Velen in Hollanclscheveld begrijpen het nu nog niet NOG MOEILIJKHEDEN KOND VORMNG VN - LEGERMACHT Vietcong-bataljon in fel gevecht verslagen Ogen toe en monden dicht in het Gooi „Ifc wil voor al mijn medewerkers en voor mij zelf eerherstel" KWESTIE-CYPRUS CAREL BRIELS: Generaal Cox verlaat leger Ro>tle van Sirdinië Niet trouwen op zaterdag GRONDEN LIGGEN AL EEN JAAR BRAAK LETDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 MAART 1964 ruim 5.000 geoefende leden bekend gemaakt, die in actie moet komen als er een invasie op Cyprus zou komen. De mannen hebben geen wapens en De Veiligheidsrai heeft gisteren op een bijeenkomst van slechts erkele minuti besloten, de behandeling van een ontwerp resolutie inzake de orichting van een VN-vredesmacht voor Cy prus één etmaal uite stellen. In doorgaans welingelichte kringen werd vernomen, daenige van de elf Veiligheidsraadsleden in het bijzonder de Scjet-Unie meer tijd wensten om hun stand punt te formulerenMet name zouden de Russen niet gelukkig zijn over het voorstel ra de vredsmacht onder secretaris-generaal Oe Thant te laten resorteren en niet rechtstreeks onder de Veilig- heidsrêad. In diplonatieke iringen in New York verwachtte mn, dat de Veilig heidsraad andaagde ontwerp-reso- lutie zou anvaanen, met onthou dingen va de tvee communitische leden, de 'Owjet-Jnle en Tsjecho- Slowakije. WellicMt zou de Franse vertegenvnrdiger Seydoux zich vóór de stemrng uitspreken voor een herzienin-van de garantieverdragen, waarby ngeland. Griekenland en Turkije zich hebben genomen de staat Cjrus en zijn grondwet te bescherrm. Van Franse zijde werd vernome dat er g<een aanwijzing uit Parijs iiontvangen, dat Frankrijk zich tegi aanvaarding van de ont- werp-reJutie zal verzetten. Naar crluidt zou Oe Thant moei- Rjkhede ondervinden bij zijn pogin gen omcen vredesmacht samen te stellen it eenheden van de landen van he'Britse Gemenebest en uit niet-veionden landen. Op een lunchhienkomst zei Oe Thant dat hu gee duidelijk antwoord had ont- vangerop zijn verzoek om Canadese troepei Zweden, Ierland en Finland zoudei aarzelen om zich te binden. De Gaulle Predent De Gaulle is bereid in de kwest-Cyprus te bemiddelen, als hy Hdmondse fabriek giig in vlammen op (Van onze Eindhovense correspondent) Tee Spaanse arbeiders ontdekten gistmvond brand in een wollen stof fen fabriek aan de Kanaaldijk in Heliond. De vuurhaard bevond zich nab: de droogtrommels en breidde zichuiel uit. De ververij, spoelerij en sterery gingen in vlammen op. On- geva- 2000 vierkante meter werden een rote vuurhaard. De brand werd door een groot aantal korpsen uit omligende plaatsen en bedrijven be streen. De schade loopt in de hon- deröizenden. In het bedrijf zijn 750 manwerkzaam. Zij kunnen de eerste dage niet aan het werk. daartoe door alle betrokken mogend heden wordt uitgenodigd zo is giste ren in Parijs vernomen. Op 'n bijeen komst van het kabinet zei het staats hoofd dat het ogenblik voor Franse tussenkomst nog niet is aangebroken. De toestand zou echter „te zijner tyd" wellicht veranderen. Enkele dagen tevoren had een Frans blad, Le Monde, gemeld, dat aartsbisschop Makarios graag zou zien, dat De Gaulle als bemiddelaar zou optreden. De Franse minister van Voorlichting. Peyrefitte. maakte het gisteren duidelijk, dat de presi dent het huidige statuut voor Cyprus dat aan de Turkse minderheid een aandeel van veertig procent in de regering van het eiland geeft, op den duur onhoudbaar acht. Naar de mi nister zei, is Frankrijk van oordeel dat het conflict niet door handha ving van de huidige grondwet kan worden opgelost. In de komende paar weken was geen initiatief van Parijs te verwachten. In een verdere toe komst moest een dergelijke stap evenwel niet worden uitgesloten Burgerwacht Grieks-Cyprioten die in de tweede wereldoorlog in het Britse leger heb ben gediend, hebben gisteravond de vorming van een burgerwacht van blijven hun gewone werkzaamheden uitoefenen. Zjj zouden