PRINS PHILIP *?.?en DE BRITTEN Kom er ACHT-er Troeven kunnen soms wonderen verrichten Kom er ACHT-er Zaterdag 7 maart 1964 ste één wereldoorlog tegen de Duit sers. Zij herinneren zich ook. dat de Prins van Duitse afkomst is. Zijn lange vakanties in Duitsland gaan dan over de tong, en het hof heeft de grootste moeite het ge praat binnen de perken te houden. Eigi igett mening Van de „playboy" die door hof- fotograaf Baron in hofkringen werd geïntroduceerd, is Prins Phi lip inmiddels een man met een eigen mening geworden, die zijn denkbeelden graag voorziet van het gezag waarmee hij bekleed is als de gemaal van de vorstin. Zelf heeft hy gezegd: „Spreken zonder kennis is niet nieuw voor mü en mocht ik me in de eerste dagen al belemmerd gevoeld hebben, de tijd heeft dergelijke gevoelens uitge sleten". Hij heeft, in ietwat soberder stemming, ook eens gezegd: „Men beschuldigt mü er dikwijls van, dat ik mij bemoei met zaken die me niet aangaan. Men vertelt mij al tijd dat ik geen partij mag kiezen. In tegenstelling tot mijn zwager u weet welke knaap ik bedoel ben ik niet eens stemgerech tigd. Ik mag nooit het onderwerp van een controverse worden". Prins Philip, die zich hier spie gelde aan Lord Snowdon, de vroe gere fotograaf Anthony Armstrong Jones, weet dus goed wat er van hem verwacht wordt. Maar hij houdt ervan partij te kiezen en zich te mengen in een meningsver schil. Sinds 1953 beweegt prins Phi lip zien, aan de zijde van konin gin Elizabeth II van Engeland. Hij wordt dit jaar 43. Hij is een man van adel, die een belang rijke rol in het openbare leven speelt omdat hij zich een plaats verworven heeft in het oog en het hart van het Engelse volk. Maar die plaats begint de laat ste tijd minder goed te worden dan hij jarenlang is geweest. De ressentimenten van adellijke Britten, die in deze afstamme ling van het Griekse vorstenhuis eens „die Griek met de baard" zagen, zijn weer wakker gewor den. Want de zijden hand schoenen van de hof-etiketten beginnen te slijten en de harde hand die prins Philip altijd had, begint hier en daar weer voel baar te worden. De prins is zelfs de eerste geweest die toegaf dat hij „zeer bedreven is in het ma ken van de onjuiste opmerkin gen". Zijn woorden vallen dik wijls te scherp uit. Toen de Prins zich met Elizabeth verloofde, was hij nog een Griek. Zijn oom, Lord Louis Mountbatten, had hem een gedegen en harde op voeding gegeven. De Prins nam dienst bij de Engelse marine nadat hij zich tot Brit had laten naturaliseren. Toen bekend werd dat hü zich met de dochter van de Koning verloofd had, begon het Engelse publiek de bewegingen van het fregat „Magple" te volgen en werd alles dat de Prins deed nieuws. Philip had niet veel tijd nodig om dit te merken en begreep ook spoedig, dat de grote belangstel ling van het publiek hem voor pro blemen zou plaatsen. Al te zelf standig om de rol van koninklijke marionet te spelen, besloot hij zich een eigen plaats in de belangstel ling van het publiek te verwerven. Men aanvaardde hem als een sportsman die, door zijn marine- verleden, weieens hartige opmer kingen kon plaatsen, en accepteer de het feit dat hjj. lang voor zijn verloving, in de wereld van film sterren en showbusiness een met verwelkte bloemen en gebroken hartjes afgezet pad had achterge- laten. Men vond het eigenlijk wel char mant dat de gemaal van de toe komstige koningin iemand was, die de brandweermannen met knette rend vuurwerk in de handen was tegemoet getreden toen zij eens ge alarmeerd waren voor onheilspel lende geluiden en rookwolken in de exclusieve club voor edellieden waar Philip vertier placht te zoe ken. De brandweer moest meesmui lend inrukken toen de Jolige feest ganger in rook en vuur knetterend en lachend opdook. En het publiek lachte stilletjes. Toen kwam Prins Philip, als de gemaal van Koningin Elizabeth II van Engeland, in de kleine kring van mensen die zich eigen lijk alles kunnen permitteren