MOONLIGHTERS: kunst kalei oo^toQp Opgravingen in Leidschendam zijn nu beëindigd een zorgelijk verschijnsel op de Amerikaanse arbeidsmarkt Amerikaans aanbod voor Toon Hermans Vierduizend jaar geleden stonden er al boerderijen Gevangenen als infiltranten Stroom studenten bracht ook toevloed „zwakke broeders*" Opgericht 1 maart 1860 Maandag 1 maart 1964 Derde blad no. 21207 Men kon niet langer wachten (Van onze correspondent) Boerderijen op een zandige rug, aan weerszijden ervan laagvlak- ten. overal in de omtrek bossen. Er worden varkens, runderen en schapen of geiten gehouden. De jacht levert herten en reeën op, bevers en marters. De vele hazelaars zorgen met hun noten voor afwisseling in het menu, dat behalve vlees ook graanprodukten omvat. Langs de hellingen van de zandrug, omlaag naar waar de veengrond ligt. werpt men de afval van de huishouding neer: af ge- kloven botten, gebroken aardewerk, onbruikbaar geworden jacht- tuig. Dit is het beeld van de nederzetting uit de late steentijd, die de afgelopen maanden in Leidschendam is uitgegraven en die naar de mening van deskundigen een nuttige bijdrage zal leveren tot een absolute datering van de pre-historie van ons land. De opgraving loopt deze week af. De graafmachines, die de bodem uit het uitbreidingsplan Prinsenhof bouwrijp moeten maken opdat straks meer Leidschendammers een eigen huis kunnen krijgen, moeten nu op de vroegere strandwal aan het werk. Met grote, slordige happen zullen zij de zo zorgvuldig afgestoken ver ticale profielen en de zo nauwgezet afgeschaafde horizontale plattegron den wegeten. Dan rukt de opgravingsploeg van het instituut voor pre- en protohis torie te Amsterdam, die vier maan den lang in vorst en wind aan het werk is geweest, in, en kan de voor bereiding beginnen van de weten schappelijke publikatie over deze toe- valsvondst. Men kent de voorgeschiedenis: twee Leidschendamse amateur- cheologen, de heren C. Eggink en ir. J. van der Klei, die overal te vin den z^jn waar in de bodem wordt gegraven om te zien of er iets van waarde aan het licht komt, troffen vorige herfst op het terrein aan de Veurse Achterweg schervan en be werkte stukken vuursteen aan. Het I.P.P. zoals het Amsterdamse insti tuut wordt genoemd, deed een proef onderzoek en daarby bleek, dat men vrijwel zeker te doen had met over blijfselen van de Vlaardingcn-cultuur zo genoemd omdat de eerste sporen van deze tot dan toe onbekende be woners van ons land by Vlaardin- gen zijn aangetroffen. Nader onderzoek heeft dit beves tigd. Vast is komen te staan dat de Leidschendamse resten moeten date ren van omstreeks 2200 voor onze jaartelling en dus een goede 4000 jaar oud z\jn. Dat is jonger dan de „eigenlijke" Vlaardingen-cultuur, en ongeveer even oud als de resten van deze cultuur die te zandwerve bij Medemblik zijn aangetroffen. De directeur van het IPP, prof. dr. W. Glasbergen, acht het niet uitge sloten, dat de mensen van Vlaardin- gen noordwaarts zyn getrokken toen hun langs hun kreken bij Vlaardin- gen de grond te nat onder de voe ten werd. Want er zijn weliswaar al lerlei verschillen tussen Leidschen dam en Vlaardingen, doch de hui zenbouw bijv. komt in beide vind plaatsen overeen. Men heeft paalga ten gevonden, die wijzen op boer derijtjes van 1 bij 8 meter, die op overeenkomstige wijze waren ge bouwd. In Leidschendam heeft men drie van zulke plattegronden van huisplaatsen blootgelegd. Er kunnen er meer zijn, maar