echter in één uur kunnen worden gemobiliseerd. Onlangs hebben zij een herhalings cursus bU het Cyprische leger ge volgd. De strijdmacht wordt de „Heilig Falanx" genoemd. Het enige doel zou zijn „het heilige land van de voor ouders te beschermen, zonder poli tieke motieven of aspiraties". De bur gerwacht die zal optreden onder lei ding van generaal Menelaos Pentali- des, de opperbevelhebber van het Cyprische leger, heeft zich ter be schikking van president Makarios gesteld. Zuidvietnamese troepen hebben Cambodja Zuid-Vietnam binnen- gisteren in een hevig gevecht in de stroomt. Het duurde drie uur. Onder buurt van de grens met Cambodja J dc regeringstroepen vielen dertien meer dan honderd communistische guerrillas! rijders gedood, zo is in Saigon bekendgemaakt. Het gevecht is geleverd bij een grootscheepse ac tie tegen een eenheid zwaargewapen de Vietcong-rebellen ter grootte van een bataljon, die een aantal commu nistische leiders op een bijeenkomst had moeten bewaken. Deze bijeenkomst zou worden ge houden ter gelegenheid van de ver jaardag van de Noordvietnamese communistische partij, de Lao Dong. De aan de Vietcong-rebellen toege brachte slag is het eerste grote mi litaire succes sinds generaal-majoor Khans regering een maand geleden aan de macht kwam. Het gevecht werd geleverd in de buurt van de plaats, waar de rivier de Mekong uit (Van onze Hilversumse correspondent) Verraste inwoners van het Gooi hebben gistermiddag omhoog ge keken. Verstoord zelfs, want er was een hevige stofregen. In het laatst van de middag by het aanwakkeren van de oostenwind, ver anderde de wegen in astapijten en tuinen in lavawoestijnen. De ongerustheid nam met het uur toe. Politieposten belden elkaar op, doch nergens was brandalarm gemeld. Sommige asslierten deden zelfs denken aan zilverpapierregens uit de oorlog. In de namiddag kwam het verlossende telefoontje, uit Flevoland: rietvelden waren er in brand gestoken. De straffe wind had de vlammen flink aan gewakkerd en de asrestanten naar het Gooi gedragen. Eventuele schade zou zelfs worden vergoed. Sommige huisvrouwen kwamen tot de ontdekking dat wasgoed besmeurd ivas met zwarte vegen. De as begon bovendien hinder te veroorzaken aan voetgangers, bromfietsers en wielrijders. Monden dicht en ogen toe was het parool. De directie van de IJsselmeer- polders heeft al vast een nieuwe rietverbranding aangekondigd, vandaag. Wegens succes geprolongeerd. doden en 85 gewonden. Ook een Amerikaanse militaire adviseur kwam om het leven, zo werd in een militair communiqué meegedeeld. De Amerikaanse minister van De fensie, Robert McNamara, vertrekt morgenavond naar Zuid-Vietnam om de stand van zaken in de strijd tegen de communistische verzetsbe weging op te nemen. Hij wordt zon dag in Saigon verwacht. De minister wordt begeleid door de voorzitter van de commissie van Amerikaanse staf chefs. generaal Maxwell Taylor, de nieuwe onderminister van Buiten landse Zaken voor Aziatische aan gelegenheden William Bundy, het hoofd van de geheime dienst. John McCone. en de administrateur van het bureau voor internationale ont wikkeling, David Bell. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren in een besloten zitting van de commissie voor buitenlandse za ken van de Senaat verklaard: „De toestand In Zuid-Vietnam is moei lijk, maar niet wanhopig. Ik geloof dat het mogelijk zal zijn de Vietcong te overwinnen". Minister Rusk zei, dat de Ameri kaanse politiek jegens Zuid-Vietnam „in feite zeer eenvoudig is. wy wil len Zuid-Vietnam helpen zijn onaf hankelijkheid te bewaren en wij wil len het zoveel militaire hulp geven, dat het in staat is weer zijn eigen lot te bestieren", aldus Rusk. De minister zei ook: „De commu nistische rebellen hebben gepoogd voordeel te trekken uit de toestand, die in Zuid-Vietnam, als gevolgd van twee regeringswisselingen, is ont staan. Zij hebben daartoe krachtiger aanvallen uitgevoerd, doch de acti viteit van de Vietcong is nu weer ver