Grote hoeveelheid netten in brand Ruby kon voor zijn Brandweer van gisteravond aan het blussen Doodstraf geëist in Barcelona tegen drie Amerikanen Aan de Zuidstraat in Katwijk aan Zee ,VALKENBURGS HARMONIE' MET JEUGD VERSTERKT Diverse gave presentaties Niet meer dan 3.000 doden X LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 MAART 1964 Af en toe klonk er een doffe knal van een springende ruit. Niet veel te zien Voor de toeschouwers, die door de Katwijkse politie op een veilige af stand werden gehouden de dam werd afgesloten was er niet veel meer te zien dan rook en stukke ruiten. De buitenzijde van het pakhuis is niet beschadigd. Vanmiddag kon men nog geen mede delingen doen over de oorzaak en het bedrag van de schade, maar dat deze zeer aanzienlek is staat wel vast. De tenten van de strand exploitanten hadden alleen te lijden van het bluswater, dat in grote hoeveelheden op de netten werd gespoten. Katwijk aan Zee werd gister- [ddag omstreeks half zes op schrikt door het geloei van de [ene van de brandweerauto. Er as brand uitgebroken op de ittenzolder van de firma Par- vliet aan de Zuidstraat. De andweer. die onder leiding m commandant J. Verloop di et na het alarm met groot ma liaal uitrukte, was zeer snel t plaatse. invankelyk liet de brand zich niet ernstig aanzien, maar later werd duidelijk, dat het bijzonder moeilijk was de smeulende getaande netten te blussen, temeer omdat de uiter ste voorzichtigheid betreft moest gorden voor de omliggende pan- .M*n. De gehele nacht heeft het 'Xv.^jblussingswerk voortgeduurd en £-£:£van morgen vertelde commandant v*'-:::::5Verloop, dat er ook nog wel een groot gedeelte van de dag mee zal ix^zün gemoeid. pand, waarin de brand woedt, uit een benedenverdieping i^V^en een midden- en bovenzolder. de bovenzolder liggen twee ^Ai^tcomplete haringvleten «samen on- $$weveer 200 netten» opgeslagen en -V-V^©P de middenzolder visnetten, •v.'S3camouflagenetten en ander mate. gj^piaal, dat bij de visvangst gebruikt De leden van de Katwijkse vrijwillige brandweer hadden door de rookontwikkeling geen gemakkelijke taak. (Foto L.D./J. v. Duijn, Katwijk a/Z.) wordt. De benedenverdieping is in gebruik bij de Strandexploitanten W. Lange en T. de Best, die er tenten in hebben opgeborgen. De brand is op één van de zolderver diepingen ontstaan. Over de oor zaak is nog niets bekend. De brandweer hoopt het gebouw te kunnen behouden. Belangstelling De brand trok in de avonduren na tuurlijk grote belangstelling van de burgerij. Loco-burgemeester H. P. Bloot (burgemeester H. Duiker was uitstedig) en de inspecteur van politie, waarnemend-politiechef J. v. d. Langen sloegen met aandacht het blussingswerk van de Katwijkse vrijwillige brandweer gade. De mannen hadden lang geen ge makkelijke taak, want de getaande smeulende netten veroorzaakten een hevige rookontwikkeling. Met zuurstofmaskers begaven enige brandweerlieden zioh op de zolders om de situatie in ogenschouw te nemen. Het bleek toen, dat het zeer moeilijk zou zijn de brand te blus sen. Vlammen waren er niet te zien. Het was slechts een smeulende massa, die zich op de zolder bevond. Met vele stralen hield men de netten nat. doch het smeulen en de rook- ontwikkeline bleef voortduren. Ook vanmorgen! Toen men bezig was het grote aantal netten uit elkaar te trekken. Daar was men gisteravond reeds mee begonnen. „Vaikenburgs Harmonie" is In het najaar voor het eerst naar een Fede ratie-Concours gegaan en kwam daar, vier punten tekort voor de eerste prijs Uitmuntendheid. Waren er geen achtergronden