Minister Andriessen op de bres voor consument SI ro P«&e Grote bezwaren tegen wijziging prijzenwet Prijsakkoord wordt nu goed nageleefd AARDGAS kan met olie concurreren zacht en zuiver KRITIEK OP VERHOGING BELASTING OP DE BENZINE Alleen socialistische steun voor minister Levensonderhoud wordt nog duurder Deze maand optreden tegen prijsbindin Schieten met lichtstraal Andriessen zwaar onder vuur Fiscus: 210 miljoen meer Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 maart 1964 Vijfde blad no. 31204 F (Van onze parlementaire redactie) Vooralsnog zal moeten worden afgewacht, welk effect de loon explosie ïn het regeringsprogramma ter beteugeling van de infla toire ontvikkeling op de economie zullen hebben. Dit ze minister Andriessen gisteren in de Eerste Kamer. De be- windsmai van Economische Zaken verklaarde dat op dit moment geen vedere maatregelen bij de regering in overweging zijn ter ontspaniing. en prof. Andriessen had de indruk dat het akkoord in het algemeen goed wordt nageleefd. Consument De minister wil duidelijk op de bres staan voor de consument. Hy ontvouwde een structureel beleid, waarmede de regering de consument van dienst wil zjjn. Naar prof. Andriessen zei kan de overheid de consument helpen door een gericht prijsbeleid enerzijds en een specifiek beleid anderzijds, waar bij te denken valt aan voorschriften in het kader van de warenwet voor- De minster gaf de Kamer toe, dat de problmen veroorzaakt door een krappe irbeidsmarkt met toeloop naar de >ouw enerzijds en een sterk toegenonen export anderzijds, gro ter zijn dan ooit. De lonen stijgen met 16 procent, de prijzen met 7 procenten het resultaat is een ver- slechtemg van de betalingsbalans van anrerhalf miljard gulden. Con juncture ontspanning is daarom wenselic. Die ontspanning zal ten dele kinnen worden bereikt door een evenwiht tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, dat als gevolg van dfloonexplosie mag worden ver wacht Daarnaast zullen de rege- ringsraatregelen wellicht ontspan nend werken. Afgedaan Miister Andriessen liet er voorts 5eer twijfel over bestaan dat Ne- erind als goedkoopte-eiland heeft afgdaan. Concurrentie ten opzich te an het buitenland is daarom nu belngrijker dan ooit. Volgens de be- widsman zullen we het nu moeten heben van kwaliteitsprodukten, die gtfl in de markt liggen. Daartoe djnt het industriële apparaa t te wrden uitgebouwd en aangepast. De bewindsman zei dat de ver lichte prijsstijging met 7 procent .,5 procent door autonome invloe en en 4,5 procent als gevolg van de aonstUging) dit jaar het indexcijfer oor de kosten van levensonderhoud [met 8 punten zal doen stijgen. Na He stijging met 2 punten in januari, jzal het cijfer in de komende maan den nogmaals met 2 punten stijgen, nog afgezien van de stijging met 2 a 3 punten die door normale sei- xoensinvloeden (prijsstijging groen ten, vlees en melk) te verwachten ifjn. Prijzenwet t>e minister toonde zich niet be- rdd een doorberekening van meer dm 5 procent toe te staan. Hij vond Ütt noodzakelijk het prijsbeleid 'Éachtig voort te zetten, teneinde te porkomen dat in december de loon- stjging voor grote groepen geheel (Dor de prijsstijging zal zijn opge- sokt. Aanvulling van de prijzenwet xmd hij daarom zeer gewenst. Het beeld over januari vond de bewindsman niet onbevredigend. Controles leren, dat vele prijzen ge lik bleven. Dat sommige prijsverho- gngen meer procenten bedroegen. <as door een zekere differentiatie nogelijk, maar te grote uitschieters rijn niet. getolerered. Daarom zijn in rerschillende gevallen prijsmaatrege- en genomen. Op de naleving van 't WiJsakkoord is thans volop controle Advertentie 't helpt en't is lekker RED BAND- ROOSENDAAL maanden grote resultaten mag ver- I wachten van het prijsbewustzijn. dat 1 de regering wil bevorderen, een doel matige inkomensbesteding en derge- j lijke. Met dit soort zaken gaan ja ren heen, alvorens effect wordt ge boekt. Volgens de bewindsman gaat het bij het consumentenbeleid niet al leen om de prijzen, maar ook om de economische positie van de consu- ment als marktpartij, een positie die nog zwak is. De producent heeft soms weinig natuurlijk tegenspel en kan met reclame een grote invloed uitoefenen op de consument, die over wegend nominaal calculeert. Bedacht moet worden, zo