de N.V. Mecom. waarvan het eerste in een winkelcentrum in Rijswijk werd gerealiseerd. Als zoda nig contracteerde hij artiesten. Nader vernemen wij dat Ben Es sing, die altijd individueel had ge werkt, in het grote Zwolsmanbsdrijf „aanpassingsmoeilijkheden" had door de grote verantwoording, welke hij daar te dragen kreeg en dat een diep- ver- gaand meningsverschil over het za- wachten. Voorts blijft het 's nachts kelijk beleid met de directie tenslotte vriezen. Tegen het einde van de week tot zijn ontslag heeft geleid, kan een depressie een verandering Ben Essing zal zich niet zonder brengen met wat zachtere lucht en meer bü dit ontslag neerleggen. Een een verder afnemen van de vorst in Haagse advocaat zal zijn belangen de nacht. I behartigen. Studieprogramma door senaat vastgesteld (Van onze correspondent) De senaat van de Technische Ho geschool Twente heeft gisteren zijn De met een Grunman S-2 Tracker onderzeebootbestrijdings- vliegtuig van Malta naar Benghazi in Libië gevlogen 21-jarige vliegtuigmaker-elektromonteur der eerste klasse, Theo J. M. van Eijck uit het Brabantse plaatsje Riel, heeft politiek asiel gevraagd en gekregen in Libië. ne leense arbeiders vandaag zouden staken uit protest tegen het vak- bondscongres in Madrid. 9, DROOG WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: droog weer met opklaringen, maar in nacht en och tend voornamelijk in het noorden van het land hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Vannacht lichte vorst, morgen overdag in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.45 uur) 12 MAART Zon op: 7.01 uur; onder 18.39 uur. Maan op: 6.53 uur; onder: 16.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.26 en 14.39 uur. Laagwater te 10.20 en 22.48 uur. Gistermiddag tussen half vier en vier uur werd zijn moeder, telefonisch op de hoogte gesteld van deze daad van haar negende van de twaalf kin deren. Zü werd ingelicht door de hoofdvlootaalmoezenier L. A. M. Goossens. Het vliegtuig is door de autoriteiten van Libië vrijgegeven om te worden teruggevlogen. De 58-jarige moeder van Theo van Eijck, voor wie het bericht van de vlucht met het vliegtuig als een vol komen verrassing kwam, zei te ver moeden, dat Theo in een ondoordacht ogenblik er met het vliegtuig vandoor was gegaan. „Wellicht heeft hij nu bedacht, dat hij daarvoor een paar jaar moet brommen". De beroepsmilitair, die in augustus 1960 als zeventienjarige onder de wa penen kwam. heeft nooit laten blij ken, dat hij het in dienst niet naar de zin had. „O, kon ik maar persoonlijk con tact met hem krjjgen. Wat heeft hem toch bezield? Welk motief kan hij gehad hebben? Het is mjj een raad sel". aldus zijn moeder. Zij zei nog. dat ook de vader van Theo, een landbouwer, er niets van begrijpt. „Het is onverklaarbaar. Als U dan nog weet, dat hij van de zomer kerkelijk zou trouwen Het hu welijk is al eens uitgesteld. Laatst zijn nog twee kinderen van mij ge trouwd. Wij hebben twaalf kinderen, zes jongens en zes meisjes. Theo is de negende. Wij wilden, dat Theo ge lijk met de anderen zou trouwen. Maar dat kon niet doorgaan, omdat hij naar Malta zou gaan. ziet U". Mevr. Van Eijck verduidelijkte, dat Theo wettelijk is gehuwd met de 22- jarige Corrie Pijnenburg, een van de elf kinderen van een landbouwer uit Nuenen. Het huwelijk moet nog ker- De 21-jarige vliegtuigmaker- elektromonteur eerste klasse Theo M. van Eyck. die na zijn avontuurlijke vlucht naar Benghazi politiek asiel zou heb ben gevraagd in Libië. Dit blad bestaat alt 16 pagina'» kelijk worden ingezegend. Corrie is hulp in de huishouding bij apotheker Kevenaar in Goirle. Overstuur l goedkeuring gehecht aan het studie programma voor de cursus 196! 1965. Een waarlijk historisch mo ment wanneer men bedekt dat het hier voor de eerste maal in ons land gaat om een programma voor een eerste gemeenschappelijk basis-jaar. De toekomstige student op Driener- lo zal dit eerste jaar een inzicht worden gegeven in de gemeen:; hap- pelijke grondslagen en de eerste be ginselen van de drie studierichtingen: de elektrotechniek, de werktuigbouw kunde en de chemische technologie. Hiermee is de kroon gezet op het werk van de propaedeuse-commis- sie, die zich onder voorzitterschap van prof. Greiner sinds maart 1963 met het programmeren van dezelf de stndiestof voor alle 'ongeveer te verwachten 200) eerstejaars stu- den heeft bezig gehouden. De Technische Hogeschool Twente doet hiermee een stap in de rich ting van de coördinatie van de we tenschappen, waarbij de student nog het praktische voordeel heeft, dat zijn keuze van studierichting nog niet van tevoren definitief behoeft te worden bepaald voordat hij alle drie „sferen" heeft leren kennen. Corrie werd op de hoogte gesteld door haar schoonmoeder. Ook zfj zei er niets van te begrijpen. Zij was wel enigszins overstuur, getuige het feit, dat zij niet meer wist, waar het be richt van het aanvragen en verkrijgen van asiel vandaan was gekomen. Ze dacht uit Den Helder, maar het kon ook wel anders zijn. Het bleek anders te zijn, want de hoofdvlootaalmoe zenier Goossens uit Den Haag had haar schoonvader ingelicht. Corrie kon niet anders dan ver baasd zijn. Stomverbaasd. Voor