zon der voor gevolgen te hoeven vre- sen. En vanaf die beschermde plaats bleef hij, na de twee jaren die het hem kostte een positie te verwerven in de schaduw van de troon, voortgaan de sportsman te «ijn. Als hi) in zijn Austin-Llmou- sine achtjes reed op de binnen plaats van Buckingham Palace en de schildwachten als opge schrikte duiven uiteenstoven, lachte men nog wel. Maar als hij zich buiten het Paleis, dus nog in de koninklijke schaduw, dezelfde vrijheden permitteerde, begon men dat minder amusant te vinden. De zilte wind die door de duffe salons van de Engelse j society had gewaaid, begon te I vervelen. Niet sinds Cromwell de laatste adem uitblies, had iemand in Engeland nog geloofd in de „goddelijke voorrechten" van een vorst, maar Prins Philip scheen op dat stramien te willen voortborduren. Het publiek be gon kritisch te luisteren naar- m? 3 het ongenoegen groeide. Niet tactvol Toen in de Britse ambassade to Washington een receptie ge geven werd voor bij de Verenig de Naties werkzame regerings functionarissen uit de landen van het Gemenebest, liet Prins Philip zich tegenover een heer met donkere huidskleur ontval len: Komt u uit India of uit Pakistan? Ik kan nooit verschil zien tussen deze knapen". Zowel in India als in Pakistan weer- galmde deze loslippigheid als een gongslag. In Buenos Aires zei prins Phi lip: „Wij in Engeland hebben betere revolutionairen dan jul lie ooit zullen krijgen. Weet u wel, dat ze ons zelfs de koppen hebben afgehakt?" Voor een afstammeling van een adellijke familie die wel bü maar nooit op een troon heeft gezeten, was dit niet de meest diplomatieke opmerking welke men zich denken kon. In Parijs kwam hetzelfde thema aan de orde toen de Prins, die de Koningin begeleidde, de Franse minister van Binnenlandse Zaken voorhield hoe jammer het was dat de Fransen hun laatste vorst naar de valbijl gebracht had den. En vele Engelsen ergerden zich, toen de Prins, na een werke lijk gepassioneerd pleidooi voor het op peil houden van de wildstand, met enkele vrienden naar Beieren vloog om daar fazanten te schie ten op een schaal die gelijk stond met uitroeiing. De Londense Daily Mirror vond bü die gelegenheid, dat de Prins praten mag zoveel hij wil, maar zijn geschiet op fa zanten aan banden behoort te leg gen. heren hun ..jongensliedjes" zingen, en een oplettend toeschouwer heeft op de verduisterde ramen al eens een schimmenspel gezien dat voor hem bewees, dat de Prins, Uffa en de andere zeilers „bezig waren er een bende van te maken". In societykringen is hij een ge vraagd feestredenaar en hij heeft tenminste duizend pond sterling aan royalties ontvangen voor zijn bundel diner-toespraken. Het gevolg van een en ander is. dat de Prins steeds meer en de Koningin steeds minder in het licht van de openbaarheid staat. Soms maakt Prins Philip het er naar. Hij vergezelde de vorstin enkele jaren geleden op een in spectie van de „home fleet", de vloot voor de Engelse thuiswate- ren, en bleef bij die gelegenheid zo ver achter zijn gemalin dat het erop leek alsof hij met een eigen inspectiebezoek bezig was. Mop Te erg Feestjes Philips gedraagt zich „democra tisch". Cowes, de jachthaven die stijf staat van burgerlijkheid en protocol omdat daar de zetel staat van de Britse koninklijke roei- en zeilvereniging, heeft tot verbijste ring van vele zijner „officials" de prins al meermalen ware piraten- streken zien uithalen met zijn zeil boot en zijn grote zeilvriend Uffa Fox. In de botenloods van deze ontwerper gaan de deuren op slot en de gordijnen C:cht, als de Prins er zijn vrienden uit de zeilwereld ontmoet. De ruiten rinkelen als de Het werd de Koningin tenslotte te erg. Toen zij aan boord van het vliegdekschip „Albion" was, stond haar gemaal op een torpedohootja- ger met een groepje manschappen te kouten. De commandant van het vliegdekschip hoorde zijn Ko ningin zeggen: „We zullen wel weer op Philip moeten wachten. Het wordt