Vier vliegtuigongelukken: honderdzeventig doden Bondskanselier Erhard vanmorgen gearriveerd Twee doden na gebruik giftig alcohol-mengsel Twee grote rampen in Oostenrijk en in Amerika (Californië) Morgen in Soestdijk ERHARD WIL SPREKEN MET BRANDT WEERBERICHT Met speciale trein naar Den Haag Drie Belgische soldaten in levensgevaar Negen mensen in ziekenhuis (§iüc/ Opgericht T maart 1860 MAANDAG 2 MAART 1964 No. 31201 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 De luchtvaart is gedurende het weekeinde getroffen door twee grote rampen: Zaterdagmiddag vloog een viermotorige Bristol Britannia van de Britse luchtvaartmaatschappij „British Eagle Internatio nal" tien km ten zuidoosten van Innsbruck tegen een bergwand, waardoor alle 75 passagiers en acht bemanningsleden om het leven kwamen; een Constellation met 81 passagiers en een bemanning van vier koppen wordt sinds zondagochtend op de route tussen San Jose en Lake Tahoe in Californië vermist en is vermoedelijk tegen de High Sierra gevlogen of op het bevroren meer terechtge komen; een F-106b, een straaljager van de Amerikaanse luchtmacht met twee bemanningsleden is gisteren in de Amerikaanse staat Wisconsin op een boerderij gestort. Eén van de vliegers wist zich per parachute te redden, de andere kwam om het leven, de eige naar van de boerderij werd zwaar gewond; een Hunter-straaljager van de Britse luchtmacht is gisteren bij Laboean (noord-Borneo) neergestort; de vlieger kwam om het leven. Sneeuw hindert resp. vervoer en opsporing De slachtoffers van het vliegonge luk by Innsbruck zullen per helikop ter naar de stad worden vervoerd. Met uitzondering van een Zuidame rikaan waren alle inzittenden Engel sen, die een vakantie in Oostenrijk gingen doorbrengen. Zeven hef- schroefvliegtuigen van de Oosten rijkse gendarmerie en het leger zijn sinds gistermiddag bezig met het overbrengen van ongeveer tweehon derd man naar de plaats van het ongeluk. Het reddingswerk is echter zeer moeilijk omdat de wrakstukken De ..Bristol-Britannania-312" die bij Innsbruck is neergestort, waarbij 83 inzittenden om het le ven kwamen. Cunard-comblnatie waarbij de maat schappij herdoopt werd in British Eagle International. British Eagle was de eerste particuliere luchtlijn welke de Britse regering gebruikte om het staatsmonopolie op de bin nenlandse diensten van BEA te bre ken en zij bezit contracten v troepentransporten. De grote Bristol Britannia turbo prop had een opmerkelijk veilig heidsrecord. Gedurende de acht jaar, dat het toestel in dienst is. Tot nu is er slechts één Britannia, welke toe behoorde aan de Canadian Pacific Airlines, verongelukt. De Eagle line werd voor het eerst door een ernstige ramp getroffen toen een Viking welke in augustus 1961 bij Stavanger neerstortte, waar bij 34 middelbare scholieren en twee leraren alsmede de uit drie personen bestaande bemanning om het leven kwamen. Tot zover onze Londense correspon dent. weer boven het meer van Tahoe was toen bewolkt en het sneeuwde. De verkeerstoren had de vlieger toestemming gegeven om boven Lake Tahoe in een kring te gaan vliegen, omdat het zicht op de grond zeer slechts was als gevolg van sneeuw jacht. Hierna meldde de vlieger zich met de woorden „Hier vlucht 901", waarna de verbinding plotseling wer verbroken en niets meer van het toestel werd vernomen. Nasporingen uit de lucht hebben door het slechte weer nog geen resultaat gehad. en de slachtoffers onder een verse sneeuw bedolven zjjn. Onze Londense correspondent tele foneerde hedenochtend, dat twee vol ledige gezinnen zijn omgekomen: de chauffeur William Paterson. zijn vrouw en drie kinderen van 21, 15 en 11 jaar en voorts de familie Silver - stein uit Schotland, man, vrouw en twee kinderen (4 en 3 jaar oud). Voorts is bekend geworden, dat de 23-jarige Anne Muir uit Glasgow op weg was naar Innsbruck op uitno diging van een vriend, die zij bij een vorige wintersportvakantie had leren kennen. Tot de passagiers behoorden ook verscheidene artsen, o.a. twee dokters, die behoorden tot de staf van een groot ziekenhuis in Glasgow. Het toestel raakte de berg