oanc[öyh MET SKI S OVER DE NOORDPOOL j,Duizendkunstenaar5 l in kindercircussen Goochelaar Acrobaat Clown Jongleur Vuurvreter rr Omslachtig Ga je mee t op Safari? Scholen vooi jonge genieën Zaterdag 7 maart 1964 GOOCHELAAR, acrobaatclown, krachtpatser fakir, evenwichtskunstenaar dat is of liever dat was Nellingo, alias Scaramouse. alias Tsji Moetsji. alias Quirinio Fanvalimbie. alias Alex Oscar, alias August. Achter al deze namen ging luttele jaren geleden de thans 21-jarige jonge man schuildie bij de burgerlijke stand doodgewoon staat ingeschreven als Jan van Wijk. Maar bovenal was Jan van Wijk de cabaret- en kinder goochelaar. En veel jongeren zullen zich hem her inneren van een handvol jaren geleden, toen hij veelvuldig in jeugdcircussen optrad, zoals het Itidse circus Knikkebeen, dat onder leiding stond van Joop Koevoets. van het Alphens circus Bell. en het driemansspektakel Caspari. manipuleren met kaarten Jan was de duizendkunste naar", die met kaarten manipu leerde, konijnen, duiven en an der kleinvee uit dozen en ton nen toverde ,die vuur vrat en ipuwde, die op een spijkerbed ging liggen, acrobatische toe ren verrichtte en evenwicht- stuntjes uithaalde. Maar dat ls allemaal voorbij. Jan is In militaire dienst geweest en na dien is hij, avontuurlijk als hij is, in oktober vorig jaar gaan varen met een vrachtschip naar Zuid- Amerika. Eind januari kwam hij weer thuis (Stationsstraat 1) in Al phen om daarna, op de dag voordat hU weer zee zou kiezen (bijna op de valreep) een goede baan aan wal te accepteren. Jan is intussen wat be- radlgder geworden; hoewel, als hij fl I over zijn ietwat buitenissige hob by's vertelt, en onderwijl vingervlug met een stok kaarten speelt, is hij er weer helemaal in. BASIS Jan is begonnen, zegt hij uit ondervinding als de meeste goo- - chelaars: op zijn elfde verjaardag kreeg hij een prachtige goocheldoos en ofschoon hij daarvóór al met een stuk of tien jongens circus Bell had opgericht legden toch die eerste 1(1 kunstjes met de doos de basis voor zijn interesse en zijn vaardigheid ^'1 in het goochelvak. Een programma uit de eerste da gen van circus Bell vermeldt een dodensprong van een zekere Alex Oscar, de artiestennaam van de twaalfjarige Jan. In de reeks van l „dodensprongen" ging er eens één mis, maar toen werd Jan toevallig opgevangen. FAKIR f0 De kunstenmaker-in-de-dop was hierdoor geenszins ontmoe- rk diffd, maar ging door; door ook '"met zijn riskante optreden als de roemruchte fakir Tsji Moest- d.ie vlammen slikte, fakkels 'IK in de mond stak, en brandende l matten at. Hij ging ook ijskoud 5UJ op een spijkerbed liggen zonder platgeslagen koppen en hij liet zich ook een spijker door de vinger slaan. Maar hier ifd«i ee'e goochelaar golden utjl want dat laatste was een truc. Aan die heerlijke circus Bell-tyd kwam in 1955 een einde, toen één der vijftienjarige directeuren er met de kas vandoor ging. Deze finan ciële catastrofe betekende de on dergang van het circus. KNIKKEBEEN Jan van Wijk, kwam toen met twee andere Alphense jongens bij het Leidse kindercircus Knikkebeen dat toentertijd in de Professoren- wijk zijn domicilie had. „Daar wa ren echte artiesten, en dat was toen heel wat", zegt hij. Knikkebeen was opgezet naar het voorbeeld van het Amsterdamse kindercircus Elle boog en Jan trad op als de gooche laar Umrico Dubbelbodem en ook als fakir. In 1957 werd weer zelfstandig ge werkt. toen Jan het circus Caspari had geopend met de Alphenaren Hans van Heyningen Cees Jan Timmers. Over belangstelling hebben de kindercircus-ehthousiasten nooit te klagen gehad; in het Sint-Nico- laasseizoen werden ze wel zo'n zes tig keer geëngageerd. „Ja, soms werden meer dan der tig voorstellingen per week gege ven", zegt Jan, „dan raceden we met de wagen van de ene zaal naar de andere". Maar ook circus Caspari ver dween. Hans van Heyningen, die alle nummers van Jan (als dat no dig wasi kon overnemen, ging zich aan de balletkunst wijden. PRESENTATIE En uit alle kunsten en toeren uit de jongensjaren is de goochelaar Jan van Wijk gekristalliseerd, en meer in het bijzonder de goochelaar voor kinderen. Dat eist een heel andere wijze van presentatie al6 voor volwassenen. „Het is vaak moeilijker", zegt Jan. ,,De kinderen laten zich niet zo gauw beetnemen met allerlei toeren, en ze hebben vaak nukken. Het komt hier vooral op de presentatie aan, bij een op treden voor volwassenen daarente gen meer op de techniek". „Maar de kinderen zijn ook spon taner, ze reageren sneller