Bonn geschokt door felle aanval van de Sowjet-Unie Marineman (21) gaat er met vliegtuig vandoor hotel niet verkopen Koude douche na de wens van Erliard tot betere betrekkingen Na vier uur vliegen landing in Benghazi Amerika heeft weer spionagevliegtuig (9uc/ êffrè geen aardgas zwolsman Wj] Doelen- DON CARLOS in Soestdijk VLIEGRAMP 25 DODEN CLANDESTIENE PLEZIERVLUCHT WEERBERICHT Geheim bleef lang bewaard.., 59 95 r.? srv, Boter duurder EIND MEI: verkiezingen in Engeland teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 MAART 1964 No. 31207 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 (Van onze correspondent in Bonn) land-politiek dan Bonn aanmoedigen. Met zoveel woorden zegt het stuk uit Moskou, dat de Westberlijnse Se naat de verstandige weg van directe contacten met Oost-Duitsland had ingeslagen, maar dat hij daarbij door Bonn voor de voeten is gelopen Moskou's aanval geeft ook enig nieuw voedsel aan de hier heersende onzekerheid omtrent de duurzaam heid van de gemeenschappelijke Frans-Duitse politiek. Het valt voorts op, dat de Bonds republiek, die, zij het na lang aar zelen, het Moskouse verdrag tot stop zetten der kernproeven ondertekende, als agressiefste staat wordt gekwali ficeerd. Agressiever dus dan Frank rijk, dat dit verdrag niet onderteken de! Moskou hoopt op betere betrekkin- In de Westduitse hoofdstad is men nogal beduusd door een felle Sowjetrussische aanval op de Bondsrepubliek. In een ver' klaring, die het persbureau Tass „gemachtigd was" uit te geven, werd zaterdag de waarschuwing geuit, dat elke botsing tussen West- en Oost-Duitsland een botsing zou betekenen tussen de f.e° «SStJÏ FMn^nrJSa^t NAVO en het Verdrag van Warschau, dwz. een wereldoorlog. In en het tol daarvan is uiteraard een deze verklaring werd West-Duitsland o.m. „het meest agressieve wie te dryven tussen de Frans-Duit en avontuurlijkste Europese land van het ogenblik'' genoemd. In Bonn constateerde men „een terugval tot de toon van de koude oorlog". Voor het eerst sinds het kanselierschap van Erhard heeft Moskou zo scherp uitgehaald tegen Bonn. pagne om de Bondsrepubliek als ver stoorder van de vrede in Europa te boek te stellen, is in feite niet zo verwonderlijk. Vandaar dat Moskou's verklaring zegt, dat Bonn zich niet wil neerleggen bij de „reële toestand die een gevolg is van de door Duits- zou op grond van èén en ander zijn land begonnen oorlog". geannuleerd. IN VLAANDEREN Geen spanning binnen E.M.S.-concem* Tffin <-\n 7 o rArracnAn/iönr. l r\ Hl 1 fC-C AI (Vanonzc Haagse correspondent) „Er is geen sprake van spanning binnen het corncern E.M.S. De berichten daarover zijn volkomen uit de lucht gegrepen", aldus een communiqué van het bureau nieuwsvoorziening E.M.S. „Deze be richten, voorzover niet van de E.M.S. afkomstig, zijn onjuist", al dus de persdienst van E.M.S. (Van onze correspondent in Burssel Het is onwaarschijnlijk dat in Vlaanderen petroleum of aardgas kan worden gevonden. Volgens het Belgische zondagsblad Dimanche Presse, een uitgave van de Belgische Socialistische Partij, is de Belgian Shell tot deze conclusie gekomen na proefboringen op verscheidene plaat sen in de provincies Oost- en West- V laanderen. In augustus 1963 was men met deze boringen begonnen. Het resultaat ervan zou zijn dat de mogelijkheden tot het vinden van petroleum of aardgas te gering zijn om de werkzaamheden voort te zetten. De aanvraag voor concessies 4 De heer Zwolsman heeft ook zijn ontstemming geuit over de publikatie van de verkoop van Ruteck's in de Kalverstraat en het Doelenhotel. „Wij hadden eerst het personeel van dit bedrijf en van het Doelenhotel willen inlichten", zei hij. „Wat hier gebeurt, maakt het ons onmogelijk ons werk te doen. Wij begrijpen niet dat dit soort transacties steeds moet worden gepubliceerd. Er is hier zo langzamerhand sprake van een soort persterreur". Geheim Verschillende oorzaken Overigens bevat de verklaring niets nieuws. Dezelfde bijvoeglijke naam woorden als altijd (militaristisch, re