X Italië's economische toestand is slechter dan regering dacht LEIDSE AGENDA Romantische fantasie bezit dubbel aspect LE1DSE SANERINGSNOTA Rijk bereid om 80 de saneringskosten bij te dragen Verplaatsing van bevolking veel omvattend vraagstuk Waarom een Akkertje geen tablet mag zijn Stamhoofd is nog in leven MAN IN CEL OVERLEDEN Als mijn kinderen straks op eigen benen staan... DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES! véél vlees... héél goed! Laboratorium Shell bestaat vijftig jaar Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 25 februari 19S4 Tweede blad no. 31193 ht-J advertentie Nu verschillende omstandigheden oorzaak waren, dat het vorige College van B. en W. geen gevolg kon geven aan de behandeling van de ingediende voorstellen t.a.v. de sanering, het ontwerp scha- devergoedingsverordening en het voorstel inzake woningonder- joek. heeft het huidige College zich opnieuw op deze onderwerpen beraden. T.a.v. het saneren van stadswijken merken B. en W. in hun schrijven aan de raad op, dat in het bijzonder aandacht moet worden geschonken aan de sociale gevolgen. De talrijke aspecten van sociale en economische aard, welke verbonden zijn aan de ver plaatsing van de bevolking van een stadswijk, vormen een moeilijk cn veelomvattend vraagstuk. Het behoeft volgens B. en W. geen betoog, dat het niet alleen gaat om het bouwen van een voldoend aantal nieuwe woningen, maar in het bijzonder ook om de wijze waarop en de voorwaarden waaronder de verplaatsing van de be woners van de te saneren wijken zal plaats vinden. land jrop 18 .tl >0 J :*nit orto? MM! li spel Ingevolge een desbetreffende rege ling is het rijk bereid aan de gemeen te voor een afgebroken krotwoning een premie van f 600,- te verstrekken, te storten in een krotopruimingsfonds. Uit dit fonds kan een tegemoetko ming worden verleend in verhuiskos ten enz. Daarnaast wijzen B. en W. op het probleem, dat wordt gevormd door de aanwezigheid in de te saneren wijken van een groot aantal werk- en op slagruimten van ambachtsbedrijven en dergelijke. Een groot deel van deze bedrijven zal ook na de sanering in de oude stad gevestigd moeten blijven aodat in de plannen daarvoor plaats moet worden gereserveerd. Financieel aspect Het opstellen van een betrouwbare raming voor een te verwachten tekort bjj de uitvoering van een sanerings plan moet volgens B. en W. voors hands als onmogelijk worden be schouwd. In ieder geval zal echter met een tekort rekening moeten wor den gehouden, omdat de verwervings kosten van grond en opstallen, ver goedingen voor bedrijfsschade, kosten van aanleg van openbare werken, renteverlies enz. slechts zeer gedeel telijk zullen kunnen worden bestre den uit de opbrengst van de uit te geven bouwterreinen. Ingevolge de desbetreffende rege-- - ling is het rijk thans bereid aan de f}0 Bibliotheekk gemeente voor de uitvoering van een vajLI 90' saneringsplan, indien dit door het r(jk wordt aanvaard, een bijdrage van 80% van de verwervingskosten van de grond enz. te verstrekken. Sanering is een werk van vele ja ren en verëist een gecompliceerd stel sel van nauwkeurig in elkaar grijpen- 50 p de gemeentelijke bemoeiingen. Bij de urgentie daarvan wensen B. en W. de volgende punten in aan merking te nemen: 1. bouwtechnische toestand van de gebouwen: 2. woontechnische kwall ik aai teit van de woningen en 3. structurele gebreken van een bepaald gebied, b.v. J°w op verkeersgebied. Hiervoor is volgens B en W o.m. een yl volledig pandenonderzoek in de des- hte betreffende gebieden nodig. Een voor. uw!. stel om tot een zodanig onderzoek over te gaan leggen B. en W. de raad thans voor. Hiermee is naar de me- ning van het college een bedrag van f 45.000 gemoeid. Schadevergoeding Ta.v. de ontwerpverordening scha devergoeding merken