dat valt niet meer te onderzoeken. In ieder geval kun nen er volgens prof. Glasbergen niet meer dan enkele families bij elkaar hebben gewoond. Er zijn, en vooral dit wordt van belang geacht, sporen, die wijzen op contacten met andere plaatsen en culturen. Zo heeft men een stukje van de vin van een steur teruggevon den, die de vroegste Leidschendam mers wellicht van de Vlaardingers hebben betrokken. Er is een halve kraal van git gevonden, waarvoor het materiaal waarschijnlijk uit Enge land was gekomen. Ruwe stukjes barnsteen duiden op enigerlei ver binding met het Oostzeegebied, en er zijn ook scherven aan het licht- gekomen van bekers der stand-voet- beker-cultuur, het herdersvolk, dat omstreeks 2200 voor de jaartelling uit oostelijke richting ons land binnen kwam en zich vooral in Drenthe ves tigde, waar toen het trechterbeker- volk nog woonde en zijn doden be groef in de hunnebedden. Een merkwaardig facet van de Leidschendamse nederzetting is, dat er overal kleine stukjes verbrand menselijk schedelbeen in het zand zijn gevonden. Dit duidt op een zeker dodenbestel, misschien ook op een bepaalde vorm van kannibalisme. Ook in Vlaardingen zijn aanduidin gen in deze richting gevonden. Nu verdere opgravingen in Leid schendam niet meer mogelyk zijn wordt de oorspronkelijke vindplaats te Vlaardingen nog interessanter. Deze week begint het IPP daar een nieuwe opgravingsactie, die tot mid den mei zal duren, en de opgravers tot 4 a 6 meter onder NAP zal bren gen. Prof. Glasbergen verwacht dat er allerlei belangwekkende vondsten gedaan zullen worden, die misschien enig licht zullen werpen op de essen tiële vraag rond deze oude cultuur: „Waar zijn deze mensen vandaan ge komen en waar zijn zij heen gegaan?" Ere-expositie Chris le Roy De burgemeester van Deventer mr. dr. N. Bolkestein heeft in de Munten- toren aldaar een ere-tentoonstelling geopend van het werk \an de kunst- j schilder Chris le Roy, die 21 maart 80 jaar wordt. Deze expositie is de kunstschilder, die thans in Nijmegen woont aangeboden door het gemeen tebestuur van Deventer. Deze hulde vindt zijn ooi-zaak in het feit dat Le Roy in 1884 in Deven ter geboren werd. De kunstenaar, die nog zeer vitaal is. maar door een lichamelijk gebrek moeilijk lopen en staan kan, gaat nog elke dag. behol pen door zijn echtgenote, naar zijn geliefd bos in de omgeving van Mook om er inspiratie op te doen voor zij" schilderijen en voor zijn zogenaamde „geschilderde brieven". Hiervan Ls een vijftiental op de tentoonstelling aanwezig Bij de opening der expositie waren vele belangstellenden zowel uit Deventer als uit Nijmegen aanwezig. jVè~ Première von „Wie is bang voor Virginia Wool?? In de Stadsschouwburg te Amster dam ging zaterdagavond de première van het nieuwste stuk van de beken de Amerikaanse toneelschrijver Ed ward Albee, n.l. „Wie is er bang voor Virginia Woolf", gespeeld door de Nederlandse Comedie, met Han Bentz van den Berg. Ank van der Moer, Hans Boswinkel en Femke Boersma in de hoofdrollen. Onder de regie van Henk Rigters en in de vertaling van Gerard van het Reve is van dit vlijmscherpe stuk, dat een „strip tease van de ziel" is genoemd en zo juist ook in boekvorm is verschenen, een huiveringwekkende voorstelling gegeven. Woensdagavond gaat in de Kon. Schouwburg de Haagse pre mière. Navo-taptoe te Arnhem Van 18 tot en met 27 juni wordt in Arnhem de zevende Navo-taptoe gehouden. De uitvoering in het Am sterdamse