Minister Scholten wil greep op R.E.M.-eiland DRIE standpunten in SER-advies over AOW Minister Westduitse deelstaat verdronken Makarios wil De Gaulle wel als bemiddelaar t Binnenkort indiening van een wetsontwerp Mededeling in de Eerste Kamer Regering voor zwaar besluit „IMP" Strijder tegen nazi's WEERBERICHT VLIEGRAMP IN JAPAN Prinses Irene vandaag naar haar ouders (§ücf Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1964 No. 31198 LEIDSCH DAGBLAD ürecteur: E. A. E. van Disüoeck goofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOh ~£1DEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee*. Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no 57055 nen by de gedetineerden. Het gaat thans volgens de minister om indi- viduele beslissingen. Hy wilde geen uitspraak doen over het algemene I beleid inzake gratieverlening, omdat een dergeiyke uitspraak suggesties kan wekken over de individuele be slissingen. I Het plan voor de vrouwengevange- nis in Arnhem, dat de senatoren veel te groots van opzet vonden (capaciteit voor honderd vrouwen, terwyi er, by een dalende vrouwencriminaliteit. in Nederland in totaal maar dertig vrouwen gevangen zitten) zal de mi nister alsnog voorleggen aan de raad van advies inzake het gevangenis wezen. Hy verdedigde het plan met erop te wijzen, dat de gevangenis ook zal dienen als huis van bewaring voor drie arrondissementen. Daarom leek hem de opzet van het gebouw De minister zei dit gisteren tijdens de behandeling van de begro- wel verantwoord. Enige overcapa city van Justitie in de Eerste Kamer. Zonder enige twijfel toil de citeit was trouwens volgens mr. tgering door middel van dit wetsontwerp vat krijgen op het REM - Scholten wel nodig in verband met Hand. Het wetsontwerp is op het ogenblik nog in behandeling bii de de vele cat«eorleen vrouwelijke ge- Hinisterraad. V vaneenen. wanneer hü In het Amsterdamse Hiltonhotel zal spreken voor het Ge nootschap voor Reclame. (Van onze parlementaire redactie) Er stapelen zich donkere wolken op boven het tv-eiland van JcR.E.M. Binnen niet al te lange tijd hoopt de minister van Justi- ie, mr. Scholten, bij de Staten-Generaal een wetsontwerp te rannen indienen, waarbij kunstmatige installaties op het Conti- tentaal plateau buiten de territoriale wateren (ten aanzien van «paalde wetten) als Nederlands grondgebied kunnen worden icschouwd. Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem. De Prinses bij een maquette van een recreatieplan. Rechts ir. W. A. Dieleman, links ir. C. Staf. president directeur van de N.H.M. en voorzitter jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Buiten de territoriale wateren zou- tn bUvoorbeeld voor vermaaksdoel- Inden eilanden neergezet kunnen rorden, waar wel eens een moord ou kunnen plaatshebben, zonder dat Justitieel bezien, een greep op moordenaar zou kunnen krygen. is één van de overwegingen, die iter Schol ten ertoe hebben ge it het wetsontwerp op te stel- Het is opmerkeiyk, dat geen der en het probleem van het t.v - ter sprake had gebracht en de minister dus de eerste en eni- e was, die deze netelige kwestie insneed. Ook over de nationaliteit in Don Carlos repten de senatoren iet geen woord. De minister echter Tonmin. Veronica Het schip „Veronica" was wèl ter pake gekomen. Prof. Samkalden id willen weten onder welke vlag et voor de kust ligt, omdat men an tenminste kon gaan praten met iet land, dat die vlag voert. De mi- lijter deelde echter mee, dat die be luste nationaliteit geen verschil uit- ":t wat strafrechteiyk optreden 't. Voor dit optreden komt al- uitzending zonder machtiging strafbaar feit in aanmer- ug. Een dergelyke uitzending is chter niet strafbaar als die ge ldt vanaf schepen, die zich bui- n de Nederlandse territoriale wate- i bevinden. Omdat