meende de minis ter, dat juist een doelmatige inko mensbesteding de welvaart verhoogt. Met hetzelfde inkomen kan een kri tische en goed geïnformeerde con sument beslist meer reële welvaart bereiken. Prof. Andriessen zag op dit punt een grote taak weggelegd voor de consumentenorganisaties. Advertentie Prof. ANDRIESSEN voor consument schriften volgens de prijzenwet prijs aanduidingen» alsmede aan finan ciële steun voor verantwoorde pro jecten van de consumentenorganisa ties. Al deze zaken zijn echter struc tureel, zodat men niet binnen enkele (Van onze parlementaire redactie)r leidingtraject wordt begonnen. Ook De prUs van het Gronlnese aard- de elektrisaje centrales kunnen naast gas kan concurreren met dit van an- I e„n Y»n aardgas pro iteren. De dere soorten brandstof voor venvar- I suggestie om door middel van het mlng. Berichten, dat de aardgasprys aardgas de consument goedkope elek- rrinltnir to lovoron t.rrnr iromror-mtrvtvc te hoog zou zijn voor ruimteverwar ming berusten op een misverstand, zo heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen gistermiddag verklaard in de Eerste Kamer. Zelfs de prijs voor recht streekse levering aan de industrie, die overigens nog niet is vastgesteld, zal kunnen concurreren met die van de zware stookolie. Over deze prijs voor de industrie zei hij dat de Gasunie binnen enkele maanden zover hoopt te zijn, dat de prijs kan worden gepubliceerd. Voor deze prijsstelling gelden dezelfde overwegingen als hebben gegolden voor de gemeenteprijs, namelijk een zo groot mogelijk sociaal-economisch rendement. Prof Andriessen vroeg de Kamer voorts de „uitputtingstermijn", van 30 tot 35 jaar, die voor de aardgasbel wordt aangehouden, niet als een ab soluut gegeven te beschouwen, maar meer als een richtlijn voor het op stellen van de afzetplannen. „Het is altijd mogelijk om door de verlenging, van bepaalde contracten die termijn langer te maken", aldus de bewinds man, die de in de Kamer geuite me ning onderschreef dat het in Sloch- teren niet te snel moet gaan met de gaswinning. Het is dan ook niet de bedoeling grote hoeveelheden op lan ge termijn aan het buitenland te leveren. De export is uitsluitend be doeld voor hoogwaardige aanwendin gen en zal ongeveer de helft van de jaarlijkse te winnen hoeveelheid van 30 miljard kubieke meter bedragen. Op 1 april De minister deelde mede, dat op 1 april met de aanleg van het eerste (Van onze parlementaire redactie) l Staatssecretaris Bakker van Econo mische Zaken, heeft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat nog leze maand de collectieve vertica le prijsbinding by algemene maat regel van bestuur, onverbindend zal korden verklaard. Het verbod ge- ichiedt op grond van de wet ecroo ifiiscbe mededelingen. De staatssecre taris zei, dat tegen de individuele ierticale prijsbinding geleidelijk zal korden opgetreden. In principe zal deze individuele binding weerstreefd worden in bran ches waar overwegend individuele prijsbinding bestaat, waar ruime winstmarges worden aangehouden en kaar duidelijk het service-element ln ia winstmarge ls gecalculeerd. Labour is tegen multilaterale NA VO-keriuiiacht Harold Wilson, de leider van de Britse Labouroppositie, ls gisteren per vliegtuig in Londen teruggekeerd van zyn bezoek aan de VS. Op een persconferentie zei hij, dat president Johnson van de VS en de andere Amerikaanse leiders, met wie hij ge sproken had, niet in twijfel waren gelaten over het verzet van de La- bourpartij tegen de voorgestelde NAVÖ-strijdmacht met gemengde bemanning. Wanneer een multilaterale NAVO- kernstrijdmacht de enige manier is om te voorkomen, dat Duitsland een kernmogendheid wordt, zou Labour er wel, zij het met aarzeling, zijn steun aan hebben gegeven. Labour meent echter, dat zulks niet het ge val is en dat een dergelijke strijd macht ook geen versterking van de Westerse afschrikmacht zou vormen. De gehele situatie zou veranderen door de wijziging van de Britse de fensie-politiek ingeval Labour de aanstaande algemene verkiezingen wint, zei Wilson. Labour hecht het grootste belang aan het voorkomen van verdere verspreiding van kern wapens. Wilson zei verder te menen, dat een aantal eenheden der Britse troe pen in Duitsland zou moeten worden gereedgehouden voor eventuele ope raties van de Verenigde