stadion heeft op 19 juni, de gala-avond op 22 juni te Arn hem plaats. Vast staat thans al, zo als het stichtingsbestuur mededeel de. dat Frankrijk, Engeland, Duits land, Amerika, België en Nederland zullen deelnemen aan deze taptoe, w aarop w aarschijnlijk ook Italië ver tegenwoordigd zal zijn. Tot dusver trok de Navo-taptoe, die dit jaar in het teken staat van het derde lustrum van de Navo en de herdenking van D-day 20 jaar geleden, reeds om en nabij de 300.000 bezoekers uit ons land en daarbuiten. (Van onze correspondent in Washington) Zowel de leiders van de Amerikaanse vakbeweging als vele politici die zich met de sociale problemen bezig houden, maken zich in toenemende mate zorg over het verschijnsel van wat men hier de ..moonlighters" noemt. Het is het verschijnsel van het groeiende aantal Amerikanen dat meer dan één werkkring heeft. Het is zorgwekkend, omdat deze ontwikkeling plaats heeft in een tijd waarin de werkloosheid en de armoede in de V.S. een van de moeilijkste problemen vormen. gere en middelbare onderwijs in ve le gebieden. In Pittsburgh, waar het departe ment van Arbeid als steekproef een onderzoek instelde, hebben 224 leer krachten (8 procent van het totaal van 2660) officieel vergunning voor het vervullen van nevenbetrekkin gen. Velen van hen werken aan avondscholen voor volwassenen, an dere werken aan vakscholen of han delscursussen. De deskundigen van het depart*- I pl^b' "nTn^Sde're ^UTn" ment van Arbeid zyn bovendien van en «p rnneurrpnti» met oordeel dat. het gegeven, «w-,«n Het Amerikaanse departement van Arbeid is tot dc slotsom geko men, dat bijna vier miljoen Ameri kaanse arbeiders, dat is bijna 6 pro cent van het arbeidsleger, meer dan één baan hebben. Dat is heel wat meer dan toen men voor het eerst met een onderzoek van het verschijn sel der moonlighters begon, name lijk in 1956 Vooral in de laatste paar jaar is het „moonlighting" merkbaar toegenomen. gestoten en konden plaatselijk alleen maar werk vinden in minder scho ling eisende en daardoor slechter be taalde werkkringen. Om op het ou de peil te kunnen blijven leven moes ten ze 's avonds een bijbaantje zoe ken. Velen doen dat als helper aan de talrijke benzine-stations die men hier aantreft of als hulpen in de nachtgarages. Hoe beegrijpelijk dit alles is en hoe achtenswaardig de beweegredenen van vele ..moonlighters" ook mogen zijn. de vakbeweging maakt er zich zorgen over. Want dit verschijnsel draagt bij tot de moeilijkheden die men toch al in de vakstrnd onder vindt. Het is bovendien een rol gaan spelen in de bestrijding der werk loosheid. ALKEMADE 1 de lage kant is. Men is ervan over tuigd dat talryke arbeiders over hun tweede werkkring geen mededelingen doen, al was het alleen maar om de betaling van inkomstenbelasting over hun tweede inkomen te ontlopen. (Van onze Groningse correspondent) Een van de grootste Amerikaanse impresariaten wil Toon Her mans naar Broadway halen". Of ik op die aanbieding zal ingaan?" Toon haalde gisteravond na zijn optreden in de Groninger stadsschouwburg zijn schouders op en voegde er aan toe: „Ik heb honger, ik ga een hap eten". hij optreden in Wenen, Miinchen en Berlijn. Pas daarna kan er spra ke zijn van Broadway. In Noord-Borneo (Van onze correspondent in Lopden) Een correspondent van de Sunday Times meldt uit Tawau in Sabah (vroeger Noord-Borneo), dat presi dent Soekarno zijn gevangenissen zou leegkammen voor zijn guerrilla- en