er dus geen feit is gepleegd, is er geen iding tot een proefprocedure. r valt niets te beproeven", aldus lister Scholten. Vooralsnog moet t verdrag worden afgewacht, dat e Raad van Europa over dit soort ritoriale zenders opstelt. Pas kunnen maatregelen worden wogen. (Prof. Samkalden had de ring min of meer in de schoe- n geschoven, dat zy met opzet laks u zijn met op te treden tegen Ve- mlca). [Betreffende het afluisteren van "efoongesprekken is op het ogen- k een onderzoek gaande. Pas als it Is afgesloten, zullen er volgens de iwindsman wetgevende maatre- ilen getroffen kunnen worden. Er i by de regering thans ongeveer verzoeken van spytoptanten ngig. Het betreft hier deels ude en deels nieuwe gevallen. Vissersstaking [Gebeurtenissen als de Schevening- vissersstaking hebben de minister T eens te meer van overtuigd, dat haast moet maken met een be ng van het stakingsrecht. Na- i» de Stichting van de Arbeid over t stakingsrecht zal hebben gead- •d, zal mr. Scholten zyn stand- Advertentie orie vin rouf jde enissa tv LCf n. jnnefl de nt in en f ad Vs ilie hte: LEVERBAAR WILT U PROEFRIT Belt U dan even: AUTOBEDRIJF JONGELEEN ST.-JACOBSGRACHT 10-16 LEIDEN - TEL. 21560 punt bepalen, zei hy. Hiermee be antwoordde hy vragen van mr. Van Meeuwen <KVP), die zich ernstig ongerust had getoond over de gang van zaken rond de vissersstaking. De vier Duitse oorlogsmisdadigers Aus der Funten, Kotalia, Fischer en Lages zitten nog steeds in Breda ge vangen. zo stelde mr. Scholten de heer Van Pelt (PSP) gerust, die er aan had getwyfeld of de Duitsers nog wel in ons land waren. De be waking voldoet aan de te stellen eisen, vulde de minister aan. vangenen. De begroting van Justitie werd zonder hoofdeiyke stemming aange nomen. Gebeurd Gratie Ook by het niet-gebruikma- ken van het gratierecht heeft de mi nister de plicht dit te verantwoor den aan het parlement. Mocht hy ten aanzien van de vier Duitsers tot gratieverlening overgaan, dan zal dat geschieden om persooniyke rede- spervuur van vragen verwachten, 99 Onze Amsterdamse correspondent vroeg vanochtend een staffunctiona ris van een van de grote adverten tiebureaus naar zyn mening over het op handen zynde wetsvoorstel tegen televisie-eilanden. „Persoonlijk heb ik het gevoel, dat het met de REM gebeurd is", drukte deze zich zeer pessimistisch uit. „De laatste weken was er al een enigszins afwachtende houding by onze cliënten. En by ons niet alleen. Niet voor niets heeft de REM de datum voor de contracten van 15 februari naar 7 maart ver schoven". De directeur van de REM, de heer P. Brandei, kan morgenmiddag een De minister van Cultuur van de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein, Edo Osterloh. die sinds dinsdag werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Het ministerie van Justitie in Kiel deelde gisteren mee dat op het lichaam geen sporen van geweld zijn aangetroffen. Het stoffelijk overschot van de 54-jarige minister werd gisteren door een voorbijgangster in de haven van Kiel aangetroffen. Oster loh was een christendemocratisch politicus die bekend stond om zijn verzet tegen de nazi's. De politie wil niet de mogelijkheid uit sluiten. dat hij zelfmoord heeft gepleegd. (Van onze Utrechtse correspondent) Er is alle kans, dat het op zeer korte termijn uit te brengen I S.E.R.-advies voor het optrek- ken van A.O.W.- en A.W.W.