Een sterke „OTHELLO" bij „Haagsche Comedie" kunst kalei öoscoqp Meesterlijk duo van Steenbergen-Van Dijk Grote persconferentie van Lyndon Johnson VOORSTEL-MANSHOLT VOOR GRAANPRIJZEN TER SPRAKE Kinderen (8-13) op inbrekerspad in Oss Verrassende9 moderne Shakespearei Duistere ziel Onverwoestbaar Ontmoeting kerk en knust Opmerkelijk debuut Tot in de kern IN NAVOLGING VAN KENNEDY: EEG-ministers in Brussel bijeen Politie in Wiesbaden zet wijk af een Heidemij. weer naar Indonesië MAN MET MES GEDOOE \ier hoeken over Kennedy Opgericht 1 maart 1860 Maandag 2 maart 1964 Derde blad no. 31201 IN het Shakespearejaar 1964 op 27 april a.s. zal het 400 jaar geleden zijn, dat hij geboren werd bracht de Haag sche Comedie zaterdagavond een grandioze hulde aan een der grootste geesten, filosofen en mensenkenners, die ooit geleefd heb ben. Opgevoerd werd namelijk diens wereldberoemd „Othello" in een aan de tijd aangepaste, volkomen levende vertaling van Bert Voe ten en een „moderne" evenwichtige regie van Bob de Lange. Hoofdvertolkers waren Paul Steenbergen (Jago) en Ko van Dijk (Othello) die zonder ook maar aan de overige creaties enige af breuk te willen doen, troffen door een originele en aparte visie. Een bijzonder sterke opvoering van een der sterkste Shakesipearestukken, daterend uit 1604. In die tijd hield Shakespeare zich voornamelijk bezig met het probleem der „duistere zielen". Hoe scherp heeft hij zo'n zwarte en duistere ziel getekend in de gecompliceerde Jago- figuur: de kleinzielige, de kuipende, de sluw-listige incarnatie van het kwaad, die in zyn jaloezie met zijn walgelijke verzinsels en infame leu gens werkelijk voor niets staat. Zon der enige resten van gevoel schept hij al intrigerend 't grootste onheil. Zo'n man zou aan de moderne psychiaters handen vol werk geven! Othello, de primitieve. Moorse ge neraal. gelooft hem onvoorwaardelijk, gelooft dus aan het overspel van zijn vrouw, de intussen volmaakt on schuldige Desdemona, met luitenant Cassio. Hij weet het zelfs zover te brengen, dat Othello haar, razend van afgunst en volkomen overstuur, wurgt. Doden zijn bij Shakespeare niets bijzonders. Zo zijn er ook in „Othel lo" in het laatste bedrijf niet minder dan drie: behalve Desdemona, de zelfmoord plegende Othello en ten slotte Emilia, de echtgenote van Ja- go. Maar die moorden moet men op de koop toe nemen, na al hetgeen er in dit emotionele gebeuren, dat deson danks in deze opvoering opvallend sober werd gehouden, plaats vond. Driehonderdenzestig jaar zijn ver lopen, sinds de eerste voorstelling van „Othello". En nog steeds leeft dit stuk onver woestbaar door zijn aangrijpende in houd, zijn wijze woorden, zijn wel haast adembenemende dramatiek. Vooral wanneer twee meester-ac- teurs: Paul Steenbergen en Ko van Dijk naast en tegenover elkaar ge steld zijn. Men weet, hoe aanvanke lijk het plan bestond, dat zij om-en- om hun rollen zouden spelen, doch dat dit op medisch advies aan Paul Steenbergen ontraden werd. Maar één voor één hebben zij aan één rol genoeg: voor ieder van hen een opgaaf, die al hun krachten opeist! Paul Steenbergen als de iedereen door zijn intriges misselijk makende De voorzitter van de Gronin ger culturele gemeenschap, het lid van Ged. Staten van Gronin gen de heer A. Post, heeft zater dagmorgen bij de opening van de vijfde culturele dag, ditmaal gewijd aan de ontmoeting tussen kerk en kunst, er voor gewaar schuwd, dat men zich in het ge west Groningen moet hoeden voor te veel of alleen maar aan dacht voor het materiele. „De cultuur verdient onze volle aan dacht" .aldus