sHAVEN AMSTERDAM1 TOT MORGEN DICHT Duitse zakenman speelt voor „gulle" piraat Zeeschepen wachten voor miljoenen schade Aanvaring op het Noordzeekanaal Grote spanning in de coalitie in Bonn Spijt van gestuurde bloemen aan Prinses? In Breda JACHT OP ONTSNAPTE GEVANGENEN Oplossing voor Cyprus naderbij FDP laat CDU in de steek Bemiddelingspoging in conflict BAR WEEK IN AMERIKA FRIO DIEPVRIES FRIONOR „IMP" JONGELEEN (§uc/ ?ïlteuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 5 MAART 1964 No. 31204 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per ween. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse haven zal tot vrijdagmorgen afgesloten zijn van de zee, als gevolg van een aanvaring op het Noordzeekanaal tussen het ruim 10.000 ton metende vrachtschip Averdijk van de Holland-Amerika Lijn en de Alexandra-K (3500 ton) uit Pa nama. De aanvaring geschiedde gisteravond kort na zeven uur. Op de plaats van de aanvaring tussen de Hembrug en het pontveer bij Buitenhuizen is het kanaal over de volle breedte gestremd. Zelfs kleine binnenschepen kunnen niet passeren. Vanmorgen lagen aan de west- tijde op het kanaal en in IJmuiden vijf zeeschepen te wachten op doorvaart naar Am- dam. In de Amsterdamse haven zijn tien schepen verhinderd uit te varen. Tot morgenochtend ral dit aantal nog met twintig i toenemen, waarmee de schade als gevolg van de aanvaring tot in de miljoenen zal lopen. De Averdijk heeft zich met de boeg ln de stuurboordzijde van de kleine Panamees geboord. Het scheepje was met een lading van 2000 ton asfalt op weg naar Amsterdam. Het bergingsbedrijf van de rederij Goedkoop heeft uit IJmuiden een kraan en drie onderlossers gezonden en aan de Amsterdamse zijde een kraan en drie lichters beschikbaar gesteld. Voorts zijn negen Goedkoop- sleepboten ter plaatse. Reeds vannacht bleek, dat het zin ken van de Alexandra-K alleen kan Politiepatrouilles en militairen zUn gisteravond in het Mastbos in Breda begonnen met een grootscheepse jacht op twee jeugdige arrestanten, die omstreeks kwart voor acht by de tuchtschool aan de Bredase Bouvig- nelaan zijn ontsnapt. De jongens zijn nog niet gevonden. Het tweetal, een 17-jarige Rotter dammer en een 18-jarige Hagenaar is negen maanden geleden uit het Bredase opvoedingsgesticht ontsnapt en heeft sindsdien stelend zijn weg gezocht naar Italië, Zwitserland en Oostenrijk. Met een gestolen auto vluchtten de twee destijds de Neder landse grens over. Tenslotte zijn zij in Zwitserland aangehouden. Van daar werden zij per vliegtuig op transport gesteld naar ons land. Gis termorgen werden zij afgehaald op Schiphol en onder bewaking van een parketwacht per celwagen naar Bre da gereden. Op het moment dat zij de tucht school zouden binnengaan, zagen zU de kans schoon en glipten in de duis ternis het bos in. De verbouwereerde parketwacht kon ze niet meer inha len. De ontsnapten staan volgens^ de Bredase politie bekend als „zware jongens", die al heel wat diefstallen en inbraken op hun naam hebben staan en zich bovendien herhaalde lijk aan joyriding hebben schuldig gemaakt. Sinds hun ontsnapping uit de Bredase tuchtschool tot hun ar restatie in Zwitserland hebben zij vrijwel de ene auto na de andere gestolen. Zodra de ontsnapping bekend was gingen twintig man politie en zeven militaire patrouilles van drie kadet- ten van de militaire academie met een speurhond het bos in. De hond raakte op het spoor van de vluchte lingen, maar kon zich ter hoogte van de schietbanen in het Mastbos niet meer concentreren. WEERBERICHT IETS MINDER WIND Het K.NM.I. verwacht van heden- tot morgenavond: wisselende bewol king met hier en daar een sneeuw bui. Aanvankelijk nog krachtige, morgen geleidelijk tot matig afne mende noordoostelijke wind. Over wegend lichte, maar in het oosten van het land hier en daar matige vorst- (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 MAART Zon op: 7.15 uur; onder: 18.28 uur; Maan op: 2.18 uur; onder: 10.