vanchistisch, agressief) omkleden de bekende wensen: een vredesverdrag met de beide Dultslanden en norma lisering van de toestand in West- Berlijn, d.w.z. een „gedemilitariseer de en vrije stad West-Berlijn". Maar het komt als een koude douche, om dat Erhard dezer dagen had laien doorschemeren, dat hjj geïnteresseerd is in betere betrekkingen met Mos kou. Op zoek naar oorzaken van deze scherpe uitval komt men hier tot de volgende conclusie: Moskou is gebruuskeerd omdat het Bonner antwoord op de nieuw jaarsboodschap van Chroesjtsjow door een bode van de Westduitse am bassade per bestelwagen naar het Kremlin werd gebracht en daar aan de wacht werd overhandigd; De aanval hangt samen met het mislukken van de besprekingen over een Berlijnse pasjesregeling voor Pa sen. Moskou wil diegenen, die binnen en buiten de bondsrepubliek andere inzichten hebben omtrent de Duits- se bondgenoten. Dat die poging wordt i omgeven met een vervaarlijke cam- Levenslang voor ontvoerders van Sinatra junior Een rechter in Los Angeles heeft zaterdagavond twee jongemannen tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld in verband met de ontvoering van de zoon van de zanger Frank Sinatra op 8 december jl. Het zijn Barry Keenan en Joseph Amsler, beiden 23 jaar. Sinatra jr. werd, naar bekend, ont voerd uit een motel aan het meer van Tahoe in Nevada en drie dagen later vrijgelaten nadat zijn vader een losprijs van 240.000 dollar had betaald. Keenan en Amsler zijn door de Jury op alle zes punten van aan klacht schuldig bevonden. Zij kregen levenslang wegens het onder bedrei ging met een wapen ontvoeren van Sinatra jr. Voor de andere feiten in de tenlastelegging genoemd kregen zij in totaal nog 75 jaar. Een derde beklaagde, de 42-jarige John Irwin, werd vrygesproken van medeplichtigheid aan de eigenlijke ontvoering. Hy zal later veroordeeld worden. De rechter achtte overbren ging van Keenan en Amsler naar een instituut voor psychiatrisch on derzoek wenselijk. Irwin zou slechts telefonisch op betaling van het los geld hebben aangedrongen. Het proces heeft een maand ge duurd. Het duurde bijna zeven uur voor de jury bestaande uit negen mannen en drie vrouwen tot een uitspraak kwam. De 20-jarige Sinatra jr., evenals zijn vader zanger van beroep, heeft in het proces met klem tegengesproken, dat zijn ontvoering een publiciteitsstunt was, zoals wel geopperd is. Bijna al het door zyn vader betaalde losgeld is terugge vonden. De drie beklaagden werden 14 december gearresteerd. Zij verklaar den zich niet schuldig aan het hun ten laste gelegde. Hun advocaten heb. ben laten weten, dat zij in hoger be roep zullen gaan. Don Carlos is weer in Soestdijk voor een bezoek van enkele dagen aan Prinses Irene. De Rijksvoor lichtingsdienst bevestigde, dat Don Carlos gisteren uit Parijs is meege komen met de Friendship waarmee Prins Bernhard naar Nederland vloog. Prinses Irene en haar verloofde bespreken de praktische aangelegen heden, die hun huwelijk met zich zal brengen. Volgens de R.V.D. gaat het niet alleen om plaats en datum van de plechtigheid, maar ook over het onderbrengen van de gasten en het reserveren van hotelruimte. Hoewel het moeilijk ls in deze nog al verwarde zaak conclusies te trek ken heeft het er alle schijn van dat voor dit bezoek van Don Carlos het initiatief is genomen door het ko ninklijk paar. Van Nederlandse zijde is er namelijk steeds op aangedron gen dat het huwelijk binnen afzien bare tijd zal worden gesloten. Alleen Don Carlos heeft belang bij het uit stel hij zou willen proberen voordat hij trouwt nog de Spaanse nationa- litiet te krijgen. Pas dan heeft de pu bliciteit rond het huwelijk voor de Carlisten het grootste effect. Een Columbiaans passagiersvlieg tuig, een DC-3 is zondagavond on geveer 29 kilometer ten westen van de Columbiaanse hoofdstad Bogota neergestort. Alle 25 inzittenden zijn om het leven gekomen. Zaterdag werden in de Uni versiteit van Amsterdam voor het eerst de erepenningen van de Stichting