«SLEPER „WITTE ZEE" IJ WIGHT VERGAAN Alle zestien opvarenden gered Bergingspoging in ruwe zee mislukte VERLOOFD PAAR VERONGELUKT j KONINKLIJK PAAR BINDT j I SKIES ONDER IN LECH Laakkerk verwoest: schade één miljoen (9tfd QÏÏeittvs Drie gewonden bij baileybrug in Mariaheide i Snelle aftocht van winter WEERBERICHT RUSSISCH- AMERIKAANS AKKOORD MISSIELEDEN VERMOORD IN KONGO Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 No. 31195 |vei. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte 8lngel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze Rotterdamse correspondent) De zeesleepboot „Witte Zee" van L. Smit en Co's internatio nale sleepdienst in Rotterdam, is gisteravond om zeven uur bij een poging een gestrand Liberiaans stoomschip volt te slepen, op de rotsen gelopen. De uit 16 koppen bestaande bemanning werd gered. De sleepboot lag voor het grootste deel onder water. ramp voltrok zich zeer snel, maar gezagvoerder JJ. Kleijn kon dak voor het uitvallen va nde stroom nog radiotelefonisch aan zijn re derij meedelen, dat acht man al van boord waren gegaan en dat hij met ie overigen snel zou volgen. Dit is ook gebeurd. Toen de bemanning in Yarmouth aan de wal was gekomen, kwam het bericht binnen dat de ileepboot bij opkomend tij los was gekomen en was gaan drijven. De franse sleepboot Abeiüe-X heeft de ronddrijvende ..Witte Zee" aan de tros genomen en is er mee op sleep gegaan naar Nab-Tower aan de in gang van de Solent. Om kwart over elf moest de Franse sleper de [rossen echter kappen. De Witte Zee" verdween onder de waterspiegel. Geen verbinding houden om zonodig de uit 29 perso- I nen bestaande bemanning van boord te halen. Dit ernstige ongeluk kwam voort lit de stranding van het Liberaanse jberty-schip „Brother George" op le zuidkust van het eiland Wight, n de tijdens de vroege morgenuren an zondag heersende mist strandde lit 7000 ton metende schip, dat in allast op weg was naar Rotterdam, mgeveer drie mijl zuid-zuidwest van e Needies, een rotsengroep aan de uidwestkust van Wight. Op het loodsein reageerde de 1000 pk, in 946 gebouwde motorzeesleepboot Witte Zee", die stationsdienst ver- ichtte in de buurt van Dungeness. midi Ier Van onze Bossche correspondent) De Baileybrug over de Provinciale Treg Eindhoven—Nijmegen in Maria- ïeide die de Genie heeft gebouwd om schoolkinderen veilig over het verkeer heen te loodsen, heeft in drie dagen tijd drie gewonden geëist. Nadat een sergeant tijdens de bouw net zijn hand tussen twee stalen platen bekneld raakte en een korpo- aal een voetwond opliep door een vallende balk van 280 kilo kreeg gis teren een zesjarig meisje een her tenschudding, doordat ze van de trap viel die naar de brug leidt. Overigens had de Veghelse politie het gisteren drukker met het ver keer dan in de dagen dat de brug er Dog niet was. Honderden automobi listen die van het lenteweer geno ten, namen de gelegenheid te baat eens een kijkje te gaan nemen in Mariaheide. dat de laatste weken zo In het nieuws is geweest. Daardoor ontstonden er nog wel eens ver keersopstoppingen, overigens zonder zich ongelukken voordeden. De sleepboot zette direct koers naar de strandingsplaats en kwam daar om twee uur zondagmiddag aan. Van Hoek van Holland vertrok onmiddellijk de sleepboot „Schelde" om de „Witte Zee" bij het werk te assisteren. De „Schelde" ls een be langrijk krachtiger sleepboot met zijn 3200 pk. De stormachtige zuidenwind, die bij Wight de zee zeer ruw maakte, verhinderde de bemanning van de „Witte Zee" voorlopig