spreker, die ervan overtuigd was, dat de provincie Groningen zich steeds meer be wust zal worden van een eigen belangrijke plaats in het geheel en ook op cultureel terrein de te kenen des tijds zal verstaan. De heer Post concludeerde dat de Groninger culturele akker geenszins onvruchtbaar is, maar dat er nog wel geploegd en gezaaid zal moeten wor den. Het cultuurbeleid moet groeien. Het kan nimmer worden opgelegd. Een groeiproces is nodig en de kie men hiervoor zijn gelegd. Te veel kunstmest kan, hoe goed ook bedoeld, soms zelfs schadelijk zijn. Na een inleiding door dr. S. H. Spanjaard uit Doornspijk over het onderwerp: „Opnieuw ontmoet de kerk de kunst", hield architect P. L. de Vrieze uit Groningen een referaat over De moderne kerkbouw en inte rieurkunst. En brak daarbij een lans voor de nonfiguratieve kunst in onze kerken. Moderne kunstenaars kunnen een belangrijke bijdrage leveren tot het weer leefbaar maken van onze ker ken. Elektronische orgels zijn volgens spreker uit den boze in een kerk. Op het programma stonden voorts een inleiding door dr. A. Dronkers uit Utrecht over experimenten met film, gevolgd door de vertoning van enkele films, een referaat door prof. dr. K Heeroma uit Glimmen over het nieu we kerklied, een inleiding d< or ds. I Hamming uit Loppersum over „Grun neger psaalms en gezangen" en een inleiding door ds. J. G. Paardekooper uit Nieuwkoop over religieuse toneel, gevolgd door de opvoering van de eenakter van Guillaume van der Graft „Het eerste kwartier". Jago, de niet minder illuster spelen de Ko van Djjk als een voorname, waardige, tegelijkertijd kinderlijke en goed-gelovige, in die goedgelovig heid soms belachelijke Othello, voor wie ogenschijnlijk oprecht gesproken woorden ook werkelijk oprecht zijn en die daarvan noodlottig de dope wordt. Paul Steenbergen hebben wij be wonderd in die onsympathieke, gif tige Jago-rol: de door hem gehate Othello kwellend tot het uiterste, er zelfs tot het einde toe. wanneer heel zijn schijnheilig gedoe in duigen valt, een sadistisch genoegen in schep pend. Hij gaat met kleine, smerige, fielterige middelen en streken te werk waarbij de zakdoek een gro te rol speelt en brengt Jago daar mee tot razernij. Naast hem een rechtschapen Othello aan wie Ko van Dijk niets verleende van de hoogopgevoerde, vooral in de opera zo dikwijls „kit scherige" exaltatie, maar van wie men het volkomen aanvaarden kon, dat hij na alle gezaaide twijfel, wel overwogen en tot het uitste gepijnigd, tot zijn afschuwwekkende daad moest komen, al valt deze onder geen om standigheid goed te praten. Andrea Domburg speelde indertijd de rol van Desdemona. Ook in de debuterende Anne-Wil Blankers als een verrassende ontdek, king juist gekomen van de Maas trichtse toneelschool, had men een actrice gevonden die de lelieblanke onschuld waarvan haar wezen tot het bittere einde toe doortrokken is, alleszins acceptabel kon maken. Wel. licht ging van haar nog niet volledig gerijpt de volledige ontroering uit, welke voor deze creatie vereist is, doch toch was het haar mogelijk zich tussen de twee genoemde topfiguren bijzonder aannemelijk te handhaven. Dit houdt een niet gering compliment in. Zij zou bijv. ook de aangewezene kunnen zijn voor „Ophelia" in Ham let. Rond hen Anny de Lange als Emi lia, die speciaal in het laatste bedrijf haar groot talent bewees, toen zij Jago haar afgrijselijke beschuldigin gen toewierp, Coen Flink, die een be heerste en tijdens de dronkemans scène een superrieure Sassio te zien gaf. Carl van der Plas als een sterk overtuigende Brabantio, vader van