Met de huifkar via Leiden naar Moskou T. v. d. Broek werd met Art Erebus kampioen AmerikaanseTurkse en Griekse schepen in buurt van Cyprus Christine vervoerde groot deel van buit Engelse treinroof font Don Carlos' ouders komen naar ons land Wielernieuws ZILVERBERG START GOED IN RONDE VAN SARDINIË Sportsplinters Familie Gilles op stap after shave lotion Euthanasie- proces nr. 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG l MAART 1964 Koersen te Hilversum (Van onze medewerker) R. Bosma en T. v. d. Broek stonden met elk 10 punten aan de kop in de stryd om het amateur winterkampioenschap. De laatste koers moest dus de beslissing brengen. Direct nam v. d. Broek met Art Erebus de leiding, en kreeg eerst Y Y Meeske en later Arctic van 's-Gravenhof in zijn voetspoor. Het werd een bijzonde fraaie strijd en een compacte groep ging het laatste rechte eind in. Fel viel Bosman met Zwalper S de leider aan, doch v. d. Broek gaf geen krimp en ging met uiterst gering verschil als eerste in 1.26,7 km-tjjd over de eindstreep. Xandover, die een terreinkostende fout kreeg, werd een uitstekende derde. Elly G-priJs: 1 Xylon S (M. Bouw huis) (1.26.-); 2. Xeres; 3. Yellow- throat S. Tot wl. f32.70. pl. 3.90. 2.40. 1.80. koppel 35.40, cov. 8. trio 746.60. Ellna Vere-prljs; 1. Xlrene Hollandla (W. Lee uwen kamp) (1.24.4); 2. Zee adelaar S; 3. Ylite Rose Tot.: wl. f5.20, pl. 2 20, 1.90, 1.70, koppel 10.50, cov. 5 50. Egyptian Princess-prljs1. Baron Harvester G (J. van Dooyeweerd) (1.27.3); 2. Zambesi; 3. Zatopeck. Tot.: wl. f6.70, pl. 1.80, 2.10, 1.60, koppel 13.20, cov. 620. Engcllna W-prljs: 1. Ballos (Ir J. Oostlng) (1.30.7); 2. Boy van Quick; 3. Blauwe Druif B. Tot.: wl. f5.50, pl. 2.40, 1.70, 1.90, koppel 5.10, cov. 6.20. Totallsator-omzet f 259.717,50. De openingsdraverij was van start tot finish voor de door Goos gestuur de Bruce Low Heny VS. C Alkestis van E, die de leider kort voor de bo- venbocht bedreigde, viel door een fout terug. Conny Stuart, viel in de rechte lijn Bruce Low aan, doch sprong als tweede door het stek. Zariolain incasseerde nu het tweede gelt, en C Alkestis van E werd derde. In de tweede koers nam Conchita Six <J. Verhoeve) weldra de kop en hoewel de leidster na een baanronde door Bring it Again L werd ont troond, moest deze in de eindstrijd toch met de derde plaats genoegen nemen achter Conchita Six en Beauty Scotch D. De vierde draverij scheen een dub bel succes voor entrainement Geersen te zullen worden, daar de koploper Boogie Hollandia (Vergay) bij het in gaan van de rechte lijn gevolgd werd door Amor Hollandia (Eerenberg). Zambina gooide echter roet in het eten, want deze verdrong kort voor de streep Amor Hollandia met gering verschil van de tweede plaats. Adeltraut M, die in de Ella Prin- cessprijs het veld steeds had geleid, werd halverwege het rechte eind voorbijgestreefd door Bonaire (ir. Oosting), die in 1.26.7 triomfeerde. Even voor de streep werd Adeltraut wel wat zwaar gestraft met uitscha keling, zodat Zenithy Hollandia nu tweede werd en daar Astrid van Peterhof door het stek sprong, ging Wilco Maire met het derde geld strijken. In de zesde koers trok Bastogne (Strooper) direct naar de kop en alle pogingen van zijn concurrenten ten spyt wist deze Parisien-zoon zich tot de finish op de ereplaats te handhaven. Amazone Sch hand- Timme tweede bij gewichtheffen Een week voordat Nederlands sterkste mannen met elkaar de strijd aanbinden om de nationale gewicht hefkampioenschappen zijn gisteren in Den Haag de Nederlandse kam pioenschappen tweede klasse gehou den. Nadat een jaar geleden. Jan Ro- mani de erepalm wegdroeg voor Eef Kamerbeek, eindigde nu discuswer per. Herman Timme, in de zwaar gewichtklasse met een totaal van 320 kg op de tweede plaats achter de Zeeuw Harms, die 325 kg. verwerkte. Herman Timme, die lichter was dan zijn opponent faalde met een gewicht van 135 kg bij het stoten. De kampioenen in de diverse ge wichtsklassen waren: lichtgewicht: Van Hinten (Breda) 285 kg: middengewicht: Kool <Sim- pelveld» 295 kg; lichtzwaargew.: Smeets (Simpelveld) 307.5 kg; zwaar- middengew.: De Otter (Dordrecht) 300 kg. Harms (Zeel.) 325 kg. In deze laatste categorie eindigde de Leide- r.aar Van der Louw als derde met 315 kg. De LAC De Spartaan kwam met drie atleten op deze kampioenschap pen uit: J. de Vink, A. de Bruin (lichtgew.) en Sam Holswilder (mid denzwaargewicht.) De Vink bleek bij de weging een ons te zwaar en werd va.n deelneming uitgesloten. A. de Bruin, de jongste deelnemer, werd vierde in zijn afdeling met 2471/2 kg. Ook Holswilder kwam, met 285 kg, tot een vierde plaats. De Nederlander Huub Zilverberg is de Ronde van Sardinië goed begon nen. In de zondag verreden eerste etappe van Rome naar Napels over 222 km legde hij als eerste niet Ita liaan beslag op de vierde plaats ach ter Adriano Durante, Italo Mazza- curati en Franco Cribiori. Zilverberg maakte met de Belgen Michel van Aerde en Edgar Sorgeloos deel uit van een kopgroep van elf renners, die voor de rest louter uit Italianen bestond. Het elftal, dat finishte met een voorsprong van ruim een minuut trj"k 7.i°P het peloton, kreeg een tijd toe- haafde zich op de 5 gewezen van 5 uur en 26 minuten voor de aanvallende Boyke Hollandia. De Elly G-prijs gaf een zeer ver- rassende uitslag. Anna Scotch was steeds in duel met Zuleika om de ereplaats. Na een baanronde kwam Xeres sterk naar voren en nam de leiding over. De eindstrijd was hevig en met miniem verschil klopte Bouw huis met Ylinotte op de streep Xeres. Yellowthroat S werd derde. De win naar gaf f 32.70 voor f 1. In de internationale draverij faal de Midas G tlcor meerdere fouten en werd uitgeschakeld. Het bleek weder om dat Leeuwenkamp Xirene Hol landia in uitstekende vorm heeft ge kregen, want na een fout onderweg, die spoedig werd gecorrigeerd, kwam de hengst sterk terug en gaf Zeeade laar S geen kans hem de zege te ont nemen. Ylite Rose werd derde voor Winston Spencer. Jan van Dooyeweerd, die deze middag nog weinig had laten zien nam met Baron Harvester G de ne gende koers voor zijn rekening. Za topeck liet zich kort voor de streep de tweede plaats ontnemen door Zambesi. In de slotdraverij buitte ir. Oos ting met Balios zijn 20 meter voor gift goed uit. Hij startte snel en kon in de eindstrijd nog juist de slotaan- val van Boy van Quick met zeer ge ring verschil pareren. Blauwe Druif B werd derde. De uitslagen luiden: Edlth B-prijs, le afd..l. Bruce Low Heny VS (A. J. Goos) (1.33.8): 2. Za riolain; 3. C Alkestis van E. Tot.: wl. f 14.40, pl. 3. 