Gerhard Schroder Rassenvraagstuk speelt niet alleen in zuiden van de YS TYPISTES MAGAZIJNMEESTER BANKWERKERS PLAATWERKERS LASSERS De integratie gaat meestal geleidelijk TRIANON theater NET PERSOON VERKLARING DE EENZAAMSTE MAN IN HET WEST DUITSE BONN Beschonkene rijdt Spaanse arbeider aan Reputatie Harlinger vissersboot is zoek Nasoetion valt Engelsen aan Raadsagenda Fraaie zege van RDC EEN VERKOOPSTER LEERLING-VERKOOPSTER Accounfantskanloor W. Verhaagen administratieve kracht (vri.) Fa. P. v. d. Waay - Graanhandel 2e en 3e BEDIENDE George Gussenhoven etage of 2 kamers MEIJER'S - snelbedieningsslagerij grondwerkers-buizenlegger LEIDSCH DAGBLAD SCHOTTEL NED. N.V. WARMONL IE1DSCH DAGBLAD MAANDAG t MAART 1961 (Van onze R'damse correspondent) Een 43-jarige kelner uit Ridderkerk is in de nacht van zaterdag op zon dag op de Ringdijk in Ridderkerk met zijn auto tegen een voetganger gereden. Het slachtoffer, de 33-jarige Spaanse arbeider L. C. Francisco, die werkzaam is bij Boele in Bolnes, werd 21 meter meegesleurd. Toen de wagen tot stilstand kwam, stond het rechter achterwiel op de rug van de Spanjaard. De kelner, die onder in vloed van alcohol verkeerde, startte zijn wagen opnieuw en reed naar huis, zijn slachtoffer hulpeloos ach terlatend. Fransico is zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. De kelner is in zijn woning gearre steerd. Gereformeerd en P. v. d. A. De P.v.d.A.-ieden, die de groep van gereformeerden in deze partij verte genwoordigen, hebben zaterdag in een vergadering in Utrecht een tele gram gezonden aan de Generale Sy node van de Geref. Kerk met het oog op het feit, dat de Synode vandaag te Lunteren bijeenkomt en dat o.a. het vraagstuk van het lidmaatschap van gereformeerden van de P.v.d.A. weer zal bezien. Het telegram luidt als volgt: „Be lijdende leden der Geref. Kerken, te vens lid van de P.v.d.A., te Utrecht in vergadering bijeen, na men met instemming kennis van de overweging van de Synode, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid der leden inzake de politieke keuze en activiteiten behoort te worden geeër- biedigd, spreken de verwachting uit, dat dit element ook bij nadere over weging volledig zal worden rechtge- daan". (Van onze correspondent in Bonn) De eenzaamste man in Bonn is tegenwoordig Gerhard Schrö- der. Hij is minister van Buiten landse Zaken. Hij is koel. zelf bewust en niet van arrogantie vrij. Hij is in het samenraapsel der middelmatigen dat CDU heet. de enige man van allure. Hij is in zijn partij dan ook volslagen geïsoleerd. Terwijl de rest van de Duitse christen-democraten onbewust heimwee koestert naar de koude oorlog, toen alles duidelijk en ge- gemakkelijk was. voor en tegen, zwart en wit. betreurt Schroder het niet.dat de schematische we reld-indeling aan het veranderen is. De Duitse minister heeft gezegd: „Na vele Jaren afwachten zijn er nieuwe elementen in de wereldpoli tiek gekomen. Het duurt enige tijd voor dat ledereen zich dat realiseert. In Duitsland hebben veel mensen de zaken te eenvoudig gezien". En hU zei eveneens: „De storm zal straks ook met alle macht door het Duitse huis vegen". Schroder wil de handen vrij krij gen om een Duitse nationale poli tiek te voeren. Zijn mengsel van nationale en persoonlijke ambities maakt hem verdacht bij de meeste CDU'ers voor wie de partij-ambities boven alles gaan. En de „schiet op Schroder" groep wordt aange voerd door Adenauer die