SCH. 33 IS ALS EERSTE ZEE GEGAAN NAAR Turkse premier nog net aan de dood ontsnapt AMBASSADOR GEZONKEN VISSERIJSTAKING TEN EINDE Stakers akkoord met het voorstel van de reders lg '*m TL mh TWAALF MENSEN IN SANATORIUM Dader gearresteerd (9i,d W --f. jgyp 'H 'n Roofoverval gefingeerd T.b.e. in Hardinxveld DRIE KOGELS MISTEN HUN DOEL Politiemannen in Zuid-Afrika beschuldigd van moord teiftvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 No. 31194 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Disüoect Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per weea Telefoon Directie en Administratie: 36041; Redactie: 31607 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze visserijredacteur) geding aan het OVB opgelegde dwangsom, gezegd, dat het OVB de klappen van de reders kan opvangen. Geen bezwaren Noch de secretaris van de Reders vereniging, noch de heer Koning van de Bedrijfsorganisatie van Zeevaren- den ,noch de waterschout in Scheve- ningen geloven, dat het garantieloon van f 125 per week bezwaar zal ont moeten by de Stichting van de Ar beid. de waterschout, de autoriteit by wie gemonsterd moet worden, en die gistermiddag de eerste werkwillige I vissers ontving, meent dat er niet ge- De visserijstaking is ten einde! Tijdens een gisteravond in „Op sproken kan worden van zwart loon. Gouden Wieken" door het stakingscomité belegde vergadering de van öcheveningse vissers werd unaniem besloten te gaan varen per matroos per week blijft, op de thans door de reders toegestane voorwaarden: een garan- Het afrekenen per reis beschouwt tieloon van f 125.- per week en afrekenen per reis. Voor deze niet als 6611 arbeidsvoorwaarde. .j i o i Weliswaar staat in de C.A.O. dat vergadering ten einde was voer het eerste schip reeds de Sche- per vier weken afgerekend wordt, veningse haven uit. Het was de treiler SCH 33 van de rederij maar z-i- kan men dit naar believen Jaczon. De SCH 22 van dezelfde rederij, die tegelijkertijd naar I de bSteaSie CAofwSJmrdeRe- de visgronden zou vertrekken, moest wegens motorstoring aan dersvereniging en de erkende bonden de kade blijven liggen. De opvarenden van het vertrekkende schip werden op het havenhoofd door velen hartelijk uitgewuifd, eniging heeft de waterschout er wel In Scheveningcn is men zeer verheugd, dat dit acht weken du- 1 formeel van op de hoogte gesteld, dat j ei- a. j i-i a j baar leden bovendien de twee hier- rende conflict eindelijk ten einde is. Het was gisteren in Scheve- ningen, IJmuiden en Vlaardin- gen een drukte van belang. Overal werden de treilers en loggers reisvaardig gemaakt. Vele bemanningsleden kwamen bij de waterschout monsteren, zodat het er naar uitziet, dat er in de loop van vandaag meer dere schepen het zeegat zullen uitvaren. Dank aan P.S.P. „Heel veel dank zijn wij verschul digd aan de Pacifistische So cialistische Party. die ervoor schepen hebben stilgelegen, omdat er heeft gezorgd, dat er voor de stakers j geen bemanningen voor te krygen „brood op de plank" was. zei gister- waren, weer „bevaarbaar" gemaakt avond de voorzitter van de Bedryfs- kan worden. Ook deze schepen pro organisatie van Zeevarenden, de heer fiteren namelijk van het nieuwe ga- rantieloon en het afrekenen per reis. De eenheidsvakcentrale beschuldig de hy ervan, dat zij na vergeefs ge probeerd te hebben de staking over te nemen .was overgegaan naar het re dersfront. De heer Van den Berg zei dat het OVB nimmer 't stakingsparool heeft mensen zijn om de vissers by bespre kingen te vertegenwoordigen. Het voor deze staking gevormde actie comité moet, volgens de heer Van den Berg, biyven bestaan, opdat het op eik moment, waarop dat nodig is, in