minderd. De militaire toestand wordt thans weer zoals hij was aan het einde van het bewind onder wijlen president Ngo Dinh Djem". Rusk besloot met de opmerking: „De oor log in Zuid-Vietnam kan worden ge wonnen met de manschappen en wapens, waarover de regering aldaar thans beschikt". De Haarlemse bloemenmeis jes zijn gisteren van Schiphol vertrokken naar Duitsland, waar zij fleur zullen geven aan de Nederlandse culturele dag in Augsburg en de Hollandse bloe men week in Miinchen .De bloe menmeisjes op het winderige Schiphol op weg naar het vlieg tuig. Grensincident India-Pakistan Een officiële Indiase woordvoerder heeft in Nieuw-Delhi bekend gemaakt, dat bij een botsing tussen een Indiase patrouille en een groep Pakistani „vijf Pakistaanse infil tranten" zijn gedood. Het incident deed zich voor bij Nausjera in Kasj mier. Een vertegenwoordiger van de VN stelt ter plaatse een onderzoek in. Het was het derde incident in Kasj mier in drie weken tijd. Bij het eer ste treffen werden 23 leden van een Indiase politie-atrouille vermist. Bij de volgende botsing zouden drie Pa kistani om het leven zijn gekomen. Intussen heeft Pakistan gisteren in New York om hervatting van het debat in de Veiligheidsraad over de kwestie-Kasjmier gevraagd. Op 7 fe bruari had de raad op verzoek van Pakistan besloten de kwestie voorlo pig te laten rusten. (Van onze Haagse correspondent) Carel Briels, eenzame zondebok na de moeilijkheden rondom het spel ,,Tuin van Europa" in Nijmegen heeft vijf maanden daar na gisteren tijdens een persconferentie) zijn hart nog eens uitge stort. „Ik wil voor al mijn medewerkers en mijzelf een eerhersteV3t riep hij in het Scheveningse Kurhaus bewogen uit. „En ook ver lang ik dat alle medewerkers voor de volle honderd procent be taald zullen worden". Overigens kon hij bij dit laatste een optimistische kanttekening plaatsen. „De tekenen wijzen er op, dat de medewerkers, geheel buiten het rijk. de provincie, de gemeente Nijmegen en de stichting „Viering 150 jaar Koninkrijk" in Nijmegen betaald zullen worden. Wie voor die betaling een be drag van rond drie ton voor honderd mensen zal zorgen kon hl) niet meedelen. Maar de heer Briels was ervan overtuigd, dat het in orde zou komen. Uitvoerig heef hy verteld van de moeiiykheden, die voor hem rondom het Goffert-stadion in Nymegen werden opgestapeld. Van de onmoge lijkheid om het oorspronkeiyk be doelde spel „Voor en na Waterloo" uit te voeren, omdat minister Visser geen troepen ter beschikking wilde stellen. Van de noodzaak vyf weken voor de laatste dagen van augustus een ander spel te ensceneren. Pressie (Van onze Haagse corespondent) Brigade-generaal P. L Cox van de generale staf, platsvervangend hoofddirecteur persone», heeft om persooniyke redenen ontslag ge- WIELRENNN De etappe va de Ronde Van rv»i!e' die overeen afstand i„|jbmeter vanNuoro naar Olbia leidd.js er een 3nder histo rie gewordefxja een TOinjg opwin dende rit, «jfenslotte oor oud-we reldkampioen -ik van LQQy in de sprint werd ge nnen vór het vry. wel voltallige eloton behield de Italiaan Vittorii.^dror de eerste SSgenMtZtoSè?m voor onze Branl (It.), 3. Adori^, 4 ^ar. coli (België), 5. g Grass! (It.) allen in*a. VLJ^elfde tyd als de winnaar. Vervol" te peloton, eveneens in,elWe tyd als Van Looy. Na de vierde etappe lui\et al meen klassement: 1. Adorni (It.) 18.03.19 Z1j_ verberg (Ned.) op 43 den 3. De Rosso (It.) op 1.24,Arrettl (It.) op 4.14, 5. Bailetti 4.33, 6. Van Looy (Belg.) 7. Carlesi (It.) op 5.12, 8. Ex,uo; de Italianen Vigna, Taccone,jnj chini. Chiappano, Moser ro allen op 5.22. Door opnieuw met 10_ Bratesiava te winnen heeft Ce Glasgow (Schotland) zich geplas! vraagd uit de militaire dienst. Dit is hem met ingang van 1 mei aan staande eervol verleend. De heer Cox treedt in dienst by het raadgevend bureau Beerenschot in Hengelo. Op de achtergrond van dit ver trek staat opnieuw het plan tot ver ticale organisatie van de defensietop van minister De