te beschouwen, dan zou men kunnen zeggen: hoe valt het te rymen, deze tweede prjjs voor een harmonie, die eerder „Superieur" heeft verdiend? Maar een blik op het orkest gaf een veranderde samenstelling aan, er is jeugd bijgevoegd. Boven dien bleek de klank anders: lager! De lang begeerde verwisseling van in strumentarium van hoge naar lage stemming was dus een feit geworden. Waarmee evenwel weer aanpasslngstyd is gemoeid. De voorzitter de heer Rhijnsburger zeide het podium met toepasselijke souvenirs te kunnen verlaten. Hij was „de boer opgegaan" en had „dag en nacht" papier verzameld: uit komst 47.000 kg. opbrengst f 2300. Van dat gewicht is 'hem maar 1% thuis gebracht De beschermheer, burgemeester Van der Have, heeft o.m. gesproken over het 40-jarige huwelijksfeest van de dirigent Willem de Zwart, de hal ve eeuw lidmaatschap van het lid Gravenkanip. over de tevredenheid inzake ledental en financiële positie van het korps. Vaikenburgs Harmonie is dus door jeugd en gewijzigd instrumentarium in reconstructie. Verleden jaar schre ven we, dat hoogtepunten ontbreken, omdat alles hoogte hield! Nu waren er wel hoogtepunten, véél zelfs. Ze kwamen korstondig in alle werken voor en profiteerden daar a.h.w. mee over de nieuwe toekomst. Maar ze wisselden nu nog af met episodes, waarin de voord rachtstroom stroef werd en de orkestrale eenheid te lij den kreeg van remmingen en onge lijkheid in de figuraties. Dikwijls sleepten desondanks de „oude rotten" de jongeren mee in vlotte en gave presentaties. Altijd was de tempovastheid gegarandeerd en aan toon- en reliëfvormi-ng bleek veel zorg besteed. Juist nu er nogal wat te schaven overbleef, werd extra duidelijk hoe instructief De Zwart's directie is. Wie zou bij hem aan enige bedoeling kunnen twijfelen? We zijn nu zeer sterk benieuwd Het programma vermeldde enige marsen 'w.o. de mooie „Langste Dag" van Anka en optreden van de drumband. Als concertstukken de ouvertures Dichter und Bauer van Suppé en Marinarella van Fucik, de goedgekozen Suite Scènes des Champs van Boedijn «die blijkbaar geen Nederlands meer kent>. het uit stekend voor blazers overdraagbare Egyptische Ballet van Luigini en een Mahrische Rhapsodie van Peter See- ger. De beste troeven lagen o.i. in Boedijn, die in zijn suite via gestopte schalbekers menig verrassend effect opleverde. Heel goede solo-trekken hebben zeker niet ontbroken. Na de pauze door de „Comedia Ma rina" de klucht „Drie is teveel" van vader en zoon Blaaser. 1 Samen overweegt men hoe len het beste de smeulende net- i kan blussen. I L.D./J, v. Duijn, Katwijk a/Z.) Kerk en staat in Polen Ven et van R.-K. Kerk Wieslaw Myslek, een leek die met gezag spreekt en schrijft over ker kelijke aangelegenheden en daarbij het standpunt van de Poolse rege- j ring pleegt weer te geven, heeft In het blad „Zycie Warszawy" de lei ders van de R.K. Kerk in Polen be schuldigd van pogingen om toezicht van de staat op het godsdienston derwijs te voorkomen. Hij waar schuwde ervoor, dat zij die in het verzet volharden, met overheidsmaat regelen rekening moeten houden. De bisschoppen hadden volgens hem getracht een sfeer van „strijd en dreiging" rond deze kwestie te scheppen en o.m. de priesters bevo len zich te verzetten tegen het staats toezicht en de toepassing van andere bepalingen. In 1961 nam het parle ment twee wetsontwerpen aan, waar door het godsdienstonderricht op staatsscholen verboden werd. Wel mochten er in het hele land rond 1.000 gelegenheden voor godsdienst onderwijs worden geschapen, mits deze werden