zelf Schro der in 1961 als zijn meest belovende Jonge CDU-politicus op zijn huidige zetel bracht. Wat scheidt de oud-kanselier van de minister? Adenauer heeft in het buitenland de naam a. een groot Europeaan, b. een voorvechter van de Duitse her eniging en c. de architect van het Frans-Duitse verdrag te zijn Maar dat ls een reputatie in code. Ade nauer heeft zelf gezegd: „Het veiv drag van het Elysee is het enige mid del om de nieuwe oriëntering van de Franse politiek te verhinderen". Adenauer wil in feite de Duitse hereniging niet. Althans nu niet. Wat Adenauer wil, is West-Duitsland met zoveel banden aan 't Westen binden, dat het er nooit meer uit kan. Mocht op den duur dat Westen zoveel ster ker en het Oostblok zoveel zwakker worden dat een Duitse hereniging op Westduitse termen verkregen kan worden, dan is het hem goed. Ook al zouden dan eerst de kalveren op het ijs moeten dansen. Omdat niemand in het Westen werkelijk op de Duitse hereniging is gebrand, zijn er Westelijke waar nemers die een macchiavellistische politiek aanbevelen, die zeggen: „Men moet Adenauer bijvallen in zijn onmogelijke eisen inzake de hereniging. Dan verhindert men de hereniging voor lange tijd. Dan ontwapent men het Duitse gevaar. Daarom: geen ontspanning tus sen Oost en West. Want op den duur leidt ontspanning tot Duitse hereniging, misschien tot een ge neutraliseerd Duitsland, met een Europa dat op de wip komt te zitten". Veel aanhangers Deze gaullistische visie heeft in Europa veel aanhangers. Maar het is lastig te verwachten dat zij in Duitsland blijvende bijval, zal onder vinden wanneer het de Duitsers wer kelijk duidelijk wordt wat er achter steekt. Een intelligente Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken kan haar moeilijk tot blijvende grondslag van zijn politiek maken. Vooral nu het ontspanningsgesprek tussen Oost en West met of zonder de Duit sers op gang komt. Wat Schroder nu nastreeft ls niet een geneutraliseerd herenigd Duits land. Zover gaan in feite alleen som mige Duitse liberalen. Schroder wil alleen Duitsland niet unilateraal aan Frankrijk en multilateraal aan het Europa der Zes ophangen. Hij wil, als er in de toekomst al over Duits land onderhandeld moet worden, voor zijn land naar alle kanten een zo sterk mogelijke onderhandelingspo sitie winnen. Men zou als buitenlander dus haast geneigd zijn de aanpak van Adenauer te prefereren. Maar de vraag blijft of dat niet kortzichtig zou zijn. Het argument van de her- enigers, dat men een land als Duits land niet ten eeuwige dagen ver deeld kan houden, bevat enige waar heid. Het risico dat men loopt als men de ontspanning blokkeert al leen omdat men het Duitse probleem niet wil oplossen is te groot. En kan de Duitsers ook niet eeuwig voor de mal houden. Op al die gronden beveelt minister Schröder zijn „po litik der „bewegung" aan. Waarheen Waarheen die politiek uiteindelijk zal leiden, weet niemand, ook de Duitse minister niet. Zeker niet na de annexatie van Oost-Duitsland door de Bondsrepubliek. Misschien wel na geleidelijke uitbreiding van inter-Duitse contacten, eerst op eco nomisch terrein, later misschien in confederate of federale vormen. Dat gaat veel tijd kosten. Maar het Duitse probleem is een gevolg van het Oost-West-conflict. Het zal pas geregeld kunnen worden, wanneer dat conflict door een modus vivendi is vervangen en Duitsland voor niemand meer gevaar kan. Zal minister Schröder