- uitkeringen tot een sociaal mini- mum een drieledig verdeeld ad- j vies zal zijn. In de studiecommis sie-Bosman van de Sociaal Eco nomische Raad liggen de stand punten van werkgevers en werk nemers tegenover elkaar. Daar naast is er nog een tussenstand- punt van prof. Bosman zelf. De SER zal zich morgen buigen over het rapport van zyn commissie, maar het is weinig waarschijnlijk, dat de raad erin slaagt alsnog tot een eensluidend advies te komen. Voor alle standpunten zullen wel aanhan- Osterloh was dinsdag na het ont- byt te voet op weg gegaan naar zijn ministerie. Hy was vorige week naar zyn werk teruggekeerd nadat hy enige tyd met ziekteverlof was ge weest wegens overspanning en uit putting. Zijn medewerkers hadden opgemerkt dat hy zich na zyn terug keer niet goed kon concentreren. Dr. Werner Heyde, die werd be schuldigd van medeplichtigheid aan de euthanasie-moorden tydens Hitier heeft verscheidene jaren in Sleeswijk- Holstein gewoond voordat hij zichzelf in 1960 aangaf. Osterloh werkte toen mee aan de instelling van een par lementaire commissie van de deel staat voor onderzoek naar de be schermers van Heyde. die door hun stilzwygen de dokter in staat gesteld hadden in Sleeswyk-Holstein onder valse naam aan verscheidene officiële instanties mee te werken. De commissie publiceerde later de namen van 22 vooraanstaande bur gers die Heydes ware identiteit ken den. Heyde heeft twee weken geleden VRIJ ZACHT Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht ttn heden- tot morgenavond: Nu en dan bewolkt met tydeiyk regen. Zwakke tot matige wind luwen zuidwest en zuidoost. Weinig Pandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 FEBRUARI op: 7.31 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 19.24 uur; onder: 8.22 uur. Hoogwater te Katwyk te 4 05 en 16.15 ww; laagwater te 12.11 uur. Dit blad bestaat alt 26 pagina's Jonge paart jes in be jaa rden li ii is jes (Van onze Venlose correspondent) Tien jonge paartjes hebben onver wacht een brief gekregen van het gemeentebestuur van Zeilberg (in de Peel), dat ze per 1 april een zelfstandig huisje kunnen betrek ken. De oorzaak van deze geheel onverwachte meevaller is het feit dat degenen, voor wie de huisjes werden gebouwd, er helemaal geen belangstelling voor hebben, omdat de huurprys veel te hoog is uitge vallen. De woningbouwvereniging „Bergop waarts" in Zeilberg had de wonin gen laten bouwen voor uitsluitend bejaarde echtparen. Nu de huur- prys bekend werd. namelijk f 15.45 per week voelden zu, die alleen van AOW moeten rondkomen, niets voor het aanbod. De jonge paartjes hebben wel, en zelfs gretig van het aanbod ge bruik gemaakt. De secretaris van „Bergopwaarts" deelde mee dat de huisjes slechts één slaapkamer hebben. HU gaf toe dat de huurprys inder daad aan de hoge kant was. doch „we moeten nu eenmaal doen, wat economisch verantwoord is", aldus i do secretaris- zelfmoord gepleegd, even voordat hy zou terechtstaan. Minister Osterloh is ook betrokken geweest by de tydelyke schorsing van een schoolmeester te Lübeck. Loth ar Stielau. uiterst rechts gezind, die aan een krant had geschreven dat hy twyfelde aan de echtheid van „Het dagboek van Anne Frank". De nu overleden minister heeft ook te maken gehad met het geval van het school hoofd Georg Rtlhsen. die de voorma lige groot-admiraal Karl Dönitz had uitgenodigd in zyn school een toe spraak te houden Het ministerie van Cultuur heeft Riihsen nadien onder vraagd en zyn ..scherpe afkeuring" over deze uitnodiging uitgesproken. Rühsen pleegde daarna zelfmoord door verdrinking. Sleeswyk-Holsteln de noordelijkste Westduitse deelstaat, is een schuil plaats geweest voor een groot aantal Duitsers die wegens oorlogsmisdaden werden gezocht. Super-cyclotron van VS en Rusland De Verenigde Staten en de Sow- Jet-Unie zyn van plan een cyclotron met een doorsnede van vyf kilometer te bouwen op het drielandenpunt van Oostenryk, Hongarye en Tsje- cho-Slowakye. Senator prof. dr. Thirring heeft dit in de Oostenrykse senaat verklaard. Het cyclotron kan daardoor zonder grensoverschryding uit de drie genoemde landen wor den bereikt. Het gevaarte zal een energie van een biljoen elektronvolt kunnen