ingeschreven, het onder richt. de twee uur per week niet overschreed en op dit onderricht, dat louter godsdienstig moest zijn, staats toezicht kon worden uitgeoefend. Myslek zegt voorts in zijn artikel, dat de staat, op een paar uitzonderingen na, niet kan toestaan dat monniken deze godsdienstlessen geven. Mon niken waren namelijk verantwoor delijk geweest voor „politieke beto gingen. onverdraagzaamheid en fa- I natisme". De openbare aanklager by de rechtbank in Barcelona heeft gis teren doodstraffen geëist tegen drie Amerikanen en een Spaanse, die wor den beschuldigd van moord op een Spaanse kleermaker in november 1962. Tegen een Amerikaanse en een Engelse vrouw eiste hy wegens me deplichtigheid respectieveiyk acht tien jaar en elf jaar gevangenis straf. Het proces tegen de zes ver dachten, die vyftien maanden in voorarrest hebben gezeten, ving gis teren aan. De drie Amerikanen, James Bell Wagner uit New Jersey, Jimmie Stephen Johnston uit Framingham en John Joseph Hand uit Detroit, werden geboeid voor de rechters ge bracht. zy worden ervan beschuldigd de kleermaker Francisco Rovirosa Closas in zyn atelier vermoord te hebben. De Spaanse vrouw, aan wie ook moord ten laste werd gelegd, is Maria Velasco, 33 jaar oud. De naam van de Amerikaanse luidt Nancy Hand, schoonzuster van een der beklaagden, terwijl de Engelse Joan Bryden heet. De officier van Justitie, Manuel Casado, zei dat de Spaanse, die hier terechtstond, een verhouding heeft gehad met het slachtoffer, zy had ook met verdachte Johnston samen gewoond. Maria Velasco heeft voor gesteld Rovirosa uit de weg te rui men om aan geld te komen, aldus mi. Casado. Samen met Johnston ging zij naar Barcelona waar het paar Wagner ontmoette, die wel mee wilde doen. John Hand vergezelde Wagner naar het atelier van Rovirosa en De eerste vier getuigen in het I proces tegen Jack Ruby wachten in het gerechtsgebouw van Dal- las tot zij worden opgeroepen, j Campbell. Billy A. Rea. Geor- j daad niet zenuwachtig gia Mayor en John Newman. C Nadat dinsdag een uit acht man- Campbell de Indruk te hebben, dat I nen en vier vrouwen bestaande jury Ruby zich zorgen maakte over een K I was gevormd, is gisteren in Dallas, financieel vraagstuk. Hy scheen er P I* k P I li k I f» V P 11 in de Amerikaanse staat Texas, hei i zich ook bezorgd over te maken, dat J eigenlijke proces tegen de plaatse- het orkest van een van zyn nacht- liike nacbt-'ubeiTenaar Ja^k Rubv clubs voornemens was te vertrekken. NED. HERV. KERK Beroepen te Goes (4e predpl.) M Kalmijn te Rotterdam-Charlcis Rubenstein) begonnen, die wordt eschuldigd van moord met voorbe dachten rade op Les Oswald, de ver van presi- te Zalk en Veecaten G J. Voortman moedelyke moordenaar te Dussen (N.-B.i te Sluiskil (toez.i dent Kennedy. H. J. Ruls. kand. te Utrecht Ruby verklaarde by de aanvang van de zitting zich niet schuldig aan het ten laste gelegde te gevoelen. Zijn vuornaams'e verdediger Belli verklaarde, dat Ruby zich ock niet schuld 'g achtte aan het plegen van de daad in een toestand van gestoor de geestesgesteldheid. liet proces begon nadat de weer •'^•stelde rechter Brown een aantal sects eerder door de verdediging naar veren gebrachte bezwaren als ongegrond had bestempeld. Een van deze bezwaren was dat in Dallas geen onpartijdige jury in de zaak tegen Ruby zou kunnen worden sa mengesteld, zodat het proces tegen i hem elders zou moeten worden ge- voerd. De 46-jarige Don Campbell, een i advertentie acquisiteurs van de „Dal- I las Morning News", was de eerste De ambassadeur van India