B en W op. dat belanghebbenden, wier gronden en/of opstallen bij een stedebouwkundige maatregel z\jn betrokken, aan de raad kunnen verzoeken hun een ver goeding toe te kennen van de door hen te ljjden of geleden schade, welke redelijkerwijs niet of niet geheel te hunnen laste behoort te blijven. Het verzoek wordt om advies in handen gesteld van een, door beide partijen tezamen te benoemen com missie van drie deskundigen. Nadat die commissie haar taak heeft ver richt. zal de raad moeten beslissen, of er inderdaad schade is geleden en of 17.11 deze voor vergoeding in aanmerking e ia komt. Bovendien zal alsdan het he- drag der toe te kennen vergoeding moeten worden vastgesteld. Van de bedoelde beslissing staat, tenzij de vergoeding wordt bepaald op het door 5 e de commissie voorgestelde of op een kia hoger bedrag, beroep open op Ged. Staten; zulks is ook het geval, indien niet binnen de in de verordening ge stelde termijn een beslissing zou wor den genomen. Ontmoet het raadsbe sluit bezwaren bjj Ged. Staten, dan zal dat besluit, met inachtneming van die bezwaren, moeten worden herzien, zulks met dien verstande, dat de ver goeding maximaal het door de com missie voorgestelde bedrag zal kun- besluiten dat het verzoek in behan deling wordt genomen. Bij tegenover gestelde beslissing staat beroep open op Ged. Staten. Verhoging van presentiegeld De leden van de raad krijgen sinds 1 januari 1960 een vergoeding van twintig gulden voor het bijwonen van een raadsvergadering, ongeacht het I tijdstip, waarop de vergadering wordt gehouden. Mede in verband met de ontwikke ling van het loon- en prijspeil in de afgelopen jaren stellen B. en W. de raad nu echter voor het presentiegeld tot dertig gulden te verhogen, indien de vergadering in de middaguren wordt gehouden. Voor een avondver gadering is een vergoeding van twin tig gulden volgens B. en W. alleszins redelijk te achten. „Reuvens" heeft meer geld nodig voor verbouwing De Leidse raad ging /orig jaar ak koord met het verstrekken van een geldjening aan de Openbare Leeszaal „Reuvens" tot een 100. af te lossen in vijf jaar. „Reuvens" had dit geld no dig voor de verbouwing van de pan- I den Breestraat 25 en 27. Door ver schillende ooi-zaken onder meer de I recente prijsstijgingen en enkele on- voorziene werken, bedragen de wer kelijke verbouwingskosten meer dan het aanvankelijk geleende bedrag, nl. I f 109.700. Het bestuur van „Reuvens" verzoekt voor het overschrijdingsbe drag ad. f 19.600 een aanvullende fi nancieringsregeling te treffen. Naar de mening van B. en W. kan aan dit verzoek worden voldaan door verho ging van het bedrag der geldlening tot f 109.700. De financiële conse quenties van de hogere verbouwings- kosten voor het subsidie 1964 aan „Reuvens" kunnen later. nl. bij de subsidie-afrekening worden geregeld. Hoger krediet 10.15 •evi.1 ®jj hen belopen. rEN In sommige schadevergoedingsver ordeningen is nog bepaald, dat. alvo rens het verzoek om advies in handen van de commissie van deskundigen vordt gesteld de raad eerst, dient te Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. T. d. WATER, Haarl.str. 207 heeft het. De beste merken Junghans - Kienzle - Mauthe. MUZIEKAVOND CHR. LYCEUM Donderdagavond om acht uur zul len de leerlingen van het Christelijk Lyceum te dezer stede een muziek avond geven in de Geref. Oude-Vest- kerk. De avond is mede georganiseerd als finale van de muziekwedstrjjd 1963-1964, waarin door de leerlingen gestreden wordt om de door het schoolbestuur van het Christelijk Ly ceum beschikbaar gestelde wissel- beker. De avond staat onder auspi ciën van de leerlingenvereniging Amicitia et Animo Iuncti. Men zal werken uitvoeren van o.a. Bach. Albeniz. Debussy, Haydn, Schubert, Chopin, Handel en Mo zart. Diaconessenhuis In verband