dat proces nog meemaken, misschien mee hel pen vormen? Zijn tegenstanders in de eigen partij proberen voortdurend zijn positie te verzwakken door ge ruchten over zijn heengaan te ver spreiden. Schröder ontkent die ge ruchten. Waarschijnlijker is, dat als hjj ooit zou heengaan, hij dat slechts zal doen om sterker terug te keren. (Van onze correspondent in Washington) De schoolboycot in New York onlangs en de protesten tegen de toestanden in de overwegend door negerkinderen bezochte scholen in steden als Washington en Cleveland hebben voor de zoveelste keer op pijnlijke wijze de aandacht gevestigd op het somberste so ciale probleem waarmee de Amerikanen te kampen hebben. Het is een probleem dat in zijn allereenvoudigste vorm hierop neer komt: hoe zullen eens in een land als de V.S. mensen van verschillende huidskleur en ras vreedzaam en verdraagzaam met elkaar en onder elkaar leven op school gaan en werken? Washington ligt op de grens tussen noord en zuid, maar de gebeurtenis sen in zuiver-noordeiüke steden ais New York en Cleveland en iets eer der In Chicago hebben weer eens glashelder aangetoond dat het ras senvraagstuk geen zuidelijk vraag stuk is. Men vindt de rassenschei ding en de rassenvooroordelen niet alleen in de vroegere slavenhoudende deelstaten. Men vindt ze overal waar negers in de duizenden of tienduizen den tussetn of vlak naast de blanke wonen. New York heeft bovendien bewe zen, dat het niet. alleen om de ne gers gaat. De vele duizenden immi granten uit Puerto Rico beschouwen zich, in hun armoede en ongeletterd heid, ook als misdeelóen. Ze leven en wonen niet beter dan de negers. Men vindt ze samengehokt in de achter buurten van New York. Naast de jongste gebeurtenissen in de genoemde steden ziet men ook weer de strijdlustige gouverneur van Alabama, George Wallace, die op- opnieuw het zwaard tegen de inte gratie van een aantal middelbare scholen heeft aangegord. Dit alles wordt druk besproken hier. De kran ten staan er vol van. Met vette kop pen worden de verhalen onder de aandacht van de krantenlezers ge bracht, van de oost- tot aan de westkust. De leiders van de strijd organisaties der negers staan bloot aan kritiek omdat ze nu de school kinderen in hun acties betrokken hebben. Geruisloos Niet overal echter heeft de strijd van de negers om gelijke rechten zo'n rumoerig en dramatisch karak ter. Wat men bij al dit strijdgewoel wel eens te veel uit het oog verliest, is dat de integratie der negers in vele plaatsen geruisloos voortschrijdt, vaak met medewerking van werkge vers, van gemeentebesturen, van de leiders van buurtverenigingen, van de vakbonden en van zovele andere organisaties die zich op sociaal ter rein bewegen. Zeker, het gaat niet altijd even snel en de negers worden wel eens ongeduldig. Maar het is dan ook een uiterst moeilijk, delicaat pro bleem, waar vaak diepgewortelde tra dities en menselijke gevoelens en vooroordelen een rol spelen. Toen schrijver dezes onlangs enke le dagen in Philadelphia vertoefde, ondervond hij een voorbeeld van een bijna geruisloze maar gestadige voor uitgang. In 1963 nog vonden daar relletjes plaats. Helemaal rustig is het er ook nu nog niet. De neger leiders in die grote industriestad la ten niet na aan te dringen op onon derbroken maatregelen, serieus geno men en doorgevoerd, om de negers op het gebied van de tewerkstelling en huisvesting geljjkgerechtigheid te ge ven en de kinderen goed