toch heus te erg.Er ging een seintje naar de torpedo- bootjager, en in een snelle motor sloep schoot de achtergebleven Prins naar de „Albion" om zich haastig bü zün vrouw te voegen. Hij beende dwars over het vliegdek op haar toe en moet heel goed ge voeld hebben dat hy die keer te ver gegaan was. Maar toen Richard Nixon door de Koningin ten paleize ontvangen werd aan een officieel diner, zat Philip in een jachthut in Duits land sterke verhalen te vertellen over de jacht op wilde zwijnen. Zulke incidenten worden niet door het „gewone volk" opgemerkt, maar het effect blijft toch niet achterwege. En toen de Prins tij dens een diner van de vereniging EngelandDuitsland voor vergif fenis aan de Duitsers pleitte, gin gen de wenkbrauwen weer ornhn"". Teveel Engelsen herinneren zich nog talrijke voorvallen uit tenmin- De manier waarop men zijn per soonlijkheid benadert, is in de loop der jaren sterk veranderd. Tijdens een diner van de Engelse Filmaca demie kon het gebeuren dat de jonge acteur Tom Bell, die iets meer gedronken had dan hij kon verdragen, de Prins tijdens diens toespraak in de rede viel met: „Vertel ons een mop". De Prins negeerde hem. Maar toen Bell nog- eens die opmerking maakte, keek de Prins Bell, die tussen Richard Attenborough en Leslie Caron zat, recht aan en zei: „Als u een mop wilt horen, doet u er goed aan een beroepskomiek in dienst te ne men". Het opvallende van deze zaak was, dat geen enkele krant de vol gende dag Bell een verwüt maakte. Niemand nam het ernstig op, dat de jonge acteur de gemaal van Ko ningin Elizabeth in de rede was gevallen. Toen de Prins zich eens had la ten ontvallen dat de Engelse vak bonden mede moesten zorgen voor een goede export, merkte een kro niekschrijver in een van de popu laire kranten op: „In feite is Prins Philip een bekend exportpro- dukt. Maar welk land zou hem willen kopen?". Geld (1) Vijftien jaar geleden wandelde hij door de poort van Buckingham Palace met een koffertje, een re genjas en een spaarbankboekje waar een batig slado van vijftien pond in stond. Thans krijgt hij 40.000 pond per jaar als vast in komen, en daarvan betaalt hij mis schien tweeduizend pond aan de belasting. In totaal 36 fima's heb ben het recht gekregen hun on derneming te sieren met het schild „hofleverancier van Prins Philip". Maar als hij de „Heron" uit de koninklijke hangar neemt en er voor zijn plezier mee naar Frank fort vliegt, kost dat de schatkist 400 pond, terwijl een retour eerste klas de Prins ongeveer 40 pond zou hebben gekost. Eens op een zondag wilde de Prins, die op Holy Island in Schotland was, naar Windsor voor een party polo. De reis duurde 45 minuten, maar het koninkiyke jacht „Brittannia", een torpedo- bootjager van de marine, een vliegtuig van de RAF en een snelle auto moesten ingeschakeld worden. Totale kosten: ongeveer 590 pond (bijna zesduizend gulden). Op zijn advies werd de „Queens Flight", het ter beschikking van de vorstin staand vliegtuigpark. uitge breid met twee helikopters, die 12.000 pond in aanschaf en 100 pnd per week in onderhoud kosten. Toen op zijn advies de koninklijke wachtkamer van London Airport werd verbouwd, kostte dat de schatkist 40.000 pond, een prinse lijk Jaarsalaris dus. De „Brittannia", die door de ma rine bemand wordt en ook als hos pitaalschip kan worden gebruikt, heeft twee miljoen pond gekost. Als het schip vaart met een be manning van 20 officieren en 237 onderofficieren en minderen kost het 7000 pond per week. vaart het niet dan kost het onderhoud 4000 pond per week. De telefoonre kening van het koninklijk gezin komt op 17.000 pond per jaar, waarbij de radio-telefoongesprek- ken om de wereld heen. die Prins Philip en de Koningin voeren als zij niet thuis zijn, zijn inbegrepen. Geld (2) Maar er komt ook geld binnen. Prins Philip heeft de boerderijen op de kroondomeinen van Windsor, Sandrlngham en Balmoral, waar altijd geld bij moest, gereorgani seerd. Het