met de financiering van de bouw van een nieuw ziekenhuis is de gemeente vorig jaar met de Chr. Ver. voor Ziekenverpleging ..Het Uia- conessenhuis" overeengekomen, dat de vereniging gerechtigd is gelden op te nemen tot ten hoogste een bedrag van f 2.000.000 in rekening-courant bij de Dienst voor Kasbeheer en Kre dietwezen. Dit krediet werd verleend in afwachting van een door het rijk of door de gezamenlijke gemeenten te verlenen aanvullende garantie voor het resterende bedrag van de stich- tincskosten. Doordat de beslissing van de minister, die onlangs werd ontvangen wel heel lang op zich heeft laten wachten en het noodza kelijke overleg met de omliggende ge meenten als gevolg daarvan nog niet is beëindigd kan deze aanvullende garantie ook thans nog niet worden geregeld. Aangezien het verleende krediet in rekening-courant inmid dels bijna geheel is opgenomen, heeft het Diaconessenhuis op korte termijn een aanvullend krediet nodig voor de verdere voltooiing en inrichting van het gebouw. B en W stellen de raad derhalve voor, in afwachting van een definitieve regeling van de garantie van de geldleningen het verleende krediet van f 2.000.000 te verhogen tot f 3.000.000. Geldlening K. en G. (voor instrumenten) B. en W. stellen voor het Chr. Tam boer- en Pijperkorps „Kunst en Ge noegen" een geldlening te verstrek ken van f 4.000 tegen een rente van 4 'sTr ai te lossen in 2 jaar. „Kunst en Genoegen" heeft dit geld nodig voor de uitbreiding van het Instru mentarium. Jengdpaspoorl Gezien het streven van de overheid om met name de jeugd meer ver trouwd te maken met het museum be doek doen B. en W. de raad een voor stel óm personen, die in het bezit zijn van een door de Stichting Culturele Raad van Zuid-Holland uitgegeven, te hunnen name gesteld jeugdpas- poort: idem van personen, die in het bezit zijn van een door de vereniging De Museumdag uitgegeven te hun nen name gestelde jeugdmuseum- k aar ten van personen die hebben in geschreven op de radio- of televisie cursus Openbaar Kunstbezit, gratis toegang tot ..De Lakenhal" te verle- n°Voorts komen in de zitting van as. maandagmiddag de volgende voor stellen aan de orde: het beschikbaar stellen van een krediet van 1 8500.— voor het aanbrengen van 5 ballen- vangers op het sportcomplex aan de Haarlemmerweg: idem van een be drag van f 10.472.— ten behoeve van de aanschaffing van een aantal op- bergkasten voor de Dienst voor Kas beheer en Kredietwezen: in te stem men met de toetreding van de ge meenten Oud-Beierland en Rijswijk de S^-Htrale ..Flakkee" te Middelharnis. tot het verband van de gemeenschappelijke regeling GOZH; ten laste van de gemeente met de Postcheque- en Girodienst een geld lening aan te gaan groot f 3 000.000 tegen een rente van 5% per jaar* het bij besluit van 20 maart 1961 beschik- baar gestelde bedrag ad f 563.000,— voor reconstructie van de Ter Haar- kade en van de Haagweg en door trekking van de Ter Haarkade naar de Haagweg met uitvoe ring van de daarmede verband hou dende werken te verhogen met een bedrag van f 197.000; het aankopen van een aantal woningen en pakhui zen in te saneren gebieden tot een totaal bedrag van f 168.570; het bren gen van een wijziging in de J.Z.H.- regeling het regelen van een voor schotregeling voor het bijzonder kleu teronderwijs en het verlenen tot me dewerking van de aanschaffing van 2 kasten voor het tekenlokaal van de herv. ulo-school aan de Asserstraat; idem voor het inrichten van een handwerk- annex handenarbeidlo- kaal ten behoeve van de r.-k. school voor glo aan het Levendaal 54. en het brengen van een wijziging in de reeds verleende medewerking voor de stich ting van een r.