Desdemona, Eric van Ingen, die als Rodrigo ijdel en dom genoeg is om Jago te geloven als deze voorspelt, dat hij eenmaal Desdemona's hart veroveren zal als Othello's aantrek kingskracht verloren is gegaan. Ook Jules Royaards mocht zich in zijn betrekkelijk kleine humoristische rol van de Nar (Othello's bediende) met hen ruimschoots meten. Vele anderen pasten zich in dit ge zelschap uitnemend aan, waardoor een voorstelling ontstond, welke mede Kunstschilder Filarski overleden De bekende Amsterdamse kunstschilder D. H. W. Filarski is op 78-jarige leeftijd ten huize van familie in Zeist plotseling overleden. Filarski werd op 15 oktober 1885 te Amsterdam geboren. Hy was een ty pische vertegenwoordiger van de z.g. „Bergense school". Landschappen en stillevens vormden voornamelijk zijn onderwerpen. Filarski onderging in sterke mate de invloed van de Franse schilder Cézanne. Schilderijen van de overledene han gen in tal van musea, o.a. in het Sted. Museum te Amsterdam en het Ge meentemuseum in Den Haag. Hij nam deel aan vele tentoonstellingen ook in het buitenland, Parijs, Brussel New York etc. De overleden kunstschilder woonde de laatste 20 jaar van zijn leven in Amsterdam. Voordien heeft hij lange tijd in Bergen (N.-H.) gewoond. Schrijver ziet af van erfenis De Britse schryver John Rees heeft zijn aanspraken op de miljoe nenerfenis van de schrijfster Grace Metalious, die hem vorige week op haar sterfbed tot enige erfgenaam had benoemd, opgegeven, zo heeft de advocaat van mevrouw Meta- liou-~ gisteravond medegedeeld. De advocaat, Bemhard Snierson, zei dat Rees hem gisteren tele fonisch van zijn besluit op de hoogte had gesteld Grace Metalious schreef o.m. de boel en „Peyton Place" en „Return to Peyton Place". Zij werkte met Rees aan een nieuw boek. Haar nalatenschap wordt geraamd op 900.000 tot 3.500.000 gulden. door het ingevolge de nieuwste op vattingen uitermate sober en strak gehouden decor van Hep van Delft, waaraan elke „pompe" ontbrak, doch dat niettemin indrukwekkend was, tot een opmerkelijk indringende uit groeide. ook door de prachtige dictie de de suggestieve actie kreeg ieder personage gestalte. De kostuums met veel Schillerhemden en wapperende mantels van Has Noordhoek Hegt frappeerden door stijlgevoelige kleu rencombinaties. Volledig kunnen wij ons dus aan sluiten by de woorden in de inleiding tot het stuk van Bob de Lange: „In de voorstelling is getracht de fan tasie van de toeschouwers niet te binden aan enig uiterlijk vertoon van tijd of plaats maar haar zo vrij als mogelijk, met enkele attributen dus, te laten spelen rondom en met de essentie van het stuk". Die essentie is tot in de kern ge raakt, zodat ook in dit opzicht van een modelopvoering gewaagd mag worden. Het opgetogen applaus zelden gehoorde ovaties! in het bijzonder voor het „meesterduo" Paul Steen bergenKo van Dijk, die elkaar in zo totaal divergerende karakteruit beeldingen mochten vinden, bewees hoe sterk men had meegeleefd en dat de geniale Shakespeare, zó voortref felijk ten tonele gebracht als dit maal, nog midden-in-de-tijd staat. Zelfs wanneer men de „drakerige" —doch in de grond diep-tragische moorden in aanmerking neemt Het was sublieme en onvergetelijke avond! H. Ko van Dijk nog in De opvolger Ko van Dijk, hoofdrolvertolker in het toneelspel „De opvolger" van Reinhard Raffalt, heeft zich bereid verklaard mede te werken aan nog zes opvoeringen door de toneelgroep Ensemble. Hij is onlangs toegetre den tot de Haagsche Comedie, om welke reden „De opvolger" van het repertoire moest verdwijnen. De bij zondere grote