2.10, 1.60, koppel 54, cov. 6.10. 2e afd.: 1. Conchita Six (J. Ver hoeve) (1.33.2); 2. Beauty Scotch D; 3 Bring It Again L. Tot.: wi. f 5.70, pl. 2, 2.10, 2.30, koppel 7.30, cov. 6. Amateur Winterkampioenschap (fi nale): 1. Art Erebus (T. v. d. Broek) (1.26.7); 2. Zwalper S; 3. Xandover. Tot.: wl. f7. pl. 2. 1.40. 3.10, koppel 9.80, cov. 4.20. trio 128.80. Edoublalse-prijs. le afd.: 1 Boogie Hollandla (M. Vergay) (1.29.1); 2. Zambina; 3. Amor Hollandla Tot wl. 6.20, pl. 3.60. 4.80, koppel 30.80, cov. 7.40. Ella Prlncess-prijs1. Bonaire (ir. J. Oostlng) (1.26.7); 2. Zenithy Hollan dia; 3. Wilco Maire Tot.: wi. f3.90. pl. 1.70, 2.10, 3.50, koppel 9.10, cov. 6.30. Edoublalse-prijs. 2e afd.: 1. Bastogne (P. A. Strooper) (1.29.8); 2. Amazone Sch.; 3 Bovke Hollandla. Tot.: wi. -'f 5 10. pl. 1 60, 3.10, 1.50, koppel 11.70, cov. 19.10. Knappe prestatie van LGB-jongens De Leidse Golfbrekers hebben za terdag tüdens de zwemwedstrijden om de Hofstad-wisselbekers een ver rassend succesje geboekt. De jongens eindigden in het sterke veld van vijf tien verenigingen op de vierde plaats achter PSV (Eindhoven), HZPC (Den Haag) en het IJ (Amsterdam). De LGB heeft dit resultaat te dan ken aan „de breedte" in de ploeg. Immers zaterdag kwam geen Lei- denaar op één van de drie topplaat- sen, maar daarentegen slaagde men er wel steeds in zich bij de eerste vijf of zes te klasseren. Opmerkelijke tij den zijn er overigens niet gezwom men of het zou de 2.45.7 van Hans Dieben op het invitatienummer 200 meter schoolslag moeten zijn. Een tijd waarmee de Leidenaar slechts zesde werd. De tijd van Cor Prins op de 100 meter vlinderslag viel na de goede prestaties in de afgelopen weken iets tegen (1.09). Ook de 100 meter schoolslag jongens had misschien wel iets sneller gekund, al mag de 1.22.3 van Hans Geertsma best gezien wor den. Voor de strijd bij de meisjes kwam de LGB niet voor een plaats in de eindklassering in aanmerking, omdat de Leidse meisjes niet op alle num mers uitkwamen. De belangrijkste uitslagen zijn: Jongens 100 meter schoolslag: 1. W. Mulder (Zwemlust) 1.17.8; 4. H. Geertsma (LGB) 1.22.3; 5. T. Timp (LGB) 1.22.4; 100 meter vlinderslag 1. D. Langerhorst (HZPC) 1.05.4; 7. C. Prins (LGB) 1.09; 100 meter rug slag: 1. P. Jonker (HZPC) 1.11: 5. P de Hosson (LGB) 1.14.9; 4 x 100 me ter wisselslag est.: 1. PSV 4.49; LGB 4.56; meisjes 100 meter rugslag: 1. M. en 30 seconden. De Omloop van het Volk voor professionals leverde zaterdag een zege op voor de Belgische wegsprin- ter Frans Melckenbeeck. Niet min der dan 36 renners betwistten el kaar in de spurt de zege, waarbij Melckenbeeck zich de snelste toonde. Zijn landgenoten Arthur de Caboo- ter en Ivo Molenaars finishten res pectievelijk als tweede en derde. De eerste groep, waarin zich naast pro minenten als wereldkampioen Beno- ni Beheyt en de Brit Tommy Simp son ook onze landgenoten Bas Malie paard (32e) en Wim van Est (35e) bevonden, maakte over