terreuroperaties in Sabah. Het blad zegt dat een aanzienlijk aantal Indonesiërs dat Noord-Bor neo is binnengedrongen, voor allerlei misdaden in de gevangenis heeft ge zeten. Deze infiltranten worden thans zorgvuldig ondervraagd in de militaire gevangenkampen in Sabah. Zij werden door Indonesië in vrij heid gesteld op voorwaarde dat zij als hervormde patriotten vrijwillig dienst zouden doen als guerrilla strijders. Sommigen gaven zich ge makkelijk over en geven thans geest driftig alle gevraagde inlichtingen. Anderen waren politieke gevangenen, communisten, die er de voorkeur aan gaven als vrijwilligers deel te nemen aan de invasie in plaats van tien jaar als vijanden van de Indonesi sche staat in de gevangenis te zitten. Naasting grond op Zanzibar Al het grondbezit op Zanzibar zal worden genationaliseerd en zonder overheidstoestemming zullen er geen nieuwe landbouwbedrijven mogen worden gevestigd. Dit heeft presi dent Karoemé zondag in een toe spraak tot een menigte van 50.000 mensen meegedeeld. In wat hij noem de „de verklaring van Zanzibar" kon digde hij voorts aan, dat de gebou wen in de stad Zanzibar die voor de eerste wereldoorlog Duits bezit wa ren, zullen worden onteigend. Het staatshoofd zei. dat de rege ring zoveel mogelijk hulp zal geven aan de arme boerenbevolking. Tegen 1 Juni zou er volledige werkgelegen heid zijn. Ook zouden er tehuizen voor bejaarden komen. De enig toe gestane partij, de Afrikaanse Sjirazi Beweging, zal worden gereorgani seerd. Tenslotte zullen alle genoot schappen van de afzonderlijke be volkingsgroepen worden opgeheven, teneinde alle sporen van rassenschei ding uit te wissen. Op weg naar de kleedkamer merkte hij op: „Het zijn harde jon gens en ik wil mijn eigen baas blijven. Bovendien moet er con tractueel nog heel veel gebeuren. De kranten schrijven zo gauw: Toon Hermans gaat naar Broadway, maar zover is het nog niet. Ik heb nog meer aanbiedingen gekregen voor Amerika, ik moet het nog even bekijken". Toon Hermans is onder de uitnodiging om het dorado van de showbusiness binnen te treden doodnuchter gebleven, ook al weet hij, dat voor hem nog nooit een Nederlands artiest voor het voet licht van Broadway heeft gestaan. Zijn manager, de heer Binnendijk zei: „Toon wil proberen te bewij zen daar te kunnen staan". In de kleedkamer heeft Toon Hermans gisteravond een gesprek gehad met de impresario Sol Sha piro van het William Morris Agency uit New York. De gebrilde Amerikaan de manager van Sammy Davis, die vanavond in Londen optreedt, was even overgevlogen uit New York om Toon Hermans aan het werk te zien. Hij had indruk op hem gemaakt. „Personality" was zijn waarderend commentaar, al hoewel 95 pet. van de tekst voor hem verloren was gegaan. Vol lof vergeleek hij Toon Hermans met Chevalier in zijn beste jaren. Als Toon Hermans uiteindelijk zou toestemmen om op te treden voor William Morris Agency, de producent van vrijwel alle theaters in Broadway, dan kan de Neder landse artiest niet eerder gaan dan in 1965 Tot het volgende jaar februari draait zijn jongste „one man show" in ons land, daarna zal Studentenraad Groningen De Groninger studenten hebben de afgelopen dagen deelgenomen aan de algemene verkiezingen voor de sa menstelling van de Groninger stu dentenraad 1964. Er namen 3030 studenten, of zestig procent van het aantal ingeschrevenen deel aan de verkiezingen. Studentenakkoord Gro ningen, een lyst die dwars door alle instellingen en verenigingen heen loopt, verwierf veertien van de dertig zetels. De Studenten Vakbeweging kreeg er zeven. 