ln Setuige van de openbare aanklager. Moskou heeft tijdens èen in Ranch. Ut MtetT™ GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Den Helder H, Smit te Terneuzen. EVANG. LUTH. KERK Beroepen ts Leeuwarden H. L. G Ouwerkerk te Tiel te Den Helder G. W. v. Dunnewold, prop. te Aalten BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen de benoeming tot stai- lld van het Baptisten Theologisch Se minarium te Rüschl-kon (Zwitserland) Th. v. d. Laan te Noordbergum CHROESJTSJOW NAAR INDIA gehouden persconferentie meege deeld, dat premies Chroesjtsjow een uitnodiging van premier Nehroe vcor een bezoek aan India heeft aanvaard. Vaikenburgs Harmonie tijdens de uitvoering. (Foto LD./Holvast) de moord op president Kennedy, het kantoor van zyn blad met Ru by had zitten praten. In antwoord op een vraag van Ruby's voornaam ste verdediger Belli verklaarde VN-rapport over Watoetsi: De volgende getuige a charge John Newman, eveneens werkzaam bij de advertentie-afdeling van de „Dallas Morning News" verklaar de dat Ruby zich in zyn kamer bevond, toen bekend werd dat er een moordaanslag op president Ken nedy was gepleegd. Zij waren daar op beiden naar een televisietoestel gerend. De vraag, of hij toen iets ongewoons in het gedrag van Ru by had opgemerkt, werd door New man ontkennend beantwoord. Verdediger Joe Tonnahil vroeg of hij Ruby wel eens in een staat van hysterie had waargenomen. Newman antwoordde: „Het hangt er vanaf wat u onder hysterie verstaat. Hy kon opge'.onden worden". Tonahill: „En werd hij dan weer kalm. alsof er niets was gebeurd?" Newman: „Zo was het inderdaad". Doyle Eaine, een employé van de telegraafmaatschappij „Western Union", die ook als getuige a charge was ongeroepen, verklaarde dat Ruby 3 minuten voor hij Oswald doodschoot bij hem telegrafisch een cheque had verstuurd. P.uby v.as toen kalm en vertoonde geen tekenen van zenuw achtigheid, zo zei Lane. De verdediging voerde daarop aan, dat deze getuige op treffende wyze bewees dat Ruby zyn aanslag op Oswald niet vooraf had beraamd. Twee andere getuigen verklaarden, dat de beschuldigde verscheidene po gingen had gedaan de plaats te we ten te komen waar Oswald zich pre cies bevond, in het bijzonder toen op zaterdag 23 november bekend was gemaakt, dat Oswald naar de ge vangenis zou worden overgebracht. terwijl de eerste buiten bleef, eiste Wagner geld van de kleermaker. Toen «jeze weigerde, stak Wagner hem dood en eigende zich de por tefeuille van het slachtoffer toe waarin 2.000 peseta's «ongeveer f 120,zaten. In liet pension van Hand verwisselde de moordenaar zijn i met bloed bevlekte kleding. I Volgens de openbare aanklager wa- j ren de «irie mannen en de Spaanse I vrouw de samenstellers van het plan. De andere twee vrouwen achtte hij I medeplichtig. Doodstraffen worden in Spanje I door wurging voltrokken. Het proces werd vandaag voort- I gezet. Waarnemer S.V.B. in Ned. Stud. Raad In zyn dezer dagen in Amsterdam gehouden vergadering heeft de Ne derlandse Studentenraad na bespre king met de onlangs gekozen nieu we voorzitter van de Studenten Vak Beweging, de heer A. J. L. van Hooff, besloten de S.V.B. met een waarne mer in de raad te doen vertegen woordigen. Vele raadsleden spraken de hoop uit dat de S.V.B. meer een construc- I tieve dan een concurrerende positie zou gaan innemen. Het zou hun in- I inziens immers ongewenst zyn dat buiten een democratische nationale I unie, waarin alle studenten zich ver- i tejenwoordigd weten, een groepering blijft opereren, waardoor de eenheid binnen de studentenwereld