haar was het allemaal nog een onwerke lijke toestand. Ze kon gisteren nau welijks geloven, dat Theo in een vreemd land asiel had gevraagd. De NTS kon pas vanochtend om streeks kwart voor twaalf definitief mededelen, dat de voetbalwedstrijd ZurichPSV vanavond wel zou wor den uitgezonden. Zoals men op de sportpagina kan lezen heeft het doorgaan van deze televisiereportage lange tijd aan een zijden draad ge hangen. De uitzending begint om vijf voor acht. Commentator is Leo Pagano. Het 487 ton metende Nederlandse schip „Jan Brons" is vannacht vlak bij de haven van Waterford langs de Ierse kust aan de grond gelopen. Er bestaat direct gevaar, dat het schip, dat op een rots vastzit en ernstig be schadigd is, zal zinken. Zes beman ningsleden zijn aan boord van een reddingsboot gegaan. Drie officieren zijn op de „Jan Brons" gebleven. Na een verblijf van anderhalve dag in Soestdijk is Don Carlos gisteren van Schiphol terugge keerd naar Parijs. Prinses Irene begeleidde haar verloofde naar het vliegtuig. hoogte vliegen en heeft een actie- Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gis- radlus van meer dan 3 000 km- Bij corridor naar Berlijn De RB-66 is een tactisch verken ningsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Het toestel was in Frank rijk opgestegen voor een oefenvlucht boven West-Duitsland. De RB-66 heeft twee straalmotoren, kan een snelheid van meer dan duizend kilo- teravond scherp geprotesteerd bij de Sowjetrussische ambassade in Washington tegen het „overijld neerschieten" van een Ameri kaanse RB-66 boven Oost-Duitsland. De drie bemanningsleden hebben zich met parachutes kunnen redden. Over hun lot is ver der niets bekend. De Amerikaanse regering heeft haar spijt erover uitgedrukt, dat het vliegtuig was verdwaald en onopzettelijk de demarcatielijn tussen West- en Oost-Duitsland heeft overschre den. Aan de Russische regering is gevraagd haar gezaghebbers in Oost-Duitsland opdracht te geven „hun volle medewerking te verlenen opdat de bemanning en het wrak van het vliegtuig wor den teruggegeven". Op 28 januari j.l. werd een Ameri kaanse „Sabreliner", een oefen straalvliegtuig van het type T-39, door een Russische straaljager boven Oost- Duitsland neergeschoten. De drie in zittenden verloren het leven. Aange nomen wordt, dat het afdwalen een gevolg was van een defecte appara tuur. In het geval van de RB-66 wordt hieraan eveneens gedacht. Om kwart voor drie gistermiddag kreeg de radardienst in West-Duits- land een nog niet geïdentificeerd vliegtuig op het scherm, dat naar Oost-Duitsland koerste. Op het ver zoek de koers te wijzigen werd niet Een Amerikaans vliegtuig van dit typeeen RB-66werd giste ren met drie mensen aan boord boven Oost-Duitsland schoten. neer ge- gereageerd. Het is zeer waarschijn lijk de neergeschoten machine ge weest. Het Amerikaanse ministerie van Defensie weigerde mede te delen hoe het wist, dat het toestel was neer geschoten en dat de bemanning zich met parachutes in veiligheid hadden weten te stellen. Het neerschieten geschiedde in de buurt van de cen trale luchtcorridor naar Berlijn. Advertentie Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 Koningin Elizabeth van Engeland heeft het leven geschonken aan een zoon, haar vierde kind, zo is gister avond officieel bekendgemaakt. De toestand van moeder en kind is goed. De geboorte had om 21.20 uur gister avond plaats. De gisteren geboren zoon komt voor de troonopvolging op de derde plaats, achter Prins Charles en Prins An drew en voor Prinses Anne. Koningin Elizabeth wordt 21 april 38 Jaar. De baby werd ter wereld gebracht in de Belgische suite, op de beneden verdieping van Buckingham Palace, die vaak gebruikt wordt bij bezoeken van buitenlandse hoogwaardigheids bekleders. De zoon van koningin Elizabeth is de tweede van de vier baby's van koninklijke bloede die dit voorjaar worden verwacht. De eerste een „schrikkelbaby" was de zoon van een nicht van de koningin, Prinses Alexandra, en haar man, Angus Ogilvy. Prinses Margaret en haar man, Lord Snowdon, verwachten eind april gezinsuitbreiding en de her togin van Kent, de echtgenote van de hertog van Kent een neef van de Koningin verwacht haar tweede kind begin mei. Direct na de geboorte van zijn der de zoon stelde Prins Philip telefo nisch de koningin-moeder, prinses Margaret, Prins Charles en Prinses Anne benevens de andere leden van de koninklijke familie op de hoogte. De namen van de jonggeborene zullen later worden bekendgemaakt. In het geval van Prins Andrew duur de het zeven weken. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Maart 1864; Te Groningen ondervindt men reeds de heilzame gevol gen der afschaffing van de belasting op de brandstoffen, daar de minvermogenden zich nu de cokes uit de stede- 1 lijke gazfabriék voor 25 cents het mud kunnen aanschaf- 1 fen. i Volgens te Londen ont- i vangen handelsberigten uit i St.-Petersburg zijn in de i Zuid-Russische provinciën i petroleumbronnen ontdekt. In geval die productiviteit op den duur stand houdt, dan 1 zal dit, naar men veronder stelt van groot belang zijn voor den handel te Odessa en 1 Sebastopol.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1