3 werden behaald door het culturele accent en de zes overige zetels gingen naar evenzovele klei nere groeperingen. Het Groninger Studenten Corps Vindicat Atque Polit was niet met een eigen lyst uitgekomen. Veiling kunstvoorraad van wijlen B. Katr Bij Paul Brandt te Amsterdam wordt 17, 18 en 19 maart de gehele handelsvoorraad van wijlen de Die- rense kunsthandelaar Benjamin Katz geveild. Deze voorraad omvat ruim 200 oude schilderijen, een com plete serie kamerbeschilderingen door Em. Bayard, 17e en 18e eeuws meu bilair, Chinees porselein, Delfst aar dewerk, Europees ceramiek, antiek Hollands zilver enz. NIEUWE DIRIGENT VAN AMSTERDAMS „APOLLO" Tot dirigent van de Kon. Mannen- zangvereniging Apollo" te Amster dam is aangesteld de 25-jarige Thijs Kramer. Het laatste half jaar heeft De naam Toon Hermans heeft wel bekendheid in de wereld gekre gen na zyn succes in Carré in Am sterdam. Naar aanleiding van een Sioux-Indianen bezetten Alcatraz Vijf Sioux Indianen zijn gisteren .met tenten en proviand geland op net eiland Alcatraz. in de baai van San Fransisco, om nu de gevangenis aldaar is opgeheven, hun oude rech- ten. die zij op het eiland mensen j te hebben ,te doen gelden. De roodhuiden, onder aanvoering van „chief" Allen Cottier (die voor- I zitter van de Raad voor Indianen I in San Fransisco is) en vergezeld jdoor een rechtskundig adviseur, zyn daarbij baserend op een in 1868 ge sloten verdrag, dat bepaalde dat ge bieden waarvoor geen bestemming bestaat, aan de Indianen moeten worden teruggegeven. Na interventie van de vroegere gevangenisdirec teur van Alcatraz, die met spoed naar het eiland was ontboden, gin gen de Indianen ermee akkoord ..hun" gebied weer te verlaten automatische grammofoons, hebben het voor de musici onmogelijk ge maakt regelmatig emplooi te vinden. Om alweer Pittsburgh als voor beeld te nemen: vele leden van de partement op. praten liever niet over hun dubbele inkomen omdat zovele arbeiders helemaal geen werk kunnen vinden. Soms zijn dat bu- ren of vrienden. Men houdt het dus 1 zoveel mogelijk stil. De vakbeweging geeft toe dat het kingen als boekhouders, taxibe stuurders. klerken enz. Oorzaken De reden voor het vervullen van verschijnsel van ..moonlighting" aan nevenbetrekkingen is duidelijk. Even de omvang van de werkloosheid bij- i als het veelvuldig werken van de draagt. Mc-n weet niet, hoe men het i gehuwde vrouw dient „moonligh- moet aanpakken, dwingende maat regelen kan men tegenover de le- ting" er toe om het gezinsinkomen te vergroten. Om van de vele ge- den niet nemen en pressie zou bij ve- makken en luxe van het Amerikaan- le leden niet in goede aarde va'-len. se leven te genieten «eigen huis, een De omvang van de „moonlighting" of twee auto's televisietoestel, air- is een van de oorzaken waarom som- conditioning, ijskasten, hi-fi en wat mige vakbonden niet al te sterk aandringen op verkorting van de al niet meer» is het inkomen van de man alleen, vooral als hy maar arbeidsweek. Het denkbeeld in de eén betrekking vervult, nu eenmaal interview in een Amerikaans blad hun aanspraken aan de rechter voor kwamen de aanbiedingen los. te leggen. staalnij verheid om de oudere staal- werkers om de vijf jaar tien tot dertien weken betaalde vakantie te geven, dreigt om dezelfde reden ook ai niet erg populair te worden: de vakbondsleiders vrezen dat vele van hun leden met hun tijd geen raad zouden weten en van dc kortere werk week of de lange vakanties alleen ge bruik zouden maken om een tweede baantje te zoeken. 