actie kan komen. De vissers, die werk hebben gekre gen in de Rotterdamse haven werd meegedeeld, dat zij niet naar Rotter dam hoefden terug te keren. De in de bijeenkomst aanwezige voorzitter van het OVB zou een ander voor hen re gelen. Ook vleetvisserij De heer Koning achtte de moge lijkheid aanwezig, dat nu ook de vleetvissery, waarvan de laatste tyd Jaap Koning tydens de vergadering van het Scheveningse stakingscomité. Nu zal er aandacht besteed moeten worden aan de problemen van de viserij. zo vervolgde hij. Er zal ge werkt moeten worden aan de gezond making van de vissery en dat kan alleen als er eenheid is onder de vis sers. Daarom zal het nodig zyn, dat de bij het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties aangesloten vissers gesprekken voeren met niet- aangeslotenen. De heer Koning dacht daarbij vooral aan de Katwijkers. De heer Van den Berg, secretaris penningmeester van het O.V.B., be- boven genoemde voorwaarden mogen inwilligen, maar deze vormen geen aanhangsel van de C.A.O. In IJiiiuiilen In IJmuiden werden vrüdag alle voorbereidingen getroffen om reeds zaterdag meerdere schepen, die van het begin van het jaar af door de staking waren getroffen, weer naar zee te laten gaan. Dat waren de Ada VL. 7, Elly VL. 73. Michiel Jan VL. 110, Petronelia VL. 121 en Willem VL. 131. alsmede twee schepen van de rederü Vrolijk, de SCH. 135 en de SCH. 261. Op de schepen heerste vol op bedrüvigheid en er was duideiyk een stemming van opluchting, dat de narigheid tot het verleden behoort. De Vlaardingse treile*. die begin van dit jaar naar de Ierse Zee nog een reis zouden maken, hadden de tonnen allemaal nog aan boord. Deze gingen nu merendeels de wal op. Slechts een paar honderd tonnen bleven aan boord, voor het geval er nog wat te zouten zou biyken te zyn in de noord. En toen het vrydag- avond was lagen de schepen klaar. Gas, olie. water en ys waren ge laden. De bakker .slager, kruidenier en groenteman waren gebeld om za terdagmorgen bijtyds te leveren. In de loop van hedenmorgen zijn bussen met de bemanningen van de diverse schepen uit Scheveningen aangekomen. Het streven was er op gericht om omstreeks 12 uur de ge reed liggende schepen in zee te heb ben. Verwacht wordt, dat het merendeel van de stakers weer graag aan boord stapt. De mannen, die tijdelijk hun heil hadden gezocht op Ameland, had den het er helemaal niet naar hun zin. getuige een uitlating als: ..We zitten hier in een konijnenhol". Maar er is ook het geval van een monteur die inmiddels gemonsterd heeft voor de scheepvaart op Bazel. In zyn con tract heeft hy zich voor een halfjaar verbonden. Voorlopig is hy dus voor de visserij verloren. En daarna? Het antwoord Is twijfelachtig. f* ~Y De roofoverval op een huisvrouw uit de Stuurmansstraat in Rotter dam. die dezer dagen het recherche apparaat van de Rotterdamse politie in actie bracht, blijkt te zyn ontspro ten aan het fantasierijke brein van het ..slachtoffer" zelf. De 45-jarige huisvrouw heeft gisteren bekend dat er helemaal geen sprake Is geweesi van een overval. Ze wilde geld van haar man in handen krijgen. Dat zat in een geldkistje. De man wist niet. dat zij in financiële moeilijkheden ver keerde. De Rotterdamse politie heeft tegen de vrouw procesverbaal opgemaakt wegens het doen van een valse aan gifte. A De visserijstaking in Scheve- ningen is vrijdagavond geëin- Jigd. Dezelfde avond vertrok eeds het eerste schip - de SCH. 33 naar de visgronden. Op de foto zien we hoe reder Van der Zwan de schipper. Taal. ..be houden vaart en goede vangst Het onderzoek naar de t.b.c.