Kunstenaarsverzet uitgereikt. Op deze foto ont vangt Albert van Dalsum dc gouden penning uit handen van de voorzitter van de stichting de heer R. F. van Heusden. ~1 Een vliegtuigmaker-elektromonteur van de Koninklijke Marine heeft het bestaan zaterdagochtend omstreeks zeven uur alleen en zonder toestemming met een zwaar tweemotorig patrouillevlieg tuig op te stijgen van het vliegveld Halfar op Malta en vier uur later behouden te landen op een vliegstrip bij Benghazi. Is het op zichzelf al een sterk staaltje dat een niet-gébrevet- teerde jongeman in zijn eentje kans heeft gezien de Grumman „Tracker" vier uren in de lucht te houden, nog verbazingwekken der is het feit, dat hij de machine in een perfecte landing aan de IETS HOGERE MIDDAGTEMPERATUREN Het K.N.M.I. verwacht van heden- tot morgenavond: droog weer en weinig bewolking, maar in het uiter ste noorden van het land plaatselijk wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Van nacht hier en daar nog matige vorst, morgenmiddag in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 MAART Zon op: 7.06 uur; onder: 18.35 uur. Maan op: 5.50 uur; onder: 14.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.51 en 13.15 uur; laagwater te 8.33 en 21.11 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's De Amerikaanse minister van Defensie McNamara (links) gefotografeerd tijdens het be zoek, dat hij gisteren heeft ge bracht aan de sterke man' van Zuid-Vietnam, generaal Nguy en Khanh in diens kantoor in Saigon. grond heeft weten te zetten. Toch heeft men in de Koninklijke Ma rine iveinig bewondering voor de ondoordachte daad van de ma troos, temeer omdat de plaats van landing, Libië, het politiek moeilijk maakt de kwestie snel te regelen. De 21-jarige vllegtuigmaker uit Riel bij Tilburg is sedert zijn zeven tiende jaar in beroepsdienst bij de Marine, aanvankelijk met het rots vaste voornemen om vlieger te wor den. Inderdaad voltooide hij het eer ste deel van de pilotentraining op de basis Woensdrecht, maar tijdens het tweede gedeelte, dat hem in het be zit van het brevet had moeten bren gen, sprong de zaak af. Hij werd geen vlieger. Zijn enthousiasme voor de luchtvaart hield hem echter bij de vliegtuigen. Hij ging terug naar het vak. waarin hij dienst had gedaan in de twee jaar, dat hij nog te jong was om de vlieger opleiding te volgen t.w. dat van vliegtuigmaker. Op Malta Een maand geleden ongeveer werd hij met een kleine afdeling van de Marine Luchtvaartdienst gedeta cheerd op Malta, in de buurt waar van het smaldeel I van de Kon. Ma rine op het ogenblik zijn Middel landse Zee-oefenprogramma afwerkt. Het is gebruikelijk, dat twee „Nep tunes" en twee „Trackers" vanaf Halfar assisteren bij dergelijke oefe ningen. De vliegtuigmaker is een van de mannen aan wie het onderhoud van de vliegtuigen is toevertrouwd. Het wekte dus ook geen enkele arg waan, toen hij zaterdagochtend vroeg in het stationskantoor van het door Engelsen beheerde militaire vliegveld de sleutels kwam halen van de han gar, waarin de Tracker stond. Zelfs kwam nog niemand in actie toen de zware tweemotorige machine ronkend in de richting van de startbaan be gon te rollen. Vliegtuigmakers zijn uit de aard van hun beroep volkomen vertrouwd met de besturingsorganen van hun machine. Toen de Tracker echter zonder overleg met de verkeerstoren steeds sneller over de startbaan ging rollen, In arrest Vier uur later kwam bericht uit Libië, dat de marineman daar was geland. Plaatselijke autoriteiten na men hem onmiddellijk gevangen op beschuldiging het luchtruim van de onafhankelijke staat te hebben ge schonden. Op het toestel werd for meel beslag gelegd. Aan de autoritei ten op Malta werd echter meteen toestemming gegeven om met een tweede marinevliegtuig, een extra bemanning en enige officials naar Benghazi te komen. De diplomatieke complicatie bij deze zaak is, dat ons land in Libië slechts vertegenwoor digd is door een gezant, die dezelfde is als onze ambassadeur in Egypte. Zaterdagavond nog