1 ërbod dikwijls niet voldoende. De werkloosheid in de automobiel industrie en in de staalnyverheid waarbij de automatisering zo'n gro te rol heeft gespeeld, heeft ook voor velen de stóot tot het moonlighting gegeven. Vaklieden, die vaak een we kelijks inkomen genoten van rond 150 tot 160 dollar in de week. za- Raad van Alkeniade maandag bijeen De raad van Alkemade komt maan dag 9 maart 's avonds om 8 uur in openbare vergadering bijeen. Er zal o.a. aandacht worden geschonken aan het voorstel tot herziening van de tarieven voor het pontveer de Kaag. In de ontwerpregeling zijn naast een algemene verhoging van de veerrechttarieven, tevens bepa lingen ongenomen inzake de afgifte van abonnementen en couponboekjes of knipkaarten. Voor kinderen tot en met 9 jaar is de overtocht vrij. Voor d-e verdere tarieven vermelden wy tussen haakjes de prijs van coupon boekjes of knipkaarten voor 10 over tochten. Personen vanaf 10 jaar en kelvoudig tarief f 0.05 «f0.40>. Rij wiel, tandem al of niet met hulpmo tor. kinder of kruiwagen f 0.10 f 0 80Voor handwagen, bakfiets e.d. met inbegrip van geleider f 0,20 (fl,60). Voor een met ten hoogste twee paarden of ander trekdier be spannen voertuig, een motorrijwiel met aanhangwagen of zijspan, een nersonenauto, en een vrachtauto met leeg gewicht van minder dan 1500 kg f 0.25 f 2,00)Voor eeen autobus of een vrachtauto met een leeg ge wicht van 15C0 kg of meer f 0,50 f4,00). Dit zelfde tarief geld ook Utrechts hoogleraar wijst op gevaren van ruime openstelling universiteiten SVB „bedenkelijk" Prof. dr. V. J. Koningsberger, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, heeft tijdens een her denkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Senatus Veteranorum van het Utrechts Studentencorps zijn visie gegeven op enige problemen, die op het ogenblik in het brandpunt van de belangstelling in de Nederlandse studentenwereld staan. Hij deed dit niet in zyn functie van hoogleraar, maar als oud-stu dent. Hij herinnerde eraan, dat ten tijde van de eerste wereldoorlog de uni versiteit 48 gewone hoogleraren en nog geen 1400 studenten telde. Maar thans, zo zei hU, heeft dat aantal de 8000 overschreden. Hoewel het aantal gewone hoogleraren is toe genomen tot 151, is de verhouding student per hoogleraar, die in 1914 28 op 1 was, nu 54 op een geworden, derhalve bijna tweemaal zo ongun stig. De gehele georganiseerde studen tenwereld dreigt in het gedrang te geraken door het uit haar kracht groeien van de universiteit, aldus be toogde prof. Koningsberger. Men moet bovendien niet vergeten, zo stelde hij. dat tegenwoordig ruim de helft van de studenten bij geen en kele vereniging is aangesloten. Hoewel het openstellen van de universiteit voor wijde kringen van ons volk uiterst belangrijk en zeker toe te juichen is .deed men dit in de onjuiste verwachting, dat hier door veel creatief intellect tot zijn recht zou komen, dat anders vo r de maatschappij verloren zou gaan. Dat is z.i. niet waar: werkelijk knappe koppen kwamen vroeger ook aan de universiteit studeren en verdienden, j met eindeloze opofferingen en ener- j gie, daarvoor zelf het geld. Laat ons geen illusies maken: deze ontstellen de toevloed betekent een even zo grote toevloed van middelmatigheid