BOOT DRIE EENAKTERS VAN JONGE NEDERLANDSE SCHRIJVERS Tachtigjarige Hilclo Krop warm gehuldigd kunst kalei öoscqqp Uitbreiding van strijd tot Noord-Vietnam? Nieuwe Oostenrijkse regering geformeerd 1 Premières bij Studio ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Steen wijk Schrammetje Twee broers verongelukt Amerika en Saigon zouden tweede frontwillen 1 maart 1860 Donderdag 27 februari 1964 Derde blad no. 311 De schaft - De Zwanen - De stenen Salomo (Van onze kunstredactie) Dat de toneelgroep Studio in zijn theatertje .De brakke grond'' io moedig ijvert voor de Nederlandse toneelschrijfkunst begint zijn vruchten af te werpen. Er is bezig een klimaat te ontstaan, waarin meer dan een flets epigonisme kan gedijen. Gisteren bewezen twee jonge schrijvers Erik Brent Bezemer en meer nog Henk Sparreboom het vermogen te bezitten met niets te kunnen beginnen en daaruit een conflict te bouwen dat de toeschouwer treft. Nederlanders zijn altijd zo aan cardinale momenten weet Brent Be- bet realisme gebonden geweest dat I zemer nog niet te overtuigen, dat men moet toegeven dat een Bredero. bleek ook in zyn tweede stuk De een Langendijk en een Heijermans zwanen". slechts bij de gratie van een ge schikt klimaat tot hun niveau kon den komen. Zij moesten door stoten naar de verbeeldingswereld van de planken en het bij ons immer le vende ongeloof in een samengaan van fantasie en de tastbare werke lijkheid van het toneel overwinnen. In de laatste jaren kwamen in ternationaal gezien een Ionesco. een Beckett, een Pinter en een Albee naar voren, die 't drama terugbrach ten naar zijn naakte uitgangspun ten. Kansen voor een hernieuwd con tact tussen de levenssfeer waaraan onze adspirant-toneelschrijvers zich maar niet kunnen onttrekken. En het toneel? Zeker, maar op voorwaar de dat die zeer reële, zeer essentiële menselijke situaties vanuit een dui delijke mentaliteit zullen worden ge zien. Optimistme voor de toekomst Aan de presentatie van de een akter „De schaft", „De zwanen" en „De stenen Salomo" te oordelen mag men de toekomst met optimisme te gemoet zien. Deze debuten zijn al lerminst gaaf, maar er werd levens vatbaar toneel aan het papier toe vertrouwd. En het werd door de studie-tonelisten ook met overgave verdedigd. Het meest verheugend was wel een ruime mate van oor spronkelijkheid in de toon van bei de auteurs „De schaft" is het zwakst van het drietal: twee schilders, die bezig zijn de wand van een schip te verven dalen van hun hoge posities om te schaften. De een is gezapig en berustend, de ander vinnig en zoekend (Frans Vorstman en Jules Hamel». Hun ge sprek betekent een reeks van bot- sinkjes, hun illusies zyn van ver schillende aard. De situatie is niet homogeen uitgewerkt. De schrijver vestigt telkens de indruk met een injectie voor nieuw leven in het ge geven te moeten zorgen. De beteke nis van het anders zijn van een der mannen is daar één van. Op Een jongen en een meisje hou den van elkaar en gaan naar het park. De zwaan, die vroeger voor hem het kwaad, de haat incarneer de. wordt plotseling aan de liefde verbonden. Jules Hamel en Lies- beth Struppert ontwikkelden een stukje fladderende licht toneelple- zier met een innemende argeloos heid. Vooral Hamel kon zich hier uit leven als een ongebreideld fantast en onder regie van Peter Oosthoek greep hy uitstekend zijn kansen. De ommezwaai in de visie van de jon gen werd echter niet overtuigend. De auteur kwam in „De zwanen" met een geestige, luchtige toon het meest persoonlijk in „De