dan ouderen. Ik heb in de loop der ja ren aardig wat ervaring met kin deren opgedaan. Ik stond eens in Katwijk voor een zaal vol kinderen, die ontzettend hard schreeuwden en joelden. Nu moet je tegen die kin deren niet zeggen „jongens stil we zen". dan doen ze dat toch niet. Ik schreeuwde in de zaal: „jongens als ik mijn arm omhoog steek brullen jullie. Doe ik mijn arm omlaag, dan zijn jullie stil". Dat deed ik een paar keer en toen waren ze stil". „LAAT ZE" „Als de kinderen lachen, terwijl er eigenlijk niets te lachen valt, l&At ze dan lachen. Beschouw dat als een succes. Ik zal nooit een praatje uit mijn hoofd leren, zoals sommige andere goochelaars dat doen. Ik Im proviseer maar wat. Dat ls veel be ter, maar moeillijker". Jan van Wijk heeft in de begin jaren van zijn min of meer artis tieke loopbaan elk circus bezocht, dat ergens zijn tenten in Nederland opsloeg. En. er is bijna geen circus- boek. of hij heeft het. of dat nu een wetenschappelijk werk is of zomaar een kinderverhaaltje. Ook bezit hij veel literatuur en vakbladen over zijn latere liefde, het goochelen. Hij zegt alleen van het gooche len want hij houdt zich aan het vakgeheim .Elke goocheltruc be rust op een bepaald principe. Door nu die principles te combineren kun je nieuwe trucs maken". SPIJKERBED Zijn fakir-ambities kreeg hij toen hij ergens een spijkerbed had gezien. Dat heeft hij nage maakt. Op een groot stuk hard board timmerde hij zo'n acht duizend spijkers op een duim af stand van elkaar. „Je moet na tuurlijk geen greintje vet aan je lichaam hebben, anders kun je er niet op liggen", zegt hij. „En de spijkers moeten ook geen de cimeter uit elkaar staan, anders gaan ze door je heenDe scherpe punten zijn niet wegge slagen", verklaart hij nadrukke lijk. Dan dat griezelige vlammen slik ken. Had hij in een circus gezien „en stomweg geprobeerd. Er is eigenlijk niet eens zoveel kunst aan, maar ja als je bang bent". Bij circus Knikkebeen moest hij dagelijks met vuur omgaan. Van vlammen slikken en brandende watten eten had hij geen last, maar van vuur spuwen wel. Hij nam steeds een slokje wasbenzine in de mond, een brandende lucifer voor de lippen en dan blazen. Het gaf een fantastische vlam. Maar de wasbenzine maakte zijn mond schraal. JONGLEUR Onder de merkwaardige naam Quirinio Fanvalimbie („Hoe ik aan die gekke namen kom? Gewoon uit mijn atlas") maakte hij bij de kin deren furore als evenwichtskunste naar. Hij zette bijv. een glas water op zijn voorhoofd en haalde ver volgens allerlei gymnastische toe ren uit, onder andere met een hoe la-hoepel. Ook werkte hij met Chi nese draaibordjes op stokjes. Jan heeft met zijn goocheltruce uiteraard ook aan talrijke amateur- concoursen meegedaan daarvan getuigen zijn medailles en lauwer takken. Hij is er nu een beetje hui verig voor geworden. In de ene plaats behaalde hij met zijn mani pulaties een eerste prijs, en in een volgende gemeente eindigde hij, met precies hetzelfde nummer, er gens achteraan op de ranglijst van deelnemers. Het is ook gebeurd, dat hij op een amateuravond had gegoocheld en met vijf gulden naar huis werd gestuurd, omdat de jury zijn nummer niet had kunnen be oordelen. IN VERBAND Een bijzondere prestatie le verde hij in 1960 op het con cours in Gouda. Op de heenreis raakte hij betrokken bij een autoongeluk en werd half be wusteloos naar een Gouds zie kenhuis gebracht. Hij werd daar verbonden en een kwartier la ter,, stond hij met één helft van zijn gezicht in het verband op het podium. Onder de verschil lende onderdelen van zijn num mer door, kwam er dan steeds iemand op het toneel, die met watten de druppels bloed van zijn gezicht veegde. Hij kreeg een tweede prijs. In Nederland is Jan de laatste jaren, vanwege de militaire dienst en zijn kortstondige zeemansloop baan. niet meer opgetreden. Wel stond hij enkele maanden geleden voor het publiek in een nachtclub in de Peruviaanse hoofdstad Lima. Drie dagen heeft hij daar gegoo cheld dat schijnt in Zuid-Ame- rika een zeldzaam evenement te zijn. En nu? Wat gebeurt er nu met de dozen met vreemdsoortige appa raten op zolder? Jan zal het goo chelen er niet aan geven, maar de grote ton, waaruit hij levende ko nijnen, duiven, etc. haalt, en de talrijke buisjes, blokken eri speel kaarten om maar wat te noe men zal hij wel laten rusten. ,.Ik ben me nu aan het voor bereiden op mentaal goochelen het pseudo-occulte, dus ge- dachtenlezen en dergelijke. Let wel, het heeft niets met hypno tiseren te maken, 't blijft goo