Jong. Zoals bekend wordt in dit schema de hoofddirec teur personeel van het ministerie, een burger, vervangen door opperof- flcieren personeel by elk der drie krügsmachtdelen. Daar zyn zy on dergeschikt aan de staatssecretaris, die hun wapen politiek vertegen woordigt. Brigade-generaal Cox, in het oude bestel de hoogste militaire perso neelsfunctionaris in de Koninkiyke Landmacht is niet benoemd tot op- perofficier personeel in de nieuwe organisatie. Dat werd luitenant-ge neraal J. G. Smit, voormalig hoofd van de Nederlandse militaire missie in Washington. (Van onze R'damse correspondent) By de Tweede Kamer bestaat het voornemen een voorstel tot wyziging van de gemeentewet in te dienen, waardoor de mogeiykheld tot het aangaan van een huweiyk op zater dag komt te vervallen. Volgens art. 183 lid 16 van deze wet is de zaterdag nog steeds gehjk- gesteld met de andere werkdagen, terwyi nieuwjaarsdag, de christeiy- 6w.. ke tweede paas_ en pinksterdagen, in de halve finales van het Europtde beide kerstdagen, de Hemelvaarts- toernooi voor bekerwinnaar, voor qag en Koninginnedag zyn geiykge- toernooi speelde de Hamburger "teld met de zondag. Het is de be- geiyk <11) tegen het Eransoe|lng in dlt opzjCht ook de zater- Olympique Lyon. lg met de zondag geiyk te stellen. Wilde Briels dat zelf nog wel? Steeds is er een sterke pressie op hem uitgeoefend van de zyde van de stichting om toch door te gaan. Ook toen door een slechte vóór-publicitelt in sommige Nederlandse bladen 15 Europese landen hun aanvankeiyke toezegging tot medewerking introk ken. De Belgische ambassadeur, deken van het Corps Diplomatique vertolkte volgens de heer Briels in een aan hem gerichte brief de beduchtheid van die landen zich in het wespen nest van deze „Europese tuin" te steken. De Belgische ambassadeur gewaagde daarby van een „ontstel lende publiciteit" In de Nederlandse bladen. Dat was. aldus Carel Briels, tien dagen voor de première. Hy had zich nog wel willen terugtrekken. Waarom hy dat dan niet gedaan heeft? Aan- vankeiyk aarzelde hy de verklaring te geven. Na enige aandrang zei hy: „Die vrydagavond voor de voorstel ling zei de voorzitter van de stichting, mr. Werdmuller von Elg my: Briels als jy onze nieuwe opdracht niet uit voert, dan zullen we Jou de deur waarder sturen en dan ben jy wegens contractbreuk aansprakeiyk voor do schade van allen". Trots „Zo gezien, ben ik toch nog trots op het resultaat" verklaarde hy. Hy heeft van „De tuin van Europa" een film laten maken door Cinecentrum. „Dat is myn direct antwoord op dat gene wat de Nymeegse correspon denten van de landeiyke bladen over myn uitvoeringen hebben gezegd", voegde hy er aan toe. De vele medewerkers hebben nog geen geld ontvangen. „Ik ben nog niet begonnen met procederen, mis schien gebeurt dat nog wel", zei hy. (Van onze Groningse correspondent) Een onafzienbare schare mensen stond in de vroege ochtend van vandaag een jaar geleden op het dicht gevroren Hollandscheveldse Op gaande voor de boerdery van Klaas Hartman. Van heinde en verre waren vrye boeren en an dere nieuwsgierigen naar Hollandscheveld ge komen om aanwezig te zyn by het op last van het Landbouwschap ontruimen van dit bedryf. Wie er echter ook kwam, deurwaarder H. Bodde uit Hoogeveen en zyn helpe:s niet. Op een gegeven ogenblik ging het als een lo pend vuurtje door de menigte: onder politie bewaking is men aan de 31ste wyk bezig de in ventaris en het huisraad te verwyderen uit de woning van Ben Nümeyer, ook een van de vrye boeren, die niet aan de verplichtingen van het Landbouwschap wenste te voldoen. Het drama- Hollandscheveld was begonnen! Droeve gebeurtenissen wisselden elkaar spoe dig af. Woensdag 6 maart ontruiming bedryf van Klaas Hartman. In de nacht van donderdag 7 op vry dag 8 maart brandt de boerdery van Hartman door bot op heden onopgehelderde oorzaak af. Vrydag 8 maart ontruiming bedrijf- Daniel van der Sleen. Zaterdag 9 maart: Van der Sleen voldoet alsnog aan