belangstelling voor het stuk is echter blijven bestaan. Over leg tussen Ko van Dijk en Ensemble heeft ertoe geleid, dat in augustus van „De opvolger" nog voorstellin gen zullen worden gegeven in Utrecht, Rotterdam, Nijmegen en Tilburg (drie maal». Expositie bij Heuff In Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 te Wassenaar wordt zaterdagmiddag te vier uur door Gijs Kording een ex positie geopend van schilderijen van Adrian Stahlecker en keramiek van Jan Oosterman. Geen gewoonte (Van onze correspondent in WarViington) Het was voor de Amerikaanse pers een verrassing dat president Lyndon zaterdag eindelijk een aangekondigde, grote persconfe rentie hield, die bovendien in na volging van John Kennedy ge lijktijdig door de grote nationale televisie- en radiostations werd uitgezonden. De president had lang geaarzeld, omdat hij wist dat dit soort perscon ferenties niet zijn sterkste kant is. Zijn raadgevers hadden ook het ge voel dat een vergelijking met de briljante manier waarop zijn voor ganger deze conferentie placht te „hanteren", voor de nieuwe presi dent onvoordelig zou uitvallen. De persconferentie van zaterdag beves tigde deze indruk voor de nieuwsgie rige persmensen en miljoenen Ame rikaanse kijkers. Maar dat neemt niet weg, dat de president zich in zijn eigen trant goed door de con ferentie heen sloeg. Hij gaf echter duidelijk te kennen dat dit geen ge woonte zou worden. President Lyn don Johnson geeft aan een intiem contact met de persmensen de voor keur. Hij weet dat hij het op de beeldbuis niet bijster goed doet. Op internationaal terrein bracht de conferentie weinig nieuws. Het kon niets anders na de persconfe rentie die Dean Rusk donderdag had gegeven. Beslissingen over de te volgen po litiek in Vietnam moeten wachten op de terugkeer van de minister van Defensie Robert'McNamara van zijn aanstaande bezoek aan dit land. Over andere problemen zoals Cyprus en Panama en de mogelijkheid van co- existentie in de wereld liet de Ame rikaanse president zich in zeer alge mene termen uit. Dat is enigszins begrijpelijk, aangezien de gesprek ken inzake Cyprus en Panama in een delicaat stadium zijn gekomen. Maar de indruk werd beves tigd, dat Lyndon Johnson wel be- REHABILITATIE CLEMENTIS Het centrale comité van de Tsje- choslowaakse communistische partij heeft de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Wladimir de mentis. die in 1952 als „verrader" werd ter dood veroordeeld en te rechtgesteld, volledig eerherstel als partijlid gegeven. Dit meldde zater dag het partijblad Rude Prawo. Het comité had hiertoe in december j.l. besloten. dementis en de drie andere gere- habiliteerden Toesgaw Hoesak, La- dislaw Nowometski en K. Smedke, die evenals Clementis van Slowaakse af komst waren maar niet ter dood werden gebracht waren het slacht offer van een campagne tegen het Slowaakse „bourgeois-nationalisme", waaraan o.m. ook de voormalige se cretaris-generaal van de Slowaakse communistische partij Rudolf Slans- ky ten offer is gevallen. In totaal werden elf Slowaken in december '52 terechtgesteld. Vorig jaar kregen zjj juridisch rechtsher stel. Clementis kreeg toen postuum het partijlidmaatschap terug. Met Slansky gebeurde dit niet, omdat hü zich schuldig had gemaakt aan „grove schendingen van de statuten en beginselen van het part'jwerk". Internationaal koorfestival Op de zaterdagen 30 mei, 6 en 13 juni a.s. zullen de Kon. Bond van zang- en oratoriumverenigingen in Nederland en de Avro in Hilversum een koorfestival organiseren, waar aan 104 koren zullen deelnemen, zo is zaterdagmiddag in