een poging te doen verbinding te krijgen met het gestrande Liberiaanse schip. Red dingboten. kustwachtvaartuigen en Marine-helikopters werden gereedge- Op rotsen Tegen het vallen van de avond meende kapitein Kleyn, dat er een kans was verbinding met de „Bro ther George" te maken. Hij nader de omzichtig de strandingsplaats om te trachten een ljjn naar het schip over te gooien. Daarbij is de „Witte Zee" te dicht by de rotsen gekomen. De sleepboot stootte plotseling hevig, en de ruwe zee verergerde de situatie nog. De sleepboot bleef op de rotsen zitten en maakte direct zwaar water. Binnen korte tijd stond het beman- ningsverbiyf tot aan het hoofddek onder water en ook de motorkamer liep vol een situatie die het ere- ste deed vrezen. Daarbij kwam de „Witte Zee" hoe langer hoe meer onder water te zitten. Geen redden meer Gelukkig waren de Engelse sleep boot „Gatcombe" en de reddingboot van Yarmouth in de nabijheid. Ka pitein Kleijn kon niet anders doen dan zijn bemanning order geven het schip te verlaten. Acht man gingen op de Engelse sleepboot over. Met zeven man bleef kapitein Kleijn nog aan boord, maar in een radiotelefo nisch gesprek met zijn rederij zei hil. dat hij met de nog aan boord geblevenen het schip nu ook ging verlaten. Er was geen redden meer aan. Hij meldde dit nog even voor de noodstroom ook zou uitvallen. Dat was het laatste wat men In Rotterdam rechtstreeks van de „Wit te Zee" hoorde. Korte tijd later meld de radio Niton, dat alle zestien op varenden zich in veiligheid bevon den. De laatste schipbreukelingen gingen over op de Engelse sleepboot. Het was kwart voor elf gisteravond toen in Rotterdam een telegram bin nenkwam dat de „Witte Zee" bij het opkomen van het vloedtij van de rotsen was losgekomen en was gaan drijven. De sleepboot bleek nog dryf- vermogen genoeg te hebben en kwam in de buurt van de Franse sleepboot „Abeille-X" uit Duinkerken, die de trosverbinding met de ronddrijven de „Witte Zee" tot stand bracht en de wrakke sleepboot naar Nab-To wer, een vuurtoren aan de ingang van de Solent, een vaarwater bij Southampton trachtte te slepen. Deze poging moest echter worden opgegeven, toen de „Witte Zee" in de golven verdween. De bemanning van de Rotterdamse zeesleper is in een hotel in Yar mouth ondergebracht. r i t f w0 1 f i et Het verloofde paar, P. Rademacher uit Schaesberg (26) en de 25-jarige mej. C. W. van Tinteren uit Waubach. is gistermorgen bij een verkeersongeluk op de Rijksweg WeertEindhoven, onder de gemeente Geldrop om het leven gekomen. Drie personen werden zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. De auto van een 6l-jarige dieren- jarige zoontje Johnny werden zwaar arts uit Eindhoven botste bij een in haaiman oeuvre frontaal tegen een Volkswagen. Beide auto's raakten ver nield van de weg. De dierenarts werd zwaar gewond. In de Volkswagen za ten vijf personen, van wie de bestuur der P. Rademacher en diens verloof de werden gedood. De vrouw van de broer van de verloofd^ en het vijf- (Van onze weerkundige medewerker) en snel als er op tweede kerst dag een einde aan de eerste vorstperiode kwam, zo snel ver dween gisteren de winter van 1963- '64 uit ons land. Gisterochtend vroor het nog vier graden in het noordoosten van het lapd. Maar spoedig kwam de regen en daar mee ook het einde van het winter weer. Wij gaan nu in de richting van de lente. In west-Brabant werd gistermiddag al 13 graden Celcius als maximum gemeten tegen 3 graden in Gro ningen In het westen en in De Bilt