leveren en moet in 1980 klaar zyn. De benodigde elektrische energie zal worden geleverd door een waterkrachtcentrale die in de Donau wordt gebouwd. Vanochtend Is in Japan een Con- vair-240 met 39 passagiers en vier bemanningsleden aan boord veron gelukt. Zeventien inzittenden konden worden gered. Het ongeluk deed zich voor by een tussenlanding. Tydens het dalen stortte het toestel, dat het eigendom was van Foedji Airlines, neer. waar na het in brand vloog. De ramp had plaats te Oita op Kioesjoe, het zuide- ïykste Japanse eiland. gers worden gevonden, waardoor de regering voor een zware beslissing komt te staan. Werknemers De werknemers In de commissie- Bosman bepleiten een optrekking van de uitkeringen tot het sociaal mini mum. dat zy per 1 Juli 1963 stellen op 3250 gulden per jaar voor gehuwden en f 2275 voor alleenstaanden. Hier zou dan nog tien procent moeten by- i komen. De premie voor AOW en AWW te zamen moet hierdoor van 8.1 procent tot 11.95 procent stygen. Van het verschil 3.85 pet. willen de vak centrales 2 procent ofwel 500 mil- Joen gulden uit de schatkist laten be- talen ook als hiervoor een belasting- verlaging opnieuw moet worden uit gesteld. )f erkgevers De werkgevers hebben zich tegen deze gedachte al meermalen in het openbaar verzet, zy menen, dat door het optrekken van de uitkeringen tot een sociaal minimum vele mensen worden geholpen, die het niet nodig hebben. Zy schatten het deel van de bejaarden dat werkeiyk van de AOW moet leven op 25 procent. Dit deel, menen de werkgevers zou kunnen worden geholpen via de vol gend jaar in werking tredende Alge mene Bystandswet. Dit spaart niet alleen de werknemers 1,85 pet van hun inkomen aan premie, het be spaart bovendien de schatkist onge veer 450 miljoen gulden De werkne mers daarentegen menen dat het aantal bejaarden dat nog niet op het sociaal minimum zit, veel hoger moet worden geschat en wel tussen de 30 en 40 pet. Zy geloven, dat velen van hen door familieleden worden onder houden. omdat zy de gang naar So ciale Zaken nog steeds moeiiyk vin den. Prof. Bosman Een derde standpunt is ingenomen door de voorzitter van de commissie het kroonlid prof. Bosman. Ook hy stelt het sociaal minimum op f 3250 medio 1963. Hy meent echter, dat het niet noodzakelijk is dit bedrag met 10 procent te verhogen. Deze tien procent zegt prof. Bos man. vormen de loonstygingen, maar die worden door 5 pot.-pryssty gingen gehalveerd. Het sociaal minimum kan dus per 1 januari 1964 worden bereikt door de f 3250 met de overblyvende 5 pet te verhogen. Verder zouden dan de uitkeringen normaal moeten wor den gekoppeld aan de loonindex. Prof. Bosman wil in de toekomst de premiegrens bevriezen op het niveau, dst per 1 april wordt bereikt name lijk f 10.900 Hij wil de lagere inko mensgroepen tegemoet komen door van f 5000 inkomen af de premie voor elke f 100 inkomen minder te vermin deren met 0,10 pet. totdat men bij f 3 000 een reductie van 2 pet heeft gegeven. De schatkist zal het ontsta ne tekort moeten bypassen. Een werkgeverslid van de commissie be pleit een variatie van het standpunt Bosman. Hy zet het sociaal minimum medio 1963 op f 3000 en wil daarna normaal de loonindex volgen door dit bedrag met 10 procent te verhogen. c Prinses Irene en haar verloofde zouden vandaag hun skivakantie in Kitzbühel beëindigen en zich by Ko ningin Juliana en Prins Bemhard in Lech, 250 km verder, voegen. De adjudant van de Koningin, ko lonel Bischoff van Heemskerk heeft meegedeeld, dat het verloofde paar vanmiddag tussen vier en vyf uur ln Lech werden verwacht. Prinses Irene zal bij haar ouden blijven en zaterdag met hen naar Ne derland terugkeren, voegde hy eraan toe. „Ik weet niet of Don Carlos zal blyven", zei hij. Ik denk, dat hy een nacht zal blyven, zodat zy morgen