-k. school voor b.l.o. aan imbeciele kinderen op een terrein aan de Lorentzkade. in die zin. dat de medewerking zal gelden voor een school met drie klaslokalen en twee klas-werklokalen op een terrein aan de Willem de Zwijgerlaan. Benoemingen en ontslag In een vacature in het onderwij zend personeel van de gemeentelijke Mytylschool zouden B. en W. willen voorzien door benoeming van mevr. H. R. C. H. Haverkamp-Kruis, thans tijdelijk onderwijzeres aan deze schoolidem tot leraar in vaste dienst bij het Rembrandt-lyceum de heren W Buddingh en J. Schalks en idem aan de Louise de Coligny-hbs mevr. N. A. J. StrackHageman. drs. P. Bakker en mevr. drs. A. J. Boeke-van RUnbach, idem tot lid van de krediet beoordelingscommissie de heer H. van Weizen. Eervol ontslag wensen B. en W. als nog te verlenen aan mevr. W. H. van Dam—Nederhoed. uit haar betrek king van tijdelijk lerares in de En gelse taal en letterkunde aan de Louise de Coligny-hbs; idem aan drs. Chr. P. Gerhardt met ingang van 1 april 1964 aan het Rembrandt-lyceum en aan drs. P. Bakker met ingang van 1 september 1964 uit zijn betrekking van leraar aan het Rembrandt- lyceum. In tabletvorm samengeperst zou 't minder snel en minder veilig helpen. Akkertjes bevatten 4 geneeskrach tige micro-poeders In 'n instant cachet (snel oplosbaar omhulsel). Alleen in een instant-cachet kunnen deze heilzame poeders zo micros- copisch-fijn bij u komen. Daardoor bent u sneller van uw pijn af, zonder nare smaak of scherpe tablet-brokjes. Déérom mag sen Akkertje geen tablet zijn. Fernando Westhiner, het 59-jarige hoofd van de zigeunerstam van de Westhiners (ongeveer 100 stamle den), ligt nog steeds zwaar ziek in zijn woonwagen aan de rand van Sliedrecht. Dag en nacht waken de stamleden aan het ziekbed van hun leider. Zij zjjn met hun woonwagens en caravans uit Italië. Spanje. Frankrijk, België en Duitsland naar Sliedrecht getrokken om „oom Fer nando". die aan een ongeneeslijke ziekte lijdt, in zijn laatste levensuren terzijde te staan. De doktoren hadden Fernando reeds een week geleden opgegeven. De algemene verwachting onder de stamleden, dat hun leider het afge lopen weekeinde zou komen te over lijden. is niet bewaarheid. Advertentie - Een 46-jarige inwoner van Kam- I pen is in de nacht van zondag op maandag. In een cel in het politie bureau in Kampen overleden. EXPOSITIE IN ACADEMIEGEBOUW Vrijdag 28 februari wordt in het Academiegebouw aan het Rapen burg 73 een expositie geopend van werken van Van der Heyden. Op veelvuldig verzoek geeft het Amsterclamsche Volkstoneel in de Schouwburg nog één enkele af- scheidsvoorstelling van het bekende volksstuk .Rooie Sien" met mevr. Beppie de Nooy in de hoofdrol. De man werd zwaar onder invloed van sterke drank in de stad door de gemeentepolitie aangetroffen. Hij werd meegenomen naar het politie bureau en in een cel opgesloten om daar zijn roes uit te slapen. Hoewel er regelmatig door de dienstdoende agenten werd gecontroleerd, zo deelt de politie mee. is de man tussen 2 en 3 uur 's nachts overleden. Er zal sectie op het stoffelijk over schot worden verricht. De man schijnt voor hij door de agenten werd meegenomen, te zijn gevallen. Hij zou daarbij met het hoofd tegen een muur zijn geslagen. Advertentie „Binnenkort kan ik mijn eerst© volle zegelboekje omruilen voor een CO-OP gezinsobligatie", zegt mevrouw M. E. Wierenga, Rijn laan 104 bis in Utrecht. „Ais mijn kinderen later op eigen benen staan, krijgen ze die waardepa pieren van mij mee. Met de gewel dige 1% CO-OP consumenten-rente kan zo'n obligatie uitgroeien tot een aardig bedrag. Ik vind het een fijne manier om voor ze te sparen. .Anders zou daar misschien niets van komen. Nu gaat het automa tisch en onmerkbaar met die paar dubbeltjes bij de boodschappen. Informeert raslief naar 't hoofdgerecht? Is véél vlees eten goed? Dat is in dit gezin geen vraag meer maar een weet! Veel vlees betekent veel