SER blijft verdeeld over optrekking van de AOW „GRENSINCIDENT" NABIJ TURNHOUT Luns had in Londen gesprek met Butler Cubaanse liandelsraacl vraagt politiek asiel Meer sociale stappen om twee of drie jaar Geen liefde op het eerste gezicht Drie onverzoenlijke standpunten i Prinses Margaretlia's verloving Flim WEERBERICHT Nederlandse douaniers schieten op smokkelaar over de grens DONCARLOS NAAR PARIJS Timo's vader in Barcelona opgelicht Bezorgdheid in Washington Zone tussen Somalië en Ethiopië ,Biddle tvs ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 No. 31200 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. B. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 De Sociaal-Economische Raad is er inderdaad niet in geslaagd jen sluitend advies uit te brengen over het optrekken van de \.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen tot een sociaal minimum. Het dvies van de Raad valt uiteen in drie standpunten, maar geen enkele richting kreeg een meerderheid. Zestien leden de meeste werkgevers en vijf kroonleden voelen helemaal niets voor een structuele optrekking, in elk geval niet nu De vakcentrales 15 stemmen bepleiten een verhoging van de uit keringen per 1 januari 1965, grotendeels uit de schatkist. De premie- grens zou dan op f 12.000,moeten worden gebracht. Een compromis-standpunt kreeg 8 stemmen, van 6 kroonleden en 2 werkgevers. Dit standpunt, dat naar voren is gebracht door hetkroon- lid prof. Bosman, bepleit een verhoging tot het sociaal minimum, maar in etappes. Alleen voor de laagste inkomens zou de schatkist in de premie moeten bijdragen. Alle groepen in de Raad zijn het •over eens, dat de uitkeringen aan lleenstaanden moeten worden op trokken tot 70 procent van die der ;ehuwden. Thans ligt dit percentage i 62 a 63 procent. Het minimum, X nodig is om van te leven wordt de S.E.R. op f. 3250 gesteld gehuwden en op f. 2275 voor luwden per 1 juli 1963. De vak- sntrales willen hierop per 1 januari 10 procent zetten, prof. Bosman de zijnen menen, dat 5 procent jldoende is. Optrekking tot het sociaal mini- in betekent, zo heeft de S.E.R. ijferd, dat de premie voor AOW AWW samen zal moeten stijgen 1 8,1 procent tot 11,95 procent. !et deze optrekking is een bedrag moeid van ruim f. 962 miljoen, ervan willen de vakcentrales f. 500 (iljoen of 2 procent van het pre- ieplichtig inkomen laten betalen .- het Rijk. Zij stellen, dat deze r„ekking noodzakelijk is, omdat de ntwikkeling van de bedrijfs- en lernemingspensioenen (niet waar ast) onvoldoende is gebleken. Anders De confessionele vakcentrales, voor 'ie het verzekeringskarakter van de LOW en de AWW belangrijker is voor het NVV, hebben voorge- .jld dat het Rijk niet de AOW- en iWW-uitkeringen subsidiëert, maar algemene kindei-bijslagwet. Hier- oor moet door de werkgever even- 5 2 procent worden opgebracht het inkomen tot de premiegrens. het Rijk deze premie overneemt, innen de werkgevers 2 procent incompensatie bijdragen in de 1 procent premieverhoging AOW AWW. Het NW gaat hiermee akkoord. De tegenwoordigers van deze va keen- Je staan op het standpunt, dat het ;t belangrijk is hoe de overheid "raagt, als het maar gebeurt. De .ruk bestaat, dat de vakcentrales overheid aan haar middelen voor bijdrage wil helpen door aller - als tijdelijk bedoelde belastingen ianent te maken. Gedacht wordt de aanstaande accijnsverhoging benzine en sigaretten. elf betalen Prof. Bosman en de zijnen menen, it in principe ieder de premiever- jing zelf moet betalen. Gezien het It, dat een optrekking met 3.85 irocent ineens een te grote stap is, bepleit dit deel van de S.E.R. een etappesgewijde verhoging tot het sociaal minimum. Alleen de lage-inkomensgroepen zouden een reductie op de premie moeten krijgen. Deze reductie zou 0,1 procent