chelen. Er zijn bepaalde sys temen voor, maar het komt vooral op de presentatie aan, en dat eist studie. Veel stu die!" PIET GOOSEN Een mooi meisje met zo zeggen haar managers een mooie stem. Hoe wel zij pas zeventien jaar is. staat zij al bijna tien jaar op de planken. Drie keer werd zij ontdekt: toen zij 10 jaar was en in een show met Petula Clark mocht optreden, toen zij 13 jaar was en tot de Nederlandse Conny Froboess werd gebombardeerd en ongeveer een jaar geleden door de Nederlandse televisie. Haar naam: Shirley Zwerusf de achternaam wordt meestal vergeten). Haar nieuwste succesnummers: Ich wollt' ich war Prinzessin en Wer wied der Erstt sein (Imperial) JAN VAN WIJK op goochelpad Elf jong® Noren zijn deze week uit Oslo vertrokken voor een ski tocht van 2.500 km van Noord- Amerika over de Noordpool naar Azië of Europa. De expeditie be staat uit militairen, pelsjagers, navigators en een tandarts, on der leiding van de 25-jarige Bjoern Staib die vorig jaar per ski in het voetspoor van de Noor se ontdekkingsreiziger Nansen over de ijskap van Groenland is getrokken. De Noren wier gemiddelde leeftijd 23 jaar is, reizen per vliegtuig via Thule op Groenland naar het eiland Ellesmere ten noor den van het vasteland van Ca nada. Daar willen zij hun tocht de eerste in deze richting omstreeks 20 maart beginnen. Voor het oversteken van open wa ter nemen zij speciale bootsle den mee. Volgens Staib is het be paald niet uitgesloten dat de groep naar open zee zal afdrij ven. De Noren hebben ech- Het. Tweede-Kamerlid de heer J. J. Voogd (PvdA) heeft bij de mi nister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen ongedrongen op een eenvoudiger procedure voor het aanwijzen van één leerling per jaar die twee maanden mag door brengen bij het Amerikaanse in stituut The Rising Sun. Hij doet dit in schriftelijke vragen. Hij wil weten of het juist is, dat het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op 9 Januari een aanschrijving heeft ge richt aan alle directeuren van Rijkshogereburgerscholen, alle rectoren van openbare lycea, alle besturen van gemeenten met vhmo-scholen en alle besturen van bijzondere vhmo-scholen in Neder land, waarbij wordt verzocht: Uit alle 16 en 17-Jarige leerlingen een keuze te maken van een leer ling per school; Deze keuze te maken naar de maatstaven: goed karakter, goe de intelligentie, vermogen lei ding te geven, goed aanpassings vermogen en kennis Engelse taal; De keuze aan het ministerie mede te delen onder vermelding van: naam. geboortedatum, adres, school en klasse, rapportcijfers van twee schooljaren, verklaring omtrent karakter, aanleg en vor deringen. pasfoto, geschreven le vensbeschrijving? De heer Voogd informeert ver der of het juist is dat deze aan meldingen met de uitvoerige bij lagen bij het ministerie worden beoordeeld en geselecteerd en dat deze procedure thans voor de 16de maal plaatsvindt. ter van de Sow Jet-Unie, de VS, Canada en Noorwegen de toe zegging gekregen, dat si) ln ge val van nood op hulp kunnen rekenen. Zij hopen per dag ongeveer 25 km af te leggen, zodat zi) omstreeks honderd dagen onderweg zullen zijn. Afhankelijkvan de weers omstandigheden en de richting waarin het poolijs drijft, ver wachten zü op het Russische eiland Sowernaja Zemlja of in de archipel van Spitsbergen aan te komen. J Nederlandse jongens J van 14 tot 18 jaar zullen J in de zomervakantie de a kans krijgen „op Safari te gaan". Onder de naam Jeugdsafari '64" organi seert de Vereniging Ne derlandse Padvinders van 14 juli tot 1 september sportieve zesdaagse toch- J ten voor fietsers en brom- fietsers met vijf over- f nachtingen op daarvoor l aangewezen kampeerter- reinen. Deelnemers zijn vrij in de keuze van de terreinen, kunnen in elke plaats en op elke wille- keurige datum starten en l mogen zelf de te rijden route bepalen. Aan de jeugdsafari zullen wed- strijden, verrassingen en aantrekkelijke faciliteiten I worden verbonden die I nauw verband houden met hobby's die onder de t jeugd leven. In vier Russische steden: Moe kou, Kiew, Leningrad en Nowlai- birsk. zijn „scholen voor Jonge ge nieën" gevestigd waaraan de groot ste Russische wetenschapsmensen op gezette tijden les geven, zo stond vorige week zaterdag in Nedelja, het wekelijks bijvoegsel van het regeringsblad Izwestia. Het blad bevatte een reportage over een van deze instellingen, waar alleen leer lingen met een bijzondere „wiskundeknobbel" worden toege laten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15