juist on der de top en tuimelde vijftig meter omlaag. Het werd geheel vernield. De staartvin is zwart geblakerd als gevolg van brand. Toen het vliegtuig zaterdagmiddag het gebied van Innsbruck bereikte nam de piloot contact op met de controle van het vliegveld Innsbruck -Kranebitten en kreeg opdracht om hoger te gaan vliegen en nog met landen te wachen, omdat eerst een Amerikaans en daarna een Oosten rijks vliegtuig moesten starten. De piloot van het Oostenrijkse vliegtuig dat juist was opgestegen, had nog draadloos contact met de piloot van de Britannia en deelde hem mede, dat het zicht iets lager goed was. Hierop volgde als antwoord „Thanks" ik dank u, maar dit was ook het laatste levensteken. Waarschijnlijk is het vliegtuig tegen de bergen ge vlogen toen de piloot probeerde iets lager aan te vliegen. Het vliegveld Innsbruck-Kranebit- ten is bekend als het moeilykste en Pasjeskwestie Bondskanselier Erhard van West-Duitsland heeft burge meester Brandt van West-Ber- lijn voor dringende besprekingen deze week in Bonn uitgenodigd. Brandt heeft vrijdag in een radio rede een beroep gedaan op de rege ringen van Bonn en West-Berlijn en de drie grote Westduitse politieke partijen, een duidelijke en gemeen schappelijke politiek t.a.v. Berlijn uit te werken. Brandt noemde de over eenkomst met de Oostduitsers, die het mogelijk maakte dat Westberly- ners in de kerstperiode een bezoek aan Oost-Berlijn brachten, een suc ces, dat de basis vormde voor „betere overeenkomsten". Het Oostduitse volk diende geholpen te worden met niet alleen woorden. Brandt ls volgens een correspondent van Reuter van kaanse Constellation meldden Reuter gevoelen, dat de realiteit van de en AFP, dat het toestel behoort tot I „muur" aanvaard moet worden en de „Paradise Airlines". Het vliegtuig dat een of ander aanvaardbaar com- was zondagochtend om 10.27 uur van promis moet worden nagestreefd, dat het vliegveld van San Jose opgeste-1 geen erkenning van Oost-Duitsland gen. Achtenvijftig minuten later i met zich meebrengt en evenmin de meldde het dat het zich boven Meeks I banden van West-Beriyn met Bonn Bay, by Lake Tahoe, bevond. Het ondermynt, noch de positie van de toenadering tot de Oostduitsers. Sneeuwjacht Over de vermissing van de Ameri- Westelyke geallieerden zal beïn vloeden. Hierop heeft de regering van Bonn gereageerd met de beschuldiging, dat Brandt een gemeenschappelyke po litiek ondermynt, die Brandts so cialistische party had onder schreven. De regering van Bonn vindt voorts een nieuwe politiek t.a.v. Berlyn niet nodig en geeft Oost- Duitsland de schuld van het misluk ken van de onderhandelingen over het verlenen van toestemming aan Westberlyners voor een bezoek aan Oost-Berlyn in de paasperiode. Naar Reuters correspondent meent wil Brandt, met het oog op de ver kiezingen van volgend jaar in West- Duitsland, aantonen dat zyn party het ideaal van een hereniging van Duitsland ter harte gaat door een politiek te propageren van een zekere Gevaarlijk Onze correspondent in Wenen meldt, dat geheel Oostenryk in rouw is. De bevolking is diep getroffen door deze massale ramp. Over de ogen blikken, die aan de ramp vooraf gingen. is het volgende bekend ge worden. laag gevaarlijkste van alle vliegvelden van Europa. Zelfs ervaren piloten zijn er bang voor. De aankomende vlieg tuigen moeten er eerst door een smalle gleuf tussen de hoge berg wanden binnenvliegen om te kunnen landen. Bovendien verandert de windrichting telkens naar de ver schillende hoogten. Het is dan ook een absolute voorwaarde, dat het zicht goed is. Zaterdagmiddag echter was het vliegveld en de omgeving grotendeels in nevels gehuld. V eiliglieidsrecord Het verongelukte toestel was het derde van vyf van deze vliegtuigen, welke British Eagle van BOAC heeft gekocht waardoor de Britanniavloot op negen werd gebracht, aldus meldt onze Londense correspondent nog. De vroegere naam van de maat- schappy was Eagle-Airways. In 1961 werd deze veranderd in Cunard Eagle Airways, doordat zij verbonden werd met de Cunard stoomvaartmaat schappij. In juni 1962 werden de routes op het westeiyk