kwam de Neder landse marinedelegatie in Benghazi aan. doch tot vanochtend twaalf uur was er bij de autoriteiten in Den Haag nog niets bekend over het ver loop van de onderhandelingen. Men wil trachten de vliegtuigmaker aan de Libische justitie te onttrekken om hem in Nederland voor de Zeekrijgs raad te kunnen doen berechten. De heer Caransa zegt donderdag avond te zün opgebeld door de heer Zwolsman, die hem meedeelde af te zien van de verkoop van het Doelen hotel en van huizen in de Kalver straat. Van belang was namelijk dat de transactie voorlopig geheim zou blijven. Volgens de heer Caransa heeft hij deze geheimhouding gerespecteerd en zijn de eerste publikaties van de zijde van de E.M.S. gekomen. Zwolsman heeft naderhand toegegeven tot pu blikatie te zijn overgegaan, nadat de eerste berichten toch al in de pers waren verschenen. Grote plannen De heer Caransa is echter in het bezit van een voorlopig koopcontract. Hij is helemaal niet van plan om de verkoop ongedaan te maken. HIJ heeft grote plannen met de panden in de Kalverstraat, die hij nu de zijne kan noemen. Het blijkt nu dat hij niet alleen Reveillon heeft gekocht maar ook Ruteck's cafétaria, dat er aan grenst. Volgens de heer Caransa zijn er ln de Kalverstraat al zaken gedaan voor f. 6.700 per vierkante meter. Volgent meer voorzichtige makelaars in Am sterdam is een vierkante meter grond ln de Kalverstraat f. 5.000 a f. 6.000 waard en zou deze transactie dus een kleine f. 5 miljoen omvatten. Andere berichten willen dat de transactie In clusief het Doelenhotel f. 12.5 miljoen waard zou zjjn en dat de verkoop prijs f. 7.5 miljoen zou hebben be dragen, waarop f. 1,5 miljoen is aan. betaald. Koninklijk paar naar begrafenis van Koning Paul De Koningin en Prins Bernhard zullen woensdagmiddag naar Athene vertrekken teneinde de begrafenis van Koning Paul van Griekenland bU t« wonen. Tot dusver is bekend dat de vol gende vorstelijke personen de begra fenis van Koning Paul op donderdag zullen bijwonen: Koning Frederik van Denemarken, Koningin Ingrid en de Deense Prinsessen Margrethe en Benedikte, Koning Gustav Adolf van Zweden, Koning Olav van Noor wegen en Koning Boudewijn van België. President Johnson maakte zater dagavond op zijn persconferentie be kend dat zijn echtgenote, Lady Bird, en oud-president Truman hem bU de plechtigheden zullen vertegen woordigen. Ook president Makarios zal aanwezig zijn. Radio-Moskou meldde zaterdag avond, dat president Leonid Brezj- njew van de Sowjet-Unie een tele gram van rouwbeklag heeft gezon den aan Koning Constantljn. Amerika beschikt over een nieuw straalvliegtuig, de A-ll, dat een snelheid van 3.220 km per uur kan bereiken en aan elk luchtverdedigingssysteem ter wereld kan ontkomen. Het toe stel zou verkenningsvluchten over lange afstand boven com munistisch grondgebied hebben ondernomen. Dit is medege deeld door een gezaghebbend blad voor de vliegtuighandd» „Aviation Week and Space Technology". Maar een rege ringsfunctionaris in Washington haastte zich tegen te spreken, dat er vluchten boven commu- zelfs opsteeg, de wielen introk en nistisch gebied waren qemaakt. sonoor zoemend aan de horizon ver- dween hebben zy toch wel de tele foon gepakt. De Nederlandse zowel als de Engelse militaire autoriteiten werden gealarmeerd. Jagers van de Royal Air Force stegen op om hun vluchteling tot terugkeer te dwingen, maar hun achterstand was al te De A-ll zou reeds twee jaar lang beproefd zijn. De New York Daily News, die het nieuws uit het artikel van „Aviation Week" snel publiceer de, noemt de mededeling over het ontkomen aan elk luchtverdedigings groot. Zy konden de Nederlander, die systeem „een duidelijke aanwijzing, geen radiocontact onderhield, niet dat het vliegtuig in de omgeving van meer vinden. de beste Russische vliegafweerwa- - ------ oiatti, „co uuü vtu>u UU.L ci vuur iiem lotjes aanwezig te zijn. Van een op- pens heeft gevlogen". President kendgemaakt, dat de A-ll werd „ontwikkeld". Tot dan toe was het een van de