Naties. De Labourpartij wil een zo groot mogelijke bijdrage leveren aan ver vulling van de Britse verplichtingen jegens de NAVO. „Een duizendtal manschappen meer ten oosten van Suez zou misschien een doelmatiger bijdrage tot de vrede vormen dan duizend man meer in Duitsland". Een persbericht, volgens het welk Labour de Britse vloot in han den van de VN zou willen spelen, berust volgens Wilson op verzinsels met politieke bedoelingen. triciteit te leveren voor verwarmings- en kookdoeleinden vond de bewinds man niet aantrekkele i omdat zulks enorme investeringen aan hoogspan ningskabels en dergelijke zou vergen. Minister Andriessen zag ondanks de aardgasbel in Groningen nog wel degelijk ruimte voor de winning van steenkool. Er blijft zijn inziens be hoefte bestaan aan kolen voor indu strie en huisbrand en op het ogenblik is er zelfs sprake van een structureel tekort aan huisbrandkolen. Toepas sing van kernenergie is nog toe komstmuziek en daarom is er voor de Limburgse mijnen, mits modern geëxploiteerd, nog wel degelijk pers pectief. In dit verband liet de be windsman blijken tegen beschermen de kolensubsidies, zoals door de E.G.K.S. ls voorgesteld, geen bezwaar te hebben, mits aan een aantal voor waarden betreffende afbouw van en controle op de subsidies wordt vol daan. Over deze voorwaarden zijn deze week in Den Haag besprekingen gevoerd. Nederland weer bij de walvisvangst De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de her nieuwde Nederlandse toetreding tot de internationale walvisconventie 1946 goedgekeurd. In dit verdrag, dat ondertekend is door de Sowjet-Unie, Noorwegen, Engeland en Nederland wordt een vangstlimiet vastgesteld, die volgens een bepaalde sleutel wordt verdeeld in vangstquota voor de verschillende landen. Onenigheid over deze quota heeft geleid tot een tijdelijke uittreding van Nederland. Het Amerikaanse leger zal worden uitgerust met een revolutionair type geweer, dat bijzonder licht weegt en dat werkt volgens 't „laser"-prin- cipe, n.l. met sterk geconcentreerd licht. De buitengewoon krachtige lichtstraal verblindt een tegenstan der tijdelijk en kan zelfs zijn kle ding wegschroeien. De voedingbatte rij kan door dezelfde militair wor den meegedragen en stelt hem in staat in totaal tienduizend „schoten" te lossen met een tussenruimte van tien seconden. In het wapen wordt de lichtstraal door een synthetische diamant gevoerd die het „samen perst" en er een grote kracht aan geeft. Sommige deskundigen zien in dit „straalgeweer" een begin van de „do dende straal", want inmiddels wordt door onderzoekers van de genie ge werkt aan een „super-laser", die 300 maal krachtiger zou zjjn. (Van onze parlementaire redacteur) De voorgestelde verhoging van de belasting op sigaretten en benzine is gisteren in de Tweede Kamer zwaar onder vuur genomen. Vooral over de verhoging van de benzinebelasting hebben minister Witteveen (Finan ciën) en staatssecretaris Van den Berge weinig goeds te horen gekre gen. De meerderheid van de Kamer maakte zich ernstige zorgen over de druk, die de verhoging zou leggen op het beroepsvervoer. (Van onze parlementaire redacteur) Vernietigende kritiek van liberale zijde en ernstige bezwaren van de drie andere regeringspartijen heeft minister Andriessen (Ec. Zaken) gisteravond in de Tweede Kamer te horen gekregen over zijn voorstel tot wijziging van de prijzenwet. De minister wil met deze wijziging optreden tegen individuele onderne mers, die zich niet houden aan de prijsgedragsregels, welke gebaseerd zijn op het akkoord van de Stichting van de Arbeid. De bevoegdheden, die de minister nu bezit geven hem slechts de mogelijkheid op te treden tegen overtredingen door bedrijfs takken en niet door individuele on dernemers. Onaanvaardbaar De liberale woordvoerder mr. Portheine noemde het ontwerp zon der meer onaanvaardbaar. Ook de amendementen, die door de andere regeringspartijen in de loop van het debat werden ingediend zouden de houding van de VVD niet kunnen veranderen, zo zei mr. Portheine. De liberale woordvoerder nam het even als andere sprekers de minister nogal kwalijk, dat hij het advies van de S.E.R. niet had gevraagd. Hij meen. de, dat de minister met de huidige wet al zeer goed, wel eens te goed, een slagvaardig beleid kan voeren. De minister realiseert het zich mis schien niet, maar dit is een veel te forse ingreep in ons rechtsbestel, zo ongeveer vatte mr. Portheine zijn ernstige juridische bezwaren samen, die voor zijn fractie, nog los van de economische bezwaren het wetsont- Amendementen De drie confessionele regeringepar tijen dienden samen een aantal amendementen in, die stuk voor stuk verzachting van de werking van het wetsontwerp ten doel hadden. Het voornaamste was het amendemenl Roolvink, dat de werkingsduur van de wet. tot een jaar wilde terugbren gen. De heer Roolvink <A.R.