zyn financiële ver plichtingen en keert op zyn hoeve terug. Onkruid We zyn nu precies één jaar verder. Het on- I kruid tiert welig achter de door Ben Nymeyer verlaten woning. Van welland is niet meer te spreken, want het gras heeft de stryd tegen het onkruid opgegeven. Dat is trouwens niet te verwonderen, want nadat Nymeyer klandestien zyn vee op naar zyn zeggen eigen terrein heeft laten weiden, is ef door het Landbouw schap nog niets aan de gronden gedaan. In Hollandscheveld mompelt men, dat de per celen van Nymeyer en Hartman braak blyven liggen tot het moment, waarop de in bespreking zynde ruilverkaveling van de buurtschappen Elim en Hollandscheveld gerealiseerd zal wor den. Iemand uit het Hollandscheveldse Opgaan de schudt het hoofd: „Ik begrijp er niets van. Het ene proces-verbaal volgde op het andere. Maar het vee van de heer Hartman bleef tot het moment, waarop hy door de organisatie van de vrye boeren in de buurtschap Vossebelt in de gemeente Dalen gekochte boerdery met veertien ha land betrok, rustig in het weiland achter de verbrande boerdery grazen". Hy is niet de enige, die er niets van begrypt. Een vrouw van de andere kant van het Hollandscheveldse Op gaande verklaarde de puinhoop met het bord „Oost-Beriyn" ervoor niet meer te kunnen zien. Kostbare gronden liggen reeds een jaar braak en dat kunnen de boeren in deze buurtschap van de gemeente Hoogeveen niet zien. Besproken Niet alleen de Inwoners van Hollandscheveld weten niet wat de toekomst van deze verlaten bedryven zal zyn. Ook het Landbouwschap weet als eigenaar niet wat er moet gebeuren. De voorzitter van het schap, de heer A. W. Biewen- ga, in Groningen, vertelde ons, dat deze zaak reeds verschillende malen in het bestuur was besproken. „Tot op heden hebben wy er weinig haast mee gehad, omdat de vrye boeren ons daarna heb ben aangesproken om de rechtsgeldigheid van deze inbeslaglegging te betwisten". „Maar", zo vervolgde hy. „wy hebben inmiddels wel ver nomen dat het nog een hele tyd kan duren al vorens er in dit proces uitspraak wordt gedaan. Wy zyn dan ook wel van mening, dat wy niet op die uitspraak kunnen wachten. Er zal iets met die gronden moeten gebeuren". Op de vraag, wat de plannen zyn kon de voorzitter van het Landbouwschap echter geen antwoord geven, omdat er nog steeds geen beslissing ge nomen is. Zaterdagmiddag om 1 uur zal het in Hollandscheveld opnieuw een drukte van belang zyn. Men verwacht, dat Café Mol tydens de herdenking van de gebeurtenissen tot de aller laatste plaats bezet zal zyn. Het comité zal voor deze byeenkomst ook de ministers van Land bouw en Vissery en Volkshuisvesting en Bouw- nyverheid alsmede de bestuursleden van het Landbouwschap uitnodigen. „Ik aanvaard geen uitnodiging van de heer Koekoek. Ik heb uiteraard veel over en van hem gelezen, maar ontmoet heb ik de voorzitter van de vereniging voor bedryfsvryheid in de land bouw nog nooit", zo vertelde de voorzitter van het schap ons. De belangstelling zal groot zyn, er zullen ongetwyfeld weer vele nieuwsgierigen zyn. Of het veel zal uithalen? „Geen woorden van de vrye boeren, maar daden van het Land bouwschap", zei een bewoner van een der vele wyken ons. Met deze stelling zyn ongetwijfeld velen het na een Jaar onzekerheid eens, „Geen rechtbank maar boe venzootje" (Van onze Haarlemse correspondent). „Het is hier geen rechtbank maar een draaibank en boven dien een boevenzootje"op die manier liet een 41-jarige Velse- naar van beroep opperman zich enkele weken geleden uit in de Haarlemse rechtszaal, toen de rechtbank hem wegens een ver keersovertreding een boete had opgelegdDe in de zaal aanwezige officier van Justitie zei tot de parketwachter: Arresteer die man". Gistermiddag had de opperman zich wegens belediging van het openbaar gezag te verantwoor den. De eis luidde een gevange nisstraf van veertien dagen en de uitspraak was een gevangenis ttraf van één week.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11