werd 10 graden genoteerd. Er zit nog wat vorst in de grond, maar die paar centimeter zal de komen de dagen ook spoedig verdwijnen. In de zachte .lucht valt af en toe wa' regen bij een in kracht toene mends zuidwestenwind. Van de cember af is er in ons land slechts 50 tot 60 millimeter neerslag geval len, zodat tot nu toe deze winter nog steeds tot de droogsten van de laatste honderd Jaar hoort. ZACHT WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: veranderlijke be wolking met hier en daar tijdelijk mist en in hoofdzaak vanavond en vannacht plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 25 FEBRUARI Zon op: 7.37 uur; onder: 18.10 uur. Maan op: 15.34 uur; onder: 6.59 u. Hoogwater té Katwijk te 1.42 en 14.04 uur. Laagwater te 9.39 en 12.14 uur. (Hit nummer bestaat uit 14 pagina's) Koningin Juliana en Prins Bernhard, die een wintervakantie doorbrengen in het Oostenrijkse Lech am Arlberg, zouden vandaag afzonderlijke skitochten maken De Koningin zal een ivat makke lijker weg kiezen dan de Prins. „Ze is voorzichtig, maar ze rijdt goed", verzekerde een Oostenrijk se skileraar. Het koninklijk paar is zaterdag in Oostenrijk aangekomen om uit te rusten. Indien er van een pro gramma gesproken moet worden, dan zijn de enige punten op dat programma: skiën, slapen en zonnebaden", zei een hoffunctio naris. Vrijdagavond leidde Prins Bern hard een vergadering van het World Wild Life Fund in kasteel „Kron- berg" in de Taunus bij Frankfort. Zaterdagochtend arriveerde de Ko ningin daar ook. Tezamen reisden zij door naar Oostenrijk, waar zij hun intrek namen in Hotel Post in Lech Het koninklijk paar werd begroet door de eigenaar van het hotel Sepp Moosbrugger en diens vrouw. De ko ninklijke gasten kregen weer de twee in Tiroler stijl opgetrokken kamers op de tweede verdieping, die zij in vroegere vakanties al bewoonden. Gisteren gingen zij skiën. Zij ko zen hun eigen weg. Die van de Prins leidde over moeilijke hellingen. De vorstin was vergezeld van haar ski leraar Günther Beer en Prins Bern hard van hoteleigenaar Moosbrugger, die tevens zyn jachtvriend is. De ko ningin was gekleed in een donker bruin ski-ensemble met een bruine band om het hoofd. De Prins nad zich gestoken in een marineblauwe jekker, helderrode trui en donkere pantalon. De Prins kwam een urn- eerder terug dan de Koningin. Ontmoeting Intussen is het nog niet zeker, wanneer Prinses Irene en haar ver loofde zich by het koninkiyk paar zullen voegen. „Ik denk donderdag of vrydag. En Don Carlos brengt dan slechts een beleefdheidsbezoek aan de Koningin en de Prins alvorens weer weg te gaan, waarheen ook", zei kolonel VV. F. K. Bischoff van Heemskerck adjudant van de Ko ningin. „De Prinses zal dan by haar ouders blijven en zaterdag met hen naar Nederland terugkeren", voegde hy er aan toe. Hoofdcommissaris C. Seslnk, die met Prinses Irene naar Oostenrijk is gereisd, sprak in Kitzbühel over „ver moedelijk maandag oi dinsdag". Koningin Juliana en Prins Bern hard maken zich in Lech gereed voor een skitochtje. wanneer het verloofde paar zich naar Lech zou begeven. „Zij zullen hier zeker niet terugkeren" voegde hy er aan toe. Inmiddels is Prinses Cecilia, zuster van Don Carlos, in Kitzbühel aangekomen, waar zy zich by haar broer en Prinses Irene voegde. Geen conclaaf Volgens ingewüden staat Don Car los in voortdurend telefonisch con tact met zyn ouders Prins Xavier en Prinses Magdalena, die op hun land goed in Attnang-Puchheim vertoe ven. zyn secretaris, Angelus Rome- ra-Cayvella, zei