gemengd onderwijs te verstrekken. Zij zijn met de stand van zaken lang niet tevreden. Maar de meesten van hen verwachten geen won deren en beseffen dat men ook in Philadelphia niet in een handom draaien een traditie van eeuwen ver anderen kan. Ze weten dat het een zaak is van geduldig, begrijpend sa menwerken met de blanken die be reid zijn geleidelijk in de richting van integratie voort te werken en de sociale en economische barrières, die de negers de voortuitgang zo moei lijk maken, één voor één te verwij deren. Ogen geopend Wat men in Philadelphia hoort, is dit: de rumoerige onlusten van het afgelopen jaar hebben vele blan ken eigenlijk voor het eerst de ogen geopend voor het probleem waarvoor de negers daar staan. De contacten tussen de blanken en de negers schijnen met de dag beter te worden. Meer en meer werkgevers proberen negers een kans te geven. Hun personeelafdelingen zoeken contact met de negerorganlsatiea om geschik te krachten te vinden. Het gemeen tebestuur heeft een program van vak opleiding ingesteld, waardoor negers zich voor de betere functies kunnen bekwamen. Het was een hunner grie ven dat ze tot dusverre vrijwel al leen voor de ongeschoolde, smerige en slechter betaalde baantjes in aan merking konden komen. De negerleiders begrijpen dat hun rasgenoten niet alleen door de monstraties en relletjes voor de ge schoolde vakken in aanmerking kun nen komen. Ze weten dat eerst de achterstand in onderwijs en vak scholing moet worden ingehaald. Makkelijk is het dat niet: de onge- letterheid van vele negers, gevolg van slecht onderwijs, maakt hen onge schikt voor vakscholing. De relletjes over de vestiging van een negergezin in een blanke buiten wijk van Philadelphia, in 1963, was helemaal niet kenmerkend voor de stad. In de loop van enkele maanden hebben zich meer dan honderd ne gergezinnen in de buitenwijken kun nen vestigen zonder dat er ook maar enig rumoer ontstond. Wat het onderwijs betreft verklaar de een negerleider in Philadelphia: „We begrijpen heel goed dat blanke ouders er bezwaar tegen hebben dat arme, onwetende negerkinderen in de klassen van blanke kinderen wor den geplaatst. Dat zou het onderwijs hunner kinderen maar schaden. Wat er dus eerst gebeuren moet is het ontwikkelingspeil der negerkinderen op te heffen zodat ae als geljj ken met de blanke kinderen kunnen stu deren." Dezelfde ontwikkeling ziet men in talrijke andere plaatsen, zelfs hier en daar in het zuiden. Het betekent niet dat blanke en zwarte voorstan ders ran de gelijkheid der rassen nu zelfvoldaan en tevreden zijn. Er staat heel wat werk voor de boeg en er hoeft, zelfs in steden waar het nu goed gaat, zoals Philadelphia, maar weinig te gebeuren om aan de strijd der negers een ander, veel hef tiger karakter te geven. Sinds vrijdagavond is de ha 51 van Schipper-eigenaar Jans Ovlng uit Harilngen, zoek. In zjjn woonplaats is grote ongerustheid ontstaan door het uitblijven van het vissersschip, dat al twee dagen over tijd is. Aan boord bevinden zich de schipper en de 17-jarige J. van der Molen. Daar er een knecht ziek was waren se samen naar zee gegaan. Het laatste, dat men in Harlingen van hen heeft gehoord is een tele foontje aan mevrouw O ving, waar in de schipper meedeelde, dat ze don derdagmiddag van het Deense ei land Sylt zouden vertrekken en vrij dagavond thuis zouden zijn. Dit werd door de havenmeester van Hunrun, uit welke plaats ze zouden