halfrond overgenomen door 'n nieuwe BOAC- PLAATSELIJK LICHTE VORST Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met slechts enkele ver spreid voorkomende opklaringen. Vannacht temperaturen om het vriespunt en plaatseiyk lichte vorst, morgenmiddag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Matige tot zwakke wind uit oosteiyke rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) S MAART Zon op: 7.22 uur; onder: 18.23 uur. Maan op: uur; onder 9.34 uur. Hoogwater te Katwyk te 6.29 en 18.43 uur; laagwater te 2.10 en 14.32 uur. Dit blad bestaat alt 16 ragtna's Koning Paul lijdt aan longembolie en trombose Koning Paul van Griekenland lydt aan embolie aan de linker long, zo is vanochtend in een medisch bulle tin in Athene bekendgemaakt. De Koning wordt sinds zondag hieraan behandeld met middelen ter voor koming van bloedstolling. Zyn toe stand baart voorlopig geen zorg, aldus het bulletin. Zondagavond werd in een medisch bulletin meegedeeld dat de Griekse Koning leed aan trombose in zyn rechterbeen. Koning Paul werd op 21 februari geopereerd aan een maagzweer Vorige week ging hy goed vooruit en mocht hy het bed verlaten. In medische kringen verklaarde men gisteren, dat de na operaties be- trekkelyk vaak voorkomende trom bose zelden een ernstig karakter heeft. Artsen zeiden dat er geen aanwijzing is, dat de trombose een nadelige invloed op de algemene ge zondheidstoestand van de Koning zal hebben. Leden van de Oostenrijkse reddingsploeg bij de wrakstuk- ken van het Engelse toestel, dat zaterdag met 83 inzittenden te pletter vloog tegen een berg wand. Drie Belgische militairen zouden In levensgevaar verkeren en negen ernstig zyn vergiftigd tijdens een oe fening, welke vorige week heeft plaatsgevonden in 't militaire kamp- Leopoldsburg, in de Belgische pro vincie Limburg. Verscheidene Belgi sche bladen hebben vanochtend melding gemaakt van de gebeurte nissen en zy beklagen zich over de omstandigheid, dat de voorlichtings diensten van het ministerie van landsverdediging weigeren nadere in lichtingen te geven. Bij de ouders van de militairen, die in Leopoldsburg zyn gelegerd, heerst dan ook grote ongerustheid, omdat zy niet weten of hun zcon wellicht tol de slachtoffers behoort. Het ongeluk zou zyn ontstaan toen by een oefening een aantal dienst plichtigen door een buis van 20 me ter lengte moest kruipen. Aan een opening daarvan had men een rook- pot geplaatst, die een kunstmatig rookgordyn moest verwekken. De wind zou deze rook echter in de buis hebben geblazen en de militai ren die er zich op dat ogenblik in bevonden zouden vergiftigd ^ijn. De slachtoffers werden —volgens de Antwerpse Volksgazet eerst vier uur na het ongeval naar het militair hospitaal van Leopoldsburg overge bracht. Eerste (luikboot op basis Rota De eerste van de acht Amerikaanse Polaris-duikboten die op de basis Rota in Spanje zullen worden gesta tioneerd, is daar zondag aangekomen, zo is van Amerikaanse zyde gezegd. Het is de „Lafayette". Wanneer de overige zeven duikboten voor de ba sis Rota gereed zullen zajn is niet be kend. De Polaris-duikboten zullen onder rechtstreeks Amerikaans bevel blyven en geen deel gaan uitmaken van de NAVO- stry dkrach ten Het duikbootmoederschip .Proteus' was reeds vorige week uit de Schotse basis Holy Loch in Rota gearriveerd. EUROPA-CUP VOETBAL rechtstreekse reportage uit Eindhoven van woensdag 4 maart 20.00 - 21.45 Drama op Noors schip in Amsterdam (Van onze Haagse correspondent). Precies op tijd, om dertien mi nuten over half tien reed van morgen het speciale treinstel van vijf wagons voor langs het eerste perron van het Haagse s.s.