Hengelo mee gedeeld op de algemene jaarverga dering van genoemde bond. Besloten is voorts om in 1965 in Den Bosch een internationaal koorfestival te houden. Meegedeeld werd dat d e bond thans ruim 15.000 leden telt. Uitvoerig werd gesproken over problemen rond contracten met de Buma, waarvoor ook zaterdag nog geen oplossing kon worden gevonden. Uit de jaarverslagen, die werden uitgebracht bleek, dat de financiële situatie van de bond zeer gunstig is. Besloten werd de volgende vergade ring in Haarlem te houden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Th. H. Tukkei uit Hilversum opgevolgd door diens plaatsgenoot, de heer J. Zijderlaan. Exposities Van 20 maart t/m 26 april zal in het Stedelijk Museum van Schie dam een tentoonstelling worden ge houden van Engelse architectuur. Deze expositie, waaraan door een vijftal firma's wordt deelgenomen, omvat maquettes, tekeningen en fo to's. In het Gemeentemuseum in Den Haag wordt van 7 t/m 29 maart de tentoonstelling „Nederlandse viool bouw na 1900" gehouden. De opening geschiedt vrüdagmiddag 6 maart door de heer Max Möller, vioolbouwer te Amsterdam. De voorrjrachtskunstenaresse Nel Oosthout vertrok zaterdag van Schiphol naar Midden- en Zuid-Amerika voor een tournee Een laatste groet aan de weg brengers (Van onze Brusselse correspondent) De ministers van Landbouw van de zes landen van de Europese Eco- nimische Gemeenschap zijn van daag voor drie dagen in Brussel bij een gekomen. Hun agenda is vrü uitgebreid en het zün voor een deel technische landbouwvraagstukken die door de raad zullen moeten wor den opgelost. Het belangrijkste punt van de agenda is deze keer zeker dat wat heet: vaststellen van de graanprij zen voor het verkoopseizoen 1964 '65 en in het algemeen wordt dit het voorstel-Mansholt voor de graan prijzen genoemd. De ministerraad zal voor 15 april van dit jaar terzake een besluit moeten nemen omdat men anders te laat In het seizoen zal zijn gekomen om dat nog te kunnen doen. Het voorstel houdt in dat voor het verkoopseizoen 1964- '65, dat op 1 juli 1964 begint, voor het eerst voor elk van de verschillende graansoorten een basisrichtprijs voor de gemeen schap wordt vastgesteld. De basis richtprijzen worden daarna jaar lijks opnieuw vastgesteld, voor de De vader van de onlangs ontvoer de Timo Rinnelt is per vliegtuig in langstelling heeft voor de wereldpo litiek, maar lang niet (of nog niet) de gedetailleerde kennis en meester schap bezit die John Kennedy op dat terrein toonde. Lyndon Johnsons kracht ligt voor al op binnenlands politiek terrein. Dat bleek onder meer uit een taxatie van de eerste honderd dagen bewind. Daarover gaf de president een gede tailleerd overzicht. Wat de interna tionale politiek betreft hield hü zich alleen aan algemeenheden, b.v. de vanzelfsprekende noodzaak te probe ren vreedzame oplossingen te vinden voor de verschillende geschillen. Wellicht het interessants was de i mededeling van de president over het nieuwe straalvliegtuig de A-ll dat tijdens proefnemingen onge ëvenaarde prestaties leverde op een hoogte van meer dan 21 kilometer tijdens snelheden van meer dan 3200 j?? Fu.r' J?.