vertrekken, bevestigd. Verondersteld wordt dat de ha 51 machineschade heeft gekregen en stuurloos op de Noordzee ronddrijft. Contact met he vaartuig is niet mo gelijk, dat het wel een ontvanger maar geen zender heeft. Via Scheveningen Radio en Radio Norddeich is aan de scheepsvaart verzocht naar het Harlinger vissers vaartuig uit te zien. Ook is de kust vaart van Terschelling tot Helgoland gewaarschuwd. Tot nu toe is er nog iets van het vissersvaartuig verno men. De Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetion, heeft zon dagavond in een toespraak tot een mohammedaanse organisatie gezegd, dat de Indonesische politiek van het „verpletteren van Maleisië" niet ge richt is tegen de bevolking van de ze gebieden, maar tegen de Britse bases die daar zijn. De Britse bases hebben „spanning en wanorde" in Maleisië en in ,t Zuidarabische Aden veroorzaakt, zei hij. „Terwijl zij de bevolking daar on afhankelijkheid verlenen, planten de Britten tijdbommen in zuidoost-Azië, oost-Azië en oost-Afrika". Nasoetion vroeg de Maleisische be volking zich niet door de Britse pro paganda te laten beïnvloeden. De Engelsen hebben altijd gezegd dat Indonesië zich meester zou maken van Malakka en Borneo wanneer zij zich zouden terugtrekken. „Dat is allemaal niet waar. Ons principe ls de volken te helpen bevrijden van kolonialisme en imperialisme. Daar om willen we niet het Maleisische volk, maar de Engelse militaire ba ses verpletteren". Op de Nederlands-Belgische grens nabij Weele heeft een rechtszitting in de open lucht plaats gevondenwaarbij de tafel precies op de grens was ge plaatst. Belgische rechters ver hoorden bij deze zitting twee Nederlandse douane-beambten. die tijdens een achtervolging van een Belgische smokkelaar op Belgisch grondgebied op de man hadden geschoten. Aangezien de Nederlanders niet als getuigen naar België wilden komen, was het verhoor op deze wijze geor ganiseerd. Links de douaniers tij dens hun getuigenverhoor. De agenda voor de woensdagavond 8 uur te houden vergadering van de Sassenheimse gemeenteraad bevat de volgende punten: toetreding ^„Ge meentelijke Gasvoorziening Zuid- Holland": wijziging I.Z.A.-regeling; wijziging verplaatsingskosten-veror dening 1962; wijziging bezoldigings verordening vakonderwijzers 1960; voorschot op vergoedingen kleurter- onderwijswet over 1964; medewerking art. 72 L.O.-wet 1920 - Dr. de Visser- school g.l.o.'u.l.o.; afrekening ver goedingen bijzonder onderws over de periode 1958 t/m 1962; goedkeuring le wijziging begroting 1963. Instelling voor Maatschappelijke Zorg; subsidie kruisverenigingen over 1962: aangaan geldlening ad. f200.000; wijziging le gesverordening wijziging vermake- lkheidsbelasting-verordeningvast stelling straat- en rioolbelasting-ver ordening; verhuur garages nabij de Baanbrekersweg Het eerste tiental van de Rijns- burgsedamvereniging is op overtui- Stnde wijze winnaar geworden van et zes-dorpen-toernooi. De vijf wed strijden die hiervoor waren vastge steld, werden door de RDC-spelers alle gewonnen. De laatste wedstrijd speelde RDC 1 tegen de kampioen van de LDDB, KDC 1 in Katwijk a. d. Rijn. Deze wedstrijd werd door RDC gewonnen met 119. KDC 1—RDC 1 9—11; C. Varkevis- serN. B. J. Imming 20; J. Scho- neveldD. Kromhout 02; J. Zwaan W. Leeuwenburg jr. 11; Fr. Spierenburg—P. van Egmond 1—1; J. Slootweg—Joh. Kromhout 1—1; A. A. VooysJ. v. d. Mey 11; J. Passchier—C. v. d. Bosch 1—1; A. KlinkenbergD. van