en sub-middelmatigheid. Wat zich aandient als het streven naar „democratisering" van de stu dentenmaatschappij is in wezen een begrijpelijk verlangen, ook een I aandeel te bemachtigen van het lui- lekkerland van de grote maatschap pij, zo vervolgde prof. Koningsber- ger. Hoewel studeren geen beroep is noch een vak. ontstond er een Stu- denten-Vak-Beweging d ie in Am- I sterdam een aanzienlijke aanhang heeft gekregen. Naar het oordeel van j spreker is dit een bedenkelijk ver- I schijnsel, omdat uit enkele doelstel- I lingen van deze beweging blijkt, dat haar aanhang het ontbreekt aan elk begrip voor de essentie en het doel van de universitaire studie, al ware i het slechts, omdat men de eigen verantwoordelijkheid wil afwentelen I op de gemeenschap. Dat neemt niet weg. dat sommige vakbonden de stoute schoenen heb- j ben aangetrokken en in een paar ar- j beidscontracten het verbod van het vervullen van nevenbetrekkingen j hebben opgenomen. Dit is gelukt in een aantal „supermarkets" en bij voorbeeld in het contract voor de taxi-chauffeurs in Pittsburgh. Als 1 gevolg van de contratuele bepaling is het ..moonlighting" wel niet ge heel verdwenen, maar toch onder de £- I arbeiders die onder de contracten vallen sterk verminderd. Maar zulke overeenkomsten zijn nog schaars. Merkwaardig is dat er onder dc leraren en onderwijzers zoveel „moonlighters" zyn. Een uitvloeisel onder meer van het feit dat zij slecht worden bezoldigd. Dat heeft ook tot een tekort aan werkelyk be voegde leerkrachten geleid, een der oorzaken van het volgens veler oor deel onbevredigende peil van het la gen zich uit hun goed betaalde werk 1 voor tractor met aanhangwagen, ter wijl voor een vrachtauto met aan- i hangwagen geldt f 0,75 «f6.00). Voorts gelden nog enkele bijzondere i bepalingen voor week en maand abonnementen dat dubbel veergeld I verschuldigd is tussen 23.00 en 6.00 uur. alsmede bij onstuimig weer of i ijsgang. Aan alle inwoners van Kaag. die l in het bevolkingsregister der ge- President Johnson heeft zaterdag- nieente Alkemade permanent, als in- JOHNSON wil ontmoeting met DE GAULLE avond op zyn wekelijkse persconfe- woner zijn ingeschreven, zal vrye rentte verklaard gaarne president De overtocht worden verleend, evenzo aan de leden van het gemeentebe stuur van Alkemade en ambtenaren dier gemeente indien zij bij dienst vervulling van dit pont gebruik moe ten maken. Subsidie E.H.B.O. afdeling Rijpwe- tering-Oud Ade. Gaulle te ontmoeten, indien er een voor beiden bevredigende regeling kan worden getroffen. Overigens zei hij dat hij vóór de verkiezingen geen overzeese reizen zal maken. De VS wensen dat Frankrijk in de gehele wereld zo krachtig mogelijk is en hopen dat er geen enkel fundamen teel meningsverschil tussen beide landen bestaat. In elk geval geloof de hij, dat Frankrijk en de VS in tijden van moeilijkheden naast el kaar zullen staan. Ambassadeur Bohlen die voor overleg in Washing- ton is teruggekeerd, zal volledig ver- taalswerken, m uitvoering of reeds Lening van f 1.000.000 In haar prae-advies hierop stellen B en W.. dat in totaal voor een be drag van f. 1.610.410.