® bijzonderheden van Wiesbaden teruggekeerd van zyn reis dit vliegtuig blyven geheim. naar Barcelona, waar h(j het slacht- f ofler van een oplichter is geworden, H die hem tot het overhandigen van IlmfrTpL f" jj? f eetl losgeld voor zijn zoontje had we- te concessies te t te bewegen. Inmiddels gaat de politie in Wiesbaden „„verdroten met speuren naar de zevenjarige Ti mo voort. Tweehonderdvijftig po litiemannen hebben een industrie wijk van de stad omsingeld waar een kinderschoentje en -handschoen zyn gevonden. Op een persconferentie in de tele visiestudio van Wiesbaden, byge- woond door ruim vüftig Westduitse en buitenlandse journalisten, heeft Joachim Rinnelt zaterdagavond meegedeeld dat hü nimmer van Oostduitse zyde bedreigd is. Rinnelt is drie jaar geleden met zün gezin uit Oost-Duitsland naar het Westen gevlucht. De recherche in Wiesbaden liet dezer dagen weten, de mogelyk- heid van een „politieke" ontvoering niet uit te sluiten. Op de vraag, of Rinnelt sinds 1960, toen hy naar West-Duitsland vluchtte, politieke activiteit had bedreven wilde mr. Helmut Sommerbrodt, de advocaat van de ouders van de kleine Timo, niet antwoorden. Hy volstond met te zeggen, dat zün cliënt niet in het Oostduitse leger had gediend toen deze nog aan de andere kant van het yzeren gordün woonde. het terrein van de negerrechten. Hü wil het wetsontwerp in wezen onge wijzigd handhaven. Er ryst ernstige twyfel in de Amerikaanse hoofdstad of dit lukken zal, met het oog op het hardnekkige verzet der zuidelyke Democraten en de bezwaren van de Republikeinse leiders tegen de ge dwongen openstelling van alle res taurants, hotels en herbergen voor alle rassen. Het zal in de Senaat een hevige en langdurige strijd worden. Onopgehelderd bleef het mysterie der uitzonderlijke bewakingsmaatre gelen voor de president tijdens zyn verblijf in Florida de afgelopen da gen. Het gerucht dat een Cubaans zelfmoord-piloot voornemens was zich op het presidentiële vliegtuig te storten, was volgens indrukken in de Amerikaanse hoofdstad afkomstig uit kringen van Cubaanse vluchtelin gen. De geheime dienst hult zich in stilzwijgen en de president liet zich er evenmin over uit. Zo begonnen en eindigden de eerste honderd dagen bewind van Lyndon Johnson met een gesprek over moordaansla gen. Zes jongens, in leeftyd variërendgrond, een diepte van drie meter. eerste maal weer voor het verkoop- f Er zullen dus compenserende seizoen 1965-'66. Daarbij zal vooral maatregelen moeten worden geno- rekening worden gehouden met de men voor de landbouwbedrijven in ontwikkeling van de inkomens in de Duitsland. Italië en Luxemburg ter- landbouw ,de prijzen van de pro- duktiemiddelen, de lonen en de ver- bruikerspryzen alsmede met de marktsituatie. De basis richtprijzen zullen gelden voor gebieden met de grootste tekor ten in de EEG. Het gebied binnen de centra Amsterdam- Rotterdam- Gent- Brussel en Keulen en verder Zuid-Italië en de Italiaanse eilanden. Het gevolg van die vaststelling van dp Europese uitvoerende commissie door de ministerraad worden aan vaard, zün: In Nederland en Frankrijk stygen van de pryzen voor alle graansoor ten. In Frankryk zullen de pryzen van zachte tarwe 8 pet, van gerst 16 pet en van mais 1 pet boven het niveau van verleden jaar liggen. In Nederland zal de prijsverhoging van tarwe 6 pet. en die voor gerst 15 pet. zyn. De verbruikersprijzen van brood meelprodukten, varkensvlees, eieren en pluimvee zullen in 1964- '65 in Frankryk tot 3 pet. en in Neder land tot 5 pet. stygen boven het niveau dat zy anders zouden heb ben bereikt. In Duitsland dalen de prüzen voor alle graansoorten tus sen 11 en 15 pet. In Luxemburg dalen de pryzen voor tarwe met 16 pet. en die van rogge met 8 pet., ter- wül de gerstprijzen met 7 pet. zul len stügen. In Italië dalen de pryzen van tarwe met 11 pet. die van mais en gerst zullen stygen met wellicht 20 pet. resp. 15 pet. In België ondergaan de tarwepry- zen slechts een geringe styging (2 pet.) terwyl de pryzen van gerst met ongeveer 7 pet