het zeer waarschyn- ïyk te achten, dat Carlos ouders ook naar Lech zouden gaan. Kolonel Bischoff van Heemskerck noemde de berichten over een ont moeting tussen het Koninkiyk paar en Carlos' ouders „geheel onge grond". Hy voegde er aan toe: „Ik weet helemaal niet of de ouders van Don Carlos van plan zyn hierheen te komen. Er is geen reden om een familieconclaaf te houden. Geloof my. dit is echt alleen maar een va kantie". gewond. Het ongeluk gebeurde drie kilo meter buiten Eindhoven op de drukke autobaan die behoefte heeft aan een tweede rijbaan, waarvoor het lichaam al jaren gereed ligt. De gemeente politie in Eindhoven roept getuigen van dit ongeluk op. Van het verloofde paar. dat gis termorgen op rijksweg Maastricht Sittard met de scooter frontaal in botsing kwam met een tegemoetko mende auto. werd de 25-jarige G. Pernot uit Geleen, op slag gedood. De bestuurder van dc scooter, de 24- jarige F. J. Severens uit Schlnnen werd levensgevaariyk gewond. Een auto bestuurd door een Ha genaar botste zaterdagavond op een geparkeerde auto in Apeldoorn. De naast de bestuurder gezeten mevrouw WillemsenIdema (46) uit Nykerk werd ernstig gewond en overleed kort na aankomst, in een ziekenhuis. Haar 19-jarige dochter kreeg een hersen schudding. Toen een kat in Weststellingwerf de ryksweg 43 overstak, remde de be stuurder van een wagen, iemand uit Rotterdam, zo krachtig dat de auto slipte en tegen een boom schoot. Met een ernstige hoofdwond moest de be stuurder naar het ziekenhuis worden vervoerd, zyn vrouw en zoontje had den eveneens een hoofdwond. Een dochtertje kreeg een beenfraotuur. Het zaterdag in Moskou onderte kende culturele akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie is in grote trekken geiyk aan de voorgaande drie overeenkomsten. De voornaamste punten zyn uitwisselin gen van hoogleraren, studenten en deskundigen op het gebied van in dustrie en landbouw. By de culturele overeenkomst is een akkoord gevoegd dat tot stand kwam tussen de commissies voor kernenergie van beide landen, zy zullen elkaar inlichtingen betreffen de het atoomonderzoek verstrekken en specialisten uitwisselen. Men heeft het terrein van de produktie, de scheiding en de zuivering van iso topen van deze overeenkomst ge scheiden gehouden in afwachting van een later akkoord. Russische kunstenaars zullen de Verenigde Staten bezoeken en om gekeerd. Het Amerikaanse tydschrift America mag in de Sowjet-Unie worden verspreid, terwyi de Russen hun USSR in de VS mogen uitge ven. Verder zullen tal van culturele organisaties tydschriften, boeken en andere publikaties ruilen. Op het gebied van de sport wil men ver scheidene wedstrijden tussen Ameri kaanse en Russische ploegen organi seren. Ten slotte steken tydens de tweejarige duur van het akkoord drie tentoonstellingen op technisch ge bied de oceaan in beide richtingen over. Na een jaar zal men een con ferentie houden om de resultaten te bekyken. De zeesleper ..Witte Zee" van L. Smit en Co te Rotterdam, die bij het eiland Wight is vergaan tijdens pogingen om een vastge lopen schip los te trekken. De bemanning van zestien koppen is gered. ERKENNING VAN ZANZIBAR De VS, Engeland en vyf landen van het Britse Gemenebest Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, Maleisië en India hebben het nieuwe bewind in Zanzibar erkend. Enkele uren voordat de stap van de Britse regering bekend werd, was de Britse hoge commissaris in Zan zibar, Timothy Grosthwait, in Lon den teruggekeerd, nadat de revolu tionaire