>, die minister Andriessen recht op de man vroeg, waarom deze de S.E.R. had ingeschakeld gaf de minister de raad in dat jaar de S.E.R. te horen en daarna rustig te overwegen hoe het onderwerp in een definitieve wet beter geregeld zou kunnen worden. Hij zei begrip te hebben voor het verzoek van de minister, maar waar schuwde hem de zaak niet te over drijven door een te zware wissel te trekken op het prijsbeleid. Evenals de C.H.-woordvoerder Van der Mei raadde de heer Roolvink de minister aan te streven naar een zo goed mo gelijke verhouding met het bedrijfs leven. Anders zou het beleid niet haalbaar zijn. De KVP-er Van Son had bezwaren tegen de criteria volgens welke de minister kan ingrijpen. Deze zijn alle gebonden aan het inzicht van de minister, aldus deze woordvoerder. Namens zijn fractie en namens de C.H. en de A.R. diende hij een Als de verhoging doorberekend kan worden in de vrachtprijzen wor den vele goederen duurder, waardoor de prijsstabilisatie wordt doorkruist. Als de doorberekening niet wordt toegestaan wordt de belastingdruk onrechtvaardig verdeeld, zo ongeveer luidde de argumentatie van de tegenstanders. Om althans een deel van het be- roepsvervoeer van de verhoging te vrijwaren vroegen zowel de woord voerder van de KVP als die van de AR en de CHU aan de minister om de verhoging van de wegenbelasting voor de niet-benzinerijders te laten vallen. De WD-er Joekes rekende de Kamer echter voor, dat daarmee een discriminerende grens dwars door het wegverkeer getrokken zou wor den. Van het zware wegverkeer be hoort meer dan de helft tot de ben zinerijders. Bovendien zijn er onder het personenverkeer vele beroepsma tige rijders. De heer Joekes stelde de minister voor het in de toekomst te zoeken in twee verschillende soor ten benzine. Een soort voor de be- roepsrijders met weinig belasting en een soort voor de plezierrijders met meer belasting. Eerst antwoord De KVP-er dr. Lucas wilde zijn eindoordeel over het complex van verhogingen laten afhangen van het antwoord van de minister. Hij uitte sterke twijfel aan het nuttige effect van de maatregelen. „Ik ben bang, dat de minister de kip slacht die de gouden eieren legt", zei deze KVP-er. Dr. Lucas maakte duidelijk, dat hij zijn houding voor een groot deel zal laten bepalen door 's ministers be reidheid om snel een wetsontwerp tot neutralisering van de progressie in de loon- en inkomstenbelasting in te dienen. „Reeds diverse jaren zijn we nu al met de beloften overstroomd", aldus deze woordvoerder. I Over belastingverzwaring hoeft de regering niet lang te denken, zo Mr. PORTHEINE onaanvaardbaar een amendement in, dat de betrokken ondernemers meer gelegenheid wil geven om gehoord te worden. De „DOOPPALEIS" IN LENINGRAD Bogdanow, communistisch partij secretaris voor Leningrad, heeft in het vakbondsorgaan Troet meege deeld, dat Leningrad spoedig over 'n prachtig „dooppaleis" zal beschikken. De communistische autoriteiten wil len hiermee de christelijke doop te gengaan, die vele Russen hun kin deren nog steeds laten geven. Er wordt in de Sowjet-Unie reeds namens de godloochenaars gedoopt. klaagde de AR-woordvoerder Kieft, maar het duurt jarenlang voor er iets concreets aan de verlichting wordt gedaan. De heer Kieft vroeg de minister of hij wel overleg had gepleegd met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat. Evenals de CHU-woord voerder Schol ten en de socialist Peschar meende deze spre ker dat de minister beter de accijns op alcohol had kunnen verhogen in- plaats van het Invoerrecht op benzi ne. Geen illusies Met verschillende andere sprekers maakte de heer Scholten zich niet veel illusies over de door de minister beloofde tijdelijkheid van de verho ging. De heer Peschar noemde deze tijdelijkheid