- infectie in Hardinxveld-Giessen- dam heeft tot gevolg, dat maan dag twaalf personen (hoofdza kelijk kinderen) naar een sana torium moeten worden overge- gegeven. Het OVB is volgens hem de bracht. Het merendeel van hen lijdt in lichte graad aan tubercu lose. Meer dan de helft van deze patiën ten is rechtstreeks in contact geweest met het gezin, waarin onlangs een enige werknemersorganisatie in Ne derland. die werkt met parolen, maar waar de arbeiders zelf de dienst uit maken. De heer Koning had in zijn betoog naar aanleiding van het feit. dat de Redersvereniging opdracht heeft ge loogde dat het doel blyft ook voor j geven tot invordering van de in kort baby van 16 maanden aan t.b.cT is ge- Scheveningen. Vlaardingen en Kat- j wijk de zgn. Noord-regeling te verwe- tenlyken. Deze houdt in een vaste maandgage plus procentengeld. Zo als bekend was dit aanvankelijk ook door de stakers geëist. De regeling waarop men nu gaat varen: een ga rantieloon van f 125 per week en af rekenen per reis, geldt tot 31 decem ber a.s. Tenminste drie maanden voor die datum zal moeten worden gezorgd, dat de mening van de vissers op ta fel ligt stelde de heer Van den Berg. Er zal daarom op de hele vloot een referendum moeten worden gehouden dat aan de reders, de erkende bonden de rijkshemiddeiaars, de Stichting van de Arbeid en vooral aan de mi nisters een klinkend antwoord zal ge ven op de vraag, wie de aangewezen Advertentie PHILIPS T.V. geschikt voor 2e programma, v.a. f 648.— Persoonlijke lange mare 66 - tel. 26500 Prettige betaling. WEERBERICHT MINDER ZONNIG Volgens het weeroverzicht van het KNMI wordt het morgen veel minder >onnig dan vandaag en zelfs is de kans op een beetje neerslag, in het bijzonder in het zuidwesten van het land, niet uitgesloten. Verwacht moet worden, dat de komende nacht al vry veel bewolking aanwezig zal zijn. Meer dan lichte vorst is dan ook niet Waarschynlyk. Morgen overdag komt overal de temperatuur een paar gra den boven het vriespunt. (Opgemaakt te 10.15 uur) 23 FEBRUARI Zon op: 7.41 uur; onder: 18.07 uur Maan op: 13.15 uur; onder; 5.17 uur. Hoogwater te Katwyk te 11.42 uur. laagwater oe 6.57 en 19.51 uur. '24/2 hoogwater te 0.32 en 13.05 uur. laagwater te 8.28 en 21.09 uur). storven. De vader bleek in vrij ernsti ge mate door deze ziekte te zyn aan getast en is inmiddels al ln een sana torium opgenomen. Onderzoek Twee buurkinderen, drie kinderen van een zuivelhandelaar die veel by dit gezin kwamen en vyf kinderen uit Giessenburg die familie zijn van het bewuste gezin behoren tot de groep die sanatoriumverpleging nodig heeft. Twee van hen bezochten de christe lijke lagere school in Giessenburg, v; aar volgende week onder alle leer lingen een onderzoek zal worden in gesteld. Onder de bevolking was vry grote ongerustheid ontstaan over de ex plosie van tuberculose. Nu men mag aannemen, dat de hoofdbron van deze infectie is opgespoord, hopen de artsen spoedig de besmetting tot staan te kunnen brengen. De tachtigjarige premier van Turkije. Ismet Inönü. ontsnapte gisteren ternauwernood aan de dood. toen van enkele meters af stand drie kogels op hem werden afgevuurd, even nadat hij had plaatsgenomen op de achterbank van zijn auto. Een woedende menigte stortte zich op degene die de schoten had gelost, een zekere Mesüt Süna, elektricien in een textielfabriek. Snel ingrij pen van de politie voorkwam, dat de man werd gelyncht. Onverstoorbaar reed de premier daarna naar het gebouw van de Turkse Nationale Vergadering voor het bywonen van een debat en bracht hy later via de radio het Turkse volk dank voor de gelukwensen die hij na de mislukte aanslag had ontvangen. De politie deelde mee, dat Süna verteld heeft: „Ik ben tegen de revo lutie van mei 1960. Inönü heeft