smaak, veel kracht, puur gezondheid. Ook in de juskom! Vlees is meer waard dan U ver moedt, dan U betaalt. (Van onze Romeinse correspondent» Na drie dagen bijna onafgebroken te hebben vergaderd, heeft de Ita liaanse ministerraad maatregelen bekendgemaakt, die genomen zullen worden in verband met de voor Ita lië slechte conjunctuur. De toestand is ernstiger dan men had gedacht en eigenlijk zweeft het land tussen aan de ene zijde inflatie en aan de andere zijde deflatie. Men hoopt echter, dat het met de thans afge kondigde maatregelen mogelijk zal zijn die gevaren te bestrijden. De maatregelen treffen voorname lijk alles wat men weelde zou kun nen noemen. En de regering doet een beroep op de bevolking zich een zekere beperking op te leggen. In de eerste plaats komt er een verhoogde belasting op benizne en wel 14 lire. per liter. Dat betekent dat de ben zine van 96 lire op 110 lire komt, dat is dezelfde prijs die men ook in 1961 betaalde. nieuwe wet stelt nu vast, dat wie iets op afbetaling koopt, in elk geval 30 procent van de koopwaarde on middellijk moet voldoen en dat de rest binnen ten hoogste twaalf maanden betaald moet zijn. Over deze zaak maken sommige industrië len zich ongerust, want, zo zegt men. die twaalf maanden zijn wel wat kort wanneer het gaat om de aan koop van bijv. een automobiel, of ook zelfs (bij mensen die een lager salaris hebben) bij het kopen van een koelkast of een televisietoestel of iets dergelijks. Maar er wordt nu eenmaal van iedereen een offer ge vraagd en de regering zou dit stellig niet gedaan hebben, wanneer de toe stand niet zo dreigend was als hij inderdaad is. Tegen ontduikers van belasting Verder komt er een nieuwe belasting Een andere bepaling is ,dat op I op het registreren van bepaalde ten wijze, die afwijkt van de totnu- automobielen, namelijk van bijzon- toe geldige, de belasting zal worden 1 der weelderige automobielen. De geheven op de renten van aandelen, auto's van de kleine man worden i dus van effecten. Totnutoe moest de daardoor niet aangetast Verder wor- eigenaar van die effecten aangeven den de straffen voor het ontduiken hoe groot het inkomen uit de rente van belastingen in Italië min of «as en daarvan betaalde hij dan een meer een nationale sport veel zekere percentage .Dit gaf aanleiding zwaarder dan ze totnutoe waren. Het tot allerlei ontduikingen. Nu wordt belangrijkste misschien is een beper- de belasting direct aan de bron ge king van de verkoop op termijn, dus I heven, dat wil zeggen van de naam afbetaling Tengevolge van de toegenomen welvaart zijn de Italianen ertoe ge komen steeds meer dingen (automo- j b:elen, huizen, kleren enz.) te gaan I kopen op afbetaling. Dit maakt dat I er niet genoeg geld overblijft voor j beleggingen, zodat de industrie zich niet verder kan ontwikkelen. De Charles Dédéyan voor de Cercle Culture! Francais Voor de „Cercle Culturel francais de Leyde" is in het Uni versiteitsgebouw Charles Dé déyan opgetreden hoogleraar in de vergelijkende letterkunde aan de Parijse Sorbonne met een voordracht over: „L'Imagi- nation fantastique dans le Ro mantisme Européen". Prof. Dédéyan wees er allereerst op, dat de specifiek aan het tijdperk van de Romantiek eigen fantastische verbeelding een dubbel aspect bezit. Enerzijds de „explosie van het my sterie" of van het bovennatuurlijke, dat in de normale gang van het alle daagse leven ingrijpt. Anderzijds de projectie van die buitengewone ge beurtenissen buiten ons zelf, terwijl deze zich kenbaar maakt in een min of meer pathologische crisis. Uiteraard gaat het in de te bespre ken literatuur om een literaire ver heviging van de telkens geschetste procesgang. Het mystische en de bo vennatuurlijkheid zijn, als afdoende bekend, ook in vroegere literatuur te vinden, met name al wat aan