regering in Zanzibar hem had gevraagd het land te verlaten. Deze maatregel was kennelyk een uiting van wrevel over het uitbiy- ven van de Britse erkenning. In zyn boodschap aan president Karoeme zei premier Sir Alec Dou glas-Home, dat het hem genoegen deed te kunnen meedelen, dat zyn regering, na voltooiing van beraad slagingen met andere landen van het Gemenebest, had besloten het nieuwe bewind te erkennen. Advertentie Spectaculaire brand in Den Haag (Van onze Haagse correspondent) Van dc Gereformeerde Laak kerk aan de Isingstraat in Den Haag resten niet meer dan de to ren en vier geblakerde muren. De kerk, gebouwd in 1932, in gebruik genomen in 1933, is za- Opstandige Kongolezen die aan hangers z(jn van de loemoembist Moelele, hebben twee Belgische leke ieraren van de r.-k. missiepost Ma- gongka, op 50 km ten zuiden van Kikwit in de provincie Kwiloe, ver moord. Twee leraren en een geeste- ïyke liepen verwondingen op, zo is van officiële zyde in Leopoldstad vernomen. De vermoorde Belgen zyn de 25- jarige Jacques Bollaerts en de 24-ja- rige Robert Marechal. zy werden vermoord door leden van de „Jeu- nesse" (Kongolese jeugd), die de missiepost bestormden en een regen van pijlen afschoten op de zeventien mensen die daar vertoefden. By deze zeventien waren acht priesters. In de afgelopen maand hebben de jeugdige guerriilastryders van de „Jeunesse" regerings- en missiepos ten in het westeiyke deel van de provincie Kwiloe aangevallen. Ook trachtten zy het verbindlngsnet te ontwrichten. Ruim 400 blanken vluchtte uit dit gebied. De centrale regering in Leopoldstad heeft al 1.000 man naar het gebied gezon den om de orde te herstellen. By de jongste aanval zyn ook enkele men sen gewond. Hun verwondingen zou den echter niet ernstig zyn. terdagavond door een laaiende vuurzee in korte tijd geheel ver woest. Het was de meest spectaculaire brand die Den Haag sinds jaren ken de. Duizenden en duizenden stroom den toe en keken naar het blussings- werk. Kortsluiting onder de preek stoel resulteerde in een schade van een miljoen gulden. Het gebouw was voor ruim twee ton minder verzekerd. Om kwart over zeven werd ontdekt dat de preekstoel brandde. Toen zes minuten later de brandweer met groot materieel arriveerde, schoten de vlammen tientallen meters hoog bo ven het dak uit. De kerkruimte was een razerny van laaiend vuur. Von kenregens spoten hoog op en nagloei ende deeltjes dwarrelden straten ver der neer. Dak stortte in Met veel geraas en weer hoger op laaiende vlammen stortte om kwart voor acht het dak in. Om kwart over acht klonk het sein „brand meester", maar pas een uur later was het ge vaar voor instorten van de gevels ge weken. Tegen tien uur kon het na blussen worden begonnen. Het was zes uur in de morgen toen zondag de laatste autospuit inrukte. Honderdduizend op nummer 16883 By de trekking van de 56ste staatsloterij is vandaag de honderd duizend gevallen op lot nummer 16883. Deze prys is eruitgekomen in de vyfde lijst van de vierde klasse. De zes series van de winnende lo ten zyn verkocht in Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Arnhem en 's-Hertogenbosch. Uit het Leidsch Dagblad van 23 February 1864; Donderdag is te Meppel kerkelijk ingezegend het hu- welijk van een 78-jarigen grijsaard met een 65-jarige vrouw, vroeger echtgenoote i van zijn zoon. om welke be- trekking het Israëlitisch kerkbestuur hunner woon- f plaats zwarigheid maakte f dat huwelijk te voltrekken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1