zullen stygen. van acht tot dertien, en een meisje van acht jaar hebben volgens de po litie sinds half janurai in Oss diverse inbraken gepleegd. De gemeentepoli tie in Oss heeft ook vier personen aangehouden, die van heling worden verdacht. Dit zün de moeder van twee van de kinderen, de vader van een ander jongetje, een 17-jarig los werkman en een 14-jarige scholier, die allen gestolen goederen in hun bezit hadden. Bij een warenhuis in Oss werd in de laatste weken viermaal ingebro ken door groepjes van drie of vier kinderen. Hierbij waren twee broer tjes (11 en 10 jaar) betrokken. Een maal namen ze hun 8-jarige zusje mee. Verder namen nog jongens van 8. 12 en 13 jaar aan deze inbraken deel. Via achterliggende percelen klom Bü de eerste drie inbraken namen ze waarschynlyk alleen wat snoep goed en enkele snuisterijen mee. Bü de vierde inbraak echter was de to tale waarde van hun buit ongeveer driehonderd gulden. Vier van de knaapjes pleegden nog 'n inbraak in de „Augustinusschool" in Oss. Het viertal drukte aan de ach terzijde van de school een ruitje in en bemachtigde een doosje met f 13,50. De waarde van de buit in de kleuterschool van de H. Gerardus Majellaparochie in Oss was aanzien - lük groter. namehjk ongeveer f 600.-. Bü deze inbraak werden enkele ruit jes van het gebouw ingedrukt door twee van de knaapjes. Het tweetal nam een projectie-apparaat met De Koninklüke Nederlandse Heide Mü, die in 1959 haar ontginnings werk in Indonesië moest staken, keer hoogstwaarschünhjk naar dit land terug om er opnieuw grond in cultuur te brengen. Op uitnodiging van de Indonesische regering is ir. C. Staf, president-directeur der KNHM, zaterdag met zün directeur buitenland, ir. A. Franke, van Schip hol naar Djakarta vertrokken, waar hü gaat onderzoeken hoe de hervat ting der werkzaamheden kan wor den geregeld. „Eind van het vorig jaar hebben wü contact gehad met de economi sche missie, die toen uit Indonesië in ons land was", aldus ir. Sta f „Uit die gesprekken is voortgevloeid, dat Indonesië ons thans heeft verzocht het werk te hervatten. Een onder zoek door deskundigen ter plaatse is daarvoor echter vereist. Wü gaan nu met enkele andere hoofdzaken de overkomst regelen van zo'n ploeg ex perts uit Nederland". Over circa 2 weken worden ir. Staf en ir. Franke in Nederland terugver wacht (Van onze Enschedese correspondent» De 35-jarige woonwagenbewoner E. l'opplinghaus uit Borculo is bü een ruzie met zün 23-jarige neeft uit Neede met een zakmes in de borst gestoken. Zwaar gewond zakte hy ineen. In het ziekenhuis in Groenlo is hy later aan de gevolgen overle den. Zijn neef is gearresteerd. De heer Fópplinghaus was gehuwd en vader van drie kinderen. wijl toch ook bü landen als Neder land, België en Frankrijk de wens zal leven de consument op een of andere wüze tegemoet te komen by de prijsstügingen. Het lükt eigenlyk onwaarschyn- lük, dat de ministerraad reeds deze keer tot een besluit zal komen in zake dit zo gecompliceerde probleem. Te minder waar Duitsland duidelyk heeft laten weten dat men er weinig voor voelt reeds voor het komende verkoopseizoen gemeenschappelüke graanprüzen vast te stellen. Wel heeft het Europese parlement in zün zitting van begin januari van dit jaar zün instemming betuigd met het plan-Mansholt. De steekpartü gebeurde bü het huis van de vader van de neef. Pöpp- linghaus was hier gekomen om met zün zwager te spreken over een van diens zoon gekochte tweedehands auto. Pöpplinghaus was over deze auto allerminst tevreden. Het gesprek ontaardde al spoedig scherm, een machinale puntenslüper in