het land in de slechtst mogelyke richting gedreven en ik haatte hem. Ik had al lang een pistool by me om hem te doden". Volgens de politie komt de 38-jarige Süna uit Kayseri in het cen- traal-oostelyk deel van Turkye, waar nog leden van de voormalige Demo cratische Partij van wijlen premier Menderes gevangen zitten, onder wie ex-president Bajar. Menderes is. naar bekend, na de on !erwerping van zyn regering in 1960 terechtgesteld. De Turkse politie arresteerde na de aanslag nog twee personen: een sportjournalist die na de schoten wegrende en de chauffeur van een auto van de Roemeense ambassade, die met draaiende motor ln de buurt van het bureau van de premier zou hebben gestaan. De chauffeur zei echter, dat hy wachtte op ambassa deur Ion Drinceau die zich op het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken bevond. Toen de schoten werden gelost schreeuwde Inonü's particuliere secre taris de chauffeur toe snel weg te rij den. waarop de premier rustig gezegd (Hit nummer bertaat uit 14 pagina's) cn een byvoegsel Uitgeputte soldaten van de 480ste Geniegroep vormden gis termiddag de erewacht, toen de kinderen van Mariaheide vrolijk over de baileybrug wandelden, die er dankzij het leger i e- cordtijd was gekomen. De drukke provinciale weg EindhovenNijmegen kan nu veilig worden overgestoken. Het Britse vrachtschip ..Am bassador". dat met zware slag zij door de Nederlandse sleep boot ..Elbe" naar de Azoren werd gesleept, is vanochtend ge zonken. De vrachtvaarder, die sinds dins dag stuurloos in een zware storm op de Atlantische Oceaan ronddreef, werd woensdag door zyn 35 leden tel lende bemanning verlaten. Van hen werden twintig man gered. By een poging aan boord van een Ameri kaans schip te komen, verloor de gezagvoerder van de ..Ambassador" het leven. Naar veertien vermisten kykt de scheepvaart in dit gedeelte van de Atlantische Oceaan nog uit. doch men heeft weinig hoop hen levend aan te treffen, temeer daar twee lege rubbervlotten zyn gevon den. De sleepboten ..Elbe" en „Ierse Zee" waren met een booreiland op weg. toen het noodsignaal van de „Ambassador" in de lucht kwam. De „Elbe" spoedde zich naar het met graan beladen Britse vaartuig en maakte vast. Het overbrengen van de sleepkabel en het dichtspykeren van een kapotgeslagen luik moesten de Nederlanders onder barre weers omstandigheden verrichten. Het veertig graden slagzy makende schip liep kans elk ogenblik te zinken, doch kapitein Verschuur van de ..Elbe" had hoop het de duizend mijlen naar de Azoren te kunn enslepen. Het weer werkte echter niet mee. want het bleef de afgelopen dagen stormen. Gistermiddag meldde de ..Elbe" dal de sleepkabel was gebroken. Volgens de kapitein was het achterschip van de ..Ambassador" aan het wegzakken. Op dat moment bedroeg de wind kracht 10, terwyl er zware regen buien vielen. Men zag toen voorlopig geen kans de verbinding nog te her stellen. In de Zuidafrikaanse stad Bloem fontein zyn gisteren vier blanke po litiemannen en een blanke gerechts dienaar voor de rechtbank versche nen, omdat zy een neger zouden hebben mishandeld totdat het slacht offer overleed. De procureur-generaal van Oran- je-Vrystaat sprax van moord met voorbedachte rade. Volgens hem hadden de vyf beklaagden, wier leef- tyden variëren van 18 tot 24 jaar, op 3 december in het politiebureau van Bulfontein Izak Magaise met hur. vuisten, een stok en met een zweep bewerkt, toen hij was aange houden in verband met een diefstal van ongeveer zeventig gulden. Ook hadden zy hun slachtoffer geschopt en waren herhaaldelyk op hem ge sprongen Tenslotte hadden zy de neger ettelyke malen opgepakt en wee- tegen de grond gesmeten. Ten