moeten zijn voor elke f. 100 dat het inkomen onder de f. 6.000 ligt, totdat bij f. 4.000 een premiereductie van 2 procent is ver kregen. Het verschil zou door de schatkist moeten worden bijgepast en wordt door prof. Bosman geschat op f. 125 f. 150 miljoen. Het merendeel der werkgevers wil van een integrale verhoging van AOW- en AWW-uitkeringen niets weten. Dit deel stelt, dat slechts een kwart der bejaarden onder het levensminimum zit en dat de overige 75 procent naast AOW- en AWW- uitkeringen nog andere inkomsten hebben, waardoor zij op of boven het sociale minimum komen. Die 25 procent willen de werkne mers helpen via de volgend jaar in werking tredende algemene bijstands wet. Dit kost het Rijk aan naar schatting f. 150 miljoen tegenover de f500 miljoen der vakcentrales (de vakcentrales menen, dat die 25 pro cent veel te laag is geschat en dat dit percentage tussen de 30 en 40 ligt). De werkgevers geloven dat hun standpunt meer ruimte vrijlaat voor financiering van andere sociale wet ten, als een wet op de arbeidsonge schiktheid en op de zware genees kundige risico's. Ruimer advies Het AOW-advies van de SER (aanvrage november 1961) is uitge bracht tegen de achtergrond van de ruimere advies-aanvrage, die minis ter Veldkamp in augustus 1962 heeft gedaan over het sociale zekerheids- beleid op langere termijn. De minis ter vroeg toen het oordeel van de Raad over een wet op de arbeidson geschiktheid en op zware genees kundige risico's. Russische kunstmaan De Sovjet-Unie heeft een nieuwe kunstmaan, de „Kosmos 25", gelan ceerd. Er zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. Advertentie PHILIPS T.V. geschikt voor 2e programma, v.a. f 648— Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. budoi 3- lijk ie van i171 KOUDER Blijkens het weeroverzicht van tien ar stroomt uit het oosten aanzien- Ik koudere lucht ons land binnen. Nachts daalt de temperatuur tot ij het vriespunt, maar ook overdag lijft het kwik beneden normaal. Voor morgen wordt droog weer ver acht met overdrijvende wolken vel - tol. Daarbij zijn ook opklaringen Hogelijk. De mistkansen nemen af. tai o Haan 1 MAART 1964 op: 7.26 uur; onder: 18.19 uur. op: 21.47 uur; onder: 8.59 uur Hoogwater te Katwijk: 5.16 en 17.30 laagwter te 1.05 en 13.29 uur. 2 MAART 1964 Jon op: 7.24 uur; onder: 18.21 uur. "lanop: 22.57 uur; onder: 9.16 uur. ogwater te Katwijk: 5.53 en 18.08 tor; laagwater te 1.39 en 14.00 uur. 0.5 Haan Hoogi DU blad bestaat alt 16 pagina's en een bijvoegsel (Van onze Londense correspondent) Prinses Margaretha van Zweden (29) en de Engelsman John Ambler (39), wier verloving gisteren is be kendgemaakt, hebben elkaar voor het eerst in de herfst van het vorig jaar in het huis van een wederzijdse vriend ontmoet. Ambler, afstamme ling van een familie van textielfabri kanten, welke grote landgoederen in Yorkshire bezit, is in 1924 in Londen geboren en studeerde rechten in Ox ford. Hij was van 1943 tot 1946 luite nant bij de gardetroepen en persoon lijke lijfwacht van Winston Churchill in Chequers. Ambler nam deel aan de invasie in Normandië. Na de eerste ontmoeting bracht Ambler drie bezoeken aan Stockholm en zij bracht ontlangs twee maanden in Londen door. Het was geen liefde op het eerste gezicht. „We waren tot elkaar aangetrokken en onze gevoe lens groeiden geleidelijk", aldus ver klaarde de heer Ambler in een onder houd met een Londens blad. Prinses Margaretha van Zwe den met haar verloofde, de niet- adellijke Engelsman John Amb ler. „De prinses en ik zijn zeer geluk kig", aldus verklaarde de heer Am- bier verder. „Ik kan echter nog niet zeggen wanneer het huwelijk plaats vindt, omdat ik het nog niet weet. Het hangt van de koning af. Maar we hopen beiden, dat het spoedig zal zijn. Ook kan ik nog niet zeggen