zwanen naar vo ren. Het meest levend is „De stenen Salomo" door de grote emotionele in zet, die er uit spreekt. Sparreboom maakte een prachtige groteske ope ning van twee hengelaars, die el kaar na veel vyf en zessen tenslot te een reeks bekentenissen doen. het middenspel met een fraai gebruikte „armklem" is meer dan bevredigend uitgewerkt al zou een Ionesco de si tuatie nog wat geraffineerder ont wikkelen. In het eindspel faalt Sparreboom echter over een te op gelegde moraal omdat hy zich te- voren niet achter een vage sym boliek verstopte, wat pleit voor zijn zuivere instelling. De Haagse auteur- schilder weet ook weer met weinig elementen rond te komen, hy beent al zijn gegevens met een prachtig gevoel voor humor uit, hij schryft een eenvoudige, maar zeer levende dialoog, die de stadia, die een menseiyke relatie in korte tyd kan doorlopen, wist te vertolken. De anekdote van twee hengelaars, die elkander met hun vrouwen bedriegen bleek er ruim schoots voldoende door. Frans Vorst man speelde zyn hengelaar zeer ge slaagd als een groot kind, bij Peter Oosthoek, die de regie ditmaal aan Jurg Molenaar had overgelaten, overheerste de gespannen argwaan in zUn spel. In vlaggend BODEGRAVEN #VW Tel. 01726 2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst Kapitein-directeur Van Lijnschooten verlaat Marinierskapel De kapitein-directeur van de Mari- nierskapel H. C. van Lijnschooten ia! op eigen verzoek op 16 augustus de Koninklijke Marine verlaten. Hy werd op 1 juni 1957 tot directeur van de kapel benoemd. De heer Van Lijnschooten zal als hoofd van het blaasmuziekonderwijs in dienst treden by de Rotterdamse Muziekschool. Advertentie Toen ik eens mijn aardrijks kundeles niet kende, zei de leraar: „Het is niet erg je komt toch Steenwijk niet uit" zo vertelde de Amsterdamse stadsbeeldhouwer Hildo Krop op de eretentoonstel- ling die gistermiddag in zijn ge boorteplaats Steenwijk ter gele genheid van zijn tachtigste ver jaardag is geopend. De jubilaris had met zijn echtgenote, kinde ren, zusters en broers de gehele dag in Steenwijk doorgebracht en vele Steenwijkers van ongeveer gelijke leeftijd hadden de gele genheid aangegrepen de beeld houwer, die vroeger met hem op school was geweest te feliciteren. Van vele huizen woei de vlag. De tentoonstelling, ingericht in hotel „De gouden engel", werd ge opend door de voorzitter van het i huldigingscomitè. de oud-burgemees- ter van Steenwijk, de heer J. Voete link. in tegenwoordigheid van o.a. de nieuwe Commissaris der Koningin in Overijssel, jhr. mr. dr. K. S. O. F. H. van Nispen tot Pannerden, diens ka binetchef dr. C. F. Disch, het lid van Ged. Staten tevens voorzitter van de streekraad, het gemeentebestuur van Steenwijk en vele kunstenaars. Het gemeentebestuur van Amsterdam werd vertegenwoordigd door oud wethouder mr. A. de Roos. De echt genote van de burgemeester van Steenwijk bood mevrouw Krop bloe men aan. De heer Voetelink kondigde in zijn toespraak de verschijning aan van een „biografisch kunstwerk" over de beeldhouwer. De eretentoon- stelllng zal te zijner tyd in uitge breider vorm in het Stedelyk Mu seum te Amsterdam worden gehou den. De 80-jarige, die zichtbaar bewogen was door de hem gebrachte hulde, sprak een dankwoord, waarna hy achtereenvolgens nog werd toegespro ken door de heer J. Meefout uit Am sterdam, namens het bestuur van de vakgroep van beeldhouwers aange sloten by de Ned. Federatie van beeldende kunstenaars en de heer A. Hettema eveneens uit Amsterdam, voorzitter van de