de 194 km. een tijd van 4 uur en 33 minuten. Pas meer dan zes minuten later finishte de volgende deelnemer, de jonge Nederlandse professional Arie den Hartog. Het tweede peloton had een achterstand van bijna acht minuten. Revanche Arthur de Cabooter kreeg zondag in Kuurne- Brussel- Kuurne zijn revanche voor de nederlaag, die hy daags tevoren in de omloop van het Volk had geleden tegen Frans Mel ckenbeeck. De sterke Vlaming liet het ditmaal niet op een sprint aankomen. In de laatste fase van de strijd ont snapte hij aan zyn belagers en hij van De Cabooter over de 192 km was 5 uur 12 min. Frans Melcken beeck moest zich met de derde plaats tevreden stellen. De in België woon achtige Nederlander Leon Sebreghts eindigde als vierde. Wim van Est werd 22ste ,Jos Linders 28ste, Ab Geldermans 32ste en Bas Malie paard 35ste. Zfj maakten allen deel uit van het pe/loton, dat dezelfde tyd kreeg toegewezen als Simnson. De jonge Spanjaard Antonio Go mez del Moral heeft de Ronde van de Levant gewonnen. In het algemeen eindklassement is Piet Rentmeester op de vijfde plaats de eerste buitenlander. Hij heeft op Gomez del Moral een ach terstand van 2.25. Swift-Combinatie De uitslag van de tweede trainings- rit luidt: 1. B. Zoet; 2. A. Ravensbergen3. A Valk; 4. P. Bregman; 5. W. v. d. Berg; 6. S. Brandt; 7. F. Leemans; 8. J. Zoetemelk; 9. F. Zoons; 10. P. Akerboom; 11. J. Borst; 12. H. Goo- zen; 13. W. v. Diemen; 14. J. v. Seg- gelen; 15. Lans. H. Bousie; 16. P. Reserves KNVB AMATEURS Res. tweede klasse ADHL 2ADO 4 0—1; LFC 2UVS 2 3—0; DHC 3— Celeritas 2 10; Archipel 2Laak kwartier 2 0—7; HBS 2—GD A 2 3—1 Quick 2—ON A 2 4—1. Res. derde klasse A: Altior 2SJC Leidse schaaktitel De tweede ronde in de hoofd klasse van de persoonlijke Leidse schaakkampioenschappen had een zeer rustig verloop. Joop Piket en Ad van den Berg speelden remise in een party die door Pikets vreemde openingszet b4 (Oerang Oetang) een veel belovend verloop scheen te krijgen. De stellin gen bleven echter in evenwicht. In de andere groep eindigde ook het met veel spanning tegemoet ge ziene duel tussen De Graaff en Kort in remise. Van der Spek profiteerde hiervan door via een overwinning op Sluyts j de leiding te nemen. Stand groep A: 1. H. P. A. J. van der Spek 2 pnt uit 2 part.; 2. R. A. G. de Graaff 1»2 pnt. 3. J. C. Kort »2 pnt; 4. G. P. Sluyts 0 pnt. Stand groep B: 1. W. D. Wiebes 1 pnt uit 1 part.; 2. J. J. Piket uit 1; 3. A. M. van den Berg '2 uit 2 Als vierde in deze groep kwam mr. ir. J. Westra, na loting met A. J. W. Kohlbeck, nadat twee beslissings partijen tussen hen geen beslissing had gebracht. Finale derde klasse: A. van Selms J. Verbiest 1—0; F. Schiereck—H. Boelee 01 (regl.). Basketbalteam (dames) naar Oost-Berlijn Aan het Europees kampioenschap basketbal dames, dat van 5 tot 11 september in Boedapest wordt ge houden, zal worden deelgenomen door Rusland, Bulgarije, Tsjecho Slowakije, Polen, Roemenië, Joego slavië en Hongarije. Voor de overige drie beschikbare plaatsen zal een drietal kwalificatie-toernooien wor den georganiseerd. Het eerste vindt in juni in Lugano plaats met als deelnemende landen Zwitserland, Ita lië en