zelfs een steeds schim miger zaak. Deze spreker vreesde evenals de heer Scholten, dat de minister de verhogingen zal inbouwen in een structurele belastingwijziging waarin ook de neutralisering van de pro gressie zal worden opgenomen. Daar mee zal dan de tijdelijkheid verdwe nen zijn. Hij waarschuwde de minis ter er niet al te veel op te rekenen, dat zijn fractie zal voorstemmen. Be trekkelijk weinig kritiek had de WD-er Joekes .Hij achtte het hele complex acceptabel als de minister duidelijk zou zeggen, wanneer het wetsontwerp tot neutralisering van de progressie zou worden ingediend. Deze indiening zal op korte termijn moeten geschieden, aldus de liberale woordvoerder, die er overigens volko men mee akkoord zou gaan als in het wetsontwerp de datum van in voering open gelaten zou worden. Belastingverlaging nu is econo mische waanzin, zei hij. moeilijkheid is. zo zei drs Van Son. ae gouKvocnenaars gedoopt. I dat de wet tete strafbaar stelt waar- doch dit geschiedt m het „paleis voor over nog een „communis opinio" staat. Steun Omdat ook de vertegenwoordigers van de boeren, de GPV' en de SGP zich tegen het ontwerp bleken te ver zetten kreeg de minister slechts de onverdeelde steun van de pacifisten en van de Party van de Arbeid. Namens deze laatste fractie zei mevr. Brautigam: de wijziging spreekt ons wel aan. Een brandweerman moet ook een schoorsteenbrand mogen blussen en niet moeten wachten tot het een uitslaande brand is gewor den, die de belende percelen bedreigt. Ook meende zy, dat de minister de de huwelijksinzegening". Volgens Bogdanow hebben sinds de oprichting, nu vier jaar geleden ,van het eerste Sowjetrussische „paleis voor de huwelijksinzegening" te Le ningrad, zestigduizend echtparen hun huwelijk aldaar laten inzege nen. „Wij kunnen, nu er een tweede dergelijk paleis komt, verwachten dat de kerkelijke huwelijksinzegenin gen een zeldzaamheid zullen worden" aldus de partijsecretaris voor Le ningrad Over de doop schrijft Bogdanow nog: „De Russische autoriteiten stre ven ernaar het insenrijven van de jonggeborenen op een dergelijke plechtige wijze te doen geschieden, dat dit een feit voor de ouders een werkelijke herdenkenswaardige ge beurtenis wordt. De ouders krijgen, wanneer zij hun pasgeboren kind la werp niet aanvaardbaar maakten, amendement in. dat tct doel heeft bij .Wij zijn verontrust over het wets ontwerp". aldus mr. Portheine. Het zet de deur open voor subjectief in grijpen en willekeur introduceren. het overwegen van maatregelen tegen prijsopdrijvers de geldelijke omstan digheden van deze bedrijven in aan merking te nemen. Tevens diende hU S.E.R. h,d moeten r»»dpfe,en. M»r ten"m«h?üvën ^enicpennmc overntens vond e.j dot het voorstel waarin naam en geboortedatum zijn voldoende waarborgen voor de gegrjft. Wie zou een dergelijk aan- rechtszekerheid bevatte. i denken niet op prys stellen?" aldus Vanmiddag zou minister An dries- j de communistische partijsecretaris sen aasx het woord komen. I voor Leningrad. De belastingverhogingen waarover de Tweede Kamer gisteren en vandaag debatteert, omvatten ten eerste een tijde lijke verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine van f24,25 op f28,— per 100 liter. Ten tweede: een tijdelijke ver hoging van de omzetbelasting op op sigaretten van 5 tot 7 De regering verwacht, dat de verhoging van het invoerrecht op benzine 75 miljoen gulden per jaar zal opleveren. De ver hoging van de sigarettenaccyns zal een bedrag van 135 miljoen gulden per jaar opleveren. De inkomsten van de fiscus zullen dus bij aanvaarding van de voor stellen met 210 miljoen gulden per jaar stijgen. De regering wil belde verhogingen op 1 april in voeren en is van plan ze na een Jaar weer ln te trekken. De in voering van de verhoogde ta baksaccijns zal tegelijk plaats hebben met doorberekening van de loonsverhogingen in de siga rettenindustrie. Verhoogde om zetbelasting en doorberekening van de lonen samen zullen de prijs van sigaretten met Vi doen stijgen. Voor motorrijtuigen, die niet op benzine rijden zal de motor rijtuigenbelasting worden ver hoogd tot een peil, dat overeen komt met de verhoging van de benzinebelasting. Deze maatre gel zal dus van toepassing zijn op auto's, die op dieselolie en LPG rijden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9