Ned. Kring van Beeldhouwers, waarvan Hildo Krop j mede oprichter en jarenlang voor zitter was. Beiden schetsten de grote betekenis van het werk van de 80- jarige en boden hem geschenken aan. Vervolgens had in het stadhuis van Steenwijk een receptie plaats, aange boden door de burgemeester van Steenwyk. de heer H. G. A. Dinge- mans Wierts. Ook hier kwamen velen de kunstenaar gelukwensen Poolse „„eebchrtlver Swlnarakl Gisteravond dineerden Hildo Krop heeft in Oostenrijk politiek asiel ge en zyn familie met het comité, de kregen, zo deelde de politie in We- Commissaris der Koningin en het j nen mee. Swinarski heeft sinds 1961 gemeentebestuur van Steenwyk in in Oostenrijk gewoond en toen hy hotel „De gouden engel", waar de j kortgeleden zyn paspoort wilde laten burgemeester van Steenwijk het verlengen weigerde de Poolse diplo- woord voerde. De jubilaris werd toen i matieke missie dit. Hy is van plan, een muzikale hulde gebracht. naar de Ver. Staten te emigreren. Swinarski vraagt politiek asiel de jam voor mannen Neemt vaker ZWAARDEMAKER f 1.12 in beker of pot i De 45-jarige chauffeur J. F. I J Brandt uit Schiedam kreeg 5 gisteren de schrik van zyn leven toen hij met zUn auto een I f bestelwagen vol bloemen en f planten op de tramrails van f de Lage Erfbrug In Rotterdam f 4 slipte, door een hek schoof en f f in de tien meter diepe bouwput f i van de keersluis aan de Haven- a straat stortte. De auto sloeg in f de diepte met de motor tegen de stalen damwand. maakte een a f flink aantal salto's, maar t kwam toch weer op de vier wie- f. t len terecht. De chauffeur hield f t van het avontuur, behalve de f A schrik, slechts een klein schram- f a metje aan het voorhoofd over. f a De auto moest later, totaal ver- f nield, uit de put worden geta- f keld. De bloemen en planten J werden onverkoopbaar. Uitkomst te Parijs „Uitkomst" van Herman Heyer- raans, het stuk dat met veel succes als Nederlandse toneelmanifestatie in het Holland Festival van vorig jaar is opgevoerd, vormt de Neder landse bydrage 1964 aan het Theatre des Nations te Parijs- De Haagsche Comedie zal dit „spel van droom en leven" thans vroeger dan men rich oorspronkelijk had voorgesteld in dezelfde vorm op het repertoire nemen en er tevens in de periode 20 —22 april enige voorstellingen van geven in het Parijse theaterfestival. De opvoeringen van „bitkomst" in het Theatre des Nations zyn mogelijk geworden dank zy een in het vooruit zicht gestelde financiële garantie van het ministerie van O. K. en W. „Nooit op zondag'' voor K. en O. in Camera Een van de meest dynamische wer ken uit de gehele filmliteratuur is Jules Dassin's „Nooit op zondag", een film, die hier ter stede vroeger al eens in openbare voorstelling werd vertoond en gisteravond als K. en O.'s „film van de maand" tot twee maal toe het theater „Camera" aan de Hogewoerd geheel vulde. En wie dit meesterwerk, dat door Dassin zelf werd ontworpen en waarin hij per soonlijk een van de hoofdrollen speelt, eenmaal heeft gezien, zal zich steeds de grote Griekse actrice Me- lina Mercouri blijven herinneren, in de meeslepende uitbeelding van het lichte meisje IUia. De film vertelt over de ontmoeting van haar met Homer, een Ameri kaanse schrijver van half-Griekse af komst, die verzot is op alles wat Hel leens is en een poging doet Iilia uit ..het leven" te halen. Er zyn er nog twee. die dat graag willen: een sou teneur, die de „slechte invloed van de onafhankeiyke Illia op „zyn" meisje vreest en een vriend, die haar werkelyk lief