West-Duitsland. Waarschijn lijk ireeds in mei spelen in Oost Berlijn de ploegen van Oost- Duits land. Nederland en Oostenrijk tegen elkaar. Frankrijk en België tenslotte treffen elkaar in een tweetal kwa lificatiewedstrijden in Parijs en Brussel. De uitslagen van de zaterdag gespeelde competitiewedstrijden voor de eredivisie van de Nederlandse Volleybalbond luiden: AMVJValuas 1—3; SFC—DES 9—3; Olhaco— Odulphus 2—3: SOS—Libanon 3—2; Kweekschool—Cito 3—1; Tornado— Valbovol 2—3; Oranje Nassau—DES 0—3. De Nederlandse amateur-boks- ploeg heeft zaterdagavond in de Cen tral Sporting Clu'o te Parijs een grote nederlaag geleden tegen het Franse vertegenwoordigende team. De Fransen zegevierden met 8—2, dezelfde score, waarmee ook de laatste wedstrijd tussen beide lan den (in oktober 1957 te Rotterdam) werd afgesloten. De Cubaan Sugar Ramos heeft in Tokio met succes zijn wereldtitel boksen in het vedergewicht verde digd tegen zijn uitdager, de Japan ner Mitsunori Seki. In de zesde ron de van het op vijftien ronden gestel de gevecht staakte Seki de ongelijke strijd. Ramos werd tot winnaar door technisch k.o. uitgeroepen. Er waren achtduizend toeschouwers. Fusie in Utrecht? De besturen van DOS, Elinkwijk en Velox zijn na diepgaand beraad tot de conclusie gekomen dat concen tratie van het betaalde voetbal in Utrecht gewenst en noodzakelijk is. Alvorens te dezer zake verdere stap> 1—1. HU Res. derde klasse B: Tonegido 2— finishte tenslotte met een°voorsprong i ?,K„AVY_3 4 Gouda 3—Olympia 2 van 25 sec. op de Brit Tommy Simp- 2- Kranenburg 2-HW 2 1-6; son, die als tweede eindigde. De tijd Wilhelmus 2—^lauw Zwait 2 1—4; Lugdunum 3—RA VA 2 3—0; RVC 2— Archipel 3 2—1. Speld (Zwemlust) 1.13.5; 100 meter vlinderslag: 1. C. Jansen (Njord) 1.19.1. 100 meter schoolslag: 1. T. Buis kool (Zwemlust) 1.22 2; J. de Heyde (LGB) 1.35. 200 meter schoolslag heren invitatie 1. W. Mensonides <Zian) 2.38.8; 6. H. Dieben (LGB) 2.45.7. Res. tweede klasse A: Excelsior P 2 —ARC 2 1—0; Zwart Wit '28 2— NoordwiJk 2 3—2; Quick Boys 2—SSS 2 74; Excelsior M 2Zwaluwen 2 0—2. Res. derde klasse A: Monster 2 Jodan Boys 2 40; CSVD 3Quick Res. derde klasse B: Die Haghe 2 Ter Leede 2 3—1; Quick Boys 3— Rijnsb. Boys 3 71; Unicum 2Zwart Wit *28 3 2—5; Noordwfjk 3—Oegst- geest 2 0—2; DEVJO 2—DUNO 2 3—5. Tafeltenniscompetitie Scylla-Povac 7—3 Het in degradatie gevaar verkeren de Povac heeft zaterdagavond tegen Scylla alles gedaan om enige verbe- tering te brengen in haar hachelijke i ®°ys 4 2T4:..R,(EL 2—Rynsb. Boys 2 positie op de ranglijst. Dat zy in die 0 2: Katwijk 2 s-Gravenz. SV 2 opzet niet zou slagen was wel te ver- 4 2- wachten, maar het verlies kan toch onmogelijk worden geweten aan een gebrek aan vechtlust. Al in de eerste partij van de avond die tussen Springer en Kramer, liet Povac duidelijk blijken wat haar be doeling was. Kramer wist met goed getimede uitvallen de zwakke verde diging van de Leidenaar herhaalde lijk te doorboren en tenslotte met 19-21 in de derde game zyn ploeg de leiding te geven. (0-1). Deze onverwachte uitslag gold als een waarschuwing voor de Scylla- spelers, die hierna dan ook door over winningen van Bakker <2x>. Van der Helm, Springer en het dubbel Bakker —Van der Helm vlotweg tot 5-1 uit liepen. De halve winst was toen dus al in Leidse handen, Gompelman wilde in de volgende partij alles doen wat in zijn vermogen lag om de gastheren ook niet méér dan die halve winst toe te staan. Door zijn overwinning op Van der Helm slaagde hij eventjes in die opzet. Niet lang echter bleef de kans op de halve winst voor de Am sterdammers bestaan. Bakker, die deze avond al zijn partijen in twee games won, en Van der Helm, stelden door hun overwinningen de Leidse zege definitief veilig. (7-2). Dat tenslotte Gompelman nog een tweede maal aan het langste eind trok, ditmaal in zijn partij tegen Springer, kon aan de winstverdeling niets meer afdoen. De Treffers kregen geen enkele kans tegen het goed op dreef zijnde Smash. Want Heemskerk en l'Amie verloren al hun partijen. Alleen Van Ruiten zorgde voor een surprise door Carel Deken te verslaan. Hoofdklasse A: OTTC—Dordrecht 4-6; Never Despa r—AMVJ 2 3-7. Uitslagen ereklasse: Nedlloyd Batswinger 9-1, SmashDe Treffers 9-1. Stand: Nedlloyd 13-25; AMVJ 14-25 Scylla 14-23; SVE 15-20; Smash 15-16 Wibo 14-11; Povac 14-8; Batswingers 15-6; De Treffers 15-6; PSV 15-4. 2 40; Blauw Zwart 2—Lugdunum 2 pen te ondernemen, achten de be- 30; Wassenaar 2Alphen 2 10; sturen zich verplicht „kernvergade- Roodenburg 2LFC 3 10; UVS 3ringen" te raadplegen zowel over de Foreholte 2 31; RKAW 2WSB 2 concentratie zelf als de vorm waarin deze eventueel zou kunnen geschie den. Uiteraard zullen besluiten pas kunnen worden genomen indien ook de algemene ledenvergaderingen van de drie verenigingen zyn gehoord. De kernvergaderingen zullen worden ge- houden op vrydag 6 maart, j Het ligt in de bedoeling een even- ZATERDAGVOETBAL i tu*le fusie noS voor de aanvang van het komende seizoen tot stand te brengen. LEIDERDORP Burner!"!", ^t-nd Geboren: Hendrlka C., d .v. G. A. van Velzen en C. A. van Wetten. Nl- colaas J., z. v. A. Doelman en J. W. SnoeiJ. Slgrid. d. v. H. Itzlg Heine en A Steenstra. Elisabeth J.. d. v. A. van Klaveren en P. G Pleterse. Abraham P.. z. v. C. Bos en M. BUI. Getrouwd: Willem Blom. 28 Jaar en Elisabeth W. Fr. Hoogeboom, 18 Jaar. De toestand rond Cyprus is thans zo, dat Griekenland elk mo ment een Turkse en Turkije een Griekse interventie op het eiland vreest. Vandaag is bekendgemaakt, dat eenheden van de Griekse vloot en het Griekse leger gecombineerde .routine-manoeuvres" zullen houden in het gebied tussen Kreta en Rhodos. dat is dus halverwege Athene en Cyprus. Vandaag zijn ook in Griekse wa teren, bij de Samos-eilanden, manoeuvres begonnen van eenheden van de Amerikaanse Zesde Vloot, waaraan tevens drie Turkse onderzeeboten deelnemen. Een grote huifkarvoortgetrokken door twee Zeeuwse merries, genoot gisteravond de belang stelling van vele Leidenaars. In de Breestraat kwam het zelfs tot een ver keersopstopping, omdat de kinderen van het Amerikaanse echtpaar Leno Gillis, die voorin de wagen zaten, op hun gemak handtekeningen uit deelden en prentbriefkaarten verkochten. De fa milie Gillis was op zoek naar een stal om de nacht door te brengen. Of wij soms ook een adres wisten. Pa