allen kunnen gaan skiën. Het verloofde paar heeft gisteren „zoals gewoonlijk", op de Hahnen- kamm de skisport beoefend, aldus een lid van het huishouden van de Villa Münster, waar de Prinses heeft gelogeerd. (Van onze correspondent ln Parijs). Jk geloof aan het rechtscha pen oordeel en aan de hoge mo rele maatstaven van generaal De Gaulle. Ik zou me gelukkig prij zen. indien hij de rol van bemid delaar wilde spelen. Hij heeft tot op de dag van vandaag veel ern stigere crises dan welke Cyprus nu doormaakt tot een goed einde weten te brengen en daarbij be wezen in staat te zijn rechtvaar dige oplossingen te vinden. Met deze woorden heeft in een interview met het Parijse avond blad „Le Monde" aartsbisschop Makarios gisteren een beroep op de Franse president gedaan om de vrede tussen de Turken en de Grieken op Cyprus te herstellen. Het verzoek van de Cyprische pre sident haakt direct in op een op merking die generaal De Gaulle en kele dagen eerder in een brief aan de Russische premier, Chroesjtsjow, had gemaakt, toen hy betoogde dat Frankryk zich niet in het geschil De North American Aviation heeft dit nieuwe X-15A-2 raket vliegtuig ontworpen als opvolger van de X-15. die in de afgelopen jaren series records heeft gebro ken met betrekking tot snelheid en hoogte. Het nieuwe toestel moet een snelheid halen van acht maal het geluid. I wilde mengen, tenzij een beroep op hem zou worden gedaan. Nog afge- zien van de concrete gevolgen die uit het appèl van Makarios zouden kun nen voortvloeien, mag men nu al wel aannemen dat dit verzoek door Washlntgon en Londen, die eerst sa men met Parys hadden willen optre den, niet al te hoog zal worden ge waardeerd. Tot zover onze correspondent. De Amerikaanse regering heeft gis teren besloten haar ambassadeur op Cyprus. Trevor Wilkins, voor overleg naar Washington te ontbieden. WU- kins zal volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken alle vraagstukken betreffende de kwestie-Cyprus bespreken en een direct verslag van de toestand op het eiland uitbrengen. De woordvoerder zei tevens, geen commentaar te kun nen leveren op het voorstel van aarts bisschop Makarios, generaal De Gaulle in de kwestie-Cyprus te laten bemiddelen. De voorzitter van de Turkse ge- meenschapskaraer op Cyprus. Rauf Denktash. heeft de Veiligheidsraad, waar op het ogenblik de kwestie-Cy prus aan de orde is. een brief gezon den. Daarin zegt bij dat sedert 21 de cember vorig jaar ruim achthonderd Turkse Cyprioten zyn gedood of ge wond. De verliezen van deze bevol kingsgroep aan persoonlijke bezittin gen schatte hjj op zestig miljoen gul den, terwijl een kwart van hen geen dak boven het hoofd heeft en zonder werk is. Volgens Denktash wordt op Cyprus een „illegaal leger" ter sterkte van twintig- tot dertigduizend Grieks- Cyprioten gevormd die uit het bui tenland ingevoerde wapens krygen. Dit gebeurt onder het mom van een dreigende invasie door Turkye. doch het werkelyke doel is de Turkse gemeenschap uit te roeien, zodra de Veiligheidsraad zyn toestemming geeft, zo schryft hy. De Turks-Cy prische leider besluit zyn brief met het vertrouwen uit te spreken dat de Veiligheidsraad de eisen van de Grieks-Cyprioten niet zal inwilligen. Uit het Leidsch Dagblad van 26 February 1864; J Heden, Donderdag, viert I de Vereeniging onder de i spreuk Bouwkunst en Vriend- schap, den I9den Februari I opgerigt, het feest van haar J 25-jarig bestaan. Er bestaat te Weenen een t meer toenemend wantrouwen i jegens Pruissen. Men ziet dat i f bedoelde regering steeds i 4 voortgaat met het vermeer- i f deren zijner onmiddellijk be- l schikbare strijdkrachten vraagt zich met bevreemding i f af: waartoe moet dat alles i f beschikbaar worden ge- f maakt?

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1