heeft.. Homer probeert Illia te bekeren door haar in contact te brengen met kunst en cultuur, van Bach tot Picasso, maar deze goedbedoelde poging mislukt volkomen en Illia smyt de hele san tenkraam het raam uit. Toch bereikt Homer zyn doel: Illia gaat „het le ven" uit. maar niet aan zyn zyde, doch aari die van de vriend, die haar lief heeft en trouwen wil. Onvergeteiyk zyn de boeiende ta ferelen van onbekommerd Grieks volksleven uit de kroegjes van Pi raeus. de havenstad van Athene, waar," wie weet. Arlstoteles gewandeld of gezeten heeft Dassin heeft de sfeer van Breug- heliaanse luchthartigheid en de bot sing daarvan met Homer's zwaar wichtig zoeken naarv„de waarheid" in het by zonder dié van Grieken- lands ondergang op zeer knappe wyze getekend. Wie de handelingen ontleedt komt weliswaar een stevige portie „gooi- en smijtwerk" tegen wat in andere films als zwak punt pleegt te worden aangemerkt maar dit alles is in deze omge\ ing zó „natuuriyk" en vanzelfsprekend, dat het onmogelijk gemist had kunnen worden. Het was verheugend dit kostelijke filmwerk, met Mercouri en Dassin- zelf in de hoofdrollen, weer eens op een Lelds scherm te kunnen aan schouwen. STARFIGHTERS VOOR FORMOSA De leider van de Amerikaanse mi litaire bystandsmissie op Formosa, generaal Pinkston, heeft de eerste zending F—104—G straaljagers (Starflghters) overgedragen aan de natlonalistisch-Chinese luchtmacht. Nationalistisch-China (Formosa) is hiermee het eerste Aziatische land. dat beschikt over deze straaljager, die onder alle weersomstandigheden kan opereren. ZOMERCURSUS VOOR VOCALISTEN TE VUGHT Van 28 juni tot 18 Juli wordt onder auspiciën van de Stichting ,,'s Her togenbosch Muziekstad" in Huize Bergen te Vught een zomercursus voor vocalisten gehouden. Docenten zyn Janine Micheau (Parijs) voor opera en lied (Franstalig repertoire» Clara Beers, Hamburg (opera, uit gezonderd het Franstalig repertoire) en Herman Schey (lied, met uitzon dering van het Franstalig repertoire). Deze zomercursus zal aan zangers en zangeressen, die zowel theoretisch als praktisch voldoende zyn ge schoold, de gelegenheid bieden zich verder te bekwamen op het terrein van de opera, het oratorium en het kunstlied. Sliakespcarefeesten in Stratford Op 23 april zullen In Stratford-on- Avon de vlaggen van meer dan 110 landen worden gehesen. Dit zal het begin zyn van één van de grootste herdenkingsmanifestaties die ooit in Groot-Brittannië zijn gehouden. De vlaggenceremonie betekent een inter nationale hulde voor William Shake speare wiens 400ste geboortedag dit jaar wordt herdacht. Zij zal worden gevolgd door het traditionele bloe mencorso van de geboorte plaats van de dichter in Henley Street naar de kerk waar hy werd gedoopt en be graven, Holy Trinity. Daarna volgt de jaarlykse lunch waar Prins Philip als de voornaamste gast zal aanzit ten. gekoppeld aan de opening van het nieuwe Shakespeare centrum. De eerste periode omvat de week van de geboortedagvieringen met het Ver jaarsbal in het Festival paviljoen, de vertoning van Henry IV, deel I. concerten met Elizabethaanse muziek en een vuurwerk. Op zondag 26 april zal de aartsbisschop van York in de Holy Trinity Church tijdens een speciale Shakespeare-dienst preken, 's Middags dirigeert Yehudi Menuhin het Bath Festival Orkest. Na de avonddienst zal „The Tremendous Ghost", een beschryving ln woorden en muziek van het leven en de tyd van Shakespeare in het Royal Sha kespeare Theatre worden gepresen teerd. De koningin-moeder zal op 11 juli