en ma Gillis lieten zich nauw keurig de weg wijzen naar de enige stalhouderij, die er in Leiden nog te vinden is. Ze waren vrij dagmorgen uit Amsterdam vertrokken voor een tocht van negenduizend kilometer dwars door Europa met Moskou als keerpunt. De eerste dag voerde van de hoofdstad naar Haarlem, de twee de van de bloemen naar de Sleutelstad. Vandaag zou de Gillis-familie weer verder gaan naar Den Haag. Antwerpen, Parijs, Monaco. Rome. Bel grado, Athene, Odessa, Moskou. Warschau Praag en Amsterdam. Heel rustig het avontuur tegemoet: niet meer dan dertig kilometer per dag. Hier en daar stoppen bij een boerderij en met de mensen praten. Verder alleen maar ge nieten van de natuur en van het leven. Publici teitsschuw is de familie overigens niet. Gewillig lieten pa. ma en de kinderen zich in het centrum van Leiden door de toegesnelde fotografen vereeuwigden, zich niets aantrekkend van het drukke verkeer. Of de foto boven van rechts naar links ma en pa Gillis, kleine George (9). Janet (12), Carol (17) en Barbara (16). De foto beneden laat zien hoe de twee merries. Vera en Marian, de huifkar op het Kort Rapenburg voortrekken. (Foto's L.D./Holvast) In Griekenland zijn de laatste da gen nog meer eenheden van de land strijdkrachten in staat van paraat heid gebracht, zo is gisteren in Athe ne uit goede bron vernomen. Deze maatregel zou zijn genomen naar aanleiding van berichten over ver hoogde militaire activiteit in Turkye. Premier Papandreoe van Grieken land hield zaterdagavond een toe spraak voor de radio, waarin hij de Grieks-Cyprioten de „onbeperkte steun" van zyn regering beloofde voor hun rechtvaardige strijd. Hij zei voorts, dat de akkoorden van Zu rich en Londen niet meer uitvoerbaar zyn en dat ze daarom moeten wor den herzien. In een buitenwijk van Nicosia en in een dorp in het zuiden van Cyprus zijn Turks- en Grieks-Cyprioten za terdag weer met elkaar, slaags ge raakt. In een dorp in het noorden van het eiland werd een Griekse her der door Turks-Cyprioten vermoord. De Turkse regering heeft zaterdag bekendgemaakt, dat zij geen enkel heil ziet in het inschakelen van de Veiligheidsraad om te pogen een op lossing voor het Cyprische vraagstuk te vinden. De vijf niet-permanente leden van i de Veiligheidsraad Bolivia, Brazi lië, Ivoorkust, Marokko en Noor wegen zjjn het zaterdag eens ge worden over de tekst van een ont werp-resolutie over Cyprus. Hierin wordt voorgesteld een internationale politiemacht te vormen die onder I toezicht van de >7»! komt te staan en secretaris-generaal Oe Thant van de VN een bemiddelaar te laten benoe men. Verder z.iuden alle landen moe ten afzien van acties, waardoor de I toestand op Cyprus 6lechter zou kun- nei worden. Het Engelse jacht „Christine", dat in januari op geheimzinnige ma nier in het Kanaal verdween, had een miljoen pond sterling (onge veer tienmiljoen gulden) aan boord van de treinroof die in augustus vorig jaar tussen Glasgow en Lon den werd gepleegd. De eigenaar van het jacht, de 31-ja- rige Edward Anderson, heeft dit zondagavond verklaard in een vraaggesprek voor de Britse com merciële televisie. HU zei dat het geld in tassen aan boord was