fruit en de groenten die van Balmoral naar de Londense groenteveiling Covent Garden worden verstuurd, brengen goed geld op. De melk die door de koeien van Sandringham geleverd wordt, dekt de melkbehoefte van de stad Norwich voor 50 percent. Voor de eerste keer in de geschie denis werpen de Engelse kroondo meinen winst af. De Prins heeft zich enkele jaren geleden op de cijfers geworpen en de opzichters van de kroondomei nen vragen gesteld en orders gege ven tot er ineens een andere sfeer bleek te heersen en er winst werd geboekt. Philip is er de man niet naar de kroondomeinen nu te la ten terugzakken in het bestaantje van vroeger: de winst moet ver groot worden door een zo econo misch mogelijke bedrijfsvoering. Hij heeft zo zijn eigen manier om met geld om te gaan. Fotografen Hij heeft ook zijn eigen ma nier om met fotografen om te gaan. Die manier dateert van de dag waarop de prins, bezig was zijn handtekening in het gouden boek van een belang rijke organisatie te plaatsen, zich de opmerking veroorloofde: „Overal waar ik kom willen de mensen mijn handtekening". Een fotograaf merkte op: „U kunt nooit toeten, het kan uw laatste wel eens zijn". Philip keek de man niet eens aan. maar iets wees erop dat hij zie dend was. Enkele dagen later, toen hij een bloemententoon stelling moest openen, nam hij wraak. Hij draaide de kraan van een grote watersproeier open en doordrenkte twee pers fotografen. Men zegt. dat de Prins niet bij zonder gecharmeerd is van zün zwager, ook een fotograaf. Men zegt, dat hü slechts na lang beraad bereid was in te stemmen met het huwelük van zün onafhankehjk gezinde schoonzuster Prinses Mar garet. Men zegt ook, dat verschei dene andere kwesties een rol spe len en dat er tussen Philip en Margaret dientengevolge een diepe kloof gaapt. Misschien speelt zün reorganisa tie van de paleis-huishouding hier een rol? Het staat vast, dat de Prins in de kringen van het ko- ninklüke huispersoneel, van hoog tot laag, verwondering en zorg heeft doen ontstaan toen hü, bü zün kennismakingsbezoeken aan Buckingham Palace, links en rechts nieuwe orders uitdeelde en in de keuken allerlei apparaten in stalleerde, tot chefkok Auberry er grüze haren van kreeg en in wan hoop zün ontslag dreigde te ne men. Maar de mixers, grills, stam pers, snüders en klutsers bleven er staan, glimmend van chroom en efficiëncy. En zo zal het met de Prins ook gaan. Hy is er en hy biyft er. maar het duurt lang eer men aan hem gewend is. In de grond van de zaak is hy een plezierige man, denken de meeste Britten, maar tja. vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Byvoegsel. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen Onze bridgerubriek Bridgevraag van de week: U speelt met een agressieve partner in een parenwed- strüd. Uw resultaten zün aardig en nu ontmoet U een sterk paar, twee onder nemende spelers, vermoede, lük uw grootste concurren ten. Oost gever, allen kwets baar. Als zuid hebt ge: Sch. 10 9 5 Ha. A V 9 Ru. V 8 6 5 KI. 7 4 2 Oost een harten zuid past west twee harten noord twee schoppen oost drie harten wat moet zuid doen?? Antwoord elders op deze pagina. In slag 6 maakte West schoppen, aas en in slag 7 kreeg oost echop- penheer drie slagen voor o.w. In slag 8 speelde oost klaveren- boer na, zuid wilde in elk geval verhinderen dat west laag zou in troeven, zodat zuid de hartenvrouw voor aftroeven gebruikte: west troefde over met hartenaas. Vier slagen voor o.w. Zielig tafereel Troeven kunnen soms wonderen verrichten zowel bü het uitspelen als bü het tegenspel. Het onder staande partytje dat ik onlangs In een viertallenwedstrüd meemaakte, is wel één der meest wonderbaar- lüke gebeurtenissen die ik ooit bü het tegenspel van een troefcontract gezien heb. Sch. B 8 5 2 Ha. H B 6 Ru. A KI. A H 10 7 4 Sch. A 9 6 3 v Sch. H 10 Ha. A 9 2 „f Ha. 10 Ru. V 8 5 2 w O ru. H B 10 7 4 KI. 6 3 Z KI. B9852 Sch. V 7 4 Ha. V 8 7 5 4 3 Ru. 9 6 3 KI. V Noord