waar wij zullen trouwen. Maar we zullen in Engeland gaan wonen. We nemen een flat in Londen en een huis er gens buiten". Tenslotte zei de heer Ambler min of meer bedremmeld door de plotselinge drukte over de verloving nog: „Ik heb niet veel familieleden om het huwelijk bij te wonen. Ik ben min of meer alleen". Zijn moeder woont in het graafschap Sussex. Zijn vader stierf enige jaren geleden als gevolg van ernstige ver wondingen uit de eerste wereldoor log. Als wordt aangenomen, dat het premieplichtig inkomen voor deze wetten hetzelfde zal zijn als voor AOW, AWW en kinderbijslagwet, zou invoering van een wet op de arbeids ongeschiktheid voor loontrekkenden 0,8 procent meer aan premie eisen. Invoering van een wet op zware ge neeskundige risico's zou eveneens 0,8 procent vragen. De SER stelt dat de verbetering van AOW en AWW en de invoering van de twee andere wetten als de regering deze althans gewenst acht moeten worden gerealiseerd met tussenpozen van twee a drie jaar. De SER gelooft, dat de welvaarts. vermeerdering in een dergelijk tijds bestek groot genoeg is om de nieuwe premies te kunnen opvangen. De parketten van Breda en Turnhout hebben gisteren precies op de Belgisch-Nederlandse grens onder Weelde een onderzoek ingesteld naar een optreden van twee Nederlandse douaniers, die de avond tevoren op Belgisch grondgebied een van smokkel verdachte bewoner van Turnhout hebben aangeschoten. Het werd een zitting van de on- derzoekrechter in de open lucht waarvoor ijlings een tafel en enkele stoelen aan weerszijden van de grens lijn werden geplaatst, waarna de Ne derlandse magistraten aan de ene kant en de Belgische aan de andere zijde plaats namen. Een dergelijke gebeurtenis bij het onderzoek be hoort tot de grote zeldzaamheden. De ondervraging van de Nederlandse douaniers duurde tot laat in de mid dag. Ze verklaarden niet te hebben geweten zich op Belgisch grondge bied te bevinden, toen ze donderdag, een auto sommeerden te stoppen en vuurden, toen de bestuurder aan het verzoek te stoppen geen gevolg gaf. In rug De beide Nederlandse douaniers, verbonden aan de centrale douane post Tilburg, deden gisteren dienst in het grensgebied Baarle Nassau-Her- tog. De betrokken bestuurder, de 32- jarige J. Schoonjans uit Turnhout werd zwaar gewond aan een been en kreeg een schampschot in zn rug. De achterbank van zijn auto werd bo vendien in brand geschoten, maar hij kon tijdig uit de auto gehaald wor den. Terwijl de gewonde Schoonjans naar het ziekenhuis werd vervoerd, Kwam de Belgische rijkswacht een onderzoek instellen, maar de Neder landse douaniers weigerden op Bel gisch grondgebied te komen uit vrees dan te worden aangehouden. De rijkswacht waarschuwde daarna het parket in Turnhout, waarna dit het parket in Breda weer waarschuwde. Don Carlos, de verloofde van Prin ses Irene, is gisteren per auto uit Lech in Oostenrijk naar Parijs ver trokken. Hij en Prinses Irene hebben zoals bekend in Kitzbühel een week vakantie gehouden. De Koningin, Prins Bernhard en de Prinses zullen vandaag naar huis terugkeren. De vader van de sedert twee weken ve miste zevenjarige Timo Rinnelt uit Wiesbaden is in Barcelona door iemand, die zich uitgaf voor de ont voerder van het ventje, voor achtdui zend mark (ongeveer 7200 gulden) opgelicht. De procureur van Wiesba den, Waither Dorbrltz, deelde giste ren mee, dat elk spoor van de ver miste jongen nog ontbreekt. Timo's vader, een 42-jarige anti quair, was zonder dat de politie dit wist naar Barcelona gevlogen, waar hij in een hotel de pseudo-ontvoerder ontmoette. De Spaanse politie en In terpol zoeken nu naar de uit Wenen afkomstige Rudolf Moser, die ook in verdovende middelen zou handelen. Moser heeft al verscheidene veroor delingen achter de rug. West-Duits- land