ge bracht door twee mannen. Een van hen herkende hfj als iemand die i.v.m. de treinoverval door de po litie werd gezocht. Anderson wist niet waar de „Chris tine", die 3 januari uit Ramsgate vertrok, zich thans bevond. Mis schien op de bodem van het Ka naal of hi Tanger, zei hy. Hij acht te het mogelijk dat een van de op- Advertentie Veroverend fris... tJiclusief verkrijgbaar b<j de kapper! varenden, Danny Basset, met wie hij een zeereis zou maken, was ver moord. Zijn lijk spoelde aan de Belgische kust aan. Anderson zei dat de man die hij her kende, hem vijftigduizend gulden aanbood. Hij was toen bang gewor den en had het schip verlaten. An derson zei voorts dat hij naar de polit e zou gaan om een verklaring af te leggen. Hij had verscheidene dreigementen ontvangen en wilde politiebescherming omdat zijn vrouw en zijn kind in gevaar zou den zyn. „Ik had erin toegestemd een aantal pakjes over het Kanaal te brengen. Het waren twee handtassen en een tamelyk zware koffer, benevens twee mannen van wie ik er een on- middeliyk herkende", zei Anderson. Anderson bracht zondagavond een bezoek aan Scotland Yard, waar hy anderhalf uur bleef. Terwyl de enig overgebleven be- klaagde in het euthanasieprocee in Limburg (Hessen», Hans Hefelmann. berecht wordt, heeft de rechtbank in Hannover een jarenlang vooronder zoek voor een nieuw euthanaslepro- ces tegen drie artsen byna geheel voltooid. De rechter van instructie in Han nover deelde mee. dat de 68-Jarlfe professor Hans Heintze, de 69-jarige Werner Catel en de 72-jarige dr. Ernst Wentzler worden beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op een niet meer vast te stellen aantal kinderen. De dokters zyn volgens tot dusver beschikbare gegevens tydens de nazi-tyd opgetreden als adviseurs in de „Rykscommissie voor weten- schappelyk onderzoek naar ernstig ïyden verbonden met erfeiykheid en aanleg". Zy zouden tot taak hebben gehad over leven en dood van gees teszieke of lichameiyk misvormde kinderen te beslissen. De procesakten zullen binnenkort by de openbare aanklager worden In gediend, die zal beslissen of tegen de drie dokters een aanklacht zal worden uitgevaardigd. De drie dok ters bevinden zich niet in arrest. Bepalen huwelijksdatum? Prinses Irene's verloofde komt mor gen naar Nederland. Zyn ouders volgen woensdag. Hoewel de RVD deze visite een „familiebezoek" noemt en zegt niets te weten van hetgeen besproken zal worden, ziet het er naar uit, dat gedurende dit onderhoud de datum voor het hu- weiyk vastgesteld zal worden. De afspraak voor dit bezoek aan Ne derland is hoogstwaarschynlyk vrydagavond in Lech gemaakt, toen onverwacht de ouders van I Don Carlos het koninklyk paar inl hun hotel bezochten. Vlak voordat Don Carlos vrydagavond per trein naar Parys zou vertrekken, belde Prins Xavler op uit Sankt Anton, waar hy en zyn vrouw met vakan tie zyn. Na overleg met Prine Bernhard ging Don Carlos zyn vader en moeder met de auto uit Sankt Anton halen. De Koningin. Prins Bernhard en Prinses Irene zyn zaterdagmiddag naar Nederland teruggekeerd. Om één uur landde hun vliegtuig op Soesterberg.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13