de dui vel werd toegeschreven. Zelfs de 16de eeuw. getekend door het humanisme, wemelt ervan. Ronsard hield zich ook al met de duivel bezig. Eigen aan de 18de eeuw zijn de geestverschijningen of de „gezichten" en visioenen. Genoemd werden Gö- thes Erlkönig en Bttrgers ballade Le- hore. Mefisto's rol in Göthes Faust- drama werd uitvoerig belicht en de latere invloed daarvan op de litera tuur. Ook de nawerking van de Wal- purgisnacht en het evenwicht, dat Göthe instinctief vindt tussen de kli maten van het alledaagse en van het bovennatuurlijke gebeuren. Schiller (Cagliostro). Göthe. Bürger en Herder hebben ons de meest fan tastische verbeeldingen overgeleverd. Een heel extreem fantast is E. T. A. Hoffmann en wie zou Peter Schle- mihl willen passeren. Chamisso's Man zonder Schaduw? De Duitse Romantiek is voorbe stemd geweest om ten deze de Euro pese Romantiek te voeden. Voor En geland wees prof. Dédéyan o.m. op Horace Wal pole, op de vrouw van de dichter Shelley op Wells en op de verhalen over geesten en portretten in schilderijlijsten. Wat Frankrijk betreft werd uit voerig stilgestaan bi) de schrijvers Charles Nodier. Balzac (Recherche de l'Absolu en Valentin in Peau de Cha grin). Victor Hugo De Nerval en de virt uoos Mérimée. Hugo wiens afschu welijke bochel Quasimodo en het mooie meisje Esmeralda ten tonele werden gevoerd blijkt Göthes Faust ingezogen te hebben en daarnaast ge. inspireerd te zijn geweest door Dilrers visioenen en door oosterse vertellin gen. Russen als Poesj kin en Toergenpew werden nog aangestipt en het surrea lisme van Cooteau. voor wie het fan tastische een permanente levens waarde vertegenwoordigde. In een vragenkwartlertje is de aan wezigen door prof. Kukenheim de vraag voorgelegd of de Nederlandse letterkunde treffende voorbeelden van fantastische ficties herbergt. Men wist Belcampo te noemen en te ver wijzen naar onze Jeroen Bosch. V. loze vennootschap en wel een belas ting van 30 procent van de uitge keerde interest. Dit is natuurlijk voor eigenaars van effecten geen prettig nieuws, maar men hoopt dat op deze wijze de belastingontduiking minder zal worden en men heeft uit gerekend, dat het eigenlijk voor de kleine spaarder meer op een vermin dering van belasting neerkomt dan op een vermeerdering. Voor de regering zal het. vooral doordat men de belastingontduikers nu eindelijk zal kunnen vangen, per jaar 350 miljard lire meer in de staatskas betekenen en dat geld wil men dan gebruiken voor het impor teren van slachtvee, boter, olijfolie en andere levensmiddelen om de prijsstijgingen op de binnenlandse markt tegen te gaan. Italië is na melijk steeds meer bezig een van de duurste landen van Europa te wor den en als het op die wijze voortgaat zal het op den duur niet meer kun nen concurreren met de andere lan den. Al deze maatregelen zullen na tuurlijk de eerste tijd wat moeite geven. Er zullen wel gevolgen zijn op het gebied van de industrie. Men verwacht bijvoorbeeld een lagere produktle in de automobielfabrieken, waar luxe wagens worden gemaakt, maar aan de andere kant is er op het ogenblik in Italië vrijwel geen werkeloosheid. Integendeel, er is ge brek aan geschoolde arbeidskrachten, zodat de industrie deze moeilijkhe den waarschijnlijk wel zal kunnen opvangen en niet hoeft te vrezen voor werkloosheid zoals die in vroegere Jaren eigenlijk regel was DINSDAG Café Anlba: Leidse Tuiniers- en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nm. I Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nm. Hooigracht 84Jaar verg. Humanis tisch Verbond. 8 uur n.m. Morsweg 63: Volle Evangellezendlng. Spr. dhr. Hendriks 8 uur n.m. Rest. Van der Heijden. Jaarvergade ring Ned. R.-K. Middenstandsbond. 8 uur nm. Schouwburg: Abonnementsvoorstel ling Nieuw R'dams Toneel met ..De krijgshaftige held". 