slotte was Magaise bezweken. De beklaagden verklaarde allen onschuldig aan moord met voorbe dachte rade te zyn. Wel achtte en kele van hen zich schuldig aan mis handeling en dood door schuld. zou hebben: „Doe niet zo opgewonden meteen zeggen ze nog. dat we bang zyn". Twee kogels bleven in de auto deuren steken. De derde kogel miste de premier op een haar. De wagen reed toen ai. Later vertelde Inönü de verbyster- de leden van de Nationale Vergade ring wat er gebeurd was na eerst nog tien minuten rustig naar kritiek van de oppositie op de begroting te hebben geluisterd. Daarna zat hy een korte kabinetsvergadering voor. Af gevaardigden van alle partyen ver drongen zich om de premier om hem de hand te kussen toen hy het par lementsgebouw verliet om naar huis terug te keren. Inönü, een voormalig president, heeft een grote rol gespeeld in de ge schiedenis van zyn land als soldaat, diplomaat en staatsman. Hy was eens de rechterhand van de vermaar de Kemal Atatürk. Sinds 1961, enkele korte onderbrekingen uitgezonderd, is hy premier. Zowel in Ankara als in Istanboel is de staat van beleg nog steeds van kracht na de mislukte staatsgreep van mei vorig jaar. Mesut Süna had zyn aanslag van tevoren beraamd. Hy had een onder houd met de premier voor gisteren aangevraagd, maar diens particuliere secretariaat had hem verzocht zater dag terug te komen in verband met de drukke werkzaamheden van de premier. Süna heeft kenneiyk niet langer kunnen wachten. De premier zelf heeft verklaard, dat hy Süna zonder twijfel zou hebben ontvangen als hem verteld was, dat een arbeider hem wenste te spreken. Intussen begon de politie gisteren met het verhoor van de collega's van Süna in de fabriek te Kayseri. zy verklaarden unaniem, dat de betrok kene een slecht karakter heeft en heetgebakerd is. De vrouw en de vier kinderen van de aanslagpleger zyn onder toezicht van de politie ge plaatst. Spanje herhaalt verzoek aan EEG De Spaanse regering heeft giste ren aan de ministerraad van de Eu ropese Economische Gemeenschap verzocht de onderhandelingen over de toekomstige betrekkeingen tussen Spanje en de EEG te beginnen. Het verzoek was vervat in een brief aan de voorzitter van de EEG-minister- raad, de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Spaak. Het eerste Spaanse verzoek om in leidende besprekingen werd inge diend in februari 1962. Van Franse zyde Is kortgeleden de kwestie in BREESTRAAT 173 Brussel opnieuw aan de ordegesteld. HOOFTSTRAAT 88 De Gaulle volgend jaar naar Algiers (Van onze correspondent in Parys) Generaal Charles De Gaulle heeft ter gelegenheid van een speciaal be zoek dat de Algerynse minister van Buitenlandse Zaken hem gisteren bracht, in principe de officiële uit nodiging van president Ben Bella aanvaard hem in Algerye op te ko men zoeken. Een datum voor dit eerst staatsbezoek van het Franse staatshoofd aan het onafhankelyke Algerye kon echter nog niet worden vastgesteld Gezien echter de by zon der zware agenda aan binnen- en buitenlandse reizen die de generaal komende maanden krygt af te wer ken. betwyfelde men gisteren in Pa rys of de Franse president op zyn vroegst voor het /olgend jaar tyd voor Algerye zou kunnen vinden. Uit het Leidsch Dagblad van 22 February 1864; i De wed. R. te Genemut- den heeft met Kerkvoogden der Hervormde kerk een jaar gepleit over een stoel in de Genemuider kerk. Zij heeft haar proces verloren. De stoel waarop zij nu niet zit ten mag kost haar ongeveer 600 gulden. De Spaansche bladen dee- len de namen mede die de pas geboren Spaansche Prin ses bij haren doop ontving, zij heeft er niet minder dan 92.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1