Stratford bezoeken om de plech tige heropening van het 21 kilometer lange Stratfordkanaal te verrichten. Ook zal zij een vertoning van Henry V bywonen. Het muzikale deel van dit festival betreft werken van componisten uit de 16e en 17e eeuw en muziek die op de toneelspelen is geïnspireerd. Tot de deelnemende orkesten behoren het Nationale Orkest van de Franse Radio en Televisie omroep, het Lon- dens Symfonie Orkest, het Symfonie Orkest van Birmingham, kameror kesten en kleinere ensembles, waar onder 1 "Ensemble Alarius uit Brussel en het Barok Opera Orkest. Behalve de opvoering van de his torische toneelstukken in de schouw burg, zal een keuze uit de verfilmin gen van Shakespeare's stukken wor den vertoond. Weer uitdeling van aardappelen Nadat enige weken geleden de boe ren uit Flakkee talrijke Rotterdam se huisvrouwen van gratis zakjes aardappelen hadden voorzien, uit protest tegen het feit, dat de prys van dit volksvoedsel aanmerkeiyk la ger ligt dan de kostprijs, zal vrij dag geheel aardappelverbouwend Nederland een demonstratie houden Den Haag. Dit houdt in, dat 20.000 zakjes aardappelen van 2 kg. elk zullen worden aangeboden aan Haagse huisvrouwen. Aan deze actie wordt deelgenomen door boeren uit de Wieringermeer, de Noord-Oostpolder, Friesland, de Zeeuwse eilanden, de Hoekse Waard, het eiland LJselmonde en het eiland van Dordrecht, de belangrijkste ge bieden in ons land waar aardappe len worden verbouwd. De stoet vrachtwagens met daarachter per sonenauto's met spandoeken, waar- i in jongelui zitten, die de aardappe- j len zullen overhandigen, zal vrijdag morgen omstreeks 10 uur by Ypen- burg door de Haagse politie worden opgevangen en onder escorte naar de residentie worden gebracht. Albanezen wilden Italiaans sehip opb rengen De Italiaanse treüer ..Rapepi", is gis teren de haven van San Benedetto del Tronto aan de Italiaanse oost kunst binnengelopen na een sucoes- volle vlucht voor twee gewapende Albanese schepen. De kapitein van de Italiaanse treiler vertelde, dat zyn schip dinsdag in de Adriatische Zee werd aangehou den door „twee bewapende Alba nese treilers". Hy kreeg opdracht de treilers te volgen naar de Alba nese haven Durazzo. maar wist beide schepen te ontwyken en gaf opdracht met volle vaart naar Ita lië te stomen. Ruim een uur lang bleven de Albanezen zyn schip achtervolgen. Intussen had men op de Italiaanse marinebasis te Ban de radiobood schappen tussen de Albanese sche pen en de Italiaanse treüer opge vangen. Direct kozen vyf torpedo boten zee en zetten koers naar de plaats waar de treüer zich bevond. Vier uur lang zochten zy tevergeefs naar de „Rapepi". Daarna keerden zy terug naar de basis. Hi Duits dorpje j In het voormalig Nederlandse, thans Duitse dorpje Safelen is dins- j dagmiddag een verkeersongeval ge- I beurd, waarbij twee broers uit Ge leen, de 34-Jarige G. J. Stoffers, ge huwd en vader van twee kinderen i en de 32-jarige H. Stoffers, ook ge- huwd en vader van drie kinderen, i cm het leven zijn gekomen. ZU waren met nog een andere man uit Geleen onderweg naar een myn I in Huckelove. waar zy werkzaam waren. Op een voorrangsweg werd hun auto aangereden door een uit een zystraat komende autobus. De autobus vloog hierna tegen een wo ning. terwyi de auto van de Geleen- se mynwerkers achter een andere woning tot stilstand kwam. Een van de broers was op slag dood. De andere broer overleed kort na aankomst in het ziekenhuis te Heins- berg. De derde inzittende, eveneens een mynwerker uit Geleen, werd ernstig