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.19 en 20.48 uur; laagwater te 3.42 en 16.10 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina'» worden voorkomen door de lading (grote brokken asfalt) voor 't groot ste deel te lossen. Spectaculair Vanmorgen vroeg is met dit lossen, dat onder zeer moeilijke omstandig heden gebeurt, een begin gemaakt. Om te voorkomen dat de Alexandra- K te veel water zal maken, blijft de Averdijk langzaam vooruitstaan, zo dat de boeg zich stevig in het grote gat van het Panamese schip blijft duwen. Het lossen van de brokken asfalt uit het gehavende schip vormt een spectaculair schouwspel, dat aan beide oevers van het Noordzeekanaal door vele honderden nieuwsgierigen wordt gevolgd. Tal van autoriteiten zijn vanmor gen met kleine motorboten uit Am sterdam naar de plaats des onheils vertrokken. Zuiging De Averdijk vaart in charter voor de VNS en was aan de Javakade ge laden met stukgoed. Met een sleep boot van Goedkoop voor en één ach ter vertrok het schip gisteravond naar IJmuiden om zee te kiezen. Op dat moment was de Alexandra-K, die uit Turkije kwam. uit de IJmuider sluizen het Noordzeekanaal binnen gevaren. Het schip voer op eigen kracht. Ter hoogte van het zij kanaal F kwam het zeegaande Noorse vracht schip Bonita de Alexandra-K tege moet. Bij het passeren bleek de Noor zoveel zuiging te veroorzaken, dat het Panamese scheepje uit de koers raakte op het moment dat de achter de Bonita aanvarende Averdijk na derde. De loods aan boord van de Alexandra-K gaf onmiddellijk op dracht tegenroer te geven, maar het schip bleef naar bakboord afdrijven. Dwars op kanaal Op de brug van de Averdjjk zag men de wanhopige pogingen van de Panamees om weer in de koers te komen. Een aanvaring scheen onver mijdelijk. Om nog te redden wat er te redden viel, liet de Averdijk ijlings het anker vallen, maar het was al te laat: de boeg van het Rotterdamse schip boorde zich krakend in de stuurboordzijde van de Alexandra-K en drong bijna 5 meter diep in de lading. Als de Averdijk een ogenblikje la ter was geweest met het uitwerpen van het anker, zou de Alexandra-K midscheeps bij de brug zijn getroffen en vrijwel onmiddellijk zijn gezon ken. De Averdijk ligt thans geheel dwars op het kanaal en drukt met de boeg het Panamese schip tegen de noordelijke oever. Het Noordzeekanaal heeft ter plaatse een spiegelbreedte van bijna 175 meter en een bodembreedte van 75 meter. Er worden op het ogenblik voor een bedrag van 80 miljoen gulden werkzaamheden aan het Ka naal verricht om de breedte in eer ste instantie op 200 meter (ln een volgende fase op 300 meter) te bren gen, waarbij de diepte van 10.60 me ter op 14 meter, respectievelijk 15 meter wordt gebracht. In 1965 zal het mogelijk zijn dat de Amsterdam se haven door schepen tot 80.000 ton wordt bezocht. De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten een vredesmacht van de V.N. voor Cyprus te vormen en een be middelaar te benoemen, die moet pogen aan het geschil een einde te maken. Er heerste na de stemming alom tevredenheid, vooral ook omdat de Russische vertegenwoordiger zijn stem aan het voorstel had gegeven, naar men zegt op speciaal verzoek van aartsbisschop Makarios, die han delde op aandrang van de Amerika nen. Makarios verklaarde, dat de reso lutie het Grieks-Cyprische standpnt rechtvaardigt, omdat het voornaam ste doel van het beroep op de Veilig heidsraad was Cyprus veilig te stellen voor interventie van buitenaf (Tur kije). Premier Inönü van Turkije noemde de resolutie een „groot suc ces voor de Turken", waardoor het vraagstuk van de veiligheid op Cy prus op weg is naar een oplossing. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Erhard is er gisteravond in een kabinetsver' gadering, die drie uur duurde, in geslaagd de vijf liberale minis' ters te winnen voor de omstre den verhoging van de kinder bijslag. In het parlement hadden de liberalen (FDP) hun coalitie genoten van de CDU in de steek gelaten en zich achter de ziens wijze van de socialisten ge schaard. Het kabinet besloot echter zich te houden aan zijn standpunt, dat de verhoging van de kinderbijslag van 1 januari j.l. af in werking treedt, doch dat de schatkist pas van 1 juli af de lasten ervan voör haar rekening neemt. In plaats van hun CDU-regerings- partners te steunen, zoals was ver wacht, stemden de liberalen in de Bondsdag voor een socialistisch amendement, dat bedoelde de staat reeds op 1 april de kinderbijslag voor zjjn rekening te laten nemen en daarmee het bedrijfsleven van deze last te bevrijden. Het amendement zou de regering echter op 550 mil joen mark aan onvoorziene uitgaven (Van onze Hilversumse correspondent) De „piraat", die in de afgelopen dagen voor duizend gulden bloemen aan Prinses Beatrix schonk, is helemaal geen piraat. Het is de Duitse zakenman L. Speyer uit Frankfort die graag verras singen bereid aan onbekenden. De heer Speyer Is 38 jaar en groot handelaar in parfums, grammafoon- platen en textiel, doet zaken in onroerend goed en in verzekeringen, zo heeft jonkheer F. Bosch van Dra- kesteyn ons gisteren onthuld. De jonkheer kreeg vorige week woens dag een telegram van de hem onbe kende heer Speyer, waarin deze zijn komst aankondigde. Donderdag kwam hij. „Hij was mij volslagen onbekend. Toen hij binnenkwam bood hij mijn vrouw een doos aan met 77 flesjes parfum als introduc tiegeschenk. U kunt begrijpen, hoe lekker het hier thans in huis ruikt" aldus de jonkheer, die met stijgende verwondering hoorde van de heer Speyer, dat deze bemiddelen wilde in een conflict, dat gerezen zou zijn tussen prinses Beatrix en de jonk heer. Conilict De heer Speyer had in een Duits blad gelezen, dat tussen de bezittin gen van prinses Beatrix en de ach tertuin van het paleis Soestdijk een stuk bosgrond ligt, dat eigendom van de jonkheer is. De Prinses die zo graag per auto van haar kasteeltje naar het paleis Soestdijk wil rijden, niet over de weg, maar over de grond van de jonker, had deze grond willen kopen, maar de jonkheer vroeg te veeL Dat was een groot conflict komen te staan. Erhard zou vandaag een bespreking voeren met de parle- mentsfractie van de FDP. Men is zeer benieuwd hoe de liberalen mor gen zullen stemmen, wanneer het voorstel ln derde lezing wordt be handeld. In de gelederen heerst grote ont stemming over de houding van de FDP. Zoals ex-kanselier Adenauer gisteravond verklaarde: „De CDU krijgt de laatste dagen van de FDP oorvijg op oorvijg". En dat is lastig te ontkennen. De FDP heeft zich in feite solidair verklaard met Willy Brandts toespeling dat het de schuld is van de Bondsregering, dat de nieuwe Berlijnse pasjesregeling voor Pasen is mislukt. Zij heeft voorts verklaard dat zij het eens is met Brandts voorstel een sociale commis sie voor de pasjeskwestie te vormen. Daarin zouden vertegenwoordigers van de drie partijfracties, de Bonds regering en de Westberlijnse Senaat zitting moeten hebben. Die commis sie zou zich ook bezig moeten hou den met het uitwerken van een politiek op lange termijn voor de betrekkingen tussen de Bondsrepu bliek en de DD.R. Ze zou ln feite een drie-partilenregering voor de in- ter-Duitse politiek vormen. Dit thema komt morgen opnieuw in het middelpunt der belangstelline bli een gesprek tussen Erhard en Brandt. Advertentie Slot pag. 2 Een tekening van het schip Wij komen", dat de gelijkna mige stichting in samenwerking met Verolme wil laten bouwen. Het 20.000 ton metende schip zal plaats bieden aan 850 passa giers. Er zullen speciale voor zieningen worden aangebracht met het oog op de oudere passa giers. De bedoeling is dat het schip over de gehele wereld zal gaan varen om ouders in de ge legenheid te stellen hun geëmi greerde kinderen te bezoeken. De Averdijk" (links) zit nog muurvast in het Panamese schip Alexandra K". Tezamen slui ten zij het gehele Noordzee kanaal af. Johnson benoemt t geworden, zo