is voor hem verboden terrein. Het Westduitse consulaat-generaal in Barcelona heeft meegedeeld, dat er een man is gearresteerd. Het is de 31-jarige Duitser Hans Werner Schulz, die reeds enige tijd in Bar celona woont en daar Duitse lessen geeft. Naar zijn medeplichtige wordt nog door de Spaanse politie ge speurd Vals De gewonde Schooljans reed met een Franse wagen, die een vals ken teken had. Vermoed worat, dat hij op weg was naar Nederland om daar smokkelwaar te halen. De man ligt nu in het ziekenhuis, hy is niet ern stig gewond. Mr. A. J. Kalthoff substituut of ficier van Justitie in Breda ver klaarde gisteren, dat de Bredase justitie hoofdzakelijk uit nieuwsgie righeid aan het onderzoek heeft deel genomen. Mr. Kalthoff deelde mee, dat het waarschijnlijk is, dat de Ne derlandse douaniers tijdens hun op treden zich op Belgisch grondgebied hebben bevonden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren uiting gegeven aan de ernstige be zorgdheid van de Amerikaanse rege ring over de jongste communistische aanvallen in de neutrale sector van de Vlakte der Kruiken in midden- Laos. By die aanvallen, op 26 en 27 februari, werden Pathet Lao-troepen gesteund door Noordvietnamese strijd krachten. Het State Department betreurt het voorts, dat de internationale controle commissie geen voldoende maatrege len heeft kunnen nemen om de toe stand in midden-Laos te stabiliseren. De Amerikaanse regering stelt alle communistische landen, met inbegrip van de Sowjet-Unie, verantwoorde lijk voor de ondoeltreffendheid van de pogingen, van de internationale controlecommissie in Laos, het be stand en de overeenkomsten van Ge- nève te doen eerbiedigen. De Ameri kaanse regering is evenwel nog niet voornemens de toestand in Laos rechtstreeks met de Russische rege ring te bespreken. Prinses Irene en Don Carlos laten zich in Lech met de stoel- tjeslift naar boven brengen. Werktijdverkorting voor chauffeurs De werktyd van chauffeurs op autobussen, vrachtwagens en huur auto's zal met ingang van 1 maart worden verkort. Een wijziging in het rijtijdenbesluit opent voor autobus- en vrachtwagenbestuurders de weg naar een gemiddelde wekelijkse werk tijd van 48 uren, terwijl dit gemid delde voor huurautobestuurders 51 uren zal gaan bedragen. Voor een bemanningslid, dat zowel op een autobus als op een vrachtwa gen dienst doet, zal de werktijd 49 uren per week worden. Het ligt ech ter in de bedoeling deze werktijden geleidelijk in te voeren, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Een algemene ontheffing zal het voor autobus- en vrachtwagenbe stuurders mogelijk maken dit jaar nog 50 uren te werken en in 1965 49 uren. Langs de grens tussen Ethiopië en Somalië zal een gedemilitariseerde zone worden geschapen. Dit besluit is genomen door een „commissie van dertien", die donderdag door de raad van ministers van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in Lagos in het leven werd geroepen. De afgevaardig den van Ethiopië en Somalië zullen bepalen welke landen troepen naar de gedemilitariseerde zone mogen zenden om de bestandslijn te bewa ken. Zoals bekend hebben zich de af gelopen weken gevechten aan de Ethiopisch-Somaiische grens voorge daan. Gerstenmaier vilde Skorzeny niet zien In Madrid is donderdag een pers conferentie afgelast, omdat Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van het Westduitse parlement, de ex-SS-of- flcier en „bevrijder van Mussoini" Otto Skorzeny niet wilde ontmoeten. De persconferentie, waarop Ger stenmaier het woord zou voeren, zou donderdag worden gehouden. Toen Gerstenmaier echter liet we ten, dat hij de man, die hem in verband met de aanslag op Hitier van 20 juli 1944 gearresteerd had, niet wilde ontmoeten, moest de or ganisator van de conferentie ingrij