gever, allen kwetsbaar. O.w. pasten en nz. boden: noord een klaveren zuid een harten noord een schoppen zuid twee harten noord drie harten, einde. Noords schoppenbod is de dwaas heid, begaan omdat men de partner niet op drie mooie troeven wil steu nen maar hem wél met een skelet als boer-vierde hoopt blü te maken. Noords enige goede bod na zuids één harten is twee harten (desnoods drie harten); gelooft u niet de geleerden die het u anders vertellen willen. Tegen drie harten kwam west met twee ruiten 2 uit, noord won en de tweede slag was voor zuids kla verenvrouw. U zult inmiddels gezien hebben, dat o.w. maar één harten slag „hebben", troefaas; de praktük ging iets anders. In slag 3 speelde zuid een ruiten- tje en troefde die lekker met har ten zes af In slag 4 speelde noord klaverenaas, waarop zuids laatste ruiten geparkeerd werd. Daar zuid er geen zin in had later zelf schop pen te moeten gaan spelen, besloot hij noords klaverenheer ook nog maar te benutten voor het afgooien van een schoppentje: in zoverre mislukte dit plan. dat west kon af troeven met harten twee eerste slag voor o.w. 1. stand van been schaatser met hoed 2. linkse schaatser andere schaats 3. boord trui schaatser met stoel langer 4 muurtje rechts onder hoger 5. bovenste molenwiek korter 6. wilg links groter 7. veter schaatser met stoel 8. man met hoed draagt oorwar- De rest was zielig voor zuid: do westspeler trok schoppen na, noord moest bekennen en oost kon harten tien maken zuid kon er niet boven. Oost speelde voor de vüfde maal klaver en daar noord die ook nog bekennen moest, kon west nog harten negen maken. Zes slagen voor o.w. Ik weet niet, of het u inmiddels is opgevallen, maar o.w. hebben bü dit tegenspel hun vier troeven alle gemaakt! O.w. vonden het natuur- lük erg leuk, zuid leek het minder op prüs te stellen. Had zuid fout gespeeld? De derde klaverentrek was te hebzuchtig: noord had toen (slag 5) hartenheer kunnen naspelen. Maximaal kun nen n.z. dan verliezen twee troeven en twee schoppens. Toch was het op zuids plaats moettük te voorzien, tot welke rampzalige gevolgen het zo onschuldig uitziend spelen van klaverenheer zou gaan leiden. Auto-bridge Wil men zich bekwamen op het gebied van de speeltechniek zonder door een partner of tafelgenoten op de vingers te worden getikt, dan biedt „Auto-Bridge" u daarvoor alle gelegenheid. Een eenvoudig appa raat stelt u in staat een aantal partüen zelf te spelen en te con troleren of u het net zo goed kimt als de experts. De bübehorende sets (elk 64 spellen) verschenen in het Engels en in het Nederlands. Wat dit laatste betreft, moet men enigs zins tolerant zijn maar misschien heeft het in de bedoeling gelegen de lezer gelüktüdlg een indruk to geven van het bridgejargon. dat in sommige Haagse kringen gebruike- lük lijkt te zyn. De partüen zün zéér antiek (waren er geen nieu were?), maar ook goed. Toch hopen wü in nieuwere sets minder mu seumstukken aan te treffen. Aan bevelen doe ik het u gaarne. Voor vele „brigers-alléén" is Autobridge een bron van studie en vermaak. Verdere inlichtingen geeft de Adm. van de Ned. Bridgebond, Emmapark 9, Den Haag. Antwoord op bridgevraag: Vanzelfsprekend voelt ge er veel voor u te „verdedigen" met drie schoppen. Mis schien zit dat erin, misschien gaat het één down niet erg, als o.w. drie harten ge maakt zouden hebben. Wan neer u echter drie schoppen biedt, zal de tegenpartü uw partner kennende! ver- moedelük toch vier harten zeggen en uw partner (noord) vier schoppen. Dèt is Juist hetgeen u niet wilt. In de praktük zag ik een goede zuidspeler met dit spel op drie harten passen: o.w. maakten het contract en scoorden 140 n.l. had den twee schoppen kunnen maken. Noords verwüten aan zuid bleken ongegrond: op de scorelüst (van 7 tafels) prijkten n.l. vier maal met minus 200 (drie schoppen gedoubleerd één down) en éénmaal met minus 500.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9