had het Duitse blad geschreven. De heer Speyer kwam zo maar uit de lucht vallen om dit conflict even bij te leggen. Hij wilde het geschil tussen vraag- en biedprijs graag bij betalen. Jonkheer Bosch van Drake- steyn hoorde hem met stomme verba zing aan: „Er is helemaal geen con flict met de Prinses, zij mag vrijelijk over de bewuste grond rijden, die eigendom is van mijn zuster en my, zo had hij de heer Speil gezegd. Koude douche Het werd een wat koude douche voor de Duitser, die door de Jonkheer wordt beschreven als een lange, wat zonderlinge man, die enigzins ner veus en verward deed, maar beslist serieus was. Hij had verteld, dat hij als kind van een gemengd joods echtpaar voor de oorlog uit Duits land was geëmigreerd naar Amerika en tijdens de oorlog de Amerikaanse veiligheidsdienst meehielp Duitsers op te sporen. Nu woonde hij weer in Duitsland, deed grote zaken en vond de Nederlanders een bijzonder prettig volk. Wat hem erg hinderde was, dat hij telkens weer moest be merken, dat de Duitsers het meest gehate volk van Europa bleken te zijn. Verering HU verklaarde een stille verering voor de kroonprinses te hebben. Ook zei hU dat hij een erg eenzaam man was en dat hy nimmer vrienden had gehad. Omdat er dan toch geen conflict was, waarin hU financieel Iets kon doen, ging hU de Prinses bloemen sturen, vertelde hy. Twee enveloppen met ieder vijfhonderd gulden maakte hy klaar. Twee ge lijkluidende brieven schreef hy, in het Engels, want hy wilde niet de Duitser zyn, zoals hy had gezegd. Twee Soester bloemisten kregen ieder vijfhonderd gulden, de heren C. Kraayenhagen en J. Geytenbeek. Zich ln de anonimiteit verbergend, ondertekende hij met de piraat, om dat het pas carnaval was geweest. tien vrouwen op hoge posten President Johnson heeft tien vrouwen hoge overheidsfunc ties gegeven. Bij deze tien zijn mevr. Virginia Mai Brown, die als eerste vrouw benoemd is tot lid van de commissie van handelsbe trekkingen tussen de staten en mevr. Katherine White, die benoemd is tot ambassa deur. Het land, waar zij de i Amerikaanse belangen zal behartigen, zal later bekend worden gemaakt. Johnson maakte deze be- noemingen gisteravond be- kend op een diner van de i Nationale Persclub voor vrou wen. Spijt! Onze correspondent in Bonn be richt voorts het volgende: heeft de „Piraat" spijt van de rozen en an jers die hij aan Prinses Beatrix stuur de? Betreurt hy zijn briefjes van honderd? Of vindt hij dat hij zijn mond al genoeg voorbij heeft ge praat met de verklaring dat het hem er slechts om ging de Prinses te troosten voor het stuk gebied dat niet te koop bleek? Op al deze vragen blijft het antwoord in een melancho liek donker liggen. Want: de „Pi raat" antwoordt niet meer. Belt men nameiyk de heer L. Speyer in Frankfort, dan zegt hy. „Speyer hier". Informeert men vervolgens be leefd hoe dat nu zat met die bloe men, dan zegt hy met enigszins be vende stem: „De heer die u wenst te spreken is niet te spreken. Ik kan niets zeggen. Het spUt my, alstublieft, dank u wel, goeden avond", en legt de hoorn op de haak. By wervelstormen in zes staten in het zuiden van de VS zUn gisteren elf mensen om het leven gekomen en 40 gewond. Er is veel schade aange richt. Te Forrest City in Arkansas trof de bliksem een huis dat in brand vloog. Zeven mensen kwamen om. In west-Kentucky woedde een wervelstorm. Twee getroffen gehuch ten zagen er volgens een ooggetuige uit „alsof zy met een enorme bezem geveegd waren". Kabeljauw I Grilietten Extra voordelig 8 portie, per doo. 2^5-voor SMAKELIJK ETEN Advertentie LEVERBAAR WILT U PROEFRIT Belfc U dan even: AUTOBEDRIJF ST.-JACOBSGEACHT 10-10 LEIDEN TEL. 21560 Uit het Leidsch Dagblad van 4 Maart 1864: i In Oostenrijk worden thans de schoolboeken op J maispapier gedrukt,, naar- a dien, volgens het gevoelen i der geneesheeren, dat gele a papier de oogen minder ver- a moeit dan het witte. i

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1