8 uur n.m. StadsgehoorzaalLelds Kamerkoor Johannes Passion. 8 uur nm. Stadhul6 (wachtkamer, trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gem.. 7-8 uur nm. Oegstgeest (Montes6orl-school L. de Coilgnylaan)Voordracht prof. dr. J. Koning ..De lagere school LVA ver schillende vormen van voortgezet on derwijs". 8 uur n.m. WOENSDAG Boerhaave-restaurant: Kynologenver. „Rijnland". Spr. prof. dr. fc. V. An tal. 8 uur nm. Camera-theater: K. en O.-ftlm van de maand „Nooit op zondag". 7 en 9.15 uur nm. Loge-gebouw: Leidse Ver. van Poet- zegelverzamelaars. 8 uur nm. Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur n.m. Stadsgehoorzaal (foyer): K. en O.- fllmlezlng prof. dr. C. G. Egeler „Dwars door de Himalaya" 8 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Jaarvergade ring afd. Centrum Ned. Chr. Vrouwen bond. 8 uur nm. DONDERDAG Cafe Anlba. Ned. Bond van Oud- strljders en dragers van het moblllsa- tlekruls. Prijsschieten 8 uur nm. Geref. Kerk (Oude Vest)Muziek avond leerlingen Chr. Lyceum. 8 uur nm. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nm. Juridisch Studiecentrum: Vlro en Unesco. Spr. dhr. Sylvlo Mutal over „Latljns-Amerika". 8 uur nm Schouwburg: Oud-6tudenten spelen „Dublin 1916". 8 uur nm. Stadsgehoorzaal: Abonnementscon cert Residentie-orkest o.l.v. W. van Otterloo. Soliste Evelyn Lear (sopraan). 8 uur n.m. VRIJDAG Gebouw GGD (Roodenburgerstraat) Ledenvergadering Vrtjz. Chr. Geaond- heldskolonie. 9 uur nm. Den Burcht: Toneelavond afd. Lel den Ned. Politiebond. 8 uur nm. Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nm. Rehoboth (Rapenburg 10): Vierde lezing In cyclus „Kantelend tijdperk" van de Ver. van Vrijzinnige Hervorm den Lelden/Oegstgeest. Drs. R. Hensen over Slmone Well. 8 uur nm. Rest. Van der Heijden: Clubavond Leidse Smalfilmliga. 8 uur nm. Rest. Van der Heijden: Ned. Maat schappij voor NiJv. en Handel. Spr. mr R. J. Erdbrlnk over „Enkele problemen l.v.m. de loonontwikkeling. 12.30 uur nm. StadsgehoorzaalModeshow Gron- held (Boussac). 2.30 en 8 uur n.m. Zomerzorg: Stichting „De Nieuwe Sociëteit". Lezing „Esperanto ln de huidige wereld". 8 uur nm. Aiiiateurfotografen zien kleurendia's De Leidse Amateurfotografen heb ben gisteravond in ,J5e Doelen" ge noten van ongeveer 200 kleurendia's, die de LAFV-voorzltter. dr. J. Ver steeg, door de verenigingsprojector Het schuiven. Tijdens de projectie gaf dr. Ver steeg een leerzame uiteenzetting over de door hem gebruikte belichtings tijden. brandpuntafstanden, lensope ningen e.d. Na een groot aantal opnamen van het Brabantse landschap, liet hU het plantenleven in de duinen zien. zo wel in de volle zomerbloei als bij de langzame afsterving ln de herfst. Na de pauze projecteerde dr. Versteeg kleurendia's die met behulp van ver schillende soorten licht waren ge maakt. Tijdens de bestuursmededelingen wekte dr. Versteeg de LAFV-leden nog op zich tot het uiterste in te spannen voor de komende bonds wedstrijd zwartvrit-foto's. Het Konlnklijke/ShelI-laboratorlum ln Amsterdam bestaat 50 jaar. Toen het laboratorium op 24 februari 1914 werd opgericht, was de opzet zeer be scheiden: de bouwkosten bedroegen f 38.000, het personeel bestond uit ne gen man. Thans werken er 2000 men sen en bedragen de jaarlijkse onkos ten vele tientallen miljoenen gul dens. Het laboratorium is uitgegroeid tot één van de grootste onderzoek:ngs- centra ter wereld. Amsterdam is daar trots op. Daarvan getuigde burge meester Van Hall gisteren tijdens de jubileumviering. Ook mr. Th. H. Bot. minister van O., K. en W sprak zijn waardering uit voor het werk dat in het labora torium wordt verricht. In het laboratorium heeft men o.m. tot. taak het vinden van en tot ont wikkeling brengen van nieuwe pro- dukten. Een grote groep onderzoe kers houdt zich bezig met het uit breiden van de technische en na tuurwetenschappelijke basis waarop het toegepaste onderzoek steunt. ZATERDAG Doelenkazerne: Jaarvergadering afd, Zuid-Holland (noord) van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers. 2.30 uur nm. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 11 uur vm.. bijbelstudie: 11-12 uur, ds. C. P. de Ruiter van Rotterdam. Hogewoerd 175: Dlenstlezlng Jeho- vahs' Getuigen. 8 uur nm. Rest. Van der Heijden: Jaarvergade ring (met forum) Kamerkring Lelden C.H.U 11.30 uur vm. Schouwburg: Leidse Gymnasiasten- bond U.S.A. Opvoering van „Dyskolos", 8 uur nm. ZONDAG Dr. Van Voorthuyzenachool (aula)t Pinkstergemeente te 3 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur nm.; lezing te 3 uur n.m. Schouwburg: A'dame Volkstoneel. „Rooie Sien". 8 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. MAANDAG Acad. Ziekenhuis (aula)Ned. Roode Kruis. Uitreiking Landstelnerpennln- gen. 8 uur nm. Stadsgehoorzaal: LKK „Voor Allen'*. Solist Hans Henkemans. 8 uur n m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nm. BIOSCOPEN Studio: „De grote stilte". 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Profiteur tegen wil en dank". 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zoon van Spartacus". 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Li tin: „De zwaardvechter van Castlllé". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera: .Boccaccio *70". 18 Jr Dag. 4.30. 7 Re*: „De rebel van Napels" 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur (dond. t/m zondag) „De eerbiedwaardige lich tekooi". 18 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 u-ir (maandag t/m woensdag). Astra-theater - Wassenaar: Donderdag „Een tijd van leven en van sterven". 18 Jr. Vrijdag en zaterdag „Heuvels ln vlammen." 14 Jr. Zondag, dins dag en woensdag ..De verloren zoon" (East of Eden). Zondag- en maan dag ml dag 2.30 uur Laurel en Hardy „Niets dan pech". A.L TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Japanse grafiek- en schilderkunst, Werkd. 10 uur v.m5 uur n.m.: zond. 1—5 uur nm (tot 1 maart) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow-lpltsJ. 12 houtsnijders uit Ama- namkal. ZuJdwest-Nleuw-Gulnea met iedere dag om 1130 en 3 uur vertoning van de film ..Matjemosh. een Papoea houtsnijder" Zon- en feestdagen 3 u. 'tot l maart 1964) Sociëteit ..Horus" (Rapenburg 127)t Aquarellen Mlep de Lee uwe. toneel- tekeningen Willy Rleser. Werkd. 4-6 en 8-10 uur nm. (tot 5 maart). Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Romeinse mozaïeken uit Tunesië" werkd 10-5 uur; zond 1-5 uur nm (tot 15 maart) De Lakenhal: Dag 10-4 uur: rond. 1-4 uur LakenhalTentoonstelling tekenin gen en pastels van J. H Kuiper Werk dagen 10 uur voorm.-4 uur nam.; zond. 1—4 uur nam (Tot 2 maart). Lakenhal: Tentoonstelling „De rea listische stroming ln België van de 19e eeuw tot heden" .Werkd 10 uur voorm. -4 uur nam. Zond. 1—4 uur. (Tot fli maart). Legermuseum (Pesthulelaan)Met altzondering van zaterdag van 10-4 u. 'zondag 1-4 uur) Rijksmuseum voor Volkenkunde i Steenstraat 1» Dag 10-17 uur: zon- lags 13-17 uur Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur RUtsmuseum ran Oudheden Dage- HJks 10-6 uur- zond 1-6 uur Rijksmuseum rooi de geschiedenis der natuurwetenschappen Dag 10-4 uur zond 1-4 uur Wassenaar (Kunetzaal Heuff): Expositie werk van Karei Colnot en Maria van Kesteren Werkd 10 uur vm.5 uur nm.; bovendien woena- da> 810 uur nm (t/m 5 maart). Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdlngh en Blanken. Hoge woerd 171. tel. 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargeno men door apotheek Herdlngh cn Blan ken. BI' geen gehoor van os huisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3