pen. Hij kon namelijk niet garan deren dat Skorzeny. die als corres pondent van een Westduits blad een perskaart bezit, niet op de perscon ferentie zou komen. Skorzeny woont al jaren in Ma drid, waar hij een im- en export zaak heeft. (Van onze Londense correspondent) De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, heeft gisteren in het Britse departement van Buitenlandse Zaken een korte bespreking gevoerd met zijn Engelse collega Butler. De ontmoeting duurde ruim een half uur. Zij spraken onder andere over de situatie op Cyprus. Minister Luns verklaarde op het vliegveld voor zijn terugkeer naar Nederland, dat het oorspronkelijk de bedoeling was geweest, dat Nederland met 700 tot 800 man aan het inter nationale vredesleger zou deelnemen, Soedan wijst alle missionarissen en zendelingen uit De regering van Soedan heeft gis teren aangekondigd, dat alle drie honderd buitenlandse missionarissen en zendelingen, die in zuid-Soedan werkzaam zfjn, zullen worden uitge wezen. Sinds enkele Jaren zet Soedan missionarissen en zendelingen over zijn grenzen en vorig jaar februari moesten 143 buitenlandse geestelij ken, die functies bij het onderwijs vervulden, het land verlaten. Zij zouden vervangen worden door Soe- danese leerkrachten. Sinds het leger in 1958 de macht in handen nam, steunt de regering de mohamme daanse godsdienst en de Arabische taal. maar dat dit plan thans op losse schroeven staat, afgewacht wordt namelijk wat er in de Veiligheids raad verder zal gebeuren. Luns en Butler bespraken voorts algemene Europese problemen met inbegrip van het multilaterale vlootplan (Po laris oppervlakte schepen met inter nationale bemanningen). Luns be schreef Butlers oproep in Genève om de kernwapens niet verder meer uit te breiden als een constructief denkbeeld. Zoals men weet is dit afkomstig van president Johnson. De bestaande plannen voor Britse Polarisonderzee- ers zouden echter gewoon doorgaan. Beraad over het visserijconflict Op verzoek van de drie vakcen trales zal het bestuur van de Stich ting van de Arbeid zich in zfjn ver gadering van vrijdag 6 maart a.s. beraden over de gang van zaken bU het visserUconclict te Scheveningen. De Marinevoorlichtingsdienst heeft in antwoord op vragen medegedeeld, dat achttien man van de Neder landse Marine deel gaan uitmaken van de gemengde bemanning, waar mee de* Amerikaanse jager „Biddle" gaat varen. Een deel van dit Neder landse personeel gaat in juni al naar de Verenigde Staten voor het volgen van een cursus. De overigen vertrek ken in oktober van dit Jaar haar de Ver. Staten. Het gehele detache ment zal eind 1965 in Nederland te rugkeren. Er zfjn nog geen namen bekend van de Nederlanders, die op de „Biddle" gaan varen. Zoals bekend gaat de „Biddle" proefvaren met een gemengde be manning om te onderzoeken wat de praktische mogelijkheden zfjn van een multilateriale nucleaire strijd macht van bovenwaterschepen met gemengde bemanningen. De handelsraad bij de Cubaanse ambassade in Den Haag, de heer J. R. ernandez Paseiro, heeft de Nederlandse regering politiek asiel gevraagd. Vanochtend was op dit verzoek nog geen beslissing genomen. De heer Paseiro verblijft op het ogenblik nog in Den Haag. v Uit het Leidsch Dagblad van 29 February 1864; Er is te Londen opgerigt een ,Jïolland Tramway Com pany" of Maatschappij om hier te lande paardenspoor wegen aanteleggen, te begin nen met die te 's Hage. Het kapitaal dier maatschappij is op £200.000 bepaald. Als een bewijs, hoe verba zend de waarde van lande rijen te Enschede in de laat ste jaren is gestegen, kan dienen, dat voor eenige da gen door een industrieel voor een perceel weiland, dat voor 30 jaren voor f 100,— is ver kocht, vruchteloos 5.000, is geboden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1