verstoord I zou worden. In een rapport van de Verenigde Naties over de gevechten tussen de I Watoetsi en Bahoetoe aan de grens tussen Rwanda en Boeroendi wordt gezegd, dat deze gevechten zyn ver- j oorzaakt door „opruiers", die Watoet- I si-vluchtelingen geld gaven om wa pens te kopen en „huurlingen" aan te werven. Het rapport is opgesteld door Max Dorsinville, de leider van de VN-ope- raties in Kongo, die als speciale af gevaardigde van secretaris-generaal Oe Thant beide landen heeft be zocht. Volgens Dorsinville zijn de pers berichten omtrent het aantal doden „sterk overdreven". In het rapport wordt het aantal doden geschat op 1.000 tot 3.000. In persberichten was melding gemaakt van 20.000 doden. „Het schynt juist te zijn dat deze aanvallen het gevolg zijn van de activiteit van opruiers onder de vluchtelingen, die uit verscheidene bronnen financiële en andere steun krijgen voor de aankoop van vuur wapens. vrachtwagens en jeeps en zelfs voor de aanwerving van huur lingen", aldus het rapport. Er zou geen sprake zyn van een systema tische verdrijving of uitroeiing van de Watoetsi. De regeringen van Rwanda en Boeroendi achten de aanwezigheid van de Verenigde Naties op hun grondgebieden „noodzakelijk noch wenselijk". Ze menen dat een derge lijke aanwezigheid niet zou bijdra- f;en tot de oplossing van de moei- IJklieden, aldus het rapport. Evangelie en industrie Poot f naar de fabriek De Generale Synode der Gerf Ker ken heeft in haar gisteren te Lunte- ren gehouden zitting van gedachten gewisseld over het werk van de stich ting „Evangelie en industrie". Deze zaak was door de kerkeraad van Ede ter tafel gebracht. In ede zyn moei lijkheden gerezen door het meedoen van de afdeling van de Nederlandse Protestantenbond, zulks op uit drukkelijk verlangen van de in dustrie. Naar het oordeel van de ge reformeerde kerkeraad aldaar kan men met deze vrijzinnigen echter moeilijk samenwerken. Deputaten en de rapporteur van de commissie, dia ken D. J. van der Meer te Amster dam, accentueerden, dat het hier aankomt op de figuur van de predi kant, terwijl de deelnemende kerken hier immers ook een vetorecht heb ben. Opzegging van de samenwerking zou verregaande consequenties ook op andere terreinen tengevolge heb ben. Het werk van de stichting is bo vendien geen evangelisatie maar be doelt een poort naar de fabriek te hebben. De classis Arnhem had dan ook aan de kerk van Ede geadviseerd om de samenwerking voort te zetten. Prof. Van Zuthem gaf een toe lichting op het optreden en de arbeid van de stichting. De synode besloot deputaten te verzoeken aandacht te schepken aan de vraag of hier richt lijnen moeten komen. De Instructie van de industriepredikant werd vast gesteld. In het meest oostelijke deel van Katwijks nieuwe woonwijk „De Hoornespolder", waarin straks ongeveer tienduizend Katwijkers een onderdak zullen vinden, begint de bouw al [link op te schieten. Een groot aantal huizen is reeds bewoond, ter wijl er nog meer in aanbouw zijn. Onze fotograaf maakte deze opname vanaf de Provin- cialeweg. juist ten noorden van de brug over het Uitwaterings- kanaal. Geheel links de langs de Kanaalweg staande kalkovens van de Kalkfabriek Rijnland. Uiterst rechts is nog juist een van de z.g. portaalkranen te zien. die worden gebruikt bij de montage van de bouwelementen van het complex van 288 BMB- woningen, dat in aanbouw is voor de Katwijkse Bouwvereni ging en de Woningbouwvereni ging „De Brittenburg". (Foto L.D./J. v. Duyn, Katwij'

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17