-sta- tion. De erewacht van Garde Grenadiers sprong in de houding en gemoedelijk glimlachend stap te de Duitse Bondskanselier prof. Ludwig Erhard, gevolgd door mi- minister van Buitenlandse Zaken Schroder af op het kleine groepje, dat voor de ontvangst gereed stond: minister president mr. Ma- rijnen, minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns en baron Itter- sum, de Nederlandse ambassadeur in Bonn. Onmiddellyk na de officiële begroe ting zette de Koninklyke Militaire Kapel het ..Deutschland. Deutschland liber Alles" in. waarna het gezelschap de erewacht bestaande uit een com pagnie van honderd man van het elf de infanterie bataljon van de Garde Grenadiers uit Arnhem onder com mando van kapitein A. G. Gillissen inspecteerde. Na de inspectie reden de auto's voor en begaven de gasten zich naar Hotel Wittebrug waar zy zullen verblijven. Het eerste officiële bezoek van een Duitse regeringsleider aan Nederland na de oorlog was begonnen. Eerste gesprek Om elf uur vanochtend kwam men voor een eerste gesprek byeen in de ambtswoning van mr. Marynen, waarby ministers, staatssecretarissen en de wederzydse ambassadeurs aan wezig waren. Na de lunch in de wo ning van dr. Berger, de Westduitse ambassadeur werd een bijeenkomst gehouden in het Ministerie van Bui tenlandse Zaken. Het hoofdondei*werp van gesprek ls de toestand in Europa en in het by- zonder de vraag, wat de zes landen van de Europese Gemeenschappen kunnen doen om de volgens prof. Er hard dringend noodzakelyk politieke samenwerking tussen deze landen te bevorderen. Verder zal ook over andere vraag stukken worden gesproken zoals de betrekkingen tussen Oost en West, de Noordatlantische Verdragsorganisatie en de aanstaande Kennedy-ronde en de tariefonderhandelingen. Vanavond bieden minister-presi dent en mevrouw Marynen prof. Er hard en zyn gezelschap een diner aan in kasteel Oud-Wassenaar. Morgen ochtend zal Koningin Juliana de Duitse regeringsleider ontvangen in paleis Soestdyk. (Van onze correspondent) Twee opvarenden van het bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij in reparatie lig gende Noorse vrachtschip ,,Ut> vik" zijn zondagmiddag over leden na het drinken van methyl alcohol. Acht andere zeelieden en een vrouw, die eveneens deze giftige vloeistof hebben gebruikt, zijn gisteravond en vannacht in het Binnengasthuis opgenomen. Zij zijn buiten levensgevaar. Behalve de „Utvik" ligt by de ADM ook nog het Noorse schip „Utsera". De opvarenden waren za terdag reeds by elkaar op visite ge weest, by welke gelegenheid het op deze dag uitgedeelde rantsoen van een fles drank per man tot de laat ste druppel was opgegaan. Zondag middag omstreeks één uur kwamen tien mannen en een vrouw byeen in één van de hutten van de „Utvik". zy dronken aanvankeiyk koffie, maar de behoefte aan een sterkere dronk deed hen omzien naar alco hol. Aan boord was geen fles meer te krygen en omdat men er kennehjk tegen opzag aan de wal inkopen te doen, brak één hunner een kast open waarin Japanse industrie-alco hol werd bewaard, welke vloeistof methyl bevat. Bewusteloos De methyl-alcohol is, verdund met water en koffie, gedronken. Na enkele uren vertrokken de meesten naar de stad. Enkelen zochten hun kooi op. Korte tyd later ontdekte de stuurman dat de 32-jarige monteur Per Vlam Hofland, vader van zes kinderen, en de kort geleden ge trouwde, eveneens 32-jarige kok Si- Gurd Magnus Karlsen dood in hun kooi lagen. Twee anderen opvaren den bleken het bewustzyn te hebben verloren. Onmiddellijk werd de politie ge alarmeerd. die de twee zieke zeelie den met spoed naar het Binnengast huis liet overbrengen. Speurtocht Omdat niet vaststond hoeveel per sonen de giftige vloeistof hadden gedronken, begonnen rechercheurs en bemanningsleden een speurtocht op de Zeedyk en omgeving, om de gehele bemanning van de beide schepen te achterhalen. De meesten werden aangetroffen in de Norske bar en café Mexico, in welke laatste gelegenheid een zeeman onwel was geworden. Zes mannen en één vrouw konden tydig naar het Binnengast huis worden gebracht, waar hun ma gen zyn uitgepompt en zy voor na der onderzoek werden opgenomen. Uit het Leidsch Dagblad van 1 Maart 1864; Naar men verneemt, is 1 het contingent der nationale 1 militie voor de ligting dezes jaars door Z.M. vastgesteld op 9400 man waarvan 9000 man bestemd voor de land- magt en 400 voor de zeemagt. Uit het budget der stad Parijs blijkt, dat 1500 francs worden toegekend aan de stadsbibliotheek en 56.000 francs ten behoeve van wed rennen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1