gewond. Politieke zendtijd in Frankrijk Kandidaten in de komende Franse presidentsverkiezingen zullen ieder in totaal twee uur voor de televisie en twee uur voor de radio kunnen spre ken tydens de twee weken die aan de verkiezingsdag voorafgaan. Een gisteren afgekondigde regeringsmaat regel zegt, dat de kandidaten zelf voor radio of televisie moeten ver schijnen of andere vertegenwoordi gers van hun partij uit hun naam moeten laten spreken. De Franse presidentsverkiezingen worden volgend jaar gehouden. De socialisten hebben Gaston Defferre, burgemeester van Marseille, kandi- daat gesteld voor het presidentschap i als tegenkandidaat van De Gaulle, wanneer deze mocht besluiten zich herkiesbaar te stellen. De Franse regering zal een contro lecommissie vormen, bestaande uit vyf rechters van het hooggerechtshof, die toezicht zal houden op het eer- iyk toewyzen van de zendtyd. Wan neer er veel kandidaten zyn, kan de commissie de zendtyd voor iedere kandidaat beperken. Onder de nieuwe regeling moeten de kandidaten tien- - - -~j duizend franken storten, die zy ver- beroemde werken van de mees- beuren wanneer zy by de stemming ter tentoongesteld zijn. alsmede minder dan vyf procent van het to- c c- tale aantal geldige stemmen behalen. foto s van zijn werken tn de Sec- Kandidaten die wel meer dan vyf tijnse Kapel. Hierbij de film- I procent behalen, hebben recht op een ------ staatsbydrage van honderdduizend franken in de onkosten die zy hebben Ter gelegenheid van de her denking van de geboorte, vier eeuwen geleden van Michelan gelo. is in Rome een tentoonstel ling geopend waar enige van de actrice Schiaffino bij een van I Michelangelo s werken. 1 gemaakt. Een plan om de strijd in Zuid-Vietnam uit te breiden tot Noord- Vietnam. dat naar bekend onder communistisch bestuur staat, is tot in bijzonderheden besproken door de Zuidvietnamese en Amerikaanse militaire leiders tijdens het bezoek dat de opperbevel hebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan, ad miraal Harry Felt, de vorige week aan Saigon heeft gebracht, zo meldde gisteren het in het Engels verschijnende dagblad Saigon Post. dat schreef dit bericht uit bevoegde bron te hebben. Volgens het blad is ter zake echter nog geen enkele beslissing genomen en duurt het overleg hierover tussen de Amerikaanse- en Zuidvietnamese autoriteiten voort. In dit verband wordt het bezoek dat de Amerikaan se minister van Defensie, Robert McNamara, begin volgende maand aan Zuid-Vietnam zal brengen, met grote spanning tegemoetgezien. Toen de nieuwe regeringsleider van Zuid-Vietnam, generaal Ngoejen Khan, kortgeleden gevraagd werd om commentaar op de geruchten met be trekking tot een eventuele uitbrei ding van de oorlog tot Noord-Viet- nam. zei deze slechts: „Dit is een te ernstige kwestie voor voorbarige uit spraken". Nog steeds volgens de „Saigon Post" zouden de nieuwe militaire plannen een reeks acties op kle/ne schaal zowel te land, ter zee als in de lucht (Van onze correspondent in Wenen) De afgetreden Oostenrijkse minis ter-president Gorbach heeft dinsdag aan Bandskanselier Scharf zUn ont slag aangeboden en daarbij tevens vermeld dat hy het gehele kabinet als demissionair beschouwde. Dr. Scharf aanvaardde het ontslag, maar volgens hem was niet het gehele ka binet demissionair, doch waren alleen de ministers van de Volksparty dat. Hier lag dus voor formateur Klaus een grote moeilykheid. De socialisten deelden de mening van de socialis tische president Scharf en beperkten het ontslag tot