een felle woordenwisseling tussen en 113 kleurpotloden mee. Met uit- fópplinghaus en zijn neef. Nadat t zondering van wat snoepgoed, dat Pöpplinghaus, zoals wordt gezegd hebben geheten zou het een boeiend opgemaakt was, zün alle goederen die met een oliekan had geslagen, trok- j avonturenboek ziin eeweeri Dit is men de kinderen op het dak van het bü de inbraak werden buit gemaakt, ken beide partüen het mes. De neef j het des te meer. nu de jonge lulte- warenhuis en door een raampje op teruggevonden en aan de rechtmatige I stak het eerst toe, met het noodlot- nant en latere president er de leiden- het dak sprongen ze op de begane1 eigenaars teruggegeven. 1 tig gevolg. I de rol in speelt. Nieuwe uitgaven Vier zwarte dagen is de titel van een historisch overzicht van de dood en de begrafenis van president Ken. nedy. Het boek in kloek maar handzaam formaat is samenge steld door het Amerikaanse pers bureau „United Press International" (Nederlands filiaal in Den Haag) in samenwerking met .American Heri tage Magazine" en telt 140 bladzij den. waarin ruim 150 foto's zyn op genomen, ten dele in kleur. Tekst en foto's maken dit boek tot een indruk wekkend verslag van een aangrijpen de gebeurtenis. Otto Kuük en Bart van Veen zün de auteurs van een geheel Nederlands boek over Kennedy: Kennedy, presi dent voor ons allen (uitg. H. J. W. Becht en Van Holkema en Waren- dorf, beide Amsterdam). Deze uit gave in pocketformaat (190 blad- züden, 90 foto's) wüdt niet alleen aandacht aan de „vier zwarte dagen" van november 1963, maar aan het gehele leven van de president. Wie dit alles nog eens doorleest, komt opnieuw onder de indruk van het ryke leven van deze president. Daarop valt ook de nadruk in een boek van Kennedy zelf: Moed en karakter in de politiek (uitgave Eiserier. Amsterdam). Hij schreef het toen hü (als Senator) lange tijd in een ziekenhuis werd verpleegd na een operatie aan zün wervelkolom. Kennedy interesseerde zich toen vooral voor de vraag in hoeverre een politicus door zün politieke moed vrij kan blijven voor pressie van de zyde van de kiezers of van welke kant dan ook Dit boek beschrijft, de rol. die een aantal grote Amerikaanse politici hebben gespeeld, toen zü zich voor de keuze zagen geplaatst te buigen voor persoonlüke of groeps belangen dan wel vast te houden aan wat het landsbelang eiste. Prof. Allan Nevins van de Columbia universiteit schreef een inleiding. Dit belangwekkende boek van de ver moorde president draagt een byna profetisch karakter. Zelf heeft hü immers de idealen steeds hoog ge houden en zich niet laten beïnvloe den door de moeilijkheden die hy op zijn weg heeft ontmoet Moed en karakter waren de kenmerken waar door Kennedv zelf in de geschiedenis als een groot president geboekstaafd zal blijven Die moed toonde Kennedv niet; alleen tijdens zün presidentschap in het bijzonder tijdens de Cuba- crisis maar ook reeds tijdens de oorlog, toen hü in de Stille Zuidzee blijk gaf van crote durf. Robert J. Donovan, redactiechef van de „New York Herald Tribune" heeft het oorloesavontuur van Kennedy uitge plozen Na zeer grondiee voorberei ding trok hij met de fotoeraaf Elliott Erwit naar de Zuidzee-eilan- den. waar hij o.m. de inboorlineen bezocht die een rol speelden in dat avontuur Het is een boeiend ver haal geworden Donovan's „Luitenant Kennedy" (uitg. Erven J J Tijl, Zwolle) is evenwel geen „kleverig" boek. waarin de Jonge luitenant wordt opgehemeld Donovan hield zich strikt aan de feiten Zelfs als de hoofdpersoon niet Kennedv zou

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5