Egmond 02; J. van DuivenbodeH. Verkuil 20; J. HeemskerkA. Schaddelee 02. Kampioenschap van Rijnsburg: H. VerkuilP. van Egmond 02; S. Heemskerk W. Leeuwenbrug jr. 02; W. CederhoutA. Schaddelee 20; A. Samson J. P. v. d. Berg 2—0. Kampioenschap LDDB: N. B. J. Imming—J. Slingerland 02; G. van ZuylenT. Kooistra 11; N. B. J. Imming—G. van Zuylen 0—2. en Prettige werkkring. Eventueel problemen (vakantie) e.d. zijn te regelen. SCHOENHANDEL KROL Haarlemmerstraat 146 - LEIDEN - Telefoon 21756 LEIDEN - DELFT - SASSENHE1M vraagt voor zijn vestigingen te Lelden en Delft Bij voorkeur met diploma mulo Genegen eenvoudig kantoorwerk te verrichten. Met de hand geschreven sollicitaties met gegevens omtrent tpleiding, ervaring, leeftijd etc. te zenden aan het kantoor adres: HOOIGRACHT 52A, LEIDEN. I1WP 9 i TA met ervaring. lUnstraat 58 - KATWIJK A. D. RIJN - Telefoon 2253 GEVRAAGD PATISSERIE Oude Rijn 2 - Tel. 01710-20411 Gevraagd te huur en keuken door afgestudeerd echtpaar, voor 1 jaar, gestoff. of gemeub. Contract geen bezwaar. Brieven aan het bur. van dit blad onder no. 1456a. Faillissement van J. B. MENS FIERS SMEDING, wonende eerst te Warmond, thans te 's-Gravenhage. Heden werd door mij ter grif fie van de Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage aan de Jan van Nassaustraat 112, alsmede in afschrift ter griffie van het Kantonge recht te Leiden aan het Ra penburg 19, gedeponeerd de derde, tevens slotuitdelings- lijst ln bovengenoemd faillis sement. teneinde aldaar ge durende 10 dagen ter inzage van de schuldeisers te liggen. De Curator, Mr. N. G. GEELKERKEN. Leiden, 2 maart 1964 Rapenburg 36. VRAAGT Boven 35 jaar. Ook gepensioneerden komen in aanmerking. Sollicitatie 's avonds na half acht. Om misverstanden uit de weg te ruimen stellen wij er prijs op bekend te maken, dat onze onderneming, onder de naam: te Leiden en Katwijk aan Zee OP GENERLEI WIJZE commer cieel verbonden is aan Teekens' Slagerijen N.V. Alle geruchten hieromtrent zijn ABSOLUUT ONJUIST. AANNEMINGSMAATSCHAPPIJ op het gebied van de aanleg van hoofd- en dienstleidingen vraagt wegens uitbreiding van haar werkzaamheden: voor haar werken in de omgeving van Den Haag. Sollicitaties te richten aan het bureau van dit blad onder nummer 24327. ADVERTEER regelmatig in het De MEES'l gelezen krant voor Lelden en omstreken BU vonnis van de Arrondls- sements-Rechtbank te Haar lem van 10 december 1963 ls in staat van faillissement ver klaard A. HERTMAN, wonen de te Lisse, Kanaalstr. 136, zulks onder benoeming van de E.A. heer mr. J. Ph. Mui lemeister, lid van voormelde Rechtbank tot Rechter-Com- mlssaris en van ondergete kende tot curator. Door de E.A. Heer Rechter commissaris ln voormeld faillissement is bepaald: 1. dat de verificatievergade ring zal worden gehouden op woensdag 8 april 1964, des voormiddags te 9.45 uur in het Paleis van Justitie te Haarlem, Jansstraat 81; 2. dat de schuldvorderingen uiterlijk vóór 16 maart 1964 bjj de ondergetekende moe ten zijn ingediend. De curator: Mr. W. BOERS. Prins Mauritslaan 113, O verveen. AFD. SCHEEPSBOUW - VEERPOLDER Voor onze SCHEEPSWERF zoeken wij een bi) voorkeur met enige ervaring. Uitvoerige sollicitaties kunt U richten aan bo venstaand adres. Ook hebben wij nog plaats voor Inlichtingen hierover worden gaarne dagelijks var 8 0017.30 uur verstrekt of telefonisch onder nummei 01711—423.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4