best bewaarde regerings geheimen. „Avation Week" werd door functionarissen van het minis terie; van Defensie geprezen, omdat het blad het geheim waarvan het al lang op de hoogte was zolang heeft bewaard. De A-ll, een Lockheed-produkt, is een vliegtuig voor speciale doelein den dat een snelheid van 3.5 mach 1 mach is geluidssnelheid) kan bereiken. Het tijdschrift wijdt niet verder uit over zijn bewering, dat het over communistisch gebied ge vlogen heeft en evenmin over de luchtafweersystemen. Het haalt ook geen regeringsbronnen aan. De A-ll is geen gevechtsvliegtuig maar een verkenningsvliegtuig voor lange vluchten op grote hoogten. De groot ste snelheid die het bereikt heeft zou 3.700 km per uur zijn en vol gens het blad is het het eerste vlieg tuig ter wereld, dat lange tijd 3.220 km per uur kan vliegen. De mazi- mum snelheid wordt even boven de 21.5 km hoogte bereikt, het vlieg tuig heeft echter op 30.5 km hoogte gevlogen met een snelheid van 2 25( km per uur, aldus het blad. Volgens „Aviation Week" maakte de eerste A-ll eind 1961 een proef vlucht In Nevada. Ten minste acht toestellen hebben sindsdien gevlogen en er zijn er ln totaal vijftig in be stelling, aldus het blad. (Van onze Haarlemse correspondent) Met ingang van vandaag is de bo- terprys met 34 cent per kilo om hoog gegaan. Een en ander is het gevolg van een nieuwe richtprijs voor de melk van 33 cent per kilo, die het Landbouwschap aan de regering heeft gevraagd. In zuivelkringen wordt verwacht, dat de prijs van de boter binnenkort verder zal stijgen. De algemene verkiezingen in En geland zullen waarschijnlijk eind mei of begin juni worden gehouden, aldus de politieke correspondent van de „Sunday Express". Hy leidt dit af uit het voornemen van premier Douglas-Home in juli een conferen tie, die gewoonlijk na de algemene verkiezingen wordt gehouden. De lei ding van de conservatieve party zou er voorts tegen zyn nog vóór de alge mene verkiezingen tussentijdse ver kiezingen te houden voor vier open gevallen zetels in het Lagerhuis met het oog op het slechte psychologi sche effect, dat een eventuele neder laag op de kiezers kan hebben. Ove rigens heerst er in de kringen van de partijleiding een bepaalde mate vau optimisme. Men zou niet be ducht zijn voor de a.s. verkiezingen. Geen maatregelen tegen Haagse politie-agent De officier van Justitie in Den Haag ziet geen aanleiding tot het nemen van een maatregel tegen de politie-ambtenaren, die betrokken zijn geweest bU het optreden tegen eer bewoner van de Van Tuyllstraat in Den Haag op 13 december 1963, noch tegen de politie-ambtenaar, die betrokken is geweest bij een inci dent in de oudejaarsnacht, waarbij een Hagenaar klappen van de politie heeft opgelopen. De laatstgenoemde Hagenaar, had een klacht ingediend tegen de politie. De man had tijdens een charge, die de politie uitvoerde om het te hoop gelopen publiek te verspreiden, een aantal klappen met de sabel gekre gen. De officier van Justitie deelde over dpze zaak vandaag met instemming van de procureur-generaal o.m. het volgende mee: „Enerzijds staat wel vast dat de man niet aan de rel letjes heeft deelgenomen, anderzijds staat het ook vast dat er voor hem zettelijke mishandeling door de poli tie is geen sprake. Gezien de ver warring die op dat moment heerste, is het begrijpelijk dat men verkeerde klappen kon oplopen. Er is daarom geen aanleiding enige maatregel tegen de betrokken politieambtenaar te nemen". Uit het Leidsch Dagblad van 1 8 Maart 1864: De Stenden van Finland i hebben de doodstraf afge- i schaft. De geestelijkheid i stemde met 22 tegen 7 stem- i men voor het ontwerp. De i stand des adels met een i meerderheid van slechts 7 de i stand der burgers met alge- i meene stemmen. 1 Volgens de Correspon- dance Havas, begint men in 1 staatskundige kringen te Pa- 1 rijs, meer bepaald dan vroe- ger te gelooven, dat er uit het Deensch-Duitsch geschil een Europesche oorlog zal voortvloeyen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1