— aan kapi- slag uitbrengen over de Franse poli tiek. HOE OMTSTOND HET ROKEN Malik in Somalië De Russische plaafsvervangde minister van Buitenlandse Zaken, Jacob Malik, ls zondag onverwacht in Mogadisjoe, de hoofdstad van So malië, aangekomen. Hfj heeft in Ad dis Abeba besprekingen gevoerd met keizer Haile Selassie van Ethiopië. Zijn aankomst geeft voedsel aan de hij reeds verscheidene concerten van geruchten dat de Sowjet-Unie haar Apollo" geleid. De nieuwe dirigent j bemiddeling zal aanbieden in het is organist van d<v R.K. Willibrordus- grensgeschil tussen Ethiopië en So- kerk buiten de veste. malië. President Tito van foego-Sla- vië en zijn echtgenote hebben in Belgrado de scheidende Neder landse ambassadeur mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst en diens echtgenote voor een af scheidsbezoek ontvangen. Bij deze gelegenheid werd de am bassadeur onderscheiden met de Orde van de Joegoslavische Vlag voor zijn bijdrage tot de goede betrekkingen tussen Ne derland en Joego-Slavië. uitgevoerd gefinancierd dienen worden. Hier staat een totaal aan kapitaalsinkomsten tegenover van f. 475.365.zodat op korte termijn i over een bedrag van ^f. 1.135 045.— i aan vaste financieringsmiddelen moet kunnen worden beschikt. Van I de N.V. Bank voor Nederlandse ge- meenten is thans een aanbieding voor een vaste geldlening tegen 5 I rente per jaar en af te lossen in 25 gelijke jaarlijkse termijnen voor een I totaal bedrag van f. 1.000.000.Aan gezien ook de commissie van bij stand voor financiën met dit voor stel akk<x)rd is gegaan, verzoeken B. en W. de raad dit voorstel te willen aanvaarden. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 9 maart Coöp. Groente en Fruitveiling: andijvie 83-86. kroten, gekookt 19-35, boerenkool 79-83. rode- kool 8-12, prei 69-87, rabarber 93. spi nazie 101-124, spruiten A 60-145. kom kommers 86-102. waspeen 10-19. win terpeen 8-10. witlof 45-93 per 100 kg. knolselderij 8-21. komkommers 32-78, sla A 6-244 per 100 st., selderij 61 per 100 bos. ROTTERDAM. 9 maart. Veemarkt: totale aanvoer 1398. vette koelen en ossen 948, varkens 450 stuks. Prijzen (resp. le. 2e en 3e kwal): vette koelen (ln ets per kg) 390-415, 315-380, 275-300; varkens (levend ge wicht) (ld.) 205, 203, 200. Handelaanvoer vette koelen kleiner, handel willig, prijzen stijver, prima's boven notering; varkens (levend gew.) als vorige week. vlotter, lets lager, pri ma vleesvarkens boven notering, zware varkens f 184-186, slachtzeugen r 175- 185. KATWIJK AAN DEN RIJN. 7 maart Groenteveiling: waspeen per kist Al 6.40-8, A2 3.40-6.20. BI 5.70-6.70, B'2 I.80-2.10. rodekool 7-10. Aanvoer was peen 97.000 kg. RIJNSBURG. 7 maart Bloemen- veiling Flora Tulpen: Promlnenc* 190-195, Beatrix 150-160, Paris 155-165 Gemengd 150-160, Topscore 175, Carl ton 145-155, Brlllant Star 60-75, Ret Giant 175-180. Edith Eddy 145-155. K en M. 180, Karel Doorman 160-170 Lustige Wit-we 170-175, White Sail 175 Ralph 170-175, Red Champion 150-165 Nraclssen: Carlton 110-115, Dutch Mas ter 120-125, Flower Record 75-90. Gol den Harvest 135-140 alles per bos LISSE, 9 maart Gladlolenvelllng De aanvoer begint nu belangrijk t. verminderen, het zyn nu de restantei van de exporteurs, die door dc partl cullere handelaren vlot gekocht wor den. Gladiolen 14,op 12 14: Agnlta 6.8< 4.65, Aristocrat 6.80 4.75, Atlantic 7 5« 6.50, Concordia 6.20 5.10, Elan 7 8i 4 80, Flowersong 7.60 6.20, Elan 7 5' 4.75, Gen, Elsenhower 7.eo 5.75, Hoch sommer 7.20 5.55, Johnn Strauss 6.2 4.80. Leeuwenhorst 7.50 4 70 Llf Flame 6.20 5.10. Mabel Violet 9 40 6 8f Morning Kiss 5.80 4 60. Nieuw Europi II.85 10 60. Oscar 8.20 7.90. Sans Souc 8.30 7.30, Sneeuwprlnses 6.60 6.15.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5