Gorbach en de minis ters van de Volksparty, zodat de so cialistische leden van het kabinet volgens hen in functie konden bRJ- ven. Juristen zouden aan de hand van de grondwet moeten uitmaken welke opvatting de juiste was, maar Klaus kon dit oordeel niet afwachten. Het blykt echter dat de socialisten op het laatste ogenblik toegeefiyk zyn ge worden om de samenstelling van een nieuwe regering niet te verhinderen. Een andere hindernis was, dat Klaus nog geen passende kandidaat voor O., K en W. had gevonden, die minister Drimmel zou moeten op volgen. Na lange onderhandelingen vond Klaus echter ook voor dit pro bleem een oplossing, in de persoon van dr. Piffl. Hiermee heeft hy zyn aanstaande kabinet reeds geformeerd. Hyzelf zal als minister-president optreden, ter wijl twee ministers van de Volkspar ty in hun functie bRjven, nl. Bock voor Handel en Schleinzer die van Defensie naar Landbouw over gaat De andere aanstaande minis ters zyn „nieuwelingen" tussen de 40 en 50 jaar oud, die wel vakmen sen zyn, maar geen grote politieke ervaring hebben. Dr. Klaus gaat een zware toekomst tegemoet, omdat hy. evenals zyn voorganger, niet alleen de obstructieve pogingen van de so cialisten moet overwinnen, maar tevens een dreigende splitsing in zyn eigen party moet vennyden. Dr. Klaus is in 1910 geboren en werd ln 1949 gouverneur van de pro vincie Salzburg. In 1961 werd hy minister van Financiën, maar reeds in 1963 trad hy af, omdat hy door de socialisten werd aangevallen en daarbU niet voldoende steun van de Volksparty ondervond. Op 20 sep tember 1963 werd hy, na zeer grote interne conflicten in de party, voor zitter van de rooms-katholleke Volksparty als opvolger van Gor bach, die hy nu ook als minister president opvolgt. behelzen tegen de voornaamste industrie-centra, havens en bruggen van Noord-Vletnam. Met deze stra tegie hoopt men volgens welingelich te kringen ook de Vietcong-rebeüen uit de gebieden van Zuid-Vietnam to krygen die ze bezet houden, met name uit de vruchtbare delta van de Mekong, ongeveer honderd kilo meter ten zuiden van Saigon. Volgens genoemde kringen zou do uitvoering van deze strategie worden toevertrouwd aan Vietnamese mili tairen. Wel zullen de Amerikanen by deze acties ondersteuning verlenen, maar ze zullen zich niet op Noord- vietnamees grondgebied begeven. Amerikaanse militaire versterkingen zouden naar Saigon en andere grote steden in Zuid-Vietnam worden ge zonden om meer Zuidvietnamese troepen vry te maken voor de strUd op twee fronten tegen de communis ten. Het voornaamste doel van de nieuwe strategie zou zyn, de regering in Hanoi duideiyk te maken, dab haar steun aan de Vletcong haar rechtstreeks by de stryd betrekt. De aan minister McNamara toege schreven plannen voor een „tweede front" in Vietnam hebben de Rus sische pers felle reacties ontlokt. Donderdag Jl. werd in het regerings blad „Izwestla" reeds geschreven over „oorlogszuchtige denkbeelden van de ambtenaren van het Pentagon". ..De dolzinnlgen geven het niet op", aldus het blad. „ze willen nog steeds met vuur biyven spelen, een spel dat de ernstigste gevolgen kan hebben om nog maar niet te spreken van het feit dat zyzelf de eersten zullen zyn die zich branden" Ook de commen tator van het Russische persbureau „Tass" waarschuwt. „De heethoofden van het Pentagon" voor de gevolgen van een dergeiyk „avontuur". Advertentie Verkoudheidsbacillen Zijn als de dood voor Dit doosje betekent? protectie tegen infektie

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5